Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

UGG- Πως να τις καθαρισω?


v & a

Recommended Posts

Μας εφερε η νονα μποτες ugg σε χρωματακι φουξια με κατι φιογκακια πισω... το παιδι ειναι 2 χρονων. Απο χαζομαρα και βιασυνη φυγαμε 10 μερες διακοπες και πηρα μονο αυτες (δε μας χαλασε μιας και εκει που πηγαμε ειχε τρελο κρυο και ηταν ιδανικες) και ενα ζευγαρι λουστρινια μαζι...οποτε φανταζεστε ποσο χρησιμοποιηθηκαν οι μποτες.... εχει ριξει πανω μακαρονια με κιμα, εχει παει παιδικη χαρα εχει συρθει σε ολο το mall.... κλπ κλπ. Το μωρομαντηλο μας εσωσε στα μακαρονια αλλα τωρα ειναι καταμαυρες απο τη σκονη της παιδικης χαρας των πλοιων και τρενων, αντι φουξια!:P Διαβασα οδηγιες πως καθαριζονται αλλα εκτος του οτι ειναι αγγλικα και φοβαμαι μη κανω κατι λαθος λογω λαθος μεταφρασης( λεει κατι για υγρα για δερματινα και φτιαχνεις μιγμα με νερο και τετοια.) δε τρελαινομαι να το κανω.

Τις εχει παει καμια σας καθαριστηριο για στεγνο καθαρισμα? Λετε να το τολμησω? Θα τους πω να τις κανουν οπως κανουν τα δερματινα-καστορια. λεκεδες δεν εχουν εχουν αυτη τη στιγμη αλλα ειναι πολυ σκονισμενες

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αχ κι εγω έχω το ίδιο θέμα..:mrgreen:

 

Εμείς έχουμε ροζ που μαυρισαν κ μαύρες που γκριζινουν..

Βασικά πουλάνε κάτι ειδικά καθαρίστηκα ugg αλλα δεν τα έχω πάρει ακόμα.. Λέτε να αξίζουν;; Στεγνοκαθαριστηρια πάντως μόνο άμα είναι εμπιστοσύνης γιατι μπορει να τις καταστρέψουν..

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Βάλε στο google καθαρισμός ugg έχει διάφορα κόλπα και στα ελληνικά...εγώ φοβάμαι να τολμήσω το οτιδήποτε στις δικές μας μπότες.....δεν είναι βέβαια σκονισμένες αλλά σε κάποια σημειά έχουν σημαδάκια και είναι και μπέζ και φαίνονται!!! κάπου είχα δει ότι το κάνεις με σαπούνι και πανί και μετά τις πλένεις και τις βάζεις σε όρθια θέση να στεγνώσουν! γενικά πρόσεχε γιατί είναι πολύ ευαίσθητες...και στο καθαριστήριο αν τις πας να τους πεις "αν δεν ξέρουν να το κάνουν να μην αναλάβουν".

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν εχω δυνατοτητα να παρω απο εξωτερικο...ειδα πως τις πλενουν με woolite η κατι αντιστοιχο κ κρυο νερο. αλλα λεω να δοκιμασω να ρωτησω στο καθαριστηριο πρωτα αν αναλαμβανουν. αλλωστε δεν εχουν λεκε συγκεκριμενο απλα σκονη .

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

τα καθαριστικά που πουλάνε είναι μούφα... απλά τα ψεκάζεις ΠΡΙΝ τις φορέσεις κ υποτίθεται ότι μετά με ένα βούρτσισμα φεύγουν οι λεκέδες...οι δικοί μας δεν έφυγαν ποτέ κ ήταν μόνο λασπούρα..δεν είχαν λεκέδες από λάδι...

 

απλά άν τις αφήσεις να στεγνώσει η λάσπη πολύ πολύ καλά κ μετά παρεις ένα βουρτσάκι κ τις τρίψεις κάααααααπως καθαρίζουν αλλά με τπτ όπως όταν ήταν στην αρχή..

 

για καθαριστήριο δεν ξέρω αλλά κ ούτε έχω σκοπό να τις πάω αφού κάθε φορά που τις φοράει μά κάθε φορά γυρνάνε μαύρες... ε τις κάνω με το βουρτσάκι ψεκάζω κ αυτό το μαραφέτι...αλλά δεν είναι κ πεντακάθαρες απλά δεν είναι "πενταβρώμικες" (που λέει κ το εβελίνι)

 

κ εμείς τις ροζ ανοιχτές έχουμε

Link to comment
Share on other sites

εγω τις δικες μου παντως τις κατεστρεψα.... μεπιασε μια μανια μια μερα να τις καθαρισω και τις εκανα....αγνωριστες!!!!!

Αυτες οι μποτες τελικα δεν ειναι για λασπουρα χιονια κ.λ.π.....

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites

ωχχχ για πες τι εκανες και τις κατεστρεψες για να το αποφυγουμε εμεις? αν ηταν δικες μου δε με ενοιαζε και πολυ αλλα ειναι του παιδιου δωρο και δε θελω να τις χαλασω...

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εκανα ενα διαλυμα σαπουνιου με νερο,οπως ειδα σε βιντεο αλλα αυτες ηρθαν και ξεβαψαν στα σημεια που ηταν βρωμικες εκει δηλαδη που τις ετριψα με μανια....:confused::confused:

τωρα ψαχνω κανενα σπρει με χρωμα για καστορ μηπως και συνελθουν....η κολλητη παλι τις παντοφλες της τις βαζει στο πλυντηριο.....μπορω να πω οτι μια χαρα κρατιουνται...καλυτερες παντως απο τις δικες μου :(

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites

ναι καταλαβαινω τι λες. εσυ ειχες λεκεδες και επεμεινες εκει προφανως. κι εγω εκει που ειχα το λεκε με τον κιμα ετριψα με το μωρομαντηλο και αφησε χρωμα. αλλα τελικα κατεληξα την ιδια μερα να την ξαναπερασω ολη τη μποτα οποτε δεν αφησε διαφορα στο χρωμα. παντως ναι εβγαλε κι εμενα.!!!! προβληματιζομαι! πρωτα παντως θα ρωτησω στο καθαριστηριο!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Xωρίς να θέλω να πάρω στο λαιμό μου καμία, εγώ έχω κάτι μποτάκια hush puppis (δεν ξέρω αν το έγραψα και σωστά) τα οποία από μέσα έχουν γούνα και απέξω είναι καστόρινα. Πέρυσι τα φορούσα σχεδόν όλο το χειμώνα και είχαν γίνει χάλια, είχα δοκιμάσει διάφορους τρόπους να τα καθαρίσω αλλά τίποτα. Τελικά κορίτσια τα έβαλα στο πλυντήριο στο πολύ ελαφρύ πρόγραμμα και το αποτέλεσμα? Σαν καινούρια! Ούτε λεκέδες αλλά ούτε και φθορά. Και πάλι όμως το λέω με επιφύλαξη για τις δικές σας μπότες, αλλά απ΄ότι έχω δει, η ποιότητά τους είναι ίδια με τα δικά μου. Eγώ πάντως στο πλυντήριο βάζω πολύ συχνά παπούτσια και δεν παθαίνουν απολύτως τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ βάζω παππούτσια στο πλυντήριο και γίνονται σαν καινούργια...αλλά τώρα με τις μπότες το φοβάμαι να το κάνω...μετά αν καταστραφούν πάνε τσάμπα τα λεφτά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν δεν έχουν λεκέδες, μόνο σκόνη, βούρτσισέ τες με μια χοντρή βούρτσα.

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω την πατάτα μου;; Εγώ τις έβαλα στο πλυντήριο! :oops::oops:

Αποτέλεσμα, καθάρισαν μεν, ξέβαψαν δε και από σκούρο μπεζ έγιναν ζαχαρί..Το χειρότερο όμως ήταν ότι τσαλακώθηκαν, και για να επανέλθουν, τις γέμισα χαρτί και δεν τις φόρεσα για ένα χρόνο! Τώρα είναι κάπως καλύτερα, αλλά σε τίποτα δεν θυμίζουν ugg, παρά μόνο το σηματάκι στη φτέρνα :evil:

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Λοιπόν το τόλμησα....

 

Επειδή οι μπότες μας απο μπέζ είχαν γίνει σχεδόν μαύρες αποφάσισα να τις πλύνω αφού εδώ και 15 μέρες δεν τις έβαζα στην κόρη μου λόγω βρωμιάς...είπα λοιπόν τι έχω να χάσω αφού ήδη δεν τις φοράμε, το πολύ πολύ να χαλάσουνε και να τις πετάξω...

 

έβαλα νερό σε μια λεκάνη και υγρό απορρυπαντικό έκανα αφρό και πήρα ένα βουρτσάκι και τις έτριβα απαλά, έβγαλαν μαυρίλα αρκετή....μετά τις ξέπλυνα εξωτερικά με νερό κάτω απο την βρύση και τους έβαλα πλαστικές σακούλες μέσα για να ξαναβρούν την φόρμα τους. Μετά τις άφησα δίπλα στο καλοριφέρ να στεγνώνουν σιγά σιγά....έβλεπα όμως ότι δεν είχαν καθαρίσει καλά. δηλάδή κάποια σημεία είχαν μείνει με μαυρίλα...

 

Οπότε μου την βίδωσε και τις έχωσα στο πλυντήριο....στο 15λεπτο πρόγραμμα με υγρό απορρυπαντικό και γερό στύψιμο στις 1200 στροφές, τους άλλαξα τα φωτα :P :p

 

Πλύθηκαν αρκετά καλά, τους έβαλα τις σακούλες πάλι και είναι στην βεράντα και στεγνώνουν...καθάρισαν καλύτερα απο ότι με το χέρι και βρήκαν και την αρχική τους φόρμα με τις σακούλες, τώρα έβγαλα τις σακούλες για να στεγνώσουν και απο μέσα....

 

Το μόνο που παρατήρησα είναι ότι εξωτερικά δεν είναι τόσο απαλές όπως ήταν απο το μαγαζί αλλά την δουλειά τους μέχρι να φύγει ο χειμώνας την κάνουν...Δηλαδή μου καθάρισαν όπως ήθελα, δεν καταστράφηκαν απλά απο έξω δεν είναι βιλούδο (όπως έλεγε και η παλιά διαφήμιση) ;)

 

Να σημειώσω ότι είναι μπότες σαν UGG αλλά μάρκας Benetton, δεν έχουν απο πίσω την στάμπα UGG....Για τις αυθεντικές δεν ξέρω αν θα πετύχει..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορίτσια τις καθάρισα!!!!

 

έβαλα βραστό νερό σε λεκανίτσα με woolite.

με ένα πανάκι βουτούσα στο νερό στράγγιζα καλά κ έτριβα (όχι πολύ σκληρά αλλά ούτε κ μαλακά)

αυτό το έκανα πολλές φορές (κανά τέταρτο φανταστείτε και τις 2 μπότες)

 

τις άφησα να στεγνώσουν στο καλοριφέρ.

 

μόλις στεγνωσαν ήταν λίγο σκληρές, και τις βούρτσισα με μαλακή βούρτσα.

 

Σαν καινούριες κορίτσια..ούτε το χρώμα άλλαξε ούτε τίποτα άλλο.

Εμείς είχαμε τις ανοιχτές ροζ (μαμά κ κόρη) αλλά δεν είχαν λαδιές ή άλλη περίεργη βρωμιά μόνο λασπες κ είχαν μαυρίσει...

τώρα είναι σούπερ.!!!

Link to comment
Share on other sites

Axxxxx εμας που ειναι φουξια και οταν λαδωθηκαν με κιμα( ω ναι εριξε μακΑρονια με κιμα πανω!) τις εκανα τοπικα με μωρομαντηλο και εβγαζαν χρωμα! Αμα τις τριψω φοβαμαι πως θα τις κανω χαλια! Η αληθεια ειναι πως φετος μαλλον δε θα τις πλυνω.... Και αν της κανουν ακομα του χρονου βλεπουμε!!!! Εκτος κ αν με πιασει καμια μερα!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

:idea: λοιπόν έκανα σήμερα μια αγορά που ελπίζω να βγει σε καλό...Πήρα ένα σπρέι "αδιαβροχοποίησης των υφασμάτων" (προϊόν νανοτεχνολογίας κτλ κτλ). Το μπουκάλι απ' έξω έχει ένα ζευγάρι ugg :rolleyes::D

Δεν το δοκίμασα ακόμα όμως, πρέπει πρώτα να τις πλύνω, αλλά ελπίζω να δουλεύει!

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

egw tis eplina me ariel ygro ekswterika .gemisa to niptira tou mpaniou me xliaro neraki , kai panw se ena oikololigo pani evala to aporipantiko, epita to voutiksa sto nero na aplwthei kai arxisa na trivw ekswterika tis mpotes.meta tis ksepnina me to ntouz tou mpaniou.ginane souper! oxi kainourgies...alla poli kaliteres apo oti htane! tha hthela na vrw ena spray na tis pernaw gia na zwntanevei to xrwma tous.kserete vre koritsia pou mporw na vrw?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εγώ πάλι είδα αυτό το video ....και προτείνω να το δούν και όλες όσες σκέφτονται να αγοράσουν τις συγκεκριμένες μπότες για τον εαυτό τους ή το αγγελούδι τους...

 

http://mpets.blogspot.gr/2011/11/ugg.html

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...