Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Νεογνά & Μωρά: Ιατρικά θέματα

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 21-11-11, 13:29   #1
ΣΩΤΗΡΙΑ

ΣΩΤΗΡΙΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΗΠΙΑ ΑΕΡΟΛΙΝ ΓΙΑΤΙ ΕΒΗΧΑ ΚΑΙ ΕΤΡΕΜΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ!

Δεν το πιστευω αυτο που επαθα. Καταρχην δεν ξερω αν το γραφω στο σωστο θεμα αλλα ας το αλλαξουν οι συντονιστες. Τα παιδια μου χαλια αρρωστα και τα 2. Ο μικρος ειναι 2,5 ετων βηχει εδω και 20μερες μπορει και λιγο παραπανω και η μικρη μου εδω και 10μερες (η μπεμπα ειναι 6μηνων). Εδωσα αερολιν οπως μου ειπε ο γιατρος μου στα παιδια (σιροπι) βεβαια με τον μεγαλο εχω μεγαλο τραγικο θεμα, εδω και 1 εβδομαδα κανει εμετο μια με το αερολιν και μια με την αντιβιωση που παιρνει οποτε χθες με πονο ψυχης και αγανακτισης ορκιστηκα να μην του ξαναδωσω τιποτα και θα του καθαριζω ΚΑΛΑ την μυτη. Ευτυχως σημερα το παιδι σηκωθηκε ΔΟΞΑ ΤΟΝ ΘΕΟ καλα και χαρουμενο επιτελους που δεν θα επινε τα δηλητηρια και θα εκανε εμετο παλι. Εδωσα στην μπεμπα μου (αν και θα της το κοψω και αυτηνης) και ειπα να πιω και εγω μιας και εγω ειμαι στα ιδια χαλια. Μετρησα με την συριγγα 5μλ και κατα λαθος εβαλα παραπανω ε ενταξει λεω δεν θα παθω τιποτα εγω μεγαλη ειμαι. ΠΑΙΔΙΑ ΕΤΡΕΜΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ τα χερια μου τρεμανε συνεχεια , δεν μπορουσα να πιω νερο, φοβηθηκε η μανα μου που ηρθε να παρει την μικρη, ειχα ταχυκαρδιες, υπερδιεγερση τελικα ηρεμησα μετα απο 2 ωρες! Καλα ειναι δυνατον να χορηγηται τετοιο πραγμα σε παιδια και να μην εχουν παθει τιποτα?

Ο χρήστης ΣΩΤΗΡΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-11-11, 13:53   #2
rafa

rafa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μου κάνει εντυπωση γιατί και ο άντρας μου έχει πιει το aerolin του μικρού και δεν έπαθε τίποτα! Ενακουταλάκι ήπιε και ήταν μια χαρα!!!
Παλιά 21-11-11, 13:59   #3
Katerinoula23

Περιοχή: Βούλα
Katerinoula23 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΣΩΤΗΡΙΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν το πιστευω αυτο που επαθα. Καταρχην δεν ξερω αν το γραφω στο σωστο θεμα αλλα ας το αλλαξουν οι συντονιστες. Τα παιδια μου χαλια αρρωστα και τα 2. Ο μικρος ειναι 2,5 ετων βηχει εδω και 20μερες μπορει και λιγο παραπανω και η μικρη μου εδω και 10μερες (η μπεμπα ειναι 6μηνων). Εδωσα αερολιν οπως μου ειπε ο γιατρος μου στα παιδια (σιροπι) βεβαια με τον μεγαλο εχω μεγαλο τραγικο θεμα, εδω και 1 εβδομαδα κανει εμετο μια με το αερολιν και μια με την αντιβιωση που παιρνει οποτε χθες με πονο ψυχης και αγανακτισης ορκιστηκα να μην του ξαναδωσω τιποτα και θα του καθαριζω ΚΑΛΑ την μυτη. Ευτυχως σημερα το παιδι σηκωθηκε ΔΟΞΑ ΤΟΝ ΘΕΟ καλα και χαρουμενο επιτελους που δεν θα επινε τα δηλητηρια και θα εκανε εμετο παλι. Εδωσα στην μπεμπα μου (αν και θα της το κοψω και αυτηνης) και ειπα να πιω και εγω μιας και εγω ειμαι στα ιδια χαλια. Μετρησα με την συριγγα 5μλ και κατα λαθος εβαλα παραπανω ε ενταξει λεω δεν θα παθω τιποτα εγω μεγαλη ειμαι. ΠΑΙΔΙΑ ΕΤΡΕΜΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ τα χερια μου τρεμανε συνεχεια , δεν μπορουσα να πιω νερο, φοβηθηκε η μανα μου που ηρθε να παρει την μικρη, ειχα ταχυκαρδιες, υπερδιεγερση τελικα ηρεμησα μετα απο 2 ωρες! Καλα ειναι δυνατον να χορηγηται τετοιο πραγμα σε παιδια και να μην εχουν παθει τιποτα?
Πριν κανένα χρόνο που είχαμε δώσει στην δική μου μικρή το εισπνεόμενο είχε τέτοιες παρενέργειες!! Είχαμε τρελαθεί έκλαιγε ασταμάτητα από το πρώι ως το βράδυ, δεν μπορούσε να κοιμηθει, να φάει...συνέχεια κ την πήγαμε στο νοσοκομείο... τελικά καταλήξανε οι γιατρόι οτί είναι παρενέργεια του aerolin..το έχω ακούσει κ από άλλα παιδάκια..

Δεν της ξαναέδωσα ποτέ!!!
Παλιά 21-11-11, 14:35   #4
Lucy

Το avatar του χρήστη Lucy

Περιοχή: Αθήνα
Lucy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εδωσα στην μπεμπα μου (αν και θα της το κοψω και αυτηνης) και ειπα να πιω και εγω μιας και εγω ειμαι στα ιδια χαλια. Μετρησα με την συριγγα 5μλ και κατα λαθος εβαλα παραπανω ε
Πόσο παραπάνω έβαλες?

Μόνο αερολίν πήρες? Έπαιρνες και κάποιο άλλο φάρμακο?

Τα παιδιά μου πάντως έχουν πιει πολλές φορές αερολίν και δεν έχουν καμιά παρενέργεια...
Ο χρήστης Lucy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-11-11, 14:45   #5
zoitsa!

Περιοχή: Θεσσαλονικη
zoitsa! ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν φταιει το φαρμακο! ο οργανισμος σου φταιει, παρενεργειες!!
εννοειται οτι δε χρειαζεται να το ξαναπαρεις!
Τα παιδακια σου αφου δεν εχουν θεμα, ειναι οκ με τον οργανισμο τους!
Μην ανησυχεις, απλα σε εφερε παρενεργεια!
Ο χρήστης zoitsa! δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-11-11, 14:58   #6
ΣΩΤΗΡΙΑ

ΣΩΤΗΡΙΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αντι 5μλ να ηταν 6μλ τι να πω ρε κοριτσια.... επειδη δουλευω σε νοσοκομειο οι γιατροι που δουλευω εδω ειναι πνευμονολογοι και μου λενε οτι στα παιδια δινουν μασκουλα οχι σιροπι αερολιν! Επισης μου φωναξαν για πιο λογο πηρα εγω το αερολιν και να μην το ξαναπαρω

Παλιά 21-11-11, 15:03   #7
Lucy

Lucy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αντι 5μλ να ηταν 6μλ τι να πω ρε κοριτσια.... επειδη δουλευω σε νοσοκομειο οι γιατροι που δουλευω εδω ειναι πνευμονολογοι και μου λενε οτι στα παιδια δινουν μασκουλα οχι σιροπι αερολιν! Επισης μου φωναξαν για πιο λογο πηρα εγω το αερολιν και να μην το ξαναπαρω
Τι να σου πω... Όποτε έχουν βήχα τα δικά μου παίρνουν σιρόπι αερολίν και μάλιστα για κάνα 10ήμερο, 3 φορές την ημέρα. Μάσκα δεν έχουν κάνει ποτέ...

Οι πνευμονολόγοι δεν σου εξήγησαν τι πρόβλημα υπάρχει με το σιρόπι? Κάποια παρενέργεια ήταν αλλά εγώ πιστεύω ότι ήσουν η εξαίρεση. Αλλιώς δεν θα το έδιναν σε μικρά παιδιά...
Παλιά 21-11-11, 15:26   #8
ΣΩΤΗΡΙΑ

ΣΩΤΗΡΙΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να σου πω... Όποτε έχουν βήχα τα δικά μου παίρνουν σιρόπι αερολίν και μάλιστα για κάνα 10ήμερο, 3 φορές την ημέρα. Μάσκα δεν έχουν κάνει ποτέ...

Οι πνευμονολόγοι δεν σου εξήγησαν τι πρόβλημα υπάρχει με το σιρόπι? Κάποια παρενέργεια ήταν αλλά εγώ πιστεύω ότι ήσουν η εξαίρεση. Αλλιώς δεν θα το έδιναν σε μικρά παιδιά...
και εγω μωρε Lucy μου στο πρωτο ακριβως το ιδιο εκανα και συνεχισα οπως σου ειπα και με την μπεμπα τι να πω ειμαι στη μεση και βλεπω να με βομβαρδιζουν διαφορετικες γνωμες γιατρων. Παντως αυτου που επαθα σημερα θα το θυμαμαι αφου καλε απο τον φοβο μου το πεταξα το αερολιν

Παλιά 21-11-11, 20:00   #9
Luce

Luce χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Με το αερολίν ο γιος μου είχε λυποθυμικό επισόδειο στα δυόμισυ, μάλιστα έγινε και λάθος διάγνωση από τους γιατρούς ότι είχε πάθει επιληψία και τρέχαμε και δεν φτάναμε με τους παιδονευρολόγους και την μαγνητική στο κεφάλι με ολική νάρκωση για να διαπιστώσουμε ότι το παιδί δεν είχε τελικά τίποτε! Παιδιά αυτό το φάρμακο κατα τη γνώμη μου σε μερικούς οργανισμούς δημιουργεί φοβερές παρενέργειες. Απορώ πώς κυκλοφορεί!
Ο χρήστης Luce δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-11-11, 22:25   #10
black_rose

Περιοχή: Κάπου εδώ...
black_rose χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλό είναι αφού δεν είμαστε γιατροί να μην τρομοκρατούμε έτσι τις μαμάδες γιατί το αερολίν είναι φάρμακο ευρείας κατανάλωσης και το συστήνουν οι παιδίατροι ανεπιφύλακτα με ένα απλό βηχαλάκι.
ΑΛΛΑ κανένα φάρμακο δεν είναι αθώο και πόσο μάλλον όταν χορηγείται σε μωρά που ο οργανισμός τους είναι όσο να πεις ευαίσθητος.Μια απο τις παρενέργειες του αερολίν πάντως είναι η υπερένταση και επειδή ο γιος μου το έχει πάρει πάμπολλες φορές το συγκεκριμένο φάρμακο (κάθε φορά που βήχει αυτό μας δίνει ο παιδίατρος) δεν του κάνει τίποτα(δεν τον γιατρεύει εννοώ) και πλέον έχω πάψει να του το δίνω!Τον κάνω μάσκα και γίνεται αμέσως περδίκι!Θεωρώ πως είναι πιο "υγιεινή" αφού δεν περνάει στο αίμα,ούτε στο στομάχι όπως το σιρόπι.

Ο χρήστης black_rose δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-11-11, 22:31   #11
ilonka19

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
ilonka19 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

To aerolin δημιουργεί πολύ συχνά στους ενήλικες ταχυκαρδίες και υπερένταση. Σε κάποιες χώρες χορηγείται μόνο με ιατρική συνταγή καθότι το αγόραζαν οι έφηβοι και γίνονταν "πύραυλοι".
Νομίζω ότι παρόμοιες παρενέργειες παρουσιάζει και το aerius. Υπάρχουν και άλλα αντιβηχικά με παρόμοιες παρενέργειες
Ο χρήστης ilonka19 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-11-11, 22:45   #12
mmdad

Περιοχή: Βελγιο
mmdad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω εκανα θεραπεια με aeroline τη δεκαετια του 90 (σχεδον ολοκληρη) γιατι ειχα δυσπνοια απο ασθματικη βροχιτιδα. Ειχα μεινει με την εντυωση οτι δεν ειναι αντιβηχικο φαρμακο. Για την δικη μου περιπτωση "ανοιγε" τους βρογχους και αναπνεα πιο ευκολα. Ο βηχας που ειχα τοτε ηταν μια προσπαθια να αναπνευσω και οι γιατροι ελεγαν οτι δεν πρεπει να πινω αντιβηχικα για να κοπει ο βηχας. Εγω επερνα κατι χαπακια βραδειας αποδεσμευσης και ειχα αυτο το "τρεμουλο". Ετρεμε το χερι μου πχ οταν κραταγα το πιρουνι και τα ποτηρια τα κραταγα με τα δυο χερια για να μην μου περσουν. Ειχε ομως εξερετα αποτελεσματα στην δυσπνοια. Καποια στιγμη που καταργηθηκαν τα χαπακια και υπηρχαν τα εισπνεομενα μονο οι "τρεμουλες" ελλατωθηκαν αλλα και οι δυσπνοιες δεν εφευγαν.
Παλιά 22-11-11, 00:10   #13
tzini
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

Το avatar του χρήστη tzini

tzini χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καταρχας δεν ηξερα οτι υπαρχει κ σιροπι αερολιν.
απο την αλλη δεν το βρισκω καθολου απιθανο να σου κανει τετοια παρενεργεια.

προσφατα ηπια αταραξ μπας κ κοιμηθω απο τον βηχα που με επιασε πολυ αργα το βραδυ.
μεχρι κ το επομενο μεσημερι ημουν φυτο!
κ καταλαβα τον λογο που ο γιατρος μας δεν θελει να μας δινει φαρμακα ετσι απλα κ ας κουτουλαω απο το ξενυχτι με τρια παιδια αρρωστα!

τι δινουμε στα παιδια μας τελικα?
Παλιά 22-11-11, 00:23   #14
PANAGOYLA

PANAGOYLA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αυτό το τρέμουλο που κάνει το αερολιν το έχει από βρέφος η μεγάλη μου κόρη
Ξεκίνησε με το σιρόπι και αργότερα με το σπρέι παρόλο που ο παιδίατρος με διαβεβαίωσε πως δεν συμβαίνει με αυτό. Η κόρη μου έχει άσθμα εστί στην πορεία των χρονών χρησιμοποιησαμε πολλά εισπνεόμενα , με όλα έχει το ίδιο αποτέλεσμα τρέμουλο στα άκρα ,ταχυκαρδία και αν χρειαστεί να πάρει μεγάλη δόση μια περίεργη υπερδιέγερση.
Το μονό πόρισμα που έχω βγάλει είναι ότι έχει σχέση με πόσο ευαίσθητο κεντρικό νευρολογικό σύστημα έχεις άλλους τους πειράζει άλλους όχι.
Το Αερολιν δεν δίνετε σαν αντιβηχικό αλλά καθαρά σαν βρογχοδιασταλτικό που προκαλεί διάνοιξη των βρόγχων και διευκόλυνση της αναπνοής
Ο χρήστης PANAGOYLA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-11-11, 01:40   #15
black_rose

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο tzini Εμφάνιση μηνυμάτων
προσφατα ηπια αταραξ μπας κ κοιμηθω απο τον βηχα που με επιασε πολυ αργα το βραδυ.
μεχρι κ το επομενο μεσημερι ημουν φυτο!

τι δινουμε στα παιδια μας τελικα?
To atarax είναι ηρεμιστικό.Λογικό να ήσουν σαν φυτό.
Στα παιδιά το χορηγούν για αλλεργίες αν δεν κάνω λάθος.

Παλιά 22-11-11, 10:21   #16
Σισσυ αννα

Περιοχή: αθηνα
Σισσυ αννα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κοριτσια εγω δουλευω 6 χρονια σε παιδιατρειο και η παιδιατρος δεν εχει δωσει ποτε σιροπι aerolin σε κανενα παιδακι μονο σπρει,και το σπρει αν το δινεις σε σωστες δωσεις το μονο που μπορει να προκαλεσει ειναι εκνευρισμος τιποτα αλλο και αυτο το διαπιστωσα οτα ηρθε η σειρα της κορης μου να το παρει.δεν ακουσαμε τιποτα απο καμια μαμα τοσα χρονια.Οσο για το σιροπι μια φιλη μου το εδωσε στην κορη της που ηταν 12 μηνων και εκανε σαν να ειχε επιληψια και της το ειχε γραψει ο παιδιατρος της.
Ο χρήστης Σισσυ αννα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-11-11, 10:35   #17
ΣΩΤΗΡΙΑ

ΣΩΤΗΡΙΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σισσυ αννα Εμφάνιση μηνυμάτων
κοριτσια εγω δουλευω 6 χρονια σε παιδιατρειο και η παιδιατρος δεν εχει δωσει ποτε σιροπι aerolin σε κανενα παιδακι μονο σπρει,και το σπρει αν το δινεις σε σωστες δωσεις το μονο που μπορει να προκαλεσει ειναι εκνευρισμος τιποτα αλλο και αυτο το διαπιστωσα οτα ηρθε η σειρα της κορης μου να το παρει.δεν ακουσαμε τιποτα απο καμια μαμα τοσα χρονια.Οσο για το σιροπι μια φιλη μου το εδωσε στην κορη της που ηταν 12 μηνων και εκανε σαν να ειχε επιληψια και της το ειχε γραψει ο παιδιατρος της.
Χριστε μου.... και στα μωρα που δεν μπορεις να βαλεις μασκα με αερολιν δεν τους δινει σιροπι?

Παλιά 22-11-11, 10:54   #18
maan

maan ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην maan
Προεπιλογή

αυτό με το aerolin το σιρόπι το έπαθα κ εγώ..
είχα βήχα στις αρχές σεπτέμβρη κ ήπια ένα κουτ. της σούπας το μεσημέρι κ έπεσα για ύπνο...
είχα τρομερή ταχυκαρδία, το χέρια μου έτρεμαν κ νόμιζα ότι γυρίζει το κεφάλι μου..ούτε καν πήγε το μυαλό μου ότι μπορει να ήταν από το σιρόπι..
Μετά από 2 περίπου ώρες ηρέμησα, και ξαναπήρα μια κουταλιά της σούπας πριν κοιμηθώ το βράδυ και ξαναείχα τα ίδια συμπτώματα.
Μετά μίλησα με το γιατρό κ μου είπε ότι ήταν παρενέργεια κ να σταματήσω άμεσα....μου έδωσε άλλο σιρόπι σε αντικατάσταση αυτού κ ήμουν οκ..

πάντως εάν μου έλεγε ο παιδίατρος ποτέ να παρει τέτοιο σιρόπι η μικρή θα ζητούσα κανένα άλλο...αυτό ήταν μαρτύριο για μένα..κ θα φοβόμουν να της το δώσω...ευτυχώς μέχρι τώρα δεν χρειάστηκε τίποτα..
Παλιά 22-11-11, 11:04   #19
zoivrana

Περιοχή: θεσσαλονίκη
zoivrana ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

η μικρή μου ειναι σχεδον 2,5 χρονων και κάνουμε αερολίν μάσκα πρωι-μεσ-βραδυ παραπάνω απο ενα μήνα. για την ακριβεια 1 μήνα και 5 μέρες. και συνεχίζουμε ακαθεκτοι αφου ο ριμαδοβήχας και τα φλέματα δε λεν να ελατωθούν... ο φήχας κλεινει σε λίγο τους 2 μήνες...
Παλιά 22-11-11, 11:16   #20
ΣΩΤΗΡΙΑ

ΣΩΤΗΡΙΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ρε κοριτσια να ρωτησω κατι? επειδη δεν ηξερα οτι υπαρχει αυτη η λεγομενη μασκα οταν πηγα στο φαρμακειο να ρωτησω, ο φαρμακοποιος δεν ηξερε λεει τι εννοω , παω στην δικια μου που την ξερω και μου λεει οτι πρεπει να μου το συνταγογραφησει ο γιατρος μας ισχυει αυτο????????

Παλιά 22-11-11, 12:21   #21
Lucy

Lucy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
και εγω μωρε Lucy μου στο πρωτο ακριβως το ιδιο εκανα και συνεχισα οπως σου ειπα και με την μπεμπα τι να πω ειμαι στη μεση και βλεπω να με βομβαρδιζουν διαφορετικες γνωμες γιατρων. Παντως αυτου που επαθα σημερα θα το θυμαμαι αφου καλε απο τον φοβο μου το πεταξα το αερολιν

Αφού σε πείραξε, εννοείται μην το ξαναπάρεις και φρόντισε να μάθεις ποια είναι αυτή η ουσία στην οποία αντέδρασες...
Η μαμά μου συχνά παθαίνει ταχυκαρδίες από διάφορα φάρμακα που στους υπόλοιπους δεν προκαλούν απολύτως τίποτα...
Παλιά 22-11-11, 15:21   #22
Ellemphriem

Το avatar του χρήστη Ellemphriem

Περιοχή: Dreamland.....
Ellemphriem χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Τι να σας πω ρε παιδια, εγω που το εχω και προσφατο, επειδη η μικρη μεχρι τωρα μεχρι τα 3 της δλδ δεν χρειαστηκε ποτε αντιβηχικο (δεν εκανε ποτε βηχα) το χρειαστηκε πριν 3 μερες απο συναχοιωση που την εκανε το βραδυ και εβηχε. Και πηρα παιδιατρο και η κουβεντα της ηταν η εξης ενδεικτικη : ΄Βηχας ε? Δωστης λιγο Αερολιν.....εμ....οχι περιμενε ασε καλυτερα. Δωστης Μουκοθιολ.' Και εκει εκλεισε. Ισως να ηξερε. Τι να πω. Μονο Μουκοθιολ λοιπον παιρνει η μικρη και δεν της εχει κανει τπτ.

ΥΓ: Καποιος ανεφερε και το Αταραξ. Δεν ηταν ηρεμιστικο αρχικα. Αρχικα το αταραξ γραφοτανε για αγχολυτικο. Πιο βαρυ απο ηρεμιστικο. Το επερνα εγω για τον λογο αυτο. Αγχος και κρισεις πανικου. Καποια στιγμη το σταματησα στα 24 νομιζω. Και το ξαναειδα ΧΡΟΝΙΑ μετα στην τσαντα της μεγαλης της προγονης μου. Της το ειχαν δωσει για βηχα και εμεινα κοκκαλο. Φυσικα και ΔΕΝ προκειτε να το δωσω ποτε στην μικρη μου ξεροντας ΤΙ πραγματικα ειναι.
Παλιά 23-11-11, 01:24   #23
Luce

Luce χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο black_rose Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλό είναι αφού δεν είμαστε γιατροί να μην τρομοκρατούμε έτσι τις μαμάδες γιατί το αερολίν είναι φάρμακο ευρείας κατανάλωσης και το συστήνουν οι παιδίατροι ανεπιφύλακτα με ένα απλό βηχαλάκι.
.
΄
Όπως είδες άλλες δύο μαμάδες ανέφεραν συμπτώματα που έμοιαζαν με επιληψία. Μάλιστα στον γιο μου οι γιατροί στην ενταντική που νοσηλεύτηκε άρχισαν να δίνουν και αντιεπιληπτικά για ελαφράς μορφής επιληψία, μέχρι που πήγα σε κορυφαίο καθηγητή παιδονευρολόγο και μετά από σειρά εξετάσεων, μεταξύ των οποίων και μαγνητική στο κεφάλι με ολική νάρκωση διαπιστώθηκε ότι δεν είχε τίποτε. Αν δεν είχα πάρει δεύτερη γνώμη ακόμη θα έπαιρνε αντιεπιληπτικά φάρμακα και όλα αυτά εξαιτίας ενός σιροπιού. Αν έβλεπες κι εσύ το παιδί σου λιπόθυμο και να ταλαιπωρείται με λάθος διαγνώσεις δεν θα είχες την ίδια γνώμη ότι τρομοκρατούμε τον κόσμο επειδή αναφέρουμε την αλήθεια που ζήσαμε. Σε 99 άτομα που το παίρνουν μπορεί να μην κάνει τίποτε, στον 1 όμως να κάνει μεγάλη ζημιά. Και καλό είναι ο κόσμος να μαθαίνει και να πληροφορείται. Εγώ όπου σταθώ κι όπου βρεθώ θα λέω για την περιπέτειά μου για να μην την πάθουν κι άλλες μανούλες και κυρίως κι άλλα παιδάκια.
Ο χρήστης Luce δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-11-11, 01:47   #24
linav

linav χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Σωτηρία μάσκα μπορούν να κάνουν και τα μωρά. Εμένα η κόρη μου έπαθε βροχίτιδα 6 μηνών και το πρώτο πράγμα που μας έδωσε ο γιατρός ήταν μάσκα με αερολίν εισπνεόμενο βέβαια. Οσο για το σιρόπι, το έχω δώσει πολλές φορές στην μεγάλη μου κόρη και δεν παρατήρησα καμία παρενέργεια. Σίγουρα είναι ανάλογα με τους οργανισμούς, πάντως εγώ δεν της το δίνω πια, όταν την πιάνει το άσθμα της , της κάνω μάσκα αερολίν. Τη μάσκα θα σου την συστήσει ο γιατρός αν χρειάζεται ή όχι το παιδί, πάντως εμείς που έχουμε ΙΚΑ δεν την δικαιολογεί ως προς την συνταγογράφηση.
Ο χρήστης linav δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 23-11-11, 02:10   #25
black_rose

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Luce Εμφάνιση μηνυμάτων
΄
Όπως είδες άλλες δύο μαμάδες ανέφεραν συμπτώματα που έμοιαζαν με επιληψία. Μάλιστα στον γιο μου οι γιατροί στην ενταντική που νοσηλεύτηκε άρχισαν να δίνουν και αντιεπιληπτικά για ελαφράς μορφής επιληψία, μέχρι που πήγα σε κορυφαίο καθηγητή παιδονευρολόγο και μετά από σειρά εξετάσεων, μεταξύ των οποίων και μαγνητική στο κεφάλι με ολική νάρκωση διαπιστώθηκε ότι δεν είχε τίποτε. Αν δεν είχα πάρει δεύτερη γνώμη ακόμη θα έπαιρνε αντιεπιληπτικά φάρμακα και όλα αυτά εξαιτίας ενός σιροπιού. Αν έβλεπες κι εσύ το παιδί σου λιπόθυμο και να ταλαιπωρείται με λάθος διαγνώσεις δεν θα είχες την ίδια γνώμη ότι τρομοκρατούμε τον κόσμο επειδή αναφέρουμε την αλήθεια που ζήσαμε. Σε 99 άτομα που το παίρνουν μπορεί να μην κάνει τίποτε, στον 1 όμως να κάνει μεγάλη ζημιά. Και καλό είναι ο κόσμος να μαθαίνει και να πληροφορείται. Εγώ όπου σταθώ κι όπου βρεθώ θα λέω για την περιπέτειά μου για να μην την πάθουν κι άλλες μανούλες και κυρίως κι άλλα παιδάκια.

Κάθε φάρμακο έχει και παρενέργειες.Τίποτα δεν είναι αθώο.Ούτε η ασπιρίνη.Αυτό τι σημαίνει?Ότι αν 1 στους 1000 πάθει αλλεργικό σοκ απο την ασπιρίνη και πεθάνει (π.χ.) θα σταματήσει όλος ο κόσμος να την παίρνει απο φόβο μην πάθει το ίδιο?Δεν είναι λογική αυτή.Και επίσης δεν γίνεται ο καθένας να γράφει εδω μέσα τι παρενέργειες είχε απο ότι φάρμακο πήρε.Αν ήταν έτσι θα σταματούσαμε να παίρνουμε φάρμακα απο φόβο μην πάθουμε κάτι κακό και στην τελική θα πάθουμε μεγαλύτερο κακό απο την μη κατανάλωση τους.Ελπίζω να έγινα κατανοητή γιατί είναι και αργά.

Παλιά 23-11-11, 02:21   #26
black_rose

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο linav Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωτηρία μάσκα μπορούν να κάνουν και τα μωρά. Εμένα η κόρη μου έπαθε βροχίτιδα 6 μηνών και το πρώτο πράγμα που μας έδωσε ο γιατρός ήταν μάσκα με αερολίν εισπνεόμενο βέβαια. Οσο για το σιρόπι, το έχω δώσει πολλές φορές στην μεγάλη μου κόρη και δεν παρατήρησα καμία παρενέργεια. Σίγουρα είναι ανάλογα με τους οργανισμούς, πάντως εγώ δεν της το δίνω πια, όταν την πιάνει το άσθμα της , της κάνω μάσκα αερολίν. Τη μάσκα θα σου την συστήσει ο γιατρός αν χρειάζεται ή όχι το παιδί, πάντως εμείς που έχουμε ΙΚΑ δεν την δικαιολογεί ως προς την συνταγογράφηση.
Εδώ θα συμφωνήσω.Δεν δίνουμε τίποτα στο παιδί αν δεν το συστήσει ο γιατρός.
Και εμείς που έχουμε ασφάλεια δημοσίου την πληρώσαμε κανονικά!Κάνει γύρω στα 27ε αν δεν κάνω λάθος.Αλλά τη κρατάς για μια "ζωή" που λέει ο λόγος!Δεν είναι μιας χρήσης δηλαδή.Την κρατάς ακόμα και για τα επόμενα παιδιά που θα κάνεις.Επίσης στην βρογχίτιδα(ή βρογχιολίτιδα ή βρογχόσπασμο ή ακροαστικά όπως και να το πεις το ίδιο είναι) που κάνουν τα παιδιά η μάσκα δρα πολύ πιο αποτελεσματικά σε σχέση με οποιοδήποτε αντιβηχικό ή σιροπάκι.Εξ άλλου και στα νοσοκομεία μάσκα κάνουν πάντα!Εγώ πάντως και απο πείρα που έχω με τον γιο μου μόνο η μάσκα κάνει δουλειά.

Παλιά 23-11-11, 07:23   #27
ΡΙΑ84

Το avatar του χρήστη ΡΙΑ84

Περιοχή: στο μυαλο των ζαχαροτων μου!!
ΡΙΑ84 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mmdad Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω εκανα θεραπεια με aeroline τη δεκαετια του 90 (σχεδον ολοκληρη) γιατι ειχα δυσπνοια απο ασθματικη βροχιτιδα. Ειχα μεινει με την εντυωση οτι δεν ειναι αντιβηχικο φαρμακο. Για την δικη μου περιπτωση "ανοιγε" τους βρογχους και αναπνεα πιο ευκολα. Ο βηχας που ειχα τοτε ηταν μια προσπαθια να αναπνευσω και οι γιατροι ελεγαν οτι δεν πρεπει να πινω αντιβηχικα για να κοπει ο βηχας. Εγω επερνα κατι χαπακια βραδειας αποδεσμευσης και ειχα αυτο το "τρεμουλο". Ετρεμε το χερι μου πχ οταν κραταγα το πιρουνι και τα ποτηρια τα κραταγα με τα δυο χερια για να μην μου περσουν. Ειχε ομως εξερετα αποτελεσματα στην δυσπνοια. Καποια στιγμη που καταργηθηκαν τα χαπακια και υπηρχαν τα εισπνεομενα μονο οι "τρεμουλες" ελλατωθηκαν αλλα και οι δυσπνοιες δεν εφευγαν.
και εγω το ιδιο,εχεις απολυτο δικιο......!!!!
εγω κανω ακομα με aerolin καποιες φορες που ειμαι πολυ χαλια,δεν ειναι ομως για βηχα ειναι για ασθμα!!!!

Παράθεση:
Χριστε μου.... και στα μωρα που δεν μπορεις να βαλεις μασκα με αερολιν δεν τους δινει σιροπι?
δεν νομιζω οτι υοαρχουν μωρα που δεν μπορεις να βαλεις μασκα........
η μπεμπα μου 2 μηνων στο νοσοκομειο με ασθατικη βροχιτιδα μασκα της εκαναν

για να καταλαβεις ειναι ενα πραγμα....πως ειναι το χαρτινο ρολλο απο το χαρτι κουζινας;;; αυτο αλλα ποιο κοντο και πλαστικο και διαφανες,απο την μια μερια εχει την τρυπα για να βαζεις το εισπνεωμενο aerolin και απο την αλλη μερια εχει λαστιχενια μασκουλα που βαζεις την μουσουδα του μωρου,πατας το σπρεει και μετρας μεχρι το 15(;;;;;;αν θυμαμαι καλα εεε;;
αυτο εχει αμεση δραση και κραταει καποιες ωρες!!!
ομως μονο ο γιατρος σου θα κρινει αν το χριαζεστε!!!!
Παλιά 23-11-11, 09:07   #28
#ΕΛΕΝΑ#

Το avatar του χρήστη #ΕΛΕΝΑ#

Περιοχή: καλλιθεα.....
#ΕΛΕΝΑ# χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

η μασκα βγαινει νομιζω η σε 2 η σε 3 μεγεθη για πολυ μωρα κ για μεγαλητερα παιδακια.. εμενα ο μικρος ηταν 7 μηνων κ εβυχε παραπολυ κ επειδη δεν δεχετε κανενα σιροπι οο οργανισμος του μας εσωσε μονο η μασκα,,, απλα αυτο που θελω να πω επειδη κανενα φαρμακο δεν ειναι αθωο εμενα αν δεν βηχουν παρα πολυ δεν δινω ποτε φαρμακα μονο εαν το κρινει αναγκαιο ο παιδιατρος αν κ ειναι κ αυτη οχι πολυ της αντιβιωσεις κ κτλ.....κ δεν καταναλωνω κ εγω σχεδον ποτε φαρμακα .....παρα μονο καμια καραμελα απο το φαρμακειο για το λαιμο...αυτο που κανω ειναι επειδη ειμαστε ολοι πολυ του τσαι αγοραζω στο φαρμακειο βοτανα τσαι για βηχα κ σε συνδιασμο με μελι κ λεμονακι κ πολυ καλο ντυσιματακι θα γινουν καλυτερα,,, σωτηρια εγω θα σου ελεγα να μην ξανα παρεις συγκεκριμενα εσυ το φαρμακο αυτο εφοσων δεν το δεχετε ο οργανισμος σου για να μην παθεις κατι παρομοιο....κ περαστικουλια στα μικρουλια...
Ο χρήστης #ΕΛΕΝΑ# δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-11-11, 09:15   #29
Σισσυ αννα

Περιοχή: αθηνα
Σισσυ αννα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

[QUOTE=ΣΩΤΗΡΙΑ;2220444]Χριστε μου.... και στα μωρα που δεν μπορεις να βαλεις μασκα με αερολιν δεν τους δινει σιροπι?[/QUO

οχι σωτηρια μου τους βαζεις μασκα κανονικα.εμενα η μικρη εκανε βρογχιτιδα 3 μηνων και βαλαμε μασκα κανονικα.και μαλιστα τοτε η παιδιατρος μου ελειπε σε ταξιδι στο εξωτερικο και πηγα την μικρη να την ακουσει ενας παιδιατρος στο ικα και μου εδωσε αερολιν σιροπη αλλα η δικη μου δεν με αφησε να το δωσω.
Ο χρήστης Σισσυ αννα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-11-11, 09:58   #30
layza

Το avatar του χρήστη layza

layza ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

το θεμα με το σιροπι,μου ειπε ο παιδιατρος μου οταν τον ρωτησα κι εγω ειναι οτι για να δρασει περναει απο πολλα οργανα του σωματος για να φτασει στο προβλημα,πχ στομαχι,συκωτι και τα επιβαρυνει κατα καποιον τροπο.Η εισπνεομενη μορφη του αερολιν παει απευθειας στους πνευμονες και εχει δραση αμεσα,ειδικα αν την παρει καλα το παιδι.Εχουμε παρει νεφη ολοκληρα απο εισπνεομενα....διατριβη στο θεμα εχω κανει...
τωρα και εγω εχω ακουσει περιπτωσεις ταχυκαρδιας που προκαλει σε ενηλικες,σε μωρα δεν μου ετυχε,στα δικα μου παιδακια και στα τρια μεγαλα ηταν καλα ανεκτο.

το 4 αστερακι μου!!!!!!!
Ο χρήστης layza δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-11-11, 11:39   #31
katrin

katrin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εγώ έχω δώσει και στα 3 μου παιδιά aerolin (εισπνεόμενο, με μάσκα, αν και η μεγάλη μου πήρε και σιρόπι, όταν ήταν μωρό) και δεν είχαμε ποτέ παρενέργειες. Και ο άντρας μου πήρε αερολιν εισπνεόμενο και επίσης δεν έπαθε τίποτα. Βέβαια πάντα δίναμε τις σωστές δόσεις. Από όσο ξέρω (από παιδίατρο και τις οδηγίες), άν πάρει κανείς δόση μεγαλύτερη, ή συχνότερα από όσο πρέπει, ΄τότε μπορεί να έχει ταχυπαλμίες. Αν εσείς έχετε τέτοιες παρενέργειες και με την σωστή δόση, τότε μπορεί να είναι θέμα οργανισμού, ή μήπως τυχόν συνυπάρχουν και άλλοι παράγοντες (στον οργανισμό δηλαδή).

Ας μην κατηγορούμε το φάρμακο έτσι απλά, γιατί έχει βοηθήσει και θα συνεχίσει να βοηθάει πολλά παιδιά.

Πάντως το αερολιν δεν είναι αντιβηχικό (κάπου γράφτηκε παραπάνω νομίζω). Είναι βρογχοδιασταλτικό. Ανοίγει τους βρόγχους και βοηθάει το άτομο να αναπνεύσει (μια κοπέλα παραπάνω το έγραψε σωστά).
Ο χρήστης katrin δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-11-11, 12:33   #32
alphae

alphae χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Η γιατρός μας δίνει aerolin σε εξαιρετικά εκτακτες περιπτώσεις....Αυτά να τα ακούνε κάποιες μανούλες που συνεχώς χρησιμοποιούν το aerolin. Το εχω διαβάσει πως κάνει ταχυκαρδίες (σε αγγλικό site). Ακούω όλο και περισσότερες να το χρησιμοποιούν σαν ντεπόν! ακόμη και προληπτικά!!!
Ο χρήστης alphae δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές