Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 09-11-11, 22:19   #41
mairy_lou

Το avatar του χρήστη mairy_lou

Περιοχή: θεσσαλονικη
mairy_lou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπερα και παλι κοριτσια μου ! Απ οσο διαβασα, δυστυχως οι παλιομυκητες και οι κολπιτιδες ταλαιπωρουν πολλες απο μας δυστυχως!! Η τελευταια θεραπεια π μ ειχε δωσει ο γιατρος μ ειναι με Canesten..μετα την περιοδο 1 κολπικο υποθετο, και μετα απο 15 μερες ενα επαναλυπτικο ! και ξανα το ιδιο, μετα την περιοδο παλι κτλ. 6 κουτακια δηλαδη περιπου για 3 μηνες! Στην ουσια αυτο που καταλαβα ειναι οτι το καταπολεμουμε με συντηρηση! Δε ξερω βεβαια κατα ποσο θα πιασει..Πριν απο 2 μερες χρησιμοποιησα το δευτερο υποθετο και μεχρι σημερα (φοβαμαι να το πω παναγια μου, μη το γρουσουζεψω) μπορω να πω πως ειμαι καλα!δεν εχω ενοχλησεις! Φυσικα και δεν το βγαζω απ το μυαλο μ. γιατι πιστευω πως θα επανελθουν! Εχω παρει σχεδον αποφαση οτι δεν προκειται να τους ξεφορτωθω δια παντως!! Εχει κανει καποια αλλη κοπελα ετσι θεραπεια συντηρητικα?? Αν ναι, πως πηγε???
Ο χρήστης mairy_lou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-11-11, 10:17   #42
mariamanos

Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
mariamanos ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mairy_lou Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα και παλι κοριτσια μου ! Απ οσο διαβασα, δυστυχως οι παλιομυκητες και οι κολπιτιδες ταλαιπωρουν πολλες απο μας δυστυχως!! Η τελευταια θεραπεια π μ ειχε δωσει ο γιατρος μ ειναι με Canesten..μετα την περιοδο 1 κολπικο υποθετο, και μετα απο 15 μερες ενα επαναλυπτικο ! και ξανα το ιδιο, μετα την περιοδο παλι κτλ. 6 κουτακια δηλαδη περιπου για 3 μηνες! Στην ουσια αυτο που καταλαβα ειναι οτι το καταπολεμουμε με συντηρηση! Δε ξερω βεβαια κατα ποσο θα πιασει..Πριν απο 2 μερες χρησιμοποιησα το δευτερο υποθετο και μεχρι σημερα (φοβαμαι να το πω παναγια μου, μη το γρουσουζεψω) μπορω να πω πως ειμαι καλα!δεν εχω ενοχλησεις! Φυσικα και δεν το βγαζω απ το μυαλο μ. γιατι πιστευω πως θα επανελθουν! Εχω παρει σχεδον αποφαση οτι δεν προκειται να τους ξεφορτωθω δια παντως!! Εχει κανει καποια αλλη κοπελα ετσι θεραπεια συντηρητικα?? Αν ναι, πως πηγε???

Καλημερα κοριτσια και απο εμενα.Mairy_lou εγω τετοιου ειδους θεραπεια δεν εχω ακολουθησει.οπως εγραψα και σε προηγουμενη ανρτηση μου ο γυναικολογος μου μου ειχε δωσει τριμηνη αγωγη με χαπια.επινα ενα την εβδομαδα αν θυμαμαι καλα.εκεινο το τριμηνο μονο ημουν καλα .μετα που περασε το τριμηνο και αλλο ενα διμηνο μετα παλι τα ιδια.νομιζω οτι δεν υπαρχει δυστυχως ριζικη λυση.και εχω δοκιμασει τα παντα.αποφασισα απο χτες ομως και ειπα να τρωω και ενα γιαουρτι απο αυτα με τη πετσα καθε μερα να το καθιερωσω..οχι οτι θα αλλαξει κατι αλλα ας το κανω και αυτο...
Ο χρήστης mariamanos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-11-11, 21:34   #43
mairy_lou

mairy_lou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και εγω δυστυχως δεν τα παω καθολου καλα με τα γιαουρτια , αλλα πρεπει να τρωμε, οχι μονο γιαυτο αλλα και για την οστεοπορωση εμεις οι γυναικες!! Σημερα ειμαι επισης πολυ καλα, χωρις καθολου ενοχλησεις!! Κοριτσια οι θερεπειες αυτες μπορει να επιρεασουν την συλληψη? Σε περιπτωση εγκυμοσυνης επιρεαζουν το εμβρυο?
Παλιά 11-11-11, 13:33   #44
mariamanos

Προεπιλογή

Καλησπερα mairy_lou..και εγω την ιδια απορια εχω..απο οτι εχω ακουσει οταν εχουμε μηκυτες δεν ειναι ευνοικο το περιβαλλον για το σπερμα ετσι ωστε να μπορεσει να γινει η συλληψη..δε ξερω βεβαια κατα ποσο ισχυει αυτο γιατι εγω οταν ρωτησα το γυναικολογο μου ειπε οτι μπορει να γινει η συλληψη..αλλα μαλλον οι γνωμες διιστανται τι ναπω...τωρα οσον αφορα οταν κανουμε θεραπεια καλο ειναι να μην εχουμε καθολου επαφες..βεβαια εχω μια γνωστη μου που κατα τη διαρκεια της θεραπειας (παντα βεβαια με κολπικα υποθετα και κρεμες και ΟΧΙ με χαπια) εμεινε εγκυος!!
εγω ενω τελειωσα προχτες τ θεραπεια..χτες που ειχαμε επαφη ειχα απιστευτη ξηροτητα!!μαλλον προκληθηκε απο τα υποθετα...τελοσπαντων ουτως η αλλως χαμενος πηγε και αυτος ο μηνας δεν ειχαμε πολλες επαφες δυο στην αρχη του κυκλου πριν παθω μηκυτες και μια χτες μετα τη θεραπεια..τη Δευτερα θα αδιαθετησω..
Παλιά 11-11-11, 14:14   #45
mairy_lou

mairy_lou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Mariamanos σου ευχομαι γρηγορα θετικα αποτελεσματα!! Εγω για την ωρα εχω αφησει στο πισω μερος του μυαλου μου το θεμα μωρο! Ως ποτε ομως? Και να θελω , δε μπορω να λειτουργησω σωστα και επειδη αγχωνομαι, δε προκειτε να εχω αποτελεσμα! Απιστευτη ταλαιπωρεια, το λεω και θα το λεω παντα! Και οσο για τις συνθηκες, πιστευω πως οντως δεν ειναι ευνοικες για ενα εμβρυο. Ξηροτητα κοπλου εγω δεν εχω παρουσιασει επειτα απο θεραπεια .Αντιθετως θα ελεγα..Τα σερβιετακια δυστυχως δινουν και παιρνουν !!!!
Παλιά 11-11-11, 15:11   #46
mariamanos

Προεπιλογή

Mairy_lou σε ευχαριστω πολυ!!καλα και εγω δε παω πισω...αγχος εχω και προσπαθω να το αποβαλλω..και βεβαια το αγχος μου ειναι οτι με το να παθαινω συνεχεια μυκητιασεις δε προκειται να μεινω εγκυος!!
Και εγω πρωτη φορα παρουσιασα ξηροτητα ..ενω τα εχω ξαναπαρει αυτα τα υποθετα (dactarin) απλα επαιρνα τρια συνηθως αυτη τη φορα πηρα τα 6 των 200mg.δε ξερω ελπιζω σε μια δυο μερες να ειναι ενταξει και απο αυτο το θεμα..αυτο μου ελλειπε τωρα να εχω γινει καλα απο τους μηκυτες και να μη μπορω να εχω επαφες λογω..ξηροτητας...ελεος πια...
Παλιά 11-11-11, 15:38   #47
mairy_lou

mairy_lou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ναι μωρε το τελευταιο πραγμα που χρειαζοσουν ειναι ! Ελπιζω να ετυχε απλα τωρα και να μην σου ξανασυμβει !!! Αυτο π εχω καταλαβει με τις θεραπειες με υποθετα, κρεμες κτλ , ειναι ο καθε γιατρος τα δινει οπως του καπνησει κατα καποιον τροπο!!Εχω δοκιμασει πολλα κ σε πολλους συνδιασμους, που πολλα απο αυτα απορω γιατι χρειαζεται συνταγη και οδηγιες γιατρου !!! :P
Παλιά 11-11-11, 15:55   #48
mariamanos

Προεπιλογή

Mairy_lou μου το θεμα ειναι να εχουν αποτελεσμα τα φαρμακα αλλα οχι προσωρινο οπως συνηθως μας συμβαινει εμας...γενικα δεν ειμαι υπερ των φαρμακων οποτε δε παιρνω με τη πρωτη ενοχληση που νιωθω κρεμες και υποθετα...κανω μερικες πλυσεις με χαμομηλι μηπως και περασουν απο μονοι τους οι μηκυτες οπως εχω ακουσει πολλους γιατρους να το λενε αλλα μαλλον σε εμενα δε πιανει αυτο...
θα πρεπει να μαθω πλεον να ζω με αυτους πλεον απο οτι φαινεται!!
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 11-11-11, 16:50   #49
mairy_lou

mairy_lou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ουτε και σε μενα πιανει, απλα προσωρινα ανακουφιζομαι απο την φαγουρα! Για το lactal εχεις ακουσει κατι? Αν ναι τι??
Παλιά 11-11-11, 17:32   #50
mariamanos

Προεπιλογή

ναι κατι εχω διαβασει σχετικα με αυτο στο ιντερνετ αλλα δε το εχω δοκιμασει και δε ξερω κατα ποσο ειναι αποτελεσματικο η οχι.η κουμπαρα μου που το δοκιμασε μια δυο φορες δεν εμεινε ευχαριστημενη παντως..ισως αλλες κοπελες που το εχουν δοκιμασει να μας πουν τη γνωμη τους πανω σε αυτο..και εγω παντως σκεφτομουν να το δοκιμασω..
Παλιά 11-11-11, 19:00   #51
mairy_lou

mairy_lou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mariamanos Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι κατι εχω διαβασει σχετικα με αυτο στο ιντερνετ αλλα δε το εχω δοκιμασει και δε ξερω κατα ποσο ειναι αποτελεσματικο η οχι.η κουμπαρα μου που το δοκιμασε μια δυο φορες δεν εμεινε ευχαριστημενη παντως..ισως αλλες κοπελες που το εχουν δοκιμασει να μας πουν τη γνωμη τους πανω σε αυτο..και εγω παντως σκεφτομουν να το δοκιμασω..
Ναι , η πρωην αφεντικινα μου το χρησιμοποιουσε μια δυο φορες τον μηνα σχεδον τοτε βεβαια ντραπηκα να την ρωτησω για ποιο λογο και σε τι την βοηθουσε! Βλεπεις τοτε εμενα ακομα δεν ε μου ειχε παρουσιαστει ακομη το προβλημα για να αναζητησω τετοιου ειδους σκευασματα!! Μονον μια δυο φορες και αυτο απο χρηση αντιβιωσης ..
Παλιά 14-11-11, 03:00   #52
mairy_lou

mairy_lou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και εγω το σκεφτομαι αφου ολοκληρωση αυτη την θεραπεια..Μια εβδομαδα ολοκηρη χωρις συμπτωματα και ενοχλησεις !!Yayyyyyy !!!( μη το γρουσουζευω βασικα) !! μακαρι παναγια μουυυ !!
Παλιά 14-11-11, 10:02   #53
mariamanos

Προεπιλογή

Μακαρι Mairy_lou να μη μας ξαναεπισκεφτουν οι μηκυτες!!!χαιρομαι που εισαι καλα..εγω σημερα περιμενω να αδιαθετησω αλλα μαλλον δε το βλεπω γιατι λογω των υποθετων τη τελευταια φορα που ειχα βαλει παθει ειχα μερικες μερες καθυστερηση..και οχι τιποτα αλλο την επομενη εβδομαδα εχω ραντεβου με το γυναικολογο και θελω να ειμαι καθαρη για να με εξετασει..
Παλιά 14-11-11, 11:58   #54
mairy_lou

mairy_lou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημερα κοπελα μου !!!!Ναι καταλαβαινω!! Το θεμα ειναι οτι απο την περιοδο και μετα συνηθως ειναι σε εξαρση , και εσυ οπως και γω φοβαμαι λιγακι γτ και εγω σε λιγες μερες περιμενω να αδιααθετησω..Για το ουρεοπλασμα που εμφανιζονταν και εξαφανιζοταν στις εξετασεις μου ο γιατρος μου ειπε οτι ισως ηταν λανθασμενες διοτι μαλλον ο οργανισμος μου επαθε μπλακ αουτ!! Και το ψιλιαστηκα λιγακι οταν και ο συντροφος μου εκανα 2 φορες εξετασεις και δεν ειχε τιποτε απολυτως!! Ελπιζω στις επαναλυπτικες σε κανενα 5μηνο να μην υπαρχει κατι !!!
Παλιά 14-11-11, 12:12   #55
mariamanos

Προεπιλογή

εχεις απολυτο δικιο κουκλα μου.και εγω συνηθως αμεσως μετα τη περιοδο παθαινω μυκητες τι να πω..
καλα τι κουφο ειναι παλι αυτο με τις εξετασεις τη μια να δειχνει οτι εχεις ουρεοπλασμα και την αλλη οχι..αφου ομως εκανε και ο συντροφος σου εξετασεις και εδειξαν καθαρες τοτε δεν εχεις να φοβασαι τιποτα.στο ευχομαι να μη ξαναπαθεις μηκυτες παντως..μακαρι να τους ξεφορτωνομασταν μια και καλη!!!
Παλιά 14-11-11, 12:48   #56
mairy_lou

mairy_lou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σ ευχαριστωωωω!! μακαριι !!Σοκ σου μιλαω μεσα σε 3 μηνες ε φορες εξετασεις, τις 2 ειχα και την μια οχι !!! Λεω παει , δε προκειτε ποτε να κανω παιδι γιατι απ οσο ενημερωθηκα στην πορεια για το ουρεοπλασμα ''χαλαει'' εγκυμοσυνες!! Με ολα αυτα πως να παρεις κουραγιο να κανεις προσπαθειες ? Πφφ αστα να πανε! Ξερω πως δεν πρεπει να ειμαστε τοσο απαισιοδοξες, γιαυτο ειμαστε εδω για να παιρνει και να δινει η μια κουραγιο στην αλλη, και οτι και να εχουμε, να προσπαθουμε να το αντιμετωπιζουμε!!!!!!!
Παλιά 14-11-11, 14:08   #57
mariamanos

Προεπιλογή

Πραγματικα εχεις δικιο..μου κανει και μενα καλο το να ειμαι εδω και να συνομιλω μαζι σας..παιρνω κουραγιο...νομιζα οτι ειμαι η μοναδικη που ειχα τετοια προβληματα..ειναι ωρες και στιγμες που λεω πως ειμαι ανικανη και δε θα καταφερω να χαρισω ενα παιδακι στον αντρα μου αλλα ειναι και στιγμες που σκεφτομαι θετικα και λεω πως ολα θα πανε καλα..τι να πουν και καποιες κοπελες που εχουν πολυ σημαντικοτερα προβληματα απο το δικο μου....αλλωστε πιστευω πως ολες οι γυναικες πλεον αλλες με λιγη προσπαθεια και αλλες με περισσοτερη στο τελος κρατανε ενα μωρακι στην αγκαλια τους!!!
Παλιά 14-11-11, 14:11   #58
mairy_lou

mairy_lou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Οχι αγαπη μου, αισιοδοξες πρεπει να ειμαστε!! Και καθεμια μας οτι εχει να το αντιμετωπιζει με θαρρος! Ξερω, ευκολα το λες, αλλα δυσκολα το κανεις!! Σου ευχομαι με οοοοοολη μου την καρδια ,οπως και σε ολες τις κοπελες, να εχουν συντομα το μωρακι που τοσο θελουν!!! Στελνω ολη την θετικη μου ενεργεια!ειμαστε εδω η μια για την αλλη !!!!
Παλιά 14-11-11, 14:19   #59
maela

maela ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Σ ευχαριστωωωω!! μακαριι !!Σοκ σου μιλαω μεσα σε 3 μηνες ε φορες εξετασεις, τις 2 ειχα και την μια οχι !!! Λεω παει , δε προκειτε ποτε να κανω παιδι γιατι απ οσο ενημερωθηκα στην πορεια για το ουρεοπλασμα ''χαλαει'' εγκυμοσυνες!! Με ολα αυτα πως να παρεις κουραγιο να κανεις προσπαθειες ? Πφφ αστα να πανε! Ξερω πως δεν πρεπει να ειμαστε τοσο απαισιοδοξες, γιαυτο ειμαστε εδω για να παιρνει και να δινει η μια κουραγιο στην αλλη, και οτι και να εχουμε, να προσπαθουμε να το αντιμετωπιζουμε!!!!!!!
Δεν ειναι αποδεδειγμενο οτι το ουρεοπλασμα κανει κακο απλα οι γιατροι επιφυλλασονται.Εγω παντως στην εγκυμοσυνη μου οταν εκανα καλλιεργεια εδειξε οτι ειχα και πηρα αντιβιωση στον 5ο μηνα για 3 μερες.Φυσικα δεν το εχω τσεκαρει αν εχει φυγει .. παντως πηγαν ολα καλα.Οποτε μην αγχωνεσαι!!!
Παλιά 14-11-11, 14:35   #60
mairy_lou

mairy_lou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αληθεια?? Δηλαδη ειναι αναλογα τον οργανισμο μαλλον..Χαιρομαι παντως που για σενα πηγαν ολα καλα!!! Θα φανει μολις ξεμπλοκαρει ο οργανισμος μου..Ποιο πολυ προβληματιστηκα διοτι πηρα 3 φορες θεραπεια για αυτο, και οι εξετασεις συνεχισαν να το βγαζουν !!!Και γυναικολογος μου τοτε, συνεχισε να με ''μπουκωνει'' με αντιβιωση, και ετσι δημιουργηθηκε μεγα προβλημα με τους μυκητες!!! Οκαθε γιατρος αλλα μου ελεγε παντως !!!
Παλιά 14-11-11, 15:02   #61
mariamanos

Προεπιλογή

Παράθεση:
Οχι αγαπη μου, αισιοδοξες πρεπει να ειμαστε!! Και καθεμια μας οτι εχει να το αντιμετωπιζει με θαρρος! Ξερω, ευκολα το λες, αλλα δυσκολα το κανεις!! Σου ευχομαι με οοοοοολη μου την καρδια ,οπως και σε ολες τις κοπελες, να εχουν συντομα το μωρακι που τοσο θελουν!!! Στελνω ολη την θετικη μου ενεργεια!ειμαστε εδω η μια για την αλλη !!!!

Σε ευχαριστω πολυ γλυκια μου...και εγω σου στελνω τη θετικη μου ενεργεια οπως και σε ολα τα κοριτσια εδω..να εισαι παντα καλα...και...συντομα ολες μας να αποκτησουμε το μωρακι μας!!!
Παλιά 14-11-11, 15:19   #62
zoitsa!

Περιοχή: Θεσσαλονικη
zoitsa! ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Koριτσια, εγω μετα ακριβως την εγκυμοσυνη ειχα μυκητες! Εβαλα τα υποθετα dactarin αλλα τετοιο καψιμο και φαγουρα τρελαθηκα! 2 μερες την εβγαλα στο μπανιο!
Πηρα την κρεμα mycomicen! αυτο ηταν!1-2 φορες εβαλα ηρεμησα!
Εννοειται οτι πρωι βραδυ πλυσεις με χαμομηλι!Μονο ετσι ανακουφιζομουν!
Ευχομαι να εισαι καλα!
Ο χρήστης zoitsa! δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-11-11, 15:39   #63
mairy_lou

mairy_lou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο zoitsa! Εμφάνιση μηνυμάτων
Koριτσια, εγω μετα ακριβως την εγκυμοσυνη ειχα μυκητες! Εβαλα τα υποθετα dactarin αλλα τετοιο καψιμο και φαγουρα τρελαθηκα! 2 μερες την εβγαλα στο μπανιο!
Πηρα την κρεμα mycomicen! αυτο ηταν!1-2 φορες εβαλα ηρεμησα!
Εννοειται οτι πρωι βραδυ πλυσεις με χαμομηλι!Μονο ετσι ανακουφιζομουν!
Ευχομαι να εισαι καλα!

Zoitsa μου αυτα που ειπες ειναι κρεμουλα,ετσι?? αν ναι τα εχω δοκιμασει!συγκεκριμενα τα μου τα εδωσε η πρωτη γυναικολογος μου π ειχα , τον περασμενο μαρτιο, ειδα ελαχιστη διαφορα για λιγο! Και μετα ηταν π χειροτερεψε και πηγα επισκεφθηκα και αλλη γιατρο..Δεν πιστευω οτι φταινε τα φαρμακα αλλα ο καθε οργανισμος και στην φαση που πετυχενει το προβλημα! Οποτε ευτυχως σε σενα λειτουργησε θετικα η θεραπεια και χαιρομαι γιαυτο !!
Παλιά 14-11-11, 16:04   #64
mariamanos

Προεπιλογή

και εγω την εχω δοκιμασει τη συγκεκριμενη οπως και τη κολπικη αλοιφη της αλλα δεν αντεχα καθολου με εκαιγε αφορητα και δε συνεχισα τη χρηση της.Ειναι αυτο που λεει η Mairy_loy εχει να κανει με τον οργανισμο του καθενος..και εγω εχω δοκιμασει ολες τις μαρκες ...προσωρινη λυση και μετα παλι τα ιδια..
Παλιά 14-11-11, 16:35   #65
zoitsa!

zoitsa! ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ναι κοριτσια! κολπικη αλοιφη ειναι!
Εχετε δικιο, ειναι στον καθε οργανισμο!
Ευτυχως με περασε γιατι ειμαι αλλεργικη στα φαρμακα και δυσκολα παιρνω!
Παλιά 14-11-11, 16:50   #66
mairy_lou

mairy_lou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τυχερουλα λοιπον που το προβληματακι δεν εγινε μονιμο !!! Υπαρχουν τοσεσ κρεμες ,υποθετα και χαπια, ο καθενας/μια δινει τα δικα του, αν και σιγουρα πανω κατω ολα με τον ιδιο τροπο ειναι φτιαγμενα!
Παλιά 14-11-11, 16:54   #67
zoitsa!

zoitsa! ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ασε ασε!! Και ξερω, εχω διαβασει ο τι ειναι και χρονια καποιες φορες!
Παλιά 14-11-11, 17:28   #68
mariamanos

Προεπιλογή

εγω παντως κοριτσια πιστευω οτι με τοσες διαφορετικες κρεμες και υποθετα που εχω βαλει πιστευω οτι εχει γινει γινει το μικροβιο ανθεκτικο και δε το πιανει τιποτα...και αν στο παρελθον εβαζα με το παραμικρο υποθετα και κρεμες τωρα με το που νιωσω φαγουρα και εχω αφθονα υγρα το καταπολεμω με χαμομηλι και σοδα και αν χειροτερεχω που τις περισσοτερες φορες χειροτερευω τοτε ακολουθω θεραπεια.
Παλιά 14-11-11, 17:46   #69
mairy_lou

mairy_lou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ναι σιγουρα γινονται ανθεκτικα!!! δεν πρεπει αμεσως κρεμες και τετοια , αν και σε μας που εχουμε αρκετα μεγαλο προβλημα, η τουλαχιστον σε μενα, ολα αυτααα απλα με ανακουφιζαν για λιγο...Τωρα που περιμενω να αδιαθετησω, σιγουρα θα ξαναεμφανισω!Τις πλυσεις με χαμομηλι κοριτσια εσεις τις κανετε εξωτερικα, η κολπικα???
Παλιά 14-11-11, 19:55   #70
mary..

Το avatar του χρήστη mary..

Περιοχή: κορινθος
mary.. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπερα και απο μενα,μεγαλος μου εφιαλτης τα μικροβια!ακουστε και μενα την γκατεμοοοοο!πριν 2 εβδομαδες εκανα,σαλπιγγογραφια,(ολα πηγαν καλα).εκμεταλευτηκα λοιπον την ευκαιρια και εκανα προσπαθειουλες!!σε 8 μερες ειναι η αναμενομενη της σιχαμενης(ξουτ κυρα μου)και απο χτες εχω τσουκσιμο στην ουρηση και λιγο αιμα στο σκουπισμα(μονο εχτες οχι σημερα)μαλλον για ουρολοιμωξη προκειται!αυριο παω για καλιεργεια και αντιβιογραμμα!!ελεος!!!και ημουν πολυ θετικη αυτο τον μηνα.οσο για τις πλυσεις και εγω κανω με χαμομηλι και νερο με σοδα(μυστικο).εσωτερικες με την φουσκα του μπεταντιν!υπομονη σε ολα τα κοριτσακια και πολλα χαρουμενα νεακια απο ολες!φιλια
Ο χρήστης mary.. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-11-11, 22:45   #71
margi

Το avatar του χρήστη margi

margi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Οταν σαν πιάνουν ενοχλήσεις μετά τις γόνιμες κι έχοντας την ε΄λπίδα ότι μπορεί αν έχει γίνει εγκυμοσύνη, τι κανετε βρε κορίτσια; Επιτρεπονται εξωτερικές αλοιφές ή κάποιο υπόθετο για ανακούφιση;
Παλιά 15-11-11, 02:17   #72
mairy_lou

mairy_lou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mary.. Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα και απο μενα,μεγαλος μου εφιαλτης τα μικροβια!ακουστε και μενα την γκατεμοοοοο!πριν 2 εβδομαδες εκανα,σαλπιγγογραφια,(ολα πηγαν καλα).εκμεταλευτηκα λοιπον την ευκαιρια και εκανα προσπαθειουλες!!σε 8 μερες ειναι η αναμενομενη της σιχαμενης(ξουτ κυρα μου)και απο χτες εχω τσουκσιμο στην ουρηση και λιγο αιμα στο σκουπισμα(μονο εχτες οχι σημερα)μαλλον για ουρολοιμωξη προκειται!αυριο παω για καλιεργεια και αντιβιογραμμα!!ελεος!!!και ημουν πολυ θετικη αυτο τον μηνα.οσο για τις πλυσεις και εγω κανω με χαμομηλι και νερο με σοδα(μυστικο).εσωτερικες με την φουσκα του μπεταντιν!υπομονη σε ολα τα κοριτσακια και πολλα χαρουμενα νεακια απο ολες!φιλια
mary μου εφιαλτης πολλων απο μας τα μικροβια τα ατιμα!!! Ελπιζω η καλλιεργεια να μην δειξει ουρολοιμωξη για να μην χρειαστεις αντιβιωση και να ειναι ολα καλα!! Φιλια πολλα και την θετικη μου ενεργεια !! Περιμενουμε να μας πεις τα αποτελεσματα σου..
Παλιά 15-11-11, 02:21   #73
mairy_lou

mairy_lou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο margi Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν σαν πιάνουν ενοχλήσεις μετά τις γόνιμες κι έχοντας την ε΄λπίδα ότι μπορεί αν έχει γίνει εγκυμοσύνη, τι κανετε βρε κορίτσια; Επιτρεπονται εξωτερικές αλοιφές ή κάποιο υπόθετο για ανακούφιση;
Margi μου νομιζω οτι δεν ειναι και πολυ καλες οι πλυσεις στην περιπτωση που ανεφερες! Και γενικως ηχρηση διαφορων σκευασματων..Τουλαχιστον μεχρι να μπορεσει να ξεκαθαρισει κατι στο ''τοπιο'' !! Και να πω και κατι αλλο που δεν ξερω αν ειναι τυχαιο κοριτσια, αλλα μετα το τελευταιο υποθετο π χρησιμοποιησα, απεφυγα να πλυθω στην περιοχη αυτη με υγρο σαπουνακι, παρα μονον 1 φορα! Με σκετο χλιαρο νερακι και στην συνεχεια στεγνωνοντας απαλα με μια πετσετουλα! Δεν ξερω αν ειναι η ιδεα μου αλλα ισως καμια φορα τα σαπουνακια δεν κανουν τπτ παρα μονο κακο!
Παλιά 15-11-11, 10:25   #74
mariamanos

Προεπιλογή

Καλημερα κοριτσια...
Margi εγω μια απο τις φορες που επαθα αμεσως μετα τις γονιμες πηγα στη γυναικολογο και αφου με εξετασε μου εδωσε υποθετα και εξωτερικη αλοιφη και μου ειπε πως δεν υπαρχει προβλημα.σε καμια περιπτωση ομως σε υπονοια πιθανης εγκυμοσυνης δε λαμβανουμε σκευασματα απο το στομα.
Mary και εγω αμεσως μετα το Πασχα επαθα ουρολειμωξη και μαλιστα φοβομουν για πιθανη εγκυμοσυνη..μαλιστα οταν πηγα στο νοσοκομειο να με εξετασουν και να μου παρουν ουρα μου εκαναν και μια χωριακη αν και δεν υπηρχε περιπτωση να δειξει και εγκυος να ημουν αφου δεν ειχα καν καθυστερηση..σε αυτη τη περιπτωση αν παλι δε φανει εγκυμοσυνη και εχεις ουρολειμωξη σου δινει αντιβιωση ο γιατρος σου γνωριζοντας πιθανη εγκυμοσυνη.
Mairy_lou εχεις δικιο σε αυτο που λες δεν ειναι και οτι καλυτερο τα σαπουνια και τα ειδικα σκευασματα για την ευαισθητη περιοχη.οι περισσοτεροι γιατροι λενε με σκετο χλιαρο νερο ειναι η καλυτερη λυση βεβαια εγω δε νιωθω οτι καθαριζω οταν βαζω σκετο νερο οποτε παιρνω καποιο φυσικο σκευασμα..τελευταια πηρα απο ενα βιολογικο μαγαζι ενα υγρο με γκρειπφρουτ φυτικο που υποτιθεται οτι το γκρειπφρουτ βοηθαει στο να μην αναπτυχθουν και μηκυτες αλλα δυστυχως για εμας που εχουμε ευαισθησια στο μικροβιο,σε εμενα προσωπικα δε βλεπω καμια διαφορα..
Παλιά 15-11-11, 10:56   #75
mairy_lou

mairy_lou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημερα στην παρεουλα!! Λες να αναζητησω και γω κατι τετοιο φυτικο για την ευαισθητη περιοχη? Σιγουρα, η αισθηση καθαριοτητας με το σκετο νερο δεν ειναι η ιδια απλα ειπα να το δοκιμασω ετσι για λιγο , μηπως και επιρεαζει και αυτο !! Και τελικα οντως ειδα διαφορα.Το υγρο σαπουνακι που χρησιμοποιουσα ως τωρα ηταν το LACTACYD..Το εχει καποια αλλη να μου πει γνωμες? η καποιο αλλο ισως πιο απαλο απ αυτο ? Ευχαριστω εκ των προτερων, να εχετε μια ομορφη μερα!!!!!
Παλιά 15-11-11, 11:40   #76
mariamanos

Προεπιλογή

Mairy_lou εγω αυτο το φυτικο υγρο που χρησιμοποιω λεγεται Purity Plus Feminine Hygiene ειναι με αποσταγμα γκρειπφρουτ οπως ειπα και προηγουμενως.Καλο ειναι αλλα οχι οτι δε ξαναεπαθα μηκυτες...
Για το Lactacyd δε ξερω να σου πω γιατι δε το εχω χρησιμοποιησει.
Παλιά 15-11-11, 11:47   #77
mairy_lou

mairy_lou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Που το βρισκω αυτο που μου ειπες?? Στο φαρμακειο??
Παλιά 15-11-11, 12:11   #78
mariamanos

Προεπιλογή

Εγω το αγορασα απο ενα μαγαζι με βιολογικα.Το εχουν και καποια φαρμακεια αλλα νομιζω πως οχι ολα.
Παλιά 15-11-11, 12:21   #79
mairy_lou

mairy_lou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σ ευχαριστω Mariamanos!!!
Παλιά 15-11-11, 12:36   #80
mariamanos

Προεπιλογή

Παρακαλω Mairy_lou
Παντως επειδη εχω δοκιμασει και αλλα σε γενικες γραμμες νομιζω οτι κανενα δε σε προστατευει απο τους μηκυτες.Αλλα τουλαχιστον καλο ειναι να βαζουμε κατι ελαφριας μορφης και οχι αντισηπτικα που χαλανε τη χλωριδα του κολπου μας.
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές