Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Δραστηριότητες, Αγορές, Βάφτιση, Προτάσεις > Ελεύθερος χρόνος & δραστηριότητες

Notices

Ελεύθερος χρόνος & δραστηριότητες Τι δραστηριότητες να κάνω με το παιδί μου? Παιχνίδια, προτάσεις για δραστηριότητες στο σπίτι, επικαιρότητα παιδικών εκδηλώσεων

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 12-01-12, 21:18   #1
bee

bee ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ

Καλησπέρα!Ψάχνω κάποιο είδος γυμναστικής για τα παιδιά μου.Για να ενταχθούν από τα πρώτα τους χρόνια στον υγιεινό τρόπο ζωής και στη χαρά του αθλητισμού.Δεν έχω ουδεμία σχέση με τη γυμναστική γι'αυτό ζητώ τη βοήθεια όσων ξέρουν.Τι μπορούν να κάνουν παιδάκια 19 και 2 μηνών;Ό,τι πληροφορία έχετε θα με βοηθήσει!

Ο χρήστης bee δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-01-12, 21:38   #2
kinkajoujou

Το avatar του χρήστη kinkajoujou

Περιοχή: Νέα Υόρκη
kinkajoujou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο bee Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα!Ψάχνω κάποιο είδος γυμναστικής για τα παιδιά μου.Για να ενταχθούν από τα πρώτα τους χρόνια στον υγιεινό τρόπο ζωής και στη χαρά του αθλητισμού.Δεν έχω ουδεμία σχέση με τη γυμναστική γι'αυτό ζητώ τη βοήθεια όσων ξέρουν.Τι μπορούν να κάνουν παιδάκια 19 και 2 μηνών;Ό,τι πληροφορία έχετε θα με βοηθήσει!
Πιστεύω κανένα από τα δύο δεν μπορεί να κάνει γυμναστική με τη στενή έννοια του όρου. Το μωράκι χρειάζεται σίγουρα να περνάει χρόνο μπρούμυτα, αυτή θα είναι η καλύτερη άσκηση για όλους τους μύες του και θα το βοηθήσει πολύ στη μετέπειτα κινητική του εξέλιξη.

Το 19 μηνών πάλι δεν μπορεί να κάνει συγκεκριμένη γυμναστική, αλλά μπορείς να φροντίσεις να κινείται αρκετά (να τρέχει στο πάρκο, να χορεύει, να περπατάει πολύ, ίσως κάποιο κολυμβητήριο ή κάποια δραστηριότητα με μουσική και χορό για παιδάκια της ηλικίας της).

Το άλλο που είναι πολύ βασικό είναι να βλέπουν τους γονείς να ασκούνται συστηματικά. Αν εμείς καθόμαστε στον καναπέ και γυμνάζουμε μόνο τον αντίχειρα στο τηλεκοντρόλ δεν υπάρχει περίπτωση το παιδί να παρακινηθεί να ασχοληθεί συστηματικά με άσκηση. Οπότε δώσε το καλό παράδειγμα

(Προχτές στο πάρκο ήταν ένας τύπος και έκανε κάμψεις... τον κοιτούσε καλά-καλά η δικιά μου και πάει και κάθεται δίπλα του στα 4 και κουνιόταν μπρος πίσω... σκάσαμε στα γέλια! βλέπει κι εμένα στο σπίτι και τα κάνει αυτά)

Ο χρήστης kinkajoujou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-01-12, 18:56   #3
bee

bee ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kinkajoujou Εμφάνιση μηνυμάτων

Το 19 μηνών πάλι δεν μπορεί να κάνει συγκεκριμένη γυμναστική, αλλά μπορείς να φροντίσεις να κινείται αρκετά (να τρέχει στο πάρκο, να χορεύει, να περπατάει πολύ, ίσως κάποιο κολυμβητήριο ή κάποια δραστηριότητα με μουσική και χορό για παιδάκια της ηλικίας της).
Γυμναστική όχι με την έννοια της γυμναστικής.Κατάλαβες τι εννοώ Κάτι τέτοιο σκεφτόμουν για τη μεγάλη!Και κολύμβηση σε πισίνα για τα μωρά .Αλλά δεν ξέρω πού να απευθυνθώ για πληροφορίες.Δεν έχω και καθόλου χρόνο Όποιος ξέρει για κολυμβητήριο που μπορούμε να πάμε ή κάτι παρόμοιο,με μουσική,ασκησούλες ή κάποιο χορό ας με ενημερώσει.
Μένουμε Αθήνα

Παλιά 13-01-12, 19:12   #4
MaRiA06

Περιοχή: Αττικη
MaRiA06 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο bee Εμφάνιση μηνυμάτων
Γυμναστική όχι με την έννοια της γυμναστικής.Κατάλαβες τι εννοώ Κάτι τέτοιο σκεφτόμουν για τη μεγάλη!Και κολύμβηση σε πισίνα για τα μωρά .Αλλά δεν ξέρω πού να απευθυνθώ για πληροφορίες.Δεν έχω και καθόλου χρόνο Όποιος ξέρει για κολυμβητήριο που μπορούμε να πάμε ή κάτι παρόμοιο,με μουσική,ασκησούλες ή κάποιο χορό ας με ενημερώσει.
Μένουμε Αθήνα
Στο ΟΑΚΑ εχει αρκετους συλογους που εχουν πισινα για μωρα που πρεπει να μπαινεις και εσυ μεσα.Ειναι αρκετα καλο,κοιταξε το,αλλα γενικα ειναι λιγο νωρις.

Ο χρήστης MaRiA06 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-01-12, 19:24   #5
bee

bee ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πριν πολύ καιρό είχα δει σε κάποια πρωινή εκπομπή ένα παρόμοιο θέμα με μωράκια και γονείς να πλατσουρίζουν στην πισίνα.Νομίζω πως είχαν πει ότι το μωράκι πρέπει να είναι 5 μηνών και άνω.Λογικά όταν επιτρέψει ο παιδίατρος το μπάνιο σε πισίνα/θάλασσα μπορείς να το κάνεις κι αυτό

Παλιά 14-01-12, 01:33   #6
ζώπυρον

Το avatar του χρήστη ζώπυρον

ζώπυρον χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kinkajoujou Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστεύω κανένα από τα δύο δεν μπορεί να κάνει γυμναστική με τη στενή έννοια του όρου. Το μωράκι χρειάζεται σίγουρα να περνάει χρόνο μπρούμυτα, αυτή θα είναι η καλύτερη άσκηση για όλους τους μύες του και θα το βοηθήσει πολύ στη μετέπειτα κινητική του εξέλιξη.

Το άλλο που είναι πολύ βασικό είναι να βλέπουν τους γονείς να ασκούνται συστηματικά. Αν εμείς καθόμαστε στον καναπέ και γυμνάζουμε μόνο τον αντίχειρα στο τηλεκοντρόλ δεν υπάρχει περίπτωση το παιδί να παρακινηθεί να ασχοληθεί συστηματικά με άσκηση. Οπότε δώσε το καλό παράδειγμα
Συμφωνώ.

Προς το παρόν, για το μεγάλο σου παιδάκι, θα μπορούσες να δεις για baby swimming στον δήμο σου ή σε κάποιον κοντινό.

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές