Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Οικογένεια > Οικογένεια > Σύνθετες Οικογένειες

Notices

Σύνθετες Οικογένειες Οικογένειες οι οποίες περιλαμβάνουν θετούς γονείς και ετεροθαλή αδερφάκια.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 15-11-11, 17:37   #1
olgagr

olgagr ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Τι να κανω??

Καλησπερα,
Θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας για ενα θεμα που με απασχολει εδω και πολυ καιρο.Ειμαστε 3 χρονια μαζι με τον συντροφο μου.Εδω και 2 χρονια συζουμε και συζηταμε πολυ το ενδεχομενο να ξαναπαντρευτουμε.Ειμαστε και οι δυο χωρισμενοι απο τους πρωτους αποτυχημενους μας γαμους.Αυτος εχει ενα παιδι(αγορι 15 ετων),εγω δεν εχω.Ας ξεκινησω λοιπον να σας πω πιο ειναι το προβλημα μου.Οταν τον γνωρισα μου ειχε πει οτι εχει ενα παιδι και οτι δινει διατροφη καθε μηνα,το σεβαστηκα και το θεωρησα πολυ σωστο.Η πρωην του ομως πριν απο 2 χρονια ξαναπαντρευτηκε και εχει τωρα αλλα 2 μωρα.Στα 2 χρονια που ειμαι τωρα εδω ομως,ανακαλυψα οτι η διατροφη συνεχιζεται και οτι το ποσο δεν ειναι σταθερο καθε μηνα.Δηλαδη επρεπε να δινει 350€(αν και στο συμφωνητικο ειχαν συνφωνησει 120€),δινει ομως 500 με 600€ το μηνα.Δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται και επειδη ειναι λεπτο το θεμα,δεν μπορω να βρω με πιο τροπο να του εξηγησω οτι δεν ειναι υποχρεωμενος να στελνει διατροφη πλεον απο τι στιγμη που ξαναπαντρευτηκε η πρωην του.Εχει πολυ μεγαλη αδυναμια στον γιο του και οτι και να ζητησει το εχει.Αυτο το καταλαβαινω,και ισως να φανει λιγο εγωιστικο,αλλα με νευριαζει απιστευτα το οτι ανεξαρτητα απο τα χρηματα που στελνει,τον ρουχισμο του τον αγοραζει αυτος,το κινητο του το πληρωνει αυτος,το φροντηστηριο το πληρωνει αυτος,οτι και να θελει το παιδι το ζηταει απο τον μπαμπα του.Την διατροφη γιατι την στελνει τοτε?Πειτε μου πως να το χειριστω.Ειμαι σε πολυ μεγαλο διλημμα,ακομα και να τον παντρευτω.
Ο χρήστης olgagr δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-11-11, 17:46   #2
esta76

esta76 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καταλαβαίνω τον προβληματισμό σου και ειλικρινά δεν ξέρω τι θα έκανα αν ημουν στη θεση σου, αλλά από όσα γράφεις βγαίνει το συμπέρασμα ότι είσαι με έναν άνθρωπο πολύ τρυφερό που έχει προσόντα για να γίνει καλός πατέρας.
Εννοείται ότι οι γονείς δεν θα πρέπει να προσφέρουν μόνο υλικά αγαθά στα παιδιά τους, αλλά το γεγονος ότι ο συντροφός σου νοιάζεται για το παιδί του, το βλέπω σαν μεγάλο προτερημα.Διότι πολλές φορές ακούμε για γονείς ανεύθυνους που δεν ασχολούνται καθολου με τα παιδιά τους από προηγούμενο γάμο, αλλά ζουν τη ζωή τους.
Εχει αυτός ο άνθρωπος επαφές με το παιδί του σε τακτά χρονικά διαστηματα;Αν όχι, μήπως νιώθει τυψεις και γι' αυτό φροντίζει να του προσφέρει σε υλικό επίπεδο, περισσότερο από τα συμφωνηθεντα;Αν και είμαι της άποψης ότι τις περισσότερες φορες, οι ανάγκες των παιδιών είναι τόσες που δεν καλύπτονται από τις διατροφες που αποφασιζονται στο δικαστηριο.
Το αρνητικό θα ήταν μήπως από την δική του προσφορά προς το παιδί επωφελείται και η πρώην σύζυγος και το εκμεταλλεύεται.Αυτο όμως είναι ιδιαίτερο θέμα και θέλει λεπτό χειρισμό για να το εξακριβώσεις
Ο χρήστης esta76 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-11-11, 17:48   #3
Niki81

Niki81 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Μπραβο του...ειναι πολυ υπευθυνος.Εσυ απο την αλλη δεν πολυκαταλαβαινω τι προβλημα εχεις?Τι παει να πει η μαμα ξαναπαντρευτηκε.Δεν καταλαβαινω τι εννοεις.Παυει το παιδι να ειναι δικο του επειδη η μαμα ξαναπαντρευτηκε?

Βασικα απο αυτα που γραφεις καταλαβαινω οτι λιγο σα βαρος σου καθεται το παιδι...αλλα αυτο ειναι δικο σου προβλημα.Παντως με τετοια συναισθηματα θα σου προτινα να μη προχωρησεις σε γαμο γιατι αν αυριο κανεις και ενα παιδακι δικο σας φοβαμαι οτι θα σκεφτεσαι ακομα χειροτερα.
Ο χρήστης Niki81 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-11-11, 17:59   #4
olgagr

olgagr ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Niki81 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπραβο του...ειναι πολυ υπευθυνος.Εσυ απο την αλλη δεν πολυκαταλαβαινω τι προβλημα εχεις?Τι παει να πει η μαμα ξαναπαντρευτηκε.Δεν καταλαβαινω τι εννοεις.Παυει το παιδι να ειναι δικο του επειδη η μαμα ξαναπαντρευτηκε?

Βασικα απο αυτα που γραφεις καταλαβαινω οτι λιγο σα βαρος σου καθεται το παιδι...αλλα αυτο ειναι δικο σου προβλημα.Παντως με τετοια συναισθηματα θα σου προτινα να μη προχωρησεις σε γαμο γιατι αν αυριο κανεις και ενα παιδακι δικο σας φοβαμαι οτι θα σκεφτεσαι ακομα χειροτερα.

Με το παιδι δεν εχω κανενα προβλημα,εχουμε αναπτυξει μια πολυ ωραια σχεση.Απλα το προβλημα ειναι και πιστευω οτι με τα χρηματα αυτα επωφελητε και η πρωην του,πραγμα που δεν πρεπει να γινεται απο την στιγμη που εχει συζυγο.Τα χρηματα αυτα δεν τα θελω για μενα,του παιδιου ειναι παλι,απλα προτιμοτερο θα ηταν να τα αποταμιευε και να του τα εδινε μετα.Οταν ειναι εδω ολο το καλοκαιρι ο γιος του τοσα χρηματα δεν καταναλωνει ενα παιδι 15 ετων.Δεν ειναι αδικο αυτο?Ειναι παρα πολυ υπευθηνος ο συντροφος μου,αλλα δεν θελω να τον εκμεταλευονται.
Παλιά 15-11-11, 18:03   #5
olgagr

olgagr ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο esta76 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταλαβαίνω τον προβληματισμό σου και ειλικρινά δεν ξέρω τι θα έκανα αν ημουν στη θεση σου, αλλά από όσα γράφεις βγαίνει το συμπέρασμα ότι είσαι με έναν άνθρωπο πολύ τρυφερό που έχει προσόντα για να γίνει καλός πατέρας.
Εννοείται ότι οι γονείς δεν θα πρέπει να προσφέρουν μόνο υλικά αγαθά στα παιδιά τους, αλλά το γεγονος ότι ο συντροφός σου νοιάζεται για το παιδί του, το βλέπω σαν μεγάλο προτερημα.Διότι πολλές φορές ακούμε για γονείς ανεύθυνους που δεν ασχολούνται καθολου με τα παιδιά τους από προηγούμενο γάμο, αλλά ζουν τη ζωή τους.
Εχει αυτός ο άνθρωπος επαφές με το παιδί του σε τακτά χρονικά διαστηματα;Αν όχι, μήπως νιώθει τυψεις και γι' αυτό φροντίζει να του προσφέρει σε υλικό επίπεδο, περισσότερο από τα συμφωνηθεντα;Αν και είμαι της άποψης ότι τις περισσότερες φορες, οι ανάγκες των παιδιών είναι τόσες που δεν καλύπτονται από τις διατροφες που αποφασιζονται στο δικαστηριο.
Το αρνητικό θα ήταν μήπως από την δική του προσφορά προς το παιδί επωφελείται και η πρώην σύζυγος και το εκμεταλλεύεται.Αυτο όμως είναι ιδιαίτερο θέμα και θέλει λεπτό χειρισμό για να το εξακριβώσεις
Ακριβως ,αυτο τον λεπτο χειρισμο αναζητω.Δεν θελω να τον εκμεταλευεται η πρωην του.
Παλιά 15-11-11, 18:09   #6
!!!veronica!!!
Μή ενεργός λογαριασμός

Περιοχή: ΕΛΛΑΣ...το μεγαλείο σου!!!
!!!veronica!!! ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

δεν νομιζω επειδη η μαμα ξαναπαντρευτηκε να παυει η διατροφη, καθοτι η διατροφη ειναι για το ανηλικο τεκνο και οχι για τη μαμα, καλυτερα καποιος δικηγορος να μας το συγκεκριμενοποιησει αν θελει.....
αλλα αν ειναι το ποσο να ειναι πχ 200 ευρω και ο συντροφος σου να δινει 600, μαλλον εχει αναλαβει να προικισει και τα αλλα της παιδια??? κανε μια κουβεντα μαζι του σχετικα με το τι προβλεπει ο νομος και τι κανει αυτος και θα σου εξηγησει πιστευω απο μονος του
Ο χρήστης !!!veronica!!! δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-11-11, 18:20   #7
olgagr

olgagr ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο !!!veronica!!! Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν νομιζω επειδη η μαμα ξαναπαντρευτηκε να παυει η διατροφη, καθοτι η διατροφη ειναι για το ανηλικο τεκνο και οχι για τη μαμα, καλυτερα καποιος δικηγορος να μας το συγκεκριμενοποιησει αν θελει.....
αλλα αν ειναι το ποσο να ειναι πχ 200 ευρω και ο συντροφος σου να δινει 600, μαλλον εχει αναλαβει να προικισει και τα αλλα της παιδια??? κανε μια κουβεντα μαζι του σχετικα με το τι προβλεπει ο νομος και τι κανει αυτος και θα σου εξηγησει πιστευω απο μονος του
Οσες φορες και αν προσπαθησα να το συζητησω,το μετανιωσα.Καταληγουμε σε καυγα και νιωθω τυψεις μετα.
Παλιά 15-11-11, 18:22   #8
masta

masta ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το δίλημμα για το αν συνεχίσεις εσύ την ζωή σου με αυτόν τον άνθρωπο πως προκύπτει?Θα προτιμούσες κάποιον που απλά έκανε ένα παιδί κ το άφησε στην τύχη του? Μια σκέψη είναι να καλύπτει όλες τις ανάγκες του παιδιού σε είδος π.χ. ρούχα, πληρωμή φροντιστηρίου απευθείας και ότι άλλο χρειάζεται ή θέλει να του πάρει ο πατέρας του, χωρίς να δίνει χρήματα στο χέρι. Οπότε δεν θα υπάρχει υποψία ότι τα χρήματα δεν πάνε για ανάγκες του παιδιού. Κ θα είσαι κ εσύ πιο ήρεμη.Κ το παιδί θα μπορεί να τα εκτιμήσει περισσότερο.
Παλιά 15-11-11, 18:32   #9
!!!veronica!!!
Μή ενεργός λογαριασμός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο olgagr Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσες φορες και αν προσπαθησα να το συζητησω,το μετανιωσα.Καταληγουμε σε καυγα και νιωθω τυψεις μετα.
κοιτα ισως να σου φανω σκληρη
οι ανθρωποι που εχουν παιδια εχουν παντα ενα χρεος, εννοια, υποχρεωση, οπως θες πες το-----το ξερεις και ζεις μ αυτο!!!!!!!!!!
τιμη του να φροντιζει το παιδι του
αν ομως τα 200 ευρω γινονται 600 + ρουχα + κινητα ++++
τοτε εσυ που βαδιζεις ακριβως????
δλδ ενα 15χρονο παιδακι θελει ενα μισθο ενηλικου για να ζησει???

εκτος εαν βγαζει ο αντρας σου 5 χιλιαρικα το μηνα, οποτε ας δινει και ενα στο παιδι του τι να πω.........αλλιως θα σημαινει οτι θα τα στερειται η δικη σας οικογενεια καλη μου
σκεψου!
Παλιά 15-11-11, 18:43   #10
olgagr

olgagr ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο masta Εμφάνιση μηνυμάτων
Το δίλημμα για το αν συνεχίσεις εσύ την ζωή σου με αυτόν τον άνθρωπο πως προκύπτει?Θα προτιμούσες κάποιον που απλά έκανε ένα παιδί κ το άφησε στην τύχη του? Μια σκέψη είναι να καλύπτει όλες τις ανάγκες του παιδιού σε είδος π.χ. ρούχα, πληρωμή φροντιστηρίου απευθείας και ότι άλλο χρειάζεται ή θέλει να του πάρει ο πατέρας του, χωρίς να δίνει χρήματα στο χέρι. Οπότε δεν θα υπάρχει υποψία ότι τα χρήματα δεν πάνε για ανάγκες του παιδιού. Κ θα είσαι κ εσύ πιο ήρεμη.Κ το παιδί θα μπορεί να τα εκτιμήσει περισσότερο.
Φοβαμαι οτι τον εκμεταλευεται η πρωην του.Τα χρηματα τα παιρνει αυτη μια και μενουν μακρια.Δεν μπορει να εχει τον ελεγχο τι τα κανει.Μονο με ενα τηλεφωνημα και εχει παντα αυτα που θελει.Δεν ειναι διλημμα αφου εχω δειξει την δυσαρεσκεια μου γιαυτο ,με τον καιρο ο συντροφος μου να μην μου λεει ποσα χρηματα θα στελνει?
Παλιά 15-11-11, 18:55   #11
olgagr

olgagr ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
κοιτα ισως να σου φανω σκληρη
οι ανθρωποι που εχουν παιδια εχουν παντα ενα χρεος, εννοια, υποχρεωση, οπως θες πες το-----το ξερεις και ζεις μ αυτο!!!!!!!!!!
τιμη του να φροντιζει το παιδι του
αν ομως τα 200 ευρω γινονται 600 + ρουχα + κινητα ++++
τοτε εσυ που βαδιζεις ακριβως????
δλδ ενα 15χρονο παιδακι θελει ενα μισθο ενηλικου για να ζησει???

εκτος εαν βγαζει ο αντρας σου 5 χιλιαρικα το μηνα, οποτε ας δινει και ενα στο παιδι του τι να πω.........αλλιως θα σημαινει οτι θα τα στερειται η δικη σας οικογενεια καλη μου
σκεψου!
Οσο μου απαντατε τοσο ανοιγει και η καρδια μου για να σας πω το προβλημα μου.Αυτο το σκεφτηκα και εγω,δεν ξερω εαν ειναι εγωιστικο..Αλλα οχι δεν βγαζει 5 χιλιαρικα(εκει παλι μπορει να ελεγα κατι γιατι ειμαι της αποψης οτι ετσι κακομαθαινει ενα παιδι), τα χρηματα πλεον ειναι ισα ισα για να βγαζουμε τα εξοδα μας.Λετε να στερηθει η δικια μας οικογενεια?Το σκεφτηκα και αυτο,εαν κανω ενα παιδι μαζι του τι θα γινει μετα?
Παλιά 15-11-11, 18:59   #12
elenatz

Περιοχή: Αγ. Παρασκευή
elenatz χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γνώμη μου είναι καλά κάνει και τα στέλνει τα χρήματα, εφόσον υπάρχουν. Είναι παιδί του, δεν τον μεγαλώνει αυτός, οπότε συνεισφέρει διαφορετικά. Τώρα αν τον εκμεταλλεύεται η πρώην του ή όχι, αυτό είναι ένα άλλο θέμα, που όμως δυστυχώς, δεν είναι δικό σου. Σαν μητέρα, έχει να φροντίσει το παιδί της, μπορεί και αυτή να τα αποταμιεύει που ξέρεις, τι τα κάνει?
Κάνοντας σχέση με έναν άνθρωπο που έχει παιδί, νομίζω ότι θα έπρεπε να το υπολογίζεις αυτό και να το έχεις ξεκαθαρισμένο από την αρχή, ότι υπάρχουν δηλαδή κάποια θέματα που θα είναι κόκκινη γραμμή. Δεν νομίζω να πετύχεις κάτι με το να του κάνεις κάποια κουβέντα, παρά το να δημιουργήσεις προβλήματα.
Μία συγγενής μου βρίσκεται στην κατάστασή σου, ξέρω δεν είναι εύκολο, αλλά ή το δέχεσαι ή προχωράς. Ίσως σε βοηθήσει αν προσπαθήσεις να έρθεις στη θέση των υπολοίπων εμπλεκομένων, δηλαδή αυτή του συντρόφου σου, του παιδιού του, και της πρώην. Πώς θα αντιδρούσες εσύ στη θέση τους αν γινόταν λόγος από έναν τρίτο για τα χρήματα της διατροφής?
Από την άλλη 600 ευρώ δεν είναι και η περιουσία, αν φανταστείς ότι μπορεί να πηγαίνει σε ιδιωτικό σχολείο, ή να έχει πολλές εξωσχολικές δραστηριότητες...
Ο χρήστης elenatz δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 15-11-11, 19:18   #13
Niki81

Niki81 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο elenatz Εμφάνιση μηνυμάτων
Ίσως σε βοηθήσει αν προσπαθήσεις να έρθεις στη θέση των υπολοίπων εμπλεκομένων, δηλαδή αυτή του συντρόφου σου, του παιδιού του, και της πρώην. Πώς θα αντιδρούσες εσύ στη θέση τους αν γινόταν λόγος από έναν τρίτο για τα χρήματα της διατροφής?
Από την άλλη 600 ευρώ δεν είναι και η περιουσία, αν φανταστείς ότι μπορεί να πηγαίνει σε ιδιωτικό σχολείο, ή να έχει πολλές εξωσχολικές δραστηριότητες...

Πολυ καλη συμβουλη...για μπες λιγο στη θεση της μητερας γιατι το οτι ειναι η πρωηνδεν την κανει αυτοματως κακια,σκυλα που παει να εκμεταλευτει τον αντρα σου.Εκτος κι αν εχεις αλλες ενδειξεις που δεν αναφερεις.

Κι εγω παντως πιστευω οτι πας να χωθεις σε θεματα τα οποια δε σε αφορουν.Ουτε καν παντρεμενοι δεν εισαστε και εχεις αρχισει τις περικοπες.

Οταν κανεις ενα παιδι θα δεις οτι τα παιδια δε μεγαλωνουν μονο με αγαπη και προδερμ.Δυστυχως θελου να φανε,να ντυθουν,να πανε βολτες,θελουν παιχνιδια,βιβλια κλπ..Το αν τα 500 ευρω ειναι πολλα ή λιγα ειναι λιγο προσωπικο θεμα του καθενος.

Επισης αν και οταν κανεις οικογενεια με αυτον τον αντρα θα πρεπει να εχεις πανταστο νου σου οτι και αυτο το παιδι θα πρεπει να ειναι μελος αυτης της οικογενειας...να το αντιμετωπιζεις εσυ σα μελος της οικογενειας και οχι να λες εκφρασεις του τυπου 'η δικη μας οικογενεια' και η'η αλλη οικογενεια'.Γνωμη μου παντα...
Ο χρήστης Niki81 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-11-11, 20:18   #14
!!!veronica!!!
Μή ενεργός λογαριασμός

Προεπιλογή

ΠΑΡΟΛΟ που στα περισσοτερα συμφωνω με τις προηγουμενες κοπελες και ειμαι σιγουρη οτι το παιδι μεχρι την ενηλικιωση δικαιουται τη διατροφη του ασχετα με το τι κανει η μανα αν ξαναπαντρευτηκε κλπ εχω να πω ομως κατι επιπροσθετα για να μην επαναλαμβανω ολα οσα στα οποια συμφωνω
Αν ο κυριος βγαζει εναμιση χιλιαρικο δεν μπορει να δινει τα 600 στον εφηβο γιο του γιατι τοτε κατι δεν παει καλα.......και αν του φτανουν ισα ισα του πατερα, να με συμπαθατε, να μην παει σε ιδιωτικο ο γιος, τι λεμε τωρα??? Ειπαμε, να δινει παραπανω απο το νομιμο που ειναι ξεφτιλα ποσο αλλα οχι και 600 ευρω ρε παιδια.......ηρεμα λιγο.........
Τωρα οσο για σενα, ψευτρα να βγω ματια μου, θα στερηθεις, και θα παραστερηθεις, και απο φιλες μου που βλεπω τι περνανε...........εχει παιδι, τελος! Ειναι σωστος και με το παραπανω, πραγμα που τον κανει καλυτερο πατερα και ανθρωπο, αλλα η δικη σου οικογενεια τι θα απογινει??? Μπορει να κανεις κι εσυ αλλα δυο παιδια.......σκεψου καλα πριν προχωρησεις........
Παλιά 15-11-11, 20:28   #15
riniw 1980

Περιοχή: xaidari
riniw 1980 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

αγαπητή φίλη θεματοθέτρια για πες πως κάνεις τώρα ένα παιδί να γίνουν τα 600 200 και θα σου πω εγω και για τις καλές σχέσεις γονιού-πατέρα και πρώην συζύγων που θα παν και πού θα βρεθούν.....
η κουβέντα δεν καταλήγει πουθενά και καταλήγει πάντα σε καυγά ακριβώς γιατί ο καλός σου δεν έχει αποκοπεί απο την πρώην οικογένειά του και δεν έχει συνειδητοποιήσει οτι πάει ν'ανοίξει καινούργια...αλλά άντε πες οτι περιμένεις 2,5-3 χρόνια ακόμα να τελειώσει και το σχολείο του παιδιού να δεις αν θα συνεχιστεί αυτή η κατάσταση...εσύ δεν θες οικογένεια;
μάλλον η πρώη σύζυγος εκμεταλλεύεται με ψυχολογικά μέσα την κατάσταση και πιθανώς να εκβιάζει τη σχέση πατέρα-παιδιού ασκώντας και στους 2 πίεση καποιας μορφής ώστε ν'αποσπά χρήματα...ο σύζυγός της δεν δουλεύει;

Ο χρήστης riniw 1980 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-11-11, 21:31   #16
elenatz

elenatz χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Συγνώμη κορίτσια αλλά θαρρώ πως η υποχρέωση του γονέα δεν σταματά με την ενηλικίωση του παιδιού (ιδίως στην εποχή μας!). Το λέω γιατί το παιδί μπορεί μετά να σπουδάσει ή και να κάνει μεταπτυχιακά ή και να χρειάζεται βοήθεια να ξεκινήσει μια δουλειά ή πολύ απλά να είναι χρόνια άνεργος. Μην νομίζει η φίλη μας Όλγα ότι αν κάνει 2-3 χρόνια υπομονή υπάρχει φως στο τούνελ.
Και να το γενικεύσω χωρίζει ένα ζευγάρι ποιος θα πρέπει να κάνει πίσω τα όνειρά του το παιδί ή ο γονέας? Δηλαδή αν υπήρχε ακόμη η οικογένεια το παιδί θα πήγαινε σε ιδιωτικό σχολείο, θα σπούδαζε, θα είχε μηχανάκι κτλ? Αν η απάντηση είναι ναι τότε είναι υποχρέωση και των δύο να του τα παρέχουν, όπως και να έχει.
Αν στο παράλληλο μπορούν να έχουν και άλλες οικογένειες it's ok by me, αν δυσκολεύονται μήπως θα έπρεπε να πουν ότι πολύ απλά δεν έχουν την δυνατότητα να δημιουργήσουν μια νέα οικογένεια?
Αν ήμουν στη θέση σου Όλγα (που πραγματικά δεν θέλω), θα προσπαθούσα να ξεχάσω ότι υπάρχουν αυτά τα λεφτά. Στην επόμενη κουβέντα σας για το μέλλον απλά βάλτε τα κάτω μαζί. Μπορείτε, οκ. Δεν μπορείτε, βρείτε τρόπο πάντα υπάρχει ένας που δεν έχετε ακόμη σκεφτεί (και που να μην στερεί τα χρήματα που ο ίδιος ο πατέρας κρίνει και δίνει στο παιδί του).
Παλιά 15-11-11, 21:41   #17
esta76

esta76 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Απάντησα και πριν σχετικά με το θεμα, αλλά βλέποντας και τις απαντησεις άλλων κοριτσιών προβληματιστηκα περισσότερο.
Μπορεί ο σύντροφος της θεματοθετριας να είναι ο καλός και τρυφερός πατέρας, αλλά αυτό δεν αναιρείται από το αν τον εκμεταλλεύεται ή όχι η πρώην.
Θυμηθηκα και μια περιπτωση από το φιλικό περιβάλλον των γονιών μου, που ένα ζευγαρι προχωρησε σε δεύτερο γάμο, έχοντας από προηγουμενους γάμους ενα παιδί η γυναίκα και δυο παιδιά ο άντρας.Εζησαν πολλά χρόνια μαζί, κοντά 20 και τους χωρισε ο θανατος, αλλά τα προβληματα ποτε δεν ελειπαν καθώς η πρώην σύζυγός του και τα παιδιά του τον εκμεταλλευτηκαν οικονομικά στο έπακρο, μέχρι του σημείου ο άνθρωπος να συντηρείται από την δευτερη γυναίκα του.Παιδί δικο τους δεν απόκτησαν λόγω της κατάστασης κι αυτός είχε μεγαλη ευαισθησία απεναντι στα παιδιά του(άνω των 30 και τα δυο, με τις δουλειές τους και τις οικογενειες τους και ήταν χορηγός αυτός κανονικότατα.)Βεβαια περιπτωση από περιπτωση διαφερει, αλλά είναι δυσκολες τετοιες καταστασεις..
Είναι τελικά ενα σημαντικό βημα αυτό που θα κάνεις μαζί του
Ο χρήστης esta76 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-11-11, 21:41   #18
!!!veronica!!!
Μή ενεργός λογαριασμός

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο elenatz Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνώμη κορίτσια αλλά θαρρώ πως η υποχρέωση του γονέα δεν σταματά με την ενηλικίωση του παιδιού (ιδίως στην εποχή μας!). Το λέω γιατί το παιδί μπορεί μετά να σπουδάσει ή και να κάνει μεταπτυχιακά ή και να χρειάζεται βοήθεια να ξεκινήσει μια δουλειά ή πολύ απλά να είναι χρόνια άνεργος. Μην νομίζει η φίλη μας Όλγα ότι αν κάνει 2-3 χρόνια υπομονή υπάρχει φως στο τούνελ.
Και να το γενικεύσω χωρίζει ένα ζευγάρι ποιος θα πρέπει να κάνει πίσω τα όνειρά του το παιδί ή ο γονέας? Δηλαδή αν υπήρχε ακόμη η οικογένεια το παιδί θα πήγαινε σε ιδιωτικό σχολείο, θα σπούδαζε, θα είχε μηχανάκι κτλ? Αν η απάντηση είναι ναι τότε είναι υποχρέωση και των δύο να του τα παρέχουν, όπως και να έχει.
Αν στο παράλληλο μπορούν να έχουν και άλλες οικογένειες it's ok by me, αν δυσκολεύονται μήπως θα έπρεπε να πουν ότι πολύ απλά δεν έχουν την δυνατότητα να δημιουργήσουν μια νέα οικογένεια?
Αν ήμουν στη θέση σου Όλγα (που πραγματικά δεν θέλω), θα προσπαθούσα να ξεχάσω ότι υπάρχουν αυτά τα λεφτά. Στην επόμενη κουβέντα σας για το μέλλον απλά βάλτε τα κάτω μαζί. Μπορείτε, οκ. Δεν μπορείτε, βρείτε τρόπο πάντα υπάρχει ένας που δεν έχετε ακόμη σκεφτεί (και που να μην στερεί τα χρήματα που ο ίδιος ο πατέρας κρίνει και δίνει στο παιδί του).
συμφωνω απολυτα, εγω εννοουσα οτι αν δεν εχει ο πατερας τα χρηματα δεν πας ιδιωτικο εστω κι αν δεν ειχαν χωρισει οι γονεις αυτο ηθελα να πω για μενα φυσικα ποτε δεν παυουν οι υποχρεωσεις ενος γονεα απλα επειδη η κοπελα θεωρησε οτι αφου ξαναπαντρευτηκεη μητερα θα τελειωναν της τονισα οτι ειναι ανηλικο το παιδι ακομα
οσα παραδειγματα ξερω απο αντρες σε τετοια φαση δεν ξαναεκαναν καν παιδια με τη δευτερη........η αληθεια σε μεγαλο λουκι μπαινει η κοπελα αλλα δε θελω να ειμαι και αφοριστικη εχει δικαιωμα ο ανθρωπος να ξαναφτιαξει τη ζωη του
επισης ομως να μην ειμαστε και απολυτοι ως προς την μητερα του παιδιου ετσι??? μπορει να ειναι ο καλυτερος ανθρωπος και να μη ζηταει καν εκεινη τα χρηματα και να τα δινει απο μονος του ο πατερας αυτος, μπορει ομως και να μην ειναι ετσι..........
παντως με δυο διαζυγια κοριτσια μιλαμε για διατροφες υψους δυο κανονικων μισθων ε??????? (για να ευθυμησουμε και λιγο)
Παλιά 15-11-11, 21:44   #19
elenatz

elenatz χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
συμφωνω απολυτα, εγω εννοουσα οτι αν δεν εχει ο πατερας τα χρηματα δεν πας ιδιωτικο εστω κι αν δεν ειχαν χωρισει οι γονεις αυτο ηθελα να πω για μενα φυσικα ποτε δεν παυουν οι υποχρεωσεις ενος γονεα απλα επειδη η κοπελα θεωρησε οτι αφου ξαναπαντρευτηκεη μητερα θα τελειωναν της τονισα οτι ειναι ανηλικο το παιδι ακομα
οσα παραδειγματα ξερω απο αντρες σε τετοια φαση δεν ξαναεκαναν καν παιδια με τη δευτερη........η αληθεια σε μεγαλο λουκι μπαινει η κοπελα αλλα δε θελω να ειμαι και αφοριστικη εχει δικαιωμα ο ανθρωπος να ξαναφτιαξει τη ζωη του
επισης ομως να μην ειμαστε και απολυτοι ως προς την μητερα του παιδιου ετσι??? μπορει να ειναι ο καλυτερος ανθρωπος και να μη ζηταει καν εκεινη τα χρηματα και να τα δινει απο μονος του ο πατερας αυτος, μπορει ομως και να μην ειναι ετσι..........
παντως με δυο διαζυγια κοριτσια μιλαμε για διατροφες υψους δυο κανονικων μισθων ε??????? (για να ευθυμησουμε και λιγο)
Παλιά 17-11-11, 09:01   #20
corina

Περιοχή: Γλυφάδα
corina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Όταν χωρίζουν δύο γονείς την ευθύνη και την οικονομική στήριξη του παιδιού τους και των παιδιών τους την έχουν οι ίδιοι ό,τι κι αν επιλέξουν να κάνουν μετά.......
ΔΕΝ είναι υποχρεωμένος ο νέος σύζυγος της πρώην του να συντηρεί και να χαρτζιλικώνει το παιδί και ούτε το παιδί πρέπει να πληρώνει αιωνίως την νύφη ..... και να στερείται για να μην τύχει και υποψιαστούμε ότι περισεύει 1 €.... στην πρώην.... ένας 15 χρονος θέλει τουλάχιστον 400€ για φροντιστήρια το μήνα και άσε τα ρούχα τα φαγητά τις εξόδους....και τα έξοδα στο σπίτι.....χώρια που περνάει εφηβεία και ο πατέρας του είναι πρότυπό του......
ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΦΕΡΝΟΥΝ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ....... τουλάχιστον μέχρι να πιάσουν ικανή δουλειά να τα θρέψει.....
αν δεν μπορείς να το ανεχτείς αυτό κακώς είσαι μαζί του..... γιατί ή θα καταστραφεί η σχέση σας από την φαγωμάρα...ή η σχέση του με το παιδί του.........είναι ΠΡΩΤΑ πατέρας και μετά σύντροφος
η οικονομική κατάσταση μπορεί να μην είναι ανθηρή αλλά και τα παιδιά πρέπει κάπως να ζήσουν και μάλιστα κάπως .... όπως θα ζούσαν χώρις να γίνονται μπαλάκι εκμετάλευσης ούτε αντεκδίκησης να μην αισθάνονται βάρος (όνειρο θερινής νυκτός....) ενώ στην ουσία είναι απλά το όπλο εκδίκησης (από τον πατέρα στα οικονομικά και από την μητέρα στην επισκεψιμότητα....)
Ο χρήστης corina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-11-11, 09:10   #21
maan

maan ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην maan
Προεπιλογή

να τον παντρευτείς τον κύριο olgagr ... εγώ τουλάχιστον αυτό θα έκανα... όπως μας τα περιγράφεις...

καταρρίπτει άμεσα τον μέγα μύθο ότι ο πατέρας αγαπάει τα παιδιά του αναλογικά της αγάπης του προς τη μητέρα...

δυστυχώς έχω δει στη ζωή μου (κ λόγω επαγγέλματος) πολλούς που κοιτάνε να κερδίσουν έστω κ το παραπάνω ευρώ της διατροφής για το παιδί τους!!...
σκέψου ένα τέτοιο πατέρα για το παιδί σου...
Παλιά 17-11-11, 10:01   #22
tzitzikaki123

tzitzikaki123 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εγω θα σου μιλησω ως πρωην συζυγος που εχει την επιμελεια του παιδιου. ο συντροφος σου ειναι συνηδητοποιημενος πατερας και ειναι διπλα στο παιδι του και υλικα. κανε μια βολτα στην ευελπιδων να δεις ποσες χτυπιομαστε να βγαλουμε και να κατοχυρωσουμε μια διατροφη..
το αν γινεται καταχρηση/εκμεταλλευση ειναι αλλο θεμα, το οποιο θελει και προσεκτικο χειρισμο γιατι ο γιος του ειναι και στην εφηβεια και προεχει το παιδι και οχι η τσεπη/οικ.κατασταση του μπαμπα και της μαμας του.
ακομα και να ξαναπαντρευτω, θα συνεχισω να ζηταω διατροφη μεχρι να τελειωσει σπουδες το παιδι μου, γιατι πολυ απλα δεν το εκανα μονη μου. το ιδιο ακομα και αν ξαναπαντρευτει ο πρωην. το παιδι υπαρχει και αυτο εχει προτεραιοτητα.
Ο χρήστης tzitzikaki123 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-11-11, 10:38   #23
marchalina

Το avatar του χρήστη marchalina

marchalina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παντως ας δουμε λιγο και τι εξοδα μπορει να εχει ενα παιδι Ο αντρας μου για το παιδι του 13 χρονων δινει για δυο ξ. γλωσες 170 ευρω και 50 ευρω την εβδομαδα Συνολο 400 περιπου ευρω το μηνα Ο μισθος του γυρω στα 800 ευρω
Τι θελω να πω..1.ο γονιος οσο μπορει να δωσει για να βοηθησει το παιδι του θα το κανει 2.οι αναγκες των παιδιων αν υπολογισεις φροντηστηρια μονο δικαιολογουν καποια ποσα
Αν ειναι ανετος οικονομικα ο συντροφος σου να μην σε απασχολει καθολου
Παλιά 17-11-11, 10:59   #24
rena_myst

Περιοχή: Θεσσαλονικη
rena_myst χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο tzitzikaki123 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω θα σου μιλησω ως πρωην συζυγος που εχει την επιμελεια του παιδιου. ο συντροφος σου ειναι συνηδητοποιημενος πατερας και ειναι διπλα στο παιδι του και υλικα. κανε μια βολτα στην ευελπιδων να δεις ποσες χτυπιομαστε να βγαλουμε και να κατοχυρωσουμε μια διατροφη..
το αν γινεται καταχρηση/εκμεταλλευση ειναι αλλο θεμα, το οποιο θελει και προσεκτικο χειρισμο γιατι ο γιος του ειναι και στην εφηβεια και προεχει το παιδι και οχι η τσεπη/οικ.κατασταση του μπαμπα και της μαμας του.
ακομα και να ξαναπαντρευτω, θα συνεχισω να ζηταω διατροφη μεχρι να τελειωσει σπουδες το παιδι μου, γιατι πολυ απλα δεν το εκανα μονη μου. το ιδιο ακομα και αν ξαναπαντρευτει ο πρωην. το παιδι υπαρχει και αυτο εχει προτεραιοτητα.

Θα συμφωνησω και εκτος αυτου τι παει να πει ξαναπαντρευτηκε η μαμα?
Με αυτη τη λογικη, ο καινουργιος συζηγος δεν ειναι μπαμπας του οποτε δεν εχει και καμια ευθυνη ή υποχρεωση.Μην τρελαθουμε κιολας.Εδω αμαν κανουμε να δουμε πατεραδες να ενδιαφερονται.
Οταν αποφασιζεις να παντρευτεις εναν ανθρωπο που εχει ηδη παιδια θα πρεπει να εχεις συνηδητοποιησει οτι παντρευεσαι και τα παιδια του και αυτο ειναι για μια ζωη.Δεν ειναι μονο τα οικονομικα στη μεση , ειναι ενα σωρο πραγματα.Ειναι γιορτες, ειναι διακοπες , ειναι ο χρονος που πρεπει να περναει μαζι τους, ειναι οτι τα παιδια που ισως κανετε θα ειναι αδερφια με τα παιδια του, ειναι και τα κληρονομικα αν θελεις, ειναι οτι δεν θα παψει ποτε να εχει επαφη με την πρωην γυναικα του γιατι τα παιδια τους ενωνουν.Μπορεις να τα αντεξεις και να τα δεχτεις ολα αυτα ? Αν ναι προχωρα.Αν οχι .....αστο καλυτερα θα εχετε προβληματα μια ζωη.....η οσο θα ειστε μαζι τελος παντων

Ο χρήστης rena_myst δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 17-11-11, 12:18   #25
Thaumataki

Το avatar του χρήστη Thaumataki

Thaumataki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Olgagr, τη διατροφή τη δίνει ο σύντροφός σου για το παιδί του, άσχετα εάν η πρωήν γυναίκα του είναι παντρεμένη για 1.000η φορά. Μαζί με το νυν σου έχει ένα παιδί και απέναντι σε αυτό το παιδί έχει υποχρεώσεις. Δηλαδή να μη του δίνει διατροφή; Να μη του πληρώνει έξοδα, όπως ρουχισμό, εκπαίδευση κλπ. επειδή η πρώην σύζυγός του και μητέρα του παιδιού του παντρεύτηκε ξανά; Ο ''δεσμός'' που έχει ο σύντροφός σου με τη πρώην του είναι άρρηκτος, το παιδί θα τους συνδέει και απέναντι σε αυτό το παιδί θα έχει υποχρεώσεις εφ'όρου ζωής. Και που του δίνει παραπάνω ποσό από το συμφωνηθέν, δε το βρίσκω κακό. Εάν βγάζει καλά χρήματα και μπορεί να του προσφέρει μια πιο άνετη ζωή γιατί να μη το κάνει;
Παλιά 17-11-11, 13:06   #26
Marirenas Daddy

Περιοχή: Κρητη
Marirenas Daddy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

αφου σε ενοχλει τοσο πολυ μπορεις να του πεις αφου νοιαζεται τοσο για το παιδι του να του ανοιξει ενα λογαριασμο στην τραπεζα να του τα βαζει μεσα οταν φτασει η ωρα των σπουδων να τα φαει το παιδι και οχι η πρωην
???????
Παλιά 17-11-11, 13:08   #27
Marirenas Daddy

Περιοχή: Κρητη
Marirenas Daddy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

παντως εχουν δικιο οι προηγουμενες κοπελες παντα θα εχει υποχρεωσεις και θα νοιαζεται για το παιδι του και καλα κανει
Παλιά 17-11-11, 14:11   #28
mirantini

Το avatar του χρήστη mirantini

mirantini χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγραψες κάποια στιγμή ότι τα χρήματα τα παίρνει και τα διαχειρίζεται η μάνα του παιδιού........ μα φυσικά.....!! πάντα έτσι γίνεται γιατί το παιδί είναι ανήλικο.... η μάνα διαχειρίζεται τις οικονομικές υποχρεώσεις του παιδιού, οι οποίες δεν είναι μόνο φροντιστήρια, ρούχα, δραστηριότητες.....
οταν πας στον δικηγόρο και κανονίζεις την διατροφή, κανονίζει ένα ποσό για την επιβίωση του παιδιού με όλα τα απαραίτητα ανάλογα με την ηλικία του αλλά υπολογίζεται και η ύπαρξή του μέσα στο σπίτι..... η καθημερινότητά του..... ο δικός μου ο πρώην καθόταν και υπολόγιζε μπροστά στον δικηγόρο πόσα γιαουρτάκια αντιστοιχούν στο παιδί τον μήνα, πόσο μπορεί να κοστίζει το καθημερινό του φαγητό (ε, δεν τρώει και πολύ έλεγε) και άλλες βλακείες.... και πολύ απλά γύρισε ο δικηγόρος και του είπε να σκεφτεί και να υπολογίσει πόσο νερό καταναλώνει, πόσο ρεύμα, πόσο κοστίζει η ύπαρξή του μέσα σε ενα σπίτι..... έτσι ψυχρά αλλά αληθινά.....

Αν το ποσό που συμφωνήθηκε όπως λες είναι 120 ευρώ στα χαρτιά, να ξέρεις ότι καθε 2 χρόνια αναπροσαρμόζεται σύμφωνα με τις ανάγκες του παιδιού που ειλικρινά είναι πααααααααρα πολλές όσο μεγαλώνει και μάλιστα στην ηλικία των 15 ετών που είναι το παιδί....
Μπράβο στον σύντροφό σου που έχει πολύ καλά συνειδητοποιήσει πως το διαζύγιο συνέβη ανάμεσα σε κείνον και την πρώην του..... δεν χώρισε απο το παιδί του..... δεν πρέπει να σταματάει το ενδιαφέρον σου, οι ανησυχίες σου, η φροντίδα σου, οι υποχρεώσεις σου και η ευθύνη σου απένταντι στο παιδί σου όταν χωρίζεις..... είσαι πάντα γονιός του και οφείλεις να το φροντίζεις σαν να είσαι πάντα μαζί του....

Για να δίνει τα χρήματα αυτά και ότι έξτρα αποφασίζει, σημαίνει ότι μπορεί....και πανω απο ολα θελει!
είμαι σίγουρη πως όταν με το καλό παντρευτείτε και αποκτήσετε δικό σας παιδί, θα βρει τον τρόπο να μην στερήστε και εσεις τίποτα..... γιατί φαίνεται πως είναι άνθρωπος που νοιάζεται για την οικογένειά του..... μοιράζεται και έχει θέληση..... και αυτό είναι πολύ βασικό και όμορφο.... αν του εναντιωθείς σ΄αυτη του τη θέληση, θα τον βρεις απέναντί σου..... στάσου δίπλα του και κράτα του το ένα χέρι.... στο άλλο του πλαινό κρατάει το χέρι του γιού του....!!!!!!!!
Ο χρήστης mirantini δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-11-11, 15:01   #29
mirantini

Προεπιλογή

Παράθεση:
Με το παιδι δεν εχω κανενα προβλημα,εχουμε αναπτυξει μια πολυ ωραια σχεση.Απλα το προβλημα ειναι και πιστευω οτι με τα χρηματα αυτα επωφελητε και η πρωην του,πραγμα που δεν πρεπει να γινεται απο την στιγμη που εχει συζυγο.Τα χρηματα αυτα δεν τα θελω για μενα,του παιδιου ειναι παλι,απλα προτιμοτερο θα ηταν να τα αποταμιευε και να του τα εδινε μετα.Οταν ειναι εδω ολο το καλοκαιρι ο γιος του τοσα χρηματα δεν καταναλωνει ενα παιδι 15 ετων.Δεν ειναι αδικο αυτο?Ειναι παρα πολυ υπευθηνος ο συντροφος μου,αλλα δεν θελω να τον εκμεταλευονται.
Ο γιος μου είναι 15 ετών.... ενα παιδί, όπως και ενας ενήλικας βέβαια, θέλει να φάει.... και πίστεψέ με σ΄αυτή την ηλικία τρώνε το καταπέτασμα!!!
Σ΄αυτή τη ηλικία έχει κάποιες εξόδους που αυτές συνοδεύονται είτε με εισιτήρια, είτε κάτι να φάνε, είτε σινεμά, ενα χαρτζηλίκι τελος πάντων.
Στο σχολείο κατα διαστήματα είτε έχουν κάποια εκπαιδευτική εκδρομή, είτε καποια δραστηριότητα που απαιτούν και την ανάλογη συμμετοχή.... ε, δεν θα συμμετάσχει όλες τις φορές αλλά δεν μπορείς να έχεις το δικό σου παιδί απ΄εξω.
Τα βιβλία που χρειάζονται είτε στα αγγλικά, είτε τα βοηθητικά ?
Δεν θέλει να ντυθεί ? τα απαραίτητα, τα πιο οικονομικά αλλά αναγκαία.... φθορά υπάρχει μεγάλη επομενως και μεγάλη ζητήση....
Κάποια γλώσσα δεν θα κάνει ? μόνο για τα αγγλικά εμείς δίνουμε 150 τον μήνα.
Δραστηριότητα ? ενα μπασκετ, κάτι για να γυμνάζεται, κάτι για να του ξεκολας το μυαλό απο τα ηλεκτρονικά ? στο γυμναστήριο του δήμου είναι 35-40 ευρώ το μήνα
Και μετά βέβαια έρχονται τα φροντιστήρια ελληνικών.... όποιος βέβαια έχει τη δυνατότητα! εκει πάλι εχεις ξεφύγει απο κάθε υπολογισμό....

Δεν εκμεταλεύεται η πρώην τον σύντροφό σου..... ζητάει βοήθεια για να ανταποκριθεί στις ουκ ολίγες ανάγκες του παιδιού τους....
Παλιά 18-11-11, 11:30   #30
corina

corina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Marirenas Daddy Εμφάνιση μηνυμάτων
αφου σε ενοχλει τοσο πολυ μπορεις να του πεις αφου νοιαζεται τοσο για το παιδι του να του ανοιξει ενα λογαριασμο στην τραπεζα να του τα βαζει μεσα οταν φτασει η ωρα των σπουδων να τα φαει το παιδι και οχι η πρωην
???????
αυτό που λες δεν ισχύει γιατί δεν είναι όλες οι πρώην ικανές οικονομικά να ανταπεξέρθουν μέχρι τότε.......
αυτά είναι απλά για κάλυψη......της εκδίκησης που είναι και το βασικό αίτιο...... δυστυχώς.....
εδώ λυπόνται τα 200 300 παραπάνω θα είναι οκ με τα 10.000;;;;;;
το παιδί πρέπει να κατοχυρώσει την γνώση ΤΩΡΑ για να μπορέσει να σπουδάσει μετά.... τι να το κάνει αν τώρα κοπούν τα φροντιστήρια;;;;;
Παλιά 20-11-11, 22:28   #31
olgagr

olgagr ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εκτιμω ολες τις απαντησεις και τις σεβομαι ολες,καθε μια απαντηση εχει και την δικια της αληθεια.Κριμα που δεν ειχα απαντηση απο καμια περιπτωση ιδια με την δικη μου.Ειλικρινα το μονο που θελω ειναι το καλυτερο για ολους μας.Το παιδι εαν θελησει να ερθει να μεινει μαζι μας,θα το υποδεχτω με ανοιχτες αγκαλιες.Μιλησατε για τα εξοδα που εχουν τα παιδια.Συμφωνω οτι ενα παιδι που εχει φροντηστηρια και αλλες εξωσχολικες δραστηριοτητες χρειαζεται μηνιαιως ενα ποσο.Το παιδι αυτο δεν εχει τιποτα απο αυτα,γιατι απλα δεν θελει να μαθει τιποτα παραπανω εκτος απο αυτα που μαθαινει στο σχολειο.Αρα μην μου λετε οτι για χαρτζιλικι,φαγητο και ρουχα χρειαζεται τοσα πολλα χρηματα.Εγω πιστευω οτι η πρωην του βολευεται με αυτο που γινεται και τι να πει!Μην μου στελνεις τοσα χρηματα δεν ξερω τι να τα κανω?Συγνωμη,αλλα εγω δεν ειμαι τετοιος ανθρωπος.Δεν μου αρεσει να εκμεταλευομαι καταστασεις και ανθρωπους.Και ειδικα οταν ξερω οτι ο πρωην μου θελει να ξαναφτιαξει την ζωη του,να τον βοηθησω και οχι να απαιτω περισσοτερα.Εαν γινω μητρια στο παιδι,και αποκτησω και δικο μου παιδι δεν σημαινει οτι θα συμπεριφερομαι διαφορετικα,ολοι απο την ιδια κατσαρολα θα φαμε.Ετσι και πατριος εαν γινει καποιος την ιδια αγαπη και στηριξη θα πρεπει να δινει.
Σας ευχαριστω ολες σας,καλο βραδυ
Παλιά 21-11-11, 07:57   #32
travellingmum

travellingmum χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καταλαβαινω απολυτα το προβλημα σου.
Ναι ειναι ευσυνειδητος ο συντροφος σου, ναι φροντιζει το παιδι του, αλλα δεν εχει καμμια υποχρεωση στην πρωην του και φαινεται να την ταιζει κι αυτη... Το αν ειναι παντρεμμενη ή οχι ειναι ασχετο, η υποχρεωση του ειναι στο παιδι.

Δεν ξερω τι να σου πω εφ'οσον ο συντροφος σου δεν καθεται να το συζητησετε και καταληγετε σε καυγα. Οικονομικα πως εισαστε; Αν κανατε ενα παιδακι θα ειχατε τη δυνατοτητα να ξοδευετε για αυτο το παιδι ο,τι δινετε για τον γιο του;

Από,τι καταλαβαινω μιλαμε για ενα χιλιαρικο το μηνα (εφ'οσον περα απο τη διατροφη πληρωνει ρουχισμο, βιβλια φροντιστηρια κλπ). Κανενα παιδι δεν κοστιζει τοσο.

Συμφωνω με μια κοπελα παραπανω που προτεινε νε συζητησετε να του βαζει τα χρηματα σε καποιο λογαριασμο για να τα καρπωθει το ιδιο το παιδι οταν ενηλικιωθει, πραγμα που δεν αργει ουτως ή αλλως. ΑΝ η πρωην εχει μαθει να καλοπερναει με τα ετοιμα θα κλωτσησει βεβαια, και ισως για νομικους λογους ανακαστειτε να της δινετε καποια χρηματα. Αλλα τη λογικη του "δινω χρηματα ΚΑΙ πληρωνω και ολα τα τα εξοδα" δεν την καταλαβαινω.

Να σε ρωτησω κατι; Τι αντικτυπο εχει αυτο στη δικη σας ζωη; Σας λειπουν πραγματα που θα'θελες να κανετε επειδη δε μπορειτε οικονομικα; Εχει τεθει το θεμα ενος δικου σας μωρου;
Ο χρήστης travellingmum δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-11-11, 09:25   #33
mirantini

Προεπιλογή

Παράθεση:
Εκτιμω ολες τις απαντησεις και τις σεβομαι ολες,καθε μια απαντηση εχει και την δικια της αληθεια.Κριμα που δεν ειχα απαντηση απο καμια περιπτωση ιδια με την δικη μου.Ειλικρινα το μονο που θελω ειναι το καλυτερο για ολους μας.Το παιδι εαν θελησει να ερθει να μεινει μαζι μας,θα το υποδεχτω με ανοιχτες αγκαλιες.Μιλησατε για τα εξοδα που εχουν τα παιδια.Συμφωνω οτι ενα παιδι που εχει φροντηστηρια και αλλες εξωσχολικες δραστηριοτητες χρειαζεται μηνιαιως ενα ποσο.Το παιδι αυτο δεν εχει τιποτα απο αυτα,γιατι απλα δεν θελει να μαθει τιποτα παραπανω εκτος απο αυτα που μαθαινει στο σχολειο.Αρα μην μου λετε οτι για χαρτζιλικι,φαγητο και ρουχα χρειαζεται τοσα πολλα χρηματα.Εγω πιστευω οτι η πρωην του βολευεται με αυτο που γινεται και τι να πει!Μην μου στελνεις τοσα χρηματα δεν ξερω τι να τα κανω?Συγνωμη,αλλα εγω δεν ειμαι τετοιος ανθρωπος.Δεν μου αρεσει να εκμεταλευομαι καταστασεις και ανθρωπους.Και ειδικα οταν ξερω οτι ο πρωην μου θελει να ξαναφτιαξει την ζωη του,να τον βοηθησω και οχι να απαιτω περισσοτερα.Εαν γινω μητρια στο παιδι,και αποκτησω και δικο μου παιδι δεν σημαινει οτι θα συμπεριφερομαι διαφορετικα,ολοι απο την ιδια κατσαρολα θα φαμε.Ετσι και πατριος εαν γινει καποιος την ιδια αγαπη και στηριξη θα πρεπει να δινει.
Σας ευχαριστω ολες σας,καλο βραδυ
Συγνώμη αλλά εσύ είπες πως ο πατέρας πληρώνει το φροντίστηριο του παιδιού.... προφανώς μιλάς για ξένη γλώσσα, που και εκει θέλει ένα πολύ καλό ποσό.... όσο για το φροντιστήριο ελληνικών, ίσως να μην ξεκίνησε ακόμη ή να μη θέλει να ξεκινήσει..... οκ, το δέχομαι..... οταν όμως το παιδί σου έχει ελλείψεις και χρειάζεται βοήθεια και αν μπορείς οικονομικά το παλεύεις κι αυτό για μια καλύτερη συνέχεια του παιδιού σου.... εξάλλου στο λύκειο είναι τα ζόρια και εκεί είναι που δεν μπορείς να αποφύγεις τα φροντιστήρια.... οσο για το ποια είναι τα έξοδα ενος παιδιού..... στην πορεία με το καλό, θα τα δεις και εσυ....

Ούτε και εγώ, αλλά φαντάζομαι πως ούτε και οι υπόλοιπες κοπέλες που σου απάντησαν είναι τέτοιου είδους άνθρωποι..... δηλαδή να εκμεταλεύονται, όπως λες.... να βοηθήσω τον πρωην στον επόμενο γάμο του όμως, όχι..... να μην τον εμποδίσω, ε ναι.... δεν με αφορά εξάλλου.....
εγώ κοιτάζω την δική μου οικογένεια και γι΄αυτήν προσπαθώ το καλύτερο....

Η καθεμία μας σου έδωσε μια απαντηση, σύμφωνα με την δική της κρίση και σίγουρα απο διαφορετική σκοπιά απο την δική σου..... εμείς είμαστε οι τρίτοι, εκτός του προβλήματός σου, που είτε βλέπουμε τα πράγματα πιο αντικειμενικά είτε κρίνουμε σύμφωνα με τα δικά μας βιώματα και καταστάσεις.... εγώ προσωπικά σου απάντησα σύμφωνα με τα προβλήματα, οικονομικά και μη, που έχω βιώσει μετά το διαζύγιο και μάλιστα χωρις την ύπαρξη άλλου γάμου.... εσύ αποφασίζεις για την μελλοντική σου οικογένεια....
απλά εγώ θα σου έλεγα να υπολογίζεις πάντα το γεγονός τι λένε "οι πολλοί" που "εγώ" δεν βλέπω, ίσως λόγω της συναισθηματικής φόρτισης..... και βέβαια να υπολογίζεις και τι λέει και ο άνθρωπος με το οποίο πρόκειται να αποφασίσετε για το αν θα υπάρξει αυτή η νεα οικογένεια....
Παλιά 21-11-11, 12:15   #34
corina

corina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το παιδι αυτο δεν εχει τιποτα απο αυτα,γιατι απλα δεν θελει να μαθει τιποτα παραπανω εκτος απο αυτα που μαθαινει στο σχολειο.
σε όλα συμφωνώ αλλά εδώ υπάρχει πρόβλημα..... δεν είναι δυντόν να περιορίζεται η προσφορά του γονιού στο τι "θέλει" το παιδί.... ο γονιός δίνει περισσότερα και πιέζει και μερικές φορές για τα "εφόδια" που θα χρειαστεί το παιδί.....
επιπλέον πολλές φορές τα παιδιά για να μην γίνονται διαμάχες σου λένε αυτά που θέλεις να ακούσεις (ειδικά σε χωρισμένους γονείς) μισούν να είναι στη μέση με ...απλωμένο το χέρι και να ζητούν τα αυτονόητα που θα είχαν αν οι γονείς τους ήταν μαζί.........
Παλιά 27-11-11, 14:10   #35
Ellemphriem

Το avatar του χρήστη Ellemphriem

Περιοχή: Dreamland.....
Ellemphriem χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Τι λετε στην κοπελα ρε παιδια την χασατε την μπαλα? .....Το πρωιν ζευγος ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ τις αναγκες του παιδιου. Αν βαζει ο πατερας τα μισα και ειναι 600 η μανα βαζει αλλα 600 δλδ? Το παιδι θελετε να μου πειτε την βγαζει με 1200 τον μηνα. Παμε καλα? Φυσικα και τα 600 ειναι υπερβολη ειδικα απο ανθρωπο που παει να ανοιξει οικογενεια καινουργια. Εμεις δινουμε 300 + 300 η μαμα της Δ μας = συνολο 600 και ειναι 12 και της περισσευουν ΤΟΣΟ που εχει μαζεψει ΗΔΗ στον κουμπαρα της 1300 και θελει να παρει Μακ. Κατεβειτε απο εκει που εισαστε.......και δειτε τι γινεται.

Στο προκειμενο κοριτσι δεν ξερω τι παιζει, αλλα δεν μου αρεσει. Ειλικρινα. Ψαξτο ΚΑΛΑ, ΠΟΛΥ καλα.
Παλιά 27-11-11, 17:20   #36
mantinop

mantinop χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Το πρώην ζεύγος μοιράζεται αναλογικά τις οικονομικές ανάγκες του παιδιού εάν η μητέρα εργάζεται. Αν δηλαδή ο πατέρας κερδίζει 1000 ευρώ το μήνα και η μητέρα 500 ευρώ η συμμετοχή του πατέρα είναι παραπάνω από το 50% της οικονομικής συμμετοχής για την ανατροφή του παιδιού γιατί έχει μεγαλύτερο εισόδημα.
Αν η μητέρα δεν εργάζεται τις καλύπτει όλες τις ανάγκες ο πατέρας ανάλογα το εισόδημά του.
Στην περίπτωση που η μητέρα δεν εργαζόταν κατά την διάρκεια του γάμου και εξακολουθεί να είναι άνεργη και μετά (και με την προϋπόθεση ότι δεν έχει ξαναπαντρευτεί) τότε δικαιούτε και διατροφή για την ίδια. Κάτι τέτοιο πρέπει να συμβαίνει και στην δική σας περίπτωση Ellemphriem.
Παλιά 27-11-11, 18:39   #37
pk33
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

Περιοχή: Αθήνα
pk33 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γονιός είναι και προσφέρει στο παιδί του, άσχετα με το status της οικογένειας.
Ο χρήστης pk33 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-11-11, 22:12   #38
ZWH

ZWH ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Niki81 Εμφάνιση μηνυμάτων

Συμφωνω!!! Και δεκα γαμους να κανει η μαμα του παιδιου και 20 παιδια, το παιδι ειναι δικο του και οφειλει να το φροντιζει και να δινει κανονικα την διατροφη. Εαν ηταν μαζι με την πρωην γυναικα του, δεν θα εδινε χρηματα για το παιδι του? Τι νοοτροπια ειναι αυτη?
Καλα κανει ο ανθρωπος και δινει οσα δινει. Μην ξεχναμε οτι το παιδι σε αυτη την ηλικια εχει και τα φροντιστηρια που ειναι αρκετα χρηματα τον μηνα.
Στην τελικη δεν θα απολογηθει ο ανθρωπος για αυτα που προσφερει στο παιδι του.
Απορω πως δεν το καταλαβαινεις. Εγω το θεωρω ντροπη!!! Ειμαστε γυναικες και δεν ξερουμε ποτε σε τι κατασταση μπορει να βρεθουμε αυριο μεθαυριο.
Ο χρήστης ZWH δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-11-11, 22:14   #39
ZWH

ZWH ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ellemphriem Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι λετε στην κοπελα ρε παιδια την χασατε την μπαλα? .....Το πρωιν ζευγος ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ τις αναγκες του παιδιου. Αν βαζει ο πατερας τα μισα και ειναι 600 η μανα βαζει αλλα 600 δλδ? Το παιδι θελετε να μου πειτε την βγαζει με 1200 τον μηνα. Παμε καλα? Φυσικα και τα 600 ειναι υπερβολη ειδικα απο ανθρωπο που παει να ανοιξει οικογενεια καινουργια. Εμεις δινουμε 300 + 300 η μαμα της Δ μας = συνολο 600 και ειναι 12 και της περισσευουν ΤΟΣΟ που εχει μαζεψει ΗΔΗ στον κουμπαρα της 1300 και θελει να παρει Μακ. Κατεβειτε απο εκει που εισαστε.......και δειτε τι γινεται.

Στο προκειμενο κοριτσι δεν ξερω τι παιζει, αλλα δεν μου αρεσει. Ειλικρινα. Ψαξτο ΚΑΛΑ, ΠΟΛΥ καλα.
Σιγα μην απολογηθει ο ανθρωπος για αυτα που δινει στο παιδι του. Παμε καλα? Εαν ηταν με την οικογενεια του , με την πρωη γυναικα του και το παιδι του, θα εβγαζε καθε μερα τεφτερακι για το τι χαλαει αυτος και η γυναικα του και οταν εφταναν ενα ορισμενο ποσο θα σταματουσαν? Ετσι κανετε εσεις στην οικογενεια σας?
Χριστος και Αποστολος. Να δουμε τι αλλο θα ακουσουμε!!!!!!
Ο χρήστης ZWH δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-11-11, 23:25   #40
STAVIC

STAVIC χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

αναφερεις οτι θελει και τα δινει!

εγω θα σου μια παομοια κατασταση ....
ο Χ. εχει 1κορη απο τον α γαμο..η οποια ζει με τη μαμα...εχει επιλεξει να δινει ως διατροφη 400 ευρω....
παντρευεται την Γ. ξεκινα η μουρμουρα σε σχεση με το ποσο...της φαινοντα πολλα...οτι δεν χρειζεατι ιδιωτικο παιδικο κλπ...
κανουν 3 παιδια....κανιε 2 δουλειες για να συνεχιζει να δινει τα 400 ευρω στην κορη απο τον πρωτο γαμο...και να μην στερει τιποτα απο την 2η οικογενεια του
ξεκινα η μουρμουρα ...γιατι αυτα τα χρηματα ειναι περιτα...
αρα το ποσο τη διατροφη μειωνεται αφου συνεχιζει η μουρμουρα...τελικο ποσο 150 ευρω

ο Χ. νοιωθει εγκλοβισμενος ...διοτι η Γ. ασχολειται μονο με το θεμα της διτροφης και της διαχειρησης απο την πρωην...
ποτε δεν ενδιαφερθηκε για το κοριτσια υτο..

αποασιζει να φυγει ο Χ.....

βρισκε3ι 2η δουλεια ωστε να μπορει αν ζει αλλα και να δινει τη διατροφη στα παιδια του...
η Γ. ζητα μηνιαιος 800 ερω για 3 παιδια προσχολικης αγωγης...συμφωνει να τα δινει...αλλαη κριση αλλαε τα σχεδια....
το ποσο μειωθηκε στα 600...

μετα απο 2 χρονια ειχε τροχαιο ατυχημα...
η διατροφη αναγκαστικα σταματα...
στο νοσοκομειο ηταν η κορη....η Γ. δεν πηγε τα παιδια ουτε να τον δουν...

μεσω δικηγορου ζητα τη διατροφη που εκρεμει...
το δικαστηριο ποφασιζει οτι ο Χ. δεν οφειλει τιποτα στην Γ.
αναπροσαρμοζει τη διατροφη απο 600 που ηταν στα 400...μιαςκαι η Γ. ειχε ειδομα 3τεκτης, δουλεια δημοσιου, δικο της σπιτι

οριζει διτροδη για την α κορη του 300 ευρω ...λογω οτι η πρωην μενει σε ενοικο και ο μισθος της ειναι 800 ευρω...

η ολη φαση γυρισε μπουμεναρ στη Γ.
Ο χρήστης STAVIC δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές