Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ - γενική συζήτηση - απορίες και συμβουλές.


Recommended Posts

Γεια σας!

Ειπα να ανοίξω αυτό το θέμα γιατί αύριο ξεκινάω ενεσούλες για εξωσωματική... Ειναι η πρώτη μου φορά (και ε΄λπίζω να μην χρειαστεί κι άλλη) και ομολογώ οτι έχω λίγο άγχος...

Πέρυσι τέτοια εποχή είχα μείνει έγκυος αλλα δυστηχώς παλλινδρόμησε... πολύ κλάμα, πολύ θλίψη... όσες το έχουν περάσει καταλαβαίνουν το πως ένιωθα... το καλοκαίρι κάναμε και μια σπερματέγχυση η οποία δεν πέτυχε και τώρα μπαίνουμε κι εμείς στα "βαθιά" . Αχ θεε μου θέλω πολύ να πετύχει και να κρατήσω κι εγω στα χερια μου ένα μωράκι.

 

Όσες είναι να κάνετε εξωσωματική ή έχετε εμπειρία , δωστε μου τα¨φώτα σας...

Ας μαζευτούμε να κανουμε κουβεντούλα, να μοιραστούμε τις απορίες μας .. :wink:

Qhtop3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλη αρχή και θετική σκέψη και όλα θα πάνε καλά!!!

Στη Λαρισα θα κάνεις τη προσπάθεια? Με τη νέα μέθοδο, της μιας ένεσης ή των πολλών καθημερινώς? Τί ηλικία έχεις?

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ κορίτσια!!

Στο Πανεπιστημιακο της Λάρισας θα την κάνω, με την παλιά την μέθοδο. Δύο ενέσεις κάθε μερα... 30 είμαι, αρα οι πιθανοτήτες αυξάνονται έτσι δεν είναι??

 

eleni kalamata πότε την έκανες?

Qhtop3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από εμένα! καλή επιτυχία Loulouka κι όλα να πάνε καλά!να πετυχεις με την πρώτη!!! κι εγώ καπου στην ίδια φάση είμαι.Εκανα τρεις σπερματεγχυσεις, η μία πετυχε αλλα παλλινδρόμησε.Οπότε τωρα εχω παρει κι εγω ενεσεις, περιμενω να αδιαθετησω και να ξεκινησω .Ενω ελεγα να κανω και τεταρτη σπερματεγχυση(λογω οικονομικού κόστους), τελικά μάλλον θα κανω εξωσωματική, για περισσοτερες πιθανότητες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια,

Ξεκινάω και εγώ εξωσωματική αλλά από Ιανουάριο είπα.Να περάσουν οι γιορτές και μετά σιγα σιγά να ξεκινήσω την διαδικασία.

Από ότι το έχω ψάξει δεν είναι και τόσο οδυνηρή η διαδικασία. Καλή επιτυχία σε όλες όσες θα κάνουνε αυτό το βήμα και εύχομαι να γίνουνε διπλές και τριπλές.

Link to comment
Share on other sites

κι εγω για σπερματεγχυση πηγαινα αλλά οι πιθανοτητες μας ήταν πολυ μικρες, όποτε δεν ήθελα να περάσω κι άλλη στεναχωρια. αντε δουμε τι θα κάνουμε τωρα... :)

τι ενεσεις σου έδωσαν?

Qhtop3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία στην 1η σου προσπάθεια Louloukaa & σου εύχομαι να μην χρειαστεί επόμενη φορά. Συνήθως γίνονται τουλάχιστον 2-3 σπερματεγχύσεις πριν προχωρήσει μια γυναίκα σε εξωσωματική. Εσύ είσαι και σε καλή ηλικία για να ξαναπροσπαθούσες με σπερματέγχυση. Επειδή όμως κάθε περίπτωση είναι μοναδική και ο πρώτος που μπορεί να σε συμβουλέψει πως να προχωρήσεις είναι ο γιατρός σου, μακάρι να πάνε όλα καλά εφόσον πηγαίνεις σ'αυτή τη μέθοδο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κ απο μενα κ καλη επιτυχια σε ολες !

Ειμαι 29 χρονων κ προσπαθουμε για μωρακι εδω και 3,5 χρονια .

Εκανα λαπαροσκοπηση κ θεραπεια με ενεσεις για κοψιμο περιοδου λογω ενδομητριωσης κ μετα απ'αυτο μια σπερματεγχυση η οποια πετυχε , αλλα δυστυχως απεβαλα .

Την Πεμπτη εχω το πρωτο μου ραντεβου για εξωσωματικη κ ελπιζω να προλαβω τον επομενο κυκλο γιατι θα ηθελα η εμβρυομεταφορα να γινει μεσα στις διακοπες των Χριστουγεννων διοτι ειναι η μονη περιοδος που μπορω να απουσιασω απο τη δουλεια .

Δεν ξερω ομως κατα ποσο αυτο θα μπορεσει να γινει .

Live like it is heaven on earth ..!

S8vKp2.png?0fKsGsow

 

bcHCp3.png?2xpjfQKo

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω δυο διαφορετικες , την gonapeptyl και μια άλλη που δεν θυμαμαι τωρα ονομα... ουτε που τις εχω κοιτάξει...:oops: σημερα θα πάω στο νοσοκομειο για την πρωτη ένεση για να μου δειξουν πως να τις κάνω μόνη μου...

με τις συριγγες δεν τα πάω και πολύ καλά αλλά τι να κάνουμε...

επισης μου εχουν δωσει και Vasclor και Betadine που ειναι κολπικά (?) θα μου τα εξηγησει κι αυτα σημερα, και Pregnyl.

περιμενα να πληρώσω μια περιουσία για τα φάρμακα αλλα ήταν νορμαλ η τιμή.:eek:

Qhtop3.png
Link to comment
Share on other sites

Σοφία s : καλή σας επιτυχία!!! Κι εγω εχω προβλημα με την άδεια και δεν ξερω τι να πω οταν θα παω για εξωσωματικη. Μάλλον την αλήθεια και θα κοιταξω να παρω μια μερα μονο αδεια.τι να κανουμε!!!!

 

Loulouca : εχω και pregnyl και καποιες αλλες cetrotide (καπως ετσι). Και γω μονη μου θα τις κανω.Αστα! τωρα ποιος θα μου δείξει δεν ξερω! (ειχα δει και ενα βιντεακι καπου :-) )

Καποια φαρμακα τα πληρωσε το ΙΚΑ και σε καποια αλλα πληρωσα συμμετοχη (οχι πολλα)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια επειδή είμαι από Κύπρο μου είπανε ότι στην Ελλάδα οι τιμές της εξωσωματικής είναι πολύ πιο φθηνές από εδώ. Εδώ μου είπανε ότι κοστίζει 4000 ευρώ να την κάνω χωρίς τα φάρμακα. Εκεί πόσο κάνει; Επειδή σκέφτομαι να το κάνω εκεί αν συμφέρει.

Link to comment
Share on other sites

καλη επιτυχία και σε σας κοριτσια!!!

2 μερουλες αδεια χρειαζεται μονο. μια για την ωοληψία και μια 2-3 μερες αργοτερα για την εμβρυομεταφορα. εμενα ο γιατρος μου είπε να πηγαινω κανονικα στη δουλεια (σε γραφειο ειμαι και δεν κουραζομαι).

Qhtop3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια επειδή είμαι από Κύπρο μου είπανε ότι στην Ελλάδα οι τιμές της εξωσωματικής είναι πολύ πιο φθηνές από εδώ. Εδώ μου είπανε ότι κοστίζει 4000 ευρώ να την κάνω χωρίς τα φάρμακα. Εκεί πόσο κάνει; Επειδή σκέφτομαι να το κάνω εκεί αν συμφέρει.

 

Εδώ είναι γύρω στα 3000, αλλά αν βάλεις και τα αεροπορικά και το ξενοδοχείο (γιατί πού θα μείνεις; ) δεν νομίζω ότι αξιζει να μπεις στην ταλαιπωρία να την κάνεις εδώ. Εκτός κι αν έχεις κάποιον να σε φιλοξενήσει, οπότε ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εδώ είναι γύρω στα 3000, αλλά αν βάλεις και τα αεροπορικά και το ξενοδοχείο (γιατί πού θα μείνεις; ) δεν νομίζω ότι αξιζει να μπεις στην ταλαιπωρία να την κάνεις εδώ. Εκτός κι αν έχεις κάποιον να σε φιλοξενήσει, οπότε ΟΚ.

 

Στο εμβρυογενεσι μου ειπαν 2700 αλλα θα μειωσουν τις τιμες κι αλλο λογω μισθολογικων συνθηκων που αντιμετωπιζει το κοινο .

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια! εγω την εκανα περυσι τον ιουνιο στο γεννημα με τον κ.Μαντουδη. εκανα μικρογονομοποιηση και μου εβαλαν βλαστοκυστες και τωρα εχω 2 ζοζυουνες 9 μηνων....

μου στοιχισε γυρω στα 3800. τα φαρμακα τα πηρα με το ταμειο και μου πηγαν περιπου στα 600 ευρω. ευχομαι καλη επιτυχια σε ολες!!!η διαδικασια δεν ειναι τιποτα..να σκεφτεστε μονο το μετα ..... και ολα θα πανε καλα!!!

:);)
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας. Αν κυμαίνονται γύρως τις 3000 δεν με συμφέρει τότε γιατί σίγουρα τα αεροπορικά θα είναι 2 εμένα και του συζύγου και η διαμονή και ο κίνδυνος του αεροπλάνου μετά άρα καλύτερα να πληρώσω κάτι παραπάνο και να είμαι πιο σίγουρη.

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια γεια σας! Κι εγώ πάω για την πρώτη μου εξωσωματική και εύχομαι όπως και στις υπόλοιπες κοπέλες να είναι η μια και τυχερή. Αυτή τη στιγμή βέβαια είμαι σε αρχικό στάδιο ακόμη, καθώς πριν 4 μέρες πηγαμε στο πρώτο ραντεβού μας. Μας εγραψε ένα κατεβατό από εξετάσεις και μόλις τις συγκεντρώσουμε θα ξαναπάμε να δουμε πως θα προχωρήσουμε.

Επίσης θελω να κανονίσω τώρα και το ραντεβού για την επιτροπή του ΙΚΑ.

 

Louloucaa κι εγώ στη Λάρισα θα την κάνω με το Μεσήνη, αν και δεν είμαι από εκεί. Θα με ενδιέφερε να ακούσω τη γνώμη σου για εκεί και για το γιατρό σου. Εμάς μας έκανε μια καλή πρώτη εντύπωση στο ραντεβού που είχαμε. Οτιδήποτε πληροφορία έχεις ή συμβολή θα με ενδιέφερε πολύ γιατί κι εγώ είχα πολύ λίγες εμπειρίες ακούσει που με εκαναν να καταλήξω στη Λαρισα. Βέβαια ήταν όλες καλές . Ελπίζω να κάναμε καλή επιλογή.

 

Καλή επιτυχία σε κάθε κορίτσι που επιθυμεί να γίνει μανούλα!

Μακάρι να τα καταφέρουμε όλες μας!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια εχω μπερδευτει λιγο.... Κι αν καποιος μπορει να με ξεμπερδεψει θα μου κανει τεραστια χαρη...

 

καταρχην να πω οτι εγω ειμαι ικα και ο αντρας μου τεβε...

 

εγω θα λεω τα βηματα 1-1 και εσεις μου επιβεβαιωνετε?? οκ?

 

1)βρηκα κεντρο

2) παει ο αντρας μου και κανει σπερμοδιαγραμμα σε δημοσιο νοσοκομειο

3) πρεπει να κανει άλλο ένα σε διαστημα 3 μηνων.

4) κλεινω ραντεβου στην επιτροπη

5)πάω στο ικα και παιρνω το παραπεμτπτικο

6)μαζευω και όλα τα άλλα δικαιολογιτικα

7) Παω επιτροπη και παιρνω εγκριση.

 

αγοραζω φαρμακα, κανω την εξωσωματικη και μετα το σταυρό μου??

 

πληρωνω τα λεφτα που μου ειπε το κεντρο, στο κεντρο και για τα φαρμακα θα πληρωσω συμμετοχη γυρω στα 600 ευρω...

 

καλα το παω?

για βοηθηστε σας παρακαλω...

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια εχω μπερδευτει λιγο.... Κι αν καποιος μπορει να με ξεμπερδεψει θα μου κανει τεραστια χαρη...

 

καταρχην να πω οτι εγω ειμαι ικα και ο αντρας μου τεβε...

 

εγω θα λεω τα βηματα 1-1 και εσεις μου επιβεβαιωνετε?? οκ?

 

1)βρηκα κεντρο

2) παει ο αντρας μου και κανει σπερμοδιαγραμμα σε δημοσιο νοσοκομειο

3) πρεπει να κανει άλλο ένα σε διαστημα 3 μηνων.

4) κλεινω ραντεβου στην επιτροπη

5)πάω στο ικα και παιρνω το παραπεμτπτικο

6)μαζευω και όλα τα άλλα δικαιολογιτικα

7) Παω επιτροπη και παιρνω εγκριση.

 

αγοραζω φαρμακα, κανω την εξωσωματικη και μετα το σταυρό μου??

 

πληρωνω τα λεφτα που μου ειπε το κεντρο, στο κεντρο και για τα φαρμακα θα πληρωσω συμμετοχη γυρω στα 600 ευρω...

 

καλα το παω?

για βοηθηστε σας παρακαλω...

 

ευχαριστω

 

 

vickytsoch, να συμπληώσω στις δικές σου απορίες και τις δκές μου please?

 

Εμένα ο άντρας μου δεν έχει ταμείο, είναι ανασφαλιστος αυτή τη στιγμή. Οπότε αφού δε μπορεί στο ΙΚΑ, που κάνει σπερμοδιάγραμμα; ΑΛλά και να ήταν ασφαλισμένος, στο ΙΚΑ της περιοχής μου, όπως και στο νοσοκομείο μας, απλά ΔΕΝ κάνουν σπερμοδιαγράμματα!!! Έλεος! Απότι μας είπαν, εδώ μόνο σε συμβεβλημένα μικροβιολογικά με το ΙΚΑ γίνεται σπερμοδιάγραμμα.

Και αναρωτιέμαι: Η επιτροπή θα το δεχτεί??? ΟΕΟ????

θα πάρω βέβαια να ρωτήσω στα τηλ της επιτροπής αλλά θα ήθελα να το διασταυρώσω και με όσες απο εσας γνωρίζετε

 

Τώρα όσο για τη συμμετοχή των 600 ευρώ που λες για τα φάρμακα, είχα την εντύπωση ότι το ικα τα δικαιολογεί όλα. Είσαι σίγουρη;

Αν επιτρέπεται που θα κάνεις εξωσωματική; Κι εμένα η πρώτη φορά θα είναι....

Αντε να δουμε,,, Καλή επιτυχία σου εύχομαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!loulouka και miranda και εγώ στο Μεσσήνη θα ξεκινήσω σε λίγες μέρες την 3η προσπάθεια, είχα κάνει την 1η τον Μάιο αλλά έφτασα μέχρι την ωοληψία λόγω ανύπαρκτων ωαρίων,την 2η την έκανα αρχές Οκτώβρη αλλά τίποτα,βιοχημική.Ελπίζω αυτή να είναι η 3η και καλύτερη!Εγώ κάνω menopur και gonapeptyl,δεν μου ήταν τελικά δύσκολο να κάνω μόνη μου τις ενέσεις,μόνο την 1η είχα κάνει στο φαρμακείο.Εσύ loulouca πως τα πήγες?τώρα σε ποια φάση βρίσκεσαι?miranda πότε ξεκινάς?και εγώ δεν είμαι από Λάρισα.

Link to comment
Share on other sites

miranda όταν ήταν να περάσω επιτροπή είχα πάρει τηλ στη Θεσσαλονίκη γιατί ο γιατρός του ΙΚΑ μου είπε ότι εκεί έπρεπε να πάω,τότε όμως όταν τηλ μου είπαν να πάρω Αθήνα,παίρνω στην Αθήνα,κλείνω ραντεβού μετά από 1 μήνα και όταν πήγα δεν με πέρασαν γιατί όλα τα σπερμοδιαγράματα ήταν από ιδιωτικό εργαστήριο,κατί για το οποίο είχα ρωτήσει το γιατρό του ΙΚΑ αλλά μου είχε πει ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα,νομίζοντας βέβαια ότι θα πήγαινα στη Θεσσαλονίκη γιατί η επιτροπή Αθήνας δεν έχει και τόσο καλή φήμη!Ξεκινάμε να επιστρέψουμε από Αθήνα άπραγοι και με πολλά νεύρα και παίρνω τηλ στη Θεσσαλονίκη και με δέχονται αυτή τη φορά!να τρελένεσαι!εκεί βεβαίως τα πράγματα πήγαν ρολόι!εσύ σε ποια επιτροπή θα πας?για τα φάρμακα που λες και εγώ για τα πολύ ακριβά τα menopur μου τα έδωσαν από το φαρμακείο του ΙΚΑ και δεν πλήρωσα τίποτα,για τις gonapeptyl και pregnyl τα πήρα από φαρμακείο με 25% συμμετοχή,δεν ήταν ακριβά.Υπάρχουν όμως κάποια φάρμακα που είναι εκτός της λίστας του ΙΚΑ,ίσως για αυτά πληρώνεις παραπάνω.Και επίσης γίνονται συνέχεια αλλαγές,εγώ τώρα που πήγα να πάρω τα χρήματα για την 2η μου είπαν ότι πρέπει να πάω στην επιτροπή που με πέρασαν να δώσω τα δικαιολογητικά και όχι στο ΙΚΑ της περοχής μου που ήταν μέχρι πρότινος!αν είναι να δώσουν λεφτά σε περνάνε από κόσκινο!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Λίλα μου. Σ' ευχαριστώ για την απάντηση.Αμάν τι ταλαιπωρία κι αυτή που περασες! Μπαίνουμε που μπαίνουμε σε τέτοια διαδικασία ψυχοφθόρα της εξωσωματικης και έχουμε να τα γραφειοκρατικά που σε τρελΑινουν! Λες κ μας περιστατικών να ανεβοκατεβαινουμε ταξίδια. Τι ανευθυνοι που είναι... Παίζουν με ευαίσθητα για μας θέματα! Θα Πάρω τώρα στη Θεσσαλονικη να δω τι θα μου πουν. Εγω δε ξέρω τι φάρμακα θα Πάρω. Αυτή τη στιγμή είμαστε στη φάση να κάνουμε τις εξετάσεις που ζήτησαν. Εσυ κορίτσι μου ξεκινησες? σου εύχομαι καλή επιτυχία!!!!!! Αν θες να μου πεις, που την κανεις την εξωσωματικη;

 

miranda όταν ήταν να περάσω επιτροπή είχα πάρει τηλ στη Θεσσαλονίκη γιατί ο γιατρός του ΙΚΑ μου είπε ότι εκεί έπρεπε να πάω,τότε όμως όταν τηλ μου είπαν να πάρω Αθήνα,παίρνω στην Αθήνα,κλείνω ραντεβού μετά από 1 μήνα και όταν πήγα δεν με πέρασαν γιατί όλα τα σπερμοδιαγράματα ήταν από ιδιωτικό εργαστήριο,κατί για το οποίο είχα ρωτήσει το γιατρό του ΙΚΑ αλλά μου είχε πει ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα,νομίζοντας βέβαια ότι θα πήγαινα στη Θεσσαλονίκη γιατί η επιτροπή Αθήνας δεν έχει και τόσο καλή φήμη!Ξεκινάμε να επιστρέψουμε από Αθήνα άπραγοι και με πολλά νεύρα και παίρνω τηλ στη Θεσσαλονίκη και με δέχονται αυτή τη φορά!να τρελένεσαι!εκεί βεβαίως τα πράγματα πήγαν ρολόι!εσύ σε ποια επιτροπή θα πας?για τα φάρμακα που λες και εγώ για τα πολύ ακριβά τα menopur μου τα έδωσαν από το φαρμακείο του ΙΚΑ και δεν πλήρωσα τίποτα,για τις gonapeptyl και pregnyl τα πήρα από φαρμακείο με 25% συμμετοχή,δεν ήταν ακριβά.Υπάρχουν όμως κάποια φάρμακα που είναι εκτός της λίστας του ΙΚΑ,ίσως για αυτά πληρώνεις παραπάνω.Και επίσης γίνονται συνέχεια αλλαγές,εγώ τώρα που πήγα να πάρω τα χρήματα για την 2η μου είπαν ότι πρέπει να πάω στην επιτροπή που με πέρασαν να δώσω τα δικαιολογητικά και όχι στο ΙΚΑ της περοχής μου που ήταν μέχρι πρότινος!αν είναι να δώσουν λεφτά σε περνάνε από κόσκινο!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

και εγώ στο Μεσσήνη,περιμένω να διαθετήσω σε λίγες ημέρες,θα πάω να κάνω υπέρηχο την 2η ημέρα να δούμε αν έφυγαν κάτι κύστες που είδε χθες που πήγαμε και αν έφυγαν θα ξεκινήσω την ίδια μέρα.εγώ είμαι από Θεσσαλία και με δέχθηκαν στη Θεσσαλονίκη?εσύ γιατί παίζει ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...