Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αιμαγγειωμα η δερματικη παθηση τριχωτου?


Recommended Posts

εχω ενα μωρακι 1,5 μηνων το οποιο εδω και δυο εβδομαδες εχει εντονα παρασιασει στο τριχωτο της κεφαλης μια συγκεκριμενη περιοχη γεματη με κοκκινες (ζωηρο κοκκινο) πιτσιλες στην αρχη επιπεδες αλλα πλεον εχουν μια μικρη υφη και στο φως φαινονται σαν να ειναι μικρουλες κοκκινες φουσκαλιτσες..πριν μια εβδομαδα υποθεταμε με τη παιδιατρο οτι επροκειτο για αιμαγγειωμα και μαλιστα μου πε να μην ανησυχω γενικα αλλα για να μαστε ησυχοι στους προσεχεις μηνες να κανουμε και εναν υπερηχο εγκεφαλου για τυχον εσωτερικο αιμαγγειωμα, ομως βλεπω οτι οσο περνουν οι ημερες και ο μπεμπης μεγαλωνει, η περιοχη ναι μεν μενει η ιδια αλλα αυτες οι κοκκινες πιτσιλες, οι πιο μεγαλες απο αυτες εχουν και υφη φουσκαλιτσας (αυτο θυμιζει)

 

υπαρχει καμια παρομοια περιπτωση?

προκειται οντως για αιμαγγειωμα η μπορει να ειναι τοπικα καποια δερματικη παθηση? σε αυτη τη περιπτωση ξερετε να μου συστησετε στην Αθηνα καποιον καλο παιδοδερματολογο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μην ανησιχεις καθολου , και η δικια μου ειχε .οταν σαράντισε ειδα και εγω στο κεφαλακι της ενα κοκκινο σημαδι ακριβως οπως το περιγραφεις.ο παιδιατρος μου ειπε να μην ανησιχω και οτι θα φυγει μονο του γυρω στα 2-3 οπως και εγινε τελικα.την ειχα παει και σε παιδοδερματολογο και μου ειπε ακριβως τα ιδια.της δικιας μου ομως δεν μεγαλωνε , δεν φουσκωσε δηλαδη.απλα ηταν αναγλυφο.τωρα που ειναι 3 εχει τελειως ασπρισει , δεν διακρινετε καθολου.οποτε μην ανησυχεις.

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησιχεις καθολου , και η δικια μου ειχε .οταν σαράντισε ειδα και εγω στο κεφαλακι της ενα κοκκινο σημαδι ακριβως οπως το περιγραφεις.ο παιδιατρος μου ειπε να μην ανησιχω και οτι θα φυγει μονο του γυρω στα 2-3 οπως και εγινε τελικα.την ειχα παει και σε παιδοδερματολογο και μου ειπε ακριβως τα ιδια.της δικιας μου ομως δεν μεγαλωνε , δεν φουσκωσε δηλαδη.απλα ηταν αναγλυφο.τωρα που ειναι 3 εχει τελειως ασπρισει , δεν διακρινετε καθολου.οποτε μην ανησυχεις.

 

 

αααα.. μαλιστα

 

γαι την ακριβεια, αναγλυφο ειναι και του δικου μου..

 

μικρες, συγκεντρωμενες αναγλυφες, εντονες κοκκινες πιτσιλες σε μια συγκεκριμενη περιοχη του κεφαλιου.. οταν τις πιεσω ****** με το δακτυλο ασπριζουν και επανερχεται το κοκκινο χρωμα..αρα μαλλον να μην ανησυχω..

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα από την περιγραφή σου για αιμαγγείωμα μου ακούγεται. Ενδεχομένως σηραγγώδες, αφού φουσκώνει, άρα μην παραξενευτείς αν με τον καιρό μεγαλώσει. Κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ, θα βρεις κι άλλα θέματα περί αιμαγγειωμάτων. Πολύ καλή παιδοδερματολόγος είναι η Τάλια Τσιβιτανίδου που είναι στο Παίδων και έχει και ιατρείο στην Κηφισίας. Αν κάνεις αναζήτηση, θα βρεις αρκετές πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα από την περιγραφή σου για αιμαγγείωμα μου ακούγεται. Ενδεχομένως σηραγγώδες, αφού φουσκώνει, άρα μην παραξενευτείς αν με τον καιρό μεγαλώσει. Κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ, θα βρεις κι άλλα θέματα περί αιμαγγειωμάτων. Πολύ καλή παιδοδερματολόγος είναι η Τάλια Τσιβιτανίδου που είναι στο Παίδων και έχει και ιατρείο στην Κηφισίας. Αν κάνεις αναζήτηση, θα βρεις αρκετές πληροφορίες.

 

τι σημαινει σηραγγωδες?

αξιζει να τον τρεχω για υπερηχο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ετσι ακριβως , οταν της το παταγα και εγω ασπριζε.της δικιας μου ομως δεν φουσκωσε πολυ.την ειχα παει στην Τάλια Τσιβιτανίδου την παιδοδερματολογο και μου ειπε να μην ανησυχω ετσι και εκανα.οτι θα φυγει απο μονο του.δεν νομιζω να το πας για υπερυχο εκτος και αν ματωνει η μεγαλωνει.εμας δεν ειχε ματωσει ποτε.τωρα παντως δεν φαινετε σχεδον τιποτα.οποτε κανενας λογος ανησυχιας.

Link to comment
Share on other sites

Σηραγγώδες λέγεται το αιμαγγείωμα που φουσκώνει, δηλαδή δεν παραμένει επίπεδο.

 

Τον υπέρηχο δεν τον κάνεις για να δεις αν αυτό που έχει στο κεφαλάκι του είναι αιμαγγείωμα ή όχι, τον κάνεις για να αποκλείσεις την περίπτωση εσωτερικού αιμαγγειώματος στον εγκέφαλο.

 

Προτείνω να κάνεις ό,τι σου πουν οι γιατροί, αυτοί ξέρουν καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα

Η μια η μπεμπα 4μηνων,εχει πανω στην κορυφη της κεφαλης και εχει μεγαλωσει αρκετα...πριν 2 μηνες ειχαμε κανει υπερηχο και ηταν ενα απλο αιμαγγειωμα..σε αλλο σημειο ή οργανο του σωματος δεν εχει...απλα μεγαλωσε και την πηγαμε στο παιδων για να την δει χειρουργος και ειπε οτι ακομα ειναι νωρις,μας κρατησαν ομως και το επομενο πρωι μας ειπαν να παρει καποιο φαρμακο interal(δεν ξερω αν γραφεται σωστα),το οποιο ειναι για καρδιοπαθεις και αποδειχτηκε οτι τα μικραινει...ρωτησα για ποσο καιρο...και μου ειπαν απο 6μηνες εως 1 χρονο,μπορει και 2...και λεω θα φυγει ομως???και μου λενε πιθανον...φοβηθηκα να σας πω την αληθεια,γιατι μου ειπαν οτι 8α πρεπει καθε μηνα να την πηγαινω για καρδιογραφημα και να παρω βρεφικο πιεσομετρο,αξιας 1500 να της μετραω την πιεση..και αν παθει κατι απο το φαρμακο???παρενεργειες:βραδυκαρδιες,υπογλυκαιμια και αλλα συναφη

πηραμε εξιτηριο,σκεπτομενοι να παρουμε και αλλη γνωμη.

Καναμε καλα???Στη θεση μου τι θα κανετε???

iQSqp3.png

qajOp2.png

MACEDONIA IS GREEK AND ONLY GREEK

Link to comment
Share on other sites

κατ'εμε καλα κανατε.....ειναι δυνατον αν παρει το μωρο φαρμακα για τις ταχυκαρδιες ενω δεν εχει? παρτε και αλλες γνωμες.....

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

πηραμε εξιτηριο,σκεπτομενοι να παρουμε και αλλη γνωμη.

Καναμε καλα???Στη θεση μου τι θα κανετε???

Στη θέση σου θα έκανα αυτό που έκανα και για το γιο μου. Θα πήγαινα στην Τσιβιτανίδου. Πάντως αυτά που σας είπαν είναι στάνταρ, δηλαδή πλέον η αντιμετώπιση των αιμαγγειωμάτων γίνεται με φαρμακευτική αγωγή (προπρανολόλη) που συνήθως χορηγείται για στηθάγχη και υπέρταση, συνεπώς χρειάζεται παράλληλα παρακολούθηση της καρδιακής λειτουργίας και νομίζω επίσης νοσηλεία κατά την έναρξη της θεραπείας. Η μόνη άλλη λύση είναι η χειρουργική αφαίρεση (που δεν τη συστήνουν πλέον), αλλιώς απλά κάνεις υπομονή μέχρι να υποχωρήσει από μόνο του το αιμαγγείωμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στη θέση σου θα έκανα αυτό που έκανα και για το γιο μου. Θα πήγαινα στην Τσιβιτανίδου. Πάντως αυτά που σας είπαν είναι στάνταρ, δηλαδή πλέον η αντιμετώπιση των αιμαγγειωμάτων γίνεται με φαρμακευτική αγωγή (προπρανολόλη) που συνήθως χορηγείται για στηθάγχη και υπέρταση, συνεπώς χρειάζεται παράλληλα παρακολούθηση της καρδιακής λειτουργίας και νομίζω επίσης νοσηλεία κατά την έναρξη της θεραπείας. Η μόνη άλλη λύση είναι η χειρουργική αφαίρεση (που δεν τη συστήνουν πλέον), αλλιώς απλά κάνεις υπομονή μέχρι να υποχωρήσει από μόνο του το αιμαγγείωμα.

 

 

δηλαδη συνδεεται το αιμαγγειωμα με καρδιακη δυσλειτουργια?? η απλα τυγχανει η συγκεκριμενη αγωγη να βοηθαει την απορροφηση του συνεπως λογω των συνεπειων του φαρμακου να χρειαζεται παρακολουθηση??

 

εσεις little monkey δεν πηρατε αγωγη ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

η απλα τυγχανει η συγκεκριμενη αγωγη να βοηθαει την απορροφηση του συνεπως λογω των συνεπειων του φαρμακου να χρειαζεται παρακολουθηση??

Περίπου αυτό. Διάβασε εδώ αν θες γιατί δεν έχω χρόνο να τα ξαναγράφω: http://en.wikipedia.org/wiki/Hemangioma

 

Εμάς η Τσιβιτανίδου μας είπε να το παρακολουθήσουμε και να δούμε. Ο παιδίατρος πιστεύει πως πρέπει να πάρουμε φαρμακευτική αγωγή, αλλά συστήνει να ακολουθήσουμε τη συμβουλή της Τσιβιτανίδου. Έτσι μέχρι στιγμής δεν έχουμε κάνει τίποτα.

 

Είναι κι ένα άλλο θέμα όπου έχουμε συζητήσει για τα αιμαγγειώματα, δεν ξέρω αν το βρήκες. Εκεί υπήρχε τουλάχιστον μία μαρτυρία για παιδάκι που είχε κάνει τη θεραπεία, αν θυμάμαι καλά στο Παίδων Μητέρα.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω θερμα για την παραθεση, τωρα γενικα εχω μια καλυτερη εικονα για το ολο θεμα..

ηδη εκλεισα ραντεβου στην Τσιβιτανιδου, το μονο που με ανησυχει ειναι οτι μεσα σε λιγοτερο απο δυο εβδομαδες η μεταβαση απο λεια επιφανεια σε αναγλυφο εχει γινει γρηγορα και δεν ξερω μεχρι που θα φθασει αυτη η εξελιξη.. ευελπιστω οτι θα μας πει σε πρωτη φαση να αναμενουμε..τωρα περι αγωγης θα δουμε..

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα μωρακι 1,5 μηνων το οποιο εδω και δυο εβδομαδες εχει εντονα παρασιασει στο τριχωτο της κεφαλης μια συγκεκριμενη περιοχη γεματη με κοκκινες (ζωηρο κοκκινο) πιτσιλες στην αρχη επιπεδες αλλα πλεον εχουν μια μικρη υφη και στο φως φαινονται σαν να ειναι μικρουλες κοκκινες φουσκαλιτσες..πριν μια εβδομαδα υποθεταμε με τη παιδιατρο οτι επροκειτο για αιμαγγειωμα και μαλιστα μου πε να μην ανησυχω γενικα αλλα για να μαστε ησυχοι στους προσεχεις μηνες να κανουμε και εναν υπερηχο εγκεφαλου για τυχον εσωτερικο αιμαγγειωμα, ομως βλεπω οτι οσο περνουν οι ημερες και ο μπεμπης μεγαλωνει, η περιοχη ναι μεν μενει η ιδια αλλα αυτες οι κοκκινες πιτσιλες, οι πιο μεγαλες απο αυτες εχουν και υφη φουσκαλιτσας (αυτο θυμιζει)

 

υπαρχει καμια παρομοια περιπτωση?

προκειται οντως για αιμαγγειωμα η μπορει να ειναι τοπικα καποια δερματικη παθηση? σε αυτη τη περιπτωση ξερετε να μου συστησετε στην Αθηνα καποιον καλο παιδοδερματολογο?

Τι μου θυμησες τωρα!!!!

Έκανα την εγγραφη σημερα για να σου πω την δικη μου εμπειρια με το μωρακι μου ενα αγοράκι....

 

Στις 40 μερες απο την γεννηση του άρχισε, στο τελειωμα του δεξιου του φρυδιου να φουσκωνει σιγα-σιγα ένα σημαδακι κοκκινο, τρελαθηκα. όταν πήγαμε στην παιδιατρος μας είπε ότι είναι αιμαγγειωμα και να μην ανυσηχουμε θα φυγει στα 2-3 χρόνια ....με τις μερες αυτο ομως φουσκωνε όλο και πιο πολύ, όλο και πιο πολύ....Παραμόρφωνε το προσωπάκι του γιατί του έκλεινε σχεδόν το όλο το ματακι....

Φτάσαμε 5 μηνών και πλέον έπρεπε να κάνουμε κάτι έτσι με την καθοδήγηση της παιδιατρου καταλήξαμε στην θεραπεία του interal. Κάναμε εισαγωγή στο Παίδων Αγλαια Κυριακου, του έκαναν πολλές εξετασεις καρδιογραφήματα λόγω του interal, υπερηχους για να δουμε αν έχει εσωτερικά κλπ., Οπότε ξεκινησαμε την θεραπεία, του το έδινα πρωι - μεσημερι-βράδυ, πριν το φαγητο....Μετρουσαμε την πίεση πριν του το δώσουμε και μια ώρα μετά, αυτό στην αρχή της θεραπείας και μετά απο κάθε αλλαγή δοσολογίας. Κάθε μηνα πηγαιναμε στο Παιδων για αλλαγή δοσολογίας, πάει ανάλογα με το βάρος. Στα αισιοδοξα τωρα...τα αποτελεσματα άρχισαν απο την πρώτη βδομαδα για να μην πω την πρώτη μέρα άρχισε σιγα - σιγα να το απορροφα ο οργανισμός του μέχρι που έγινε επιπεδο και άνοιξε και το ματακι μας.

Αυτά..... Η θεραπεία κράτησε 8 μήνες.... Ότι άλλο θες μπορεις να με ρωτησεις....

Link to comment
Share on other sites

irene σε ευχαριστω πολυ που εγραψες την εμπειρια σας..

 

σε χειρουργο απευθυνθηκες?

 

φανταζομαι οτι η δερματολογος (η κα Τσιβιτανιδου) μαλλον θα μας συστησει να αναμενουμε (ετσι εικαζω για την ωρα)

 

παντως απο τελη Νοεμβρη που εμφανιστηκε στο κεφαλακι του μωρου μεχρι τωρα εχει αναγλυφη υφη, ροζ χρωμα σαν της φραουλας οπως γραφει το αρθρο που παρεθεσε η προηγουμενη κοπελα και ειναι σαν φυσαλιδες η οψη τους..

αυτο που δεν ξερω ειναι η προοδος και ο ογκος που θα φθασει..και για αυτο δεν ξερω ποσο νωρις ειναι να μιλαμε για φαρμακευτικη αγωγη..

 

οπως και να χει η περιπτωση σας ηταν ιδιαιτερη επειδη ηταν και στην περιοχη του ματιου (εμας ειναι στο τριχωτο του κεφαλιου) και η αγωγη σας μπορει να ηταν αποτελεσματικη αλλα χρονοβορα και να υποθεσω αγχωτικη..

στο Παιδων ειχες καποιον συγκεκριμενο γιατρο που παρακολουθουσε τη κατασταση? μπορεις να μου πεις μεσω καποιου πμ αν τυχον χρειαστει να χω υποψιν?

σε ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι μου θυμησες τωρα!!!!

Έκανα την εγγραφη σημερα για να σου πω την δικη μου εμπειρια με το μωρακι μου ενα αγοράκι....

 

Στις 40 μερες απο την γεννηση του άρχισε, στο τελειωμα του δεξιου του φρυδιου να φουσκωνει σιγα-σιγα ένα σημαδακι κοκκινο, τρελαθηκα. όταν πήγαμε στην παιδιατρος μας είπε ότι είναι αιμαγγειωμα και να μην ανυσηχουμε θα φυγει στα 2-3 χρόνια ....με τις μερες αυτο ομως φουσκωνε όλο και πιο πολύ, όλο και πιο πολύ....Παραμόρφωνε το προσωπάκι του γιατί του έκλεινε σχεδόν το όλο το ματακι....

Φτάσαμε 5 μηνών και πλέον έπρεπε να κάνουμε κάτι έτσι με την καθοδήγηση της παιδιατρου καταλήξαμε στην θεραπεία του interal. Κάναμε εισαγωγή στο Παίδων Αγλαια Κυριακου, του έκαναν πολλές εξετασεις καρδιογραφήματα λόγω του interal, υπερηχους για να δουμε αν έχει εσωτερικά κλπ., Οπότε ξεκινησαμε την θεραπεία, του το έδινα πρωι - μεσημερι-βράδυ, πριν το φαγητο....Μετρουσαμε την πίεση πριν του το δώσουμε και μια ώρα μετά, αυτό στην αρχή της θεραπείας και μετά απο κάθε αλλαγή δοσολογίας. Κάθε μηνα πηγαιναμε στο Παιδων για αλλαγή δοσολογίας, πάει ανάλογα με το βάρος. Στα αισιοδοξα τωρα...τα αποτελεσματα άρχισαν απο την πρώτη βδομαδα για να μην πω την πρώτη μέρα άρχισε σιγα - σιγα να το απορροφα ο οργανισμός του μέχρι που έγινε επιπεδο και άνοιξε και το ματακι μας.

Αυτά..... Η θεραπεία κράτησε 8 μήνες.... Ότι άλλο θες μπορεις να με ρωτησεις....

 

 

ολη αυτη τη κατασταση μας περιεγραψε η γιατρος...πως ανταποκριθηκε στο φαρμακο το παιδι??ειχε παρενεργειες???πηρατε βρεφικο πιεσομετρο???

iQSqp3.png

qajOp2.png

MACEDONIA IS GREEK AND ONLY GREEK

Link to comment
Share on other sites

ολη αυτη τη κατασταση μας περιεγραψε η γιατρος...πως ανταποκριθηκε στο φαρμακο το παιδι??ειχε παρενεργειες???πηρατε βρεφικο πιεσομετρο???

 

Θέλω να πω και κάτι άλλο: ήταν το πρώτο μου παιδάκι και κορίτσια στεναχωριομουν τόσο πολύ που τον έβλεπα έτσι να είναι μές την καλή χαρά παχουλος και να κλείνει το ματακι του και κλασικά όλοι στο δρόμο : Χτύπησε το παιδάκι; Γκρρρρ.. Τέλος πάντων....

 

Στο θέμα μας το πιεσομετρο είναι και για μεγάλους απλά αγορασαμε ένα επιπλέον εξάρτημα που προσαρμοζοτανε στο ποδαρακι του...

 

Στην 8μηνη θεραπεία που κάναμε όλες οι μετρήσεις ήταν εντός των οριων που μας έδωσαν οι γιατροί....

Link to comment
Share on other sites

Απευθυνθηκαμε στη κα Τσιβιτανιδου, σε χειρουργο οφθαλμίατρο και σε έναν ακομα.

Περιμέναμε αρκετά να υποχωρήσει ή να σταθεροποιηθεί η κατάσταση πράγμα που δεν έγινε, ήταν και το σημείο τέτοιο,όπως είπες οπότε είχαμε τρεις επιλογές :

Λέιζερ, κορτιζονουχες ενέσεις που θα γινόντουσαν τοπικά και το ιντεραλ.

 

Prosperous καταλαβαίνω απόλυτα την κατάσταση σας γνώμη μου είναι να περιμένετε, δεν θα μεγαλώσει το αιμαγγειωμα σας, αλλά θα κοκκινιζει...

 

Γνώμη μου είναι να το παρακολουθείτε μόνο το μωρακι είναι μικρουλι για οτιδήποτε, εφόσον δεν του πειράζει κάποιο όργανο να μην κάνετε τίποτα εκτός απο έναν υπέροχο εγκεφάλου.

 

Και τέτοιον κάναμε είναι απλή εξέταση αυτή.

 

Η τελευταία εξέταση που κάναμε ήταν η πιο επίπονη για την μητέρα πιο πολύ (εμένα!!!) καθώς πήρε ναρκωση, για αυτό την άφησα τελευταία περίμενα να χρονισει το παιδι ήταν αξονικη εγκεφάλου και ευτυχώς ήταν οκ!!

 

Ότι άλλο θες οτιδήποτε μην διστασεις.

Και μην στεναχωριεσαι δεν είναι κάτι κακό.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πω και κάτι άλλο: ήταν το πρώτο μου παιδάκι και κορίτσια στεναχωριομουν τόσο πολύ που τον έβλεπα έτσι να είναι μές την καλή χαρά παχουλος και να κλείνει το ματακι του και κλασικά όλοι στο δρόμο : Χτύπησε το παιδάκι; Γκρρρρ.. Τέλος πάντων....

 

Στο θέμα μας το πιεσομετρο είναι και για μεγάλους απλά αγορασαμε ένα επιπλέον εξάρτημα που προσαρμοζοτανε στο ποδαρακι του...

 

Στην 8μηνη θεραπεία που κάναμε όλες οι μετρήσεις ήταν εντός των οριων που μας έδωσαν οι γιατροί....

 

Kai pws edines to farmako????

Να σας πω την αληθεια,οτι δεν μου αρεσε το υφος και το στυλ του γιατρου....ευγενικος μεν αλλα ειχε κατι το υφος του του στυλ "αν το γιατρεψω θα παρω νομπελ...αν οχι,δεν πειραζει,καναμε πειραμα" γι αυτο και αρνηθηκαμε το φαρμακο.

Θα παρω και αλλες γνωμες και θα αποφασισω με τη νεα χρονια

iQSqp3.png

qajOp2.png

MACEDONIA IS GREEK AND ONLY GREEK

Link to comment
Share on other sites

Kai pws edines to farmako????

Να σας πω την αληθεια,οτι δεν μου αρεσε το υφος και το στυλ του γιατρου....ευγενικος μεν αλλα ειχε κατι το υφος του του στυλ "αν το γιατρεψω θα παρω νομπελ...αν οχι,δεν πειραζει,καναμε πειραμα" γι αυτο και αρνηθηκαμε το φαρμακο.

Θα παρω και αλλες γνωμες και θα αποφασισω με τη νεα

 

 

Το ιντεραλ το κάναμε σκόνη για να μπορεί να διαλύεται (ο φαρμακοποιός ) την έβαζα μέσα σε μια συριγγα με νερό... Περιττό να σου πω βέβαια ότι μετα απο κάποιους μήνες άνοιγε το στόμα του και το έπινε σαν νερό. Εκεί τρελαινομουνα

 

Η γιατρός μας ήταν πολύ καλή κα Μαχαιρα.

Και μου έκανε εντύπωση που κατα την νοσηλεία μας και για τους επόμενους μήνες δεν επερναν φακελάκι ήταν αρνητικοί όλοι τους Μπράβο τους

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες και τη κατανοηση.. εμεις θα παμε σημερα στη Τσιβιτανιδου και θα σας ενημερωσω και εγω με τη σειρα μου..

Link to comment
Share on other sites

λοιπον επισκεφθηκαμε χθες την Τσιβιτανιδου και ειδε το μωρο. Φανηκε αμεσως οτι εχει δει πολλες παρομοιες περιπτωσεις και μας εξηγησε πως εξελισσονται αυτα τα αιμαγγειωματα.

 

Μολις ειδε το εμφανες στο τριχωτο της κεφαλης αμεσως κοιταξε και στον αυχενα (οπου εγω δεν ειχα δει κατι) και αμεσως βρηκε αλλο ενα το οποιο ηταν σαν αχνη κοκκινιλα και οπως ειπε αυτα συνηθως βγαινουν μαζι και του αυχενα δεν παει παραπερα.

 

Μου ανεφερε επιγραμματικα τους τροπους αντιμετωπισης αλλα σε πρωτη φαση δεν θεωρει οτι η περιπτωση μας χρηζει αντιμετωπισης καθως δεν βρισκεται σε καποιο σημειο που μπορει λειτουργικα να αποτελεσει προβλημα οπως πχ πανω απο το ματι η πανω στη μυτη η καπου αλλου και μας ειπε να ο παρατηρουμε και αν προχωρησει πολυ δραματικα και θελουμε κατι να κανουμε τοτε εχουμε και την φαρμακευτικη λυση.. παντως εκεινη προτεινε να το ξεχασουμε καθως συνηθως απορροφονται..αλλα και να μην απορροφηθει επειδη εναι στο κεφαλι δεν θα ειναι και προβλημα

 

μας ειπε οτι κατα τη γνωμη της ο υπερηχος εγκεφαλου ακομη και κατι να δειξει δεν εχει καποια σημασια καθως και στην περιπτωση που υπαρχει αιματωμα δεν μπορουμε να παρεμβουμε αλλα αν θελουμε εμεις σαν γονεις να το κανουμε εντος του 6μηνου.

 

κατα τ αλλα ηταν πραγματικα φιλικη γιατρος και εδειχνε ενδιαφερον στο μωρο κατι που με ανακουφιζε και μεγαλωνε την εμπιστοσυνη μου.

 

Μελλοντικα σε οποια εξελιξη του θεματος μας θα σας ενημερωσω για να ξερουν και οι επομενες ενδιαφερομενες μανουλες.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον επισκεφθηκαμε χθες την Τσιβιτανιδου και ειδε το μωρο. Φανηκε αμεσως οτι εχει δει πολλες παρομοιες περιπτωσεις και μας εξηγησε πως εξελισσονται αυτα τα αιμαγγειωματα.

 

Μολις ειδε το εμφανες στο τριχωτο της κεφαλης αμεσως κοιταξε και στον αυχενα (οπου εγω δεν ειχα δει κατι) και αμεσως βρηκε αλλο ενα το οποιο ηταν σαν αχνη κοκκινιλα και οπως ειπε αυτα συνηθως βγαινουν μαζι και του αυχενα δεν παει παραπερα.

 

Μου ανεφερε επιγραμματικα τους τροπους αντιμετωπισης αλλα σε πρωτη φαση δεν θεωρει οτι η περιπτωση μας χρηζει αντιμετωπισης καθως δεν βρισκεται σε καποιο σημειο που μπορει λειτουργικα να αποτελεσει προβλημα οπως πχ πανω απο το ματι η πανω στη μυτη η καπου αλλου και μας ειπε να ο παρατηρουμε και αν προχωρησει πολυ δραματικα και θελουμε κατι να κανουμε τοτε εχουμε και την φαρμακευτικη λυση.. παντως εκεινη προτεινε να το ξεχασουμε καθως συνηθως απορροφονται..αλλα και να μην απορροφηθει επειδη εναι στο κεφαλι δεν θα ειναι και προβλημα

 

μας ειπε οτι κατα τη γνωμη της ο υπερηχος εγκεφαλου ακομη και κατι να δειξει δεν εχει καποια σημασια καθως και στην περιπτωση που υπαρχει αιματωμα δεν μπορουμε να παρεμβουμε αλλα αν θελουμε εμεις σαν γονεις να το κανουμε εντος του 6μηνου.

 

κατα τ αλλα ηταν πραγματικα φιλικη γιατρος και εδειχνε ενδιαφερον στο μωρο κατι που με ανακουφιζε και μεγαλωνε την εμπιστοσυνη μου.

 

Μελλοντικα σε οποια εξελιξη του θεματος μας θα σας ενημερωσω για να ξερουν και οι επομενες ενδιαφερομενες μανουλες.

 

 

Εμένα ο δεύτερος ο γιος μου το έχει στον αυχένα αλλα είναι πολυ αχνο, δεν φαίνεται είναι στον αυχένα και μέσα στα μαλλιά αλλα πολυ αχνο καμμιά σχέση με τον πρώτο μου.!!!

 

Χάρηκα πολυ για τα αποτελέσματα σας και θα συμφωνήσω κιολας!!!

 

Καλα Χριστούγεννα και καλές γιορτές !!!

Link to comment
Share on other sites

Χάρηκα πολυ για τα αποτελέσματα σας και θα συμφωνήσω κιολας!!!

Παρομοίως. Κι εμένα ο μικρός μου έχει τρία αιμαγγειώματα, ένα σηραγγώδες και δύο από αυτά τα αχνά που δεν καλοφαίνονται, ένα στο μέτωπο και ένα στον αυχένα. Παρεμπιπτόντως στον αυχένα έχει και ο πατέρας του αιμαγγείωμα, και δεν το ήξερε καν (εγώ το είχα δει και νόμιζα ότι είναι απλά μια κοκκινίλα) :-P

 

Ευχαριστούμε, prosperous, για την ενημέρωση. Είμαι σίγουρη ότι θα πάνε όλα καλά. Καλές γιορτές σε όλες μας!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόηση

απο την ομάδα moderators

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...