Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Οικογένεια > Οικογένεια > Σύνθετες Οικογένειες

Notices

Σύνθετες Οικογένειες Οικογένειες οι οποίες περιλαμβάνουν θετούς γονείς και ετεροθαλή αδερφάκια.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 23-02-12, 04:55   #161
mina+beba

Το avatar του χρήστη mina+beba

Περιοχή: Αθήνα , Κηφισιά
mina+beba χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Βρε ολα τα παιδια αισθανονται εισβολη τα νεα μωρα . Παρατηρησε την μικρη σου τωρα που θα ερθει ο μπεμπακος σας ! Όλα βγαζουν μια ταλαιπωρια μικρα , μεγάλα , μαθουσάλες... δεν παιζει ρολο η ηλικια ! εδω ζοριζονται αν ειναι αδελφακια απο ιδιους γονεις ποσο μαλλον αν ειναι απο διαφορετικους και εχουν και τα κακαντρεχη/κοροϊδευτικα σχολια απο τους φιλους και τους γνωστούς . Τα περισσοτερα παιδια εχουν θεμα για το πως θα ανακοινωσουν στον δικο τους κυκλο την υπαρξη παιδιου νεου! Το συζητούσα με την κοπελα που μενει απο κατω μου η οποία ειναι παιδοψυχιατρος και κανει το μεταπτυχιακο της στις επιπτωσεις της ψυχικης υγειας των παιδιων στις οικογενειακες μεταβολες . Και πιο συγκεκριμενα στη ζωη του πρωτοτοκου .

Γενικα βρε τις φοβαμαι τις μεγαλες διαφορες με τα παιδια ! Με ειχε σοκάρει το κοριτσακι μιας συναδελφου . Η κοπελα εκανε την μικρή στα 33 της και οταν η μικρη πηγε δημοτικο και η Χαρα πηγε να παρει τους πρωτους βαθμους η μικρη της ειπε οτι " εισαι πολυ μεγάλη για να εισαι μαμά μου " . Ειχε φρικάρει η κοπέλα !

βασικα να γεννησεις με το καλο και θα δεις σιγα σιγα θα μαλακωσει . Ειδικά αν κανει και δικα της παιδια θα δει διαφορετικά τα μικρά . Δεν μπορει οσο θυμωμενη αν ειναι ,θα κολήσει να βγαλει χολη στα μωρά .

Θα το δουλεψει και μεσα της ! Παντως μην λες ζαμαν φου ! Εδω πρεπει να δειξεις πυγμη δεν ειναι καλο για τα μωρα να τα πληγωσει με καμια περιεργη κουβεντα γι'αυτο μιλα της και φερτη κοντα σου ! Θα της μιλησεις δεν θα την φας κιολας ! Ποσο πια αρνητικη να ειναι ?

[SIZE=4][COLOR=magenta]

Ο χρήστης mina+beba δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-02-12, 04:59   #162
mina+beba

Προεπιλογή

halfnote? que-est que c'est ca ?

[SIZE=4][COLOR=magenta]

Παλιά 23-02-12, 05:05   #163
mina+beba

Προεπιλογή

ξυπνησε το βλασταρι μου ! καληνυχτα!

[SIZE=4][COLOR=magenta]

Παλιά 23-02-12, 08:41   #164
missirlou
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

Το avatar του χρήστη missirlou

Περιοχή: Attika
missirlou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δηλαδη το προβλημα ρε παιδια ειναι το αν θα μοιραστει η περιουσια?Αν ο πατερας μου εκανε και αλλα παιδια δεν θα με ενοιαζε καθολου για το οτι θα μοιραστω την περιουσια, θα με εννοιαζε πιο πολυ που θα εχει απαρνηθει την δικη 'μας' οικογενεια και κανει μια καινουρια.
Γιατι πατερας μου ισως μπορει να ειναι παντα, ακομη και μετα απο δευτερο γαμο, αλλα να ειναι 'οικογενεια' μου, δεν θα ειναι πλεον. Δεν θα ειναι ποτε ιδια η οικογενεια μου, με αυτην που ηταν καποτε.
Ισως βεβαια καποιες κοπελες το εχουν καταφερει αυτο, αλλα το θεωρω πολυ δυσκολο.
Επισης σημασια εχει και ο τροπος που χωριζει με την πρωτη γυναικα ενας αντρας. Τον 'χωρισε' η δευτερη? Εχει χωρισει καιρο? Χωρισαν χωρις φασαριες? Η γυναικα ηθελε να χωρισει?...ειναι πολλοι οι παραμετροι...
Ετσι το βλεπω σαν κορη, οσα παιδια και να κανει ο πατερας μου ειναι δικο του θεμα, το αν θα τα κανει με τη μανα μου η με αλλη γυναικα, δεν
με αφορα στο μετρο που δεν πληγωνομαι....
Σαν γυναικα ομως καποιου που εχει ηδη οικογενεια, θα αποφασιζα εναν γαμο μαζι του εχοντας παντα στο μυαλο μου οτι τα παιδια του ειναι ( η θα πρεπει να ειναι) 'πανω' απο εμενα...και τα πρωτα του παιδια και αυτα που θα εκανα μαζι του.
Στην πυραμιδα της ζωης τα λευτα σιγουρα εχουν σημαντικη θεση, δεν μπορουμε να τα αγνοησουμε.
Αλλα δεν εχουν και την πρωταρχικη...δεν μπορουμε να λειτουργουμε με το 'εχω λευτα, κανω ο,τι θελω'...
Για τη διαφορα ηλικιας, τι να πω...φανταζομαι ειναι κατι που σε εχει απασχολησει πολυ πριν φτασεις να παντρευτεις Ρεα μου και πριν ξανακανεις τον αντρα σου 'μπαμπα'. Απο τη στιγμη που το αποφασισατε, θα το εχεις τεκμηριωσει μεσα σου 'θετικα'
Σιγουρα δεν μπορει να ειναι ολα ιδανικα στη ζωη...και το 'ιδανικο' εξαλλου για τον καθενα εχει διαφορετικη μεταφραση.
Υγεια να εχουν τα παιδια μας, να μπορουμε να τα μεγαλωνουμε ευτυχισμενα και με αγαπη και ολα τα αλλα ειναι 'για να λεμε'.....
Παλιά 23-02-12, 11:09   #165
goody

Περιοχή: αθηνα
goody χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Τα παιδια οτι ηλικια και να εχουν ειναι αρκετα κτητικα προς τους γονεις τους.
Καλο ειναι λοιπον απο νωρις να καταλαβουν οτι οι γονεις τους ειναι και ανθρωποι που αν δεν τα βρουν μεταξυ τους μπορουν καποια στιγμη να χωρισουν. Και εχουν δικαιωμα να ζησουν τη ζωη τους, να ξαναφτιαξουν τη ζωη τους και να κανουν και αλλα παιδια.
Παντα θα ειναι γονεις, παντα τα παιδια θα μπορουν να στραφουν σε αυτους, αλλα εχουν καθε δικαιωμα να ειναι ευτυχισμενοι. Τα ''δευτερα'' παιδια ειναι αδελφια με τα ''πρωτα''. Ετεροθαλη μεν αλλα αδελφια, αρα δεν παυουν τα πρωτα να εχουν οικογενεια, απλα η οικογενεια τους αλλαζει και μεγαλωνει.
Και οταν προκειται για ενηλικα παιδια και ειδικα ανω των 30 δεν γινεται να περιμενουν να ερωτηθουν για το αν ο πατερας ή η μητερα τους θα κανουν αλλο παιδι.
Οι γονεις μου χωρισαν οταν ημουν 9, ο πατερας μου εχει μια σχεση εδω και 15 χρονια με μια γυναικα που δεν του αξιζει κατα τη γνωμη μου. Θεωρω οτι τον κοροιδευει και τον εκμεταλευεται. Πολλες φορες ευχηθηκα και του το ειπα κιολας, να ειχε διπλα του μια καλη γυναικα που θα τον αγαπαει και θα τον φροντιζει, και αν μου εκαναν και αδερφακια δεν θα με χαλαγε καθολου!
Παλιά 23-02-12, 11:32   #166
maria kriti

maria kriti ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Niki81 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπραβο του...ειναι πολυ υπευθυνος.Εσυ απο την αλλη δεν πολυκαταλαβαινω τι προβλημα εχεις?Τι παει να πει η μαμα ξαναπαντρευτηκε.Δεν καταλαβαινω τι εννοεις.Παυει το παιδι να ειναι δικο του επειδη η μαμα ξαναπαντρευτηκε?

Βασικα απο αυτα που γραφεις καταλαβαινω οτι λιγο σα βαρος σου καθεται το παιδι...αλλα αυτο ειναι δικο σου προβλημα.Παντως με τετοια συναισθηματα θα σου προτινα να μη προχωρησεις σε γαμο γιατι αν αυριο κανεις και ενα παιδακι δικο σας φοβαμαι οτι θα σκεφτεσαι ακομα χειροτερα.
Συμφωνω απολυτα με την Νικι81 απεναντιας θα επρεπε να εισαι περηφανη που ειναι στη ζωη σου ενας τοσο σωστος ανθρωπος και καλος πατερας......αυτα σπανιζουν στην εποχη μας....οταν με το καλο γινεις και εσυ μαμα θα καταλαβεις......
Ο χρήστης maria kriti δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-02-12, 13:19   #167
mina+beba

Προεπιλογή

missirlou αυτο που γραφεις εννοω , τα εθεσες πολυ πιο σωστα! Και εμενα ο ψυχολογικος παραγοντας με αφορα ! Αυτο ειναι το δυσκολο να αποδεχτει καποιος αυτη την μεταβολη ! Απλα η Ρεα ειπε οτι ειναι πληρως αυτονομη και μολλον εννοουσε οτι δεν τον πηρε για τα χρηματα καθως τα δικά της φτανουν και περισσευουν . Και μπραβο της που δουλεψε και τα καταφερε μονη .

Αυτο το συναισθηματικο κομματι ειναι που ποναει ! Η διαφωνια μου ειναι οτι οπως και μια νεα κοπελα θελει να κανει παιδια και δεν μπορει κανεις να της το στερησει ετσι δεν μπορει να στρερησει καποιος και απο ενα παιδι το διακιωμα απλά να μην θελει .

Επειδη η ζωη μας εχει γινει 70% δουλεια & 30% ζωη , τα περισσοτερα παιδια αισθανονται οτι δεν εχουν χορτασει τους γονεις τους . Οταν φτανουν σε μια ηλικια οι γονεις να σταματησουν την δουλεια και πια να εχουν πιο πολυ χρονο να περασουν δημιουργικα με τα παιδια τους αλλά τοτε εμφανιζονται και άλλα παιδια το 80% των παιδιων ενδομυχα σκεφτεται "τι τα θελει τα άλλα παιδια? τοσα χρονια δεν ειχε χρονο και τωρα που εχει και μπορει να γεμισει τα κενα παει και κανει αλλα παιδια ? Αυτο του λειπει και οχι να περασει χρονο με εμενα?" Αυτο απο συζητηση με παιδοψυχιατρο . Και ο παιδοψυχιατρος βλεπει πιο πολλά και ακουει πιο πολλά απο όλες μας !

Και δεν γινεται να γυρναμε την πλάτη μας σε αυτο το συναισθημα . Το θελω μιας γυναικας δεν μπορει να ειναι πιο μεγαλο απο το θελω απο ενος παιδιου . Η γυναικα μπαινει στην ζωη του παιδιου οποτε πρεπει να σεβαστει . Επίσης οταν τα παιδια ειναι πιο μεγαλα ειναι πολυ πιο δυσκολο να δεχθουν το μωρο παρά οταν ειναι μικρά .

goody συμφωνω σε αυτό που λες αλλά επαναλαμβανω οτι αλλο η θεωρια και αλλο η πραξη .Aλλο το δεν θα με πειραζε γενικα αλλά αν ερθει αυριο το πρωι και σου πει οτι η γυναικα του ειναι εγκυος ? Και εμενα αυτο ειναι το ζορι μου οτι κοροϊδευει τον πατερα μου . Φυσικα και δεν θελω να ειναι μαγκουφης και μονος του , αλλά πως να το κανουμε ενας 65αρης με ενα 5χρονο τι ειναι ? γονιος ή παππούς? Στα ματια του παιδιού εννοώ . Ποσο πια αλλαξαν οι αντιληψεις της ελληνικης κοινωνιας? Δεν ειναι ευκολες αυτες οι διαφορες και να πω την αμαρτια μου προτιμώ την παλαια ελληνικη οικογενεια παρα ολες αυτες τις αμερικανιζουσες κοινωνικες καταστασεις !

Οι περισσοτεροι ανθρωποι σε αυτην την ηλικια (μετα τα 60) κάνουν συνηθως το χατηρι της δευτερης συζυγου , κυριως για να μην την χασουν . Ειναι δυσκολο να θελει συνειδητα ενας αντρας σε αυτην την ηλικια να κανει ξανά παιδια ! Ο πατερας μου αυτο λεει . Οτι δυσκολυεεται να κυκλοφορει με ενα πενταχρονο και να το παιζει τζοβενο στα 60! Τωρα θελει να παει τα ταξιδια του , να περασει καλά και οχι να φαει το ξενυχτι και την κλεισουρα του μωρου . Και οσοι φιλοι του εχουν βρεθει στην ιδια κατασταση δεν μπορω να πω οτι πετανε την σκουφια τους (αυτο δεν σημαινει οτι δεν αγαπουν τα δευτερα παιδιά) .

Εγω σαν Μινα σαν μοναδα , αν χωρισω μια μερα , συνειδητα , δεν θα κανω αλλο παιδι . Και αν ο δευτερος συζυγος μου με αγαπαει θα μείνει και θα καλυψει την ανάγκη του με το δικο μου παιδι . Εγω οφειλω να σκεφτω πρωτα το παιδι μου ! Αλλά η δική μου αποψη ξερω οτι δεν αντικατοπρτιζει το συνολο .

[SIZE=4][COLOR=magenta]

Παλιά 23-02-12, 14:00   #168
goody

goody χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mina+beba Εμφάνιση μηνυμάτων
Η διαφωνια μου ειναι οτι οπως και μια νεα κοπελα θελει να κανει παιδια και δεν μπορει κανεις να της το στερησει ετσι δεν μπορει να στρερησει καποιος και απο ενα παιδι το διακιωμα απλά να μην θελει .
Σε αυτο διαφωνω, πιστευω οτι το παιδι δεν εχει δικαιωμα να μην θελει αδελφακι, πολυ απλα δεν του πεφτει λογος. Ειναι το ιδιο με το να μην θελει αδελφια απο τους γονεις του. Αν ενας αντρας ή μια γυναικα θελει να τεκνοποιησει, να δημιουργησει ζωη, οικογενεια, τοτε ειναι δικαιωμα του. Ειναι υποχρεωμενος κατα τη γνωμη μου να μην κανει το πρωτο του παιδι να νιωσει μειονεκτικα σε σχεση με το δευτερο, αλλα οχι το παιδι δεν θα πει στον γονιο του τι μπορει και τι δεν μπορει να κανει στη ζωη του.

Επειδη η ζωη μας εχει γινει 70% δουλεια & 30% ζωη , τα περισσοτερα παιδια αισθανονται οτι δεν εχουν χορτασει τους γονεις τους . Οταν φτανουν σε μια ηλικια οι γονεις να σταματησουν την δουλεια και πια να εχουν πιο πολυ χρονο να περασουν δημιουργικα με τα παιδια τους αλλά τοτε εμφανιζονται και άλλα παιδια το 80% των παιδιων ενδομυχα σκεφτεται "τι τα θελει τα άλλα παιδια? τοσα χρονια δεν ειχε χρονο και τωρα που εχει και μπορει να γεμισει τα κενα παει και κανει αλλα παιδια ? Αυτο του λειπει και οχι να περασει χρονο με εμενα?" Αυτο απο συζητηση με παιδοψυχιατρο . Και ο παιδοψυχιατρος βλεπει πιο πολλά και ακουει πιο πολλά απο όλες μας !
Οταν φτασουν οι γονεις μας σε ηλικια να μην δουλευουν λογικα ειναι γυρω στα 60-65, τοτε ομως και τα παιδια εχουν μια μεγαλυτερη ηλικια και δεν περνανε τοσο χρονο με τους γονεις τους ωστε να αναπληρωσουν τον χαμενο χρονο της παιδικης ηλικιας.

goody συμφωνω σε αυτό που λες αλλά επαναλαμβανω οτι αλλο η θεωρια και αλλο η πραξη .Aλλο το δεν θα με πειραζε γενικα αλλά αν ερθει αυριο το πρωι και σου πει οτι η γυναικα του ειναι εγκυος ?

Δεν θα πω λεπτομερειες αλλα δεν μιλαω τοσο θεωρητικα..εχω ζησει και την πραξη και ναι δεν με πειραζει. Νιωθω σιγουρη για την αγαπη του πατερα μου, το μονο που θελω για αυτον ειναι να ειναι ευτυχισμενος.Αν ενα παιδι θα τον κανει ευτυχισμενο τοτε θα το δεχτω και εγω γιατι ειναι και αδελφακι μου και θα το αγαπησω. Αν ομως τον αναγκαζει η γυναικα του να κανουν παιδι ή τον εκμεταλευεται, τοτε θυμωνω κυριως με αυτην αλλα και με αυτον που ειναι αδυναμος χαρακτηρας. Αλλα με το παιδι ποτε, τι φταιει αυτο εξαλλου.
Παλιά 23-02-12, 15:10   #169
mina+beba

Προεπιλογή

ακριβως αυτο , τα παιδάκια ποτε δεν φταινε σε κατι , και φυσικα εαν ο πατερας μου δεχθει να κανει άλλο παιδι θα σεβαστω το παιδι , θα το θεωρω αδελφάκι μου και θα το προσταετυω όπως και την κορη μου ! Η κοροϊδια με χαλάει εμενα! Ακομα και στα γεννεθλια του πατερα μου της επεσε κατα λάθοςτο κινητο του στην θαλασσα , ήταν στο εξοχικο οπου δεν υπαρχει σταθερο και με πηρε ο πατερας μου στις 11 το βραδυ και μου λεει με ξεχασατε! Και εμεις ολη την ημερα παλευαμε να τον βρούμε και ανησυχησαμε μην επαθε τίποτα ! Η γυναικα αυτη δεν σεβεται τα δικα μου δικαιωματα , εγω γιατι να σεβαστω το δικο της ? Και τα παιδια τι ειναι? Λαχανα ? Μια γυναικα με τετοια συμπεριφορά τι αρχες θα δωσει στα παιδια ? Διαίρει και βασίλευε ?

Για μενα τα παιδια φυσικά και εχουν λογο και αποψη σε τετοια θέματα . Πως μπορει ενας γονιος να βαζει τετοιου ειδους καταστασεις στην ζωη του παιδιου του και να λεει δεξου το! Αυτο ειναι δικτατορια . Οι καταστασεις αυτες εχουν αντικτυπο σε ολους και δεν ειναι μονομερεις αποφασεις !

Στις καταστασεις αυτες οι μητριες που φερονται με αγαπη και κατανοηση στα παιδια είναι δεν ειναι το 10% . Οι υπολοιπες δεν ειναι αγγελούδια . Οι συνθετες ειναι ενα κοινωνικο φαινομενο , στην ουσια ειναι μια δυσκολη κατασταση για τα παιδια κυριως . Και ναι εμενα με χαλει που σαν κοινωνια γιναμε αμερικαν μπαρ ! Και πως γιναμε οικογενεια ? Πως μια ξενη γυναικα με κακοβουλες προθεσεις και συμπεριφορες γίνεται οικογενεια σου ? Οικογενεια μου ειναι η μανα μου , η αδελφή μου και ο πατερας μου . Η άλλη ειναι μια ξενη κατασταση την οποία δεν ειμαι υποχρεωμενη να την ενσωματωσω στην ζωη μου , ειδικά οταν δεν φερεται και σωστα .

Εγω σαν ανθρωπος εχω θεμα με το συναίσθημα , δεν μπορω να ανεχτω καταστασεις που δεν υπάρχει συναισθημα . Για αυτο και βγαζω εξω απο αυτο το αρνητικο συναισθημα τα παιδια που προκυπτουν . Δεν φταινε ! Οπως και εγω ομως δεν φταιω ! Και γιατι θα πρεπει τα παιδια να δεχονται αβουλα όλες τις μεταβολές στην ζωη των γονιών τους ? Χωριζουν οι γονεις , τα παιδια το δεχονται . Ξαναφτιαχνουν την ζωη τους και ξαφνικά βλέπεις εναν ξενο να αγγιζει το γονιο σου , τα παιδια πρεπει να το δεχτούν ! Ελεος πια ! Τα παιδια δηλαδη πρέπει να δεχονται τα πάντα επειδή η κοινωνια εγινε μπάχαλο ?

[SIZE=4][COLOR=magenta]

Παλιά 23-02-12, 15:25   #170
mina+beba

Προεπιλογή

κοντευουμε να ισοπεδωσουμε τα πάντα πια με αυτες τις αμερικανιζουσες καταστάσεις . Προτιμω την παραδοσιακη οικογενεια και δεν μπορω να αναλώνω χρονο για να δεχθω τις μοντερνιες αυτες .

Και πραγματικα δηλαδή όλα τα παιδια που δυσκολευονται ειναι ζαβά και προβληματικά ? Ε, δεν γινεται , μάλλον κάπου χασαμε την μπαλα . Και το δικαιωμα της δευτερης συζυγου σταματά εκει που αρχιζει των παιδιών ! Και μιλάω με πολλά παραδειγματα . Αλλό η θεωρια και το τι λενε οι μητριες στον κοινωνικο περιγυρο και άλλο τι σκέφτονται πραγματικά ! Εχω ακουσει την αδελφη του αντρα μου και εχω πάθει σοκ! Και μπροστα στην κορη του "αντρα" της ειναι μες στα μελια !

Τι να λέμε μπραβο και ζητω ?και δεν ειναι η εξαιρεση αλλα ο κανονας!

[SIZE=4][COLOR=magenta]

Παλιά 23-02-12, 15:43   #171
marchalina

Το avatar του χρήστη marchalina

marchalina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εχε ομως υποψη σου οτι η σχεση που αναπτυσει η "κακια" μητρια με τα παιδια του αντρα της οφειλεται σε τεραστιο βαθμο στον μπαμπα τους και στη μαμα τους
Οταν εκεινοι εχουν μεταξυ τους τις κακιστες σχεσεις ή οταν δηλητηριαζουν τα παιδια με τους εγωισμους τους..
τοτε για τα παιδια γινεσαι ο σακος του μποξ
Θα μου πεις τα παιδια τι φταινε;
Θα σου πω οτι μονο αυτα δεν φταινε και μονο οι γονεις τους φταινε!

Μολις διαβασα τα τελευταια ποστ που συζητατε για ενηλικα παιδια..ισως ειμαι εκτος θεματος
Παλιά 23-02-12, 15:50   #172
marchalina

Προεπιλογή

Παράθεση:
. Αλλό η θεωρια και το τι λενε οι μητριες στον κοινωνικο περιγυρο και άλλο τι σκέφτονται πραγματικά ! Εχω ακουσει την αδελφη του αντρα μου και εχω πάθει σοκ! Και μπροστα στην κορη του "αντρα" της ειναι μες στα μελια !
Αν σου ειχε πει τα ιδια για το δικο της παιδι ή για ενα ανηψακι σας -πανω στα νευρα της ή στη φορτιση- δεν θα σκεφτοσουν ποτε οτι δεν το αγαπαει
Επειδη ομως ειναι μητριά ειναι καταδικασμένη να αποδεικνυει συνεχεια οτι δεν μισει το παιδι του αντρα τους..Στερεοτυπο απο τα βαριά!
Παλιά 23-02-12, 15:59   #173
sofi@p

Περιοχή: Αθήνα
sofi@p ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

mina+beba
καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο (αν όχι αστείο, για μένα τουλάχιστον) να βλέπεις τον πατέρα σου παντρεμένο με μια άλλη γυναίκα, πολύ μικρότερή του, που από ότι λες έχει και διαφορετικές απαιτήσεις από αυτές που είχε πριν το γάμο (παιδί κλπ) αλλά, αν θες και τη δική μου γνώμη, εσύ κοίταξε την οικογένεια που δημιούργησες με τον άντρα σου κι άσε τον πατέρα σου να ζήσει τη ζωή που διάλεξε. εξάλλου μεγάλος άνθρωπος είναι κι έχει γνώμη και ανάγκες που εμείς μπορέι να μην καταλαβαίνουμε. αυτή η γυναίκα μπορεί να του δίνει πράγματα που του λείπουν ή τον ευχαριστούν. κι αν δε τον ευχαριστούν άστον να το χειριστεί μόνος του, μεγάλος άνθρωπος είναι (το είπαμε αυτό). να κάθεσαι να χαλιέσαι έτσι, μόνο γκρίνια και στενοχώριες θα φέρει στο σπίτι σου. εγώ θα μιλούσα στον πατέρα μου να ξλερει την άποψή μου κι από κει και πέρα ζωή του και ζωή μου. ούτε εγώ θα ήθελα να με κρίνει για τη ζωή μου και τις επιλογές μου. καλή δύναμη...

Ο χρήστης sofi@p δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-02-12, 16:22   #174
mina+beba

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο marchalina Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν σου ειχε πει τα ιδια για το δικο της παιδι ή για ενα ανηψακι σας -πανω στα νευρα της ή στη φορτιση- δεν θα σκεφτοσουν ποτε οτι δεν το αγαπαει
Επειδη ομως ειναι μητριά ειναι καταδικασμένη να αποδεικνυει συνεχεια οτι δεν μισει το παιδι του αντρα τους..Στερεοτυπο απο τα βαριά!

κοριτσι η κατασταση ειναι μονιμη βριζει το κοριτσακι με τα χειροτερα λόγια και ειναι μια χαρα παιδι που δεχθηκε τα πάντα χωρις να φερει θεμα ή να πει κουβεντα . Το θεμα της ειναι γιατι να πληρωνει ο μπαμπας της το κολεγιο που σπουδαζει αντι να το πληρωνει η μαμα της μικρης που ξαναπαντρευτηκε . Δεν βγαζεις ακρη με τιποτα . Εδω εχουμε ακουσει "να τον πιασουμε στον υπνο να κανουμε αλλο ενα , να του τρωμε περισσοτερα..." . τι αλλο να πω για να καταλάβεις ?

Οσο για μενα ειμουν παντα πολυ υπερ να μην ειναι ο μπαμπας μου μονος ! Και φυσικά η οποια γυναικα κοινωνικα δεν θα επρεπε να ειναι η γκομενα γι'αυτο και ημουν υπερ στο γαμο . Εμας εγινε αλλος ανθρωπος η κοπελα μετα το γαμο . Ισως ο αντρας σου να εχει παιδια ηδη και να εισαι απο τις γυναικες αυτες που φερονται με αξιοπρεπεια εγω ομως δεν εχω να κανω με μια τετοια γυναικα . Και για να σου φυγει η υπονοια ο πατερας μου ειχε πριν και αλλη σχεση με μια υπεροχη γυναικα η οποια ειχε ενα κοριτσακι . Με την συγκεκριμενη δεν θα με ενοχλουσε ! αλλα ο πατερας μου την κερατωσε με την νυν και η γυναικα δεν το δεχτηκε , σου λεει εμενα και με τον αντρα μου...

[SIZE=4][COLOR=magenta]

Παλιά 23-02-12, 16:41   #175
mina+beba

Προεπιλογή

Παράθεση:
Εχε ομως υποψη σου οτι η σχεση που αναπτυσει η "κακια" μητρια με τα παιδια του αντρα της οφειλεται σε τεραστιο βαθμο στον μπαμπα τους και στη μαμα τους
Οταν εκεινοι εχουν μεταξυ τους τις κακιστες σχεσεις ή οταν δηλητηριαζουν τα παιδια με τους εγωισμους τους..
τοτε για τα παιδια γινεσαι ο σακος του μποξ
Θα μου πεις τα παιδια τι φταινε;
Θα σου πω οτι μονο αυτα δεν φταινε και μονο οι γονεις τους φταινε!

Μολις διαβασα τα τελευταια ποστ που συζητατε για ενηλικα παιδια..ισως ειμαι εκτος θεματος

εμεις ευτυχως δεν ειχαμε τετοια θεματα καθως η μαμα μου δεν ειναι ανθρωπος που θα δημιουργησει διαμαχες και θεματα! Για να καταλαβεις ουτε διατροφη δεν ζητησε ποτε! Απλά επειδη τον αγαπησε βαθια δεν θα εξευτελιζε το συναισθημα της για μικροτητες ! και χαιρομαι για αυτο ! Ο πατερας μου παντα η πρωτη γνωμη που ζηταει ειναι της μαμας μου γιατι ξερει οτι δεν λειτουργει υστεροβουλα .Σε άλλη περιπτωση με το κερατο που ειχε φαει η μαμα μου , κάποια αλλη θα εκανε πολλά . Να φανταστεις οτι την πηρε η γκομενα και της ειπε "εσεις που εισαστε τοσο καλη αφηστε τον να φυγει " και κοκαλο η μαμα μου καθως δεν ειχε παρει χαμπαρι τιποτα ! ποτε για καμια σχεση του δεν μας εχει πει κατι ! παντα ελεγε στηριζουμε τον μπαμπα οποια και αν ειναι η επιλογη του ! Τι αλλο να κανει η χριστιαννη?

[SIZE=4][COLOR=magenta]

Παλιά 23-02-12, 16:48   #176
mina+beba

Προεπιλογή

επισης να σκεφτεις οτι οταν λες οτι "οι γονεις φταινε" .. οτι ο ενας απο αυτους ειναι ο συζυγος σου (παραδειγμα δεν μιλαω επι προσωπικου) και τα ιδια που κανει την πρωην θα τα κανει και σε εσενα !!! Και κατι πάντα γινεται και η πρωτη τα παιρνει στο κρανιο , κατι που και εσυ θα το αντιμετωπισεις αργοτερα και θα βρεθεις στη θεση της ! Δεν ειναι ολες οι πρωτες τρελλές και διαολιζονται απο μονες τους !

[SIZE=4][COLOR=magenta]

Παλιά 23-02-12, 16:52   #177
mina+beba

Προεπιλογή

SOFI@P και για μενα ειναι γελοιο να βλεπω τζοβενα με 5χρονα αλλά δεν με ενοχλει πια , απλά το συζηταμε σαν κοινωνικη κατάσταση .Απο τοτε που εκανα την κορη μου εχω χρονο μονο για αυτη και ξεκαθαρισα σε ολους οτι δεν μπορω να νταντευω κανεναν πια !

[SIZE=4][COLOR=magenta]

Παλιά 23-02-12, 16:56   #178
sofi@p

sofi@p ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
SOFI@P και για μενα ειναι γελοιο να βλεπω τζοβενα με 5χρονα αλλά δεν με ενοχλει πια , απλά το συζηταμε σαν κοινωνικη κατάσταση .Απο τοτε που εκανα την κορη μου εχω χρονο μονο για αυτη και ξεκαθαρισα σε ολους οτι δεν μπορω να νταντευω κανεναν πια !
έτσι μπράβο!! ο καθένας ζει με τις επιλογές του.

Ο χρήστης sofi@p δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-02-12, 18:46   #179
missirlou

missirlou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

mina+beba η αληθεια και παλι πιστευω ειναι καπου στη μεση....ναι , για εμενα τα παιδια πρεπει να ειναι η προτεραιοτητα για τον γονιο, οσο χρονων και να ειναι αυτα. Απο την αλλη ομως, αν ο πατερας η η μητερα του καθενος δεν μπορει να νιωσει ετσι, το παιδι δεν μπορει να το απαιτει. Τα ανθρωπινα συναισθηματα δεν ειναι εκπληρωση αιτηματος, πηγαζουν απο την ψυχη μας.
Ενας γονιος μπορει να κανει λαθη ειτε ζει με την οικογενεια του (συζυγος και παιδια) ειτε οχι. Αποκλειστικα υπευθυνος για τα λαθη του ειναι ο ιδιος. Καμια δευτερη γυναικα η 'γκομενα' αν θες δεν θα πρεπει να εχει το δικαιωμα να οριζει τη ζωη του και τη σταση του προς τα παιδια του.
Αν καποιος θελει να κανει παιδι, δεν το κανει για τη γυναικα του, οχι. Αν δεν το ηθελε, δεν θα το εκανε. Μπορει να θελει πραγματικα ενα παιδι η να θελει απλα να ευχαριστησει τον ανθρωπο του. Παντως 'θελει'. Αν πρεπει να νευριασεις με καποιον, αυτος ειναι ο γονιος σου, οχι η αλλη γυναικα.
Τωρα, για το αν πρεπει να νευριασεις, θεωρητικα θα σου ελεγα οχι. Και οτι ο καθε ανθρωπος εχει δικαιωμα επιλογης. Ξερω ομως πως οταν καποιος σε μεγαλωνει και σε μαθαινει συγκεκριμενα πραγματα και ξαφνικα τον βλεπεις οτι λειτουργει 'εναντια' σε οσα σου μαθαινε τοσο καιρο, νιωθεις αν μη τι αλλο θυμωμενη, προδομενη και απογοητευμενη.
Εγω αυτην την αντιδραση τη βρισκω λογικη για εναν μεσο ανθρωπο. Και αυτος ειναι ο λογος που λεω οτι πριν απο τετοιες σχεσεις η γαμους, πρεπει καποιος να το σκεφτει πολυ καλα. Αν ειναι διατεθειμενος δηλαδη να ζησει αναμεσα σε τετοιες συνθετες σχεσεις.
Goody, εσυ επειδη περασες απο τετοιες σχεσεις, ισως βρισκεις λογικο το να μην ειναι ενα παιδι 'κτητικο' προς τους γονεις. Εγω βεβαια σε αυτην την ηλικια δεν θεωρω αυτη τη συμπεριφορα κτητικη αλλα απλα αναζητηση ασφαλειας και σταθεροτητας. Το λογικο για εμενα ειναι να ειναι λοιπον 'κτητικα' (οπως το θετεις) σε αυτες τις ηλικιες. Τωρα αν για καποιο λογο οι γονεις αναγκαστουν να χωρισουν, τοτε πιστευω οτι τα παιδια ψαχνουν να βρουν ψυχολογικες διεξοδους για να ισορροπησουν . Μια διεξοδος ειναι και το να ονομασουν τα συναισθηματα αυτα ως 'κτητικοτητα' απεναντι στους γονεις.
Δεν λεω οτι ειναι κατι ασχημο, λεω οτι ειναι πολυ λογικο να συμβαινει σε τετοιες περιπτωσεις. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι αυτες οι περιπτωσεις ειναι ευχαριστες και ευκολοχειριστες. Επειδη συμβαινουν ομως, αυτος ο τροπος ειναι η καλυτερη αντιμεωπιση για ενα παιδι.
Οταν τα παιδια ειναι μεγαλυτερα, ενηλικες, τοτε ναι. Μπορει οντως η προσκολληση στους γονεις να θεωρηθει κτητικοτητα. Και παλι ομως ειναι, η καλυτερα ηταν, ευθυνη του γονιου να μην εκδηλωσει το παιδι του τετοια συναισθηματα. Με λιγα λογια δεν μπορουμε να ριχνουμε 'το μπαλακι' στα παιδια για να καλυφτουν τα λαθη των γονιων...η εστω για να νιωσουν οι ιδιοι καλυτερα και απενεχοποιημενοι.
Επειδη ομως και ο ερωτας ειναι ενα συναισθημα που δεν μπορεις ουτε να το ελεγξεις ουτε να το κατακρινεις κατα τη γνωμη μου, οταν μπλεκουμε σε τετοιες καταστασεις, οποιος και αν ειναι ο ρολος του καθενος μας, καλο θα ηταν να ειμαστε πιο διαλλακτικοι, υπομονετικοι και διαθεσιμοι να βρουμε καλους τροπους επικοινωνιας.
Παλιά 23-02-12, 19:25   #180
jo89

Το avatar του χρήστη jo89

jo89 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Απο την μια συμφωνω μαζι σας πως καθε ανθρωπος ειναι ξεχωριστος και σαφως εχει το δικαιωμα να κανει παιδια αν το θελησει σε οποιαδηποτε ηλικια....Αλλα θα πρεπει να κοιταμε και τι αφηνει πισω...Οι γονεις μου ειναι χωρισμενοι..η μητερα μου με αλλον..ο πατερας μου με αλλη τωρα εγω τι σκεφτομαι??Η γυναικα του πατερα μου πχ δεν εχει παιδια και λεει πως δεν θελει να κανει... ψεμμα το ξερω...Ειμαι σιγουρη πως καποιια στιγμη θα κανουν...Και ναι δεν θα μου αρεσει καθολου...Γιατι εχω μια αδερφη 10 χρονων την οποια την εχει ο πατερας μου πραγματικα χεσμενη και ας ειναι ολο λογια πως ειναι αδυναμια του κτλ...Η μικρη μας ολο τον ντρεπεαι και δεν τ εχει θαρρος γιατι δεν τον εζησε...(και δεν κανει και ο ιδιος κατι για να τον ζησει)ντρεπεται ακομη και να τ μιλησει σαν να ναι ξενος...ειναι πολυ πληγωμενο παιδακι...και σκεφτομαι εγω τωρα αν κανει ο πατερας μου αλλο παιδι αυτο το παιδακι πως θα νιωσει??Δεν θα νιωσει πικραμενο??Δεν θα νιωσει στην απεξω??Ναι να κανουν οι γονεις μας αλλο παιδι αλλα οταν ειναι ενταξει και απεναντι μας σαν πατερες η μητερες αντιστοιχα...Ο καθενας κανει τις επιλογες του...Θα μου πεις η καθε κατασταση ειναι διαφορετικη αλλα....κακα τα ψεμματα ολοι θελουμε να νιωθουμε ''παιδια'' τους οσο χρονων και να ειμαστε....

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"
Ο χρήστης jo89 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 23-02-12, 19:43   #181
marchalina

Προεπιλογή

Παράθεση:
επισης να σκεφτεις οτι οταν λες οτι "οι γονεις φταινε" .. οτι ο ενας απο αυτους ειναι ο συζυγος σου(παραδειγμα δεν μιλαω επι προσωπικου) και τα ιδια που κανει την πρωην θα τα κανει και σε εσενα !!! Και κατι πάντα γινεται και η πρωτη τα παιρνει στο κρανιο , κατι που και εσυ θα το αντιμετωπισεις αργοτερα και θα βρεθεις στη θεση της ! Δεν ειναι ολες οι πρωτες τρελλές και διαολιζονται απο μονες τους !
Ενα αλλο στερεοτυπο ειναι οτι θεωρουμαστε τα 3α προσωπα(αν αυτο εννοεις) ..αυτες που τους χωρισαμε Σε πααρα πολλες περιπτωσεις αυτο δεν ισχυει (και στη δικη μου)
Ο πρωτος του γαμος κρατησε -1,5 χρονο
Ειμαστε μαζι 9 χρονια
Εχουμε περασει πολυ δυσκολες στιγμες (ασχετες με οικογενειακα) και σταθηκαμε βραχοι ο ενας στον αλλον
Παλιά 23-02-12, 19:51   #182
goody

goody χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Να εξηγησω τι εννοω μιλωντας για κτητικοτητα των παιδιων προς τους γονεις.
Τα παιδια εχουν μαθει να ειναι το κεντρο της προσοχης των γονιων τους, και αυτο ειναι το σωστο και το φυσιολογικο βεβαια! Στην ιδεα λοιπον οτι ο μπαμπας ΜΟΥ εχει σχεση με μια γυναικα που δεν ειναι μαμα ΜΟΥ, αλλα μια ξενη και ακομα χειροτερα θα κανει αλλο παιδι, ειναι λογικο το παιδι να νιωσει οτι χανει τη σχεση που ειχε με τον πατερα του και τη θεση που ειχε στη ζωη του.Φοβαται οτι θα εκτοπιστει απο τη θεση του στο κεντρο της προσοχης και τη θεση του θα παρει η αλλη γυναικα και το αλλο παιδι. Εκει ειναι καθηκον των γονιων να καθησυχασουν το παιδι και αν το χειριστουν σωστα τοτε με τον καιρο θα δει και εκεινο οτι δεν αλλαξε κατι.
Ευτυχως οι δικοι μου το χειριστηκαν πολυ ωραια και πολυ γρηγορα μου εφυγε η ανασφαλεια. Οποτε απο νωρις συμβιβαστηκα με την ιδεα οτι ο μπαμπας μου ειναι και αντρας και πρεπει να προχωρησει τη ζωη του και να ειναι ευτυχισμενος. Αντιθετως,φιλικο μας ζευγαρι το χειριστηκε τοσο λαθος, η κορη του εφτασε 22 χρονων για να δεχτει τελικα να γνωρισει την 4 χρονων αδερφη της. Τον πατερα της τον εβλεπε καθε βδομαδα σπιτι της που πηγαινε να τη δει, της καλυπτε ολα της τα εξοδα, την μεγαλωσε με τα καλυτερα πραγματικα και γενικα ειναι ενας πολυ καλος πατερας, αλλα εκεινη επειδη δεν μπορουσε να δεχτει οτι ο πατερας της ξαναπαντρευτηκε και εκανε παιδι του κραταγε μουτρα και αρνουταν να συζητησει το θεμα. Κοριτσια ειλικρινα εκεινα τα 4 χρονια ο ανθρωπος αυτος μαραζωσε, της ειχε φτιαξει και δωματιο σπιτι του για να πηγαινει τα σ/κ εκεινη τιποτα. Ωσπου μια μερα της ειπε ή θα αρχισεις να ερχεσαι σπιτι μου, ή δεν θα με βλεπεις. Και ευτυχως πηγε και απο τοτε ολα σχετικα καλα. Αυτη την περιπτωση εχω στο μυαλο μου οταν μιλαω για δικαιωμα του γονιου στην ευτυχια και κτητικοτητα του παιδιου. Δεν διαννοουμε να κανω εγω η ιδια τον πατερα μου τοσο δυστυχισμενο ενω βλεπω και ξερω οτι με λατρευει απλα και μονο επειδη τον θελω μονο δικο μου.. Και δεν μιλαω για ανηλικα, αλλα ενταξει απο τα 18-20 και μετα εχουμε μια ωριμοτητα παραπανω για να καταλαβουμε τους γονεις μας.
Παλιά 23-02-12, 20:03   #183
jo89

jo89 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο goody Εμφάνιση μηνυμάτων
Να εξηγησω τι εννοω μιλωντας για κτητικοτητα των παιδιων προς τους γονεις.
Τα παιδια εχουν μαθει να ειναι το κεντρο της προσοχης των γονιων τους, και αυτο ειναι το σωστο και το φυσιολογικο βεβαια! Στην ιδεα λοιπον οτι ο μπαμπας ΜΟΥ εχει σχεση με μια γυναικα που δεν ειναι μαμα ΜΟΥ, αλλα μια ξενη και ακομα χειροτερα θα κανει αλλο παιδι, ειναι λογικο το παιδι να νιωσει οτι χανει τη σχεση που ειχε με τον πατερα του και τη θεση που ειχε στη ζωη του.Φοβαται οτι θα εκτοπιστει απο τη θεση του στο κεντρο της προσοχης και τη θεση του θα παρει η αλλη γυναικα και το αλλο παιδι. Εκει ειναι καθηκον των γονιων να καθησυχασουν το παιδι και αν το χειριστουν σωστα τοτε με τον καιρο θα δει και εκεινο οτι δεν αλλαξε κατι.
συμφωνω απολυτα...μπραβο goody

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"
Παλιά 23-02-12, 21:38   #184
Goblin

Το avatar του χρήστη Goblin

Goblin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα… να μπω και εγώ στην παρέα σας, να πω την γνώμη μου… Πιστεύω ότι είναι δικαίωμα του κάθε ανθρώπου να κάνει ότι θέλει ή ότι πιστεύει ότι θα τον κάνει ευτυχισμένο… Να παντρευτεί… να κάνει παιδί…. Να μην κάνει παιδί… Να δώσει λεφτά… να μην δώσει λεφτά (όταν αφορά μεγάαααλα παιδιά) Και δεν μιλάω εκ του ασφαλούς!!! Οι γονείς μου είναι χωρισμένοι και ο πατέρας μου έχει σχέση με μία κοπέλα, 4 χρόνια μεγαλύτερη μου… Μπορεί κάλλιστα να κάνει παιδί και αύριο!!!! Δεν θα με πείραζε…. Και πιστεύω ότι μεγάλο ρόλο παίζει ο άνθρωπος… Η κοπέλα, είναι πολύ καλή (δεν ξέρω τι λέει και αν λέει κάτι πίσω από την πλάτη μας αλλά δεν είναι όλοι διπρόσωποι)!

Όσο για τα κληρονομικά… πολύ απλά δεν με αφορούν… τα λεφτά/τα σπίτια/ τα εξοχικά… ΔΕΝ είναι δικά μου… δεν έχω φτύσει αίμα εγώ, για να τα φτιάξω… είναι δικά του και μπορεί να τα κάνει ότι θέλει!!!! Ακόμα και το σπίτι που μένω (που μου το έχει γράψει) δεν το θεωρώ δικό μου… Δικό του είναι!!! Για να κόψω ένα δέντρο, τον ρωτάω ‘’Μπαμπά να το κόψω??’’

Αν τώρα η κοπέλα ήταν ‘’κάπως’’.. θα με πείραζε σίγουρα… αλλά και πάλι δεν θα έλεγα τίποτα… θα τον στήριζα σε ότι και αν ήθελε!!!!
Παλιά 23-02-12, 22:09   #185
jo89

jo89 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Goblin Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα… να μπω και εγώ στην παρέα σας, να πω την γνώμη μου… Πιστεύω ότι είναι δικαίωμα του κάθε ανθρώπου να κάνει ότι θέλει ή ότι πιστεύει ότι θα τον κάνει ευτυχισμένο… Να παντρευτεί… να κάνει παιδί…. Να μην κάνει παιδί… Να δώσει λεφτά… να μην δώσει λεφτά (όταν αφορά μεγάαααλα παιδιά) Και δεν μιλάω εκ του ασφαλούς!!! Οι γονείς μου είναι χωρισμένοι και ο πατέρας μου έχει σχέση με μία κοπέλα, 4 χρόνια μεγαλύτερη μου… Μπορεί κάλλιστα να κάνει παιδί και αύριο!!!! Δεν θα με πείραζε…. Και πιστεύω ότι μεγάλο ρόλο παίζει ο άνθρωπος… Η κοπέλα, είναι πολύ καλή (δεν ξέρω τι λέει και αν λέει κάτι πίσω από την πλάτη μας αλλά δεν είναι όλοι διπρόσωποι)!

Όσο για τα κληρονομικά… πολύ απλά δεν με αφορούν… τα λεφτά/τα σπίτια/ τα εξοχικά… ΔΕΝ είναι δικά μου… δεν έχω φτύσει αίμα εγώ, για να τα φτιάξω… είναι δικά του και μπορεί να τα κάνει ότι θέλει!!!! Ακόμα και το σπίτι που μένω (που μου το έχει γράψει) δεν το θεωρώ δικό μου… Δικό του είναι!!! Για να κόψω ένα δέντρο, τον ρωτάω ‘’Μπαμπά να το κόψω??’’

Αν τώρα η κοπέλα ήταν ‘’κάπως’’.. θα με πείραζε σίγουρα… αλλά και πάλι δεν θα έλεγα τίποτα… θα τον στήριζα σε ότι και αν ήθελε!!!!
Μαζι σου....αν ο πατερας ειναι σωστος στις υποχρεωσεις του απεναντι στα παιδια του απο τον προηγ.γαμο του!!και δεν μιλαω για τα οικονομικα απλα να ειναι παρων...αλλιως σε ποναει....

Παλιά 23-02-12, 22:11   #186
missirlou

missirlou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο goody Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα παιδια εχουν μαθει να ειναι το κεντρο της προσοχης των γονιων τους, και αυτο ειναι το σωστο και το φυσιολογικο βεβαια! Στην ιδεα λοιπον οτι ο μπαμπας ΜΟΥ εχει σχεση με μια γυναικα που δεν ειναι μαμα ΜΟΥ, αλλα μια ξενη και ακομα χειροτερα θα κανει αλλο παιδι, ειναι λογικο το παιδι να νιωσει οτι χανει τη σχεση που ειχε με τον πατερα του και τη θεση που ειχε στη ζωη του.Φοβαται οτι θα εκτοπιστει απο τη θεση του στο κεντρο της προσοχης και τη θεση του θα παρει η αλλη γυναικα και το αλλο παιδι. Εκει ειναι καθηκον των γονιων να καθησυχασουν το παιδι και αν το χειριστουν σωστα τοτε με τον καιρο θα δει και εκεινο οτι δεν αλλαξε κατι. .
ναι, ετσι ειναι

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Goblin Εμφάνιση μηνυμάτων

Για τα κληρονομικα συμφωνω...δεν μας τα χρωσταγε κανεις. Για το μονομερες δικαιωμα ομως στην ευτυχια δεν θα συμφωνησω....απο τη στιγμη που γινεσαι γονιος εχεις και υποχρεωσεις απεναντι στα παιδια σου, κυριως συναισθηματικες.
Παλιά 23-02-12, 22:27   #187
Goblin

Το avatar του χρήστη Goblin

Goblin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ίσως να παίζει ρόλο ΚΑΙ αυτό… ο πατέρας μου είναι κοντά μας όποτε τον χρειαζόμαστε… Δεν υπάρχει περίπτωση να τον πάρω τηλέφωνο και να του πω ‘’δεν είμαι καλά’’ και να μην τρέξει… Βέβαια μας έχει μεγαλώσει εκείνος… Έχασε τα καλύτερα του χρόνια για μας… Ήταν και είναι πάντα δίπλα μας…!!!! Τον λατρεύω και θέλω το καλύτερο γ’ αυτόν!!!! Τώρα που το σκέφτομαι, όντος αν ήταν απόν θα πόναγε πολύ!!!!
Παλιά 23-02-12, 22:46   #188
mina+beba

Προεπιλογή

Παράθεση:
Ενα αλλο στερεοτυπο ειναι οτι θεωρουμαστε τα 3α προσωπα(αν αυτο εννοεις) ..αυτες που τους χωρισαμε Σε πααρα πολλες περιπτωσεις αυτο δεν ισχυει (και στη δικη μου)
Ο πρωτος του γαμος κρατησε -1,5 χρονο
Ειμαστε μαζι 9 χρονια
Εχουμε περασει πολυ δυσκολες στιγμες (ασχετες με οικογενειακα) και σταθηκαμε βραχοι ο ενας στον αλλον

βρε κοριτσι δεν αναφερομαι προσωπικα σε εσενα , μην κολλάς! Και δεν εννοω αυτο! Τα στερεοτυπα δημιουργουνται μεσα απο την ζωη και ναι δεχομαι οτι σε εσενα δεν εχουν εφαρμογη αλλά στο 70% εχουν ! Εσυ ξερεις τι εχεις κανει και εισαι οκ! Μπορεις να πεις το ιδιο για ολες? Και πες μου , εχεις ακουσει καμια ποτε να παραδεχεται την εμπλοκη της σε τετοια κατασταση , ολες λένε οτι μετα τον γνωρισαν!
Αλλά και πάλι για την γυναικα που στάθηκε αφορμη για να χωρισουν οι γονεις μου δεν τρεφω αρνητικά συναισθηματα , για την ακριβεια δεν αισθανομαι τιποτα , κενό . Για εμενα αυτη η κοπελα ηταν η αφορμη μονο , σιγουρα ηταν αλλες οι αιτιες ! οποτε η οποια ευθυνη της αναλογει ειναι μηδαμινη .

Βεβαια εγω μεγαλωσα με νομο οτι ποτε δεν κανουμε κατι σε μια άλλη γυναικα , που θα μας πονουσε αν μας το εκαναν εμας . Αλλα δεν μεγαλωσαμε ολοι το ιδιο και δεν σκεφτονται ολοι το ιδιο και φυσικα οι περισσοτερες γυναικες που κανουν κατι τετοιο παντα εχουν την δικαιολογια και την επίθεση σαν οπλο . παλι μιλαω για τον κανονα και οχι για εσενα . Παντως μην κατηγοριοποιεις τον εαυτο σου στα 3α προδωπα . 3α προσωπα ειναι αυτες που ανακατευονται σε οικογενειες πριν διαλυθουν.

Και ναι ειναι στερεοτυπο το 3ο προσωπο οπως και η τρελλή πρωτη συζυγος !

[SIZE=4][COLOR=magenta]

Παλιά 02-11-13, 00:23   #189
olgagr

olgagr ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μετα απο καιρο ηθελα να ξαναδιαβασω το θεμα που ειχα ανοιξει τοτε....τελικα μετα απο ολες τις αποψεις σας βγηκε ενα θετικο, οτι με βοηθησατε να ξαναβρω τον εαυτο μου και να πολεμησω ολες τις ανασφαλειες που ειχα τοτε..σας ευχαριστω πολυ..πλεον δεν σκεφτομαι καθολου ετσι και με το παιδι ειμαστε δυο πολυ καλοι φιλοι..ντρεπομαι πολυ που τοτε ειχα ανοιξει αυτο θεμα και θελω να με συγχωρεσετε, ηταν πολυ μεγαλο λαθος που αισθανομουν ετσι τοτε..ανασφαλεια..ανασφαλεια...με συμβουλεψατε σωστα και βρηκα τον εαυτο μου....σας ευχαριστω..με τον συντροφο μου ειμαστε πολυ καλα και αποφασισαμε να κανουμε ενα μωρο..αλλα...η τιμωρια μου ειναι οτι δεν μπορω φυσιολογικα, πρεπει να κανω εξωσωματικη...τιμωρια ή απλα μια δοκιμασια?
Ο χρήστης olgagr δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-12-13, 19:01   #190
louloulilika

louloulilika ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο olgagr Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετα απο καιρο ηθελα να ξαναδιαβασω το θεμα που ειχα ανοιξει τοτε....τελικα μετα απο ολες τις αποψεις σας βγηκε ενα θετικο, οτι με βοηθησατε να ξαναβρω τον εαυτο μου και να πολεμησω ολες τις ανασφαλειες που ειχα τοτε..σας ευχαριστω πολυ..πλεον δεν σκεφτομαι καθολου ετσι και με το παιδι ειμαστε δυο πολυ καλοι φιλοι..ντρεπομαι πολυ που τοτε ειχα ανοιξει αυτο θεμα και θελω να με συγχωρεσετε, ηταν πολυ μεγαλο λαθος που αισθανομουν ετσι τοτε..ανασφαλεια..ανασφαλεια...με συμβουλεψατε σωστα και βρηκα τον εαυτο μου....σας ευχαριστω..με τον συντροφο μου ειμαστε πολυ καλα και αποφασισαμε να κανουμε ενα μωρο..αλλα...η τιμωρια μου ειναι οτι δεν μπορω φυσιολογικα, πρεπει να κανω εξωσωματικη...τιμωρια ή απλα μια δοκιμασια?
Αγαπητή olgagr μακάρι να έχεις ξεκινήσει. Η εξωσωματική δεν είναι τιμωρία. Είναι μια υπέροχη εμπειρία που θα σε οδηγήσει στο μωρό σου. Μπορεί αν είσαι απέξω να φαίνεται δύσκολη, επίπονη, περίεργη, και αν το δεις στενά εντελώς (στενόμυαλα μια αφύσικη διαδικασία. Αλλά δεν έχει καμία σημασία αυτό, χιλιάδες ζευγάρια ανά τον κόσμο έχουν αποκτήσει παιδάκι ή παιδάκια με εξωσωματική! Σου εύχομαι καλή δύναμη και καλή τύχη!
Ο χρήστης louloulilika δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές