Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 30-10-11, 01:37   #1
miranda!

miranda! ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ωορηξια και πονος;ποτε επρεπε να γινει επαφη;

Κορίτσια ηθελα να ρωτήσω το εξής:

Είμαι στη δέκατη μέρα του κύκλου μου. Από την 8η - 2 μέρες πριν δηλαδή- ξεκίνησαν τα διάφανη υγρά και κατάλαβα ότι πρόκειται για ωορηξία. Είχαμε χτες επαφή. Πριν λίγο εκεί που καθόμουν στον καναπέ με έπιασε ένας έντονος πόνος χαμηλά που διήρκησε πολύ λίγα λεπτά. Λογικά της ωορηξίας. Αυτό που δεν καταλαβαίνω και ήθελα τη βοήθειά σας είναι ποιά είναι η πιο κατάλληλη στιγμή να έχουμε επαφή;Όταν είναι ο πόνος σημαίνει ότι τοτε είναι η καλύτερη στιγμή ή ότι με την εκδήλωση του πόνου σημαίνει κ η λήξη της ωορηξίας οπότε, ότι έγινε, έγινε;
Ευχαριστώ
Ο χρήστης miranda! δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-10-11, 09:38   #2
ravT

ravT ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσι κατ αρχην τι κύκλο έχεις και έχεις ωορηξία την 8η μέρα?
Δεύτερον τα διαφανή υγρά δεν είναι απαραίτητα ωορηξία...
Και ο πόνος επίσης μπορεί να είναι οτιδήποτε. Το έντερο ας πούμε...
Όπως λέω σε όλες όσες εμφανέστατα αγχώνεστε, χαλαρώστε και απολαύστε τον έρωτα. Και θα έρθει και το σποράκι...
Παλιά 30-10-11, 12:42   #3
miranda!

miranda! ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ravT Εμφάνιση μηνυμάτων
Κορίτσι κατ αρχην τι κύκλο έχεις και έχεις ωορηξία την 8η μέρα?
Δεύτερον τα διαφανή υγρά δεν είναι απαραίτητα ωορηξία...
Και ο πόνος επίσης μπορεί να είναι οτιδήποτε. Το έντερο ας πούμε...
Όπως λέω σε όλες όσες εμφανέστατα αγχώνεστε, χαλαρώστε και απολαύστε τον έρωτα. Και θα έρθει και το σποράκι...

RavT καλημέρα! Δυστυχώς το σποράκι δεν θέλει να έρθει. Κι εγώ δεν είναι οτι αγχώθηκα ιδιαίτερα με την παραπάνω ερώτησή μου, απλά ήθελα να ξέρω πότε είναι η κατάλληλη στιγμή στη φάση της ωορηξίας και πότε η λήξη της.
Το παλεύουμε 2,5 χρόνια τώρα και πάμε για εξωσωματική ,λόγω κακού σπέρματος...

Ο κύκλος μου είναι κανονικός στις 28 ημέρες. Εκτός κάποιες αλλαγές, που μπορεί να παίξουν καμιά φορά σε 26-27 ημέρες.Χθες που με έπιασε αυτός ο πονος ήμουν στη 10η μέρα .Το περίεργο είναι ότι ηρθε τόσο ξαφνικά, σε σημείο που δεν μπορούσα καν να καθήσω στην καρέκλα και σπάνια με πιάνεικάτι τέτοιο. Μπορεί 1 -άντε στην καλύτερη 2 φορές το χρόνο. Συνήθως δεν την καταλαβαίνω την ωορηξία. Μόνο απο την αλλαγή στα υγρά
Παλιά 30-10-11, 16:12   #4
lilipoupolh

lilipoupolh χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπέρα miranda!
Λοιπόν, επειδή είχα την ίδια απορία ρώτησα τον γυναικολόγο μου. Εμένα με πιάνει πόνος την 14 μέρα (σε κύκλο 29 ημερών) για περίπου 12 ώρες και ο γιατρός μου μου είπε τα εξής:
Υπάρχουν δύο πόνοι ωορηξίας, ο πρώτος καθώς μεγαλώνει το ωάριο, δεν είναι συνεχόμενος και διαρκεί αρκετές μέρες, μέχρι να σπάσει το ωάριο και ο δεύτερος, είναι την ημέρα της ωορηξίας που πονάς επειδή σπάει το ωάριο και φεύγει μαζί και ένα υγρό και αυτό είναι που προκαλεί τον πόνο!
Εγώ, πονάω εκείνη την ημέρα. Εσύ μπορεί να πονάς καθώς μεγαλώνει το ωάριο, το έχω πάθει και εγώ κάποια στιγμή αυτό. Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο...
Η γνώμη μου πάντως είναι, αφού πάτε για εξωσωματική, μην αγχώνεσαι τώρα με τις μέρες ωορηξίας. Καλό θα είναι βέβαια να έρθετε σε επαφή και την δωδέκατη και δέκατη τρίτη μέρα, και εάν γίνει έγινε! Πιστεύω πως δεν αξίζει τώρα να αγχώνεσαι, μιας και ξέρετε ότι υπάρχει πρόβλημα στο σπέρμα!
Ο χρήστης lilipoupolh δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-11-11, 22:39   #5
joanf

joanf ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

kalispera!! ego den thlo na kmo paidaki akma gti ime mikri akma 19, alla palia eixa kai ego entonus ponus kai piga ston giatro m kai m ipe oti otan exo worixia to wario m epdi ine skliro spazei mesa m kai gi avto ponaw toso poli!!
Ο χρήστης joanf δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-11-11, 13:43   #6
ginatri

ginatri ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο miranda! Εμφάνιση μηνυμάτων
RavT καλημέρα! Δυστυχώς το σποράκι δεν θέλει να έρθει. Κι εγώ δεν είναι οτι αγχώθηκα ιδιαίτερα με την παραπάνω ερώτησή μου, απλά ήθελα να ξέρω πότε είναι η κατάλληλη στιγμή στη φάση της ωορηξίας και πότε η λήξη της.
Το παλεύουμε 2,5 χρόνια τώρα και πάμε για εξωσωματική ,λόγω κακού σπέρματος...

Ο κύκλος μου είναι κανονικός στις 28 ημέρες. Εκτός κάποιες αλλαγές, που μπορεί να παίξουν καμιά φορά σε 26-27 ημέρες.Χθες που με έπιασε αυτός ο πονος ήμουν στη 10η μέρα .Το περίεργο είναι ότι ηρθε τόσο ξαφνικά, σε σημείο που δεν μπορούσα καν να καθήσω στην καρέκλα και σπάνια με πιάνεικάτι τέτοιο. Μπορεί 1 -άντε στην καλύτερη 2 φορές το χρόνο. Συνήθως δεν την καταλαβαίνω την ωορηξία. Μόνο απο την αλλαγή στα υγρά

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΩΟΡΗΞΙΑ ΜΕ ΕΣΕΝΑ.ΤΙ ΠΡΑΓΜΑ ΚΙ ΑΥΤΟ?ΕΧΩ ΚΥΚΛΟ 27 ΗΜΕΡΩΝ ΚΑΙ Η ΔΕΚΑΤΗ ΕΩΣ ΤΗ ΔΩΔΕΚΑΤΗ ΜΕΡΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΤΟΥΣ 2 ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΣ ΚΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΠΕΡΙΟΔΟΥ.ΚΑΝΑΜΕ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΕΚΕΙΝΕΣ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΚΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΑΥΤΟ.ΕΧΩ ΚΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟ ΕΝΤΕΡΟ ΜΟΥ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΑΥΤΟ???
Ο χρήστης ginatri δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-11-11, 14:31   #7
miranda!

miranda! ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ginatri Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΩΟΡΗΞΙΑ ΜΕ ΕΣΕΝΑ.ΤΙ ΠΡΑΓΜΑ ΚΙ ΑΥΤΟ?ΕΧΩ ΚΥΚΛΟ 27 ΗΜΕΡΩΝ ΚΑΙ Η ΔΕΚΑΤΗ ΕΩΣ ΤΗ ΔΩΔΕΚΑΤΗ ΜΕΡΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΤΟΥΣ 2 ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΣ ΚΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΠΕΡΙΟΔΟΥ.ΚΑΝΑΜΕ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΕΚΕΙΝΕΣ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΚΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΑΥΤΟ.ΕΧΩ ΚΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟ ΕΝΤΕΡΟ ΜΟΥ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΑΥΤΟ???

ginatri γεια σου!
Λοιπόν μετά απο λίγες μέρες είχα παει για το παπ και ρωτησα το γιατρό μου. ¨οντως ήταν ωορηξια και μάλιστα πρόωρη από τι μου είπε. το επιβεβαιώσαμε κ οταν μου εκανε υπέρηχο. πρέπει να είχα πιο μικρό κύκλο την προηγούμενη φορά κ για αυτό. Αν έχεις τακτικές επαφές μέρα παρά μέρα πχ, σίγουρα θα την πετύχεις την ωορηξία σου μην ανησυχείς. Πάντως εμένα δε με πιάνει πάντα όπως έσένα. Μπορεί μια φορά το χρονο και αν. Τώρα που το σκέφτομαι ,κάποιες φορές πονάω κατά την επαφή οποτε μπορεί να είναι οι μερες της ωορηξίας στο αποκορύφωμα τους
Αυτό με το έντερό σου μπορεί να παίζει ρόλο και να πονάς, αλλά δε θα πονούσες κάθε μήνα, έτσι δεν είναι; το κοίταξες; αν συνεχίσεις να πονάς πηγαινε σε ένα γιατρό να δεις για το έντερό σου να ξέρεις, αν είναι.

Κ κάτι άσχετο αλλά κ σχετικό να γελάσουμε...
Όταν ήμουν γύρω στα 11-12 η συνομίληκη κολλητή μου τότε εκεί ξαφνικά που είμασταν παρέα αρχισε και πονούσε. Ο πόνος έγινε τόσο έντονος που οι γονείς της την πήραν τρομαγμενοι στο νοσοκομείο! Η διάγνωση; Οξεία σκωληκοειδήτιδα και ετοιμαζόταν για χειρουργείο. Ευτυχώς τελευταία στιγμή εμφανίστηκε ένας γιατρός -ευτυχώς!!! - ο οποίος εξετάζοντάς την και ρωτώντας (θε θυμάμαι λεπτομέρειες) κατέληξε στο συμπέρασμα οτι η κοπέλα απλά είχε ωορηξία!!!!!!

Ελληνικά νοσοκομεία!!!!!!!!!!!!!!!!!
Παλιά 23-04-13, 17:04   #8
gina77

gina77 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κορίτσια εγώ είχα ωορρηξία στις 19-4 (υπολογίζω) και έχω ακόμη πόνο την κοιλιά, όπως όταν περίμενα την ωορρηξία. Το ίδιο σύμπτωμα το είχα και τον προηγούμενο μήνα. Το έχετε ξανακούσει? Ξέρει καμία σε τί οφείλεται?
Ο χρήστης gina77 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-04-13, 17:41   #9
fairy_

Το avatar του χρήστη fairy_

Περιοχή: stuttgart germany
fairy_ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σου Gina
Ο πόνος της ωορρηξίας είναι αισθητός λίγο πριν, κατά τη διάρκεια, και λίγο μετά την ωορρηξία, όταν δηλαδή το ωάριο απελευθερώνεται από τις ωοθήκες.
Μπορει γιαυτο ακομα να τον αισθανεσαι.
Ισως εχει γινει η ωορρηξια ισως ομως ακομα οχι.
Εχεις κανει τεστ ωορρηξιας??
Ο χρήστης fairy_ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-06-13, 23:08   #10
teddybear

teddybear ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ αυτό το μήνα είχα έντονο πόνο κατά την επαφή τη 12η μέρα (με κύκλο 28 ημερών) με αποτέλεσμα να μην ολοκληρωθεί τελικά γιατί πονούσα. Την άλλη μέρα πήγα στο γιατρό γιατί ανησύχησα και μου είπε ότι τότε έσπασε το σποράκι! Καταέσκασα!!!! Τον άλλο μήνα τουλάχιστον θα ξέρω!!!!
Α! και μια χαζή ίσως απορία! όταν σπάει το σποράκι τότε μπορεί να γονιμοποιηθεί???? μπερδεύτηκα λίγο!!
Ο χρήστης teddybear δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-06-13, 17:00   #11
fairy_

Το avatar του χρήστη fairy_

Περιοχή: stuttgart germany
fairy_ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ναι μπορει! Απο τη στιγμη που ελευθερωθει το ωαριο και μεχρι το πολυ 24 ωρες μπορει να γινει γονιμοποιηση.Απλα μειωνονται οι πιθανοτητες...
Για να εισαι μεσα να εχεις επαφες πριν την ωορηξια!
Ο χρήστης fairy_ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-06-13, 22:00   #12
Mirandoula

Περιοχή: Faliro
Mirandoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Υπάρχει μεγάλη περίπτωση αυτοί οι πόνοι να είναι της ωορρηξίας,γιατί και εγώ το ίδιο πράγμα παθαίνω. Αυτό το μήνα δεν κατάλαβα έντονο πόνο και ήρθα σε επαφή με τον άντρα μου όλες τις πιθανές μέρες.Να το πέτυχα αυτή τη φορά;;;;θα δείξει. Προσπαθούμε για δεύτερο, μακάρι να έρθει γρήγορα όπως το πρώτο

Ο χρήστης Mirandoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 11-02-14, 01:08   #13
loving

loving ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

γεια σας,θα ηθελα να ρωτησω κατι.εχω γενικα σταθερο κυκλο 28-29(σπανια) ημερεσ.πηγα στη γυναικολογο μου την 12 μερα του κυκλου μου για να κανω τεστ παπ και μου εκανε και εναν υπερυχο και μου ειπε πως σε λιγεσ μερεσ θα εχω ωοριξια(οπως και ειναι φυσικο γιατι ο κυκλος μου ειναι συνηθως 28 ημερων οποτε η ωοριξια μου γινετε την 14)μετα απο 2 μερεσ λοιπον με πιανουν καντι πονακια χαμηλα τα οποια απεδωσα στην ωοριξια μου.αυτο που μουκανει εντυπωση ειναι οτι αυτα τα πονακια συνεχιστηκαν μεχρι και την 16 μερα.ειναι φυσιολογικο??υπαρχει περιπτωση να εκανα διπλη ωοριξια??
Ο χρήστης loving δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-02-14, 11:24   #14
anastasia88

anastasia88 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο loving Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σας,θα ηθελα να ρωτησω κατι.εχω γενικα σταθερο κυκλο 28-29(σπανια) ημερεσ.πηγα στη γυναικολογο μου την 12 μερα του κυκλου μου για να κανω τεστ παπ και μου εκανε και εναν υπερυχο και μου ειπε πως σε λιγεσ μερεσ θα εχω ωοριξια(οπως και ειναι φυσικο γιατι ο κυκλος μου ειναι συνηθως 28 ημερων οποτε η ωοριξια μου γινετε την 14)μετα απο 2 μερεσ λοιπον με πιανουν καντι πονακια χαμηλα τα οποια απεδωσα στην ωοριξια μου.αυτο που μουκανει εντυπωση ειναι οτι αυτα τα πονακια συνεχιστηκαν μεχρι και την 16 μερα.ειναι φυσιολογικο??υπαρχει περιπτωση να εκανα διπλη ωοριξια??

καλημερα loving!ειναι φυσιολογικα τα πονακια γιατι η ωορρηξια αφηνει υγρα και γιαυτο ποναμε κανα 2 μερουλες.μου το χει πει ο γιατρος μου!επισης αν ησουν για διπλη ωορρηξια θα φαινοταν και στον υπερυχο σε τοσο συντομο διαστημα και θα σου το ειχε αναφερει η γυναικολογος σου (αν και δεν ξερω κατα ποσο ισχυει η δευτερη ωορρηξια) μπορεις να δεις επισης και στις φωτο απο τον υπερυχο ποσα ωοθυλακια φαινονται!
Ο χρήστης anastasia88 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές