Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 25-01-12, 12:42   #1
margi25

margi25 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ωορηξια και συμπτωματα

kalimera koritsia kainourio thema exo...
ginetai na sumptomata tis oorixias na xekinisoun 4h mera periodou afou teleiose i periodos? kai ta sumptomata poia einai/
exo ponao logika stis oothikes kai dexia kai aristera,exei pristei i koilia mou polu exei 3 meres tora.na sumeioso oti eimai tora stin 10 mera apo tin periodo
opou o giatros mou eipe pos auto pou eixa den itan periodos...giati kratise 2 meres..exo polu entono pono stis oothikes apo tin prohgoumeni pempti...
Ο χρήστης margi25 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-01-12, 12:49   #2
evio

evio ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σου margi25! Φυσικά και μπορείς να έχεις ωορρηξία την 10η μέρα του κύκλου εάν έχεις μικρό κύκλο πχ 24-26 ημερών. Τα συμπτώματα γενικά είναι υγρά, πονάκια, ανεβασμένη διάθεση κτλ αλλά η καθε μια μας είναι διαφορετική κ μπορεί να έχει διαφορετικά συμπτώματα ή και καθόλου...Τι κύκλο έχεις συνήθως?
Ο χρήστης evio δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-01-12, 12:55   #3
margi25

margi25 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εχο κυκλο 26 με 28 ημερες αλλα εμενα ξεκινισαν ολα τα συμπτωματα απο τιν τεταρτη μερα της περιοδου δηλαδη πολυ νωρις.ειχε τελειοσει η περιοδος μου...πηγα στο γιατρο και νομιζε οτι ημουν εγκυος συμφωνα με αυτα τα συμπτωματα...που ακομα συνεχιζουν.ο γιατρος μου ειπε οτι το ωοθηλακιο μου ειναι 12 χιλιοστα.η κοιλια μου εχει πριστει πολυ υγρα εχω σε καθε ωορηξια τωρα ακομα οχι.ο κυκλος μου αυτο τον μηνα με εχει μπερδεψει.
αφου πιστευαμε σε εγκυμοσυνη.
Παλιά 25-01-12, 13:01   #4
evio

evio ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ισως μπορεί να μας βοηθήσει κάποια κοπέλα απο δω που παρακολουθεί την ωορρηξία της με υπερύχους...Ποσο μεγαλώνει το ωοθηλάκιο βρε κορίτσια την ημέρα μέχρι να σπάσει?
Μπορείς να ξαναπάς στον γιατρό για να σου πει πότε θα έχεις ωορρηξία και να προγραμματίσετε τις επαφές σας ανάλογα! Οσο για την εγκυμοσύνη έκανες καμιά εξέταση χωριακής? Αν και με έτοιμο ωοθηλάκιο δεν πιστεύω να υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο...Κατσε να μας διαφωτίσει κάποια άλλη κοπέλα γιατί από υπερήχους και μεγέθη ωαρίων δεν έχω ιδέα
Παλιά 25-01-12, 13:07   #5
margi25

margi25 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

μου ειπε ο γιατρος οτι το ωοθηλακιο ειναι καλο και μεχρι την ωορηξια σε λιγες μερες που μαλλον ειναι να γινει θα μεγαλωσει κι'αλλο.οχι δεν εκανα χωριακη γιατι θα πηγαινα ουτως η αλλως στο γιατρο και ειπα να μην κανω αφου θα με δει ο ιδιος.ειχα συμπτωματα εγκυμοσυνης που πιστευε αυτο και ο γιατρος?υπαρχει περιπτωσει εγκυμοσυνης και να μην ειδε ο γιατρος απο τον υπερυχο?σορρυ αν σε ζαλιζω..
Παλιά 25-01-12, 13:10   #6
evio

evio ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τι να σου πω κούκλα κ εγώ δεν ξέρω...Πάντως το λογικό είναι οτι αφού ξεκίνησε νέος κύκλος με καινούριο ωοθηλάκιο που μεγαλώνει κτλ εγκυμοσύνη δεν νομίζω να υπάρχει...Σε φιλώ!
Παλιά 25-01-12, 17:28   #7
magda TS

Το avatar του χρήστη magda TS

magda TS ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

To πόσο μεγαλώνει ενα ωαριο εξαρταται απο το καθε ατομο ξεχωριστα!!! Πχ σε εμενα μεγαλωνει περιπου 1,5 χιλ την μερα και σκαει κοντα στα 22!!! Τωρα το ωαριο μπορει να σκασει απο 18 εως 25 χιλ. Το καθε ατομο διαφερει!!! Εσυ Μαρτζυ με κυκλο 26-28 ημερων λογικα γονιμες μερες θα εχεις απο την 11 ημερα μεχρι την 16 μερα!!!! Με 12 χιλ ωαριο μαλλον θελει αλλες 3-4 μέρες γιατι ειναι μικρουλη!!!!
Παλιά 25-01-12, 17:29   #8
magda TS

Το avatar του χρήστη magda TS

magda TS ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο evio Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να σου πω κούκλα κ εγώ δεν ξέρω...Πάντως το λογικό είναι οτι αφού ξεκίνησε νέος κύκλος με καινούριο ωοθηλάκιο που μεγαλώνει κτλ εγκυμοσύνη δεν νομίζω να υπάρχει...Σε φιλώ!
Συμφωνω
Παλιά 25-01-12, 17:54   #9
gkougkou

gkougkou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια βοηθήστε με κι εμένα. Έχω κύκλο (όχι και τον πιο σταθερό) 33 ημερών. Είχα ωορρηξία 22/01 κατά το πρωί. Καταλαβαίνω την ωορρηξία μου από τα διαφανή υγρά και τα πονάκια χαμηλά τα οποία και είχα την Κυριακή. Είχα επαφή με τον άντρα μου την Κυριακή και τις 2 προηγούμενες. Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι την Δευτέρα είχα άσπρα υγρά και σήμερα πάλι περισσότερα και διαφανή (σαν την μίξα, σόρρυ) σαν της ωορρηξίας. Και τώρα με πονάει λίγο η μέση μου. Λέτε να μην έγινε ωορρηξία τελικά την Κυριακή και να έχω σήμερα; Ποια είναι η γνώμη σας;
Ο χρήστης gkougkou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές