Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Σπίτι μου Σπιτάκι μου!

Notices

Σπίτι μου Σπιτάκι μου! Πρακτικές ιδέες και χρήσιμες συμβουλές για το σπίτι, αρχειοθέτηση & οργάνωση σπιτιού, επισκευές, ηλεκτρικά, καθαριότητα σπιτιού κλπ.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 30-09-11, 22:00   #1
koritsaki9200

Το avatar του χρήστη koritsaki9200

Περιοχή: Athens
koritsaki9200 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή επενδυση τοιχου κουζίνας γυαλι

Υπάρχει κάποια ιδέα του πόσο μπορεί να κοστίζει η επένδυση γυαλιού στην πλάτη της κουζίνας; το έχει κάνει κανείς να ου πει εντυπώσεις;;; δεν θέλω να βάλω πλακάκι... αλλά τι να κάνωωωωωωωωωωω δεν ξέρω!!!
Παλιά 30-09-11, 22:32   #2
v & a

Το avatar του χρήστη v & a

Περιοχή: ...στο υπέροχο μυαλουδάκι των 2 κοριτσιών μου!!!
v & a χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

θυμαμαι πως ηταν πολυ περισσοτερα χρηματα απο πλακακι ( εννοειται) συν του οτι αν εχεις πχ γκαζι η φυσικο αεριο εχεις περιορισμο γιατι το γυαλι δε πρεπει να υπερθερμανθει γιατι θα σου σπασει/ραγισει. εμεις το αφησαμε το σχεδιο γιατι εχουμε γκαζι κ μαγειρευουμε καθε μερα με αυτο.... αλλα τιμη δε μπορω να σου πω ετσι κ αλλιως παει αναλογα με τα τετραγωνικα και το τι ακριβως γυαλι θες κλπ κλπ.....
Παλιά 30-09-11, 22:39   #3
koritsaki9200

Προεπιλογή

σκεφτόμουν και την προσωρινή λύση της ταπετσαρίας.... αλλά ούτε επ' αυτού έχω ιδέα τι παίζει!!! όσο για το γκάζι ... εμείς δεν έχουμε!!!
Παλιά 30-09-11, 22:43   #4
v & a

v & a χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

η ταπετσαρια θα σου ξεκολλησει με τη ζεστη ( θα θερμαινεται η κολλα). μιλαμε για το πισω μερος απο τα ματια της κουζινας ε???? ασε που αμα μαγειρευεις θα πεταγονται λαδια...θελει επιφανεια να καθαριζει ευκολα. ( η μονο εγω το παθαινω που ειμαι αγαρμπη?) εμεις βαλαμε κατι πλακακια ματ σαγρε σε πολυ μεγαλη διασταση γκριζα, και φαινεται μονο η ενωση 3χιλιοστα στον αρμο που εγινε με σκουρο υλικο σχεδον σα το πλακακι. ουτε καν το θυμομαστε πια πως δεν ειναι μονοκομματο!

εντιτ: ψεμματα δεν ηθελα να πω σαγρε, εννοουσα πλακακι με νερα..!!!
αν θες φωτο να σου στειλω να καταλαβεις κ αν θες να τη δειξεις αν σαρεσει να σου κανουν κατι παρομοιο.
Παλιά 30-09-11, 22:46   #5
Niki81

Niki81 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγω θα βλω τζαμι..το εχω ηδη παραγγειλει και περιμενω την εγκατασταση την αλλη εβδομαδα.Πρεπει να ειναι γυρω στα 4 μετρα ο παγκος μου και μου πηγε 800 ευρω γι ψημενο τζαμι.Το ψημενο μπαινει ακριβως για να μην σπασει απο τη θερμοτητα στις εστιες που ειπαν και παραπανω.Αν δε βαλεις ψμενο ειναι λιγο πιο φτηνο.

Και τα πετσαρια να βαλεις παλι θα πρεπει να βαλεις τζαμι απο πανω αλλιως θα αλλοιωθει.
Ο χρήστης Niki81 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-09-11, 22:55   #6
koritsaki9200

Προεπιλογή

εμένα δηλαδή που είναι 6 μέτρα θα πάει στο 1000ρικο;;;;;
Χλωμό το βλέπω....
Έχω ακούσει για ταπετσαρία βινυλίου που είναι για κουζίνες...... (αδιάβροχη, αντοχής κλπ)

Για ανέβασε φωτό από το πλακάκι που λες......
Παλιά 30-09-11, 23:15   #7
v & a

v & a χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

οκ, την εβγαλα ξερω αν φαινεται παρα πολυ καλα αλλα εβγαλα ενα σημειο ωστε να φαινεται ο αρμος που σου λεγα. επισης δεν εχω ιδεα να σου πω ποσο κοστισε γιατι το σπιτι ειχε προυπολογισμο καποια χρηματα για πλακακια κουζινας και εμεις βαλαμε τη διαφορα....

δες τη και μεγαλυτερη αν κανεις κλικ πανω της
Παλιά 01-10-11, 00:07   #8
koritsaki9200

Προεπιλογή

OYAOY!!!!

Αλήθεια τι διάσταση έχουν περίπου;

Μου έβαλες ιδέες...... Με βλέπω αύριο να τρέχω για πλακάκια......

Εγώ θα ήθελα κάτι σε πιο ανοιχτόχρωμο... ίσως και λευκό... μιας και η κουζίνα μου θα είναι γκρι σκουρο και ο πάγκος λευκός με πιτσιλιές ασημί....

Αχ μου αρέσει πολύ η ιδέα!!!
Παλιά 01-10-11, 00:36   #9
nikol1981

Περιοχή: Koukouroukouland
nikol1981 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγώ έβαλα τεχνογρανιτη υπολευκο 60χ60 κολλητό χωρίς αρμο.είναι γυαλιστερος κ μοιάζει πολύ με γυαλί επειδή λείπει ο αρμος.στο καθάρισμα σούπερ επειδή είναι δαπέδου το περνάω με το vitex κ δεν αφήνει ούτε στίγμα.έχω βάλει κ σπotakia κ φαίνεται τέλειο
Ο χρήστης nikol1981 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-10-11, 09:21   #10
v & a

v & a χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

60 x 60 ειναι κ τα δικα μου!!!! αλλα ειναι πλακακι!
Παλιά 01-10-11, 11:28   #11
koritsaki9200

Προεπιλογή

ο τεχνογρανίτης δεν είναι ακριβός;;

Σήμερα πάω να κοιτάξω για πλακάκια...... για να δούμε τι θα βρούμε!!!
Παλιά 01-10-11, 11:37   #12
v & a

v & a χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ευχομαι να βρεις σε μεγαλη διασταση σαν τα δικα μου!!!! εγω την ειχα δει πολυ στραβα που δεν ειχα μονοκοματη πλατη, αλλα μετα απο λιγο ουτε το σκεφομουνα γιατι εκατσε τελικα πολυ ωραια... και ειναι πλακακι, οποτε δεν ειναι τοσο ακριβο οσο οι αλλες λυσεις! αντε καλη τυχη!!!!!!
Παλιά 01-10-11, 23:28   #13
koritsaki9200

Προεπιλογή

πήγα στο λακιώτη σήμερα και βρήκα γρανιτένιο πλακάκι σε διάσταση 60Χ60... είχε και 80Χ80 αλλά μάλλον θα είναι πολύ μεγάλο!!!
Παλιά 02-10-11, 01:11   #14
Katerinoula23

Περιοχή: Βούλα
Katerinoula23 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμεις έχουμε μαυρο γυαλι στην κουζίνα, δείχνει πολύ ωραίο κ δεν εχει καθόλου θέμα με πιτσιλιες κλπ καθαρίζεται πανεύκολα! Βασικά ένα μέρος του τοίχου καλύπτεται από το υλικό του πάγκου (για να μην χτυπιέται από τα τηγάνια κλπ ) κ το υπόλοιπο είνια γυαλι..

Τώρα για τιμή δυστυχως δεν ξέρω να σου πώ γιατί μας είχαν δώσει τιμή πακέτου...

Εχει κάνει κ΄μια φιλική οικογένεια το ίδιο σε γαλάζιο χρώμα..κι αυτό μου άρεσε πολύ..γενικά είναι ωραία λυση!
Παλιά 02-10-11, 01:58   #15
nikol1981

Περιοχή: Koukouroukouland
nikol1981 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο koritsaki9200 Εμφάνιση μηνυμάτων
πήγα στο λακιώτη σήμερα και βρήκα γρανιτένιο πλακάκι σε διάσταση 60Χ60... είχε και 80Χ80 αλλά μάλλον θα είναι πολύ μεγάλο!!!
Ξέχασα να γράψω τιμή.το πήρα 30 ευρώ τετραγωνικό.το 80·80 θα πρέπει να κοπεί γτ η απόσταση απο πάγκο μέχρι τα πάνω είναι 60 εκ.εγώ είχα δει κάτι καινούργια 90χ30 τέλεια αλλά θέλει μεγάλη κουζίνα.
Ο χρήστης nikol1981 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-10-11, 20:43   #16
koritsaki9200

Προεπιλογή

90 X 30???

Νομίζω θα ήταν πολύ ωραία... αλλά δεν τα έχω δει απο κοντά για να ξέρω... Που τα βρήκες αυτά;
Παλιά 02-10-11, 20:55   #17
neogenitaki

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
neogenitaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο koritsaki9200 Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχει κάποια ιδέα του πόσο μπορεί να κοστίζει η επένδυση γυαλιού στην πλάτη της κουζίνας; το έχει κάνει κανείς να ου πει εντυπώσεις;;; δεν θέλω να βάλω πλακάκι... αλλά τι να κάνωωωωωωωωωωω δεν ξέρω!!!

Δεν είναι τοσο ωραίο αισθητικά διότι αν έχεις παράθυρο στην κουζίνα θα επενδύσεις και το περβάζι για να είναι ασορτί και θα φαινεται χαλια στις ενωσεις.Δεν ειναι καθόλου πρακτικό διότι εκει που ενωνεται τζαμι με πάγκο θα μαζεύονται πχ ψίχουλα που δεν καθαρίζουν εύκολα και θα φαινεται ασχημο διοτι ειναι και διαφορετικο υλικο. Εγω βρηκα εναν καλο μαστορα και μου εβαλε ιδιο υλικο με τον πάγκο και στην πλάτη και στο περβάζι του παραθύρου μου και έγινε σούπερ!!Μοιάζει με χαλαζία και έδωσα πολύ λίγα χρήματα. Το πλακάκι στην πλάτη είναι κιτς ειδικά όταν η κουζίνα είναι κοντά στο σαλόνι
Ο χρήστης neogenitaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-10-11, 21:09   #18
GeoK

GeoK ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Neogenitaki μήπως λές για το υλικό corian? αυτό που δεν έχει αρμούς?
Ο χρήστης GeoK δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-10-11, 21:18   #19
Aggeloudia

Το avatar του χρήστη Aggeloudia

Aggeloudia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Υπαρχει και πλακακι με μικρα γιαλάκια πανω.Αν καταφερω να βγαλω φωτο την κουζινα θα σας το δειξω.Με βιτεξ το καθαριζω και εινα απιθανα ομορφο
Ο χρήστης Aggeloudia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-10-11, 22:14   #20
neogenitaki

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
neogenitaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GeoK Εμφάνιση μηνυμάτων
Neogenitaki μήπως λές για το υλικό corian? αυτό που δεν έχει αρμούς?

GEOK όχι δεν λέω για το κοριαν διότι αυτό είναι πανάκριβο όπως και ο χαλαζίας και ο γρανίτης. Το υλικό που χρησημοποιούν οι μαραγκοί για πάγκο λέγεται βακελίτης.Επειδή έκανα διατριβή μέχρι να βρω τι θα βάλω σε εκείνο το σημείο -την πλάτη -αντι για πλακάκι, θα σου πω ότι υπάρχει πολύ μεγάλη βακελιτική γκάμα πάγκων(πχ απομίμηση ξύλου,χαλαζία,γρανίτη,ματ γιαλυστερά και ότι μπορείς να φανταστείς) που βγαίνει ασορτί και για την πλάτη. Δηλαδή ότι πάγκο διαλέξεις υπάρχει και σε πλάτη και έτσι δεν υπάρχουν πουθενά ενώσεις ούτε κάτω από τον απορροφητήρα και έχεις ένα αποτέλεσμα σαν του χαλαζία ή σαν του γρανίτη(όχι σαν κόριαν διότι το κόριαν πλάθεται και είναι συνεχόμενο)
Ο χρήστης neogenitaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-10-11, 10:11   #21
koritsaki9200

Προεπιλογή

κι εμένα ο πάγκος μου βακελίτης θα είναι... αλλά δεν μου είπε κανείς ότι δεν θα έχει ενώσεις........ ούτε ότι μπορεί να μπει και σε πλάτη....
Παλιά 10-05-13, 18:40   #22
tsarli

Περιοχή: Β. Ελλάδα
tsarli ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τελικά βρε κορίτσια τί κάνατε? Βάλατε γυαλί, πλακάκι? Μόλις χθες έκλεισα την κουζίνα μου και τώρα ψάχνω τί να βάλω για πλάτη..Είμαι ανάμεσα σε πλακάκι (μου πρότειναν ψηφιδωτο) και γυαλί. Η κουζίνα είναι ανοιχτή (στο σαλόνι, δεν είναι χωριστό δωμάτιο) και θέλω κάτι όμορφο (αλλά και πρακτικό). Για πείτε..
Παλιά 10-05-13, 19:46   #23
maryspain

Περιοχή: Θεσσαλονικη
maryspain ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγω εβαλα γυαλι γκρι ανοιχτο για πλατη στη κουζινα και ειναι τελειο, ευκολο στο καθαρισμα και δινει μια αλλη κλαση στη κουζινα μου . επισης εβαλα και μια σειρα απο ledακια κατω απο τα ντουλαπια μου σε ολο το μηκος, χωνευτα, και αντανακλουν επανω στο γυαλι και επανω στη βρυση. ειναι πολυ μοντερνο. Εχουν παθει πλακα ολοι!!

Ο χρήστης maryspain δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-05-13, 21:08   #24
tsarli

tsarli ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο maryspain Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω εβαλα γυαλι γκρι ανοιχτο για πλατη στη κουζινα και ειναι τελειο, ευκολο στο καθαρισμα και δινει μια αλλη κλαση στη κουζινα μου . επισης εβαλα και μια σειρα απο ledακια κατω απο τα ντουλαπια μου σε ολο το μηκος, χωνευτα, και αντανακλουν επανω στο γυαλι και επανω στη βρυση. ειναι πολυ μοντερνο. Εχουν παθει πλακα ολοι!!
Τέλειο ακούγεται!! Και γω παρήγγειλα φωτισμό led. H κουζίνα είναι με κάθετες ρίγες (σαν δρυς φυσικός, αλλά κάπως διαφορετικό, είναι το μοντέλο mili stratos από τη stosa) και πάνω 2 οριζόντια ντουλάπια θα είναι λευκά (ήθελα 3 αλλά διαφωνούσε ο σύζυγος, άντε, είπα να μην του χαλάσω χατίρι). Πάγκο ανοιχτόχρωμο στο χρώμα της κουζίνας και μένει η πλάτη..με τί καθαρίζεις το γυαλί? Ένα απλό πέρασμα με ΑΖΑΧ αρκεί ή θέλει κάθε λίγο τρίψιμο? Δε λερώνει από το νεροχύτη όταν πλένεις πιάτα ή όταν μαγειρεύεις?
Παλιά 10-05-13, 21:09   #25
tsarli

tsarli ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Νεροχύτη τί έχεις? Λέω να πάρω ίνοξ, με φόβισε όμως μια φίλη ότι θα βρωμίζει συνέχεια.
Παλιά 10-05-13, 22:16   #26
maryspain

maryspain ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

το γυαλι το καθαριζω καθημερινα με ενα πανακι υγρο σχετικα, με μικρο'ι'νες και γυαλιζει στο δευτερολεπτο χωρις να αφηνει καθολου στιγματα. Ομως μια στις τοσο το κανω και με αζαχ. και βεβαια οταν τηγανιζω θα πεταχτει λιγο λαδι η οταν πλενω κατι αρτσουμπαλα στον νεροχυτη θα πιτσιλισει νερο αλλα το περναω με wettex και ειναι μια χαρα. Το ιδιο που θα συνεβαινε και στο πλακακι ομως. Οσο για τον νεροχυτη εγω προτιμησα διπλο ( μια μεγαλη και μια μικρη γουρνα) και οσοσ πιο βαθυ.Επιβεβαιωθηκα , γιατι μπορω και πλενω ανετα ακομα και τα μεγαλα σκευη μου. Ειναι inox γυαλιστερος ( ισως να τον επαιρνα σαγρε αλλα παλι οταν ειναι καθαρος και λαμποκοπαει δε συγκρινεται.) σιγουρα λερωνει περισσοτερο απο εναν κλασσικο νεροχυτη αλλα εμενα μου αρεσε περισσοτερο και ετσι και το επελεξα. Συμβουλη για την κουζινα σου!!! μη τσιγκουνευτεις καθολου τα λεφτα του αποροφητηρα. Βαλε τον καλυτερο και δυνατοτερο που υπαρχει, κοψε απο αλλου αλλα καν'το και θα με θυμηθεις!! καλη συνεχεια

Παλιά 11-05-13, 14:50   #27
ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ

Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
το γυαλι το καθαριζω καθημερινα με ενα πανακι υγρο σχετικα, με μικρο'ι'νες και γυαλιζει στο δευτερολεπτο χωρις να αφηνει καθολου στιγματα. Ομως μια στις τοσο το κανω και με αζαχ. και βεβαια οταν τηγανιζω θα πεταχτει λιγο λαδι η οταν πλενω κατι αρτσουμπαλα στον νεροχυτη θα πιτσιλισει νερο αλλα το περναω με wettex και ειναι μια χαρα. Το ιδιο που θα συνεβαινε και στο πλακακι ομως. Οσο για τον νεροχυτη εγω προτιμησα διπλο ( μια μεγαλη και μια μικρη γουρνα) και οσοσ πιο βαθυ.Επιβεβαιωθηκα , γιατι μπορω και πλενω ανετα ακομα και τα μεγαλα σκευη μου. Ειναι inox γυαλιστερος ( ισως να τον επαιρνα σαγρε αλλα παλι οταν ειναι καθαρος και λαμποκοπαει δε συγκρινεται.) σιγουρα λερωνει περισσοτερο απο εναν κλασσικο νεροχυτη αλλα εμενα μου αρεσε περισσοτερο και ετσι και το επελεξα. Συμβουλη για την κουζινα σου!!! μη τσιγκουνευτεις καθολου τα λεφτα του αποροφητηρα. Βαλε τον καλυτερο και δυνατοτερο που υπαρχει, κοψε απο αλλου αλλα καν'το και θα με θυμηθεις!! καλη συνεχεια
Πόσο σου κόστισε κορίτσι το γυαλί και πόσα μέτρα είναι;
Ο χρήστης ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-05-13, 14:16   #28
maryspain

maryspain ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
Πόσο σου κόστισε κορίτσι το γυαλί και πόσα μέτρα είναι;
γυρω στα 300 ευρω νομιζω αλλα σε ενα ποσο των15.000 ευρω στο μαραγκο που μου εκανε ολα τα επιπλα στο σπιτι εκτος της κουζινας

Παλιά 12-05-13, 14:17   #29
maryspain

maryspain ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
γυρω στα 300 ευρω νομιζω αλλα σε ενα ποσο των15.000 ευρω στο μαραγκο που μου εκανε ολα τα επιπλα στο σπιτι εκτος της κουζινας
τα μετρα ειναι 4,5 περιπου

Παλιά 12-05-13, 19:32   #30
tsarli

tsarli ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Θα βαλουμε και μεις γυαλί τελικα, αυριο έχω ραντεβού με τον τζαμά. Θα σας πώ τιμή.
Παλιά 14-05-13, 21:29   #31
Μελία

Το avatar του χρήστη Μελία

Μελία χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγώ που ρώτησα την προηγούμενη Τετάρτη για πλάτη κουζίνας από γυαλί μου είπαν τα μονόχρωμα γυαλιά είναι 60 ευρώ το τετραγωνικό μέτρο. Οι ψηφιακές εκτυπώσεις και τα γυαλιά που έχουν μέσα στρας, αράχνες, ρίγες και γενικά οποιοδήποτε σχέδιο είναι στα 120 ευρώ το τ.μ.
Σε αυτές τις τιμές είναι και τα περαστικά μέσα. Να σημειώσω πως είμαι από επαρχία και πως τα γυαλιά με σχέδια ή ψηφιακή εκτύπωση τα παίρνουν από τον Βαγγελα στη Θεσσαλονίκη. Έχει και ιστοσελίδα με όλα τα σχέδια που κάνει σε ψηφιακή εκτύπωση.

edit Διάβασα παραπάνω για πλακάκι ψηφίδα..κορίτσια μη το προτιμήσετε έβαλε η πεθερά μου και μετάνιωσε πολύ. Καθαρίζεται πολύ δύσκολα!
Παλιά 15-05-13, 11:59   #32
tsarli

tsarli ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μελία Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ που ρώτησα την προηγούμενη Τετάρτη για πλάτη κουζίνας από γυαλί μου είπαν τα μονόχρωμα γυαλιά είναι 60 ευρώ το τετραγωνικό μέτρο. Οι ψηφιακές εκτυπώσεις και τα γυαλιά που έχουν μέσα στρας, αράχνες, ρίγες και γενικά οποιοδήποτε σχέδιο είναι στα 120 ευρώ το τ.μ.
Σε αυτές τις τιμές είναι και τα περαστικά μέσα. Να σημειώσω πως είμαι από επαρχία και πως τα γυαλιά με σχέδια ή ψηφιακή εκτύπωση τα παίρνουν από τον Βαγγελα στη Θεσσαλονίκη. Έχει και ιστοσελίδα με όλα τα σχέδια που κάνει σε ψηφιακή εκτύπωση.

edit Διάβασα παραπάνω για πλακάκι ψηφίδα..κορίτσια μη το προτιμήσετε έβαλε η πεθερά μου και μετάνιωσε πολύ. Καθαρίζεται πολύ δύσκολα!
Εγώ που ρωτησα Σέρρες, 550 ευρω περίπου τα 4 τ.μ. χωρίς σχέδιο, σκέτο άσπρο γυαλί 8 χιλιοστών αν θυμάμαι καλά.
Παλιά 15-05-13, 12:59   #33
tsarli

tsarli ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ξέρεις το site αυτού του Βαγγέλα?
Παλιά 15-05-13, 13:05   #34
Μελία

Μελία χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ναι είναι το http://www.finglass.gr/
Πέρα από τα σχέδια που έχει μπορείς να δώσεις εσύ ότι εικόνα θέλεις και να στην εκτυπώσουν στο γυαλί. Και εγώ 4 τ.μ. έχω, σε ασημί ή λευκό (δεν έχω καταλήξει ακόμη στο χρώμα) με γυαλί ασφαλείας μου βγαίνει 240 ευρώ τελική τιμή. Έλα μια βόλτα από Δράμα, τα διπλά χρήματα σου είπαν Σέρρες, μεγάλη διαφορά!
Παλιά 15-05-13, 14:19   #35
tsarli

tsarli ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μελία Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι είναι το http://www.finglass.gr/
Πέρα από τα σχέδια που έχει μπορείς να δώσεις εσύ ότι εικόνα θέλεις και να στην εκτυπώσουν στο γυαλί. Και εγώ 4 τ.μ. έχω, σε ασημί ή λευκό (δεν έχω καταλήξει ακόμη στο χρώμα) με γυαλί ασφαλείας μου βγαίνει 240 ευρώ τελική τιμή. Έλα μια βόλτα από Δράμα, τα διπλά χρήματα σου είπαν Σέρρες, μεγάλη διαφορά!
Eγώ σκέφτομαι να βάλω ή σκέτο λευκό ή λευκό με ασημί στρας (αυτά που σχεδόν δεν φαίνονται). Μου είπε ο τζαμάς ότι τα στρας δεν στοιχίζουν, είτα βάλω είτε όχι, ίδια τιμή, σχεδόν 550 συν 23% φπα, αναβαίνει κι άλλο δηλαδή. Μιλάμε για την ίδια ποιότητα γυαλιού, ε? Πω πω, απατεώνες εδώ! Απλά από Δράμα θα το περνάν εδώ? Ο άντρας μου λέει να ρωτήσουμε κι αλλού, μήπως απλώς αυτός που πήγαμε (που κάνει και τις περισσίτερες "πλάτες" στις κουζίνες, εμ, έγινε γνωστός και όλοι πάνε σ' συτόν) ζηταει πολλά λόγω φήμης.
Παλιά 15-05-13, 14:37   #36
sofi@p

Περιοχή: Αθήνα
sofi@p ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

αυτό το γυαλί που λέτε, τί πλεονεκτήματα έχει ως προς το πλακάκι? είναι ανθεκτικό? δεν υπάρχει περίπτωση να σπάσει αν χτυπήσεις κάτι πάνω του κατά λάθος? με την περιοχή πίσω από τα μάτια της κουζίνας τί γίνεται? δε διαστέλλεται λόγω ζέστης?

Ο χρήστης sofi@p δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 15-05-13, 16:45   #37
maryspain

maryspain ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sofi@p Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτό το γυαλί που λέτε, τί πλεονεκτήματα έχει ως προς το πλακάκι? είναι ανθεκτικό? δεν υπάρχει περίπτωση να σπάσει αν χτυπήσεις κάτι πάνω του κατά λάθος? με την περιοχή πίσω από τα μάτια της κουζίνας τί γίνεται? δε διαστέλλεται λόγω ζέστης?
Σοφακι δεν ειναι κοινο γυαλι. Ειναι ειδικα ψημενο και επεξεργασμενο ωστε να ειναι αντοχης.( και ειναι . Να ΄ξερες ποσο το κοπανανε τα παιδια το τραπεζι του σαλονιου!!) ΤΟ ιδιο σαν ποιοτητα γυαλι εχω σε ολο το σπιτι ( τραπεζαρια, τραπεζι σαλονιου , στηλες στο μπουφε ακομα και μεσα στο μεγαλο το μπανιο το εβαλα στα ντουλαπια που εκανα. Μου Αρεσει η αισθηση και η καθαριοτητα. Το καθαριζω οσο θα καθαριζα ενα ξυλο και σιγουρα πιο ευκολα απο οτι θα καθαριζα πλακακια εννοειται. Ειμαι φανατικη

Παλιά 15-05-13, 16:51   #38
ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ

Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Σοφακι δεν ειναι κοινο γυαλι. Ειναι ειδικα ψημενο και επεξεργασμενο ωστε να ειναι αντοχης.( και ειναι . Να ΄ξερες ποσο το κοπανανε τα παιδια το τραπεζι του σαλονιου!!) ΤΟ ιδιο σαν ποιοτητα γυαλι εχω σε ολο το σπιτι ( τραπεζαρια, τραπεζι σαλονιου , στηλες στο μπουφε ακομα και μεσα στο μεγαλο το μπανιο το εβαλα στα ντουλαπια που εκανα. Μου Αρεσει η αισθηση και η καθαριοτητα. Το καθαριζω οσο θα καθαριζα ενα ξυλο και σιγουρα πιο ευκολα απο οτι θα καθαριζα πλακακια εννοειται. Ειμαι φανατικη
Κι εμείς επιλέξαμε γυαλί και χαίρομαι που διαβάζω καλές κριτικές γιατί μόλις εχθές ξεκινήσαμε την έρευνά μας και σήμερα θα έπαιρναν μέτρα.
Ελπίζω το αποτέλεσμα να είναι όπως το έχω φανταστεί.
Ο χρήστης ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-05-13, 17:01   #39
maryspain

maryspain ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΝΙΚΗ-ΑΝΤΩΝΙΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι εμείς επιλέξαμε γυαλί και χαίρομαι που διαβάζω καλές κριτικές γιατί μόλις εχθές ξεκινήσαμε την έρευνά μας και σήμερα θα έπαιρναν μέτρα.
Ελπίζω το αποτέλεσμα να είναι όπως το έχω φανταστεί.
Το αποτελεσμα θα ειναι καλυτερο απο οσο φανταζεσαι !!

Παλιά 15-05-13, 18:18   #40
Μελία

Μελία χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο tsarli Εμφάνιση μηνυμάτων
Eγώ σκέφτομαι να βάλω ή σκέτο λευκό ή λευκό με ασημί στρας (αυτά που σχεδόν δεν φαίνονται). Μου είπε ο τζαμάς ότι τα στρας δεν στοιχίζουν, είτα βάλω είτε όχι, ίδια τιμή, σχεδόν 550 συν 23% φπα, αναβαίνει κι άλλο δηλαδή. Μιλάμε για την ίδια ποιότητα γυαλιού, ε? Πω πω, απατεώνες εδώ! Απλά από Δράμα θα το περνάν εδώ? Ο άντρας μου λέει να ρωτήσουμε κι αλλού, μήπως απλώς αυτός που πήγαμε (που κάνει και τις περισσίτερες "πλάτες" στις κουζίνες, εμ, έγινε γνωστός και όλοι πάνε σ' συτόν) ζηταει πολλά λόγω φήμης.
Γιατί να μη στο φέρουν Σέρρες να στο περάσουν; Το πολύ πολύ να πληρώσεις τη βενζίνη τους, που πάλι θα σου βγει πολύυυυ φθηνότερα. Εμένα και στα δύο εργαστήρια που πήγα μου είπαν ακριβώς την ίδια τιμή. Μου είπαν επίσης πως το απλό χρώμα στο γυαλί είναι στη μισή τιμή από αυτά με τα στρας κτλ. Άρα ο μάστορας που σου είπε ότι είναι η ίδια τιμή βγάζει μεγάλο κέρδος στο μονόχρωμο. Και εδώ που τα λέμε είναι λογικό να έχουν διαφορά στην τιμή, άλλη δουλειά θέλει το μονόχρωμο, άλλη η αράχνη, άλλη η ψηφιακή εκτύπωση και πάει λέγοντας. Και να τονίσω πως στις τιμές που σου είπα είναι μέσα και το ΦΠΑ και τα περαστικά.

Η μόνη διαφορά που είχαν τα εργαστήρια μεταξύ τους είναι στο αν το γυαλί μπορεί να τρυπηθεί από πριν για να περαστούν διακόπτες και να μπει πάνω του ο απορροφητήρας (αν είναι καμίνι). Ο ένας μου είπε δεν υπάρχει πρόβλημα και ο άλλος μου εξήγησε πως ότι και να είναι αν κάνει τρύπα στο γυαλί κάποια στιγμή μπορεί να έρθει το γυαλί και να ραγίσει. Μπορεί να μη γίνει και ποτέ αλλά αν γίνει θα θέλει αλλαγή, ο ίδιος στο σπίτι του δεν έκανε τρύπες άρα τον εμπιστεύομαι σ' αυτό.

Και φυσικά τα γυαλιά δεν παθαίνουν τίποτα και καθαρίζουν εύκολα. Με ένα πέρασμα με το βετέξ και στεγνό πανάκι ή λιποκαθαριστή πάνω από την κουζίνα σε λιγότερο από 5' αστράφτει. Το πλακάκι θέλει τρίψιμο στους αρμούς και φυσικά ότι και να λέμε εμφανισιακά δεν συγκρίνονται. Εμένα το γυαλί μου γεμίζει περισσότερο το μάτι.

Tsarli για τη φήμη του μάστορα που ρώτησες παίζει να πληρώνεις το όνομά του...εγώ αυτό το είδα με τα έπιπλα της κουζίνας... την ίδια κουζίνα ακριβώς ένας τάχα φημισμένος κουζινάς στη Δράμα που τον παίρνουν όλοι οι δήθεν high class Δραμινοί μου την έβγαλε 4.500 ευρώ ενώ όλοι μα όλοι οι υπόλοιποι (πήγα σε άλλους τρεις) από 2.300 έως 2.750. Διαφορά για να τραβάς τα μαλλιά σου και μιλάμε για ολόιδια κουζίνα. Ίδιοι βακελίτες, ίδιο εσωτερικό, ίδιοι μηχανισμοί, ίδιος πάγκος και φυσικά ίδια μέτρα!

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές