Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Διατροφή & Συνταγές > Υγιεινή Διατροφή

Notices

Υγιεινή Διατροφή Υγιεινή διατροφή, συζητήσεις για συστατικά τροφών, μεταλλαγμένα

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 26-06-12, 15:59   #881
miriki

miriki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αυτή η βανίλια είναι τέλεια. Αυτή χρησιμοποιώ και μου αρέσει πολύ.
Παλιά 26-06-12, 16:19   #882
fairy's mom

Το avatar του χρήστη fairy's mom

Περιοχή: Αθηνα
fairy's mom χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

miriki της Ραπουνζελ εννοείς?

λιστα ομοιοπαθητικών φαρμάκων έκτακτης ανάγκης
Ο χρήστης fairy's mom δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-06-12, 16:21   #883
miriki

miriki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ναι! Ανοίγω το βαζάκι και μυρίζω κάθε τόσο (απελπιστική η κατάστασή μου το ξέρω). Στη μηλόπιτα και στο παγωτό που την έβαλα πάντως είναι γευστική. Απλά θέλει προσοχή στην ποσότητα να μη πικρίσει.
Παλιά 26-06-12, 17:58   #884
Rosie

Περιοχή: Αθήνα
Rosie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fairy's mom Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι out of stock η κρέμα καρύδας. Πόσα τενεκεδάκια βγάζει περίπου? Εχεις υπολογισει καθόλου?
Δεν ξέρω γιατί δεν την κάνω γάλα, τη χρησιμοποιώ σε συνταγές που χρειάζονται κρέμα (επιπλέον από το γάλα), πχ πανακότα, παγωτό, σως σοκολάτας κτλ.

Μου την είχες παραγγείλει εσύ αν θυμάσαι πολύ καιρό πριν, πριν τα Χριστούγεννα σίγουρα.
Είναι πολύ οικονομική.

Σκόνη βανίλιας έχω της Vegan Hellas, και της Rapunzel δοκίμασα αλλά προτιμάω την υγρή μορφή.
Παλιά 29-06-12, 14:48   #885
Katerinoula23

Περιοχή: Βούλα
Katerinoula23 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Fairys'mom κι εγω σκόνη της Rapunzel χρησιμοποιώ είναι πολύ γευστική αλλα όπως είπε και η miriki θέλει προσοχή στην ποσότητα. Βαζεις στην μύτη του κουταλιού. Για κρέμες η σκόνη ειναι πολύ καλύτερη από την υγρή αντίθετα σε κέικ κλπ η υγρή έχει καλύτερα αποτελέσματα. Εχει πιο εκλεπτυσμένη μυρωδιά.. Μια φορά είχα δοκιμάσει παγωτό βανίλια με τέτοια μέσα bourbon και ήταν καταπληκτικό. Θα επιχειρήσω και gaps legal και θα γράψω αν πετύχει .
Παλιά 29-06-12, 18:52   #886
fairy's mom

Προεπιλογή

Ευχαριστώ Κατερίνα!

Ρόζυ θυμάσαι το μέλι που σου είχα φέρει και δεν το ξαναβρήκαμε? Που έμοιαζε σαν βούτυρο. Βρήκα ένα ίδιο στον Βερόπουλο (όχι βιολογικό).

Λέγεται μέλι Ελάτης Μαινάλου - Βανίλια μαρκα Premium Spar. Πίσω λέει ότι εξάγεται με φυσικές διεργασίες. Και πράγματι για καλοκαίρι είναι μεν ρευστό αλλά πολύ λιγότερο από ολα τα υπόλοιπα.

Βλέπω έχει ΠΟΠ και εχει παρει και ένα βραβείο. Το κιλό κανει περίπου 12 ευρώ. Αν το βρει κάποια ας το πάρει. Νομίζω θα σας αρέσει.

Παλιά 29-06-12, 20:11   #887
Rosie

Rosie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ωραία, και ήθελα να σου πω ότι τα υπόλοιπα που μου πήρες από τον ίδιο παραγωγό δεν ήτανε και τόσο καλά
Ειδικά ένα της καστανιάς δεν τρωγώτανε, έχω νομίζω άλλο ένα να δοκιμάσω όμως.
Παλιά 30-06-12, 20:20   #888
fairy's mom

Προεπιλογή

Πολύ νόστιμο θυμαρίσιο έχει στην λαική η Μελισάνθη. Αν την βρείτε την κοπέλα που το έχει δοκιμαστε. Μόνο που είναι ακριβό. 18 ευρώ το κιλό!!!! Στο θυμαρίσιο. Του πεύκου είναι πιο φθηνό

Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 01-07-12, 14:27   #889
galat

Το avatar του χρήστη galat

Περιοχή: Πόρτο Λίλι
galat ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ωραίο ανεπεξεργαστο και αθερμο μέλι Ελάτης (αυτο το θαμπο περλε σαν σαπουνι πως να το περιγραψω) και νοστιμο εχω βρει απο εναν παραγωγο και σε φοβερη τιμη νομιζω 11 ή 13 ευρω το κιλό, νομιζω 11... πιο φθηνο και απο τα τυπικα του σουπερμαρκετ.

Είναι νομιζω καθε Τριτη στη Ν φιλαδελφεια στη λαική , εγω το ειχα δοκιμασει σε μια εκθεση τροφιμων, αν σας ενδιφερει πειτε να σας στιελω τηλεφωνο το γραφει πανω στη συσκευασια.

Δεν αλλαζω απο τοτε!
Παλιά 01-07-12, 18:22   #890
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

http://nourishedandnurtured.blogspot...ps-primal.html

Συνταγη για ψωμάκι

Grain-Free Sandwich Bread
Makes 1 loaf
2/3 cup coconut flour
3/4 cup crispy almond flour
1/2 cup (one stick) plus 2 Tb butter
8 eggs, preferably from pastured hens
1 Tb mild-flavored honey
1.5 tsp apple cider vinegar
3/4 tsp celtic sea salt
3/4 tsp baking soda

Melt butter in a small saucepan over low heat. Turn off heat and allow to cool a bit. Then stir in the honey and vinegar.
Break the eggs into a medium bowl. Add the salt, baking soda, almond flour, and butter mixture. Mix together with an immersion blender or hand mixer.
Measure out the coconut flour. It will need to be sifted if you are not using an immersion blender.
Using an immersion blender or handheld mixer, mix the coconut flour into the other ingredients very well. There is no worry of over-mixing this recipe since there is no gluten in it.
Pour the batter into a well-buttered loaf pan. I used a 9X5 glass pan.
Bake at 300 degrees for about 50-60 minutes. It will be done when it is set in the middle (you can lightly tough it, or check to see if a toothpick comes out clean).
Let cool for about 15-20 minutes, and then use a spatula or knife to go around the edges. Invert the pan and move the bread to a cooling rack. Cool completely.
Wrap tightly with plastic wrap. Store in the fridge or freezer. I like to slice it fairly thinly with a Rada bread knife, place parchment paper between the slices, and store it in the freezer.
Παλιά 01-07-12, 18:36   #891
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Rosie Εμφάνιση μηνυμάτων

Άλλη μια ωραία και εύκολη συνταγή:
Caveman Custard

Και φυσικά θα δοκιμάσω και αυτή:
Raw Chocolate Honey Butter Fudge
(To κακάο το επιτρέπει η Campbell στη full GAPS, αλλά όχι τη σοκολάτα)
Σπάνια τρώω σοκολάτα/κακάο, αλλά ίσως κάνω μια εξαίρεση για τις γιορτές.
Δεν ανοιγουν αυτες οι συνταγες. Τις εχεις καπου να τις ποσταρεις?
Παλιά 01-07-12, 18:37   #892
Rosie

Rosie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τα φτιάξαμε σήμερα, καταπληκτικά, τα καλύτερα burgers που έχω φάει εδώ και καιρό!

Τα τηγάνισα μέσα σε βούτυρο και λάδι καρύδας, πεντανόστιμα!
Παλιά 01-07-12, 19:06   #893
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Katerinoula23 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ταυτόχρονα δηλαδή λες πως δεν θα υπάρχει πρόβλημα για την δράση του όμοιο?

Γιατί έτσι είναι πιο εύκολο..
Τα χω παρει σβαρνα απο την αρχη και δεν ξερω τι αλλο ειπατε πανω σε αυτο. Το ομοιο πρεπει να παιρνεται μονο του με αδειο στομαχι και να μη φαει η πιει κατι για μιση ωρα περιπου. Αυτη την οδηγια δινουν οι οιμοπαθητικοι.
Παλιά 01-07-12, 22:24   #894
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

http://nourishedandnurtured.blogspot...s-primal.html?

Triple Berry Custard Cake (GAPS : primal : grain-free : gluten-free)

Strawberries, blueberries, and blackberries make a wonderful combination in this simple and delicious dish. We've enjoyed this for breakfast, brunch, or even dessert. I like to make a double batch so there is plenty to last throughout the week. If topped with some whipped cream, this would make a great Independence Day dessert since it would be red, white, and blue!

Triple Berry Custard Cake

Serves 6
1 & 1/2 sticks butter, preferably from grassfed cows
1/3 cup mild-flavored honey
4 eggs, preferably from pastured hens
1/2 cup full-fat plain yogurt
1 tsp organic vanilla extract
1/2 tsp almond extract
1/4 tsp celtic sea salt
1&1/2 Tb coconut flour
2 Tb pecan or almond flour, preferably from crispy nuts
1 cup frozen blueberries*
14 medium-large frozen strawberries*
1/2 cup frozen marion blackberries*
Melt the butter in a small saucepan over low heat. Turn off heat, add honey, and stir a bit.
In a medium bowl, combine eggs, yogurt, vanilla, almond extract, and salt. I like to use my immersion blender to mix it all up together, but you could certainly use a whisk or mixer instead.
Add melted butter and honey to wet ingredients and whisk or blend.
Add nut flour and coconut flour and blend until well-combined (or use mixer or whisk until smooth). Using the immersion blender is great because it further grinds the nut flour (which doesn't get particularly fine when I grind it in the food processor).
Use a bit of cold butter to generously grease an 8X8 glass dish.
Sprinkle the fruit on the bottom of the glass dish, then pour the wet mixture over the top. (Note: the fruit will float up while it is cooking.)
Bake at 325° for 65 minutes (or a bit less if you use fresh fruit). The custard cake is done when the edges are nicely browned and the center is no longer wet with just a bit of jiggle.
Remove from oven and cool. This can be served warm or cold, although I particularly like it when it is cold. For a special treat, top with a bit of whipped cream.
*Unless it is local berry season, I find that frozen berries have far superior taste to the fresh berries found in the produce department.
Παλιά 02-07-12, 00:25   #895
Katerinoula23

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vera Εμφάνιση μηνυμάτων

Συνταγη για ψωμάκι

Grain-Free Sandwich Bread
Makes 1 loaf
2/3 cup coconut flour
3/4 cup crispy almond flour
1/2 cup (one stick) plus 2 Tb butter
8 eggs, preferably from pastured hens
1 Tb mild-flavored honey
1.5 tsp apple cider vinegar
3/4 tsp celtic sea salt
3/4 tsp baking soda

Melt butter in a small saucepan over low heat. Turn off heat and allow to cool a bit. Then stir in the honey and vinegar.
Break the eggs into a medium bowl. Add the salt, baking soda, almond flour, and butter mixture. Mix together with an immersion blender or hand mixer.
Measure out the coconut flour. It will need to be sifted if you are not using an immersion blender.
Using an immersion blender or handheld mixer, mix the coconut flour into the other ingredients very well. There is no worry of over-mixing this recipe since there is no gluten in it.
Pour the batter into a well-buttered loaf pan. I used a 9X5 glass pan.
Bake at 300 degrees for about 50-60 minutes. It will be done when it is set in the middle (you can lightly tough it, or check to see if a toothpick comes out clean).
Let cool for about 15-20 minutes, and then use a spatula or knife to go around the edges. Invert the pan and move the bread to a cooling rack. Cool completely.
Wrap tightly with plastic wrap. Store in the fridge or freezer. I like to slice it fairly thinly with a Rada bread knife, place parchment paper between the slices, and store it in the freezer.
Βγήκε καλό αυτό το ψωμάκι??
Παλιά 02-07-12, 20:24   #896
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν το δοκιμασα ακομα, εκανα το μπανανοψωμο χθες.
Παλιά 03-07-12, 22:04   #897
Rosie

Rosie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Έχετε να προτείνετε κάποια φθηνή και μικρή παγωτομηχανή;
Θέλω να αγοράσω μια να την πάρω μαζί μας στο εξοχικό στη Χαλκιδική, αλλά μια και είναι μικρή η κατάψυξή μας θέλω να είναι και μικρός ο κάδος.

Θα μου ζητάει παγωτό ο μικρός και δεν θέλω να του δίνω ό,τι να ναι, και της Δωδώνης που έχει κοντά στο σπίτι μας είναι και πανάκριβα
Παλιά 04-07-12, 00:36   #898
AnastasiosP

Το avatar του χρήστη AnastasiosP

AnastasiosP ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Θέλω να αγοράσω μια να την πάρω μαζί μας στο εξοχικό στη Χαλκιδική, αλλά μια και είναι μικρή η κατάψυξή μας θέλω να είναι και μικρός ο κάδος.

Θα μου ζητάει παγωτό ο μικρός και δεν θέλω να του δίνω ό,τι να ναι, και της Δωδώνης που έχει κοντά στο σπίτι μας είναι και πανάκριβα
Krups Venise Gvs1 και απο μένα. 50ευρώ την αγόρασα πριν απο χρόνια και παρόλο που δεν δούλεψε ιδιαίτερα την δουλείας της την κάνει. Απλά έχει μικρό καδο μετά βίας βγάζει 600-700γρ παγωτό. Προσωπικά μου αρέσει περισσότερο να το φάω από τον κάδο μετά το γύρισμα κατευθείαν και να μην το βάλω κατάψυξη. Πιο πολύ milk shake δηλαδη παρά παγωτό.

Παρόλα αυτά το κόλπο με τις κατεψυγμένες μπανάνες και τον Omega το θεωρώ πολύ ανώτερο, με λίγο γάλα ή κρέμα γάλακτος θα είναι καλύτερο απο παγωτό.
Ο χρήστης AnastasiosP δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-07-12, 01:39   #899
Rosie

Rosie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ωραία, κι εγώ μικρό κάδο θέλω για το εξοχικό!

Η δικιά μου παγωτομηχανή της Cuisinart κάνει τέλειο παγωτό, ελπίζω να μην απογοητευθούμε μ' αυτή και δεν το τρώει ο μικρός, είναι και περίεργος σχετικά με την υφή του παγωτού

Κέρασα σε φίλη μου, καρασυμβατική, το παγωτό με το γάλα και την κρέμα καρύδας, τη Zotter 100% και τις μπανάνες και παραμιλούσε από την απόλαυση!
Η καημένη, της είχα δώσει όμως να δοκιμάσει κεφίρ νερού νωρίτερα και κόντεψε να ξεράσει από την ξινίλα!
Παλιά 04-07-12, 02:54   #900
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Raw Cashew Dreamcake

Μια ακομα ιδεα για τουρτιτσα (ψαχνομαι για τα γεννεθλια του μεγαλου)

http://mynewroots.blogspot.gr/2011/0...dreamcake.html

Ingredients:
Crust:
1/2 cup raw almonds (pecan or walnuts will also work)
1/2 cup soft Medjool dates
¼ tsp. sea salt

Filling:
1 ½ cups raw cashews, soaked for at least 5 hours, overnight is best
juice of 2 lemons
the seeds of 1 whole vanilla bean (or 1 tsp. alcohol-free vanilla extract)
1/3 cup raw coconut oil, melted
1/3 cup raw honey (solid or liquid.)(Vegans use agave nectar.)
1 cup raspberries (thaw completely if using frozen)

Directions:
1. Place nuts and dates in a food processor with sea salt and pulse to chop until they are to your desired fineness (process a finer crust longer than a chunky one). Test the crust by spooning out a small amount of mixture and rolling it in your hands. If the ingredients hold together, your crust is perfect. Scoop out crust mixture in a 7” spring-form pan (if you don’t have a spring-form pan, use a pie plate lined with saran wrap), and press firmly, making sure that the edges are well packed and that the base is relatively even throughout. Rinse food processor well.
2. Warm coconut oil and honey in a small saucepan on low heat until liquid. Whisk to combine.
3. In the most powerful food processor / blender you own (you decide which one has the most torque) place all filling ingredients (except raspberries) and blend on high until very smooth (this make take a couple minutes so be patient). If you have a Vita-Mix, absolutely use it.
4. Pour about 2/3 (just eyeball it, you can’t make a mistake!) of the mixture out onto the crust and smooth with a spatula. Add the raspberries to the remaining filling and blend on high until smooth. Pour onto the first layer of filling. Place in freezer until solid.
5. To serve, remove from freezer 30 minutes prior to eating. Run a smooth, sharp knife under hot water and cut into slices. Serve on its own, or with fresh fruit. Store leftovers in the freezer (what leftovers?).

Πως γινεται βρε κοριτσια αυτη η λαχταριστη κρεμα?????
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 04-07-12, 18:34   #901
mesastoura

Περιοχή: metamorphosis attica
mesastoura ουδετερη μηδέν
Send a message via Skype™ to mesastoura
Προεπιλογή

Παράθεση:

Εμείς έχουμε Cuisinart ICE30 εδώ και λίγο καιρό μετά από σύσταση φίλης . Σου πέφτει μεγάλη;
Παλιά 04-07-12, 19:48   #902
Rosie

Rosie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μου πέφτει ακριβή γιατί θα τη χρησιμοποιώ μόνο 2 βδομάδες περίπου το χρόνο!
Παλιά 05-07-12, 13:08   #903
Katerinoula23

Προεπιλογή

Η κόρη μου το τσακίζει το σοκο-μπανανο παγωτο αλλά επειδή έχει μέσα κακάο θα ήθελα να δοκιμάσω και μια συνταγή χωρίς αυτό. Ποιά μου προτείνετε για την μικρή μου? Δεδομένου οτί είναι και λίγάκι μυστήρια στις γεύσεις . Καλύτερα το παγωτό μπανάνα ή βανίλια? Η' καποιο άλλο?

edit: θα έκανα μόνη μου δοκιμή σε όλα αλλά μου τελειώνουν τα γάλατα καρύδας και σήμερα θα κάνω παραγγελία από iherb...
Παλιά 05-07-12, 13:23   #904
Rosie

Rosie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κατερίνα το ίδιο πάλι κάνεις αλλά χωρίς σοκολάτα, εμένα μ' αρέσει περισσότερο αυτό.
Δες τη βασική συνταγή εδώ, εγώ βάζω ένα τενεκεδάκι γάλα καρύδας (συν λίγη κρέμα όταν θυμηθώ) και μια κ.σ. vanilla extract.

http://www.bbcgoodfood.com/recipes/9...nana-ice-cream

Το έφτιαξα χθες και είχα μόνο τρεις μπανάνες και συμπλήρωσα με μια κ.σ. ζάχαρη από χουρμάδες.
Παλιά 05-07-12, 13:58   #905
Katerinoula23

Προεπιλογή

Παράθεση:
Κατερίνα το ίδιο πάλι κάνεις αλλά χωρίς σοκολάτα, εμένα μ' αρέσει περισσότερο αυτό.
Δες τη βασική συνταγή εδώ, εγώ βάζω ένα τενεκεδάκι γάλα καρύδας (συν λίγη κρέμα όταν θυμηθώ) και μια κ.σ. vanilla extract.

Το έφτιαξα χθες και είχα μόνο τρεις μπανάνες και συμπλήρωσα με μια κ.σ. ζάχαρη από χουρμάδες.
Θα το δοκιμάσω αύριο και θα πω εντυπώσεις!! Ελπίζω να της αρέσει
Παλιά 05-07-12, 14:37   #906
AnastasiosP

Το avatar του χρήστη AnastasiosP

AnastasiosP ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:

Με κρέμα ζυμωμένη με γιαουρτομαγιά ή κεφίρ την δοκιμάσατε; γίνεται;
Ο χρήστης AnastasiosP δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-07-12, 15:22   #907
Rosie

Rosie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το κεφίρ είναι πολύ ξινό (αυτό που φτιάχνουμε στην GAPS τουλάχιστον που δεν έχει καθόλου λακτόζη) οπότε αν το χρησιμοποιήσουμε θα πρέπει να βάλουμε παραπάνω μπανάνες και μέλι και δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο από άποψη γεύσης αλλά και υγείας.
Παλιά 05-07-12, 16:00   #908
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω φτιαχνω παγωτο απο κεφιρ και φρουτα χωρις καμμια γλυκαντικη ουσια. Μου αρεσουν τα ξινα αν και δεν βρισκω το αποτελεσμα υπερβολικα ξινο.
Παλιά 05-07-12, 16:07   #909
Rosie

Rosie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πόση ώρα το αφήνεις το κεφίρ; Γιατί στις 24-36 ώρες ξινίζει πολύ για να γίνει παγωτό, θα πρέπει να βάλεις πιο πολλές μπανάνες!
Παλιά 05-07-12, 16:55   #910
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Πόση ώρα το αφήνεις το κεφίρ; Γιατί στις 24-36 ώρες ξινίζει πολύ για να γίνει παγωτό, θα πρέπει να βάλεις πιο πολλές μπανάνες!
Κανα 24ωρο......βασικα απο χθες αρχισα να το φροντιζω εγω, μεχρι τωρα το εφερνε ετοιμο ο μπαμπας μου.....απο οτι μου πε η μαμα αυτη τελικα το αφηνε μονο κανα 8ωρο εξω στον παγκο μετα το εβαζε στο ψηγειο για να μη ξυνισει περισσοτερο λογω ζεστης. Παντως της εβγαινε και παλι ξινο. Εγω σαν τεμπελα που ειμαι το αφησα περισσοτερο και μια χαρα βγηκε απο αποψη νορμαλ ξυνιλας.
Παλιά 05-07-12, 16:57   #911
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παντως στο παγωτο μου φαινεται λιγοτερο ξινο απο οτι οταν το πινω. Δε μου λες φιλεναδα ξερεις πως γινονται οι μαρμελαδες ανευ ζαχαρης? Ρωταει η μητερα μου να μαθει για να μας κανει σημερα που της εδωσαν κατι κορομηλα κιτρινα. Ειπα για μελι αλλα φυσικα δεν εχει...ξερεις τον τροπο? γιατι δεν βρισκω τωρα την νεραιδομαμα.
Παλιά 05-07-12, 17:23   #912
Rosie

Rosie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Όπως οι κανονικές αλλά με μέλι.
Έφτιαξα μια με φράουλα αλλά δεν μ' άρεσε. Αλλά γενικά δεν μ' αρέσουνε οι μαρμελάδες από φράουλα, μπορεί αυτός να ήτανε ο λόγος.
Ούτε στα παιδιά άρεσε, τελικά την τρώει ο άντρας μου!
Παλιά 05-07-12, 17:32   #913
zaharini

Το avatar του χρήστη zaharini

Περιοχή: Άρτα
zaharini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο AnastasiosP Εμφάνιση μηνυμάτων
Με κρέμα ζυμωμένη με γιαουρτομαγιά ή κεφίρ την δοκιμάσατε; γίνεται;
Αναστάσιε εμείς φτιάξαμε μία φορά με κεφίρ και μία με γιαούρτι. Χωρίς σοκολάτα. Τα υλικά τα έβαλα όπως λέει στη συνταγή και από μέλι έβαλα μια κουταλιά σούπας κοφτή. Σε αυτό με το κεφίρ είχα βάλει και μια κουταλιά blueberries και μπορώ να πω ότι έγινε αρκετά ωραίο, όχι πολύ γλυκό όμως.

Να σημείωσω ότι δεν έχουμε παγωτομηχανή και το χτυπάω ανά διαστήματα για να μην παγώσει.
Παλιά 05-07-12, 17:35   #914
zaharini

Το avatar του χρήστη zaharini

Περιοχή: Άρτα
zaharini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δοκιμάσαμε φακές μετά από πολύ καιρό! Δεν μας πειράξανε αλλά..είχαμε θέμα με το βράσιμο. Είχα πάρει αυτές τις κόκκινες από iherb http://www.iherb.com/Bob-s-Red-Mill-...oz-765-g/35669 Τις μούλιασα περίπου 4 μέρες σε whey από κεφίρ το οποίο άλλαζα σχεδόν κάθε μέρα γιατί μύριζε άσχημα. Τις σιγόβραζα 3-4 ώρες και πάλι σκληρές ήταν... Είναι λογικό αυτό ή έχω κάνει χαζομάρα;;; Πάντως ήταν νόστιμες και η μικρή ξετρελάθηκε. Σε κάθε κουταλιά μου έλεγε "μμμ, νόστιμες είναι"
Παλιά 05-07-12, 19:15   #915
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μ εχετε μπερδεψει με τις φακες. Κατι διαβαζω για κοκκινες.....αυτες οι καφε του εμποριου δεν επιτρεπονται? Γιατι αν αρχισουμε να παραγγελνουμε και φακες απο αμερικη την βαψαμε!
Παλιά 05-07-12, 19:25   #916
amande

Το avatar του χρήστη amande

amande χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

zaharini οι συγκεκριμένες μου βράζουν πολύ γρήγορα, δεν είχα ποτε τέτοιο πρόβλημα, απλά τις λιώνω γιατί μ'αρεσουν βελουτέ

Παράθεση:
Γιατι αν αρχισουμε να παραγγελνουμε και φακες απο αμερικη την βαψαμε!

vera έχει κοκκινες φακές σε όλα τα βιολογάδικα
Ο χρήστης amande δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-07-12, 19:42   #917
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δλδ μονο κοκκινες επιτρεπονται? Καφε οχι?
Παλιά 05-07-12, 19:45   #918
Katerinoula23

Προεπιλογή

Παράθεση:
Δλδ μονο κοκκινες επιτρεπονται? Καφε οχι?
Και οι δυο επιτρέπονται αλλά καλύτερα όχι στην αρχή της διατροφής. Υποχρεωτικά τις μουλιάζεις 24 ωρες σε φιλτραρισμένο νερό ή κεφιρ και μετά τις μαγειρεύεις κανονικά.

Ζαχαρίνι σε νερό δοκίμασες να τις μουλιάσεις? Ποτέ δεν έχουν σκληρύνει... Οπως γράφουμε στο άλλο topic..
Παλιά 05-07-12, 19:45   #919
Rosie

Rosie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο zaharini Εμφάνιση μηνυμάτων
Δοκιμάσαμε φακές μετά από πολύ καιρό! Δεν μας πειράξανε αλλά..είχαμε θέμα με το βράσιμο. Είχα πάρει αυτές τις κόκκινες από iherb http://www.iherb.com/Bob-s-Red-Mill-...oz-765-g/35669 Τις μούλιασα περίπου 4 μέρες σε whey από κεφίρ το οποίο άλλαζα σχεδόν κάθε μέρα γιατί μύριζε άσχημα. Τις σιγόβραζα 3-4 ώρες και πάλι σκληρές ήταν... Είναι λογικό αυτό ή έχω κάνει χαζομάρα;;; Πάντως ήταν νόστιμες και η μικρή ξετρελάθηκε. Σε κάθε κουταλιά μου έλεγε "μμμ, νόστιμες είναι"
Πιο παλιά μούλιαζα κι εγώ τις καφέ φακές μέσα σε μηλόξυδο και μένανε σκληρούτσικες όσο και αν τις έβραζα. Σταμάτησα να βάζω μηλόξυδο και τώρα χυλώνουνε μια χαρά!

Από κόκκινες εγώ παίρνω της Arrowhead Mills που είναι και βιολογικές, τις μουλιάζω σε νερό μόνο και γίνονται πολύ καλές, βέβαια πάντα βελουτέ τις κάνω.
Παλιά 05-07-12, 19:46   #920
Rosie

Rosie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Όπως οι κανονικές αλλά με μέλι.
Έφτιαξα μια με φράουλα αλλά δεν μ' άρεσε. Αλλά γενικά δεν μ' αρέσουνε οι μαρμελάδες από φράουλα, μπορεί αυτός να ήτανε ο λόγος.
Ούτε στα παιδιά άρεσε, τελικά την τρώει ο άντρας μου!
Έφτιαξα πανακότα χθες με γάλα καρύδας και γάλα αμυγδάλου και τη δοκίμασα σήμερα με λίγη από τη μαρμελάδα μου και ήτανε πολύ καλή!

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές