Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ψαχνουμε παιδικο Θεσσαλονικη στην περιοχη Αναληψη-Μποτσαρη ή Μαρτιου


Recommended Posts

Καλημερα και χρονια πολλα σε ολους , θα ηθελα κοριτσια και αγορια απο Θεσσαλονικη να μου συστησετε αμα γνωριζετε καποιον παιδικο σταθμο στην περιοχη Αναληψη ή Μποτσαρη ή Μαρτιου . Εχω βρει 1-2 στην περιοχη υλαιας καθως και εναν οπου πηγαινα εγω προνηπια ( ναιιι τοσα χρονια εχει) αλλα εμεις μενουμε στην περιοχη μποτσαρη και μου φαινεται μακρια το Πανοραμα σε αυτη τη φαση . Ο πιτσιρικας μου τωρα ειναι 3 ετων παρα 2 μηνων και το Σεπτεμβριο οπου θελουμε να παει στο παιδικο θα ειναι ακιβως 3,5 ετων και θελω να πιστευω οτι θα εχουμε καθαρισει εως τοτε .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα και εγώ ψάχνω για παιδικό στην ίδια περιοχή αλλά η δικιά μου θα είναι 13 μηνών όταν γυρίσω στη δουλειά. Πάντως το Koperti που μου είχαν πει πως είναι πολύ καλό παίρνει από 2 ετών και πάνω οπότε μπορείς να πας να το δεις

bunbunavi20090516_-8_To+mpakakaki+mou+einai.png
Link to comment
Share on other sites

H Μέριμνα του Παιδιού. Βασ. Όλγας και Μπότσαρη πάνω από το ταχυδρομείο.

Οι δύο Δημοτικοί της Πατρών και της Μαντινείας.Για τη Μεριμνα και τη Μαντινείας έχω προσωπική άπψη άν σε ενδιαφέρει γραψε μου για να σου πώ

Ο Μανώλης είναι 10,5 χρονών

Η Μαλβίνα είναι 8,5 χρονών

Ο Γιάννης είναι 6 χρονών

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ έχω πολύ καλή εμπειρία από το Κοπερτί. Πήγαινα εκεί όταν η κόρη μου ήταν 2+ και κάναμε το πρόγραμμα ΜΑΖΙ που είναι κάθε Δευτέρα και πάει ο γονιός μαζί με το παιδί και κάνουν διάφορα παιχνίδια. Λειτουργεί ακόμη αυτό το πρόγραμμα, μπορείς να πας μια Δευτέρα και να δεις τους ανθρώπους και τον χώρο. Είναι ακριβό το Κοπερτί αλλά θα είσαι σίγουρη ότι θα φέρονται σωστά στο παιδί σου. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Και έχε υπ' 'οψιν σου ότι πρέπει πολύ νωρίς να κλείσεις θέση γιατί συμπληρώνει αμέσως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...
Πάντως εγώ έχω πολύ καλή εμπειρία από το Κοπερτί. Πήγαινα εκεί όταν η κόρη μου ήταν 2+ και κάναμε το πρόγραμμα ΜΑΖΙ που είναι κάθε Δευτέρα και πάει ο γονιός μαζί με το παιδί και κάνουν διάφορα παιχνίδια. Λειτουργεί ακόμη αυτό το πρόγραμμα, μπορείς να πας μια Δευτέρα και να δεις τους ανθρώπους και τον χώρο. Είναι ακριβό το Κοπερτί αλλά θα είσαι σίγουρη ότι θα φέρονται σωστά στο παιδί σου. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Και έχε υπ' 'οψιν σου ότι πρέπει πολύ νωρίς να κλείσεις θέση γιατί συμπληρώνει αμέσως.

 

 

 

Ειναι σιγουρο οτι υπαρχει λιστα αναμονης!Γι αυτο και οταν καποιο παιδακι εχει καποιο προβλημα δεν υπαρχει θεμα,η θεση θα καλυφθει παραυτα!

 

Ο μικρος μου ηταν στο τμημα των "μικρων"2009-2010.

Και τους 11 μηνες που ηταν εκει εκλαιγε καθε πρωι σπαραχτικα.

Τα φαγητα του γυρνουσαν οπως του τα εδινα καθε πρωι.Η δικαιολογια ηταν οτι δεν τα πιεζουμε να φανε.Και οχι δεν ασχολουμαστε με το ταισμα.

Και αφου τον σταματησα για να αλλαξουμε σιγα σιγα μου αποκαλυψε το τριχρονο τις φρασεις που του μαθαιναν εκει.(σε εντονο τονο)"ΜΗ ΣΕ ΞΑΝΑΚΟΥΣΩ ΝΑ ΚΛΑΙΣ","ΜΗΝ ΑΚΟΥΣΩ ΤΣΙΜΟΥΔΙΑ","ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΚΛΑΙΣ","ΦΤΑΝΕΙ ΕΙΠΑ","ΠΑΛΙ ΑΚΟΥΩ ΚΛΑΜΑΤΑ","ΣΣΣΣΣΣ".

Αν καμια φορα κανω το λαθος και του πω ΣΣΣΣΣ βαζει την κασσετα και τα λεει ολα αυτα φωναζοντας και εμφανως ταραγμενος.Και ειναι σιγουρο οτι τιποτα απο ολα αυτα δεν εμαθε να τα λεει στο σπιτι μας.

Το πρωι που πηγαινε καμια δεν τον επαιρνε αγκαλια!ειναι δυνατον ενα παιδακι που σπαραζει να το αγνοεις μεχρι να σταματησει?2.5 με 3.5?μωρα ειναι!

Χρειαστηκε μεχρι και τριτη φορα να μπω μεσα στην αιθουσα να τον αφησω γιατι ετρεχε πισω μου και κρεμοταν πανω μου ενω εφευγα ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΟΚΟΜΟΣ ΔΕΝ ΕΡΧΟΤΑΝ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΕΙ!

Ενταξει,ηταν 27(!) μεσα στο τμημα,αλλα μονο ενας ειχε προβλημα ολη τη χρονια!Και δε μπορουσα να βρισω μη τυχον και παρεξηγηθουν και μετα την πληρωσει το παιδι μου.Και οταν ειπα μα ας τον παιρνει καποια αγκαλια,δε γινεται αυτη η κατασταση,μου ειπανε μα αφου τον παιρνουμε!!!!!!:?:???::?

Και οταν τελικα αναγκαστηκα να παω στο διευθυντη γιατι ειδα οτι δε γινεται τιποτα, φυσικα μετα παρεξηγηθηκαν.Και ο διευθυντης με διαβεβαιωσε οτι θα κανει ο,τι μπορει. Και ως ηταν αναμενομενο τιποτα δεν εγινε.Γιατι υπαρχει ουραααα που περιμενει να εγγραφει.

Και η θεση μας καλυφτηκε παραυτα.

Οσο για εμας,παρολο οτι σε προσαρμογη ακομα στον καινουριο παιδικο,τα κλαματα ειναι παρελθον.Και λατρευει την καινουρια του δασκαλα!

Η οποια δεν πιστευει ουτε οτι"το παιδι ειναι στον κοσμο του" ουτε οτι "ειναι η πρωινη ρουτινα του να κλαιει" οπως μου ελεγε η δασκαλα του κοπερτι.

 

...

Παντως την προκαταβολη για φετος μου την επιστρεψαν παραυτα!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

επειδη απ ο,τι καταλαβα πολυς κοσμος ψαχνει εδω,ας βοηθησω κι εγω οσο μπορω.

 

παιδικος σταθμος φωκα πολυ καλος.δημοσιος μεν,εγγυημενος δε.

 

δημοτικος στη πατρων επισης.πολυ καλος.

 

μεριμνα του παιδιου πανω απο το ταχυδρομειο...ειναι σε οικοδομη.δεν με ξετρελλανε.

 

συννεφουλα πολυ συγκροτημενη διευθυντρια,πολυ φιλοτιμη.σιγουρα θα της εμπιστευομουν το παιδι μου κι ας μη με ενθουσιασαν οι εγκαταστασεις-ποιος νοιαζεται γι αυτες.

 

γαληνη στο παρκο κρητης επισης πολυ καλη εντυπωση.προσεγμενα μικρα τμηματα,διευθυντρια που επιβλεπει ουσιαστικα,αγαπη για τα παιδακια.

 

πορτο μπαμπινο πολλα παιδακια για το μεγεθος του που σιγουρα δε μπορουν να χωριστουν στα δυο και ειναι μικτα...με δυο υπαλληλους,χωρις αλλη επιβλεψη.δεν επιτρεπεται να μπεις μεσα.δεν επιτρεπεται να συμμετεχεις στην προσαρμογη.και δεν ξερω κατα ποσο παραμενουν και οι δυο βρεφονηπιοκομοι στη διαρκεια της ημερας.

 

μικρη μας παρεουλα...δε θελω καν να το σχολιασω.μου ειχε αρεσει οτι ειχε λιγα παιδακια και ειχα αφησει το διχρονο τοτε μικρο μου για μιση ωρα να δουμε πως θα το παρει...γυρισα σε λιγοτερο απο 10 λεπτα γιατι θελησα κατι να ρωτησω,βρηκα το μικρο σε απελπισια να ουρλιαζει μονος του και να μη του δινει καμια κοπελουδα σημασια!αυτες παιζαν αδιαφορα με τα μεγαλυτερα,ζητημα να ηταν δεκα ολα τα παιδακια.τον πηρα αγκαλια και εφυγα επι τοπου.μακαρι να εχουν αλλαξει απο τοτε.

 

εγω αφου 2-2,5 για τεσσερις μηνες τον πηγα στο πορτο μπαμπινο οπου δεν ηθελε να πηγαινει,μετα τον πηγα 2,5 με 3 και κατι στο κοπερτι απ οπου και εφυγε με ψυχολογικα τραυματα τα οποια ακομα παλευουμε να ξεπερασει και απο 3,5 μεχρι και τωρα,σχεδον ενα χρονο παει στη χιονατη στο πανοραμα οπου και περναει τελεια!καθε πρωι χοροπηδωντας μπαινει στο λεωφορειο!και εχουν ασχοληθει ουσιαστικα για να τον βοηθησουν να ξεχασει τα τραυματα απο μαλωματα φωνες και αδιαφορια...

 

καλη επιλογη,μην ξεχναμε οτι καθε παιδακι ειναι διαφορετικο,η αγαπη ειναι το απαραιτητο για να περασουνε καλα σε εναν παιδικο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλη επιλογη,μην ξεχναμε οτι καθε παιδακι ειναι διαφορετικο,η αγαπη ειναι το απαραιτητο για να περασουνε καλα σε εναν παιδικο.

 

Nα πω κι εγω τη γνώμη μου, έχω τις καλύτερες εντυπώσεις από παιδικο σταθμό που εκ πρώτης δεν έμοιαζε και πολύ σοϊ [από άποψη εγκαταστάσεων] αλλά η ιδιοκτήτρια και οι κοπέλες έδιναν πολύ αγαπη και στροργή. Τι άλλο να ζητήσεις? Δεν με νοιάζει να γίνουν επιστήμονες από τα 3, αλλά μια γλυκιά αγκαλιά....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...