Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πολλα νευρα με το παλιο ικα!!!


Recommended Posts

Κοριτσια ειμαι σατ προθυρα νευρικης κρισης!!!!

Ειμαι μισθωτη μηχανικοσ στον ιδιωτικο τομεα εννοειται (δλδ πληρωνω τσμεδε και ικα ασθενειας), στο δημοσιο ειμαστε

over qualified...tespa!!!

και παω στο ικα να καταθεσω τα χαρτια για το επιδομα...και τι μ ειπαν;;;;

οτι για τουσ 4 μηνεσ αδειασ θα πληρωνομαι το 50% του μισθου μου και το υπολοιπο 50% (οχι ολο ομως, γτ παιρνω 1700 μεικτα-υψιλομισθη δλδ-λεσ

και ξερουν οι ασχετοι ποσα πληρωνω το μηνα στο τσμεδε!!!!) θα τα παρω απο τον οαεδ αφουυυυυυυυ γεννησω!!!!!

και οχι ολα τα υπολοιπα χρηματα που θα μου εκκρεμουν γτ ειμαι υψιλομισθη οπωσ ειπα!!!

α!και γι αυτουσ τουσ 4 μηνεσ να πληρωνω τα 400 ευρουλακια καθε μηνα στο τσμεδε...πραγματικα σασ το λεω αν και οι γονεισ μου ειναι δημοσιοι υπαλληλοι, οτι θελω τοσο πολυ να κοψει κι αλλα χρηματα απο το δημοσιο! μα τοσο πολυ ομως!!! που καθονται οι μανουλεσ εκει 2 χρονια και ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ κανονικα!!! γτ εμεισ που σπουδασαμε στο πολυτεχνειο, εχουμε μεταπτυχιακα, ξενες γλωσσεσ κλπ ειμαστε ΚΑΤΩΤΕΡΕΣ!!!!!!

να κατσουμε 4 μηνεσ να μην τουσ πληρωθουμε ολουσ και μετα αμα θελουμε να κατσουμε κι αλλουσ 6, αλλα με 700 εθρο μεικτα απο τον οαεδ (οποτε και εαν τα παρεισ) και το τσμεδε να τρεχει, το ενοικιο να τρεχει, το μωρο να πειναει!!! και να πρπει να εισαι οκ μετα με το δημοσιο και να ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΚΑΚΟΣ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


σε καταλαβαίν απόλυτα. εμένα μου έκοψαν λεφτά γιατί πήρα έαδειες απο τον 5ο μήνα λόγω προβλήματος.Λεσ και το ήθελα. Άσε που απο 701? του ΟΑΕΔ έπεσαν στα 659?.Δυστυχώς λυπάμαι που πλέον το λέω αλλά όπως όλοι και εμείς..............

Link to comment
Share on other sites

κι εγω πηρα αδεια κοπελα μου 5 μερεσ μεσα στο ετος, γτ ειχα αποκολλιση και κολικο νεφρου!!! δεν ηξερα να ΜΗΝ παρω γτ θα αφαιρεθουν απο τισ μερες εγκυμοσυνης!!και σημειωτεον θα πληρωσεισ και στην εφορια για αυτα τα 659 ευρω το μηνα!!!!

μου ρχεται πργματικα να βγω στα καναλια και να αρχισω να τα ψελνω σε μερικους μερικους!!!!

Link to comment
Share on other sites

και να πρπει να εισαι οκ μετα με το δημοσιο και να ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΚΑΚΟΣ!!!

 

 

Επειδή η δικιά μας κατσίκα δεν έχει γάλα πρέπει να μην έχει και του διπλανού μας.

Πραγματικά αδυνατώ να καταλάβω αυτή τη λογική.:confused::confused:

 

Αντί να μαχόμαστε για να βελτιώνονται τα πράγματα στο τομέα μας, τα βάζουμε με άλλους τομείς που έχουν καλύτερες παροχές.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ασε μας κοπελα μου στην ησυχια μασ...θα μασ πεισ οτι δεν εχει και η κατσικα μασ γαλα;;;!!!

αντι να μην υπαρχει αυτη η ανισοτητα και να μην θεωρειται κατωτερη μια μανουλα στον ιδιωτικο τομεα, θα μασ πεισ την πεισ κι απο πανω...

η πλειονοτητα των γυναικων στον ιδιωτικο τομεα κοπελα μου τα παραπανω και καλυτερα επαγγελματικα και ακαδημαικα προσοντα εχουν απο ολεσ εσασ που ξεχνατε να γυρισετε μετα τη γεννα!!

αλλα αμα την πει και κανενας σε καμια δημοσιο υπαλληλο θιγονται...

να πασ να ζησεισ εσυ με 700 ευρω μεικτα το μηνα κι οχι εγω, μηχανικοσ με πεταπτυχιακα κλπ κλπ....γτ ετσι ειναι η νομοθεσια.

αληθεια θελεις να αλλαξουμε;;; να κατσεισ εσυ 9 μηνεσ με 700 ευρω;;;!!!!

Link to comment
Share on other sites

ααα και σημειωτεον....εχουν ανοιξει απειρεσ φορεσ το θεμα αυτο τησ μητροτητασ με τελευταια την κ.Πετραλια και καταφερε το 6μηνο με ουτε 700 ευρω μεικτα...μονο που ξεχασα να ενταξει και καποια αλλη κατηγορια υπαλληλων μεσα.

για τετοιεσ μαχες μιλας;;

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν γραφεις πολλα νευρα με τους δημοσιους;;

αφου μ αυτυς τα βαζεις.κ εγ ειμαι στο δημοσιο με πτυχιο μετεκπαιδευση κ με εξετασεις ασεπ για να μπω κ παιρνω λιγοτερα απο σενα. πρεπει να σου μειωσουν τον μισθο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω ποιό είναι το θέμα της συζήτησης...

 

Το τι δικαιούται η κάθε εργαζόμενη που θα γίνει μητέρα διαφέρει από ταμείο σε ταμείο και όντως στο ΙΚΑ παίρνεις αυτά που έγραψες , ενώ στο δημόσιο είναι διαφορετικά τα πράγματα.

 

Υπάρχουν κάποιες ανισότητες αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να θέλουμε να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα...έχω μια φίλη που ναι , όντως κάθεται ένα χρόνο μετά τη γέννηση της μπουμπούς της και πληρώνεται , το μωρό χρονίζει και την Κυριακή θα πάμε στα γενέθλεια, προχτές μου έλεγε ότι ακόμη δεν έχει πληρωθεί το επίδομα τοκετού...

 

Κι εγώ είμαι ιδιωτική υπάλληλος και πήρα το εξάμηνο και ναι έπαιρνα 700 ευρώ (τότε ήταν 690 για την ακρίβεια), έπρεπε να κατηγορήσω κάποιον????

 

 

Αν απλά εσύ τώρα ανακάλυψες πως γίνονται οι πληρωμές των επιδομάτων και είσαι στα πρόθυρα νευρικής κρίσης , οι υπόλοιποι δεν φταίνε σε κάτι , ούτε οι μάνες στο δημόσιο , ούτε οι μάνες στον ιδιωτικό. Και παρακαλώ να μη γίνονται αναφορές σε πτυχία , προσόντα κλπ , όλοι είμαστε άξιοι....

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη που δεν προεβλεψα ενημερωθω 3 χρονια πριν για το τι παρεχει το ικα σε μια μητερα και ενημερωθηκα φετος!!!

 

Επισης ξερω κι εγω απειρες συναδελφους που κανουν πολλλους μηνες να πληρωθούν ειτε απο ικα ειτε απο τον οαεδ.

Κι οσο για τη μειωση που θα επρεπε να μου κανουν:

1) με τοσεσ μειωσεισ αφορολογητου μην ανησυχεισ κανανε πολλες μειωσεισ στουσ μισθους

2) μια μητερα στον ιδιωτικο τομεα μπορει να υποστει και μονιμη μειωση-απολυση μετα απο 1.5 χρονο (και τον ενα να λειπει..)....

 

Αυτη η διακριση ειναι απλα παραλογη. δεν ειναι η γνωμη μου, δνε υπαρχει σε καμμια αλλη χωρα της Ευρωπης, απλα πραγματα, ολες οι μητερες ειναι το ιδιο...

αντι να πειτε ναι εχεις δικιο ειναι μεγαλη βλακεια αυτο, αμεσωσ υποστηριξη για το αδικο...μεχρι και θεμα εχει γινει σε ξενες εφημεριδες...

αυτα τα ολιγα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ασε μας κοπελα μου στην ησυχια μασ...θα μασ πεισ οτι δεν εχει και η κατσικα μασ γαλα;;;!!!

αντι να μην υπαρχει αυτη η ανισοτητα και να μην θεωρειται κατωτερη μια μανουλα στον ιδιωτικο τομεα, θα μασ πεισ την πεισ κι απο πανω...

η πλειονοτητα των γυναικων στον ιδιωτικο τομεα κοπελα μου τα παραπανω και καλυτερα επαγγελματικα και ακαδημαικα προσοντα εχουν απο ολεσ εσασ που ξεχνατε να γυρισετε μετα τη γεννα!!

αλλα αμα την πει και κανενας σε καμια δημοσιο υπαλληλο θιγονται...

να πασ να ζησεισ εσυ με 700 ευρω μεικτα το μηνα κι οχι εγω, μηχανικοσ με πεταπτυχιακα κλπ κλπ....γτ ετσι ειναι η νομοθεσια.

αληθεια θελεις να αλλαξουμε;;; να κατσεισ εσυ 9 μηνεσ με 700 ευρω;;;!!!!

 

κι εγω για λογους πολου θεωρω αδικους δεν δικαιουμαι ουτε το 6μηνο του οαεδ(ενω πληρωνω ικα), ουτε το 9μηνο του δημοσιου.....μετα την αδεια λοχειας στη δουλεια με 2 μηνων μωρο..........αντι ομως να κατηγορω τις μανουλες που περνουν τις παραπανω αδειες, λεω μπραβο που ακομα δεν κοπηκαν κι αυτα.......δεν μας φταινε οι μανουλες αλλα το κρατος που αδικει καποιες αλλες.....

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

το κρατος βρε κοπελα μου οκ, αμα το θες ετσι...

ειναι μεγαλη αδικια και ποσο μαλλον και για εσενα που δεν δικαιουσαι ουτε καν το 6μηνο και να αφησεις ενα μωρο 2 μηνων...

στο τσμεδε θα πληρωση το 50% τησ εισφορας που εχει να κανει με το εφαπαξ μονο. ολες οι αλλες εισφορες πληρωνονται κανονικα.

 

επισησ εχω φιλη που ουτε αυτη ειχα παρει χαμπαρι οτι οσο ειναι εγκυοσ για ενα χρονο πληρωνει το μισο στη συνδρομη για το εφαπαξ και τουσ το ειπε μετα. το τσμεδε τησ επεστρεψε τα χρηματα που πληρωνε παραπανω για ενα χρονο. αργησε βεβαια αλλα τα πηρε. μην το αφησεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Ασε μας κοπελα μου στην ησυχια μασ...θα μασ πεισ οτι δεν εχει και η κατσικα μασ γαλα;;;!!!

αντι να μην υπαρχει αυτη η ανισοτητα και να μην θεωρειται κατωτερη μια μανουλα στον ιδιωτικο τομεα, θα μασ πεισ την πεισ κι απο πανω...

η πλειονοτητα των γυναικων στον ιδιωτικο τομεα κοπελα μου τα παραπανω και καλυτερα επαγγελματικα και ακαδημαικα προσοντα εχουν απο ολεσ εσασ που ξεχνατε να γυρισετε μετα τη γεννα!!

αλλα αμα την πει και κανενας σε καμια δημοσιο υπαλληλο θιγονται...

να πασ να ζησεισ εσυ με 700 ευρω μεικτα το μηνα κι οχι εγω, μηχανικοσ με πεταπτυχιακα κλπ κλπ....γτ ετσι ειναι η νομοθεσια.

αληθεια θελεις να αλλαξουμε;;; να κατσεισ εσυ 9 μηνεσ με 700 ευρω;;;!!!!

 

Από πότε τα ακαδημαϊκά προσόντα έχουν σχέση με τα επιδόματα και τις παροχές μητρότητας?

Δεν καταλάβα γιατί εσύ η καρασπουδασμένη μηχανικός πρέπει να είσαι ανώτερη στις παροχές μητρότητας από τις κοπέλες που έχουν απλά βγάλει το δημοτικό.

Επειδή εσύ είσαι μηχανικός και η άλλη καθαρίστρια στο δημόσιο, εσύ πρέπει να τύχεις ιδιαίτερης μεταχείρησης?

 

Κι εγώ του ΙΚΑ είμαι για να σε πληροφορήσω μάλιστα όταν εγώ γέννησα δεν υπήρχε αυτό το 6μηνο επί πληρωμή που υπάρχει τώρα. Άφησα το παιδί μου 2 μηνών και πήγα στη δουλειά.

Οπότε εσύ είσαι μέσα στο χλίδα τώρα που σου δίνει τη δυνατότητα το ΙΚΑ να κάτσεις με 700 ? στο σπίτι σου και στο παιδί σου.

 

Επειδή λοιπόν εγώ δεν την είχα αυτή την δυνατότητα , κακώς εσύ την έχεις τώρα και θα αρχίζω να σε μέμφομαι και να σε βρίζω όπως κάνεις εσύ τώρα στις μανούλες που είναι ΔΥ.

 

Καλά λένε ότι τελικά τα πτυχία δεν κάνουν τη μόρφωση.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Από πότε τα ακαδημαϊκά προσόντα έχουν σχέση με τα επιδόματα και τις παροχές μητρότητας?

Δεν καταλάβα γιατί εσύ η καρασπουδασμένη μηχανικός πρέπει να είσαι ανώτερη στις παροχές μητρότητας από τις κοπέλες που έχουν απλά βγάλει το δημοτικό.

Επειδή εσύ είσαι μηχανικός και η άλλη καθαρίστρια στο δημόσιο, εσύ πρέπει να τύχεις ιδιαίτερης μεταχείρησης?

 

Κι εγώ του ΙΚΑ είμαι για να σε πληροφορήσω μάλιστα όταν εγώ γέννησα δεν υπήρχε αυτό το 6μηνο επί πληρωμή που υπάρχει τώρα. Άφησα το παιδί μου 2 μηνών και πήγα στη δουλειά.

Οπότε εσύ είσαι μέσα στο χλίδα τώρα που σου δίνει τη δυνατότητα το ΙΚΑ να κάτσεις με 700 ? στο σπίτι σου και στο παιδί σου.

 

Επειδή λοιπόν εγώ δεν την είχα αυτή την δυνατότητα , κακώς εσύ την έχεις τώρα και θα αρχίζω να σε μέμφομαι και να σε βρίζω όπως κάνεις εσύ τώρα στις μανούλες που είναι ΔΥ.

 

Καλά λένε ότι τελικά τα πτυχία δεν κάνουν τη μόρφωση.

 

συμφωνω απολυτως....

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...