Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πάλι κρυωμένη;;;;


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους σας!! Ελπίζω να γράφω στο σωστό θέμα!! Η βοήθειά σας θα μου ήταν πολύτιμη!! Είμαι φοιτήτρια προσχολικής αγωγής και έχω πολλά μαθήματα σε παιδικούς και βρεφικούς σταθμούς! Πράγμα που σημαίνει οτι είμαι συνέχεια σε επαφή με παιδάκια!! Πριν περίπου 2 εβδομάδες είχα κρυολογήσει, δηλαδή είχα κυρίως βήχα, λίγο πονόλαιμο, πονοκέφαλο και πόνο στους λεμφαδένες του λαιμού.. Μετά απο μια εβδομάδα στους παιδικούς σταθμούς, απο χθες νιώθω πάλι τον λαιμό μου να με "κόβει".. Εντάξει, δεν είναι κάτι σημαντικό, αλλά είναι εκνευριστικό κάθε τρεις και λίγο να είμαι κρυωμένη!!!(να πω οτι πέρσυ δεν το είχα καθόλου αυτό, από φέτος ξεκίνησε..) Τι θα μπορούσα να κάνω για να αποφύγω να κρυολογώ συνέχεια;; Έχω ακούσει για την Εχινάκεια οτι είναι καλή και ακούω συνεχώς διαφημίσεις για την Σπιρουλίνα. Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω; Κάποιο άλλο φάρμακο που θα μπορούσε να με προστατέψει; Προτιμώ να είναι σε χάπι ή σιρόπι, τα αναβράζοντα δεν τα μπορώ με τίποτα! Όποια γνώμη θα μου είναι πολύ πολύ χρήσιμη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σε όλους σας!! Ελπίζω να γράφω στο σωστό θέμα!! Η βοήθειά σας θα μου ήταν πολύτιμη!! Είμαι φοιτήτρια προσχολικής αγωγής και έχω πολλά μαθήματα σε παιδικούς και βρεφικούς σταθμούς! Πράγμα που σημαίνει οτι είμαι συνέχεια σε επαφή με παιδάκια!! Πριν περίπου 2 εβδομάδες είχα κρυολογήσει, δηλαδή είχα κυρίως βήχα, λίγο πονόλαιμο, πονοκέφαλο και πόνο στους λεμφαδένες του λαιμού.. Μετά απο μια εβδομάδα στους παιδικούς σταθμούς, απο χθες νιώθω πάλι τον λαιμό μου να με "κόβει".. Εντάξει, δεν είναι κάτι σημαντικό, αλλά είναι εκνευριστικό κάθε τρεις και λίγο να είμαι κρυωμένη!!!(να πω οτι πέρσυ δεν το είχα καθόλου αυτό, από φέτος ξεκίνησε..) Τι θα μπορούσα να κάνω για να αποφύγω να κρυολογώ συνέχεια;; Έχω ακούσει για την Εχινάκεια οτι είναι καλή και ακούω συνεχώς διαφημίσεις για την Σπιρουλίνα. Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω; Κάποιο άλλο φάρμακο που θα μπορούσε να με προστατέψει; Προτιμώ να είναι σε χάπι ή σιρόπι, τα αναβράζοντα δεν τα μπορώ με τίποτα! Όποια γνώμη θα μου είναι πολύ πολύ χρήσιμη!

 

Το σκορδο βοηθαει στην προστασεια απο τα κρυολογηματα, επιδης η καταναλωση χυμων με ροδι και πορτοκαλι!και αυτο που λες με την εχινατσα και την σπιρουλινα!

Επισης να παρεις λιγο θυμαρι και να το βραζεις και να κανεις εισπνοες καθαριζει το ανωτερο αναπνευστικο και ειναι αντιμικροβιακο και ο θεος μαζι σου!

Link to comment
Share on other sites

Και η εχινατσεα βοηθάει ,ενισχύει το ανοσοποιητικό, έχουν στα φαρμακεία σε χαπάκια, αναβράζοντα δισκία και σταγόνες-ό,τι σε βολεύει παίρνεις.

 

Στο παρελθόν που την έπαιρνα με είχε βοηθήσει πολύ.

3zKtp2.png

S0Tjp2.png

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν καποια χαπια (μου τα εδωσε ξαδερφος μου που ιεναι γιατρος) που τα περνεις οταν εχεις μπουκομα και καταρωει...και απο την επομενη μερα βλεπεις τρελη διαφορα.Τα πουλανε στα φαρμακεια και τα χρεισιμοποιουν πιο πολυ τα ατομα που εχουν αλλεργειες απο δεντρα,την ανοιξη κτλ. Δεν ξερω αν κανει να πω το ονομα.Αλλιως πηγενε σε ενα φαρμακειο και ρωτα.

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαινω, εγω ειμαι κρυωμενη 1 μηνα τωρα!!

Ξεκινησε το Σεπτεμβρη παιδικο ο γιος μου και απο τις 19/9 μεχρι σημερα εχω συναχι!! Που και που με πιανουν κατι πονολαιμοι, 1 μερα εκανα και πυρετο, σπανια πονοκεφαλο αλλα το συναχι καθε μερα... Πηρα κατι και καλα πολυ δυνατα χαπια δεν εκαναν ομως τιποτα, κατι αλλα φυτικα με εχινατσια το ιδιο. Τωρα παιρνω βιταμινη c και καλυτερευω και παω...

Αν βρεις τη λυση πες μου και εμενα! Περαστικα :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ πολύ πολύ για τις απαντήσεις σας!! Λεω για αρχή να αγοράσω θυμάρι να βράσω όπως είπε η Μαρία110610 και να πίνω πιο πολλούς χυμούς! Μαρία06 δεν θα ήθελα να πάρω κάποιο χάπι για να περνάει το κρύωμα προτιμώ κάτι για να μην έρχεται καν το κρύωμα!!! χαχαχα (παντως θα ρωτήσω στο φαρμακείο για να έχω μια ιδέα, αχρείαστο να ναι!) goody περαστικά σου, όταν βρω το "μαγικό φίλτρο" θα σε ενημερώσω μπας και μπορέσουμε να απαλλαγούμε απο τα παλιοκρυώματα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο χυμός ρόδι είναι καταπληκτικός... Είδα κ γω τρομερή βελτίωση κ ειδικά την περίοδο της εγκυμοσύνης που δεν μπορούσα να πάρω φάρμακα σώθηκα. Μπές να δεις στο παρακάτω link απο που το προμηθέυεσαι πολύ φτηνά. http://Www.ospriathomas.gr

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το λες, κάπου το έχω ξανακούσει αυτό για το χυμό ροδιού..! Το πουλάνε σε μπουκαλάκι; Απο γεύση πως είναι;(γιατί είμαι κ λίγο περίεργη εγω με τις γεύσεις:oops:) Ευχαριστώ πάρα πολύ πάντως, θα το ψάξω σίγουρα!

Link to comment
Share on other sites

Και γω παντως τον πρωτο χρονο που δουλεψα (καθηγητρια Αγγλικων σε φροντιστηριο σε παιδακια prejunior, A και Β Junior) ολο τον χρονο ημουν κρυωμενη, ενιωθα αδυναμη και ολα τα κλασσικα συμπτωματα. Αυτο κρατησε μονο τον πρωτο χρονο.Τωρα και να φτερνιστει πανω μου καποιο παιδακι εχω παθει ανοσια!!Υπομονη...

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου καλησπέρα! εδώ και 3 μέρες έχω αρχίσει να παίρνω εχινάκεια σε χάπια! Ο φαρμακοποιός μου είπε να παίρνω για 10 συνεχόμενες μέρες και μετά να σταματήσω και να ξαναπάρω μόνο σε πολύυυ βαρυ χειμώνα.. μα δεν είναι λίγες 10 μέρες; Από άλλους είχα ακούσει οτι τους είχαν πει να παίρνουν για 1μιση μήνα και μετά να σταματήσουν.. χμμ βέβαια για να το λέει ο άνθρωπος κάτι θα ξέρει!! :P

Αναμένω τα αποτελέσματα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Vickaki just rodi λέγεται κ έχει κ συνδυασμούς γεύσεων. Εγω τον βρίσκω σε επιλεγμένα μαγαζιά γιατί δεν πωλείται στα σούπερ μάρκετ. Για πληροφορίες πάρε εδώ 2103215053

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...