Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιχνιδια για μεγαλυτερη ηλικια..


Recommended Posts

Το βαζω εδω το θεμα γιατι εχει να κανει με την αναπτυξη / συμπεριφορα.

Ο μικρος βαζει ακομη πραγματα στο στομα του.. Ο μεγαλος ειναι σε ηλικια που μπορει να παιξει και με πιο μικρα κομματακια... Τι κανετε? Το ρισκαρετε? Κρυβεται τα επικυνδινα κομματια? Περνετε παιχνιδια για μικροτερη ηλικια? Τα παιδια παιζουν ηδη μαζι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν το ρισκαρεις απλα κοιτα μηπως βρεις να αγορασεις κατι που να μην εχει μικρα κομματια κ που μπορουν να παιξουν κ οι 2 μαζι.μια καλη ιδεα πιστευω ειναι τα παζλ με μεγαλα κομματια,η καποια τουβλακια...ελπιζω να σε βοηθησα λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα ετσι δεν κραταω πισω τον αλλον? Και καλα εχουν μονο 2 χρονια διαφορα. Αν ειχαν περισσοτερα? Δυνητικα ακομη και την πλαστελινη μπορει να βαλει στο στομα του ο μικρος...

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω οτι τον κρατας πισω.κ μενα 2 χρονια εχουν διαφορα κ ειναι κοριτσι αγορι(εκει να δεις ζορι που εχω) κ προσπαθω να τους εχω κοινα παιχνιδια οσο γινεται.πχ αυτοκινητο ο μικρος ?το ατοκινητο της μπαρμπι η αλλη.μπαλα κ οι 2,ζωγραφιες.ειναι πολλων ειδων αντιστοιχα παιχνιδια που δεν μου ερχονται τωρα λογο πονοκεφαλου.παντως δεν πιστευω οτι το μεγαλυτερο μενει πισω,ισα ισα μπορεις να παρεις κατι για την ηλικια του κ να του προτυνεις να το μαθει κ στον μικροτερο.

Link to comment
Share on other sites

εχω 2 αγορια με διαφορα 2 χρονια και 15 μερες........

η αληθεια ειναι οτι μεχρι να αρχισουν να παιζουν μαζι ο μεγαλος ειχε τεραστια προοδο.....τωρα ειναι 4,5 και 2,5

μεχρι τα 3 του λοιπον ο μεγαλος ειχε μαθει την ΑΒ, εγραφε τους αριθμους ως το 50, μαθαινε λεξεις στα αγγλικα, ζωακια στα ισπανικα, στα 3.5 εγραφε και ολη την ΑΒ.....παντα με παρακαλουσε "μαμα ελα να κανουμε παιχνιδι μαθημα" και ετρεχε απο πισω μου να του μαθαινω πραγματα.......

απο τοτε που ο μικρος αρχισε να εμπλεκεται στο παιχνιδι ειμαστε στασιμοι, δεν εχουμε μαθει τιποτε παραπανω.......

σε νιωθω........

μαρκαδορους δε μπορουμε να εμφανισουμε, πλαστελινες δε μπορουμε να εμφανισουμε, οτι γραφουμε ο μικρος μας τα σκιζει, (δεν εχει καθολου διαθεση για μαθηση ο μικρος και εννοειται δεν τον βαζω να μαθει τιποτα αφου δε θελει) ζωγραφιζουμε μας τα κανει ρημαδιο, καναμε χειροτεχνιες χριστουγεννιατικες μπαρμπαδακια ολα τα κατεστρεψε.......απο τα παιχνιδια ολα εχουν small parts και τα εξαφανισα μην καταπιει τιποτα ο μικρος.....και ετσι ο μεγαλος καταντησε να ξαναπαιζει με τα παιχνιδια για 2χρονα.......

τωρα εχω ενα προγραμμα παιδικο για αγγλικα στο κομπιουτερ και παιζουνε μαζι 10 λεπτα καθε μερα........

κανε λιγο υπομονη, σε λιγο και το μικρο δε θα ειναι τοσο "επικινδυνο" χαχαχα

αλλα η μαυρη αληθεια ειναι αυτη.........τα μεγαλα μενουν λιγο πισω.......

κουράγιο αδέρφια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απο τοτε που ο μικρος αρχισε να εμπλεκεται στο παιχνιδι ειμαστε στασιμοι, δεν εχουμε μαθει τιποτε παραπανω.......

.......

 

Σωστο και αυτο.. Τελος παντων θα δουμε τι θα γινει γιατι δεν μπορουμε να τα κρυβουμε ολα...

Link to comment
Share on other sites

Το βαζω εδω το θεμα γιατι εχει να κανει με την αναπτυξη / συμπεριφορα.

Ο μικρος βαζει ακομη πραγματα στο στομα του.. Ο μεγαλος ειναι σε ηλικια που μπορει να παιξει και με πιο μικρα κομματακια... Τι κανετε? Το ρισκαρετε? Κρυβεται τα επικυνδινα κομματια? Περνετε παιχνιδια για μικροτερη ηλικια? Τα παιδια παιζουν ηδη μαζι...

 

Έχω 2 κοριτσάκια 4 και 2 χρ.

Τα πολύ μικρά κομματάκια (πχ παπουτσάκια και αξεσουάρ από κούκλες, κουζινικά Playmobil κτλ) τα βάζω μέσα σε σακκουλάκια σε σημείο που δεν φθάνει η μικρή. Όποτε θέλει να παίξει η μεγάλη, τα βγάζουμε και τα τοποθετούμε κάπου ψηλά πχ πάνω στο τραπέζι και παίζει εκεί. Ή τα πολύ επικίνδυνα τα παίζει όταν η μικρή κοιμάται, ή όταν μπορώ να κάτσω και εγώ μαζί τους να επιβλέπω.

 

Έχει μάθει η μεγάλη και με ειδοποιεί όταν δει τη μικρή να πάει να κάνει κάτι επικίνδυνο και εγώ για κάποιο λόγο δεν είμαι κοντά ή δεν έχω ορατότητα.

 

Μαρκαδόρους κτλ ζωγραφίζουν μαζί ή μία στη μια σελίδα και η άλλη στην άλλη. Που και που έχουμε και κανένα ατυχηματάκι (πχ να της ξεφύγει ο μαρκαδόρος στο τραπέζι ή να τον ακουμπήσει χωρίς καπάκι σε κανένα καναπε) αλλά όχι κάτι σπουδαίο.

Τέμπερες, νερομπογιές, χειροτεχνίες κτλ χρησιμοποιεί η μεγάλη μόνο πάνω σε τραπέζι ή όταν η μικρή δεν είναι κοντά.

 

Γενικά έχω βρει τρόπους ούτε να εμποδίζω τη μεγάλη να παίξει, ούτε να κινδυνεύει η μικρή.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Εχω μονο ενα κοριτσακι 2,5 ετων και παιζουμε κανονικα ακομα και με παιχνιδια που εχουν μικρα κομματια κλπ απλα ΠΟΤΕ ΤΩΝ ΠΟΤΩΝ δεν την αφηνω απο τα ματια μου οσο παιζουμε και μολις τελειωσουμε τα μαζευω και τα βαζω ψηλα (τα φαινομενικα επικινδυνα).

 

Εμεις παιζουμε με πλαστελινες, δαχτυλομπογιες, παζλ με 2 κομματια (συνδυασμου). Επισης διαβαζουμε ΠΟΛΛΑ παραμυθια, βαζουμε στη διαπασων μουσικη και χορευουμε και εχουμε ξεκινησει να κανουμε συμβολικο παιχνιδι με τις κουκλες της αφου θελει συνεχεια κατι να κανουμε μαζι τους (πχ. να της ταϊσουμε, να τις κοιμισουμε, να τις παμε στο γιατρο, να τις κανουμε μπανιο κοκ)..

Αν σε τρομαζει τοσο η ιδεα να βγαλεις σε κοινη θεα παιχνιδια με μικρα κομματια κλπ. δοκιμασε να κανετε αλλες δραστηριοτητες που δεν απαιτουν τη χρηση αυτων των παιχνιδιων.

 

Να σου ζησουν τα παιδακια σου! :)

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • Επιστημονική συνεργάτιδα

Μπορείς να έχεις κάποια παιχνίδια κοινά που να μην κινδυνεύει ο μικρός όταν παίζουν μαζί. Όμως ο μεγάλος πρέπει να έχει το δικό του χώρο και χρόνο, ώστε να ασχολείται με δραστηριότητες της δικής του ηλικίας και ενδιαφερόντων.

Καλή συνέχεια !

Νηπιαγωγός

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να έχεις κάποια παιχνίδια κοινά που να μην κινδυνεύει ο μικρός όταν παίζουν μαζί. Όμως ο μεγάλος πρέπει να έχει το δικό του χώρο και χρόνο, ώστε να ασχολείται με δραστηριότητες της δικής του ηλικίας και ενδιαφερόντων.

Καλή συνέχεια !

 

Δυστυχως δεν εχουμε την πολυτελια του χωρου και φαινεται να τους αρεσει να παιζουν μαζι. Τελικα καταληξαμε σε lego με μεγαλα κομματια και σε ηλεξτρονικα που δεν δειχνουν επικινδινα για τον μικρο (τα περισσοτερα ειναι απο 3 μεχρι 7 οποτε κανουν και για τους 2). Βεβαια ο μικρος οτι πιασει στα χερια του το χαλαει αλλα μαλλον δεν τα καταπινει..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...