Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ανοιγμα νεου παιδοτοπου


Recommended Posts

Καλησπέρα και από μένα, είμαι καινούργια στο sait και συγγνώμη αν ξανακάνω την ίδια ερωτήσει.. είμαι άνεργη και ο άντρας μου παίρνει λίγα λεφτά και έχω μια κορούλα 2,5 χρονών.. μετά από σκέψη σκέπτομαι να ανοίξω έναν παιδότοπο στην περιοχή μου έχει μόνον.. αυτό που θέλω να μάθω είναι αν έχει κέρδος (όχι να γίνω και εκατομμυριούχος) και πόσο κοστίζει περίπου αν ξέρει κάποιος ευχαριστώ για των χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Για αρχη, πρεπει να δείτε τα πάγια έξοδα κατα ποσο μπορειτε να τα καλυψετε! Δηλαδη 451? ΤΕΒΕ το δίμηνο, ενοίκιο , φως , νερό , τηλεφωνο, προσωπικό ( περίπου 760? το άτομο με μισθό και ΙΚΑ). Επισης τι κεφάλαιο σας ζητάνε; Γιατι οι κατασκευές ειναι ακριβές

Link to comment
Share on other sites

Ναι ξέρω ότι είναι ακριβά, δεν ξέρω αν μπορώ να πάρω κάποια επιδοτήσει και τι ακριβός καλύπτει αυτό..

 

Για επιδοτήσεις ψάξε λίγο στο site του εσπα. Επίσης εάν είσαι άνεργη ρώτα και στον οαεδ εάν δικαιούσαι κάτι. Συνήθως παίζουν ρόλο αρκετοί παράμετροι οπότε δεν μπορώ να σου απαντήσω πιο συγκεκριμένα.

csdRp2.png

SpIfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε επιδότηση μπορεις να πάρεις αν εχεις καρτα ανεργίας σε ισχύ, οσο αφορά τον ΟΑΕΔ και ειναι μεγαλη βοήθεια! Πρώτα πρεπει να παρακολούθησεις σεμινάρια για αυτο γράψου απο τωρα μιας και η αναμονή ειναι μεγαλη! Τωρα για ΕΣΠΑ απαιτεί μεγάλο κεφάλαιο τύπου 30000 για να δώσει δωρο τα 15000 ομως ολο το ΦΠΑ το βάζεις απο τη τσέπη σου. Στα 30000 ειναι πολυ. Εγω ειμαι υπέρ των ενάρξεων και νέων αρχών γενικα αλλα παντα προτείνω να υπαρχει ενα κεφάλαιο στην άκρη για αυτο. Το ΕΣΠΑ εχει δέσμευση να κρατήσεις και το μαγαζι ανοιχτό περίπου για 3 χρονια ακομα και αν δε παει καλα! Υπαρχουν στην άκρη λεφτα να τα δαπανησεις για τον εξοπλισμό και το στήσιμο; Ώστε να δουλευεις για τα διαχειριστικά . Τωρα ομως παίζει ρόλο καο το ολο προφίλ σου αν κανεις παρτυ, γιορτες σχολείων, εχεις χώρο καπνιστων!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα, να σου πω δεν ξέρω τι γίνεται ακριβώς με τις επιδοτήσεις, αλλά ο παιδότοπος μου φαίνεται πολύ ωραία δουλειά! Σκέψου όμως θα έχεις πελατεία? Ο άλλος παιδότοπος που υπάρχει εκεί έχει τόσο κόσμο, που θα μπορούσε να μοιραστεί? Αν έχεις απαντήσει σε όλα αυτά, προχώρα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Συγνώμη για την καθυστέρηση αλλά μας έχουν ρημάξει η ιώσεις... Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.. Αυτό με το ΕΣΠΑ δεν το ξέρω αλλά μου είπαν ότι δεν χρειάζεται κεφάλαιο γιατί η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχουν και τόσα πολλά στην άκρη

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

καλησπέρα...

αν και παλιο το θεματακι, ηθελα να ρωτησω τελικα τι εκανες με την επιχειρηση που ηθελες να ανοίξεις? επειδή ενδιαφέρομαι και εγω για κατι τετοιο... δεν βρήκα ιδιαιτερη ακρη!!!! ευχομαι να σου πηγαν όλα καλα βεβαια και αν μπορεις να μου δωσεις τα φωτα σου θα ημουν ευγνωμων!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμενα..

αν και το θεμα υπαρχει και άλλη φορα στο forum από ότι ειδα, είναι παλιο και θα ηθελα να το επαναφερω! είμαι μαμα ενός αγοριου και προσφατα ανεργη. ο αντρασ μου δουλευει αλλα με τον φοβερο μισθο των 600€ που μας καταντησαν! τεσπα δεν είναι αυτό το θεμα μου τωρα!:lol:

χτες ειχα παει τον μικρο μου (5 ετων) σε καποιο παιδοτοπο στην περιοχη μου, οπου επισκεπτόμαστε γενικα παιδότοπους τουλάχιστον μια φορα την εβδομαδα διοτι βαριεται τις κουνιες κάθε μερα! και τελος παντων σκεφτομουν το ενδεχομενο να ανοιγα και εγω καποιον παιδοτοπο μιας και δεν εχω τωρα δουλεια! αξιζει κατι τετοιο ή γενικα εχει πεθανει τωρα αυτή η δουλεια? επισης παιζει καμια επιδοτηση από εσπα ισως? δεν βγαζω ιδιαιτερη ακρη από το ιντερνετ.. τι λετε βρε κορίτσια? εχει καμια αποψη περι του θεματος?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδη έχω δουλέψει σε παιδότοπους πολλούς,Θεσσαλονίκη για να βγεις πρέπει μέσο ώρα καθημερινή να έχεις τουλάχιστον 15 παιδάκια.Οσο για τα Σαββατοκύριακα πρέπει να είσαι γεμάτη με γενέθλια και όλα αυτά για να ανταπεξέλθεις στα πάγια και να βγάζεις κι εσύ 600 ευρώ κάθε μήνα.Αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έχει αρχίζει να πέφτει αυτού του είδους η επιχείρηση... Στην περιοχή μου έχουν κλείσει αρκετοί παιδότοποι και οι υπόλοιποι υπολειτουργούν...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεισ!!! Δεν ξερω... είμαι προβληματισμενη αρκετα! παλια ηξερα από καποιο φιλο ότι αν τη δουλεψεις αυτή την επιχειρηση σωστα και με σεβασμο ότι δε θα γινεις και πλούσιος αλλα θα βγαζεις ένα αξιοπρεπες εισοδημα! θελει βεβαια τρεξιμο και να εισαι κάθε μερα εκει... αλλα σκεφτομουν ότι και θα δουλευω και θα εχω και το μικρο μου μαζι να παιζει! τι καλυτερο!!! :P:p:p τα σκέφτομαι μαλλον πολύ ροδινα ε?

για τι περιοχη μιλασ Daenerys_T? εγω είμαι από δυτικα προαστεια αλλα δεν σκεφτομουν να είναι απαραίτητα στην περιοχη μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να αποκαλύψω την περιοχή μου. :-)

Βασικά αν ανοίξεις παιδότοπο, θα πρέπει να κάνεις κάτι ώστε να σε ξεχωρίζει από τους υπόλοιπους παιδότοπους... και δεν εννοώ κάτι σούπερ καινοτόμο ή δεν ξέρω τι... Κάτι απλό αλλά διαφορετικό (πχ ένα διαφορετικό παιχνίδι που θα τραβήξει τους μικρούς) και να δώσεις βάση στην ποιότητα και στην τιμή (που θα τραβήξει τους μεγάλους).

Link to comment
Share on other sites

:oops::oops: συγνωμη αν σε εφερα σε δυσκολη θεση! σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου! εννοειται πως αυτά που λες τα εχω σκεφτει και είναι σιγουρο αν μπορεσω να κανω κατι τετοιο ότι θα τα τηρησω αλλα.... αναρωτιέμαι αν αξιζει!! απλα...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:oops::oops: συγνωμη αν σε εφερα σε δυσκολη θεση! σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου! εννοειται πως αυτά που λες τα εχω σκεφτει και είναι σιγουρο αν μπορεσω να κανω κατι τετοιο ότι θα τα τηρησω αλλα.... αναρωτιέμαι αν αξιζει!! απλα...

 

Δεν πειράζει καλέ.:P

 

Για αρχή θα μπορούσες να βρεις μια περιοχή που δεν έχει πολλούς παιδότοπους ή αν έχει, να μελετήσεις τι λείπει από τους συγκεκριμένους...

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο... αλλα και παλι θα ανοιξω καινουριο ή να δω για ηδη υπαρχων? εχω ηδη υποψιν καποιον που εμαθα κιολασ ότι πωλειται αλλα μου πεφτει λιγο μακρυα! βασικα πριν λιγο μιλησα και με τον ιδιοκτητη (διοτι είμαι ανθρωπος ¨αντρα θελω τωρα τον θελω¨:lol::lol:) αλλα δυστυχως δεν εχω τοσα λεφτα! και για να ανοιξω καινουριο? οκ εχω βρει τι θελω να κανω? που θα τα βρω τοσα λεφτα? μαλλον απλα ξεσηκωθηκα χωρις να είναι εφικτο να το κανω!:cry:

Link to comment
Share on other sites

θελει βεβαια τρεξιμο και να εισαι κάθε μερα εκει... αλλα σκεφτομουν ότι και θα δουλευω και θα εχω και το μικρο μου μαζι να παιζει! τι καλυτερο!!! :P:p:p τα σκέφτομαι μαλλον πολύ ροδινα ε?

 

Να ξέρεις ότι το παιδάκι σου θα σταματήσει να δείχνει ενδιαφέρον μέσα στα επόμενα 2 χρόνια. Δε νομίζω ότι μετά τη δευτέρα δημοτικού (μάξιμουμ) υπάρχουν παιδιά που τους αρέσει αν κλειστούν σε ένα παιδότοπο.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κατερινα... εννοείται ότι αν τον εχω μαζι κάθε μερα θα βαρεθεί... δε θα το κανω κάθε μερα αυτό! δε ξερω ρε κορίτσια! είμαι ακομα σε σκεψη και αναζητηση!

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο... αλλα και παλι θα ανοιξω καινουριο ή να δω για ηδη υπαρχων? εχω ηδη υποψιν καποιον που εμαθα κιολασ ότι πωλειται αλλα μου πεφτει λιγο μακρυα! βασικα πριν λιγο μιλησα και με τον ιδιοκτητη (διοτι είμαι ανθρωπος ¨αντρα θελω τωρα τον θελω¨:lol::lol:) αλλα δυστυχως δεν εχω τοσα λεφτα! και για να ανοιξω καινουριο? οκ εχω βρει τι θελω να κανω? που θα τα βρω τοσα λεφτα? μαλλον απλα ξεσηκωθηκα χωρις να είναι εφικτο να το κανω!:cry:

 

Καμια επιχειρηση δεν ειναι ευκολη,ποσο μαλλον στις μερες μας

Το βεβαιο ειναι οτι χωρις λεφτα δεν μπορεις να κανεις τιποτα.

 

ΕΣΠΑ και τραπεζες (καλα,το δευτερο ειναι ανεκδοτο πλεον) ειναι απλα επικουρικα,δεν μπορεις να βασιζεσαι σε αυτα, δεν ξερεις αν και ποτε θα τα παρεις.

Ειναι προφανως πολυ πιο ευκολο να παρεις εναν παλιο παντως.

Αρκει να εισαι σε θεση να διαπραγματευτεις την τιμη.

Link to comment
Share on other sites

η δικια μου γνωμη ειναι οτι πρεπει οπωσδηποτε να κανεις κατι καινοτομο στον παιδοτοπο οπως ειπε και μια αλλη κοπελα πιο κατω.η κλασσικοι παιδοτοποι εχουν πλεον πεσει....ασχετα με την περιοχη που θες να το ανοιξεις.ειναι και ακριβα ολα αυτα τα φουσκωτα πχ....θελει πολλυυυυυ σκεψη;)....συζηταγαμε με τον αντρα μου καποια στιγμη τι ωραια που θα ητανε πχ να υπηρχε ενα γυμναστηριο για γονεις κυριως το οποιο να εχει εναν παιδοτοπο μεσα με ενα τεραστιο τζαμι(ή καποιο πιο ασφαλες διαχωριστικο) να βλεπεις το παιδι σου απο μεσα και να κανεις και γυμναστικη για μανουλες που ας πουμε τους αρεσει να γυμναζονται και δεν ξερουν ποτε και που να αφησουν τα παιδια τους!αλλα μιλαμε για πολλα λεφτα εκει οποτε ακυρο!!!:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα leleki :P, πολύ καλη η ιδεα σου αλλα..... καθολου εφικτη! και πες ότι εβρισκα τοσα λεφτα και καταφερνα να το φτιαξω! τα γυμναστήρια πλεον κανουν προσφορες τυπου 150€ για ολο το χρονο κτλ κτλ οποτε είναι πολυυυυυ ανταγωνιστικα! ασε που δεν εχω ιδεα από γυμναστικη! να μου πεις θα εχω γυμναστες αλλα καποιες βασικες γνωσεις δε θα πρεπει να εχω? :mrgreen::mrgreen:

παντωσ ετσι όπως το συζητουσα με τον αντρα μου, ακουγε ο μικρος μου τυρανος (!!!) και καταχαρηκε!!! βεβαια αυτος καταλαβε ότι θελω να ΤΟΥ παρω παιδοτοπο για να παιζει αυτος με τους φιλους του αλλα τελος παντων ηταν πολύ αστεια η αντιδραση του! :cool:

ουφφφ... πολύ σκεψη ρε παιδι!!! και πολύ ψαξιμο εχω αρχισει!!!

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να σου κόψω τα φτερά αλλά απ τη στιγμή που δεν έχεις τα χρήματα, τι ακριβώς ψάχνεις;

 

Καταλαβαίνω πως η ανεργία μας ωθεί στην σκέψη και την ειλικρινή πρόθεση να πάρουμε την κατάσταση στα χέρια μας και να ανοίξουμε μια επιχείρηση.

 

Στη σημερινή εποχή, για να τα καταφέρει μια επιχείρηση και να μη βουλιάξει στα χρέη, πρέπει να είναι must, καλοδουλεμένη, να προσφέρει τον ουρανό με τα άστρα και παράλληλα να έχει ανταγωνιστικές τιμές.

 

Πρέπει επίσης να επενδύσει κανείς πολλά χρήματα.

 

Εσύ χρήματα δεν έχεις. Οι τράπεζες δάνεια δεν δίνουν. Προγράμματα ΕΣΠΑ θα βγουν το προσεχές διάστημα για ενίσχυση της επιχειρηματικότητας ΑΛΛΑ μιλάμε για επιδότηση κάποιου ποσού το οποίο θα πάρεις ΑΦΟΥ προσκομίσεις τα αντίστοιχα τιμολόγια. Άρα πρέπει να έχεις χρήματα να φτιάξεις την επιχείρησή σου για να πάρεις κάποια πίσω ΚΑΠΟΤΕ.

 

Και έπειτα... Γνωρίζεις πόσο κοστίζει η ασφάλιση επαγγελματιών; Ενοίκιο; Λογαριασμοί; Μιλάω τώρα για τα πάγια έξοδα. Ο εξοπλισμός και η συντήρησή του είναι μια άλλη ιστορία... Τέλος, οι υπάλληλοι. Μη μου πεις πως σκοπεύεις να δουλεύεις εσυ... Ο παιδότοπος χρειάζεται παιδαγωγούς. Με τον μισθό και την ασφάλειά τους...

 

Σου εύχομαι να κάνεις τα όνειρά σου πραγματικότητα!

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

ουαου!!! αν ηθελες οντως να μου κοψεις τα φτερα δηλαδή τι άλλο θα μου ελεγες??:-P:razz:

η αληθεια είναι ότι εχω καποια λεφτα στην ακρη αλλα δε θα ηθελα να τα διαθεσω σε κατι που δε θα πετυχει! είναι κοποι πολλωωωωων ετων! οσο για τα λειτουργικα εξοδα που λες ναι τα εχω σκεφτει! και εννοείται δε θα δουλευω εγω επειδή δεν είμαι παιδαγωγος και δεν εχω και κουράγια.. αλλα για το σερβις δε χρειαζεται παιδαγωγος! από αυτό γνωριζω και πολύ καλα! γιαυτο σκεφτηκα τον παιδοτοπο διοτι κατι άλλο τυπου καφε,μπαρ,ταβερνα κτλ δε θα με ενδιεφερε. σε ευχαριστω για την ευχη σου παντως! θα το παλεψω!:-D:-D

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι ήθελες να "ακούσεις" όλες τις πλευρές! Ότι έγραψα το έγραψα γιατί εκεί που είσαι ήμουνα. Επομένως όοοοολα αυτά που σκέφτεσαι τα έχω σκεφτεί. Μόνο που σκέφτηκα και αυτά που δεν θες να σκεφτείς. Προφανώς όταν ανοίγεις μια επιχείρηση εργάζεσαι και εσύ. Και ένας πλήρης παιδότοπος δεν έχει μόνο παιδαγωγούς, έχει και σερβιτόρους και καφετζήδες (καθόλου μη το σνομπάρεις, ένα απ τα σημαντικά στοιχεία ενός καλού παιδότοπου είναι ο καλός καφές και κάποιος πρέπει να ξέρει να τον φτιάχνει!) και λαντζέρηδες. Ο καλύτερος δε, παιδότοπος της πόλης μου έχει και εξαιρετικό ψήστη! Μέτρησες θέσεις εργασίας; Μπορείς να τα καταφέρεις με τόσα έξοδα; Αν ναι, δε σου μένει παρά να βρεις έναν έτοιμο παιδότοπο και να τον λειτουργήσεις (αφού αναρωτηθείς πρώτα γιατί τον άφησε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης!) ή να φτιάξεις έναν απ το μηδέν.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...