Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

προγομφιοι και πονοι σε 13 μηνων μικρη (να φταίει αυτο?)


Recommended Posts

καλησπερα

εχω μια κορη 13 μηνων και εχει βγαλει 6 δοντακια,τους 2 κατω κεντρικους κοπτηρες και τους 2 πανω κεντρικους και πλαγιους.Με ανησυχια περασαν οι μηνες και σε ενα μονο δοντι depon.

Eδω και 3 εβδομαδες φαινονται ερεθισμενοι οι τραπεζιτες και ειπε ο παιδιατρος οτι ειναι ετοιμα αλλα με βαθυ πολφο οι προγομφιοι.

Ομως η μικρη ενω τρωει κανονικα ειναι ανησυχη,κοιμαται 20 λεπτα το πρωι-που κοιμοταν παραπανω-γιατι αλλιως δε στεκεται αν δε κοιμηθει εστω και τα 20 λεπτα-και το παραδοξο ειναι το βραδυ.

Κοιμαται 8 βραδυ,9 ξυπνα με κλαμα,την κουναμε,κοιμαται,ξυπνα και κατα 10 και μετα κοιμαται ως 1 βαθια.Απο 1 εως 4 φερνει σβουρες με κλειστα ματια.Τη θηλαζω 1ή 2 φορες(τη θηλαζω ακομα)ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΓΙΑ 10 ΛΕΠΤΑ ΑΚΙΝΗΤΗ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΒΟΥΡΕΣ.

Μετα καθεται μπρουμυτα για μιση ωρα με τα ποδια λυγισμενα-κατι που δεν εκανε ποτε- και ξυπνα με κλαμα.Παλι στηθος,δε θελει,τη χαιδευω και χτυπα το κεφαλι της στην ακρη οπως γυρνα με κλειστα ματια.

Ποσο κρατα αυτο?

Μηπως φταιει και ο σιδηρος που ειπε να της δινω εδω και ενα μηνακαι κανει δυσκοιλιοτητα?Αν και κανει κακα της

Μηπως το γαλα?Αλλα και στηθος που τη βαζω λιγο δε θελει

Μηπως τα δοντια?

Ποσο κρατα?Χτες σβουρες απο 1 εως 5 μεσανυχτα.

Εγω κουτουλαω δεδομενου οτι απο 6 μηνων ετσι και αλλιως ξυπνα 2-3 φορες το βραδυ,αλλα δεν ειχε τετοια ενταση

Εδωσα και depon,λιγοτερο ανησυχη,αλλα τα ιδια,μπρουμυτα,ανησυχη,τραβα μαλλια,χτυπα στο προσκεφαλο γιατι ολο σκαρλαφωνει καιτα ποδια λυγισμενα

Τι να κανω?

Εμενα ποναει ολο το κορμι 7 μηνες απο την αυπνια

Και τα ματια της κατακοκκινα και ξυπνα και δε στεκεται πουθενα,προσπαθω να την ξανακοιμισω πρωι,τριβει ματια,αλλα τιποτα

Κανείς δεν μπορεί να μας κάνει να αισθανόμαστε

κατώτεροι χωρίς την άδεια μας Eleanor Roosevelt

 

Πες μου κάτι, θα το ξεχάσω,δείξε μου κάτι, μπορεί να μην το θυμηθώ,Βάλε με να κάνω κάτι, θα το καταλάβω Ρητό, ιθαγενών της Αμερικής

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...