Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Νεογνά & Μωρά: Ανάπτυξη, Ψυχολογία, Συμπεριφορά > 'Υπνος

Notices

Ποτέ πια μόνα - γνωμοδότηση ΣτΠ κόλαφος ! 

Γνωμοδότηση Συνήγορου του Πολίτη/Παιδιού σχετικά με απομάκρυνση γονέων από το δωμάτιο κατά την διάρκεια ιατρικών πράξεων στα παιδιών τους!   

Επιτέλους δικαίωση για τους γονείς που παλεύουν για το αυτονόητο! Ένα βήμα πιο κοντά βρίσκονται οι γονείς που υποστηρίζουν το αυτονόητο, να είναι παρόντες σε κάθε ιατρική πράξη, στην οποία το παιδί έχει τις αισθήσεις του, εφόσον δεν υπάρχει άλλος συγκεκριμένος λόγος που να δικαιολογεί την απομάκρυνσή τους.

Η εμπεριστατωμένη εισήγηση με βιβλιογραφία και όλα τα σχετικά παραρτήματα, δίνει βάση στο αίτημα όλων αυτών των γονέων, που προσπαθούν εδώ και χρόνια να πείσουν τους επαγγελματίες υγείας να δρούν υπέρ του συμφέροντος του παιδιού.

Αναδεικνύει το προφανές, ότι δηλαδή η παρουσία του γονέα θα πρέπει να επιτρέπεται και να ενθαρρύνεται! Επίσης αναφέρεται και στην περίπτωση των εφήβων των οποίων η ανάγκη για παρουσία του γονέα, επίσης θα πρέπει να γίνεται σεβαστή. Όπως αναφέρει, η απομάκρυνση εάν είναι απαραίτητη θα πρέπει να έχει ειδική κατά περίπτωση αξιολόγηση. Ελπίζουμε εδώ να υπάρξει ειδική αναφορά στις περιπτώσεις που μπορούν να δικαιολογούν μια τέτοια "κατά περίπτωση" απομάκρυνση, πχ σε περιπτώσεις ψυχικών ασθενειών του γονέα, ή υποψίας κακοποίησης (έλειπε αυτή η περίπτωση απο την ετυμηγορία) κα.

Η απόφαση, πολύ ευγενικά, αλλά ξεκάθαρα, υποδεικνύει ότι είναι απαραίτητο να θεσμοθετηθεί ειδική οδηγία, η οποία θα οδηγήσει και σε καλύτερη εκπαίδευση των ειδικών, στο να παρέχουν αυτό που οφείλουν, το οποίο όπως αναφέρει ο συνήγορος του πολίτη, δεν είναι μόνο η παροχή ιατρικής φροντίδας αλλά και η ορθή μεταχείριση του ασθενούς. Το αυτονόητο δηλαδή.  

• Διαδώστε την είδηση στα μέσα δικτύωσης έτσι ώστε να ακουστεί δυνατά!
    Link του άρθρου:http://parents.org.gr/health/a568
    .

'Υπνος Πότε να κοιμηθεί μόνο του? Πόσες ώρες κοιμάται? Πως κοιμάται? Διακοπτόμενος ύπνος, Θέση ύπνου

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 30-09-11, 07:31   #1
ΜΙΚΡΗ ΣΤΕΛΛΑ

ΜΙΚΡΗ ΣΤΕΛΛΑ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή ΞΥΠΝΗΜΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΥΠΝΟ ΜΕ ΚΛΑΜΑΤΑ .ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ;

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΧΩ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΑΛΛΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΤΩΡΑ Η ΚΟΡΗ ΤΩΡΑ ΕΚΛΕΙΣΕ ΤΑ 3.ΕΧΕΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΤΙ ΑΠΟΤΟΜΑ ΞΥΠΝΗΜΑΤΑ.ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΥΠΝΟ ,ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ -ΤΡΕΙΣ ΩΡΕΣ ΞΥΠΝΑΕΙ ΜΕ ΚΛΑΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΗΣ ΤΗΣ ΜΙΛΑΜΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΗΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΣΠΑΡΑΖΕΙ Η ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΤΗ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΦΩΝΑΖΕΙ ΘΕΛΩ ΤΗ ΜΑΜΑ ΜΟΥ.ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΗΣ ΜΙΛΑΩ ΝΑ ΜΗ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΑΦΟΥ ΑΝΑΓΚΑΖΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΤΗΣ ΡΙΞΟΥΜΕ ΝΕ ΡΟ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΝΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΥΣΚΕΜΑ ΣΤΟΝ ΙΔΡΩΤΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΤΟ ΦΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΘΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΗΡΕΜΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙ Ο ΥΠΝΟΣ ΠΑΛΙ.ΑΣΕ ΠΟΥ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΞΕΜΑΤΙΑΖΕΙ ΤΟΥ ΦΕΥΓΕΙ ΤΟ ΣΑΓΟΝΙ ΑΠΟ ΤΟ ΧΑΣΜΟΥΡΗΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΤΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ.ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΗΤΕ ΟΤΙ ΦΟΡΑΩ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΙ ΜΕ ΜΑΤΑΚΙ.ΤΟ ΠΡΩΙ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕ ΘΥΜΑΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΗ ΝΑ ΚΑΝΩ .ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Παλιά 06-10-11, 14:13   #2
ikaniretak

Το avatar του χρήστη ikaniretak

ikaniretak χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Πιστεύω ότι βλέπει εφιαλτες και το ζει σα να υπνοβατεί.Τρομάζει μεν αλλα δεν ξυπνάει.Μηπως εγινε καποια αλλαγη τελευταία στην ζωή της, πχ πήγε σχολείο ή κάτι αλλο που να της δημιουργεί άγχος και της βγαίνει μ αυτό τον τρόπο?
Παλιά 06-10-11, 14:54   #3
katrin

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
katrin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω με την ikaniretak. Αν κοιμάται βαριά το παιδί, δεν ξυπνάει εύκολα, αυτό συνέβη και σε δικό μου παιδί (δεν μπορούσαμε να το ξυπνήσουμε και το πρωί δεν θυμόταν τίποτα).
Φάση είναι πιστεύω και θα περάσει. Μια αγκαλίτσα παραπάνω χρειάζεται, μην κάθεστε βραδιάτικα και ξεματιάζετε το παιδί!!! (ούτε η Γεωργία Βασιλειάδου δεν θα το έκανε αυτό πια )
Ο χρήστης katrin δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-10-11, 22:58   #4
chrisa1

chrisa1 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

προκειται για φαινομενο "νυχτερινου τρομου" - δες παρακατω το link http://www.rnews.gr/el/news.php?n=1560

.. το ειχε περασει ο ανηψιος μου κ μας το ειχε εξηγησει παιδοψυχολος. εκτος απο αυτα που αναφερει το αρθρο προσεξε εαν βλεπει τηλεοραση η μικρη ΤΙ ακριβως βλεπει.. μπορει κατι να την τρομαζει ακομα κ σε παιδικο... εμας οφειλοταν σε πολυ γνωστα κινουμενα σχεδια που τον επηρεαζον κ τον τρομαζαν καθως δεν μπορουσε να κατανοησει τα φαντασματα/ τερατα κ λοιπα που εμφανιζοταν σ΄'αυτα κ του εβγαινε ο τρομος. μολις η αδερφη μου δεν τον ξανα φησε να δει το συγκεκριμενο παιδικο το παιδι ηρεμησε..

http://www.rnews.gr/el/news.php?n=1560
Ο χρήστης chrisa1 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-10-11, 23:02   #5
Niki81

Niki81 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κι εμενα το εκανε αυτο μεχρι 5 μηνων περιπου.Καποιες φορες αναγκαστηκα απο το φοβο μου και του εβαλα νερο στο προσωπο του προκιμεου να ξυπνησει κανονικα και να ηρεμησει.Σιγα σιγα το σταματησε.Ο παιδιατρος μου ειχε πει δεν ειναι κατι.
Ο χρήστης Niki81 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-10-11, 23:26   #6
marinaki181

Περιοχή: πολίτης του κόσμου
marinaki181 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

το παθαίνει και ο δικός μου - είναι 3,5 ετών. είναι ένα πολύ χαρούμενο παιδάκι, ευτυχισμένος, όλο γέλια, παιχνίδια και χαρές. Το παθαίνει όταν είναι πολύ κουρασμένος, π.χ έχει ξυπνήσει πολύ νωρίς και κοιμάται αργά το μεσημέρι ή όταν δεν κοιμηθεί καθόλου μεσημέρι και κοιμάται κατευθείαν το βράδυ.
Ο χρήστης marinaki181 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-02-12, 14:41   #7
eirhnh 2

eirhnh 2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΓΕΙΑ ΣΑΣ..ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΟΤΙ ΚΑΙ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ (3) ΕΤΩΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ..ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΗ ΟΛΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΝΕΙ ΣΑΝ ΝΑ ΝΙΑΟΥΡΙΖΕΙ.ΠΑΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΡΩΤΑΩ ΤΗΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΜΑΜΑ..ΔΕΝ ΤΟ ΘΥΜΑΤΑΙ ΚΑΝ.ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΑΜΕ ΠΟΥΘΕΝΑ ΚΑΙ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΙΣ ΔΩΣΟΥΝ ΚΑΤΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΗΣ ΠΑΡΑΜΙΛΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΛΕΕΙ.ΤΟ ΒΛΕΠΕΙ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΗΣ..ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΟΦΕΙΛΕΤΕ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑΣΤΙΚΟ.
Ο χρήστης eirhnh 2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-02-12, 16:02   #8
Katerina HT

Περιοχή: Thessaloniki
Katerina HT ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eirhnh 2 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΓΕΙΑ ΣΑΣ..ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΟΤΙ ΚΑΙ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ (3) ΕΤΩΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ..ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΗ ΟΛΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΝΕΙ ΣΑΝ ΝΑ ΝΙΑΟΥΡΙΖΕΙ.ΠΑΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΡΩΤΑΩ ΤΗΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΜΑΜΑ..ΔΕΝ ΤΟ ΘΥΜΑΤΑΙ ΚΑΝ.ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΑΜΕ ΠΟΥΘΕΝΑ ΚΑΙ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΙΣ ΔΩΣΟΥΝ ΚΑΤΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΗΣ ΠΑΡΑΜΙΛΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΛΕΕΙ.ΤΟ ΒΛΕΠΕΙ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΗΣ..ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΟΦΕΙΛΕΤΕ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑΣΤΙΚΟ.
Γεια σου Ειρήνη. Δεν ξέρω αν πρόκειται για "νυχτερινό τρόμο", όπως ξεκάθαρα είναι της κοπέλας που ξεκίνησε το θέμα, αλλά πρόσφατα διάβασα σχετικά μ'αυτό σ'ενα βιβλίο. Λέει ότι το παιδί είναι σε βαθύ ύπνο και δεν θυμάται τι έκανε όταν ξυπνήσει. Ο γονιός δεν μπορεί να κάνει κάτι, και προτείνει να μην προσπαθήσει να ξυπνήσει το παιδί, το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να κάθεται δίπλα του και να το προσέχει να μην χτυπήσει αν κουνηθεί. Και να κάνει υπομονή, μια που διαρκεί από 2 ως 10 λεπτά. Λέει επίσης ότι για να αποφύγουμε τέτοια περιστατικά πρέπει να κοιμίζουμε, έστω και για λίγο, το παιδί το μεσημέρι. Έτσι, το βράδι θα πέσει πιο ξεκούραστο στο κρεβάτι και δεν θα είναι σε βαθύ ύπνο - ο οποίος "βοηθάει" τους νυχτερινούς τρόμους. Ελπίζω να βοήθησα λίγο.
Ο χρήστης Katerina HT δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-02-12, 20:26   #9
eliana_1976_

eliana_1976_ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΜΙΚΡΗ ΣΤΕΛΛΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΧΩ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΑΛΛΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΤΩΡΑ Η ΚΟΡΗ ΤΩΡΑ ΕΚΛΕΙΣΕ ΤΑ 3.ΕΧΕΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΤΙ ΑΠΟΤΟΜΑ ΞΥΠΝΗΜΑΤΑ.ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΥΠΝΟ ,ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ -ΤΡΕΙΣ ΩΡΕΣ ΞΥΠΝΑΕΙ ΜΕ ΚΛΑΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΗΣ ΤΗΣ ΜΙΛΑΜΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΗΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΣΠΑΡΑΖΕΙ Η ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΤΗ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΦΩΝΑΖΕΙ ΘΕΛΩ ΤΗ ΜΑΜΑ ΜΟΥ.ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΗΣ ΜΙΛΑΩ ΝΑ ΜΗ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΑΦΟΥ ΑΝΑΓΚΑΖΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΤΗΣ ΡΙΞΟΥΜΕ ΝΕ ΡΟ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΝΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΟΥΣΚΕΜΑ ΣΤΟΝ ΙΔΡΩΤΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΤΟ ΦΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΘΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΗΡΕΜΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙ Ο ΥΠΝΟΣ ΠΑΛΙ.ΑΣΕ ΠΟΥ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΞΕΜΑΤΙΑΖΕΙ ΤΟΥ ΦΕΥΓΕΙ ΤΟ ΣΑΓΟΝΙ ΑΠΟ ΤΟ ΧΑΣΜΟΥΡΗΤΟ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΤΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ.ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΗΤΕ ΟΤΙ ΦΟΡΑΩ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΙ ΜΕ ΜΑΤΑΚΙ.ΤΟ ΠΡΩΙ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕ ΘΥΜΑΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΗ ΝΑ ΚΑΝΩ .ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
ποτε μα ποτέ δεν ρίχνουμε νερό σε άνθρωπο που υπνοβατεί, δεν έχει επαφή με το περιβάλλον γιατί ουσιαστικά κοιμάται. Δεν σου έχει πει κανείς ότι η επαφή με το νερό μπορεί να προκαλέσει ανακοπή σε έναν άνθρωπο όταν υπνοβατεί;;; πόσο μάλλον τι θα μπορούσε να πάθει ένα παιδάκι μικρό.
Ο χρήστης eliana_1976_ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές