Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Προνήπιο και Νήπιο (απο 4 ετών)

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 05-10-11, 10:51   #1
annaflo

Περιοχή: Athens, Greece
annaflo ουδετερη μηδέν
Lightbulb Μου ζητάει να μάθει μπαλέτο

Η γλυκιά μου τετράχρονη είναι στο προνήπιο και για να απασχολείται δημιουργικά μερικά απογεύματα πηγαίνει 3 φορές την εβδομάδα σε κολυμβητήριο. Όλα πήγαιναν τέλεια, στην πισίνα τρελαίνεται ενώ ανεβαίνει κάθε βδομάδα επίπεδο και οι δάσκαλοι έχουν ενθουσιαστεί μαζί της. 'Ωσπου πριν λίγες μέρες είδε ένα κοριτσάκι ντυμένο μπαλαρίνα με τουτού. Αυτό ήταν. Από τότε δεν θέλει να πάει πισίνα και μου ζητάει συνεχώς να την γράψω σε σχολή μπαλέτου. Πήγαμε λοιπόν χτες σε μια σχολή που γνωρίζω πολλά χρόνια την ιδιοκτήτρια/μπαλαρίνα και μας είπε ότι πρέπει να έχει συμπληρώσει τα πέντε για να την δεχτούν και επειδή στο σχολείο της έχουν μουσικοκινητικό μάθημα είναι πολύ καλή προετοιμασία μέχρι να συμπληρώσει τα πέντε.
Τι να κάνω?? Να σταματήσει την πισίνα αφού πηγαίνει τόσο καλά? Να την πάω σε μια άλλη σχολή χορού που δέχονται μικρότερα παιδάκια, αφού θα κάνουν περίπου ό,τι κάνουν και στο σχολείο (τσάμπα τα δίδακτρα δηλαδή) μόνο και μόνο γιατί της αρέσει η στολή? Άλλη επιλογή είναι να την απασχολεί μια κοπέλα που μένει στο διπλανό μας σπίτι και είναι ελληνοαμερικανίδα/δασκάλα αγγλικών.
Πείτε μου την άποψή σας σας παρακαλώ!!
Ο χρήστης annaflo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-10-11, 11:46   #2
GEOELI

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
GEOELI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η δική μου κόρη πάντως ξεκίνησε μπαλλέτο (δεν είναι ακριβώς μπαλλέτο σε αυτήν την ηλικία) όταν ήταν 3 χρονών και 9 μηνών. Και το ξεκινήσαμε γιατί περίμενε η κακομοίρα να πάει προνήπιο πως και πως και δεν την πήρανε στο δημόσιο νηπιαγωγείο. Επειδή ήθελα και ήθελε να απασχοληθεί με κάποια δραστηριότητα ξεκινήσαμε λοιπόν μπαλέτο και από τότε μέχρι σήμερα (που είναι 8 χρονών) είναι ενθουσιασμένη με το μπαλλέτο. Επιπλέον έχει κάνει ένα κορμάκι εκπληκτικό και έχει αποκτήσει ένα πολύ όμορφο στήσιμο στο σωματάκι της.
Ο χρήστης GEOELI δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-10-11, 12:59   #3
ismeni

Το avatar του χρήστη ismeni

Περιοχή: βύρωνας
ismeni ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ismeni
Προεπιλογή

να βρεις αλλη σχολή που να παιρνει μικρότερα παιδιά. μπορω να οσυ συστησω...
αλλα να συνεχισετε και το κολυμβητηριο. προνηπιο είναι... μπορει να κανει 2 φορες τηνεβδομαδα το ενα, 2 φορες την εβδομαδα το αλλο.
πού μένεις;

Ο χρήστης ismeni δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-10-11, 14:15   #4
theodorap

theodorap ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Όταν ο γιος μου μου ζήτησε να πάει tae kwon do, ήμουν πολύ αρνητική στην αρχή, ούτε από έξω δεν περνούσα , δε φανταζόμουν τότε ότι μετά από 5 χρόνια θα έβγαινε 2ος στο πρωτάθλημα...

Θέλω να πω με αυτό ότι είναι πολύ σημαντικό να ακούμε τι θέλουν τα παιδιά μας, γιατί ίσως αυτή να είναι η κλίση τους.

Θα μπορούσες να κάνεις κάτι συνδιαστικό, όπως 2 φορές κολυμβητήριο και 1 φορά μπαλέτο την εβδομάδα. Έτσι ούτε τα μαθήματα κολύμβησης θα χάσει -που είναι πολύ σημαντικά και για την ασφάλειά της- αλλά και το κέφι της θα γίνει, χωρίς να είναι υπερφορτωμένη η βδομάδα της, κι έτσι θα έχει και χρόνο για παιχνίδι - που είναι το πιο σημαντικό στην ηλικία της-

Φιλικά πολύ
Ο χρήστης theodorap δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-10-11, 18:04   #5
annaflo

annaflo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, κι εγώ δεν θα ήθελα να σταματήσει το κολυμβητήριο γιατί μου φαίνεται ότι της αρέσει πολύ και επειδή εγώ την έβαλα στο δίλημμα "πισίνα ή χορό", διάλεξε το δεύτερο. Είναι θέμα καθαρά οικονομικό.
Ismeni μένουμε στο Διόνυσο και η Τόνια η Βενιέρη είναι γειτόνισσα και φίλη πάνω από 30 χρόνια. Εκείνη μου έδωσε τη συμβουλή να την αρχίσω σε ένα χρόνο και να αρκεστούμε στη ρυθμική που κάνουν στο σχολείο (Αρσάκειο) για φέτος. Ξέρω 2 σχολές στην Ν.Ερυθραία που πηγαίνουν 2 φίλες της κόρης μου, αλλά νομίζω ότι είναι χάσιμο χρόνου.
Παλιά 05-10-11, 18:25   #6
v & a

Το avatar του χρήστη v & a

Περιοχή: ...στο υπέροχο μυαλουδάκι των 2 κοριτσιών μου!!!
v & a χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

αννα στο αρσακειο δε κανουν κολυμβηση? η οχι ακομα σε τετοια ηλικια?
Παλιά 05-10-11, 21:14   #7
ismeni

ismeni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο annaflo Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, κι εγώ δεν θα ήθελα να σταματήσει το κολυμβητήριο γιατί μου φαίνεται ότι της αρέσει πολύ και επειδή εγώ την έβαλα στο δίλημμα "πισίνα ή χορό", διάλεξε το δεύτερο. Είναι θέμα καθαρά οικονομικό.
Ismeni μένουμε στο Διόνυσο και η Τόνια η Βενιέρη είναι γειτόνισσα και φίλη πάνω από 30 χρόνια. Εκείνη μου έδωσε τη συμβουλή να την αρχίσω σε ένα χρόνο και να αρκεστούμε στη ρυθμική που κάνουν στο σχολείο (Αρσάκειο) για φέτος. Ξέρω 2 σχολές στην Ν.Ερυθραία που πηγαίνουν 2 φίλες της κόρης μου, αλλά νομίζω ότι είναι χάσιμο χρόνου.
την ξερω την κυρια βενιέρη. πολύ καλή!
πού πηγαίνουν στη νεα ερυθραία;
θεωρω οτι δεν ειναι χασιμο χρονου...

Παλιά 05-10-11, 23:39   #8
annaflo

annaflo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο v & a Εμφάνιση μηνυμάτων
αννα στο αρσακειο δε κανουν κολυμβηση? η οχι ακομα σε τετοια ηλικια?
Στο Αρσάκειο αρχίζουν από τη δευτέρα δημοτικού πισίνα και δεν κάνουν και πολλά πράγματα απ'ο,τι μου έχουν πει.
Στο κολυμβητήριο πήγαμε για ένα μήνα πριν το καλοκαίρι και την βοήθησε τόσο πολύ που όταν πήγαμε στη θάλασσα κολύμπησε σε λίγες μέρες χωρίς κανένα βοηθητικό (μπρατσάκια ή σωσίβιο), έκανε απίστευτα μακροβούτια στα βαθιά και τώρα που ξαναγυρίσαμε της μαθαίνουν τα διάφορα στυλ κολύμβησης (ελεύθερο, ύπτιο). Πιστεύω πως θα μπορούσε να έχει πολύ καλή εξέλιξη αν ήθελε να το συνεχίσει.
Αλλά για τα εξωσχολικά σε τέτοιες ηλικίες πάντα πρέπει να ακούμε τις επιθυμίες των παιδιών και όχι τι θέλουμε εμείς
Παλιά 11-11-11, 07:56   #9
ismeni

ismeni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

τι εγινε τελικά; πήγατε μπαλέτο;
καλύτερη και σωστότερη δουελιά θα γνει σε μια σχολή μπαλε΄του παρα στο σχολειο...

Παλιά 09-01-12, 19:18   #10
v & a

v & a χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κι ενω ελεγα σιγα μη μπω εγω σε θεμα για μπαλετο τσουυυπ να μαι!!!
η κορη μου ειναι 4ων. δε μου ζηταει επιμονως να μαθει και λοιπα αλλα κατι ειπαν απο δω απο κει με το μπαμπα της και της ειπε πως θα την παει στο μπαλετο!!!!! Παει ηδη κολυμβητηριο 2 φορες τη βδομαδα (με το μπαμπα που το χει αναλαβει!) και καλυτερα λεμε να κανει κατι ακομη να της αρεσει και να απασχολειται κ να γυρναει σπιτι να κοιμαται νωρις παρα να κοιμαται ωρες ατελειωτες μολις γυρισει απο το σχολειο και μετα να ξυπναει και να βλεπει ντιβιντι ως τις 11.
Αλλος ενας λογος που τελικα το σκεφτομαι να την παω ειναι πως βλεπω και δεν εχει και πολλη ισορροπια εδω που τα λεμε στη κινηση της, ε ειναι κ λιγο ατσουμπαλο παιδακι ( πεφτει στο ισωμα, δεν χοροπηδαει οπως αλλα στην ηλικια της, δε ξερω αν ειναι φοβος η δυσκολευεται να ελεγξει τις κινησεις της) οποτε ειναι και μια ευκαιρια ισως να αναπτυξει τη κινηση της και να λυθει.
Φι αυτα λοιπον πολλα ειπα, σχολη εχουμε σχεδον διπλα μας και απο τις καλες λεγεται στην επαρχιακη μας πολη...(η πεθερα μου ειπε πως ειναι και ολιγον συγγενης)
Στο βιογραφικο της η δασκαλα (δε ξερω πως αλλιως να την πω ) γραφει
Παράθεση:
ειναι απόφοιτος της Βασιλικής Ακαδημίας χορού του Λονδίνου (Royal Academy of Dance) .....κλπ
Εγω αυτα δε τα ξερω η ismeni θα μας πει τι ειναι!!!!(???)

Για την ηλικια της λοιπον ( 3μισι + ) εχει τμημα μουσικοκινητικης....Αρχικα τι κανουν σε αυτα τα τμηματα αν γνωριζετε??? και κυριως λετε να ΦΟΡΑΝΕ ΡΟΥΧΑ ΜΠΑΛΑΡΙΝΑΣ ???(εχουμε και κολλημα!) υπαρχουν (ατυποι) κανονες σε αυτα? τι γινεται συνηθως?

Σκεφτομουν λοιπον πρωτον να δουμε αν μπορω να τη γραψω τωρα που ειναι ιανουαριος (το λεω επειδη δε ξερω αν οι σχολες πανε με τη σχολικη σεζον ας πουμε η χωριζονται κ αλλιως) ....
Μετα αν ναι, να την παω να δει πρωτα τι κανουνε και αν της αρεσει γιατι η δικια μου μαλλον φανταζεται πως θα κανει φιγουρες σα μπαλαρινα που βλεπει στη τιβι :P
Τριτον τα ωραρια ειναι σημαντικα γιατι σιγουρα δεν αντεχει ναναι ως τις 4 στο σταθμο, νηστικια αφου δε θελει να τρωει εκει, να ερχεται σπιτι να τη μπουκωνει η γιαγια ενα σκασμο φαι (γιαυτο πεφτει για υπνο 3 ωρες γυρνωντας απο το σχολειο)και μετα να παει εκει....απλα ανεφικτο!

Αν εχετε να απαντησετε καποια απο τις αποριες μου σας ακουω!!!! ευχαριστω πολυυυυυυυυυ
Παλιά 09-01-12, 21:45   #11
ismeni

ismeni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
κι ενω ελεγα σιγα μη μπω εγω σε θεμα για μπαλετο τσουυυπ να μαι!!!
η κορη μου ειναι 4ων. δε μου ζηταει επιμονως να μαθει και λοιπα αλλα κατι ειπαν απο δω απο κει με το μπαμπα της και της ειπε πως θα την παει στο μπαλετο!!!!! Παει ηδη κολυμβητηριο 2 φορες τη βδομαδα (με το μπαμπα που το χει αναλαβει!) και καλυτερα λεμε να κανει κατι ακομη να της αρεσει και να απασχολειται κ να γυρναει σπιτι να κοιμαται νωρις παρα να κοιμαται ωρες ατελειωτες μολις γυρισει απο το σχολειο και μετα να ξυπναει και να βλεπει ντιβιντι ως τις 11.
πολύ καλή σκέψη... δεν της προφερει τιποτα το dvd μεχρι τις 11μ.μ.

Παράθεση:
Αλλος ενας λογος που τελικα το σκεφτομαι να την παω ειναι πως βλεπω και δεν εχει και πολλη ισορροπια εδω που τα λεμε στη κινηση της, ε ειναι κ λιγο ατσουμπαλο παιδακι ( πεφτει στο ισωμα, δεν χοροπηδαει οπως αλλα στην ηλικια της, δε ξερω αν ειναι φοβος η δυσκολευεται να ελεγξει τις κινησεις της) οποτε ειναι και μια ευκαιρια ισως να αναπτυξει τη κινηση της και να λυθει.
επίσης πολυ καλη σκέψη. θα τη βοηθήσει πολυ το μπαλετο, σε πολλους τομεις!

Παράθεση:
Φι αυτα λοιπον πολλα ειπα, σχολη εχουμε σχεδον διπλα μας και απο τις καλες λεγεται στην επαρχιακη μας πολη...(η πεθερα μου ειπε πως ειναι και ολιγον συγγενης)
Στο βιογραφικο της η δασκαλα (δε ξερω πως αλλιως να την πω ) γραφει

Εγω αυτα δε τα ξερω η ismeni θα μας πει τι ειναι!!!!(???)
πες μου ποια σχολή είναι. εγω συμφωνω με την εκπαίδευση της δασκάλας. ειμαι υπερ του αγγλικου συστηματος rad. υπάρχουν βεβαια σχολες που ακολουθούν vaganova που ειανι εξισου καλές.

Παράθεση:
Για την ηλικια της λοιπον ( 3μισι + ) εχει τμημα μουσικοκινητικης....Αρχικα τι κανουν σε αυτα τα τμηματα αν γνωριζετε??? και κυριως λετε να ΦΟΡΑΝΕ ΡΟΥΧΑ ΜΠΑΛΑΡΙΝΑΣ ???(εχουμε και κολλημα!) υπαρχουν (ατυποι) κανονες σε αυτα? τι γινεται συνηθως?
στην ηλικία αυτη κανουμε δημιουργικο χορο- μουσικοκινητική αγωγή. στη δική μου σχολή τα παιδιά φοράνε κορμακι-καλσον-παπουτσάκια μπαλέτου. αν εννοεις "ρουχα μπαλαρινας" το tutu... θα κανετε υπομονη για την παρασταση σας.

Παράθεση:
Σκεφτομουν λοιπον πρωτον να δουμε αν μπορω να τη γραψω τωρα που ειναι ιανουαριος (το λεω επειδη δε ξερω αν οι σχολες πανε με τη σχολικη σεζον ας πουμε η χωριζονται κ αλλιως) ....?
προσωπικά, κανω εγγραφες ολο το χρονο. μπορεις να τηλεφωνήσεςι ή να περασεις απο εκει, καλύτερα, και να ρωτήσεις.

Παράθεση:
Μετα αν ναι, να την παω να δει πρωτα τι κανουνε και αν της αρεσει γιατι η δικια μου μαλλον φανταζεται πως θα κανει φιγουρες σα μπαλαρινα που βλεπει στη τιβι :P
πρεπει να της εξηγήσεις πώς για να κανει ολα αυτα στο dvd που βλεπει, πρεπει να περασει λιγος καιρός...

Παράθεση:
Τριτον τα ωραρια ειναι σημαντικα γιατι σιγουρα δεν αντεχει ναναι ως τις 4 στο σταθμο, νηστικια αφου δε θελει να τρωει εκει, να ερχεται σπιτι να τη μπουκωνει η γιαγια ενα σκασμο φαι (γιαυτο πεφτει για υπνο 3 ωρες γυρνωντας απο το σχολειο)και μετα να παει εκει....απλα ανεφικτο!
τα ωραρια δεν μπορω να στα πω. ειανι θεμα σχολής. αλλα... μπορεις να της πεις οτι τουλαχιστον τις ημερες του μπαλετου πρεπει να τρωει σχολειο για να μπορει να χορευει ωραια κλπ κλπ τετοια. γιατι.... ουτως ή αλλιως ο "ενας σκασμος φαι" δεν της κάνει καλό!!!!
παραδειγμα, η κορη μου την τεταρτη εχει νωρις μαθημα. εχω προσαρμόσει το πρόγραμμα ως εξης, για να μη χανει το μάθημά της, την αφηνω σχολειο να κοιμηθει (ενω τις αλλες μερες γυρναει 1.30μ.μ.) και την παίρνω κατ' ευθειαν στις 4 στη σχολή και κανει το μάθημά της...
καλο ειναι να προσαρμόσεις τις ωρες του παιδιού στις ωρες του μπαλέτου. δεν ειναι αδυνατο αυτο γιατι τα παιδιά δεν ξερουν την ωρα. αν τροποποιήσιες το πρόγραμμά της, ολα θα γινουν. ολα γινονται αρκει να υπάρχει θεληση!
φαινεται εγωιστικο... αλλα δεν ειναι.

Παράθεση:
Αν εχετε να απαντησετε καποια απο τις αποριες μου σας ακουω!!!! ευχαριστω πολυυυυυυυυυ
περιμένω νέα σας!!!!!καλή αρχη!!!!!!

Παλιά 09-01-12, 22:28   #12
v & a

v & a χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

λοιπον πηγα απο εκει τελικα τωρα στις 9...
Τα μαθηματα ειναι δευτερα κ παρασκευη 5-6 και αυτο τυχαια γιατι ειχαν τμημα 4-5 μονο θεση Κ δε προλαβαιναμε αφου 4 παρα 10 την παιρνω απο τον παιδικο. αλλα ενα κοριτσακι μαλλον θα αλλαξει να παει στο νωριτερο.
Το κακο ειναι ΑΝ θα προλαβαινει να τρωει λιγακι σπιτι αφου γυρναμε στις 4 και 5 παρα 20 πρεπει να φυγουμε παλι, γιατι δε το βλεπω να τρωει ποτε στο σταθμο, και μετα θα πρεπει να φαει γυρνωντας αφου λογικα θα χει λυσσαξει στη πεινα, που σημαινει πως πρεπει να τη ταιζω και να τη κηνυγαω ταυτοχρονα η θα ναι ψοφια. τελοσπαντων αυτο δε σας πολυ ενδιαφερει κιολας.
ismeni θα σου στειλω πμ να σου πω τη σχολη δε θελω δημοσια .
Mου ειπε να παμε τη Παρασκευη να μπει στο μαθημα να δει αν της αρεσει κλπ και τα ξαναλεμε....
Για να δουμε λοιπον!

α ξεχασα για το τι κανουν μου πε πως κανουν μουσικοκινητικη αγωγη κ καλα σαν παιχνιδι. παιρνουν ρολους σαν σε παραμυθι, κανουν πχ τις νεραιδες που πετανε στο δασος, μαθαινοντας καποιες κινησεις του μπαλετου κλπ...
Παλιά 09-01-12, 22:48   #13
Ellemphriem

Το avatar του χρήστη Ellemphriem

Περιοχή: Dreamland.....
Ellemphriem χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εμενα παντως ειναι 3 και εκανε μπαλετο και το λατρεψε μεχρι που κατερευσε απο τις αρρωστιες και το κοψαμε. Περναγε ομως λουκουμι εκει και μετραγε τις μερες να ξαναπαει
Παλιά 09-01-12, 23:02   #14
ismeni

ismeni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
λοιπον πηγα απο εκει τελικα τωρα στις 9...
Τα μαθηματα ειναι δευτερα κ παρασκευη 5-6 και αυτο τυχαια γιατι ειχαν τμημα 4-5 μονο θεση Κ δε προλαβαιναμε αφου 4 παρα 10 την παιρνω απο τον παιδικο. αλλα ενα κοριτσακι μαλλον θα αλλαξει να παει στο νωριτερο.
Το κακο ειναι ΑΝ θα προλαβαινει να τρωει λιγακι σπιτι αφου γυρναμε στις 4 και 5 παρα 20 πρεπει να φυγουμε παλι, γιατι δε το βλεπω να τρωει ποτε στο σταθμο, και μετα θα πρεπει να φαει γυρνωντας αφου λογικα θα χει λυσσαξει στη πεινα, που σημαινει πως πρεπει να τη ταιζω και να τη κηνυγαω ταυτοχρονα η θα ναι ψοφια. τελοσπαντων αυτο δε σας πολυ ενδιαφερει κιολας.
ismeni θα σου στειλω πμ να σου πω τη σχολη δε θελω δημοσια .
Mου ειπε να παμε τη Παρασκευη να μπει στο μαθημα να δει αν της αρεσει κλπ και τα ξαναλεμε....
Για να δουμε λοιπον!

α ξεχασα για το τι κανουν μου πε πως κανουν μουσικοκινητικη αγωγη κ καλα σαν παιχνιδι. παιρνουν ρολους σαν σε παραμυθι, κανουν πχ τις νεραιδες που πετανε στο δασος, μαθαινοντας καποιες κινησεις του μπαλετου κλπ...
νομιζω πώς πρεπει να επιμείνεις να τρωει στο σχολειο τουλάχιστον τις 2 μερες του μπαλε΄του. θα της το περασεις με τετοιο τροπο, οτι το μπαλετο το λεει. πχ η νεραιδα του μπαλετου κλπ. καααααααατι θα βρεις!
περιμενω πμ

Παλιά 09-01-12, 23:06   #15
v & a

v & a χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

2 χρονια τωρα δεν εχει γινει τιποτα με το φαι. τρωει ελαχιστα πραγματα κυριως μακαρονια κ τυρια δεν ακουμπαει το κρεας οταν ξερει τι ειναι (γιαυτο και της το ταιζει η γιαγια αλεσμενο μεσα σε μακαρονια με ενα βουνο τυρι και κατι γινεται...) τις δευτερες που χει φασολαδΑ η φακες υπαρχει περιπτωση να φαει λιγο αλλα στις 1. μετα ως τις 4 θα χει λυσσαξει παλι. τελοσπαντων μακαρι η νεραιδα του μπαλετου να πει να τρωει!!!!
Παλιά 08-02-12, 17:18   #16
spyni

spyni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ismeni καλη σε παρακαλω θα ηθελα τη βοηθεια σου σε κατι....
ζουμε πια επαρχια και καθως τη μικρη μας δεν την πηρα παιδικο σταθμο τη γραψαμε μπαλετο-ειναι τωρα 3 χρονων και κατι-στην αρχη ενθουσιαστηκε, εγινε και η χριστουγεννιατικη γιορτη, οπου πραγματικα εκει συνειδητοποιησα οτι ενω δεν ημουν ενθουσιασμενη με την ιδεα του μπαλετου, η μικρη μας εχει μαλλον κλιση προς τα εκει...τουλαχιστον αυτο μας ειπε και η δασκαλα..ολες της οι κινησεις με χαρη, τα ακρα της σωστα λυγισμενα και τελοσπαντων μαλλον της παει ο χορος..το θεμα ειναι η δασκαλα, στη γιορτη τωρα του Φεβρουαριου, ανακατεψε τα τμηματα και η μικρη πηρε τεραστιο φοβο απο τις φωνες που εβαζε στα πιο μεγαλα...η αληθεια ειναι οτι επειδη σε καποια μαθηματα μπηκα και εγω μεσα, διοτι αλλιως δεν εμπαινε, ειναι πολυ αυστηρη και δυστυχως με καπως ελλιπη [αιδαγωγικη μορφωση.....το αποτελεσμα ηταν να μη θελει να λαβει μερος στην παρασταση στο θεατρο-βεβαια οταν πηγαμε να δουμε τα αλλα παιδακια, ηθελε να ανεβει στη σκηνη την ωρα της παραστασης- και ολη την ημερα κυκλοφορει με τα παπουτσακια μπαλετου στο σπιτι και κανει διαρκως κινησεις μπαλετου...σε παρακαλω , δεν ειμαι ψωνισμενη το παιδι μου να γινει πριμα, αλλα τη βλεπω οτι της αρεσει....να της δοκιμαζα μια αλλη σχολη η να περιμενα μεχρι του χρονου, οπου ισως εκανε μια νεα αρχη??
σε ευχαριστω πολυ......
Ο χρήστης spyni δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-02-12, 19:13   #17
ismeni

ismeni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο spyni Εμφάνιση μηνυμάτων
ismeni καλη σε παρακαλω θα ηθελα τη βοηθεια σου σε κατι....
ζουμε πια επαρχια και καθως τη μικρη μας δεν την πηρα παιδικο σταθμο τη γραψαμε μπαλετο-ειναι τωρα 3 χρονων και κατι-στην αρχη ενθουσιαστηκε, εγινε και η χριστουγεννιατικη γιορτη, οπου πραγματικα εκει συνειδητοποιησα οτι ενω δεν ημουν ενθουσιασμενη με την ιδεα του μπαλετου, η μικρη μας εχει μαλλον κλιση προς τα εκει...τουλαχιστον αυτο μας ειπε και η δασκαλα..ολες της οι κινησεις με χαρη, τα ακρα της σωστα λυγισμενα και τελοσπαντων μαλλον της παει ο χορος..το θεμα ειναι η δασκαλα, στη γιορτη τωρα του Φεβρουαριου, ανακατεψε τα τμηματα και η μικρη πηρε τεραστιο φοβο απο τις φωνες που εβαζε στα πιο μεγαλα...η αληθεια ειναι οτι επειδη σε καποια μαθηματα μπηκα και εγω μεσα, διοτι αλλιως δεν εμπαινε, ειναι πολυ αυστηρη και δυστυχως με καπως ελλιπη [αιδαγωγικη μορφωση.....το αποτελεσμα ηταν να μη θελει να λαβει μερος στην παρασταση στο θεατρο-βεβαια οταν πηγαμε να δουμε τα αλλα παιδακια, ηθελε να ανεβει στη σκηνη την ωρα της παραστασης- και ολη την ημερα κυκλοφορει με τα παπουτσακια μπαλετου στο σπιτι και κανει διαρκως κινησεις μπαλετου...σε παρακαλω , δεν ειμαι ψωνισμενη το παιδι μου να γινει πριμα, αλλα τη βλεπω οτι της αρεσει....να της δοκιμαζα μια αλλη σχολη η να περιμενα μεχρι του χρονου, οπου ισως εκανε μια νεα αρχη??
σε ευχαριστω πολυ......
καπου το εχασα...
οταν εγινε η χριστουγεννιάτικη γιορτη, ολα τα παιδιά ηταν στην ίδια ηλικία;
και μετα; πώς ανακατεύτηκαν; και τι γιορτη ηταν αυτη το φλεβάρη; εγινε γιορτη στο θεατρο τωρα το φλεβάρη; δεν πηρατε μερος;

αρα του παιδιού του αρέσει!
σε ποια πόλη είστε; στειλε μου σε πμ τη σχολή που πηγαίνετε;

Παλιά 19-05-12, 20:19   #18
katerina2

katerina2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σας. Η κόρη μου κάτι ανέφερε για μπαλέτο. Του χρόνου θα πάει στο νήπιο. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει στη Νέα Σμύρνη σχολή μπαλέτου που να μην έχει επιδείξεις, που να μην έχει μάθημα πάνω από 2 φορές την εβδομάδα και να μην ωθεί τα κοριτσάκια στην κουλτούρα του ροζ;
Ο χρήστης katerina2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-05-12, 20:28   #19
jackrussel

jackrussel χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο katerina2 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας. Η κόρη μου κάτι ανέφερε για μπαλέτο. Του χρόνου θα πάει στο νήπιο. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει στη Νέα Σμύρνη σχολή μπαλέτου που να μην έχει επιδείξεις, που να μην έχει μάθημα πάνω από 2 φορές την εβδομάδα και να μην ωθεί τα κοριτσάκια στην κουλτούρα του ροζ;
sorry αλλα το μπαλετο εχει αυστηρους κανονες, και τα καλσον και τα παπουστια και οι μαγιες πανε αναλογα με την ηλικια και το τμημα επιπεδο καθε φορα, αν ειναι μαθημα αγοριων κοριτσιων κλπ

κοιτα στο μπαλετο ολα δειχνουν ροζ αλλα ειναι εξαιρετικα δυσκολα, το παιδι σου δεν θα μυηθει στην κουλτουρα του ροζ συννεφου αλλα στην κουλτουρα της πειθαρχειας σωματος και πνευματος, τα παιδια εξελισσονται εκπληκτικα σε ψυχοκινητικο επιπεδο οποτε αυτο ειναι το θεμα κι οχι η κουλτουρα του ροζ

οι δασκαλες χορου μπορουν να σου πουν τι φορανε στο μαθημα αναλογα με το συστημα κλπ αλλα δεν ειναι εκει η ουσια
Ο χρήστης jackrussel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-05-12, 21:22   #20
matilnta

matilnta ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

συμφωνω απολυτα με την jackrussel κ επισης γυμναζει ολο το κορμι{ειχα κοιλιακους χωρις να κανω κατι γι αυτο).για τα κοριτσια ειναι οτι καλυτερο αρκει να το θελει κ να το αγαπησει.αν εχεις την οικονομικη ανεση,παντα ηταν ακριβο το μπαλετο,ξεκινα τη κ βλεπεις.συνηθως ειναι 2 φορες τη βδομαδα.αν το γνωρισεις θα δεις οτι δεν υπαρχει τιποτα το ροζ σε αυτο
Ο χρήστης matilnta δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-05-12, 21:51   #21
jackrussel

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο matilnta Εμφάνιση μηνυμάτων
συμφωνω απολυτα με την jackrussel κ επισης γυμναζει ολο το κορμι{ειχα κοιλιακους χωρις να κανω κατι γι αυτο).για τα κοριτσια ειναι οτι καλυτερο αρκει να το θελει κ να το αγαπησει.αν εχεις την οικονομικη ανεση,παντα ηταν ακριβο το μπαλετο,ξεκινα τη κ βλεπεις.συνηθως ειναι 2 φορες τη βδομαδα.αν το γνωρισεις θα δεις οτι δεν υπαρχει τιποτα το ροζ σε αυτο
και για τα αγορια θεωρω οτι ειναι οτι καλυτερο, οποιος εχει ασχοληθει και δει πως δουλευονται οι αντρες στο χορο θα καταλαβει,,αλλα αυτο ξερω οτι δυσκολυεονται πολλοι στην ελλαδα να το δεχθουν αγνοια ανουσιες προκαταληψεις ιδεοληψιες κλπ
Παλιά 19-05-12, 21:57   #22
matilnta

matilnta ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο jackrussel Εμφάνιση μηνυμάτων
και για τα αγορια θεωρω οτι ειναι οτι καλυτερο, οποιος εχει ασχοληθει και δει πως δουλευονται οι αντρες στο χορο θα καταλαβει,,αλλα αυτο ξερω οτι δυσκολυεονται πολλοι στην ελλαδα να το δεχθουν αγνοια ανουσιες προκαταληψεις ιδεοληψιες κλπ
απαπα!ουτε για πλακα δεν τολμω να το πω στον αντρα μου!ο μεσαιος μου βλεπω οτι γενικα εχει ρυθμο κ του αρεσει η μουσικη κ ο χορος κ δεν ξερω πως να του το φερω του αντρα μου πλαγιως!αλλα για πολεμικες τεχνες μας βλεπω που εκανε εκεινος.ας ειναι εστω καποειρα να ικανοποιηθουμε κ οι δυο!
Παλιά 19-05-12, 23:00   #23
katerina2

katerina2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Προφανώς το γνωρίζω ότι έχει να πάρει πολλά καλά από το μπαλέτο η κόρη μου. Αν και δεν το προτιμώ. Θα προτιμούσα άλλα αθλήματα. Τέλος πάντων, αφού το πρότεινε η ίδια θα το δοκιμάσουμε.
Ό,τι όμως και να μου λέτε, τα κοριτσάκια που βλέπω να μπαινοβγαίνουν σε δύο σχολές που έχω κοντά μου δε μου αρέσουν από άποψη αισθητικής. Δε μου αρέσουν τα ροζ - λευκά καλσόν, τα τουτού, οι ροζ σάκοι, αλλά ούτε και το στήσιμο του σώματος που βλέπω στα λίγο πιο μεγάλα.
Επίσης δε μου αρέσει η λογική των επιδείξεων ντε και καλά κάθε χρόνο.
Παρόλα αυτά, αν έχει κάποιος να μου προτείνει κάτι περίπου στη λογική που περιγράφω, είμαι ανοιχτή σε προτάσεις.
Παλιά 20-05-12, 00:30   #24
matilnta

matilnta ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

οτι αθλημα κ να την πας παλι θα εχεις επειδειξεις καθε χρονο.ειναι λογικο να θελουν να σου δειξουν τι εμαθε το παιδι σου ολο το χρονο κ για πιο λογο δινεις τα λεφτα σου.αληθεια ,τι αθληματα προτιμας για τα κοριτσια?
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 20-05-12, 00:35   #25
katerina2

katerina2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
οτι αθλημα κ να την πας παλι θα εχεις επειδειξεις καθε χρονο.ειναι λογικο να θελουν να σου δειξουν τι εμαθε το παιδι σου ολο το χρονο κ για πιο λογο δινεις τα λεφτα σου.αληθεια ,τι αθληματα προτιμας για τα κοριτσια?
Κολύμβηση, μπάσκετ, στίβο, ενόργανη γυμναστική.
Παλιά 20-05-12, 00:40   #26
jackrussel

Προεπιλογή

Παράθεση:
Προφανώς το γνωρίζω ότι έχει να πάρει πολλά καλά από το μπαλέτο η κόρη μου. Αν και δεν το προτιμώ. Θα προτιμούσα άλλα αθλήματα. Τέλος πάντων, αφού το πρότεινε η ίδια θα το δοκιμάσουμε.
Ό,τι όμως και να μου λέτε, τα κοριτσάκια που βλέπω να μπαινοβγαίνουν σε δύο σχολές που έχω κοντά μου δε μου αρέσουν από άποψη αισθητικής. Δε μου αρέσουν τα ροζ - λευκά καλσόν, τα τουτού, οι ροζ σάκοι, αλλά ούτε και το στήσιμο του σώματος που βλέπω στα λίγο πιο μεγάλα.
Επίσης δε μου αρέσει η λογική των επιδείξεων ντε και καλά κάθε χρόνο.
Παρόλα αυτά, αν έχει κάποιος να μου προτείνει κάτι περίπου στη λογική που περιγράφω, είμαι ανοιχτή σε προτάσεις.
ο χορος, που δεν ειναι μονον το μπαλετο ειναι πολυ σοβαρη υποθεση, καταρχην δεν ειναι ενα αθλημα αλλα Τεχνη, σε αλλα ειδη χορου τα πραγματα ειναι πιο ελευθερα και στο ντυσιμο
για τις επιδειξεις δεν καταλαβαινω τι θες να πεις, αφου αυτη ειναι η τεχνη, να μαθεις πεντε πραγματα και στο τελος να χορεψεις ενα κομματι, υπαρχει δημιουργικοτερο πραγμα απο το να δουλευουν παιδια μαζι για εναν κοινο σκοπο, μια παρασταση? αν εκανε στοιβο δεν θα συμμετειχε και σε αγωνες τι νοημα τοτε η προπονηση?
τελος παντων εσυ ψαξτο δεν εισαι υποχρεωμενη να εκτιμησεις την τεχνη αισθητικη και τον κοπο του χορου ουτε το ροζ οπως λες, αλλα αυτη η αισθητικη που απωθει εσενα ειναι που μπορει να ελκυει την κορουλα σου και να θελει το μπαλετο,,,τωρα σοβαρη σχολη χορου οπου στο μπαλετο να εχει καταργησει ολους τους γνωστους κωδικες κανονες στο ντυσιμο δεν νομιζω να βρεις, στον μοντερνο ειναι αλλιως,,αλλα μοντερνο χωρις να εχεις κανει μπαλετο ειναι σαν να εισαι λιγο κουτσος, το μπαλετο ειναει η βαση

τωρα αν υποτιμας κατι τοσο πολυ αστο, η αστο να το ζησει οπως ειναι η στειλτην αλλου γνωμη μου παντα
Παλιά 20-05-12, 00:47   #27
jackrussel

Προεπιλογή

Παράθεση:
εγω θα εθετα την ερωτηση, τι αθλημα προτιμας για σενα?
μπασκετ? κολυμπι? τενις? τελεια αλλα δεν εισαι η κορη σου! καντα εσυ!
εγω δεν θα κολλαγα πουθενα να δοκιμασουν οτι γουσταρουν και να το κανουν οπως πρεπει οχι με σκοντο, δεν μ αρεσει αυτο η εκεινο η το αλλο, καντο σωστα και μετα βγαλε συμπερασμα

για αθληματα μιλαμε και για τεχνη ο,τι λεει η ψυχη τους λοιπον πει ορεξως κολοκυθοπιτα
Παλιά 20-05-12, 00:59   #28
katerina2

katerina2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
ο χορος, που δεν ειναι μονον το μπαλετο ειναι πολυ σοβαρη υποθεση, καταρχην δεν ειναι ενα αθλημα αλλα Τεχνη, σε αλλα ειδη χορου τα πραγματα ειναι πιο ελευθερα και στο ντυσιμο
για τις επιδειξεις δεν καταλαβαινω τι θες να πεις, αφου αυτη ειναι η τεχνη, να μαθεις πεντε πραγματα και στο τελος να χορεψεις ενα κομματι, υπαρχει δημιουργικοτερο πραγμα απο το να δουλευουν παιδια μαζι για εναν κοινο σκοπο, μια παρασταση? αν εκανε στοιβο δεν θα συμμετειχε και σε αγωνες τι νοημα τοτε η προπονηση?
τελος παντων εσυ ψαξτο δεν εισαι υποχρεωμενη να εκτιμησεις την τεχνη αισθητικη και τον κοπο του χορου ουτε το ροζ οπως λες, αλλα αυτη η αισθητικη που απωθει εσενα ειναι που μπορει να ελκυει την κορουλα σου και να θελει το μπαλετο,,,τωρα σοβαρη σχολη χορου οπου στο μπαλετο να εχει καταργησει ολους τους γνωστους κωδικες κανονες στο ντυσιμο δεν νομιζω να βρεις, στον μοντερνο ειναι αλλιως,,αλλα μοντερνο χωρις να εχεις κανει μπαλετο ειναι σαν να εισαι λιγο κουτσος, το μπαλετο ειναει η βαση

τωρα αν υποτιμας κατι τοσο πολυ αστο, η αστο να το ζησει οπως ειναι η στειλτην αλλου γνωμη μου παντα

Αναγκαστικά, αν δε βρω κάτι που να πλησιάζει σε αυτό που έχω στο μυαλό μου και που να το δέχεται και η κόρη μου, θα τη στείλω σε μία συμβατική σχολή μπαλέτου. Και αναγκαστικά θα έρθει σε επαφή με όλα αυτά που προσωπικά απορρίπτω.

Στις επιδείξεις αυτά που με ενοχλούν είναι το πιθανό άγχος που μπορεί να προκαλείται στα λίγο πιο ευαίσθητα παιδιά, η ενίσχυση του πιθανού ψωνίσματος κάποιων παιδιών, η πιθανότητα έξτρα εξόδων για την αγορά κοστουμιών και δε μπορώ να σκεφτώ τι άλλο, πάντως ειλικρινά όταν σκέφτομαι επιδείξεις μου βγαίνει μία αρνητική αίσθηση.

Και να προσθέσω ότι αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι η κόρη μου να κάνει κάτι δημιουργικό, υγιεινό, κάτι που να τη διαπαιδαγωγεί προς τη σωστή κατεύθυνση. Επίσης θέλω να γνωρίσει και να αγaπήσει το σώμα της, να μάθει να το ακούει και να το φροντίζει. Α, και να αναπτύξει τα εκφραστικά της μέσα. Και τέλος να είναι χαρούμενη με αυτό που κάνει.
Παλιά 20-05-12, 01:03   #29
katerina2

katerina2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
εγω θα εθετα την ερωτηση, τι αθλημα προτιμας για σενα?
μπασκετ? κολυμπι? τενις? τελεια αλλα δεν εισαι η κορη σου! καντα εσυ!
εγω δεν θα κολλαγα πουθενα να δοκιμασουν οτι γουσταρουν και να το κανουν οπως πρεπει οχι με σκοντο, δεν μ αρεσει αυτο η εκεινο η το αλλο, καντο σωστα και μετα βγαλε συμπερασμα

για αθληματα μιλαμε και για τεχνη ο,τι λεει η ψυχη τους λοιπον πει ορεξως κολοκυθοπιτα
Εμένα δε μου αρέσει κανένα άθλημα. Δε θα ήθελα δηλαδή να αθλούμαι γενικότερα. Και δεν το κάνω. Ίσως αν μαζευόμασταν 5-6 φίλοι/ες να έπαιζα κανένα μπασκετάκι, αλλά δεν το έχω κάνει εδώ και 15 χρόνια.
Και θέλω να δοκιμάσει η κόρη μου ό,τι γουστάρει. Πειράζει όμως να το ψάξω λίγο;
Παλιά 20-05-12, 01:28   #30
matilnta

matilnta ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

μα ετσι θα το ψαξεις.σημερα σου ζηταει μπαλλετο,αυριο ενοργανη,θα δεις που εχει κλιση το παιδι κ τη του αρεσει κ αυτο θα ακολουθησει.αρκει να μη προσπαθεις να του περασεις τα δικα σου θελω.οσο για τα αθληματα που προτιμας δεν ειναι κ τα πιο κομψα για ενα κοριτσακι ισως κ γι αυτο προτιμαει μια τεχνη.αφησε την να ακολουθησει το δρομο της.
Παλιά 20-05-12, 09:17   #31
ismeni

ismeni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

για τα κορίτσια το καλύτερο είναι το μπαλέτο για να ασχοληθούσ εαυτη την τηλικία. ωραια και τα αθλήματα, δε λεω, αλλα δυστυχως στην πλειοψηφία των προπονητων βλεπουν τα παιδιά για πρωταθλητισμο. στο μπαλετο αργει αυτο. τα παιδιά παιζουν με τη μουσική, μαθαινουν σωστη σταση σωματος, μαθαινουν πειθαρχια (στο ιδιο πλαισιο με την πειθαρχια που τους μαθαινει το σχολειο), μαθαινουν ομαδικοτητα, καλλιεργουν τη φαντασια, καλλιεργουν τον ψυχισμο τους, ανεβαινουν ψυχολογικα, περνανε καλα...!!!!

οσο αφορα το "ροζ", εεεεεεε αυτο ειανι το μπαλετο. το προωθει και η barbie αλλωστε. αλλα μεγαλωνοντας... αλλαζει. μπορει βεβαια και να μην ξεκινησει...
θα κανεις υπομονη, εσενα μπορει να μη σ' αρεσει, αλλα να αρεσει στη μικρη σου. μην την επιρεάσεις. να επιμεινεις, αν καποια στιγμη σου πει δε θελω να παω. να ολοκληρωσει τη χρονια.
οσο αδορα τις παραστασεις, νομιζω πώς δεν είναι υποχρεωτικη η συμμετοχη του παιδιού (τουλαχιστον εγω δινω την εναλλακτικη να αποφασισουν). απο την αλλη ομως οπως ειναι και η jackrussel ειναι καλο και σωστο να συμμετεχουν. αυτος ειανι ο χορος, πανω στη σκηνη! οχι πισω απο την κλειστη πόρτα.ειανι οπως η γιορτη του σχολειου στο τλεος της χρονιας. κλεινει μια χρονια. κλεινει ενας κυκλος και μετα αποφασιζει κανεις εαν θελει να συνεχισει ή οχι (αυτο βεβαια ισχυει για τις εξωσχολικες δραστηριοτητες, γιατι για το σχολειο δεν υπαρχει επιλογη).

εγω μπορω να σου προτεινω καποια σχολη στη νεα σμυρνη. εσυ μπορεις να κανεις την ερυνα σου και να αποφασισεις.

jackrussel συμφωνω απολυτα μαζι σου. συναδελφος ε;

Παλιά 20-05-12, 10:52   #32
jackrussel

Προεπιλογή

δεν ειμαι συναδελφος δυστυχως, εκανα μικρη απο 4 μεχρι τριτη δημοτικου μπαλετο γιατι οι γονεις μου με σταματησουν, δεν ηταν για αυτους χρησιμο ουγκ! μετα ασχοληθηκα με διαφορα αθληματα αλλα τιποτα δεν ηταν σαν το μπαλετο για την ψυχη μου,,,,τα χρονια περνουσαν κι εγω φοβομουν να το ξαναπιασω γιατι ενιωθα μεγαλη και γιατι λογικα ειχα ξεχασει τα παντα και γιατι πιστευα οτι οι μεγαλοι δεν κανουν
,,κι εκει καπου στα 28 βρηκα θαρρος μπηκα σε μια σχολη και τους λεω μπαλετο για αρχαριους γερους κανετε? εχουμε μολις φτιαξει ενα γκρουπ περαστε,,ε αυτο ηταν,,,,τα 5 ωραιοτερα χρονια της ζωης μου,,2 ελλαδα σε σχολη και 3 εξωτερικο,,,στην αρχη σε αυτο το γκρουπ με τις μεγαλες κυριες αλλα μετα με εβαλαν με πιτσιρικες ελεμενταρι ιντερμιντιετ αντβανς εβαλα πουεντ και συμμετειχα και σε 2 παραστασεις με τη σχολη στο εξωτερικο
η επιθυμια ο ζηλος μου και η δουλεια που εριξα απιστευτη, για αυτο με ειχαν στα γκρουπ με τις 14 χρονες προχωρημενες, ημουν και μυικα δυνατη ε και με ειχαν και εμενα μαζι,,,εννοειται οτι ημουν η πιο αδυναμη αλλα μου εδωσαν οι δασκαλες την ευκαιρια και προχωρησα εντυπωσιακα τηρουμενων των αναλογιων,,,ημουν το παραδειγμα γι αυτες οπου ενας μπορει να ξεκινησει μεγαλος και να ποχωρησει πολυ καλα ,,,μετα εκανα εξωσωματικη εμεινα εγγυος γεννησα και σταματησα αλλα θα το ξαναπιασω

θελω να πω ολες οι ενηλικες ενηλικοι που θελετε να κανετε χορο και ειδικα μπαλετο ΜΗΝ ΦΟΒΗΘΕΙΤΕ γινεται και ειναι υπεροχο, το σωμα και το μυαλο δουλευονται και τοτε,,,πιο αργα αλλα γινεται και ειναι υπεροχη κατακτηση γιατι δεν ειναι καθολου ευκολο ειδικα οταν εισαι μεγαλουτσικος

τελος σε ολες τις μαμαδες, αφηστε τα παιδια σας να ασχοληθουν με τις δραστηριοτητες που τα εκφραζουν και μην επεμβαινεται ιδιαιτερα, χρεος σας να βρειτε μια καλη σχολη εναν καλο δασκαλο και αφεθειτε,,,τα παιδια μας εξαλλου θα αναπτυξουν την δικια τους αισθητικη με οσα ερεθισματα βρουν μπροστα τους, ειναι κριμα να τα αποκλειουμε απο ερεθισματα και ασχολιες υγιεις μονο και μονο επειδη δεν ταιριαζουν στην αισθητικη μας,αυτο το τελευταιο με ξεπερναει
Παλιά 20-05-12, 11:08   #33
katerina2

katerina2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ismeni Εμφάνιση μηνυμάτων
για τα κορίτσια το καλύτερο είναι το μπαλέτο για να ασχοληθούσ εαυτη την τηλικία. ωραια και τα αθλήματα, δε λεω, αλλα δυστυχως στην πλειοψηφία των προπονητων βλεπουν τα παιδιά για πρωταθλητισμο. στο μπαλετο αργει αυτο. τα παιδιά παιζουν με τη μουσική, μαθαινουν σωστη σταση σωματος, μαθαινουν πειθαρχια (στο ιδιο πλαισιο με την πειθαρχια που τους μαθαινει το σχολειο), μαθαινουν ομαδικοτητα, καλλιεργουν τη φαντασια, καλλιεργουν τον ψυχισμο τους, ανεβαινουν ψυχολογικα, περνανε καλα...!!!!

οσο αφορα το "ροζ", εεεεεεε αυτο ειανι το μπαλετο. το προωθει και η barbie αλλωστε. αλλα μεγαλωνοντας... αλλαζει. μπορει βεβαια και να μην ξεκινησει...
θα κανεις υπομονη, εσενα μπορει να μη σ' αρεσει, αλλα να αρεσει στη μικρη σου. μην την επιρεάσεις. να επιμεινεις, αν καποια στιγμη σου πει δε θελω να παω. να ολοκληρωσει τη χρονια.
οσο αδορα τις παραστασεις, νομιζω πώς δεν είναι υποχρεωτικη η συμμετοχη του παιδιού (τουλαχιστον εγω δινω την εναλλακτικη να αποφασισουν). απο την αλλη ομως οπως ειναι και η jackrussel ειναι καλο και σωστο να συμμετεχουν. αυτος ειανι ο χορος, πανω στη σκηνη! οχι πισω απο την κλειστη πόρτα.ειανι οπως η γιορτη του σχολειου στο τλεος της χρονιας. κλεινει μια χρονια. κλεινει ενας κυκλος και μετα αποφασιζει κανεις εαν θελει να συνεχισει ή οχι (αυτο βεβαια ισχυει για τις εξωσχολικες δραστηριοτητες, γιατι για το σχολειο δεν υπαρχει επιλογη).

εγω μπορω να σου προτεινω καποια σχολη στη νεα σμυρνη. εσυ μπορεις να κανεις την ερυνα σου και να αποφασισεις.

jackrussel συμφωνω απολυτα μαζι σου. συναδελφος ε;
Το πρότυπο της Μπάρμπι για μένα είναι από τα χειρότερα. Ας μην συζητήσουμε όμως αυτό τώρα.
Τέλος πάντων και αυτό που λες ότι η συμμετοχή στις παραστάσεις δεν είναι υποχρεωτική δε μου λέει κάτι. Δε θέλω το παιδί μου να μπει στη θέση να επιλέξει να απομονωθεί, γι' αυτό και αναζητώ μία σχολή με διαφορετική άποψη εξαρχής.
Παρόλα αυτά, θα μπορούσες να μου προτείνεις κάποια σχολή στη Νέα Σμύρνη και να μου πεις ποια είναι τα κριτήριά σου για να την προτείνεις;
Παλιά 20-05-12, 11:22   #34
ismeni

ismeni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
δεν ειμαι συναδελφος δυστυχως, εκανα μικρη απο 4 μεχρι τριτη δημοτικου μπαλετο γιατι οι γονεις μου με σταματησουν, δεν ηταν για αυτους χρησιμο ουγκ! μετα ασχοληθηκα με διαφορα αθληματα αλλα τιποτα δεν ηταν σαν το μπαλετο για την ψυχη μου,,,,τα χρονια περνουσαν κι εγω φοβομουν να το ξαναπιασω γιατι ενιωθα μεγαλη και γιατι λογικα ειχα ξεχασει τα παντα και γιατι πιστευα οτι οι μεγαλοι δεν κανουν
,,κι εκει καπου στα 28 βρηκα θαρρος μπηκα σε μια σχολη και τους λεω μπαλετο για αρχαριους γερους κανετε? εχουμε μολις φτιαξει ενα γκρουπ περαστε,,ε αυτο ηταν,,,,τα 5 ωραιοτερα χρονια της ζωης μου,,2 ελλαδα σε σχολη και 3 εξωτερικο,,,στην αρχη σε αυτο το γκρουπ με τις μεγαλες κυριες αλλα μετα με εβαλαν με πιτσιρικες ελεμενταρι ιντερμιντιετ αντβανς εβαλα πουεντ και συμμετειχα και σε 2 παραστασεις με τη σχολη στο εξωτερικο
η επιθυμια ο ζηλος μου και η δουλεια που εριξα απιστευτη, για αυτο με ειχαν στα γκρουπ με τις 14 χρονες προχωρημενες, ημουν και μυικα δυνατη ε και με ειχαν και εμενα μαζι,,,εννοειται οτι ημουν η πιο αδυναμη αλλα μου εδωσαν οι δασκαλες την ευκαιρια και προχωρησα εντυπωσιακα τηρουμενων των αναλογιων,,,ημουν το παραδειγμα γι αυτες οπου ενας μπορει να ξεκινησει μεγαλος και να ποχωρησει πολυ καλα ,,,μετα εκανα εξωσωματικη εμεινα εγγυος γεννησα και σταματησα αλλα θα το ξαναπιασω

θελω να πω ολες οι ενηλικες ενηλικοι που θελετε να κανετε χορο και ειδικα μπαλετο ΜΗΝ ΦΟΒΗΘΕΙΤΕ γινεται και ειναι υπεροχο, το σωμα και το μυαλο δουλευονται και τοτε,,,πιο αργα αλλα γινεται και ειναι υπεροχη κατακτηση γιατι δεν ειναι καθολου ευκολο ειδικα οταν εισαι μεγαλουτσικος

τελος σε ολες τις μαμαδες, αφηστε τα παιδια σας να ασχοληθουν με τις δραστηριοτητες που τα εκφραζουν και μην επεμβαινεται ιδιαιτερα, χρεος σας να βρειτε μια καλη σχολη εναν καλο δασκαλο και αφεθειτε,,,τα παιδια μας εξαλλου θα αναπτυξουν την δικια τους αισθητικη με οσα ερεθισματα βρουν μπροστα τους, ειναι κριμα να τα αποκλειουμε απο ερεθισματα και ασχολιες υγιεις μονο και μονο επειδη δεν ταιριαζουν στην αισθητικη μας,αυτο το τελευταιο με ξεπερναει
θυμηθηκα...
εχουμε ξαναμιλησει για τις ουρσουλίνες; τι θα κάνετε τελικά;

Παλιά 20-05-12, 11:24   #35
ismeni

ismeni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το πρότυπο της Μπάρμπι για μένα είναι από τα χειρότερα. Ας μην συζητήσουμε όμως αυτό τώρα.
Τέλος πάντων και αυτό που λες ότι η συμμετοχή στις παραστάσεις δεν είναι υποχρεωτική δε μου λέει κάτι. Δε θέλω το παιδί μου να μπει στη θέση να επιλέξει να απομονωθεί, γι' αυτό και αναζητώ μία σχολή με διαφορετική άποψη εξαρχής.
Παρόλα αυτά, θα μπορούσες να μου προτείνεις κάποια σχολή στη Νέα Σμύρνη και να μου πεις ποια είναι τα κριτήριά σου για να την προτείνεις;
τι εννοεις "με διαφορετικη αποψη εξ αρχης"; να μην κανει παραστασεις;

Παλιά 20-05-12, 12:23   #36
katerina2

katerina2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ismeni Εμφάνιση μηνυμάτων
τι εννοεις "με διαφορετικη αποψη εξ αρχης"; να μην κανει παραστασεις;
Ναι, και αυτό.
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 20-05-12, 12:42   #37
jackrussel

Προεπιλογή

[QUOTE=ismeni;2375120]τι εννοεις "με διαφορετικη αποψη εξ αρχης"; να μην κανει παραστασεις;[/QUOTE

να μην κανουν παραστασεις τα παιδια για να μην αισθανεται η μαμα που δεν επιθυμει το παιδι της να κανει τα φυσιολογικα πραγματα που κανουν ολα τα παιδια ασχημα, να μην κανει ασχημο σωμα που δεν θα αρεσει στην μανουλα να φορανε κοκκινα μαυρα πορτοκαλι και νεκροκεφαλες, να μην χρειαζεται οι μαμαδες να αγοραζουν κουστουμια,,κι ολα αυτα να ειναι πολιτικη της σχολης για να πει στο παιδι η συγκεκριμενη μαμα, οχι δεν ειμαι εγω που σου απαγορευω το μπαλετο τις παραστασεις το ασπρο το γαλαζιο και το ροζ αλλα η σχολη, εγω σε στελνω στο μπαλετο, μη μου θυμωσεις μεγαλωνοντας και λες οτι δεν σε εστειλα, σε λιγο θα μας πει θελω μια σχολη μπαλετου που να καταργηθουν τα en dehors γιατι χαλαει την αισθητικη μου,
εγω αποσυρομαι δεν απανταω αλλο

τελος διαφωνω οτι το μπαλετο ειναι η μαρμπι

το μπαλετο για μενα εκφραζει την χρυση τομη μεταξυ δυναμης τσαγανου χαρης και θηλυκοτητας

τελος ας πει καποιος πιο ειδικος οτι μεγαλωνοντας τα παιδακια θα φορεσουν κι αλλα ρουχα,,κι οτι ο χορος εχει ολα τα χρωματα σχεδια κι αρωματα

αλλα βαρεθηκα να υποστηριζω αλλο το μπαλετο οποιος δεν μπορει να εκτιμησει κατι τουλαχιστον ας μην το κακοποιει απο αγνοια,,προφανως το θεμα δεν ειναι ο χορος αλλα ο φοβος μηπως η κορη της συγκεκριμενης μαμας εκφρασει την θηλυκοτητα της με εναν τροπο που δεν εγκρινει η μανουλα,,,τρατζικ

ismeni κουραγιο με οσα ακους καθημερινα
κατερινα ασε το μπαλετο στην ησυχια του στειλτην στην πισινα, να εισαι ειλικρινης με το παιδι σου κι ας το κραταει μια ζωη, πες δεν σε στελω δεν μου αρεσει δεν ειναι καλο, οχι ημιμετρα κι ουτε να πιστευεις οτι μια τεχνη αιωνων θα ερθει στα μετρα τα δικα σου
Παλιά 20-05-12, 13:20   #38
peony

Περιοχή: Αθήνα
peony ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Mε ενδιαφέρει κι εμένα να αρχίσει μπαλέτο η κόρη μου του χρόνου και παρακολουθώ το θέμα.

Αλλά jackrussel, γιατί είναι τόσο κατακριτέο κατά τη γνώμη σου, να μην θέλει μια μητέρα παραστάσεις και επιδείξεις; Φίλη μουσικός που έχει θητεύσει σε παιδικο σταθμό μου έχει πει πόση πίεση μπορεί να ασκηθεί σε ένα παιδί 3-5 χρονών για να επιτευχθεί ένα "καλό" αποτέλεσμα και εν τέλει να χαρούν οι γονείς που έπιασαν τόπο τα λεφτά τους, μη υπολογίζοντας και μη ρωτώντας τα ίδια τα παιδιά.
Και για μένα το ιδανικό θα ήταν να μυηθεί η κόρη μου στο χορό, μπαλέτο, τέχνη, όπως θέλεις πες το, και να χαίρεται που είναι εκεί, και να μαθαίνει χωρίς απαραίτητα να πρέπει να το δείξει στο τέλος της χρονιάς. Δεν κατάλαβα γιατί είναι μεμπτό και γιατί είναι μη φυσιολογικό.

Και τέλος ούτε εμένα μου αρέσει η κουλτούρα του ροζ γενικότερα, βέβαια δεν το γλυτώσαμε κι αυτό, το αγαπημένο χρώμα της μεγάλης είναι το φούξια - αλλα η γιαγιά της πάντως της πήρε μπλούζα με νεκροκεφαλή - καρδιά από το Ζάρα και τη φοράει με χαρλα (ούτε αυτό μου αρέσει πάντως σε μικρό παιδί).

Ο χρήστης peony δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-05-12, 13:25   #39
val80
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

val80 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Με το μπαλέτο θα "χτίσει" ένα ωραίο σώμα, θα αποκτήσει αντοχή και ευλυγισία. Το κολυμβητήριο είναι καλό μεν, και απο άποψη ασφάλειας στην θάλασσα, αλλά νομίζω ότι είναι πιο αντρικό σπορ. Θα ανοίξουν οι πλάτες της αν αποφασίσει να ασχοληθεί πιο σοβαρα αργότερα......
Ο χρήστης val80 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-05-12, 13:28   #40
jackrussel

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο peony Εμφάνιση μηνυμάτων
Mε ενδιαφέρει κι εμένα να αρχίσει μπαλέτο η κόρη μου του χρόνου και παρακολουθώ το θέμα.

Αλλά jackrussel, γιατί είναι τόσο κατακριτέο κατά τη γνώμη σου, να μην θέλει μια μητέρα παραστάσεις και επιδείξεις; Φίλη μουσικός που έχει θητεύσει σε παιδικο σταθμό μου έχει πει πόση πίεση μπορεί να ασκηθεί σε ένα παιδί 3-5 χρονών για να επιτευχθεί ένα "καλό" αποτέλεσμα και εν τέλει να χαρούν οι γονείς που έπιασαν τόπο τα λεφτά τους, μη υπολογίζοντας και μη ρωτώντας τα ίδια τα παιδιά.
Και για μένα το ιδανικό θα ήταν να μυηθεί η κόρη μου στο χορό, μπαλέτο, τέχνη, όπως θέλεις πες το, και να χαίρεται που είναι εκεί, και να μαθαίνει χωρίς απαραίτητα να πρέπει να το δείξει στο τέλος της χρονιάς. Δεν κατάλαβα γιατί είναι μεμπτό και γιατί είναι μη φυσιολογικό.

Και τέλος ούτε εμένα μου αρέσει η κουλτούρα του ροζ γενικότερα, βέβαια δεν το γλυτώσαμε κι αυτό, το αγαπημένο χρώμα της μεγάλης είναι το φούξια - αλλα η γιαγιά της πάντως της πήρε μπλούζα με νεκροκεφαλή - καρδιά από το Ζάρα και τη φοράει με χαρλα (ούτε αυτό μου αρέσει πάντως σε μικρό παιδί).
διαβασε καλυτερα τα ποστ παρακαλω,,δεν ειναι κακο οι παραστασεις οποιος δεν επιθυμει ομως δεν συμμετεχει κι ουτε αυτο ειναι κακο,,αλλλα η συγκεκριμενη μαμα λεει, ναι αλλα αν θα κανουν τα αλλα θα θελει κι αυτη,,,και ο σκυλος και η πιτα,,,ψαχνει σχολη που να μην κανει παρστασεις καθολου και να μην φορανε ροζ
ψαχνει σχολη χορου που να κανουν ολοι αυτο που εχει εκεινη στο κεφαλι της
ψαχνει σχολη μπαλετου που να μην ειναι ακριβως μπαλετου,,,ε και δεν ειναι τοσο φοβερο το ασπρο και το ροζ και η τουτου αλλα ουτε και οι νεκροκεφαλες,, δεν θα καθορισουν την υπαρξη των παιδιων μας οι 2 ωρες ροζ του μπαλετου, που στην ουσια του μονο ροζ δεν ειναι, ουτε οι νεκροκεφαλες το παραδειγμα μου ειναι για να μην τρελλαινοματε
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές