Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 15-10-11, 13:48   #1
katerina2512

Το avatar του χρήστη katerina2512

katerina2512 χωρίς αξιολόγηση
Unhappy ΑΝΤΙΦΩΣΦΟΛΙΠΙΔΙΚΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ: Οσες εχουν εμπειρια ας με βοηθησουν σας παρακαλω...

Κοριτσια καλημερα .
Μετα απο μια παλινδρομηση στον Ιουλιο αρχισα να ψαχνομαι για θρομβοφιλια ,μιας κ ειχα κ οικογενειακο ιστορικο. Επειδη το (αναπαραγωγικο) ιστορικο μου ειναι ψιλοπεριεργο κ δεν εχω κ πολλες επιλογες για να περιμενω κ να κανω προσπαθειες επι προσπαθειων , αποφασισα να κανω κ ανοσολογικο ελεγχο εκτος απο τις εξετασεις για θρομβοφιλια. Απο τις εξετασεις βρεθηκε αντιφωσφολιπιδικο συνδρομο . Για την ακριβεια η αιματολογος μου ειπε οτι ναι μεν ειναι στο 7.8 τα αντικαρδιολιπινικα μου (δηλ αρνητικα) αλλα αξιολογώντας κ τις υπολοιπες εξετασεις πιστευει οτι οταν μεινω εγκυος θα θετικοποιηθει . Τον επομενο μηνα αρχιζουμε ξανα προσπαθειες με προκληση ωοθ/ξιας (οπως κ την πρωτη φορα) . Μου εδωσε απο τωρα να πινω salospir 80mg και filicine που ουτως η αλλως επινα για να εχω ενα καλο αποθεμα προκαταβολικα . Μου συνεστησε με την πρωτη θετικη χοριακη να αρχισω αντιπηκτικες . Τελος μου ζητησε να επαναλαβω καποιες απο τις εξετασεις περιπου στην 8η - με 10η εβδομαδα (οταν με το καλο) .
Επισης επειδη απο τις ανοσολογικες φανηκε προδιαθεσικο εδαφος για καποιο αυτοανοσο , με εστειλε σε ρευματολογο . Η ρευματολογος ομως με τις ιδιες ακριβως εξετασεις που της εδειξα μου ειπε οτι δεν εχω αντιφωσφολιπιδικο κ οτι κακως η αιματολογος εβαλε τετοια διαγνωση απο τωρα . Εν τελει αφου εξαντλησαμε το θεμα του αυτοανοσου κ με εστειλε για ενα σκασμο εξετασεις , θα με ξαναδει σε καμια εβδομαδα μαζι με τα νεα αποτελεσματα για να οριστικοποιησουμε την διαγνωση του αυτοανοσου που εχω ή που προκειται να εμφανισω καποια στιγμη στη ζωη μου .

Κ τωρα τα ερωτηματα προς εσας :
-Οσες εχετε διαγνωστει με αντιφωσφολιπιδικο οι εξετασεις σας ηταν οριακες , θετικες, αρνητικες ? κ αν μπορειτε κ θα θελατε να μου πειτε τα δικα σας καρδιολιπινικα τι τιμες ειχαν ?
- Θεωρω οτι ο καταλληλος γιατρος ειναι ο αιματολογος για να διαγνωσει κ να δωσει αγωγη για το αντιφ. συνδρομο , αλλα με προβληματισε η σταση της ρευματολογου . Εσεις ποιον θα εμπιστευοσασταν αν ησασταν στην θεση μου?

Ευχαριστω εκ των προτερων για οποιον/α μου απαντησει.
Παλιά 17-10-11, 21:53   #2
Phillia

Περιοχή: Αθήνα
Phillia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γεια σου Κατερινα,

Έχω το ίδιο πρόβλημα με σένα όπως επισης πάσχω από λύκο. Απο την δική μου εμπειρία σου λέω ότι για να διαγνωστεί κάποιο αυτοάνοσο πρέπει να κάνεις αρκετες φορές τις ίδιες ανοσολογικές εξετάσεις γιατί μπορεί να μη δείξουν. Το καλύτερο θα ήταν να συμβουλευτείς ρευματολόγο και μάλιστα όχι μόνο ένα αλλά περισσότερους ώστε να πάρεις πολλές απόψεις γιατί από πρόσωπική εμπειρια σου λέω ότι δεν είναι όλοι οι γιατροί σωστοί. Εγώ παιρνω καθημερινά salospir 80 και όταν με το καλό θα μείνω έγκυος θα κάνω αντιπυκτικές ενέσεις γιατί έχω ήδη ιστορικό αποβολών.
Ο χρήστης Phillia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-10-11, 22:39   #3
katerina2512

Προεπιλογή

Phillia μου καταρχην ευχαριστω για την απαντηση. Αν καταλαβα καλα διαγνωστηκες με ΑΦΣ μετα απο επαναληψεις των εξετασεων κ υστερα απο γνωμη πολλων γιατρων . Αν θελεις κ δεν υπερβαινω τα εσκαμμενα ρωτωντας κατι τετοιο , μηπως θα ηθελες να μου πεις τις τιμες πχ των αντικαρδιολιπινικων σου?

Παντως σωστη η σκεψη τοσο να τις επαναλαβεις οσο κ να παρεις δευτερη γνωμη . Την ημερα που πηγα στην ρευματολογο επανελαβα πολλες απο τις εξετασεις που ηδη ειχα κανει και τωρα περιμενω τα αποτελεσματα .
Αρα το μισο βημα το εκανα . Το αλλο μισο (δηλ το να ζητησω δευτερη γνωμη) θελω να το τολμησω , αλλα με σταματαει :
1. το ποια ειδικοτητα να διαλεξω απο τις δυο (ρευματολογο ή αιματολογο) για να μου κανει μια δευτερη "διαγνωση" . Πιθανολογω οτι απο τα λεγομενα σου θα επρεπε να εμπιστευτω τον ρευματολογο περισσοτερο
2. Η ρευματολογος που πηγα ειναι εξειδικευμενη στο αντιφωσφολιπιδικο συνδρομο και στην ρευματολογια της κυησης και επισης ειναι κ κλινικος ανοσολογος , αρα ποσο πιο εξειδικευμενος μπορει να ειναι ο επομενος γιατρος που θα ζητησω δευτερη γνωμη? και
3. Το οικονομικο , καθως καλως ή κακως προσπαθω να πηγαινω μονο σε γιατρους που ειναι συμβεβλημενοι με το ταμειο μου (οπαδ) διοτι απο λεφτα το ταμειον ειναι μειον . Για να φανταστεις ηδη οι γιατροι που συνεργαζοντουσαν με το δημοσιο στην επαρχιακη πολη που μενω τον πιο πολυ καιρο (διοτι ειμαι διορισμενη μακρια απο τον αντρα μου κ απο τον τοπο μου γενικοτερα) πλεον απαιτουν πληρωμη για να σε εξετασουν κ μετα κανεις δαπανη κ τα παιρνεις τα λεφτα του χρονου τα μουρα!!!!

Οπως κ να εχει μαλλον οταν βγουνε κ τα δευτερα αποτελεσματα κ ακουσω πλεον την οριστικη διαγνωση της γιατρου , τοσο για το ΑΦΣ οσο κ για το αυτοανοσο που δειχνει οτι θα εκδηλωθει καποια στιγμη στο μελλον, θα αναζητησω κ γνωμη δευτερου ρευματολογου , μπας κ φωτιστω περισσοτερο η ερμη...

Να εισαι καλα κ σε ευχαριστω κ παλι .
Παλιά 18-10-11, 09:56   #4
newbie G

newbie G χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο katerina2512 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο τις εξετασεις βρεθηκε αντιφωσφολιπιδικο συνδρομο . Για την ακριβεια η αιματολογος μου ειπε οτι ναι μεν ειναι στο 7.8 τα αντικαρδιολιπινικα μου (δηλ αρνητικα) αλλα αξιολογώντας κ τις υπολοιπες εξετασεις πιστευει οτι οταν μεινω εγκυος θα θετικοποιηθει . Τον επομενο μηνα αρχιζουμε ξανα προσπαθειες με προκληση ωοθ/ξιας (οπως κ την πρωτη φορα) . Μου εδωσε απο τωρα να πινω salospir 80mg και filicine που ουτως η αλλως επινα για να εχω ενα καλο αποθεμα προκαταβολικα . Μου συνεστησε με την πρωτη θετικη χοριακη να αρχισω αντιπηκτικες . Τελος μου ζητησε να επαναλαβω καποιες απο τις εξετασεις περιπου στην 8η - με 10η εβδομαδα (οταν με το καλο) .
Επισης επειδη
απο τις ανοσολογικες φανηκε προδιαθεσικο εδαφος για καποιο αυτοανοσο , με εστειλε σε ρευματολογο . Η ρευματολογος ομως με τις ιδιες ακριβως εξετασεις που της εδειξα μου ειπε οτι δεν εχω αντιφωσφολιπιδικο κ οτι κακως η αιματολογος εβαλε τετοια διαγνωση απο τωρα . Εν τελει αφου εξαντλησαμε το θεμα του αυτοανοσου κ με εστειλε για ενα σκασμο εξετασεις , θα με ξαναδει σε καμια εβδομαδα μαζι με τα νεα αποτελεσματα για να οριστικοποιησουμε την διαγνωση του αυτοανοσου που εχω ή που προκειται να εμφανισω καποια στιγμη στη ζωη μου .
Τελικά πήγες στο Ιπποκράτειο; Μάλλον η ίδια αιματολόγος μας βλέπει.

Εγώ βρέθηκα αρνητική στο αντιφωσφωλιπιδικό, αλλά μου είπε ότι συχνά ενεργοποιείται κατά την κύηση κι έτσι θα πάω σήμερα για επενέλεγχο, καθώς είμαι ήδη στην 9η εβδομάδα κύησης. Και σε μένα βρέθηκαν αυξημένα αντισώματα ρευματοειδούς αρθρίτιδας κατά πολύ και προτεινε να δω ρευματολόγο, αλλά δεν έχω πάει ακόμα, γιατί πραγματικά προέχει η κύηση αυτή τη στιγμή και η εξέλιξή της. Το αυτοάνοσο νομίζω μπορεί να περιμένει.

Τώρα ποια από τις δυο θα ακούσεις... δεν μπορώ να σου πω. Χαλάρωσε για την ώρα κι όταν με το καλό μείνεις έγκυος, κάνεις τον επανέλεγχο. Αν θέλεις, μου στέλνεις σε ΠΜ, σε ποια αιματολόγο και ποια ρευματολόγο πήγες.
Ο χρήστης newbie G δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-10-11, 21:48   #5
katerina2512

Προεπιλογή

Newbie εχεις π.μ .
Ναι την ιδια γιατρο εχουμε
Τα δικα μου αντισωματα ρευματοειδους ηταν 25 , ελαφρως ανεβασμενα μου ειπε , αλλα κυριως το αντισωμα εναντι κεντρομεριδιου κ το συμπληρωμα C3 την προβληματισαν...
Ο χρήστης katerina2512 είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές