Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Διατροφή & Συνταγές > Υγιεινή Διατροφή

Notices

Ποτέ πια μόνα - γνωμοδότηση ΣτΠ κόλαφος ! 

Γνωμοδότηση Συνήγορου του Πολίτη/Παιδιού σχετικά με απομάκρυνση γονέων από το δωμάτιο κατά την διάρκεια ιατρικών πράξεων στα παιδιών τους!   

Επιτέλους δικαίωση για τους γονείς που παλεύουν για το αυτονόητο! Ένα βήμα πιο κοντά βρίσκονται οι γονείς που υποστηρίζουν το αυτονόητο, να είναι παρόντες σε κάθε ιατρική πράξη, στην οποία το παιδί έχει τις αισθήσεις του, εφόσον δεν υπάρχει άλλος συγκεκριμένος λόγος που να δικαιολογεί την απομάκρυνσή τους.

Η εμπεριστατωμένη εισήγηση με βιβλιογραφία και όλα τα σχετικά παραρτήματα, δίνει βάση στο αίτημα όλων αυτών των γονέων, που προσπαθούν εδώ και χρόνια να πείσουν τους επαγγελματίες υγείας να δρούν υπέρ του συμφέροντος του παιδιού.

Αναδεικνύει το προφανές, ότι δηλαδή η παρουσία του γονέα θα πρέπει να επιτρέπεται και να ενθαρρύνεται! Επίσης αναφέρεται και στην περίπτωση των εφήβων των οποίων η ανάγκη για παρουσία του γονέα, επίσης θα πρέπει να γίνεται σεβαστή. Όπως αναφέρει, η απομάκρυνση εάν είναι απαραίτητη θα πρέπει να έχει ειδική κατά περίπτωση αξιολόγηση. Ελπίζουμε εδώ να υπάρξει ειδική αναφορά στις περιπτώσεις που μπορούν να δικαιολογούν μια τέτοια "κατά περίπτωση" απομάκρυνση, πχ σε περιπτώσεις ψυχικών ασθενειών του γονέα, ή υποψίας κακοποίησης (έλειπε αυτή η περίπτωση απο την ετυμηγορία) κα.

Η απόφαση, πολύ ευγενικά, αλλά ξεκάθαρα, υποδεικνύει ότι είναι απαραίτητο να θεσμοθετηθεί ειδική οδηγία, η οποία θα οδηγήσει και σε καλύτερη εκπαίδευση των ειδικών, στο να παρέχουν αυτό που οφείλουν, το οποίο όπως αναφέρει ο συνήγορος του πολίτη, δεν είναι μόνο η παροχή ιατρικής φροντίδας αλλά και η ορθή μεταχείριση του ασθενούς. Το αυτονόητο δηλαδή.  

• Διαδώστε την είδηση στα μέσα δικτύωσης έτσι ώστε να ακουστεί δυνατά!
    Link του άρθρου:http://parents.org.gr/health/a568
    .

Υγιεινή Διατροφή Υγιεινή διατροφή, συζητήσεις για συστατικά τροφών, μεταλλαγμένα

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 27-10-12, 12:58   #4841
vera

Περιοχή: Αθήνα
vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εχει καμμια να μου δωσει cheesecloth αποψε? Eχω πηξει να στραγγιζω με φιλτρα καφε!

Εκανα ghee και ακομα στραγγιζω.
Παλιά 27-10-12, 13:12   #4842
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν λεει καπου η Καμπελ οτι αυτο που μενει απο την παρασκευη του ghee δλδ ο αφρος με λιγο λαδι μπορεις να το κρατησεις και να χρησιμοποιηθει ως βουτυρο? Λεω να το κρατησω να μαγειρευω για τον αντρα μου με αυτο. Τι λετε?
Παλιά 27-10-12, 13:43   #4843
Katerinoula23

Περιοχή: Βούλα
Katerinoula23 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Nα κι ενα ευχαριστο από εμάς!

Επινα κεφιρ νερού και η μικρή νόμιζε πως ήταν χυμός μήλου ετοιμος biona
Mε ρωτάει λοιπον χυμος είναι? Εεε λέω σχεδον Θες να δοκιμασεις? Ναι! μου λεει Της βάζω σε ένα πολύ πολύ μικρό ποτηρακι που τρελαίνεται και το κατεβάζει και ζητάει κι άλλο Και με το ζόρι δεν της έβαλα και τρίτο μην μου πάθει τίποτε Εσκουζε και ήθελε κι αλλο!

Αχ πολύ πολύ χάρηκα! Της άρεσε αυτό με την παπάγια! Είναι όντως πολύ ωραιο και το είχα αφήσει και πάνω από 3 μέρες για να είμαι σίγουρη για την ζάχαρη!

Χτες μου έκλεψε και μια καψουλα προβιοτικών δικιά μου και έτσι έφαγε 2! Δεν φάνηκε καμμιά διαφορά όμως
Παλιά 27-10-12, 13:50   #4844
Katerinoula23

Προεπιλογή

Μιρικι μου συμφωνω απόλυτα με την Rosie!

Ακόμα και ενδιασμούς να έχεις για την μεγάλη κατανάλωση κρέατος, βουτυρου κλπ μπορείς από αυτά που έμαθες να κάνεις μια πολύ σωστή και ισορροπημένη διατροφή! Δεν θα έχεις τα άμεσα αποτελέσματα που είχαμε εμεις αλλα σκέψου πως μακροπρόθεσμα θα έχεις πολύ μεγάλο όφελος.

Επίσης μπορείς να κάνεις πιο έξυπνες επιλογές όπως ρύζι-πατάτες σε σχέση με μακαρόνια πχ ή δημητριακά χωρίς γλουτένη και μουλιασμένα οσπρια κλπ.

Θέλω να πω πως μπορέις να κάνεις μια ισορροπημένη διατροφή βασισμενη στην gaps αλλά δεν θα είναι "θεραπευτική" ας πούμε..
Παλιά 27-10-12, 15:28   #4845
miriki

miriki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τι να πω βρε κορίτσια μακάρι να είναι έτσι. Σκέψου δουλειά (τέσσερεις ώρες είμαι εκεί βάλε και κανένα δύωρο τη μέρα η προετοιμασία σας φαίνονται λίγο αλλά είναι χρόνος), διδακτορικό κάργα αργοπορημένο και το σπίτι (που αν κάνω λιγότερα πράγματα θα μας το κλείσει πια το υγειονομικό)....

Αλλά το βασικό μόνο ο mesastoura μπορεί να το καταλάβει. Όταν ο ένας γονιός είναι αντίθετος ο άλλος δεν μπορεί να κάνει του κεφαλιού του. Γιατί το πρόβλημα δεν είναι οι παπουδογιαγιάδοθείες. Και σκεφτείτε ότι ήδη "κάνω του κεφαλιού μου" με το μακροχρόνιο θηλασμό και με τις ήπιες προσεγγίσεις στον ύπνο. Που τελικά αποδίδουν αλλά έχω παίξει πολλή ξινίλα για να γίνει αυτό και όπως και να το κάνουμε έχει επιπτώσεις.

Προς το παρόν επιστρέφουμε κι οι δυο σε φουλ και ίσως τα Χριστούγεννα ένα γρήγορο πέρασμα την ίντρο για το μικρό. Θα δοκιμάσω και τα μακαρόνια ζέας αν δεν μπορώ να τα αποφύγω καθόλου (τις πατάτες δεν τις έτρωγε ποτέ ούτως ή άλλως). Στο μεταξύ έχω γίνει σαν το σαράκι και τριβελίζω το μυαλό του καλού μου "Κοίτα την κοιλίτσα του πάλι πρήστηκε. Κοίτα που πάλι γέμισε σπυράκια και τον φαγουρίζουν. Κοίτα που πάλι συγκάηκε. Κοίτα που κλαίει πολύ εύκολα." Ευτυχώς η παιδίατρος (Ρόζι έχω ακόμη την παλιά μου, τη Σ) όταν τη ρώτησα για την πρησμένη κοιλιά με ρώτησε αν συνεχίζουμε τη διατροφή που κάναμε και μου είπε ότι καλό θα ήταν να την ξαναρχίσουμε. Και το άκουσε.

Ό,τι βγει, όμως στο τέλος γιατί είναι πραγματικά πολύ ψυχοφθόρο. Τα οφέλη τα ξέρω καλά γιατί τα βίωσα η ίδια. Και το κυριότερο βίωσα τις επιπτώσεις του να τα παρατήσεις πριν τη σωστή στιγμή. Ευχαριστώ για την υποστήριξη.....
Παλιά 27-10-12, 15:40   #4846
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μιρικι μια χαρα σε καταλαβαινω, ακριβως τα ιδια εχω βιωσει και συνεχιζω να βιωνω κι εγω. Απο αποψη αντιδρασης περιβαλλοντος δλδ....στα παντα! Και μενα ο αντρας μου δεν καταλαβαινει και πολλα πραγματα και λειτουργω οπως εσυ, υπερτονιζω τα αρνητικα οταν συμβαινουν και τα θετικα.
Παλιά 27-10-12, 17:03   #4847
camouflage

Το avatar του χρήστη camouflage

camouflage ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κακα τα ψεματα, για να κανεις σωστα τη διατροφη θέλει χρόνο (και χρημα αλλα αυτο ειναι αλλη συζητηση). Αμα δουλευεις ειναι σχεδον αδυνατο να ετοιμασεις ο,τι χρειάζεται. Αν δουλευεις και ταυτόχρονα σου κρατάει τα παιδια κάποιος που δεν τηρεί τη διατροφή ε τοτε είναι ακομα πιο δύσκολα τα πράματα. Και αμα υπάρχουν και σαμποτερ μεσα στην οικογένεια, ε με αυτο δε μπορω να φανταστω πως μπορει καποιος να την πετυχει!
Εμενα δε μου φτανουν οι ώρες πραγματικά. Μου λείπουν τουλάχιστο 2 ώρες τη μέρα, γιατι θελω να ειμαι και λιγο χαλαρη με τα παιδια, γιατι θέλω να κανω πραματα για μενα, γιατι οπως ειπε η μιρικι θα μας φερουν το υγειονομικο, και αυτο χωρις να υπολογισω να μαγειρεύω τουρσια, κεφιρ και ο,τι χρειάζεται. Απλως προσπαθω, ο,τι κανω να ειναι γκαπς legal και να αποφευγουμε τα απογορευμενα που ουτως ή αλλως δεν προσφερουν τιποτα. Οταν βρισκω μιση ωριτσα (τις τελευταιες ωρες της ημερας βεβαια) δοκιμαζω κατι καινουριο και προσπαθω να τους το πασαρω. Απο το να το αφησω τελειως ξεφραγο αμπελι -που παλια τρωγανε καθε μερα μακαρονια- κατι ειναι και αυτο.
Ο χρήστης camouflage δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-10-12, 17:32   #4848
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δε δουλευω και ξεπατωνομαι ολη μερα με το μαγειρεμα αλλα και το κυνηγημα να παρουν ζωμους, προβιοτικα κλπ. Οχι να δουλευα κιολας!!! Τι αγχος κι αυτο.......επισης εχουμε τα καθημερινα μπανια, εγω και τα παιδια.

Αλλα κανω το εξης. Αναθετω στους σαμποτερ να μας φτιαχνουν αυτο που μπορουν, οπως το κεφιρ γαλακτος και τα τουρσια. Ειναι ειδικοι σε αυτα και ειναι τεραστια βοηθεια για μενα. Επισης παρακαλω τη μαμα μου οταν μπορει να στελνει κανα φαι για τον αντρα μου ωστε να ξελασκαρω λιγο εγω - δεν το κανει συχνα αλλα εστω και μια φορα την εμβομαδα κατι ειναι. Φορτωνω στο μπαμπα μου το καθαρισμα των καρυδιων. Οτι μπορω δλδ να δωσω αλλου το κανω. Δεν θα αντεχα να εχω κι ολα αυτα στο κεφαλι μου!
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 27-10-12, 17:42   #4849
v.polina

Περιοχή: ΕΥΒΟΙΑ
v.polina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

τσουπ,να'μαι κι εγω!!!
μιρικι εγω σας παρακολουθω απο την αρχη,και συναντησα μεγαλες δυσκολιες στο να ξεκινησω.δεν εχω προσβαση πχ καθολου σε βιολογικα κρεατα....ουτε σε τυροκομεια,ουτε σε μεγαλα σουπερ μαρκετ.
επισης επειδη ηδη δεν τρωγαμε ζαχαρη ουτε συσκευασμενα τροφιμα,δεν τρωγαμε εξω,πινουμε κεφιρ εδω και χρονια,απεχουμε απο τα συμβατικα αγελαδινα λογω αλλεργιων-και αργοτερα απο αποψη,θεωρουσαμε οτι τρωμε σωστα.στην ουσια δηλαδη,το ψωμι μας δυσκολεψε περισσοτερο απο τα αλλα.
τωρα οκ,χρονο για τουρσια δεν βρισκω παντα,αλλα το φαγητο μας το προσεχω,και ειδικα το τι θα φαει το παιδι,που ευτυχως ειναι συνεργασιμος και ακουει.μαγειρευω μονο γκαπς ληγκαλ-οσο μπορω,χωρις βιολογικα κρεατα...γκρρρ-και εχουμε προσαρμοστει οικογενειακως,νομιζω οτι σιγα σιγα μπαινουμε σε μια σειρα και εχουν σταματησει και οι γυρω γυρω να μιλανε και να προσφερουν στο παιδι-μονο ψωμι,γιατι ολα τα αλλα τους τα ειχα αποκλεισει απο τοτε που γεννηθηκε!τωρα φαντασου αποφασισε και ο αντρας μου να κοψει το ψωμι,μετα απο ενα αρθρο που διαβασαμε σχετικα με τον καρκινο...
ιντρο θα κανουμε κι εμεις σε λιγο καιρο,θελω να μαθουμε πρωτα να τρωμε σωστα ολοι,και να ξεκινησει να τρωει και η μικρη ωστε να μαγειρευω τα ιδια για ολους.λυπαμαι μονο που δεν εφαρμοσα νωριτερα ολα οσα εμαθα,ωστε να γλιτωσουμε κατι ατελειωτες κρισεις υστεριας του μικρου μου,ειδικα αμεσως μετα απο ξυπνημα....ελπιζω τωρα για το καλυτερο.
οποτε μιρικι μην επηρεαζεσαι,κανε εσυ αυτο που θεωρεις σωστο και θα πειστει και ο αντρας σου σιγα σιγα.βαλε την διατροφη στην καθημερινοτητα σας,μην αγοραζεις καν τα απαγορευμενα,να μην υπαρχουν στο σπιτι,και προσπαθησε οταν ειστε εξω ο μικρος να εχει φαει κατι λιγο πριν,ή παιρνε του μαζι κατι ληγκαλ.
και καλα κουραγια...

Ο χρήστης v.polina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-10-12, 21:35   #4850
miriki

miriki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμείς πάλι είμασταν οι βασιλιάδες του τζανκ φουντ (και νομίζω ότι κατά βάθος παραμένουμε). Οπότε η αλλαγή ήταν τεράστια για μένα που ξαφνικά άρχισα να μαγειρεύω τα πάντα από το μηδέν, αλλά και να στερούμαι λιχουδιές που ναι μεν με πέθαιναν, αλλά τις γούσταρα πολύ.

Όλα αυτά που λες τα έκανα τους έξι μήνες που εφαρμόσαμε τη φουλ. Με γκρίνια όμως. Το λάθος μου ήταν που δέχτηκα στις διακοπές να διακόψουμε και τη διατροφή (πραγματικά όμως μου ήταν αδύνατο να μαγειρεύω και εκεί, δεν είχα και τα μέσα και κακά τα ψέμματα βολεύτηκα).

Δε θα το πιστέψετε σε τρεις ημέρες μέσα που τρώει λήγκαλ πράγματα η κοιλίτσα του έχει μείνει η μισή (το έκζεμα έχει φουντώσει βέβαια, αλλά δεν πειράζει θα φύγει και αυτό). Είδωμεν. Ελπίζω να βρούμε μια λύση, γιατί δεν έχω πολλές αντοχές για ψυχοφθόρες καταστάσεις....
Παλιά 27-10-12, 21:48   #4851
Katerinoula23

Exclamation

Kάνω ένα copy paste από το διπλανό θέμα των οικολογικών.
Διαβάστε όσοι θέλετε άρθρο στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ, αναφερεται πολύ στην Candida Albicans:

Tα παραγματικά αίτια του καρκίνου

http://alttherapy.blogspot.gr/2012/1...#axzz2AFcE1pP9
Παλιά 27-10-12, 22:47   #4852
v.polina

Περιοχή: ΕΥΒΟΙΑ
v.polina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Katerinoula23 Εμφάνιση μηνυμάτων
Kάνω ένα copy paste από το διπλανό θέμα των οικολογικών.
Διαβάστε όσοι θέλετε άρθρο στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ, αναφερεται πολύ στην Candida Albicans:

Tα παραγματικά αίτια του καρκίνου

http://alttherapy.blogspot.gr/2012/1...#axzz2AFcE1pP9
αυτο το αρθρο ηταν που επεισε τον αντρα μου...

Ο χρήστης v.polina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-10-12, 22:51   #4853
motherly

motherly ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

γνωριζει καποιος απο εσας αν η (μαγειρικη) σοδα που πωλειται στα φαρμακεια ειναι καταλληλη για εσωτερικη ληψη και χωρις αλουμινιο-η ειναι ενα εντελως χημικο προιον?
Ο χρήστης motherly δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-10-12, 23:51   #4854
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Tοσες μερες που τρωγαμε ωμο τον κροκο δεν ειχαμε θεμα. Σημερα το πρωι εβαλα κροκο στις τηγανιτες και τωρα βλεπω πολλα μιρα σπιθουρακια στον κορμο, στηθος και κοιλια. Να υποθεσω ειναι ο ψημενος κροκος? Τωρα τι κανω? Συνεχιζω τον ωμο και σταματω για 2 βδομαδες τον μαγειρεμενο?

Η μηπως ειναι το fermented cod oil που ξεκινησε να δεχεται εδω και 2-3 μερες? Υπαρχει τετοια περιπτωση? Ειχε φαει ομως κι αλλη φορα ψαρια (σαρδελες) χωρις προβλημα. Στο προσωπο ειναι καθαρος.
Παλιά 28-10-12, 00:26   #4855
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δοκιμασα τωρα την κρεμα μου (με καλλιεργεια κεφιρ) και δεν ξυνισε ακομα.
Παλιά 28-10-12, 01:15   #4856
fairy's mom

Το avatar του χρήστη fairy's mom

Περιοχή: Αθηνα
fairy's mom χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο v.polina Εμφάνιση μηνυμάτων
λυπαμαι μονο που δεν εφαρμοσα νωριτερα ολα οσα εμαθα,ωστε να γλιτωσουμε κατι ατελειωτες κρισεις υστεριας του μικρου μου,ειδικα αμεσως μετα απο ξυπνημα....

βαλε την διατροφη στην καθημερινοτητα σας,μην αγοραζεις καν τα απαγορευμενα,να μην υπαρχουν στο σπιτι,και προσπαθησε οταν ειστε εξω ο μικρος να εχει φαει κατι λιγο πριν,ή παιρνε του μαζι κατι ληγκαλ.
και καλα κουραγια...
Kι εμένα μετά από ξύπνημα την έπιαναν οι πολύ δυνατές κρίσεις συνήθως. Θυμάμαι τα πρωινά όταν ήμουν έγκυος, να μην μπορώ να την σηκώσω αγκαλιά και να κάθομαι στο πάτωμα να την σφίγγω στην αγκαλιά μου και να καθόμαστε εκεί μέχρι και μισάωρο μέχρι να ηρεμήσει (τις καλές μέρες). Γιατί τις κακές δεν ηρεμούσε. Τις περισσότερες φορές είχα δουλειές οπότε σηκωνόμουν κάποια στιγμή και της πέρναγε μέχρι το μεσημέρι

Πριν κοιμηθεί σήμερα μας είπε καληνύχτα και λέω στον άντρα μου, το ξεπέρασε και το καληνύχτα. Όποτε άκουγε αυτήν την λέξη την έπιαναν κλάματα και τρομάζαμε να την συνεφέρουμε...

Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που γράφεις για τα ψώνια. Η διατροφή (η όποια διατροφή) ξεκινάει από το s/m. Αν φεύγεις από εκεί με βλακείες, αργά ή γρήγορα θα τις φας.

λιστα ομοιοπαθητικών φαρμάκων έκτακτης ανάγκης
Ο χρήστης fairy's mom δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-10-12, 01:16   #4857
Rosie

Rosie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vera Εμφάνιση μηνυμάτων
Δοκιμασα τωρα την κρεμα μου (με καλλιεργεια κεφιρ) και δεν ξυνισε ακομα.
Eγώ ξανατρώω αυτή τη στιγμή και είναι ελαφρώς ξυνή.
Μην περιμένεις να ξυνίσει σαν το κεφίρ, κρέμα είναι αυτή.
Είναι καταπληκτική, με λίγο μέλι από ρεϊκι και κανέλα είναι όνειρο!
Σκέφτομαι πως αλλάξανε τόσο πολύ οι γευστικές μου συνήθειες τους τελευταίους μήνες, ακόμη και η υπέροχη τούρτα σοκολάτας που έφτιαξε η Fairy's Mom μου φάνηκε πολύ γλυκιά για να φάω, συνεχώς σκέφτομαι ξινό κεφίρ/γιαούρτι/κρέμα και τουρσιά, και τζατζίκι με μπόλικο σκόρδο!

Για τον κρόκο δεν ξέρω, είναι δυνατόν να τον πείραξε ο μαγειρεμένος;
Κάνε τεστ στον καρπό του απόψε με λίγο μελάτο αυγό.
Και αύριο δοκιμάζεις και το λάδι πάλι στον καρπό.
Παλιά 28-10-12, 01:17   #4858
fairy's mom

Προεπιλογή

Παράθεση:
Tοσες μερες που τρωγαμε ωμο τον κροκο δεν ειχαμε θεμα. Σημερα το πρωι εβαλα κροκο στις τηγανιτες και τωρα βλεπω πολλα μιρα σπιθουρακια στον κορμο, στηθος και κοιλια. Να υποθεσω ειναι ο ψημενος κροκος? Τωρα τι κανω? Συνεχιζω τον ωμο και σταματω για 2 βδομαδες τον μαγειρεμενο?

Η μηπως ειναι το fermented cod oil που ξεκινησε να δεχεται εδω και 2-3 μερες? Υπαρχει τετοια περιπτωση? Ειχε φαει ομως κι αλλη φορα ψαρια (σαρδελες) χωρις προβλημα. Στο προσωπο ειναι καθαρος.
Δεν νομίζω να είναι το λαδάκι. Κάνεις τεστ ευαισθησίας σε κάθε καινούριο?

Σταμάτα τον μαγειρεμένο για 3 μέρες και ξαναβάλτον. Αν ξαναβγάλει θα περιμένεις 2 βδομάδες σίγουρα.

Παλιά 28-10-12, 01:18   #4859
fairy's mom

Προεπιλογή

cheesecloth από πού έχετε βρει?

Παλιά 28-10-12, 09:01   #4860
Ελινα Ζ.

Το avatar του χρήστη Ελινα Ζ.

Ελινα Ζ. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κοριτσια κ εμενα με βλεπουν λιγο σαν την τρελη του χωριου ,η μαμα μου ας πουμε ,ο συζυγος μου ειναι ο απολυτος καντιντα τυπος και πολυ λυπαμαι που δεν μπορω να τον πεισω να ξεκινησει αλλαγη στη διατροφη του.Γνωριζει πολυ καλα τα βλαβερα τροφιμα κτλ αλλα αρνειται συνειδητα να ακολουθησει μια προσεγμενη διατροφη.Το μονο καλο ειναι οτι δεν μου φερνει αντιρρηση σε αυτα που εχω καθιερωσει στον μικρο κα στον εαυτο μου ,θα λεγα οτι το θαυμαζει κιολας αλλα για τον εαυτο του δεν θελει τιποτα απο αυτα που κανω.Τα πεθερικα μου εχουν 2 φουρνους στις Σερρες εαν σας λεει κατι αυτο για τις διατροφικες συνηθειες του.Οπως μου λεει κ ο ιδιος "εχω φαει στη ζωη μου 5 εκατομμυρια τυροπιτες κ μπουγατσες,τι να αλλαξω τωρα δεν μπορω"
Του μιλαω συνεχεια για την γκαπς και μετα αφου συμφωνει μου λεει κανε οτι θες ωραια τα λες παω να παρω τσιγαρα και να παρω κ ενα κανταιφι με παγωτο Αυτοσαρκαζεται κιολας οποτε τρωει τις χαζομαρες και μου λεει "αγαπη τωρα ζηταει η καντιντα γλυκο ε?"
Οποτε εχω φτασει πια στο σημειο που σχεδον μαγειρευω μονο για τον μικρο κ μενα κ ο αντρας μου συνηθως μονος του γιατι πολυ απλα οτι καλο φτιαχνω δεν το θελει προτιμαει μακαρονια συνεχεια και ρυζια και ψωμια ,τα γνωστα...
Το δε ψυγειο μας εχει στο ενα ραφι ολο σοκολατες και αηδιες και το αλλο τουρσι ,λιπος απο ζωμους ταπερακια κτλ
Το ιδιο με τα ραφια των ντουλαπιων.στο ενα μπισκοτα σοκολατες κτλ και το αλλο μελια ταχινι λαδια καρυδας,ξηρους καρπους
Εγω μετα απο 3 χρονια αποχης φυσικα δεν ζηλευω αλλα ουτε κ ο μικρος γιατι δεν τα χει φαει ποτε και δεν τα ξερει.
Το καλο λοιπον με τον μικρο μου ειναι πως κ χθες εφαγε το γκαπς μεσημεριανο του αδιαμαρτυρητα και γενικα δεν αντιδρα οταν του λεω οχι σε παξιμαδι πχ .Ευτυχως που εξ αρχης δεν ετρωγε σνακ απαγορευτικα μονο στο μεσημεριανο ειναι το αγχος μου το οποιο φαινεται να πηγαινει καπως καλα και φυσικα θα χρειαστει να μεινει κ νηστικος ιδιως οταν θα χω τιποτα οσπρια για μεσημεριανο αλλα οκ θηλαζει τουλαχιστον...
Τωρα για τον μπαμπα μας στεναχωριεμαι πουδεν πειθεται να κανει κ αυτος κ τον καταλαβαινω γιατι ειναι συνηθεια 20 χρονων κ πανω...

Ο χρήστης Ελινα Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-10-12, 09:04   #4861
Ελινα Ζ.

Το avatar του χρήστη Ελινα Ζ.

Ελινα Ζ. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πειτε μου κοριτσια μου εσεις που ξερετε θελω να παρω το nourishing traditions και τα προβιοτικα οχι τα biocult αλλα τα adult και τα baby biotic,υπαρχει καποιο σαιτ που να τα χει αυτα να τα παραγγειλω ολα μαζι (και το βιβλιο κ τα προβιοτικα)?

Ο χρήστης Ελινα Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-10-12, 13:47   #4862
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Rosie Εμφάνιση μηνυμάτων
Eγώ ξανατρώω αυτή τη στιγμή και είναι ελαφρώς ξυνή.
Μην περιμένεις να ξυνίσει σαν το κεφίρ, κρέμα είναι αυτή.
Είναι καταπληκτική, με λίγο μέλι από ρεϊκι και κανέλα είναι όνειρο!
Σκέφτομαι πως αλλάξανε τόσο πολύ οι γευστικές μου συνήθειες τους τελευταίους μήνες, ακόμη και η υπέροχη τούρτα σοκολάτας που έφτιαξε η Fairy's Mom μου φάνηκε πολύ γλυκιά για να φάω, συνεχώς σκέφτομαι ξινό κεφίρ/γιαούρτι/κρέμα και τουρσιά, και τζατζίκι με μπόλικο σκόρδο!
Me ΑΓΧΩΝΕΙ το γεγονος αν θα γινει η σωστη ζυμωση και θα την καταλαβω μη κανω ζημια στη ιντρο.

Καλα εγω εχω μεγαλωσει λατρευοντας ολα αυτα που αναφερεις!

Οπως ειπα αρχισε επιτελους ο μικρος να τρωει την καψουλα του cod oil. Tην τρωει και τη μασαει κυριολεκτικα! Δε μου λετε τι δοσολογια δινουμε> Μια ειναι αρκετη?
Παλιά 28-10-12, 13:49   #4863
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fairy's mom Εμφάνιση μηνυμάτων

Σταμάτα τον μαγειρεμένο για 3 μέρες και ξαναβάλτον. Αν ξαναβγάλει θα περιμένεις 2 βδομάδες σίγουρα.
Αυτο θα κανω......περιεργα τα σπιθουρακια παντως σημερα που τα εβλεπα δεν ειχαν ιδιαιτερο χρωμα, ηταν στο χρωμα του δερματος.

Καλα φιλεναδα εσκασα απο το φαι χθες. Τωρα φαγαμε και την υπεροχη παπια σου με τα φασολακια μας συνοδευτικα!!! Εισαι καταπληκτικη μαγειρισσα, σου βγαζω το καπελο, τυχεροι ο αντρας σου και οι κορες σου!!! Εβαλα ενα κιλο στα σιγουρα!!!
Παλιά 28-10-12, 15:37   #4864
amande

Το avatar του χρήστη amande

amande χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κορίτσια, ποιά προβιοτικά παίρνετε?

η αδερφή μου πλέον υποφέρει απο διάφορα (ημικρανίες απίστευτες - συνήθως στη φάση ωορηξίας αλλά και λόγω εντονου στρες - τις οποίες αντιμετωπίζει κυρίως με ενέσιμη μορφή φαρμάκου όσο κι αν φωνάζω αλλά μάλλον τώρα "επιασαν τόπο" οι φωνές - δε μπορεί πια να φαει τίποτα με κρεμμύδι, σκόρδο, φέτα, μακαρόνια, της προκαλούν όλα πόνο στο στομάχι και κάποιες φορές κάνει εμετό), της είχα μιλήσει και παλιότερα για gaps αλλά δυστυχώς δεν εχει καθόλου μα καθολου χρόνο να ετοιμάζει ιδιαιτερο διατροφικό πρόγραμμα για την ίδια (περιμένω να παρω μετάθεση και τουλάχιστον να τη βοηθησω όσο μπορώ σχετικά με τη διατροφή αλλά κι εγω δεν έχω ασχοληθει ιδιαίτερα και μου είναι επισης δύσκολο με τόσο περίεργα ωραρια εργασίας που έχω). Τωρα πια πείστηκε πως πρεπει να κάνει κάτι και άμεσα.
Μου είπε πως θα κόψει τελείως τη ζαχαρη, ζυμαρικά και ψωμί και της είπα να πάρει προς το παρόν έτοιμο κεφιρ, μέχρι να παω και να της φτιάχνω εγω (δεν ξέρω αλλά θα μάθω)

Είμαι πολύ στενοχωρημένη με όλα αυτά

Αν σας είναι εύκολο δώστε μου λίγες οδηγίες, τουλάχιστον να ξεκινησουμε απο κάπου.
Δεν έχω και πολύ χρόνο να διαβάσω όλες τις σελίδες που έχετε γράψει
Ο χρήστης amande δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-10-12, 15:53   #4865
fairy's mom

Προεπιλογή

Παράθεση:
Μαζί γράφαμε χθες και σήμερα είδα το μήνυμα σου!

Δεν είναι φοβερό πώς δεν μας λείπουν όλα αυτά που κάποτε θεωρούσαμε απαραίτητα? Είναι ελάχιστες οι φορές που ζηλεύω κάτι και αυτό είναι συνήθως αλμυρό πχ ο μουσακάς της μαμάς που λέγαμε.
Η τούρτα είναι τόσο γλυκιά που άρεσε και στους γείτονες μου (δεν λείπουν ποτέ τα ζαχαρώδη σνακ από το σπίτι τους) και μάλιστα μου ζήτησαν συνταγή! Οπότε σε ένα Ρόζυ θα φαινόταν σαν πετιμέζι. Την επόμενη φορά θα φτιάξω κάτι πιο άγλυκο να επανορθώσω που δεν απόλαυσες το γλυκό

Παλιά 28-10-12, 15:54   #4866
fairy's mom

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ελινα Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
Πειτε μου κοριτσια μου εσεις που ξερετε θελω να παρω το nourishing traditions και τα προβιοτικα οχι τα biocult αλλα τα adult και τα baby biotic,υπαρχει καποιο σαιτ που να τα χει αυτα να τα παραγγειλω ολα μαζι (και το βιβλιο κ τα προβιοτικα)?
Από όσο ξέρω όχι. Αλλά στο bookdepository θα το βρεις χωρίς μεταφορικά.

Παλιά 28-10-12, 15:56   #4867
fairy's mom

Προεπιλογή

Παράθεση:
Οπως ειπα αρχισε επιτελους ο μικρος να τρωει την καψουλα του cod oil. Tην τρωει και τη μασαει κυριολεκτικα! Δε μου λετε τι δοσολογια δινουμε> Μια ειναι αρκετη?
Εγω δίνω το υγρό οπότε δεν ξέρω. ΑΛλά πάνω γράφει συνήθως δόση. Και στα παιδιά είναι η μισή των ενηλίκων. Εγώ παίρνω 1κσ και στην μεγάλη δίνω 1κγ

Παλιά 28-10-12, 16:02   #4868
fairy's mom

Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλα φιλεναδα εσκασα απο το φαι χθες. Τωρα φαγαμε και την υπεροχη παπια σου με τα φασολακια μας συνοδευτικα!!! Εισαι καταπληκτικη μαγειρισσα, σου βγαζω το καπελο, τυχεροι ο αντρας σου και οι κορες σου!!! Εβαλα ενα κιλο στα σιγουρα!!!
Αχ και να συμμεριζόταν την γνώμη σου η μεγάλη μου. Σήμερα δεν έφαγε την δική της πάπια. Περνάει φάση που έχει σιχαθεί το κρέας μάλλον
Εφαγε μόνο τα ντοματίνια και τις ελιές της Ρόζυ. Θα έτρωγε και τα φασολάκια αλλά δεν της άρεσαν γιατί ήταν μαγειρεμένα με μανιτάρια. Που το καταλαβαίνουν μου λέτε?
Η μικρή πάλι που είναι λιγόφαγη το καθάρισε το πιάτο της. Ίσως να φταίνε τα μανιτάρια που της έβαλα μέσα. Ασπρο μαυρο αυτές οι δύο!

Ρόζυ έδωσα στις κόρες μου το νοστιμότατο τουρσί σου. Η μεγάλη το έφαγε με το ζόρι σαν αντάλλαγμα για την σοκολάτα που θα φάει το απόγευμα σε μία επίσκεψη.
Η μικρή πάλι αν την άφηνα θα το έτρωγε όλο!

Παλιά 28-10-12, 16:08   #4869
fairy's mom

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο amande Εμφάνιση μηνυμάτων
κορίτσια, ποιά προβιοτικά παίρνετε?

Μου είπε πως θα κόψει τελείως τη ζαχαρη, ζυμαρικά και ψωμί και της είπα να πάρει προς το παρόν έτοιμο κεφιρ, μέχρι να παω και να της φτιάχνω εγω (δεν ξέρω αλλά θα μάθω)

Είμαι πολύ στενοχωρημένη με όλα αυτά

Αν σας είναι εύκολο δώστε μου λίγες οδηγίες, τουλάχιστον να ξεκινησουμε απο κάπου.
Δεν έχω και πολύ χρόνο να διαβάσω όλες τις σελίδες που έχετε γράψει
Τα biokult

Το κεφίρ δεν είναι τπτ! Απλά το βάζεις με γάλα και γίνεται μόνο του. Τα έτομα δεν προσφέρουν και τίποτα αξιόλογο.

Σε συμβουλεύω τα εξής:
Να ξεκινήσει να κόβει σταδιακά τροφές και όχι μπαμ και κάτω. Πρώτα την ζάχαρη, μετά την γλουτένη και τέλος το άμυλο.
Να ξεκινησει να τρωει προβιοτικά, τουρσιά, κεφίρ, γιαούρτια, επίσης ξεκινώντας σταδιακά. Μην πιει πχ ένα ποτήρι κεφίρι την 1η φορά. Θα ξεκινήσει με κουτάλι. Στην αναγκη μέχρι να πας, ας παίρνει έτοιμα.
Να πάρετε προμήθειες από καλό μέλι και αμύγδαλα τώρα που είναι η εποχή τους γιατί μετά θα τα ακριβοπληρώνετε.
Να αγοράσεις το βιβλίο!!!!!!

Παλιά 28-10-12, 16:11   #4870
amande

amande χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ευχαριστώ πολύ

τα biokult απο που τα αγοράζετε?

ευτυχως πρόσβαση σε καλό μέλι έχουμε
αμύγδαλα απο που παίρνετε?

στο βιβλίο έχει και συνταγές ή κάποιο δείγμα εβδομαδιαίου προγράμματος διατροφής?
Παλιά 28-10-12, 16:20   #4871
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μαζί γράφαμε χθες και σήμερα είδα το μήνυμα σου!

Δεν είναι φοβερό πώς δεν μας λείπουν όλα αυτά που κάποτε θεωρούσαμε απαραίτητα? Είναι ελάχιστες οι φορές που ζηλεύω κάτι και αυτό είναι συνήθως αλμυρό πχ ο μουσακάς της μαμάς που λέγαμε.
Η τούρτα είναι τόσο γλυκιά που άρεσε και στους γείτονες μου (δεν λείπουν ποτέ τα ζαχαρώδη σνακ από το σπίτι τους) και μάλιστα μου ζήτησαν συνταγή! Οπότε σε ένα Ρόζυ θα φαινόταν σαν πετιμέζι. Την επόμενη φορά θα φτιάξω κάτι πιο άγλυκο να επανορθώσω που δεν απόλαυσες το γλυκό
Arese πολυ στον αντρα μου (φουρνος γκρεμιστηκε!) και στον μεγαλο. Εχεις γραψει καπου αναλυτικα συνταγη?
Παλιά 28-10-12, 16:21   #4872
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ρόζυ έδωσα στις κόρες μου το νοστιμότατο τουρσί σου. Η μεγάλη το έφαγε με το ζόρι σαν αντάλλαγμα για την σοκολάτα που θα φάει το απόγευμα σε μία επίσκεψη.
Η μικρή πάλι αν την άφηνα θα το έτρωγε όλο!
Τι τουρσι ηταν?
Παλιά 28-10-12, 16:24   #4873
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο amande Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστώ πολύ

τα biokult απο που τα αγοράζετε?

ευτυχως πρόσβαση σε καλό μέλι έχουμε
αμύγδαλα απο που παίρνετε?

στο βιβλίο έχει και συνταγές ή κάποιο δείγμα εβδομαδιαίου προγράμματος διατροφής?
Ναι εχει και συνταγες. Αν θες αλλες συνταγες κι εχεις pinterest θα σου στειλω λινκ να ακολουθησεις ενα σχετικο board που ξεκινησα. Επισης εχουμε μια ομαδα στο φεις οπου βαζουμε λινκ.

Το μελι επιτρεπεται μονο αν ειναι αθερμο κι ανεπεξεργαστο αλλιως ειναι τροφη για μυκητες. Αν ειναι κι αφιλτραριστο αξιζει το βαρος του σε χρυσο!
Παλιά 28-10-12, 16:26   #4874
amande

amande χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

τέλεια, στείλε μου λινκ σε πμ

το μελάκι είναι άθερμο και ανεπεξέργαστο σίγουρα
για αφιλτράριστο δε γνωρίζω αλλά θα μάθω

κάνω παραγγελία το βιβλίο τώρα
Παλιά 28-10-12, 16:36   #4875
vera

vera ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

An eisai Αθηνα μπορω να σου δωσω κεφιρ γαλακτος.
Παλιά 28-10-12, 16:51   #4876
amande

amande χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ναι, ναι
χίλια ευχαριστώ!!

σου στελνω πμ
Παλιά 28-10-12, 16:58   #4877
Rosie

Rosie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Άρχισε με μια και αργότερα δύο. Δύο είναι η δοσολογία για την ηλικία τους, το είχα υπολογίσει θυμάμαι με βάση ένα πίνακα που βρήκα από το Weston Price.

Παράθεση:
Τι τουρσι ηταν?
Λάχανο-καρότο με σπόρους μαύρης μουστάρδας. Μάλλον δεν το πρόσεξες γιατί ήρθες λίγο αργότερα και το έβαλε ήδη στο ψυγείο.

Παράθεση:
Μια χαρά επανόρθωσες με το σκορδάτο τζατζίκι, ήτανε όνειρο!

Θυμάμαι πέρυσι που ήρθατε εδώ και σας έφτιαξα τα τρουφάκια με το φουντούκι και το κακάο/χουρμάδες και μου είπες ότι θα τα προτιμούσες με λίγο μέλι;
Αναρωτιέμαι αν ένα χρόνο μετά θα σου φανούνε το ίδιο!
Εγώ πάντως τα σοκολατέ γλυκά τα θέλω να πικρίζουνε, με λιγώνει η πολλή γλύκα.

Πετιμέζι με τίποτα δεν μπορώ να φάω, never!
Παλιά 28-10-12, 16:59   #4878
Rosie

Rosie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Amande στην ενέσιμη μορφή φαρμάκου είχα φθάσει κι εγώ λόγω ημικρανιών
Παλιά 28-10-12, 17:13   #4879
amande

amande χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

σκέψου πόσο υποφέρει που πλεον αν δεν είναι καποιος εκεί να της κάνει την ένεση, την κάνει μόνη της πρίν λίγο καιρό είχε κάνει έλκος μάλιστα σε ένα σημείο απο τις πολλές ενέσεις και τώρα έχει βαθιά ουλή εκεί
Παλιά 28-10-12, 17:15   #4880
amande

amande χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:

Λάχανο-καρότο με σπόρους μαύρης μουστάρδας.
τους σπόρους απο που τους αγοράζεις?
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές