Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Νεογνά & Μωρά: Ανάπτυξη, Ψυχολογία, Συμπεριφορά > Κινητική-Σωματική Ανάπτυξη

Notices

Κινητική-Σωματική Ανάπτυξη Πιάσιμο αντικειμένων, περπάτημα, μπουσούλημα, στράτα, πάνες

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 02-11-11, 17:28   #1
christiana000

christiana000 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή να τα κοψω?

καλησπερα κοριτσια!!ελπιζω το θεμα που ανοιξα να μην ειναι πολυ ασχετο με την ενοτητα γιατι αφορα τα μαλλακια της κορης μου.πρωτα απ ολα γεννηθηκε με παρα πολλα μαλλακια σχεδον καρε και τωρα που ειναι 15 μηνων τα μαλλια της φτανουν στην πλατη.θελω τη γνωμη σας γιατι σκεφτομαι να την κουρεψω γιατι απ οτι βλεπω την ενοχλουν που πεφτουν στα ματια της και φοβαμαι μην της δημιουργησουν κανενα προβλημα πχ μολυνση.της βαζω τσιμπιδακια αλλα δεν τα θελει τα τραβαει και ξεμαλλιαζεται.επισης στον υπνο δειχνει να ενοχλειται.απο την αλλη εχω τους αλλους και τον αντρα μου να με πριζουν μην τυχον και πειραξω τα μαλλια του μωρου οτι ειναι ομορφο ετσι κτλ.και εμενα μου αρεσουν αλλα..εσεις τι λετε?
Ο χρήστης christiana000 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-11-11, 17:47   #2
v & a

Το avatar του χρήστη v & a

Περιοχή: ...στο υπέροχο μυαλουδάκι των 2 κοριτσιών μου!!!
v & a χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εμενα μου ελεγαν να μη τα κοψουμε γιατι δεν την ειχα βαφτισει. το 1ο κουρεμα λοιπον το καναμε στα 2μισι!ευτυχως που ειχε ελαχιστα μαλλια οοταν γεννηθηκε γιατι θα χαν φτασει στις φτερνες. και γιαυτο μαλιστα δε με ενοιαζε που ηταν ακουρευτη τοσο καιρο.
Αν την εχεις βαφτισει η αν δε σε νοιαζουν αυτα που λενε πως πριν βαφτιστει μη το κουρεψεις το παιδι δε κανει και τετοια ( που λενε οι μεγαλοι συνηθως) καλυτερα να τα κοψεις να φυγουν τα μωρουδιακα μαλλια που ειναι και πιο αδυναμα και δεν εχουν λογο να μενουν, να ειναι καθαρο και λαμπερο μαλλακι με ωραιο σχημα και χωρις ουρες απο δω κι απο κει. (δε ξερω αν εσενα τα εχει ασυμμετρα εμας παντως πετουσαν κατι τουφες σε διαφορα μηκη διασπαρτα!)
Παλιά 02-11-11, 17:56   #3
christiana000

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο v & a Εμφάνιση μηνυμάτων
εμενα μου ελεγαν να μη τα κοψουμε γιατι δεν την ειχα βαφτισει. το 1ο κουρεμα λοιπον το καναμε στα 2μισι!ευτυχως που ειχε ελαχιστα μαλλια οοταν γεννηθηκε γιατι θα χαν φτασει στις φτερνες. και γιαυτο μαλιστα δε με ενοιαζε που ηταν ακουρευτη τοσο καιρο.
Αν την εχεις βαφτισει η αν δε σε νοιαζουν αυτα που λενε πως πριν βαφτιστει μη το κουρεψεις το παιδι δε κανει και τετοια ( που λενε οι μεγαλοι συνηθως) καλυτερα να τα κοψεις να φυγουν τα μωρουδιακα μαλλια που ειναι και πιο αδυναμα και δεν εχουν λογο να μενουν, να ειναι καθαρο και λαμπερο μαλλακι με ωραιο σχημα και χωρις ουρες απο δω κι απο κει. (δε ξερω αν εσενα τα εχει ασυμμετρα εμας παντως πετουσαν κατι τουφες σε διαφορα μηκη διασπαρτα!)
ειναι ιδια στο μηκος και πολυ πυκνα.σαν ενηλικα ενα πραγμαεπισης ειναι βαπτισμενη.απλα παλιοτερα της τα ειχα κοψει αφελειες και τωρα που μακραινουν μονο με τσιμπιδακια δεν πεφτουν στα ματια της
Παλιά 02-11-11, 18:10   #4
black_rose

Περιοχή: Κάπου εδώ...
black_rose χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλέ κούρεψε το κοριτσάκι σου!!!Μην ακούς κανέναν!!!Λιγάκι την φρατζούλα να μην την ενοχλεί και ένα καρεδάκι είναι ότι πρέπει.Θα μεγαλώσουνε πολύ γρήγορα,θα δεις!

Ο χρήστης black_rose δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-11-11, 18:30   #5
joan80

Το avatar του χρήστη joan80

joan80 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Λογικό είναι τα τσιμπιδάκια να την ενοχλούν. Και εγώ θα εκευριζόμουν αν τα ειχα συνεχως στο κεφάλι μου. Από την άλλη ίσως είναι και επικινδυνα να τα βάλλει στο στόμα της. Εγώ θα σου πρότεινα να τα κόψεις λίγο. όχι να τα κάνεις αγορίστικα εντελλώς, αλλά ένα μηκος που να βοελύει το παιδί.

Ο χρήστης joan80 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-11-11, 18:34   #6
Totzo

Totzo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

γιατί δεν της βάζεις κορδέλες για να μην πεφτουν οι αφέλειες μες τα ματια της?εγω παλια τετοιες ειχα. μια ροζ και μια κόκκινη με εναν φιογκο στην κορυφη..
Ο χρήστης Totzo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-11-11, 11:30   #7
nouka

Το avatar του χρήστη nouka

Περιοχή: Σέρρες
nouka χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εμενα ειναι 13 μηνων και την εχω κουρεψει δυο φορες μεχρι τωρα... την πρωτη φορα καρεδακι, αλλα επειδη δεν μ αφηνει να την χτενιζω εκανε κομπους και την δευτερη φορα αγορε...

Ο χρήστης nouka δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-11-11, 13:08   #8
christiana000

Προεπιλογή

κοριτσια την κουρεψα!ειναι κουκλα με το καρεδακι!!
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές