Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αγοράκι που "τρελαίνεται" για κοριτσίστικα


Recommended Posts

Ο γίος μου (3,5 ετών) παρότι παίζει με διάφορα παιχνίδια (αυτοκινητάκια, τρενάκια κτλ) εκστασιάζεται όταν βλέπει διαφήμιση της barbie, της βασίλισσας της μόδας κτλ. Στο πλαίσιο των γνωστών μιμήσεων θέλει να φορέσει κάποιο φόρεμα, να γίνει πριγκίπησα κτλ. Σε παιδότοπο βρήκε μια κούκλα και τελικά ασχολήθηκε μονο με εκείνη.

 

Έχω διαβάσει για αντίστοιχες συμπεριφορές οτι είναι φυσιολογικές και γενικώς αποδέχομαι την όλη κατάσταση αν και ως πατέρας μου ξυνίζει λίγο αυτή η κατάσταση.

 

Το "πρόβλημα" είναι τι κάνεις όταν βρίσκεσαι μαζί του σε ένα καταστημα με παιχνίδια και ζητάει παραμύθι με την barbie ή κουκλόσπιτο με πριγκήπισες και τα σχετικά. Τι κάνεις όταν δίπλα σε ένα βιντεάκι με μικυ μαους που έχεις βάλει στο Υoutube δει οτι υπάρχει κι ένα με τη Βασιλισσα της μόδας και κάνει σαν τρελός για να το δεί και αφού το δεί μερικές φορές και τον αποσπάσεις απο αυτό μετά είναι καταστεναχωρημένος που δεν μπορεί να το δει κι άλλες φορές.

 

 

Καταλαβαίνω οτι δεν είναι σωστό να τον καταπιέσω και να του απαγορεύσω να ασχολείται με "κοριτσίστικα". Το ερώτημα μου είναι εάν με την ίδια λογική θα πρέπει να του τα προσφέρω κιόλας δεδομένου οτι πραγματικά θα χαρεί και θα κάνει "σαν μικρό παιδί".

 

Να του πάρω ένα παραμύθι με πριγκήπισες, να του πάρω ένα dvd με την barbie που θα ξετρελαθεί απο τη χαρά του ή μήπως είναι υπερβολή?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μηπως να του εξηγησεις οτι αυτα ειναι κοριτσιστικα και αυτος ειναι αντρας δυνατος κ δεν πρεπει να ασχολειται με τετοια!και να του πεις για αλλους φιλους του που παιζουν με αυτοκινητακια ?κ δεν παιζουν με κουκλες.ειναι πολυ μικρο ακομη και ισως ξετρελενεται με τα χρωματα !αν δεν αλλαξει γνωμη σιγα σιγα τοτε θα πρεπει να το αφησεις να παιξει σαν παιδακι που ειναι κ αργοτερα που θ αρχισει ν ακαταλαβαινει θα τα κοψει μονο του!παρ ολ αυτα δεν νομιζω οτι ειναι απαραιτητο να του αγοραζεις τετοια παιχνιδια οσο κ αν τα θελει.ετσι ωστε να καταλαβει τη διαφορα!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

έχω μια φίλη που ο γιός της είναι 4 και του αρέσουν κι αυτουνού αυτά τα κοριτσίστικα, αλλά εκείνη δεν ανησυχεί. μου είπε ότι προσπαθεί να μην κάνει το παιδί να χωρίσει τα πράγματα σε κοριτσίστικα και γυναικεία. Του μικρού του αρέσει πχ. πολύ η Ντόρα και τώρα που θα έρθει στο Μπάντμινγκτον θα τον πάει να τη δει.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

έχω μια φίλη που ο γιός της είναι 4 και του αρέσουν κι αυτουνού αυτά τα κοριτσίστικα, αλλά εκείνη δεν ανησυχεί. μου είπε ότι προσπαθεί να μην κάνει το παιδί να χωρίσει τα πράγματα σε κοριτσίστικα και γυναικεία. Του μικρού του αρέσει πχ. πολύ η Ντόρα και τώρα που θα έρθει στο Μπάντμινγκτον θα τον πάει να τη δει.

 

 

Προφανώς ενοείς κοριτσίστικα και αγορίστικα. Και συμφωνώ.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

μηπως να του εξηγησεις οτι αυτα ειναι κοριτσιστικα και αυτος ειναι αντρας δυνατος κ δεν πρεπει να ασχολειται με τετοια!και να του πεις για αλλους φιλους του που παιζουν με αυτοκινητακια ?κ δεν παιζουν με κουκλες.ειναι πολυ μικρο ακομη και ισως ξετρελενεται με τα χρωματα !αν δεν αλλαξει γνωμη σιγα σιγα τοτε θα πρεπει να το αφησεις να παιξει σαν παιδακι που ειναι κ αργοτερα που θ αρχισει ν ακαταλαβαινει θα τα κοψει μονο του!παρ ολ αυτα δεν νομιζω οτι ειναι απαραιτητο να του αγοραζεις τετοια παιχνιδια οσο κ αν τα θελει.ετσι ωστε να καταλαβει τη διαφορα!

 

Γιατι τετοιος διαχωρισμος/χρωματισμος και καθοδηγηση? Δεν το καταλαβαινω. Εγω ημουν ενα κοριτσι που του αρεσαν τα αγοριστικα. Παρεα ειχα 9 αγορια και επαιζα πετροπολεμο και πολεμο με οπλα. Ειχα 4 ψευτικα οπλα στο σπιτι και χτυπουσα αστακους μαγνητακια απο την ακρη του σαλονιου στην κουζινα στο ψυγειο για παιχνιδι. Μου ειχαν παρει κουκλες (για να μου δωσουν και την αλλη πλευρα μιας και εκεινοι ειχαν ψιλοφρικαρει απο ενα σημειο και μετα) και εγω ως απαντηση τις κουρευα αγορακια και τους εβαζα σε αμαξια. Ειχα 50 αυτοκινητακια, τρενα, μπουλντοζες κ.α. Αγαπημενο μου παιχνιδι το γκαραζ και ο πολεμος.........δεν επαθα τπτ. Μεγαλωνοντας αποφασισα τι ηθελα μια χαρα και δεν κριθηκε απο τα παιχνιδια μου.

 

Αφησε το παιδακι σου να εκφραστει κοριτσι μου. Το τι θα πουν οι αλλοι του παραπανω 'παραδειγματος' καλουπιασματος ποσως να σε ενδιαφερει.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα σου πρότεινα να διαβάσεις αυτά

Understanding children's atypical gender behavior

http://www.apa.org/monitor/sep03/children.aspx

Gender Development

http://www.ces.purdue.edu/providerparent/child%20growth-development/genderdev.htm

Ποτε καταλαβαινουν το φυλο τους;

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=104219

Link to comment
Share on other sites

παντως και εγω θα προσπαθουσα να κανω ενα ελαφρυ διαχωρισμο....οχι με πιεση , φυσικα. Αλλα δεν θα μπορουσα να το δω το θεμα τοσο φιλελευθερα και να του παρω και μπαρμπυ ας πουμε.

Εμενα και οι δυο μου γιοι, γυρω στον 1.5 χρονο τους, με εβλεπαν να βαφομαι και ηθελαν να βαφτουν και αυτοι. Επρεπε να τους αφησω? Τους εξηγουσα, αν και μωρα, οτι αυτες οι μπογιες ειναι για κοριτσια και οχι για αγορια.

Ετσι θα επρατα και αν μου ζητουσαν κοριτσιστικα παιχνιδια. Φυσικα και δεν θα με πειραζε να επαιζαν με κοριτσιστικα σε εναν παιδοτοπο, η σε αλλο σπιτι, η οπου τα εβρισκαν τελος παντων αλλα εγω δεν θα συντηρουσα αυτην την ταση.

Το να παιζουν και με παιχνιδια αλλου φυλλου φυσικα δεν ειναι ασχημο, αλλα αν το προτιμανε θα προσπαθουσα σιγα σιγα να το αλλαξω.

Καλη συνεχεια.

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

δλδ και κορίτσι να ήταν θα το άφηνες να βαφτεί 1,5 χρονών ?

 

τεσπα ο καθένας όπως νομίζει για το σπίτι του δε μου πέφτει λόγος ,

 

υπάρχουν όμως και ορισμένα πράγματα που ΔΕΝ αλλάζουν όσο κι αν θέλουμε !:wink:

Link to comment
Share on other sites

Αλλα δεν θα μπορουσα να το δω το θεμα τοσο φιλελευθερα και να του παρω και μπαρμπυ ας πουμε.

Εμενα και οι δυο μου γιοι, γυρω στον 1.5 χρονο τους, με εβλεπαν να βαφομαι και ηθελαν να βαφτουν και αυτοι. Επρεπε να τους αφησω? Τους εξηγουσα, αν και μωρα, οτι αυτες οι μπογιες ειναι για κοριτσια και οχι για αγορια.

Ετσι θα επρατα και αν μου ζητουσαν κοριτσιστικα παιχνιδια. Φυσικα και δεν θα με πειραζε να επαιζαν με κοριτσιστικα σε εναν παιδοτοπο, η σε αλλο σπιτι, η οπου τα εβρισκαν τελος παντων αλλα εγω δεν θα συντηρουσα αυτην την ταση.

Το να παιζουν και με παιχνιδια αλλου φυλλου φυσικα δεν ειναι ασχημο, αλλα αν το προτιμανε θα προσπαθουσα σιγα σιγα να το αλλαξω.

Καλη συνεχεια.

 

Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω και κάπως έτσι είναι και η δική μου άποψη.

Ευτυχώς δεν χρειάστηκε να μπω στο δίλημα, να συντηρήσω μια τέτοια κατάσταση ή όχι, διότι από μικρός έκανε τις επιλογές του χωρίς ΠΟΤΕ να χρειαστεί να πω αυτό είναι αγορίστικο η κοριτσίστικο.

Ell και εγώ μικρή ήμουν αγοροκόριτσο, μέχρι και ποδόσφαιρο πήγαινα σε ομάδα και ουδέποτε έβαλα φούστα, αλλά για εμένα είναι διαφορετικό αυτό από το να μου ζητήσει ο γιος μου να βάλει φούστα.:?

Χθες συγκεκριμένα είχε αγώνα ποδοσφαίρου ο μικρός και οι θερμοκρασίες ήταν ιδιαίτερα χαμηλές. Του έβαλα λοιπόν ένα μαύρο καλσόν.Ε αυτό ήταν άρχισε χίλιες δυο δικαιολογίες και στο τέλος πήγε μόνο με του σορτσάκι μπρρρρ...Σίγουρα δεν του είπα ποτέ εγώ ότι ξέρεις τα καλσόν τα φοράνε μόνο οι γυναίκες.

Στο θέμα του φίλου που έγραψε το θέμα, προσωπικά θα προσπαθούσα να τον αποπροσανατολίσω και δεν θα του αγόραζα κοριτσίστικα παιχνίδια εκτός του ότι δεν βρήσκω λόγο να το κάνω σίγουρα θα τον "κοροιδευαν" και οι φίλοι του.

Από κει και πέρα γνωστό μου πρόσωπο αγόραζε μόνο κοριτσίστικα παιχνίδια ή το παιδί είχε σα παιχνίδι να βάφει τα νύχια των playmobil:???:

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δλδ και κορίτσι να ήταν θα το άφηνες να βαφτεί 1,5 χρονών ?

 

τεσπα ο καθένας όπως νομίζει για το σπίτι του δε μου πέφτει λόγος ,

 

υπάρχουν όμως και ορισμένα πράγματα που ΔΕΝ αλλάζουν όσο κι αν θέλουμε !:wink:

Σε ενα κοριτσακι θα απαντουσα οτι θα βαφεται και εκεινη οταν μεγαλωσει.

Εχεις δικιο οτι μερικα πραγματα ΔΕΝ αλλαζουν ο,τι και να κανουμε αλλα θεωρω οτι σε αυτη την ηλικια το παιδι πειραματιζεται και δεν εχει κατασταλλαξει καπου.

ΑΝ το παιδι μου τελικα, ασχετα απο την επιλογη των παιχνιδιων, κατασταλλαξει στο μελλον να προτιμαει γυναικεια ρουχα, ασχολιες και ό,τι αυτο συνεπαγεται, ναι...δεν θα προσπαθησω να αλλαξω τιποτα. Το αγαπαω ετσι και αλλιως.

 

 

Χθες συγκεκριμένα είχε αγώνα ποδοσφαίρου ο μικρός και οι θερμοκρασίες ήταν ιδιαίτερα χαμηλές. Του έβαλα λοιπόν ένα μαύρο καλσόν.Ε αυτό ήταν άρχισε χίλιες δυο δικαιολογίες και στο τέλος πήγε μόνο με του σορτσάκι μπρρρρ...Σίγουρα δεν του είπα ποτέ εγώ ότι ξέρεις τα καλσόν τα φοράνε μόνο οι γυναίκες.

 

Στο θέμα του φίλου που έγραψε το θέμα, προσωπικά θα προσπαθούσα να τον αποπροσανατολίσω και δεν θα του αγόραζα κοριτσίστικα παιχνίδια εκτός του ότι δεν βρήσκω λόγο να το κάνω σίγουρα θα τον "κοροιδευαν" και οι φίλοι του.

Από κει και πέρα γνωστό μου πρόσωπο αγόραζε μόνο κοριτσίστικα παιχνίδια ή το παιδί είχε σα παιχνίδι να βάφει τα νύχια των playmobil:???:

 

Και εγω περναω κατι παρομοιες καταστασεις....ηθελα να τον ντυσω περυσι τσολια και ειδα και επαθα μεχρι να του εξηγησω για τη μοδα του '21.

Συμφωνω και για τους φιλους....

Και εγω εχω δυο παραδειγματα παιδιων που ηθελαν κοριτσιστικα παιχνιδια. Το ενα, ειναι τωρα 18 χρονων παιδαρος και μια χαρα τα παει στη ζωη του...Δεν θα ξεχασω ομως που ηθελε να παιζει μονο με μπαρμπυ στα 4 του!!!:)

Το αλλο ειναι 8 χρονων και ειναι θηλυπρεπης στις κινησεις του. Μπορει να μην σημαινει κατι αυτο αλλα σιγουρα δεν ειναι ευχαριστο.

Εμπειρικα λοιπον ειναι 50-50 οι πιθανοτητες;) Σιγουρα να προτιμαει τα κοριτσιστικα παιχνιδια δεν σημαινει κατι κακο, αναγκαστικα, αλλα δεν ειναι και κατι χωρις καμια σημασια ...αλλιως δεν θα το συζητουσαμε, ετσι δεν ειναι?

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Όταν κορίτσια ασχολούνται με "αγορίστικα" παιχνίδια κανείς δε δίνει τόση σημασία κ όλα πηγαίνουν μια χαρά..Επίσης τα κορίτσια-μαμαδες δεν ντρέπονται να δηλώσουν ότι κάποτε ήταν αγοροκόριτσα. Το αντίθετο όμως σπάνια συμβαίνει. Κανένας μπαμπάς δε δηλώνει ότι του άρεσαν οι κούκλες κ πολύ συχνά γονείς ανησυχούν αν δουν το γιο τους να ενδιαφέρεται για "κοριτσίστικα". Αυτό κ μόνο θα πρέπει να μας προβληματίσει...

 

Τα παιδιά αγαπούν όλα τα παιχνίδια κ δεν είναι θετικό να τους στερούμε ευκαιρίες να αναπτυχθούν λόγω φύλου... Αυτά είναι δικές μας φοβίες λόγω των μηνυμάτων που δεχθήκαμε από την κοινωνία καθώς μεγαλώναμε. Ας προσπαθήσουμε να το αλλάξουμε αυτό.

 

Στο νηπγείο υπάρχει κατεύθυνση να μην προωθούμε στερεότυπα κ να βάζουμε τα αγόρια να παίζουν κ στο κουκλόσπιτο κ με τα κουζινικά κ αντίστοιχα τα κορίτσια με αυτοκίνητα κλπ.

 

Κάθε παιχνίδι προσφέρει με τον δικό του τρόπο σε κάθε παιδί...

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω οτι δεν είναι σωστό να τον καταπιέσω και να του απαγορεύσω να ασχολείται με "κοριτσίστικα". Το ερώτημα μου είναι εάν με την ίδια λογική θα πρέπει να του τα προσφέρω κιόλας δεδομένου οτι πραγματικά θα χαρεί και θα κάνει "σαν μικρό παιδί".

Φίλε μου, η αλήθεια είναι πως εμάς τους... αγορο-γονείς μας απασχολεί λίγο παραπάνω το θέμα. Καλώς ή κακώς. Το παραδεχόμαστε ή όχι.

 

Διάβασε αυτό αν θες : http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%BF%CF%8D%CE%BD%20%CF%84%CE%B1%20%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%B1%20%CE%BD%CE%B1%20%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B6%CE%BF%CF%85%CE%BD%20%CE%BC%CE%B5%20%CE%BA%CE%BF%CF%81%CE%B9%CF%84%CF%83%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1%20%CF%80%CE%B1%CE%B9%CF%87%CE%BD%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%B1&source=web&cd=1&ved=0CCYQFjAA&url=http%3A%2F%2Fe-psychology.gr%2Fchildren-teens-family%2F202------&ei=7VTyTuX8GczX8QPQ8IGfAQ&usg=AFQjCNH33pFB5uLEZe5TDc329IuBqC_QJQ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια !

 

η δικη μου αποψη για το θεμα ειναι πως τα κοριτσιστικα παιχνιδια και ταινιες ειναι παντα πιο φανταχτερα και με περισσοτερα χρωματα'

 

θεωρω πως αποσπουν την προσοχη ολων των παιδιων. μην αγχωνεστε και ο δικος μου γιος μεσα σε ολα τα προγραμματα του αρεσε να βλεπει

μπαρμπι ραπουνζελ... και τι εγινε ? ολα μια χαρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ ενδιαφέρον το άρθρο!

 

Κι γω έπαιζα με πειρατικό, διαστημόπλοιο αλλά και με άλλα παιχνίδια κατεξοχήν αντρικά, σκοποβολή κτλ

Τα αγορίστικα παιχνίδια ακόμα τα έχω, τα κοριτσίστικα τα κατέστρεφα ολοσχερώς, όχι μόνο τα δικά μου αλλά και της αδελφής μου!

Οι μπάρμπι της βρίσκονταν ξεμαλλιασμένες, πεταμένες κτλ :mrgreen:

 

Αν οι γονείς μου δεν μου έπαιρναν το πειρατικό θα ήμουν ένα στεναχωρημένο παιδάκι.

Ενα παιδάκι που ενώ οι γονείς του του τα παρείχαν όλα, και κυρίως αγάπη,

όταν θα τους ζητούσα μη αναμενόμενο παιχνίδι θα μου έλεγαν "αυτό είναι αγορίστικο!!! δεν είναι για σένα!"

Θα ένιωθα άσχημα όχι μόνο γιατί θα μου αρνούνταν κάτι που ήθελα πολύ αλλά κυρίως που δε θα ένιωθα αρκετά κοριτσάκι, αφού δεν απολαμβάνω να παίζω με κοριτσίστικα παιχνίδια που "έτσι πρέπει" !

 

Και ρωτώ τώρα σαν ενήλικας με τη σειρά μου, μήπως με αυτή την υποθετική συμπεριφορά ενός γονιού ωθούμε ένα παιδί στον ακριβώς αντίθετο δρόμο?

Να αποζητά αυτό που του αρνούνται, να του κολλήσει στο μυαλό περισσότερο αυτό που δεν του δίνεται, να δημιουργεί θέμα μέσα του για κάτι πολύ απλό και συνηθισμένο, ένα αγοράκι που μαγεύεται από τα ίδια παιχνίδια με ένα κοριτσάκι!

 

Σίγουρα δε θα ήθελα να βρεθώ στη θέση σου να πρέπει να του πάρω "γυναικείο" παιχνίδι στο σπίτι και να υποκριθώ ότι δε συμβαίνει κάτι και δεν ανησυχώ.

Ομως σκέψου λίγο και τα παραπάνω, ζύγισε τα.

Στη θέση σου θα έπαιρνα παιχνίδι "κοριτσίστικο" στο αγόρι προκειμένου να φανεί ότι δεν τρέχει κάτι, και πιστεύω θα έπαιζε μαζί του και θα το παρατουσε όπως τόσα άλλα παιχνίδια.

Θα σου πω σε λίγο καιρό γιατί αγορι περιμένω, Θεέ μου βοήθεια :-D Και νόμιζα ότι μόνο τα κορίτσια προβληματίζουμε τους γονείς μετα θέματα μας!!!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

τελικά τα αγόρια που μεγαλώνουν με αδερφές είναι τυχερά, μπορούν να παίζουν με ότι θέλουν χωρίς να τα παρεξηγεί κανένας.. αγόρασε μια κούκλα για εσένα αν αυτό σε κάνει να αισθάνεσαι καλύτερα και πες του ότι θα σε αφήνω να παίζεις μαζί της. Έτσι ούτε αυτός θα στερηθεί την εμπειρία του να παίξει με κούκλα ( δεν ακούγεται ότι δίνουμε πολύ μεγάλη σημασία σε ένα μικρό πράγμα?) ούτε εσύ θα αισθάνεσαι τύψεις ότι βοηθάς το αγόρι σου να γίνει "κάτι".

Προσωπικά ποτέ δεν θα έβαζα ταμπέλα σε ένα παιχνίδι ( αγορίστικο - κοριτσίστικο) ούτε θα πίεζα καταστάσεις. Μεγαλώνουμε, φροντίζουμε καθοδηγούμε αλλά κάποια πράγματα είναι γραμμένα στα γονίδια.

Link to comment
Share on other sites

ο ξάδερφος μου που έχει περίπου 4 χρόνια διαφορά με την αδερφή του την θάυμαζε τόσο πολύ που ήθελε να κάνει και να φοράει ότι κι αυτή...το κορυφαίο δε ήταν όταν τον ρωτούσαν τι θα γίνει όταν μεγαλώσει ,αυτός απαντούσε...αδερφή!!!...εννοώντας φυσικά ότι ήθελε να γίνει σαν την αδερφή του αλλά φανταστείτε τον θείο μου...

 

 

ο γιος μου λίγο μετά τους 18 μήνες μας ζητούσε μια σίδερο, μια πλυντήριο....μετά από συζήτηση με τον άντρα μου αποφασίσαμε πως δεν είναι σωστό να τον κάνουμε να νομίζει πως ζητάει κάτι που είναι ¨λάθος" κι έτσι του αγοράσαμε και απ'τα δύο...έπαιξε για κάποιο καιρό μ'αυτά -σαν καινούρια παιχνίδια που ήταν -και μετά τα ξέχασε...

Link to comment
Share on other sites

Ακομα θυμαμαι τα γελια που εκανα οταν ο γιος μου 2 χρονων τοτε προσπαθουσε να ισορροπησει στις 12 ποντες γοβες στιλετο μου...και το περιεργο ηταν οτι τα καταφερνε το μαμουνι...ουδεποτε με ανησυχησε σε αντιθεση με τον μπαμπα του βεβαια!!! Τωρα που ειναι 5 και barbie βλεπει οταν την πετυχει και το αγαπημενο του παιδικο ειναι η Ντορα (εννοειται οτι θα παμε να τη δουμε!!) χωρις αυτο να μου προκαλεσει κανενα προβληματισμο...βεβαια βλεπει και gormiti και ben10 και αυτη την βλακεια τον bakugan αλλα να σας πω την αληθεια μου 1000 φορες τη dora!!!! Νομιζω οτι μεχρι μια ηλικια τα παιδια δεν αντιλαμβανονται τη διαφορα αναμεσα στα φυλα και σιγουρα τα τραβανε τα χρωματα και οι μουσικες που εχουν τα παιδικα τυπου barbie...

Καθε παιδακι νομιζω αρχιζει να αντιλαμβανεται τη διαφορα οταν αρχιζουν και οι συναναστροφες με αλλα παιδακια...

Αυτο που θα με ανησυχουσε τα μαλα θα ηταν εαν ο γιος μου μου ελεγε οτι οταν μεγαλωσει θα θελησει να παντρευτει το μπαμπα του και οχι εμενα!! (αυτη τη φαση περναμε τωρα!!!!):rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Αφηστε τα παιδακια να εκφραστουν...η φυση θα τα βοηθησει να βρουν το δρομο τους!!

bjTVp2.pngDG1bp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα του έπαιρνα μια Μπάρμπι να του φύγει ο καημός!!!!

σιγά το πράγμα!!!

 

έχω πρόσωπο στο φιλικό μας περιβάλλον που είχε το ίδιο θέμα και φυσικά ο μπαμπάς του τράβαγε μεγάλο ζόρι που ήθελε Μπάρμπι ο πιτσιρικάς....

Η μαμά του την αγόρασε και ο μπαμπάς για να του έρθει πιο "ελαφρύ", έλεγε στο γιο του οτι η Μπαρμπι θα είναι το κορίτσι του!!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους και όλες για τις απόψεις και τις εμπειρίες σας. Προφανώς το πρόβλημα είναι αποκλειστικά στα δικά μας (και των γύρω μας) κόμπλεξ και σε καμία περίπτωση στο παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους και όλες για τις απόψεις και τις εμπειρίες σας. Προφανώς το πρόβλημα είναι αποκλειστικά στα δικά μας (και των γύρω μας) κόμπλεξ και σε καμία περίπτωση στο παιδί.

 

Συμφωνω απολυτως...ειδικα οι μπαμπαδες εχουν ενα θεματακι με τους γιους τους!!! Δεν ειδα καμια μαμα να αγχωνεται που η κορουλα της παιζει με αυτοκινητακια....:rolleyes::rolleyes:

bjTVp2.pngDG1bp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ειπα οτι βλεπω καποιο προβλημα στο παιδι που θελει παιχνιδια αλλου φυλλου, προβληματικο θεωρω το να του το παρω!!

Μια που ρωτηθηκαμε, δηλαδη....

Ισως τελικα ομως να εχω εγω το κομπλεξ οντως και να ειναι φυσιολογικο ενα αγορακι να προτιμαει να παιζει με μπαρμπυ (οχι απλα να τυχαινει αλλα να τις προτιμαει).

Τα δικα μου τα παιδια παντως διεκριναν αγοριστικα και κοριτσιστικα παιχνιδια απο πολυ μικρα, και πιστεψτε με δεν ειναι παιδια-θαυματα!

Επισης δεν θεωρω σκουπες, πληντυρια, κουζινες κλπ αποκλειστικα κοριτσιστικα παιχνιδια. Τη Μπαρμπυ ομως την θεωρω Με την κουζινουλα θα μιμηθει τη μαγειρικη με τη μπαρμπυ τι θα μιμηθει ρε παιδια?

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτως...ειδικα οι μπαμπαδες εχουν ενα θεματακι με τους γιους τους!!! Δεν ειδα καμια μαμα να αγχωνεται που η κορουλα της παιζει με αυτοκινητακια....:rolleyes::rolleyes:
υπαρχουν μαμαδες που εχουν κοριτσακια μονο (οχι και αγορακι δηλαδη) και το κοριτσακι της να προτιμαει ας πουμε αγοριστικο παιχνιδι απο ενα κοριτσιστικο? θα ηθελα να ακουσω τη γνωμη της....

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...