Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τιμές εξωσωματικής και κρίση


Sunty

Recommended Posts

Θα ανοίξω ένα θέμα που πονάει όλους εδω μέσα. Το πόσο ακριβή είναι η κάθε προσπάθεια εξωσωματικής γονιμοποίησης αφού απ΄ ότι ξέρω κυμαίνεται από 2500 εως και 5000 ευρώ. Και εντάξει αυτά τα ποσά φαινόντουσαν υπερβολικά και προ κρίσης φαντάσου δε τώρα που διανύουμε μια πολύ δύσκολη οικονομική περίοδο όπου οι μισθοί φτάνουν ή θα φτάσουν στα 800 ευρώ (ίσως και πολλά λέω) και οι αυξήσεις είναι αυτές που όλοι γνωρίζουμε και πονάμε καθημερινά για να τα βγάλουμε πέρα.

Η απορία μου είναι η εξής: όλα αυτά τα κέντρα που λειτουργούν στην Ελλάδα γι΄ αυτό το σκοπό δεν πρέπει να κάνουν μια προσαρμογή τιμών στα νέα αυτά πενιχρά οικονομικά δεομένα; Γιατί πιστεύω ότι αν δεν γίνει κάτι τέτοιο ακόμα και αυτά θα αντιμετωπίσουν προβλήματα καθώς ελάχιστα πια ζευγάρια θα έχουν τη δυνατότητα να ανταπεξέλθουν σε τόσο μεγάλα ποσά.

Ποιά είναι η γνώμη σας γι΄ αυτό; Δεν πρέπει να έχουν όλα τα υπογόνιμα ζευγάρια δυνατότητα πρόσβασης σε τέτοια μεθόδους ή τελικά θα γίνει πολυτέλεια για τους λίγους εναπομείναντες έχοντες;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα Sunty. Δυστυχώς έχεις πολύ δίκιο. Το κακό είναι ότι όλο και περισσότερα ζευγάρια πηγαίνουν σε αυτή την λύση. Σε λίγα χρόνια απο τώρα, παιδί θα κάνουν όσοι έχουν χρήματα (με τρόμο το λέω αυτό).

Πριν λίγους μήνες που έκανα πρώτη προσπάθεια, το κόστος ήταν 2 χιλιάδες ευρώ, εκτός απο τα φάρμακα, τα οποία τα πήρα απο το ταμείο του άντρα μου (περίπου 500 ευρώ).

Απλά επειδή άλλαξα γιατρό, το μόνο που έχω να παρατηρήσω σε αυτόν που πάω τώρα, είναι οτι δεν με χρεώνει επίσκεψη ποτέ. Εχω κάνει 15 υπέρηχους και δεν έχω πληρώσει ούτε ευρώ, την στιγμή που στον προηγούμενο ακόμα και 2 λεπτών υπέρηχος κόστιζε 60 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

2000 ευρώ για εξωσωματικη είναι μια πολύ καλή τιμή. Εγώ ξέρω ότι ο μέσος όρος είναι 3000 με 4000 συν τα φάρμακα. Υπερβολικά μου φαίνονται δεδομένου ότι δεν είναι σίγουρη η επιτυχία. Εγώ στην πρώτη κανονική που έκανα πλήρωσα 3000 συν τα φαρμακα (500), σύνολο 3500 χιλ. Ελεος!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον κοριτσια και εγω μια απο τα ιδια.εχω απελπιστει με τις τιμες που παιζουν.χτες ρωτησα τον γιατρο μου και μου ζητησε 2.800 χωρια τα φαρμακα και χωρια οι υπεριχοι που τους χρεωνει 30ε τη φορα.τελος παντων και η σπερματεχυνση που εκανα μαζι με τα φαρμακα πηγε 110ε το κεντρο 500ε η αμοιβη του γιατρου 430ε τα φαρμακα και 60ε 2 υπεριχους που μου εκανε.αυτα τωρα κανω υπομονη να μαζεψουμε τα λεφτα και να παμε για την πρωτη μας εξωσωματικη.τι να πω.με το που μου ειπε την τιμη γελαγα για καμια ωρα και μετα απο λιγο εκλαιγα.αυτα φιλια σε ολες σας..

Link to comment
Share on other sites

με εχει πιασει απελπισια.πραγματικα.ριξτε καμια ιδεα να ανεβουμε λιγο ψυχολογικα γιατι δε με βλεπω καλα.τι να κανω? που να παω να ειναι λιγο πιο χαμηλες οι τιμες?με παιρνει μονο για μια προσπαθεια και αυτη σε ενα διμηνο γιατι πρεπει να μαζεψω τα χρηματα.ελεος πια μας εχουνε ρημαξει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, δεν μου φαινεται μεγάλο το ποσό των 3000 ευρώ για μια εξωσωματική, αν σκεφτείτε ότι συμπεριλαμβάνει αρκετούς υπέρηχους, ωοληψία κι εμβρυομεταφορά. Πληρώνεται ο γιατρός, ο αναισθησιολόγος, ο εμβρυολόγος κι η μαία. Σιγουρα οι περισσότερες δυσκολευόμαστε να μαζέψουμε τα χρήματα +τα φάρμακα, αλλά όταν με το καλό κρατήσουμε το μωράκι μας αγκαλιά, δεν θα έχουν σημασία τα χρήματα που ξοδέψαμε.

 

Ξέρω, υπάρχει μεγάλη εκμετάλευση εκεί έξω γι αυτό κοιτάξτε να βρείτε γιατρό άνθρωπο που να μπορείτε να τον κοιτάτε στα μάτια κι αυτός το ίδιο (όχι στο πορτοφόλι) και να τον εμπιστεύεστε. Τα μωρά δεν τα φέρνουν πάντα οι μεγαλογιατροί.

 

Όσες δυσκολεύονται πολύ, υπάρχουν και τα νοσοκομεία, κάνουν κι εκεί εξωσωματικές και μάλιστα με μεγάλη επιτυχία, απλά πρέπει να μπεις σε λίστα αναμονής. Εγώ δεν είχα την πολυτέλεια λόγω ηλικίας κι επέλεξα να τα "στάξω". Δε με νοιάζει. Δεν έκανα διακοπές, δεν πήγα ταξίδι στο εξωτερικό που ήθελα... αλλά χαλάλι. Τώρα μαζεύω λεφτά για το μωράκι που έρχεται. Μια ζωή λεφτά προσπαθούμε να μαζέψουμε, για τον α ή β λόγο. Τουλάχιστον τώρα είναι για κάτι που αξίζει πραγματικά. Μην μετράτε πόσα ξοδεύετε, να έχετε τα μάτια στραμμένα μόνο στο στόχο σας. :wink:

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ.ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΣΚΟΠΟ.ΕΜΕΙΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ 2ΜΗΝΕΣ ΥΠΟΜΟΝΗ ΝΑ ΤΑ ΜΑΖΕΨΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.ΘΕΛΩ ΠΟΛΥ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Sunty. Δυστυχώς έχεις πολύ δίκιο. Το κακό είναι ότι όλο και περισσότερα ζευγάρια πηγαίνουν σε αυτή την λύση. Σε λίγα χρόνια απο τώρα, παιδί θα κάνουν όσοι έχουν χρήματα (με τρόμο το λέω αυτό).

Πριν λίγους μήνες που έκανα πρώτη προσπάθεια, το κόστος ήταν 2 χιλιάδες ευρώ, εκτός απο τα φάρμακα, τα οποία τα πήρα απο το ταμείο του άντρα μου (περίπου 500 ευρώ).

Απλά επειδή άλλαξα γιατρό, το μόνο που έχω να παρατηρήσω σε αυτόν που πάω τώρα, είναι οτι δεν με χρεώνει επίσκεψη ποτέ. Εχω κάνει 15 υπέρηχους και δεν έχω πληρώσει ούτε ευρώ, την στιγμή που στον προηγούμενο ακόμα και 2 λεπτών υπέρηχος κόστιζε 60 ευρώ.

 

θα μπορουσες να μου πεις σε ποιον γιατρο πας?εγω πληρωνω τους υπερηχους 70Ε καθε φορα?ΕΛΕΟΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ

ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΚΡΗΤΗ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΠΟΙΑ ΚΕΝΤΡΑ ΚΑΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΑΞΙΖΟΥΝ.

ΠΡΕΠΕΙ ΜΑ ΠΑΜΕ ΣΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΛΟΓΩ ΣΑΛΠΙΓΚΩΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΙΔΕΑ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΤΙΜΈΣ ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΠΡΠΕΙ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΟΥΜΕ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΜΑΡΙΑ 1

Link to comment
Share on other sites

Κ γω μετά από εξωσωμ κ κατεψυγμένα κ έχοντας άδειο πορτοφόλι επέλεξα να δοκιμάσω νοσοκομείο. Κ καλά έκανα αφού περιμένοντας τη σειρά μου για εξωσωμ είπα να δοκιμάσω τη σπερμ/ση κ έγινα κ γω μανούλα. Στη θεσ/νίκη παπαγεωργείου πληρώνεις ένα ποσό, πολύ μικρότερο από ιδιωτικό κέντρο αλλά ξέρω ότι πχ Λάρισα δεν πληρώνεις. Ψάξτε το κ ενεργήστε άμεσα γιατί τα ραντεβού αργούν.

gZufp3.png

1fKrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Sunty εχεις απόλυτο δίκιο.Και γω μόλις τωρα πηρα τον γιατρό να τον ρωτησω και μου είπε από 2200 έως 2500 ? το κόστος...Και σε αυτήν την δύσκολη εποχή...τι να πω. Είμαι μεταξύ του να κάνω σπερματέγχυση ή εξωσωματική.Ειχα μία πετυχημένη σπερματέγχυση. Τα φαρμακα τα εχω και μου λεει ο γιατρός κρίμα να μην τα χρησιμοποιήσω για εξωσωματική. Μπερδεμα μεγάλο. Το θέμα είναι οικονομικό.Για μια εξωσωματική πρέπει να δουλεύουμε μήνες.Και αν αποτύχει θα κλαίμε τα 2500.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κοριτσια θελω πολλες τις ευχες σας.επιτελους μαζεψα τα χρηματα με την βοηθεια της καλης μου μανουλας και σε λιγες μερες παω για την πρωτη μου εξωσωματικη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε ευχαριστω ΜΙΝΝΙ μου.μακαρι να πανε ολα καλα,γιατι μας εχει φαει η αγωνια και η στεναχωρια.και μας παιρνει μονο για μια προσπαθεια.σκεψου μια και μιλαμε για τα εξοδα οτι 1200 ευρω πηγαν μονο τα φαρμακα.αλλα ελπιζω οτι κατι θα παρω πισω απο το ταμειο του αντρα μου.

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσες να μου πεις σε ποιον γιατρο πας?εγω πληρωνω τους υπερηχους 70Ε καθε φορα?ΕΛΕΟΣ!!!

 

ε οχιιι αμαν πια ..... και ο δικος μου δ παιρνει χρηματα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...