Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ραιβοιποπποδια (την εμπειρία σας&αναζητηση ορθοπεδικού)


Myrto Tsag

Recommended Posts

καλημέρα σας, διαγνώστηκε πριν λίγες μέρες στην κορούλα μου (45 ημερών ζουζουνίτσα) ραιβοιποπποδία :-(

 

Γεννήθηκε ...''μεγαλοκοπέλα'' (41 εβδομάδων, 53 cm & 4.200gr) και τα πελματάκια της κοιτάνε προς τα μέσα, μας είχαν πει ότι θα φτιάξουν μόνα τους σε 1 μήνα, αλλά δεν.

Έτσι πήγαμε στο ΕΛΕΠΑ στο Παγκράτι, απο εκεί μας έστειλαν στο ΠΑΙΔΩΝ ΑΓ.ΚΥΡΙΑΚΟΥ, οπου μας είδε ο ορθοπεδικός ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ Νικόλαος (Διευθυντής Β' Ορθοπεδικού).

 

Αν έχετε παρόμοια εμπειρία, πείτε μου σας παρακαλώ

1)γνωρίζεται τον Παπανδρέου Νικόλαο? ποια η αποψή σας?

2) έχετε να συστήσετε κάποιο καλό ορθοπεδικό?

3)έχετε ακουστά ποιο παίδων είναι καλύτερο για ορθοπεδικά ζητήματα? (πχ Αγ.Σοφία ή Πεντέλης)

 

4)αν έχετε κάνει τη μέθοδο ''ponseti'' (τοποθέτηση γύψων, αλλαγές κάθε βδομάδα, έως 3 μήνες, μετά μια μικροενχείριση και ειδικά παπούτσια), επειδή αυτή θα γίνει και στη μπέμπα μας, έχω ένα σωρό απορείες σχετικά:

α) με τον ύπνο (εμένα κοιμάται μόνο μπρούμητα, θα μπορέι με τους γύψους?)

β) μπάνιο και αλλαγή πάνας

γ)βόλτα- τέλος ο μάρσιπος? μόνο καρότσι?

δ) η ψυχολογία του παιδιού άλλαξε? φοβάμαι μη γίνει νευρική ή δύστροπη

:lol:Κωνσταντίνος 2/2/2010 & Αλκυόνη 3/11/2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν έχω προσωπική εμπειρία

αλλά μέσα στα πλαίσια της εκπαίδευσής μου (είμαι νοσοκόμα) έχω περάσει από το παιδοορθοπαιδικό τμήμα, και έχω δει αρκετά παιδάκια με το πρόβλημά σας...

είχα παρατηρήσει ότι τα παιδάκια όταν έβαζαν τους γύψους ήταν λίγο νευρικά στην αρχή (1 - 2 μέρες) και μετά το συνήθιζαν...

μπάνιο ολόκληρο δεν θα μπορείς να το κάνεις (οι γύψοι δεν πρέπει να βραχούν) μπορείς όμως να το πλένεις τοπικά, βάζοντας πετσέτες - αδιάβροχα για να προστατεύσεις τους γύψους

για μάρσιπο δεν ξέρω να σου πω

 

περαστικά!

Link to comment
Share on other sites

Μάριαλ σε ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες!

Όποια πληροφορία είναι πολύτιμη για μένα!!

 

Εν τέλει θα γίνει η θεραπεία της μικρούλας μου στο Παιδων Πεντέλης. Πήγα σήμερα και είδα ότι είναι λιγότερος κόσμος εκεί, πιο ήρεμα τα πράγματα, οπότε δεν με ενδιαφέρει το θέμα του ορθοπεδικού πλέον.

 

Εξακολουθώ να θέλω να μοιραστείτε μαζί μου όποια εμπειρία έχετε πάνω στα ερωτήματα μου ή άποψη/γνώση κ.α.

 

Επίσης, ερώτημα :

ε)εμένα κοιμάται μόνο μπρούμητα (δεν εχει φόβο να πνιγεί, στήριζε το κεφάλι της απο 5 ημερών νινι!), με τα γυψάκια θα μπορεί μπρούμητα?

:lol:Κωνσταντίνος 2/2/2010 & Αλκυόνη 3/11/2011

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας, διαγνώστηκε πριν λίγες μέρες στην κορούλα μου (45 ημερών ζουζουνίτσα) ραιβοιποπποδία :-(

 

Γεννήθηκε ...''μεγαλοκοπέλα'' (41 εβδομάδων, 53 cm & 4.200gr) και τα πελματάκια της κοιτάνε προς τα μέσα, μας είχαν πει ότι θα φτιάξουν μόνα τους σε 1 μήνα, αλλά δεν.

Έτσι πήγαμε στο ΕΛΕΠΑ στο Παγκράτι, απο εκεί μας έστειλαν στο ΠΑΙΔΩΝ ΑΓ.ΚΥΡΙΑΚΟΥ, οπου μας είδε ο ορθοπεδικός ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ Νικόλαος (Διευθυντής Β' Ορθοπεδικού).

 

Αν έχετε παρόμοια εμπειρία, πείτε μου σας παρακαλώ

1)γνωρίζεται τον Παπανδρέου Νικόλαο? ποια η αποψή σας?

2) έχετε να συστήσετε κάποιο καλό ορθοπεδικό?

3)έχετε ακουστά ποιο παίδων είναι καλύτερο για ορθοπεδικά ζητήματα? (πχ Αγ.Σοφία ή Πεντέλης)

 

4)αν έχετε κάνει τη μέθοδο ''ponseti'' (τοποθέτηση γύψων, αλλαγές κάθε βδομάδα, έως 3 μήνες, μετά μια μικροενχείριση και ειδικά παπούτσια), επειδή αυτή θα γίνει και στη μπέμπα μας, έχω ένα σωρό απορείες σχετικά:

α) με τον ύπνο (εμένα κοιμάται μόνο μπρούμητα, θα μπορέι με τους γύψους?)

β) μπάνιο και αλλαγή πάνας

γ)βόλτα- τέλος ο μάρσιπος? μόνο καρότσι?

δ) η ψυχολογία του παιδιού άλλαξε? φοβάμαι μη γίνει νευρική ή δύστροπη

 

 

σου προτεινω να πας στο παιδων πεντέλης και να κλείσεις ενα ραντεβού με τον κύριο Φιλιόπουλο ή τον κυριο Δημητριάδη ή τον κύριο Χάγερ (ισως βεβαια εχουν συνταξιοδοτηθει οι δυο τελευταίοι, ρώτησε).

ο μπαμπας μου δούλευε στο παίδων πεντελης και ειχα φει πολλες περιπτώσεις μωρων με γυψο στα ποδαρακια τους.

αυτο που ξερω ειναι οτι αφηνουν κενο στο κατω μερος για να βαζεις πάνα.

 

http://orthoped-gr.com/page40.htm

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την μέθοδο poinseti μάλλον είχαν κάνει και στην κόρη μου.δεν μου είχε πει πως λέγετε αλλα αυτα τα βήματα ακολουθήθηκαν .εμενα είχε μονομστομενα πέλμα και με επιτυχία 100./..

Όταν την έκανα μπάνιο της εδενα το ποδαρΑκι που είχε το γύψο με μια σακούλα για να μην βραχεί.

 

Απο όλο αυτο το μόνο που κατάλαβε ναι σαν βρεφακι ηταν όταν πηγαίναμε να κάνουμε την αλλαγή του γύψου και άκουγε τον θόρυβο απο τον τροχό.εκει μας άκουγε όλο το νοσοκομείο.και στο σπίτι φυσικά όταν έβαζα ηλεκτρική γινόταν το έλα να δεις απο το κλάμα.

 

Τεσπα το θέμα είναι ότι όλα πήγαν καλα και το μόνο που μου το θυμίζει ειναι η τομή στο πόδι και όλα αυτα έγιναν προ 14ετιας.το πόδι είναι τέλειο.....

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρος μου γιος γεννηθηκε με αυτο το προβλημα........θα πω τι εκανα εγω χωρις να θελω να παρασυρω κανεναν επειδη ζητησες εμπειριες. Ο παιδιατρος μου ειπε να μην κανω τιποτα, και μεχρι δυομιση χρονων θα γινουν μια χαρα... Εγω επειδη εβλεπα οτι δε διορθωνεται αισθητα το προβλημα, πηγα σε παιδοορθοπεδικο στη Θεσσαλονικη, στον κ. Λαλιωτη. Εκανε υπερηχο στο παιδι και ειδε οτι δεν ηταν σοβαρο (οπως ειπε δεν ηταν στραβα απο ψηλα απο το μηρο αλλα μονο στα πελματα) και μου ειπε να μην κανω τιποτα μεχρι να γινει δυομιση χρονων.......ειπε οτι θα υποχωρησει, αν οχι, μετα θα βλεπαμε αν θελει γυψους, χειρουργειο, αναποδους πατους η ολα αυτα που συστηνουν. Ο γιος μου αυριο γινεται ακριβως δυομιση χρονων και ηδη απο το καλοκαιρι δειν εχει κανενα προβλημα, τα ποδαρακια του ισιωσαν απο μονα τους........

αυτη ειναι η δικη μου εμπειρια.......

κουράγιο αδέρφια...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

επαναφερω το θεμα γιατι βλεπω οτι τα ποστς ειναι λιγο παλια....

 

να πω κι εγω την δικη μου ιστορια....

η μικρη μας οταν γεννηθηκε μας ειπαν οτι εχει μια ελαφρια ραιβοοιποποδια (συγχωρεστε με αν το λεω λαθος τωρα μαθαινω για την παθηση....)

μας ειπαν οτι με το καιρο θα φτιαξει και δεν χρειαζεται κατι ιδιαιτερο.....

καναμε τις εξετασεις που επιβαλονται σε ειδικευμενους παιδοορθοπεδικους και μας ειπαν οτι ειναι ΟΚ και μετα την ηλικια των 6 ετων αρχιζουμε και ψαχνομαστε.....

 

επειδη λοιπον το τελευταιο καιρο παρατηρησα μια δυσκολια της να ανεβαινει σκαλες και σε συνδιασμο οτι και τα δυο της ποδαρακια πανε προς τα μεσα ψαχτηκαμε και βρηκαμε αλλον εναν παιδοορθοπεδικο στη Ηρακλειο Κρητης οπου βλεπει προβλημα και μας συνεστησε ορθοπεδικα παπουτσακια......

 

ηθελα λοιπον την γνωμη σας και την συμβουλη σας για εναν καλο ορθοπεδικο προκειμενου να παρουμε μια δευτερη ιατρικη γνωμη. ψαχνουμε για Αθηνα παιδοορθοπεδικο με ειδικευση σε ισχια, γονατα πελματα.

Fm6D.jpg

LdHBp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...