Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 06-11-11, 15:58   #1
seathrough

seathrough ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή χαπι της επομενης ημερας???

γεια σας!!! θα ηθελα να θεσω το ερωτημα μου στις μανουλες η και σε μεγαλυτερες γυναικες ( μιας και ντρεπομαι να ρωτησω τη δικια μου). ειμαι 20 χρονων και θα ηθελα να προστατεψω το γενετικο μου συστημα οσο πιο καλα γινεται.. με προβληματιζει ομως κατι.. πριν αρκετο καιρο ειχα παρει το χαπι της επομενης ημερας, χωρις να εχει εκσπερματωσει ο συντροφος μεσα μ, απλα επειδη νομιζα οτι υπαρχει κινδυνος εγκυμοσυνης ακομα κ απ τα προσπερματικα. δεν ειδα καμια παρενεργεια. η περιοδος μ ηρθε κανονικα και ο κυκλος μου εξακολουθει να ειναι σταθερος εδω και πολλους μηνες. προσφατα ομως εμαθα οτι μπορει να ειναι πολυ επικυνδυνο για τη γονιμοτητα συν του οτι ειναι και ΕΚΤΡΩΤΙΚΟ καθ'οτι ριχνει το γονομοποιημενο ωαριο προτου εμφυτεφτει στη μητρα.(κατι π εγω δεν ηξερα) Δεδομενου οτι ειμαι πολυ κατα της εκτωσης , υπαρχει δηλαδη περιπτωση να εχω κανει κατι τετοιο και να το μαθαινω τωρα???Και κατα ποσο μπορει αυτο το πραγμα να μου μειωσει τη γονιμοτητα η να μου δημιουργησει προβλημα?? θα μπορουσε να μου πει καποια μεγαλυτερη γυναικα που το χει παρει αν ειχε προβληματα στη συλληψη, η καποια αλλη παρενεργεια?? Μα γιατι οι φαρμακοποιοι δεν ενημερωνοθν πληρως?? θα καταστραφουμε απ την αγνοια??? Σας ευχαριστω εκ των προτερων.
Ο χρήστης seathrough δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-11-11, 16:33   #2
ravT

ravT ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν φταίει ο φαρμακοποιός καλό μου κορίτσι... Φταις εσύ που είσαι 20 και έχεις πλήρη άγνοια του τι μπορεί να συμβεί αν δεν παίρνεις προφύλαξη... Και που επίσης χωρίς να ζητήσεις τη γνώμη του γυναικολόγου σου (αν ακόμα δεν έχεις 3ο λάθος σου...) καταπίνεις "θαυματουργά" χάπια.
Σκοπός είναι η πρόληψη, όχι να λέμε "Βοήθα Παναγία" αργότερα...
Παλιά 06-11-11, 16:39   #3
maela

maela ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν ξερω σχετικα με αυτο το χαπι ομως σαν μεγαλυτερη μιας και θελεις τη γνωμη μιας μεγαλυτερης θα σε ρωτησω το εξης.Σε νοιαζει μονο το θεμα εγκυμοσυνης και δεν σε απασχολει καθολου οτι δεν πηρες προφυλαξεις και κολλησεις κανενα αφροδισιο?????Το ξερεις οτι τα αφροδισια μπορεις να τα κολλησεις απλα και μονο με μια επαφη χωρις προφυλαξη χωρις καν να το καταλαβεις γτ δεν ανιχνευονται στον ανδρα???Το γνωριζεις οτι αφροδισιο οπως πχ κονδυλωματα που εχουν εξαρση συμφωνα με τελευταιες στατιστικες οδηγουν στον καρκινο του τραχηλου της μητρας???Στα λεω ολα αυτα για να λογικευτεις και αντι να φοβασαι εκ των υστερων αν εκανες με το χαπι εκτρωση.. δηλ αν σκοτωσες το παιδι σου φροντισε να μην σκοτωσεις πρωτα τον ιδιο σου τον εαυτο!!!Προφυλακτικο λοιπον κοπελα μου για να μην μπαινεις σε τετοιε περιπετειες ουτε εγκυμοσυνης ουτε ανιατης αρρωστιας!!!!!!!
Ο χρήστης maela δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-11-11, 17:30   #4
maria-giannis

Το avatar του χρήστη maria-giannis

Περιοχή: kalamaki alimos
maria-giannis χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ρε κοριτσια δεν ειμαστε εδω για να κρινουμε τον καθενα για ποιο λογο δεν εβαλε προφυλακτικο!μπορει στη τελικη να μην ειχανε!δε λεω οτι ειναι σωστο να μη χρησομοποιουμε ετσι?πρεπει να βαζουμε γιατι οτι και αν σου λεει ο συντροφος σου μπορει να κανει κανενα στραβοπατημα και να τη πληρωσετε και οι δυο.οποτε προφυλακτικο παντα.
τωρα πανω σε αυτο που ρωτας θα σου πω το εξης,εχω παρει και γω χαπι της επομενης μερα και γιαυτο γιατι εσπασε το προφυλακτικο.αυτη τη στιγμη εχω εναν γιο 2 χρονων.
το χαπι της επομενης μερας ομως δεν ειναι καραμελιτσα να το φας και τελος.σκεψου ποσο δυνατο ειναι για να αποτρεπει πιθανη εγκυμοσυνη.δε ξερω το ποσο κακο και σε τι πανω κανει αλλα εγω δεν αντιμετωπισα προβλημα.αν ντρεπεσαι τη μαμα σου θα μιλας με γυναικολογο.αν θες κατι αλλο εδω ειμαστε.
Παλιά 06-11-11, 17:44   #5
evhgiorgos

Το avatar του χρήστη evhgiorgos

Περιοχή: ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗ
evhgiorgos ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα κι από μένα!Κοίτα κορίτσι μου σίγουρα δεν είμαστε εδώ για να κρίνουμε και πολύ περισσότερο για να επικρίνουμε κανέναν, απλά κάποιες φορές τα ζητήματα που ανακύπτουν είναι τόσο σοβαρά που χρειάζεται μεγάλη σκέψη και σοβαρότητα στον χειρισμό.Γνώμη μου είναι να προσέχεις τον εαυτό σου όσο περισσότερο μπορείς.Να έχεις πολύ καλή υγεία γιατί θα σου χρειαστεί όσο δεν φαντάζεσαι όταν θα αποφασίσεις να κάνεις παιδάκι!Πάντα προφυλακτικό για να προστατεύεις τον εαυτό σου από αφροδίσια νοσήματα και συνακόλουθα από μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη.Για ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ σκευάσμα ρωτάμε τον γιατρό μας ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΝ ΦΑΡΜΑΚΟΠΟΙΟ!!Μην ψάχνεις καλή μου τις ευθύνες αλλού.Εμπιστέψου μόνο τον γιατρό σου.Κάνε τεστ παπ κάθε χρόνο για να έχεις σωστή πρόληψη και συζήτα με τον γιατρό σου πάλι τον σωστό τρόπο αντισύλληψης που σου ταιριάζει και σε σένα και στον σύντροφο σου!Να είσαι καλά!

Ο χρήστης evhgiorgos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-11-11, 22:07   #6
Cristy

Cristy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο seathrough Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σας!!! θα ηθελα να θεσω το ερωτημα μου στις μανουλες η και σε μεγαλυτερες γυναικες ( μιας και ντρεπομαι να ρωτησω τη δικια μου). ειμαι 20 χρονων και θα ηθελα να προστατεψω το γενετικο μου συστημα οσο πιο καλα γινεται.. με προβληματιζει ομως κατι.. πριν αρκετο καιρο ειχα παρει το χαπι της επομενης ημερας, χωρις να εχει εκσπερματωσει ο συντροφος μεσα μ, απλα επειδη νομιζα οτι υπαρχει κινδυνος εγκυμοσυνης ακομα κ απ τα προσπερματικα. δεν ειδα καμια παρενεργεια. η περιοδος μ ηρθε κανονικα και ο κυκλος μου εξακολουθει να ειναι σταθερος εδω και πολλους μηνες. προσφατα ομως εμαθα οτι μπορει να ειναι πολυ επικυνδυνο για τη γονιμοτητα συν του οτι ειναι και ΕΚΤΡΩΤΙΚΟ καθ'οτι ριχνει το γονομοποιημενο ωαριο προτου εμφυτεφτει στη μητρα.(κατι π εγω δεν ηξερα) Δεδομενου οτι ειμαι πολυ κατα της εκτωσης , υπαρχει δηλαδη περιπτωση να εχω κανει κατι τετοιο και να το μαθαινω τωρα???Και κατα ποσο μπορει αυτο το πραγμα να μου μειωσει τη γονιμοτητα η να μου δημιουργησει προβλημα?? θα μπορουσε να μου πει καποια μεγαλυτερη γυναικα που το χει παρει αν ειχε προβληματα στη συλληψη, η καποια αλλη παρενεργεια?? Μα γιατι οι φαρμακοποιοι δεν ενημερωνοθν πληρως?? θα καταστραφουμε απ την αγνοια??? Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Το χάπι αυτό το έχω πάρει 3 φορές στο παρελθόν. Την πρώτη φορά δούλευα στην εταιρία που το είχε φέρει στην Ελλάδα. Μπορώ να σου πω, ότι είναι πολύ ισχυρό ορμονικό σκεύασμα και πρέπει να χρησιμοποιείται μόνο σε περιπτώσεις που συμβεί "ατύχημα" με τις άλλες αντισυλληπτικές μεθόδους (π.χ. σπάσει το προφυλακτικό, ανακαλύψεις ότι ξέχασες να πάρεις το αντισυλληπτικό σου χάπι κλπ).
Συνήθως η περίοδος μετά τη λήψη του έρχεται λίγο πιο νωρίς απ΄ ότι συνήθως, αλλά δεν είναι και κανόνας.
Μπορεί να είναι επικίνδυνο αν γίνεται υπερβολική και λάθος χρήση.
Καλό θα ήταν αν σου ξανασυμβεί να πρέπει να το πάρεις να ρωτήσεις το γιατρό σου, είναι πολύ συνηθισμένοι σε αντίστοιχες ερωτήσεις.
Δεν γνωρίζω με ποιο τρόπο το χρησιμοποιούν ως "εκτρωτικό".
Στην περίπτωσή σου πάντως δεν έγινε έκτρωση σε καμία περίπτωση. Μην τρελαθούμε κιόλας!!!
Αυτό που έγινε είναι ότι το περιβάλλον της μήτρας έγινε εχθρικό προς τους "επισκέπτες" και δεν άφησε να εμφυτευθεί τυχόν γονιμοποιημένο ωάριο.

Αν ανησυχείς για τη γονιμότητά σου, όπως και θάπρεπε άλλωστε, κλείσε ένα ραντεβού με το γιατρό σου αν έχεις, ή βρες έναν γιατρό τελως πάντων, να κουβεντιάσετε τη σχέση ή σχέσεις σου και να σου προτείνει τις μεθόδους που πρέπει να χρησιμοποιείς για να προφυλάσσεσαι καθώς και τους ελέγχους που πρέπει να κάνεις. Και ρώτα και για το χάπι αυτό πότε και πως συστήνει να το παίρνεις.

Ο χρήστης Cristy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-11-11, 22:15   #7
Νονντυ

Νονντυ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

πριν καποια χρονια το εδειναν οι φαρμακοποιοι ΜΟΝΟ με συνταγη ιατρου διαφορετικα οχι,αυτο εχει αλλαξει.καλο θα ηταν να ενημερωθεις απο το γυναικολογο σου και οχι απο τη μαμα ή καποιες αλλες φιλες.
Παλιά 07-11-11, 16:54   #8
atyo

Περιοχή: Thessaloniki
atyo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Συμφωνω με τα κοριτσια παραπανω οτι πρεπει να ρωτας τη γιατρο σου πριν παρεις οτιδηποτε..
Εγω θα σου απαντησω επειδη το εχω χρησιμοποιησει οταν ειχαμε πριν χρονια ενα ατυχημα με το προφυλακτικο και το πηρα. Κι εγω μικρη τοτε το πηρα χωρις να ρωτησω τη γιατρο μου.. Μετα που της το ειπα, μετρωντας τις μερες του κυκλου μου, μου ειπε ηταν περιττο να το παρω επειδη περιμενα να αδιαθετησω σε λιγες μερες..
Το θεμα ειναι οτι εγω σιγουρευτηκα οτι δεν πιασαμε παιδι και ο κυκλος μου δεν παρουσιασε αλλαγη.
Σημερα 8 χρονια μετα που αποφασισαμε με τον αντρα μου (τοτε ηταν μονο σχεση) να ξεκινησουμε τις προσπαθειες, ειμαι ηδη εγκυος.
Δεν νομιζω οτι με μια φορα δηλαδη που πηρες το χαπι θα εχεις προβλημα γονιμοτητας... βεβαια η καταχρηση του οποιουδηποτε χαπιου δεν ειναι σωστή...
Γι αυτο αλλη φορα προσοχη στα ατυχηματα και παντα με συσταση γιατρου να κανεις οτι κανεις..
Παλιά 07-11-11, 18:26   #9
nantine

nantine ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το χάπι έκτρωσης είναι άλλο. Αυτό που πήρες εμποδίζει τη σύλληψη. Αν θεωρείς ότι αυτό είναι έκτρωση, τότε κάθε ωάριο που αφήνεις να πάει χαμένο χωρίς να γονιμοποιηθεί είναι έγκλημα. Οπότε μην πάμε εκεί.
Είναι ένα πάρα πολύ δυνατό ορμονικό σκεύασμα. Καλό θα ήταν να μην το ξαναπάρεις έτσι χωρίς σοβαρό λόγο. (δεν σε μαλλώνω, απλώς συμβουλεύω με το θάρρος που μας έδωσες ζητώντας τη γνώμη μας.)
Είναι πολύ σημαντικό να καταλάβεις ότι ΤΟ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΟ ΣΩΖΕΙ.
Είναι πάρα πολλοί οι ιοι και τα μικρόβια που μεταδίδονται τα οποία μπορούν να οδηγήσουν σε καταστάσεις που απειλούν τη ζωή σου αλλά και την γονιμότητά σου.
ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ αν κάποιος έχει κάτι μεταδοτικό. Δεν έχει να κάνει με το πόσο "καθαρός" είναι σαν άνθρωπος, ούτε με το πόσο "ενεργός" είναι σεξουαλικά., ούτε με το πόσο "καλό παιδί" είναι. Και μία επαφή φτάνει για να κολλήσει κάτι.
Ο χρήστης nantine δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-11-11, 14:47   #10
seathrough

seathrough ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

γενικα εδω και τρια χρονια κανω ανα εξαμηνο τις γνωσες γυναικολογικες εξετασεισ κολπικου και τραχηλικου επιχρισματος και περα απο candida δεν ειχα ποτε κατι αλλο. εχω σταθερη σχεση, σχεδον συγκατοικω γι αυτο κ δεν χρησιμοποιω προφυλακτικο αλλα γι αυτο και κανω εξετασεις συχνα.Δεν μπορεις ποτε να εμπιστευεσαι κανεναν.Η αληθεια ειναι πως περιμενα μια πιο καθησυχαστικη απαντηση περι του χαπιου.Αντιθετως ανησυχησα περισσοτερο.Επισης, εχω 2 γυναικολογους, και οι δυο εχουν διαφορετικες αποψεις. η μια λεει μεχρι τρεις φορες το χρονο ο αλλος λεει οτι μπορει να ειναι και καταστροφικο το εν λογω χαπι καθοτι δεν εχει δοκιμαστει... σας ευχαριστω και παλι παντως. το σιγουρο ειναι οτι δεν προκειται να το ξαναπαρω.
Ο χρήστης seathrough δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές