Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ενδομητρίωση και Εξωσωματική


Recommended Posts

Ξέρει καμιά σας εαν επηρεάζει η ενδομητρίωση στην εξωσωματική?

Δεν εχει διαγνωστεί σε εμένα ενδομητρίωση αλλά είναι το μόνο που δεν έχω κάνει απο εξετάσεις.

Οι γνώμες των γιατρών πάνω σε αυτό διίστανται.

Η αιτία που έχουμε φτάσει στην εξωσωματική είναι ανεξήγητη υπογονιμότητα αλλά δυστυχώς χωρίς επιτυχία.

Μήπως έχετε καμιά σας αντίστοιχη εμπειρία?

Να μην πετυχαίνανε οι εξωσωματικές λόγω ενδομητρίωσης και μετά την επέβαση να πέτυχαν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ANNETA-THES και εγω ανεξηγητη υπογονιμοτητα ειχα και εκανα 1 εξωσωματικη σε φυσικο κυκλο και μια σπερματευχυση που δεν πετυχαν και μετα επιασα φυσιολογικα.Αν εχει περασει πολυς καιρος ψαξτο καΙ αυτο αλλα μην αγχωνεσαι χωρις να ξερεις και συνεχισε τις προσπαθειες και ολα θα πανε καλα!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει καμιά σας εαν επηρεάζει η ενδομητρίωση στην εξωσωματική?

Δεν εχει διαγνωστεί σε εμένα ενδομητρίωση αλλά είναι το μόνο που δεν έχω κάνει απο εξετάσεις.

Οι γνώμες των γιατρών πάνω σε αυτό διίστανται.

Η αιτία που έχουμε φτάσει στην εξωσωματική είναι ανεξήγητη υπογονιμότητα αλλά δυστυχώς χωρίς επιτυχία.

Μήπως έχετε καμιά σας αντίστοιχη εμπειρία?

Να μην πετυχαίνανε οι εξωσωματικές λόγω ενδομητρίωσης και μετά την επέβαση να πέτυχαν?

 

Γεια σας κορίτσια, Αννετα εγω ειμαι στην αναζητηση οπως εσυ, απλα εχω 2 σπερματεγχυσεις και 2 εξωσωματικες στην πλάτη μου. Για να δεις αν εχεις ενδομητριωση πρεπει να κάνεις διαγνωστικη λαμπαροσκοπηση. Για αυτο ετοιμαζομαι και εγω τωρα. Ο γιατρος της εξωσωματικης ειναι αντίθετος, λεει να περιμένω αν δεν πετυχει η τρίτη φορά και μετα να κανω αυτην την εξεταση αλλά δεν μπορώ. αυτή τη φορά ακολουθώ ένστικτο και ο Θεος βοηθος.

Link to comment
Share on other sites

Eμείς καταφύγαμε στην εξωσωματική για "ανδρικούς" λόγους, αλλά απ' όσο γνωρίζω από συγγενικό μου πρόσωπο, η ενδομητρίωση επηρεάζει την εξωσωματική. Βέβαια εκείνη είχε μεγάλο πρόβλημα και έκανε πρώτα λαμπαροσκοπική επέμβαση για την ενδομητρίωση και μετά αμέσως την εξωσωματική.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα κοριτσια !

έκανα 2 αποτυχημενες εξωσωματικες και τον ιουνιο υστεροσκοπηση-λαπαροσκοπηση.

τωρα ειμαι στη θεραπεια της ενδομητριωσης με ενεσεις για διακοπη περιοδου.

ο εξωσωματικος λεει αμεσως μετα να παμε για εξωσωματικη

εγω σκεφτομαι να προσπαθησω μονη μου για λιγο

 

κανενας δεν μιλα με σιγουρια, ολοι μιλουν για ποσοστά επιτυχίας και πιθανότητες. γιατί ο γιατρος αφου καθαρίσαμε την ενδομητριωση θελει να κανω αμεσως εξωσωματικη;;; ηταν η ενδομητριωση η αιτια των αποτυχιων;;;; δεν μιλανε ξεκαθαρα !!!

 

να ακολουθησετε και λιγο το ενστικτο σας !!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια.εγω εχω κανει λαπαροσκοπηση πριν 2 χρονια περιπου για ενδομητριωση.να σημειωσω οτι η ενδομητριωση βρισκεται και με εξεταση αιματος και δεν χρειαζεται να μας ανοιξουν για να δουν!απλα δεν φαινεται το μεγεθος.οταν βγει η εξεταση θετικη πας σε χειρουργειο.εγω ειχα μετρια τοτε και προσπαθουσα κανονικα.μου ειπε ογιατρος μου οτι μετα θα πιασω αμεσως.αφου περασαν ομως 3 μηνες μου υποθετει οτι εχουμε προβλημα με το σπερμα και ζηταει εξετασεις.στο περελθον ο αντρας μου ειχε κανει και ηταν καλο!οποτε μετα απο μηνες εκανε και ο γιατρος επιβεβαιωθηκε.και ετσι ξεκινησαμε εξωσωματικες...αλλα ξερω οτι η ενδομητριωση ξανα γινεται κοριτσια δυστυχως...και λεω να κανω παλι εξεταση να δω...παντως για την εξωσωματικη δεν ξερω αν επηρεαζει αλλα για φυσιολογικα σιγουρα και δημιουργει και αποβολες...μακρια απο εμας ολα αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Χθες με πηρε τηλ ο γιατρος Ψ. που εχεισ κι εσυ mpempe. Ειχα παει προσφατα για 3η γνωμη. Εγώ είχα κάνει λαπαροσκοπηση με τον γιατρό που έχω τώρα και είχα λίγο ενδομητριωση όπως μου είχε πει, την οποία και καυτηριασε. Ο Ψ. ειδε το DVD της λαπαροσκοπησης που ειχα κανει και ειπε οτι οντως ειχα ενδομητριωση, και θα επρεπε οχι μονο να την καυτηριασει ο γιατρος μου αλλα και να μου κοψει την περιοδο για 4 μηνες. Αν αυτο ηταν το σωστο, δεν μπορω να καταλαβω γιατι ο τωρινος μου γιατρος δεν το ειχε κανει.. Επισης τον ρωτησα αν η ενδομητριωση ενοχλει ακομα κι αν κανεις εξωσωματικη και μου ειπε οτι εννοειται πως ενοχλει! Επισης μου ειπε να κανω την εξεταση (CA-125 νομιζω την ειπε) που αυτη δειχνει όπως είπες αν εχεις ενδομητριωση ή οχι, και αν εχω ακομα θα πρεπει να κοπει η περιοδος 4 μηνες πριν κανω οτιδηποτε αλλο.

 

Εγω ρε κοριτσια νομιζα οτι το προβλημα με την ενδομητριωση ειναι οτι δεν μπορεις να μεινεις εγκυος φυσιολογικα..

Δεν ξερω τι να πω.. Τι λέτε κι εσείς;

 

Mpempe εσένα ο Ψ. Σου είχε κόψει την περίοδο μετά την λαπαροσκοπηση;

Link to comment
Share on other sites

Ξερω και εγώ για αυτή την εξέταση την Ca125, μάλιστα την έκανα και βγήκε 11.

Παρόλα αυτά νομίζω ότι ούτε και αυτή δεν είναι αξιόπιστη, έτσι μου είχε πει κάποιος γιατρός κάποτε.

Δεν είμαι και σίγουρη όμως....

Leni7 δεν ρωτάς και τον δικό σου γιατρό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξερω και εγώ για αυτή την εξέταση την Ca125, μάλιστα την έκανα και βγήκε 11.

Παρόλα αυτά νομίζω ότι ούτε και αυτή δεν είναι αξιόπιστη, έτσι μου είχε πει κάποιος γιατρός κάποτε.

Δεν είμαι και σίγουρη όμως....

Leni7 δεν ρωτάς και τον δικό σου γιατρό?

 

Θα τον ρωτησω αλλα δεν ξερω πώς να το θεσω το θεμα. Γιατι τωρα θα βαλω τα 2 κατεψυγμενα που εχω. Δεν θελω να καταλαβει οτι πηγα αλλου. Σκεφτομαι να τον ρωτησω μηπως ο λογος που δεν μενω εγκυος ειναι οτι ξαναβγηκε η ενδομητριωση. θα δω..

Link to comment
Share on other sites

Leni καλημερα

θα σε συμβουλευα τον γιατρο να τον ρωτησεις ευθαιως και λεγοντας ολη την αληθεια. Ειναι δικαιωμα σου να ζητας δευτερη τριτη τεταρτη και οσες γνωμες θελεις. Εγω οταν πρωτοπηγα στο γιατρο με τον οποιο τελικα καταφερα να εχω ενα παιδι πηγα με φακελο και σημειωσεις και ανεφερα ονομαστικα καθε γιατρο που ειχα παει πριν καθε εξεταση που ειχα κανει και καθε γνωμη που ειχα ακουσει. Δεν καταλαβα ουτε στιγμη να εχει προβλημα με το ακουσμα των ονοματων. Το μονο που ψιλοκαταλαβα ειναι απο το υφος του γιατρου αν εχει η οχι εκτημιση για τον καθε συναδελφο του που εγω ειχα αναφερει. Καλη τυχη στις νεες σου προσπαθειες!

Link to comment
Share on other sites

Leni καλημερα

θα σε συμβουλευα τον γιατρο να τον ρωτησεις ευθαιως και λεγοντας ολη την αληθεια. Ειναι δικαιωμα σου να ζητας δευτερη τριτη τεταρτη και οσες γνωμες θελεις. Εγω οταν πρωτοπηγα στο γιατρο με τον οποιο τελικα καταφερα να εχω ενα παιδι πηγα με φακελο και σημειωσεις και ανεφερα ονομαστικα καθε γιατρο που ειχα παει πριν καθε εξεταση που ειχα κανει και καθε γνωμη που ειχα ακουσει. Δεν καταλαβα ουτε στιγμη να εχει προβλημα με το ακουσμα των ονοματων. Το μονο που ψιλοκαταλαβα ειναι απο το υφος του γιατρου αν εχει η οχι εκτημιση για τον καθε συναδελφο του που εγω ειχα αναφερει. Καλη τυχη στις νεες σου προσπαθειες!

 

Lion! Γεια σου τι κανεις?

Ρε συ lion μου, τον ξερεις τον γιατρο και ξερεις ποσο τον εμπιστευομουν. Καποια πραγματα ομως δειχνουν οτι μου εκανε νερα. Διαβασα σε ολα τα φορουμ οτι μετα την λαπαροσκοπηση σου κοβουν την περιοδο αν εχεις ενδομητριωση. Αποκλειεται αυτο ο Σ. να μην το ηξερε. Γιατι ομως να μην μου το πει? Επισης, εκανα 2η εξωσωματικη μαζι του τον Σεπτεμβριο και ηταν παλι αποτυχημενη ενω με τον προηγουμενο ειχα μεινει 2 φορες..

Δεν ξερω τι να κανω. Αυτη τη στιγμη προεχει να βαλω 2 κατεψυμενα που εχω (αν βεβαια επιζησουν στην αποψυξη). Αν και αυτο ομως δεν πετυχει, εσυ θα εδινες και 4η ευκαιρια?

Οσο για την αληθεια, τι να παω δηλαδη να του πω? Οτι πηγα να δω αλλο γιατρο και μου ειπε οτι επρεπε να μου κοψετε την περιοδο και να μου πειτε να κανω τις ταδε εξετασεις κλπ?? Δεν ξερω..

 

Εσυ τι κανεις? Ολα καλα?Πες μου κανενα νεο σου..:)

Link to comment
Share on other sites

leni μου και εμενα οταν ειχα κανει χειρουργειο μου εκοψε την περιοδο για 6 μηνες νομιζω,μπορει και για 4 δεν θυμαμαι.αλλα ειναι απαραιτητο να κοπει η περιοδος βρε κοριτσι μου γιατι η ενδομητριωση τρεφεται απο αυτη.και εγω που θα ξανα παω τωρα πριν κανω την επομενη εξωσωματικη θα ζητησω παλι την εξεταση.σου ευχομαι παντως να βγει καλη η δικια σου και να μην εχεις τιποτα.παντως οτι χρειαστεις ειμαι εδω.φιλακια

Link to comment
Share on other sites

Leni7 μην πανικοβάλεσαι.

Εχω ακούσει περιπτώσεις που έκαναν επέμβαση για ενδομητρίωση και μετά δεν τους έκοψε ο γιατρός την περίοδο γιατί είχανε χαμηλή ΑΜΗ.

Η κάθε περίπωση είναι διαφορετική.

Ρώτα τον γιατρό σου για ποιό λόγο δεν σου σταμάτησε την περίοδο.

Από την στιγμή που έχουμε απορίες πρέπει να τους ρωτάμε ρε κορίτσια.

Στο κάτω κάτω τόσα λεφτά τους δίνουμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Lion! Γεια σου τι κανεις?

Ρε συ lion μου, τον ξερεις τον γιατρο και ξερεις ποσο τον εμπιστευομουν. Καποια πραγματα ομως δειχνουν οτι μου εκανε νερα. Διαβασα σε ολα τα φορουμ οτι μετα την λαπαροσκοπηση σου κοβουν την περιοδο αν εχεις ενδομητριωση. Αποκλειεται αυτο ο Σ. να μην το ηξερε. Γιατι ομως να μην μου το πει? Επισης, εκανα 2η εξωσωματικη μαζι του τον Σεπτεμβριο και ηταν παλι αποτυχημενη ενω με τον προηγουμενο ειχα μεινει 2 φορες..

Δεν ξερω τι να κανω. Αυτη τη στιγμη προεχει να βαλω 2 κατεψυμενα που εχω (αν βεβαια επιζησουν στην αποψυξη). Αν και αυτο ομως δεν πετυχει, εσυ θα εδινες και 4η ευκαιρια?

Οσο για την αληθεια, τι να παω δηλαδη να του πω? Οτι πηγα να δω αλλο γιατρο και μου ειπε οτι επρεπε να μου κοψετε την περιοδο και να μου πειτε να κανω τις ταδε εξετασεις κλπ?? Δεν ξερω..

 

Εσυ τι κανεις? Ολα καλα?Πες μου κανενα νεο σου..:)

 

καλα ειμαι ασ πουμε λενη μου

βρισκομαι 800 χμ μακρια απο το σπιτι μου λογω δουλειας. εμεινα και αρκετο καιρο μακρια απο το παιδι πραγμα παααααρα πολυ δυσκολο για ολους μας. απο οικονομικης αποψης ειμαστε χαλια γιατι τα εξοδα μας ειναι πολλα λογω αποστασης και λογω οτι οι μισθοι τωρα που μπηκα εγω στο δημοσιο κατρακυλησαν. για δευτερο παιδι δεν μπορω πια να προσπαθησω εξαλου εξαντλησα καθε ευκαιρια κανοντας συνολικα 13 προσπαθειες. απλα η ατυχια ηταν οτι η 13 ηταν επιτυχημενη αλλα παλινδρομισε.

 

οσο για το γιατρο εγω ξερεις καλα οτι τον εμπιστευομαι τυφλα μιας και για να καταληξω εκει ειχα περασει μια οδυσεια σε αλλα κεντρα. εμενα μου εκανε κλικ απο την αρχη του εδωσα προφανως πολλες ευκαιριες αλλα ειναι καθαρα προσωπικο θεμα. οσο αφορα την ερωτηση εγω λογω χαρακτηρα ναι θα την εκανα ετσι οπως την γραφεις οτι ο ταδε που πηγα μου ειπε αυτο και αυτο.

 

απο την μικρη μου εμπειρια ομως θα σου πω πως οι εξωσωματικες ειναι παιχνιδι με τις πιθανοτητες σε οποιον γιατρο και αν εισαι εκτος απο καποιους που ειναι μονο εμποροι. αν και οσο αντεχεις παιξε με τις πιθανοτητες και δεν θα χασεις.

 

οσο μου επιτρεπει ο χρονος μου που δεν ειναι πια πολυς θα παρακολουθω το forum και συντομα θα χαρω να ακουσω τα ευχαριστα. :wink::wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

Χθες με πηρε τηλ ο γιατρος Ψ. που εχεισ κι εσυ mpempe. Ειχα παει προσφατα για 3η γνωμη. Εγώ είχα κάνει λαπαροσκοπηση με τον γιατρό που έχω τώρα και είχα λίγο ενδομητριωση όπως μου είχε πει, την οποία και καυτηριασε. Ο Ψ. ειδε το DVD της λαπαροσκοπησης που ειχα κανει και ειπε οτι οντως ειχα ενδομητριωση, και θα επρεπε οχι μονο να την καυτηριασει ο γιατρος μου αλλα και να μου κοψει την περιοδο για 4 μηνες. Αν αυτο ηταν το σωστο, δεν μπορω να καταλαβω γιατι ο τωρινος μου γιατρος δεν το ειχε κανει.. Επισης τον ρωτησα αν η ενδομητριωση ενοχλει ακομα κι αν κανεις εξωσωματικη και μου ειπε οτι εννοειται πως ενοχλει! Επισης μου ειπε να κανω την εξεταση (CA-125 νομιζω την ειπε) που αυτη δειχνει όπως είπες αν εχεις ενδομητριωση ή οχι, και αν εχω ακομα θα πρεπει να κοπει η περιοδος 4 μηνες πριν κανω οτιδηποτε αλλο.

 

Εγω ρε κοριτσια νομιζα οτι το προβλημα με την ενδομητριωση ειναι οτι δεν μπορεις να μεινεις εγκυος φυσιολογικα..

Δεν ξερω τι να πω.. Τι λέτε κι εσείς;

 

Mpempe εσένα ο Ψ. Σου είχε κόψει την περίοδο μετά την λαπαροσκοπηση;

καλημέρα

το ίδιο έκανε στην γυναίκα μου έκοψε για 4 μήνες την..... και μετά έμεινε ........ αλλά το χάσαμε...

Link to comment
Share on other sites

Lion μου περνατε δυσκολα κι εσεις, οπως και ολος ο κοσμος ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα... Κριμα και για την εγκυμοσυνη που τελικα παλλινδρομησε.. Θα σε πονεσε πολυ.. Τι να πω? Τουλαχιστον εχεις ομως την κορουλα σου και αυτο ειναι πολυ σημαντικο!! Ευχαριστω πολυ παντως που μου εγραψες. Το εκτιμω!

 

Εγω δεν θα το βαλω κατω, ομως μου φαινεται ατελειωτος ο δρομος, καθε φορα προκυπτει και κατι καινουργιο. Ξανα, αυτη τη στιγμη νοιωθω οτι ειμαι στην αφετηρια.

 

Ο γιατρος που επισκεφτηκα και μου ειπε οτι επρεπε να κοπει η περιοδος 4 μηνες ειναι ο δικος σου ΛΙΤΣΑ-ΝΕΟ. Και μου ειπε οτι αν δεν πετυχουν τα κατεψυγμενα που εχω, πρεπει να κανω αυτο. Παλι απο την αρχη, τρεχα γυρευε...

Ολοι στην αναμονη ειμαστε. Κουραγιο, που θα παει??

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα . Το 2009 μετα απο 1 χρονο προσπαθειων για μωρακι , αρχισαμε να ψαχνομαστε . Η πρωτη εξεταση που με εβαλε ο γιατρος μου να κανω ηταν η εξεταση αιματος για ενδομητριωση . Ηταν αρνητικη , αλλα ο γιατρος μου τονισε οτι εαν η ενδομητριωση δεν ειναι μεγαλη δεν φαινεται με μια απλη εξεταση αιματος . Αφου ομως καναμε ολες μα ολες τις εξετασεις κ δεν βρηκαμε κανενα προβλημα , τον Δεκεμβριο του 2010 αποφασισαμε να κανουμε λαπαροσκοπηση για να δουμε εαν εχω ενδομητριωση . Κ οντως ειχα , μικρη βεβαια , αλλα ειχα . Το ειχαμε ψιλιαστει βεβαια καθοτι ειχε κ η μητερα μου , κ η ενδομητριωση ειναι κληρονομικη , αλλα με την λαπαροσκοπηση το επιβεβαιωσαμε . Εκανα 4 ενεσεις arvercap για διακοπη περιοδου και τον Ιουνιο μου ξαναηρθε περιοδος . Προσπαθησαμε λιγους μηνες μονοι μας χωρις αποτελεσμα κ τελικα τελος Σεπτεμβριου καναμε σπερματεγχυση , η οποια πετυχε , ασχετα αν τελικα απεβαλα . Η επομενη μου κινηση μαλλον θα ειναι η εξωσωματικη .

Live like it is heaven on earth ..!

S8vKp2.png?0fKsGsow

 

bcHCp3.png?2xpjfQKo

Link to comment
Share on other sites

Lion μου περνατε δυσκολα κι εσεις, οπως και ολος ο κοσμος ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα... Κριμα και για την εγκυμοσυνη που τελικα παλλινδρομησε.. Θα σε πονεσε πολυ.. Τι να πω? Τουλαχιστον εχεις ομως την κορουλα σου και αυτο ειναι πολυ σημαντικο!! Ευχαριστω πολυ παντως που μου εγραψες. Το εκτιμω!

 

Εγω δεν θα το βαλω κατω, ομως μου φαινεται ατελειωτος ο δρομος, καθε φορα προκυπτει και κατι καινουργιο. Ξανα, αυτη τη στιγμη νοιωθω οτι ειμαι στην αφετηρια.

 

Ο γιατρος που επισκεφτηκα και μου ειπε οτι επρεπε να κοπει η περιοδος 4 μηνες ειναι ο δικος σου ΛΙΤΣΑ-ΝΕΟ. Και μου ειπε οτι αν δεν πετυχουν τα κατεψυγμενα που εχω, πρεπει να κανω αυτο. Παλι απο την αρχη, τρεχα γυρευε...

Ολοι στην αναμονη ειμαστε. Κουραγιο, που θα παει??

κορίτσια ένα σας λέω και το λέω και στην γυναίκα μου

εχουμε μπεί σε αυτή την φάση και αναγκαστικά πρέπει να παλέψουμε για κάτι που θέλουμε θέλει υπομονή κουράγιο

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια η ενδομητριωση ειναι "σοβαρη"και θελει πολυ προσοχη!!!η επιστημη ομως εχει προχωρησει πολυ και ολα γινονται..αν και προσωπικα μονο στον θεο πιστευω!!!μην απογοητευεστε και μην το βαζετε κατω!!!λενε παντως οτι ειναι κληρονομικη παντως...τι να πω..δυναμη κοριτσια και με καλη συνεργασια με τον γιατρο σας ολα θα γινουν!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους και καλη επιτυχια σε οσες κοπελες προσπαθειτε για μωρακι!

Αποφασισα να σας γραψω διοτι ξερω πολυ καλα τι σημαινει ενδομητριωση και εξωσωματικη μετα απο αυτη.

Με το συζυγο μου προσπαθουσαμε για παιδακι για 2 περιπου χρονια και αφου ειχαμε κανει ελεγχο,ολα φαινονταν φυσιολογικα,μεχρι που απευθυνθηκαμε σε ενα κεντρο εξωσ. στην Αθηνα και ανακαλυψαμε το προβλημα.Ο γιατρος εκει μας μιλησε απο την πρωτη κιολας επισκεψη για πιθανοτητα ενδομητριωσης,αφου ειδε ο ανθρωπος οτι το σπερμα ηταν οκ και με εξετασε και υπερηχογραφικα.αν και η ενδομ δε φαινεται απο τον υπερηχο,μου προτεινε να κανω μια αιματολογικη (ca 125)η οποια βγηκε λιγο "τσιμπημενη".Ομως επειδη και αυτη η εξεταση δεν δειχνε 100%, ο γιατρος μου εδειξε 2 δρομους.Η' θα εκανα απ ευθειας εξωσωματικη ή θα εκανα λαπαροσκοπηση,μεσω της οποιας θα βλεπαμε κιολας αν εχω ενδομ.Κι αν ηταν ετσι,θα την καυτηριαζε και θα εμπαινα σε θεραπεια διακοπης περιοδου.Τελικα αποφασισαμε να το παμε πιο...ομαλα και εκανα την επεμβαση.Ειχα πολυ βαριας μορφης ενδομητριωση και μου εκοψαν την περιοδο 6 μηνες.Μετα απο αυτο εκανα αλλη μια σπερ/ση(ειχα κανει αλλες δυο πριν την επεμβαση) και παλι τιποτα.Μεχρι που αποφασισαμε να κανουμε εξωσωματικη και δεν το μετανιωσαμε!Τωρα ειμαι εγκυος και μεχρι τωρα ολα πανε καλα Δοξα τω Θεω.

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι πραγματικα ειναι ζορικα τα πραγματα οταν μιλαμε για τετοια ζητηματα.Θυμαμαι παρα πολυ καλα πως ενοιωθα οταν εβλεπα κοπελες να ειναι εγκυες και να μιλανε για το ποσο ευκολα τα καταφεραν κλπ.Αναρωτιομουν γιατι για καποιες κοπελες ειναι τοσο ευκολο και αλλες επρεπε να κανουμε τοσο κοπο για να τα καταφερουμε.Και ποναει πολυ αυτη η σκεψη,το ξερω.Το εχω περασει..

Θελω μονο να πω το εξης και να κλεισω.Παντα υπαρχει ελπιδα,μη σταματησετε να κανετε προσπαθειες!

Ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να τα καταφερουν ΟΛΕΣ οι κοπελες που προσπαθουν και να εχουν συντομα υγιη και χαρουμενα μωρακια!

Link to comment
Share on other sites

luckystar να εχεις μια ηρεμη κ τελειομηνη εγκυμοσυνη και με το καλο να κρατησετε το μωρακι σας αγκαλια!!!

Ευχομαι κ η δικη μου προσπαθεια εξωσωματικης οπως κ καθε αλλη προσπαθεια οποιασδηποτε κοπελας να εχει τα ιδια θετικα αποτελεσματα με τα δικα σου !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

να πω και εγώ την δική μου εμπειρια λοιπόν. Εμείς προσπαθούσαμε αρκετό καιρό για παιδάκι αλλά δεν ερχόνταν. Βεβαια μας είχαν συμβεί και διάφορα τότε και το ειχαμε ρίξει στον ψυχολογικό παράγοντα αφου τιποτε δεν έδειχνε προβληματικό. Όταν αποφασίσαμε να πάμε σε υποβοηθούμενη, δηλαδή σπερματεγχυση, πήγα σε έναν εξωσωματικό. Κοίταξε εξετάσεις, ειπε ολα ΟΚ και στον υπέρηχο βρήκε μια κύστη στην ωοθήκη....απο εκεί και μετά εξετάσεις...και πόρισμα...η κύστη ειναι μάλλον ενδομητρίωσης. Αποφασίσαμε λοιπόν οτι πρέπει πρώτα να αφαιρεθεί η κύστη και μετά όλα τα άλλα. Πήγα σε γνωστό γυναικολόγο-χειρούργο, μου ειπε οτι θα πάμε λαπαροσκοπικά. Φεβρουάριο 2011 μπήκα χειρουργείο...απο υπόθεση ρουτινας..κατέληξε σε 3ωρη επέμβαση. Η ενδομητρίωση ήταν καραμπινάτη και διάσπαρτη, ο γιατρός πάλεψε πολύ να μην με ανοίξει κανονικά, καυτηρίασε όπως μου ειπε το 80% και μου ειπε απλά "Αν μέχρι τον Σεπτέμβρη δεν εχεις μείνει έγκυος, πρέπει να ξανακάνουμε λαπαροσκόπηση". Αλλο άγχος. Αποφάσισαμε οτι επειδή ο χρόνος πίεζε, δεν θα το προσπαθούσαμε μόνοι μας (με τόσο άγχος)...κάνουμε 3 ακαρπες σπερματεγχύσεις, και τελικά τον Ιούλιο περάσαμε στην πρώτη εξωσωματική. Η οποία ήταν επιτυχής. Ειμαι στην 18η εβδομάδα κύησης, όλα πήγαινουν Δόξα το Θεό καλά και ένα έχω να πω : Η ενδομητρίωση ειναι υπουλος και δύσκολος εχθρός.

74kwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...