Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πάρτυ με θέμα την πέππα γουρουνάκι


Recommended Posts

Πλησιάζουν τα γενέθλια του γιου μου και το θέμα θα είναι εννοείται Πέππα, αφού έχουμε γίνει όλοι φανατικοί! Δυστυχώς με το μόνο που έχω καταφέρει να ασχοληθώ είναι η πρόσκληση, η οποία θέλει λίγες αλλαγές ακόμα αλλά δεν κρατιέμαι να τη δείξω! Στο μπαλονάκι ήθελα να τυπώσω κάποιο μηνυματάκι, (το είχα δει σε κάποιο ξένιο σαιτ και ήταν πολύ ωραίο) αλλά ο τυπογράφος που συνεργάζομαι μου το απέκλεισε λόγω εκλογών :evil:. Οπότε άκυρο! Το κείμενο είναι πραγματικός διάλογος ανάμεσα σε εμένα και στο γιο μου λίγο πειραγμένος. Ελπίζω να σας αρέσει :oops:

Και αν έχετε και καμιά ιδεά για το μπουφέ θα το εκτιμούσα. Τελικά θα καλέσω μόνο παιδάκια, οπότε θα ήθελα να μπορούν να τα πιάνουν με τα χέρια τους και να μη δυσκολεύονται

DSCN3043.JPG

DSCN3045.JPG

cN3ep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πολυ ωραιο θεμα!! Κι εμεις εχουμε πορωση με την πεπα! χαχα!

Πολυ ωραιο το προσκλητηριο μπραβο!! Να κανω δυο παρατηρησουλες? το 3 κανε το λιγο διαφορετικα (δεν ξερω αν φταιει η κουραση αλλα το κοιταγα και το ξανακοιταγα για να καταλαβω τι ειναι!) και το κειμενο στο τελος μου κανει πιο ενηλικο χιουμορ θα προτιμουσα κατι πιο παιδικο με τα γουρουνακια να εχουν πεσει κατω απο τα γελια κλασικα! :D

Πολυ ωραιο θεμα παντως! Τουρτα εχεις σκεφτει? Μπορεις στο σχεδιο να εχεις λακουβιτσες σοκολατολασπης!

Για το μπουφε θα προτεινα τα κλασικα κεφτεδακια, κοτομπουκιες και διαφορα τυροπιτοειδη, αγγουρακια κομμενα σαν μπαστουνακια, κασερακια κλπ.

Με το καλο και να τον χαιρεστε!

Link to comment
Share on other sites

ε λοιπον το ιδιο θεμα και εμεις θα κανουμε μικρης ιουλιο

ιδεες ειδα στο

http://www.eimaimama.gr/2014/01/peppa-party.html

που πηρες ποτηρακια,πιατακια,κλ.π.?

εμαθα εχει μουστακας

επισης πινιατα και τουρτα πεππα στο spitikesdimiourgies

http://spitikesdimiourgies.com/2013/11/11/%CF%80%CE%B5%CF%80%CF%80%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CE%B3%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%BF%CF%85%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%B9-%CF%80%CE%B1%CF%81%CF%84%CF%85/

εχει και εδω μπισκοτακια

http://cakepalace.blogspot.gr/2014/02/blog-post_930.html

εγω βεβαια στο Piece of cake agrinio Που την κανει κεικ και στο στελνει

ειναι απαιχτος

εκει εκανα ολες τις τουρτες

free loading και εκτυπωσιμα(εκτυπώσιμο υλικό διακόσμησης, προσκλητήρια, gift box) κανει η Σινα απο το eimaipadi

στο site http://sugar-and-pearls.blogspot.gr/

επισης δωρεαν εχει στο

http://prettypartyideas.blogspot.gr/2013/11/peppa.html#.U2rv2XaWraR

δωρακια π.χ. μαξιλαρι ευχων η Μαρινα απο το δημιουργουμε μαζι

για μενα τελειο ειναι και το προσωπικο βιβλιο με σενα και το γιο σου στο

http://www.peppapigandme.com/personalised-books/peppa-party-books.htm

εγω θα το κανω

για φαγητα δες εδω αν θες

για συνταγες σου στελνω πμ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=132698

επισης ιδεες δες στο catch myparty το site

Κανείς δεν μπορεί να μας κάνει να αισθανόμαστε

κατώτεροι χωρίς την άδεια μας Eleanor Roosevelt

 

Πες μου κάτι, θα το ξεχάσω,δείξε μου κάτι, μπορεί να μην το θυμηθώ,Βάλε με να κάνω κάτι, θα το καταλάβω Ρητό, ιθαγενών της Αμερικής

Link to comment
Share on other sites

goody αυτό για το κείμενο το σκεφτηκα κι εγώ αλλά επειδή 1)έτσι ήταν ο διάλογος και 2)οι προσκλήσεις θα πάνε σε πολύ καλούς μας φίλους και όχι απλά σε γνωστούς (πχ απ' τον παιδικό) είπα να το τολμήσω! έτσι κι αλλιώς όλοι μας έχουμε το ίδιο βλακ χιούμορ:mrgreen:! Έβαλα και δυο τρεις εικονίτσες, γιατί τα παιδάκια είναι μικρά και πιστέυω με τις εικονίτσες θα μπουν στο νόημα!

ioannam σε βρίσκω πολύ οργανωμένη!!! Εγώ είμαι πολύ πίσω ακόμα! Μόνο κάποιες σκέψεις έχω. Η αλήθεια είναι οτι θα τα φτιάξω όλα μόνη μου, γιατί ασχολούμαι με το σπορ! Ποτηράκια, πιατάκια κλπ δε θα πάρω με την πέππα αλλά θα πάρω κάποια σε σχήμα σεβρον (αυτό με το ζικ ζακ) ή ρίγα ή καρώ...ό,τι βρω. Τούρτα θα φτιάξω μόνη μου μια απλή (όχι ζαχαρόπαστα, γιατί δε μας αρέσει πολύ στη γεύση) και από πάνω θα βάλω την πέππα και το Τζώρτζ με ζαχαρόπαστα και σημαιάκια σε καλαμάκια!

Για διακόσμηση του μπουφέ σκέφτομαι να βάλω πίσω στον τοίχο απλώς κάποια συννεφάκια και σημαιάκια και να φτιάξω εκτυπώσιμα που θα τα βάλω σε κάθε πιάτο! για δωράκια θα φτιάξω σακουλίτσες κραφτ μάλλον με κάποια αυτοκόλλητο πάνω και μέσα θα έχω μπισκοτάκια και τι άλλο άραγε;

Το μαξιλάρι με τις ευχές το έχω κι εγώ σταμπάρει και είναι πολύ ωραίο αλλά δεν το έχω ξαναδεί σε πάρτυ και δεν ξέρω αν θα το τολμήσω! Εσείς πότε έχετε γενέθλια;

cN3ep3.png
Link to comment
Share on other sites

εμεις σεπτεμβριο αλλα επειδη κανει κρυο καθε χρονο το κανω ιουλιο

μονο ο δρομος που παιζουν καθε απογευμα πατινι,ποδηλατο ειναι 15παιδια

βαλε και κουνιες που ειναι διπλα μου, μαζευονται 60 καθε απογευμα

ασε που ανεβαινουν πανω σπιτι

Ιωαννα γλυκο,μπισκοτα θελουμε

καθοτι γλυκα φτιαχνω συνεχεια(χτες κορμο με φραουλα και σοκολατα της αννας μαριας barouh)

ποτηρακια κα πιατακια εχει ο μουστακας πεππα,μονο αυτος

το μαξιλάρι ευχών έχει δύο μεγέθη, το ένα κανει 18 και το άλλο 22 ευρώ

δε ξερω αν συμφερει

για τη προσκληση για βοηθα με

τρελαθηκα με τη δικη σου

που την εκανες?

για τουρτα πετυχημενη συνταγη για καθε περισταση εχω κανει αυτη της μανας μου η κρεμα,της αργυρως το παντεσπανι

για τσερκυ ταψι με αποσπωμενο το πλαινο διαστασεων 23 cm

κρεμα

1 ερμολ

1 ζαχαρουχο

80 γρ κουβερτουρα

εκτελεση

χτυπας 5 λεπτα ερμολ

στο ψυγειο

το βγαζεις μεχρι να κανεις το παντεσπανι,σε κανα μισαωρο κα ριχνεις ζαχαρουχο

ξανα ψυγειο κανα τεταρτο μεχρι να λιωσεις κουβερτουρα σε μπεν μαρι

βγαζεις ριχνεις κουβερτουρα και ψυγειο

παντεσπανι

4 αβγα

100 γρ ζαχαρη

75 γρ φαριναπ

25 γρ κακαο

εκτελεση

χτυπας αβγα με ζαχαρη(τη ζαχαρη την κρυσταλλικη στο μουλτι να μην κανει χρατς χρουτς τη λιωνω) κανα 10λεπτο να ασπρισουν και να αφρισουν.Σταματας μιξερ.

ριχνεις φαριναπ αλλα με το σουρωτηρι να ειναι κοσκινισμενο.Το ιδιο κα το κακαο.Κοσκινισμενο

ανακατευεις με σπατουλα σα να διπλωνεις απο κατω προς τα πανω για να κρατησεις τον αερα που εχουν αβγα

βαζεις στο τσερκυ(που εχεις αλειψει με βιταμ παντου και αλευρι στον αερα,σχαρα στη τριτη θεση 180 βαθμους 25 λεπτα

βγαζεις,αφησεις να κρυωσει

σιροπι

75 ml γαλα

2 κ.σ. κονιακ

2κ.σ. μελι θυμαρισιο

ζεσταινεις γαλα στο κατσαρολακι,ριχνεις κονικα και μελι να λιωσει.Αφου ζεσταθουν βγαζεις σε 2-3 λεπτα μη βρασει γαλα

 

κοβεις στα 2 παντεσπανι με μεγαλο μαχαιρι

αλειφεις με πινελο το ενα κομματι

βαζεις κρεμα

αλοιφεις με πινελο με το υπολοιπο σιροπι το αλλο κομματι

ξανα κρεμα και ψυγειο

την τουρτα εγω την εβαλα σε πιατελα μεγαλη

αν περισσεψει βαλε σε μπωλακια μικρα την υπολοιπη

λιωσε και λιγη κρεμα γαλακτος μισο κουτι των 250 ml me 35% και βαλε ασπρη λιωμενη σοκολατα 100 γρ και κανε μισο κατω σοκολατα μισο ασπρο μπωλακι

ετσι κανω καθε φορα που περισσευει

Κανείς δεν μπορεί να μας κάνει να αισθανόμαστε

κατώτεροι χωρίς την άδεια μας Eleanor Roosevelt

 

Πες μου κάτι, θα το ξεχάσω,δείξε μου κάτι, μπορεί να μην το θυμηθώ,Βάλε με να κάνω κάτι, θα το καταλάβω Ρητό, ιθαγενών της Αμερικής

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάτσε!!! θα έχεις και τα 60 στο πάρτυ; αν κατάλαβα καλά χαρά στο κουράγιο σου! Κάντο καλύτερα στην παιδική χαρά και θα περάσετε τέλεια! Αφού είσαι εξπέρ στα γλυκά νομίζω οτι θα τη φτιάξω τη τουρτίτσα, γιατί θέλω και μία για τον παιδικό σταθμό! Την πρόσκληση την έφτιαξα μόνη μου, γιατί ασχολούμαι έτσι κι αλλιώς με αυτό! αν την θες στείλε μου με πμ το εμαιλ σου να σου τη στείλω! Να σε ρωτήσω και κάτι μήπως μπορείς να με βοηθήσεις; Στο πάρτυ θα είναι και ένα κοριτσάκι που έχει αλλεργία στα αυγά και στο γάλα. Μήπως έχεις υποψη σου να φτιάξω ένα μικρό γλυκάκι και γι΄αυτη;

cN3ep3.png
Link to comment
Share on other sites

Βρηκα μια πολυ δελεαστικη και χαριτωμενη γουρουνιστικη τουρτα!!

 

http://www.iheartnaptime.net/chocolate-pig-cake/

 

Κλαψ! Γιατι μας το κανεις αυτο νυχτιατικα;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Ήρθες στη Ζωή και μας άνοιξες δρόμους Ευτυχίας!

Μας δώρισες Χαμόγελο και ομόρφηνες κάθετί ολόγυρα!

Σε ευχαριστούμε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όντως τέλεια η τούρτα! Και βλέποντάς την μου ήρθε ιδέα: πέππα και τζορτζ να πηδάνε στους νερόλακους με τις γαλότσες τους!:D

Αυτό που μου άρεσε πιο πολύ από όλα είναι η πρόσκληση ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!!!!! :!: :!: :P

Link to comment
Share on other sites

εμενα ειναι μονο στο δρομακι το δικο μου 15 και απο τον αλλο 10

αρα καμια 25αρια δε τα αποφευγω

αν παω παιδικη χαρα θα ειναι ολα τα καλαβρυτα

που να τα κερασω ολα?

αλλα επειδη ειμαι απεναντι θα ερθουν κατα το σπιτι

τελειες συνταγες και ιδεες εχει το

http://eri-captaincook.blogspot.gr/2013/06/philadelphia-style.html

απο το captaincook εχω βοηθηθηθει πολυ

επισης μπορεις να κανεις Muffins χωρις αβγα και γαλα για μικρη

δες εδω

http://www.argiro.gr/Recipe/%CE%9C%CE%AC%CF%86%CE%B9%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%BA%CE%AC%CE%BF-%CF%87%CF%89%CF%81%CE%AF%CF%82-%CE%B1%CF%85%CE%B3%CE%AC

 

να ρωτησω κατι ασχετο

σε νεο θεμα που εχω ανοιξει και εχω υποβαλει πως σβηνω λεξεις εκ των υστερων?

εχω παιδευτει και δε μπορω να το κανω

Κανείς δεν μπορεί να μας κάνει να αισθανόμαστε

κατώτεροι χωρίς την άδεια μας Eleanor Roosevelt

 

Πες μου κάτι, θα το ξεχάσω,δείξε μου κάτι, μπορεί να μην το θυμηθώ,Βάλε με να κάνω κάτι, θα το καταλάβω Ρητό, ιθαγενών της Αμερικής

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ποτακη μπορεις να μου στειλεις την πρόσκληση?

το δειγμα

Κανείς δεν μπορεί να μας κάνει να αισθανόμαστε

κατώτεροι χωρίς την άδεια μας Eleanor Roosevelt

 

Πες μου κάτι, θα το ξεχάσω,δείξε μου κάτι, μπορεί να μην το θυμηθώ,Βάλε με να κάνω κάτι, θα το καταλάβω Ρητό, ιθαγενών της Αμερικής

Link to comment
Share on other sites

Το πάρτι μας έγινε και νομίζω οτι όλα τα παιδάκια περάσανε πολύ όμορφα!!! :DΒέβαια, εγώ μέχρι τελευταία στιγμή έτρεχα και έφτιαχνα διάφορα για τον μπουφέ:evil:. Του χρόνου πραγματικά θα προτιμήσω τις κλασικές έτοιμες λύσεις, για να το ευχαριστηθώ και εγώ περισσότερο. Πάντως, απ' όσα έφτιαξα αυτά που "έκλεψαν την παράσταση" ήταν τα σπιτικά πατατάκια, για τα οποία φοβόμουν πολύ οτι δε θα τα θέλουν τα παιδάκια, επειδή θα προτιμούν τα έτοιμα. Τούρτα τελικά δεν έφτιαξα, γιατί ήθελα 5 κιλά και φοβόμουν το αποτέλεσμα. Οπότε είπα στο ζαχαροπλαστείο να μου ετοιμάσει μια απλή γαλάζια και το στολισμό τον έκανα εγώ. Έφτιαξα την πέππα και τον τζώρτζ από ζαχαρόπαστα και τους έβαλα να κάθοντα πάνω σε γλάσο σοκολάτας-νερόλακο. Επίσης, έφτιαξα σημαιάκια με το όνομα του γιου μου και τα έδεσα σε χάρτινα καλαμάκια. Δυστυχώς δεν πρόλαβα να βγάλω φώτο απο το μπουφέ πριν αλλά έβαλα μετά με ότι απέμεινε:(!

Αν κάποια κοπέλα μου πει πώς ανεβάζω φώτο από τον υπολογιστή και όχι από ιντερνετ θα σας ανεβάσω και φώτο.

cN3ep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλα εισαι τελειαααααααααααα

Κανείς δεν μπορεί να μας κάνει να αισθανόμαστε

κατώτεροι χωρίς την άδεια μας Eleanor Roosevelt

 

Πες μου κάτι, θα το ξεχάσω,δείξε μου κάτι, μπορεί να μην το θυμηθώ,Βάλε με να κάνω κάτι, θα το καταλάβω Ρητό, ιθαγενών της Αμερικής

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Θέλω τη γνώμη σας για την τούρτα με θέμα ΠΕΠΠΑ που σκέφτομαι να κάνω στην κόρη μου έκπληξη για τα 5α γενέθλιά της, αλλά βλέπω ότι την έχουν επιλέξει γονείς με μικρότερα παιδάκια.

Μήπως είναι μεγάλη για την Πέππα? Εμένα μ' αρέσει πολύ, αλλά δε θέλω να την κοροιδεύουν τα άλλα παιδάκια?

Link to comment
Share on other sites

Θέλω τη γνώμη σας για την τούρτα με θέμα ΠΕΠΠΑ που σκέφτομαι να κάνω στην κόρη μου έκπληξη για τα 5α γενέθλιά της, αλλά βλέπω ότι την έχουν επιλέξει γονείς με μικρότερα παιδάκια.

Μήπως είναι μεγάλη για την Πέππα? Εμένα μ' αρέσει πολύ, αλλά δε θέλω να την κοροιδεύουν τα άλλα παιδάκια?

 

Εμένα την διάλεξε ο γιος μου στα 4του γενέθλια :-P στα παιδάκια (αγοράκια κοριτσάκια) τους άρεσε πάρα πολύ!! δεν νομίζω ότι στα 5 θα την κοροιδέψουν.... είχαμε διαλέξει ως φιγούρα "τα γενέθλια της Πέππας" είχαμε βάλει και μπλε γλάσο κάπως να ταιριάζει για αγοράκι :-P

Link to comment
Share on other sites

Θέλω τη γνώμη σας για την τούρτα με θέμα ΠΕΠΠΑ που σκέφτομαι να κάνω στην κόρη μου έκπληξη για τα 5α γενέθλιά της, αλλά βλέπω ότι την έχουν επιλέξει γονείς με μικρότερα παιδάκια.

Μήπως είναι μεγάλη για την Πέππα? Εμένα μ' αρέσει πολύ, αλλά δε θέλω να την κοροιδεύουν τα άλλα παιδάκια?

 

Ωραία ιδέα η έκπληξη αλλά εγώ θα ρωτούσα τη γνώμη της, ή θα τις έδινα εναλλακτικές να διαλλέξει. Πιστεύω οτι θα χαρεί περισσότερο να συμμετέχει στη διοργάνωση του πάρτυ της.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημέρα !η κόρη μου γίνεται 3ών και θα κάνουμε πάρτυ με θέμα την πέππα σε παιδότοπο!Έχετε καμιά ιδέα για το κειμενάκι της πρόσκλησης?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...