Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

σπινθηρογράφημα νεφρών


Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους

είναι η πρωτη φορά που γράφω και θα ήθελα να μου πείτε αν έχετε κάνει σπινθηρογράφημα νεφρών σε αγοράκι μετά απο ουρολοίμωξη και κατα πόσο σας βοήθησε.

Εχω πολύ αγχος γιατι ξέρω ότι ειναι με ραδιενεργό ουσία και δεν θελω το μωρό να ταλαιπωρηθεί ειμαστε 17 μηνων.

Όταν ηταν 7 μηνων επαθε εμπύρετη ουρολοίμωξη και μετα απο 1 μήνα ξανα χωρις πυρετο ,καναμε κυστεοουρηθρογραφία και υπερηχο και ήταν όλα οκ δεν είχαμε παλινδρόμηση.

Εδω και 10 μήνες κανουμε θεραπεία με αντιβίωση και τωρα ο γιατρός μας είπε να κανουμε σπινθηρογράφημα νεφρών για σιγουρια ενω πρίν καιρό έλεγε να μην κάνουμε αφου δεν έιχε παλινδρόμηση.

Οπότε καταλαβαινετε τώρα ότι ειίναι δύσκολη απόφαση και θα ηθελα αν ξέρετε και κάποιον παιδοουρολόγο ή νεφρολόγο για να μας πεί τι πρέπει να κάνουμε γιατί έτσι απλά δεν κάνεις μια τέτοια εξεταση.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπέρα σε όλους

είναι η πρωτη φορά που γράφω και θα ήθελα να μου πείτε αν έχετε κάνει σπινθηρογράφημα νεφρών σε αγοράκι μετά απο ουρολοίμωξη και κατα πόσο σας βοήθησε.

Εχω πολύ αγχος γιατι ξέρω ότι ειναι με ραδιενεργό ουσία και δεν θελω το μωρό να ταλαιπωρηθεί ειμαστε 17 μηνων.

Όταν ηταν 7 μηνων επαθε εμπύρετη ουρολοίμωξη και μετα απο 1 μήνα ξανα χωρις πυρετο ,καναμε κυστεοουρηθρογραφία και υπερηχο και ήταν όλα οκ δεν είχαμε παλινδρόμηση.

Εδω και 10 μήνες κανουμε θεραπεία με αντιβίωση και τωρα ο γιατρός μας είπε να κανουμε σπινθηρογράφημα νεφρών για σιγουρια ενω πρίν καιρό έλεγε να μην κάνουμε αφου δεν έιχε παλινδρόμηση.

Οπότε καταλαβαινετε τώρα ότι ειίναι δύσκολη απόφαση και θα ηθελα αν ξέρετε και κάποιον παιδοουρολόγο ή νεφρολόγο για να μας πεί τι πρέπει να κάνουμε γιατί έτσι απλά δεν κάνεις μια τέτοια εξεταση.

ευχαριστω

 

Δεν ειναι ασυνηθιστη εξεταση,ουτε ταλαιπωρειται το μωρο - ο γιος μου την εκανε 5 μηνων. Του βαζουν ενδοφλεβια το υγρο και μετα του κανουν κατι σαν ακτινογραφια απλα πρεπει να ειναι ακινητος για αρκετη ωρα (αυτο ειναι δυσκολο να το πετυχεις).Μονο που θες 1 πρωι για την εξεταση!Αλλα γιατι κανετε χημειοπροφυλαξη αν δεν εχει ΚΟΠ?Νομιζω αντιβιωση παιρνουν μονο αν εχεις παλινδρομηση!Αν εισαι Αθηνα εχω να προτεινω παιδοουρολογο - ιδιωτικα βεβαια!

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς το κάναμε όταν ο γιος μου ήταν 4 μηνών γιατί είχε υδρονέφρωση κ κάναμε διάφορες εξετάσεις που αφορούσαν τα νεφράκια του. Αν του βρει αμέσως φλέβα κ πέρα από την ακινησία δεν είναι επώδυνη εξέταση. Εμένα τον πήρε ο ύπνος!!! Εσένα είναι 17 μηνών οπότε πιστεύω ότι επειδή καταλαβαίνει θα είναι πιο συνεργάσιμος. Πάντως μην ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα ο καλύτερος παιδοουρολόγος είναι ο Ζουπάνος Γιώργος ( δεν υπάρχουν κ πολλοί στην Ελλάδα) . Απλά σαν άνθρωπος είναι λίγο ΄΄βαρύσ΄΄, αλλά χαλάλι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν είσαι Αθήνα έχω να σου προτείνω πολύ καλή παιδονεφρολόγο, λέγεται Ασκητή Βαρβάρα και είναι επιμελήτρια στο Αγλαϊα Κυριακού. Πολύ αναλυτική, με κατανόηση, πολύ συνεργάσιμη.  

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου, απο που είσαι?

Εχω κάποια ονόματα παιδονεφρολόγων για το Ιπποκράτειο Θεσσαλονίκης αν σε ενδιαφέρουν.

 

ενδιαφερομαι και εγω για παιδοουρολογο - νεφρολογο στη θεσ/νικη αφου και εμενα εχει παλινδρομηση γ βαθμου.μου εχουν πει για τον παπαχρηστου ,τον γνωριζεις;

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφερομαι και εγω για παιδοουρολογο - νεφρολογο στη θεσ/νικη αφου και εμενα εχει παλινδρομηση γ βαθμου.μου εχουν πει για τον παπαχρηστου ,τον γνωριζεις;

 

Και εμεις με ΚΟΠ αλλά με πολύ καλή εκβαση! Χρονια τωρα εμπιστεύομαι έναν παιδονεφρολόγο στην Θεσσαλονίκη .Ονομαζεται κος Λαφαζανης. Αν θες στειλε πμ να σου δωσω στοχεια. Εμεις παντως δεν αρρωστησαμε ποτε ξανα απο τοτε και μαλλον θα γλιτωσουμε και το ...."μαχαιρι"'"'

Απλά μάθαμε να πινουμε πολυ πολυ νερό, και να πηγαινουμε τουαλετα τακτικά.

Παντως εχουμε κανει ολη την γκαμα των εξετάσεων και σπινθιρογραφημα το οποιο νομιζω οτι ειναι απαραιτητο για να αξιολογησουν την κατασταση οι παιδονεφρολογοι. Τωρα πλεον το παρακολουθουμε υπερηχογραφικά μονο.

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και εμεις με ΚΟΠ αλλά με πολύ καλή εκβαση! Χρονια τωρα εμπιστεύομαι έναν παιδονεφρολόγο στην Θεσσαλονίκη .Ονομαζεται κος Λαφαζανης. Αν θες στειλε πμ να σου δωσω στοχεια. Εμεις παντως δεν αρρωστησαμε ποτε ξανα απο τοτε και μαλλον θα γλιτωσουμε και το ...."μαχαιρι"'"'

Απλά μάθαμε να πινουμε πολυ πολυ νερό, και να πηγαινουμε τουαλετα τακτικά.

Παντως εχουμε κανει ολη την γκαμα των εξετάσεων και σπινθιρογραφημα το οποιο νομιζω οτι ειναι απαραιτητο για να αξιολογησουν την κατασταση οι παιδονεφρολογοι. Τωρα πλεον το παρακολουθουμε υπερηχογραφικά μονο.

 

Και εγώ για τον κύριο Λαφαζάνη έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια.

Απο το Ιπποκράτειο μου σύστησαν 3 παιδονεφρολόγους, την κα.Πριντζα τον κ.Παπαχρηστου και τον κ.Κολιό.

Δυστηχώς ακόμα δεν έχω πάει σε κανέναν το μωράκι μου είναι 16 ημερών και τώρα ξεκίνησα επαφές.

Την Δευτέρα έχουμε ραντεβού για κυστεογραφία, αλλά χρειάζονται καθαρή καλλιέργεια ούρων και το παλεύουμε με επιμολύνσεις απο την Δευτέρα, δεν μπορούμε να βγάλουμε καθαρή :(

Ταλαιπωρείται και το μπεμπάκι μου, άστα να πάνε!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

:cool:

ενδιαφερομαι και εγω για παιδοουρολογο - νεφρολογο στη θεσ/νικη αφου και εμενα εχει παλινδρομηση γ βαθμου.μου εχουν πει για τον παπαχρηστου ,τον γνωριζεις;

 

Η κορη μου ειναι 6 μηνων και θα κανουνε δμσα σε 2 μηνες. Φοβαμαι πολυ την εκβαση κ το αποτελεσμα. Σασ παρακαλω βοηθηστε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...