Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σχετικά με παιδότοπους...


Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Είμαι καινούρια στο forum, δεν είμαι μανούλα, αλλά εργάζομαι ως υπεύθυνη σε έναν παιδότοπο και με αφορμή ένα περιστατικό με κάποιες πελάτισσες, αποφάσισα να ψάξω στο internet να δω γενικά τι παράπονα μπορεί να έχει κάποιος πελάτης από παιδότοπους.

Ψάχνοντας λοιπόν βρήκα αυτό το πολύ καλοσχεδιασμένο site και θεώρησα ενδιαφέρον να ξεκινήσω μια συζήτηση σχετικά με παιδότοπους.

Τα βασικά θέματα ;

2: Τα παιδικά πάρτυ και η ευθύνη του παιδότοπου για τα παιδιά.

Ως προς τα παιδικά πάρτυ, βλέπω πολλοὐς πελάτες να θέλουν να κάνουν πάρτυ με 50 καλεσμένους και θεωρούν ότι το ποσό των 500 είναι εξωφρενικό...μπείτε όμως στην διαδικασία να σκεφτείτε παρακαλώ πόσα άτομα δουλεύουν πίσω από το πάρτυ και πρέπει να πληρωθούν...πόσο κοστίζουν αυτά που σας παρέχουν οι παιδότοποι... αν δείτε ότι δεν σας συμφέρει φανείτε εσείς πιο διαλλακτικοί σε αυτά που ζητάτε και θα δείτε ότι πάντα θα βρεθούν μέσες λύσεις!

Στο θέμα της ευθύνης για τα παιδιά, οφείλω να σας πληροφορήσω πως, σύμφωνα με το νόμο, η ευθύνη είναι όλη των γονιών, όμως υπάρχουν παιδότοποι και παιδότοποι, αλλού είναι πιο τυπικοί και ψυχροί οι άνθρωποι, αλλού με λίγη καλή διάθεση και από τις 2 πλευρές, σας προσφέρουν περισσότερες υπηρεσίες!

Αυτά για αρχή! Θα χαρώ πολύ να δω σχόλιά σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 125
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα! Οταν λες οτι η ευθυνη είναι όλη των γονιών, τι ακριβως εννοείς? Βασικά καταλαβαίνω τι εννοείς, αλλά θα ήθελα να μου απαντησεις στο εξής: Δεδομένου οτι η ευθυνη είναι όλη των γονιών, τις κοπέλες που είναι εκεί γιατι τις εχετε? Είχα την εντυπωση οτι ειναι εκει για να εχουν κ αυτες το νου τους κ να επιβαλλουν την ταξη σε πραγματα που δε γινεται να επεμβει ο γονιος πχ πηγε το εξαχρονο στο χορο για τα μωρακια ενος ετους. Προφανως κ ειναι ευθυνη μου να παρω το ενος ετους μωρό μου απο εκει για να μη χτυπήσει, όμως η κοπέλα που ''προσεχει'' τα παιδια, δεν είναι ευθυνη της να απομακρυνει το εξαχρονο και να το οδηγησει στο χωρο που πρεπει να είναι? Η εντασεται κ αυτο στη δικη μου ευθυνη?

Link to comment
Share on other sites

 

Ως προς τα παιδικά πάρτυ, βλέπω πολλοὐς πελάτες να θέλουν να κάνουν πάρτυ με 50 καλεσμένους και θεωρούν ότι το ποσό των 500 είναι εξωφρενικό...

 

 

Στο θέμα της ευθύνης για τα παιδιά, οφείλω να σας πληροφορήσω πως, σύμφωνα με το νόμο, η ευθύνη είναι όλη των γονιών,

 

 

Σχετικά με τα 500 ευρώ που είπες για 50 άτομα, εξαρτάται τι περιλαμβάνουν αυτά τα 500ευρώ... Το να αναφέρεις ένα ποσό γενικά και αόριστα, δεν λέει κάτι...

Εσείς πόσο χρεώνετε στον παιδότοπο ανά άτομο και τι περιλαμβάνει ακριβώς το ποσό αυτό;

 

Αν η ευθύνη είναι όλη των γονιών, τι δουλειά κάνουν ακριβώς οι κοπέλες που είναι εκεί; Μήπως τελικά είναι περιττές;

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα 500 ευρώ που είπες για 50 άτομα, εξαρτάται τι περιλαμβάνουν αυτά τα 500ευρώ... Το να αναφέρεις ένα ποσό γενικά και αόριστα, δεν λέει κάτι...

Εσείς πόσο χρεώνετε στον παιδότοπο ανά άτομο και τι περιλαμβάνει ακριβώς το ποσό αυτό;

 

Αν η ευθύνη είναι όλη των γονιών, τι δουλειά κάνουν ακριβώς οι κοπέλες που είναι εκεί; Μήπως τελικά είναι περιττές;

 

Ναι, σωστά, είπα το ποσό γενικά και αόριστα επειδή έτυχε και το διάβασα σε ένα άλλο θέμα...όντως εξαρτάται από το τι περιλαμβάνει.

Για παράδειγμα εμείς ξεκινάμε τις προσφορές μας από τα 175 ευρώ για ένα πάρτυ 20 ατόμων (10 παιδιά και 10 συνοδοί) χωρίς φαγητό. Δίνουμε όμως απεριόριστο χυμό για τα παιδιά, τους 10 καφέδες των συνοδών, άφθονα μπισκότα για μικρούς και μεγάλους, την τούρτα (3,5 κιλά και το σχέδιο μέσα στην τιμή), το στολισμό, τα προσκλητήρια,σερβιτόρο στην αίθουσα του πάρτυ που δεν φεύγει από εκεί (δεν εξυπηρετεί και τον κάτω χώρο), τα σερβίτσια, φωτογράφο, κοπέλα που προσέχει τα παιδιά στον κάτω χώρο (δεδομένου ότι οι γονείς δεν μπορούν να έχουν το νου τους επειδή είναι στην πάνω αίθουσα)... Και αν αναλογιστείτε πόσο μπορεί να κοστίζουν όλα αυτά, συν τα άτομα που δουλεύουν στην κουζίνα και καθαρίζουν μετά το πάρτυ....μάλλον τσάμπα θα το χαρακτήριζα :)

Από εκεί και πέρα, αν τα 20 άτομα θέλουν και φαγητό, εμείς δίνουμε κάποια προτεινόμενα μενού, και αν δεν τους καλύπτει κάτι από αυτά, μπορούν να δουν έναν τιμοκατάλογο του catering με το οποίο συνεργαζόμαστε και να ζητήσουν μενού ανάλογο του βαλαντίου τους.

Επίσης, για εκείνους που έχουν δικές τους γνωριμίες με catering και ζαχαροπλαστεία και δεν θέλουν να τα πάρουν από εμάς, μπορούν να πληρώσουν την είσοδο κάθε παιδιού (3,50 ευρώ για το κάθε παιδί) και τους καφέδες των γονιών βάσει καταλόγου και να φέρουν εκείνοι φαγητό και τούρτες. Αν πάλι θέλουν να φέρουν μέχρι και τα αναψυκτικά τους, νοικιάζουμε και την αίθουσα χωρίς όρους (π.χ. να παραγγείλλουν υποχρεωτικά κάτι από εμάς).

Τα 500 ευρώ (και ίσως κάτι λιγότερο) εννοείται ότι χρεώνονται σε περίπτωση που ο αριθμός των καλεσμένων είναι 50+ και θέλουν και φαγητό και λογικά και παραπάνω τούρτα ή και 2 τούρτες (3,5 κιλά που δίνουμε εμείς δεν φτάνουν για τόσους), οπότε αναγκαστικά θα χρεωθεί κάπου τόσα.

Όμως οι τιμές ποικίλουν ανάλογα τον παιδότοπο γιατί κάθε μαγαζί έχει διαφορετικό ενοίκιο, παροχές, προσωπικό, συνεργασίες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Οταν λες οτι η ευθυνη είναι όλη των γονιών, τι ακριβως εννοείς? Βασικά καταλαβαίνω τι εννοείς, αλλά θα ήθελα να μου απαντησεις στο εξής: Δεδομένου οτι η ευθυνη είναι όλη των γονιών, τις κοπέλες που είναι εκεί γιατι τις εχετε? Είχα την εντυπωση οτι ειναι εκει για να εχουν κ αυτες το νου τους κ να επιβαλλουν την ταξη σε πραγματα που δε γινεται να επεμβει ο γονιος πχ πηγε το εξαχρονο στο χορο για τα μωρακια ενος ετους. Προφανως κ ειναι ευθυνη μου να παρω το ενος ετους μωρό μου απο εκει για να μη χτυπήσει, όμως η κοπέλα που ''προσεχει'' τα παιδια, δεν είναι ευθυνη της να απομακρυνει το εξαχρονο και να το οδηγησει στο χωρο που πρεπει να είναι? Η εντασεται κ αυτο στη δικη μου ευθυνη?

 

Καλησπέρα και σε σας!!

Βάσει νόμου, την ευθύνη για τα παιδιά την έχουν οι γονείς. Ο παιδότοπος είναι υποχρεωμένος να έχει ένα άτομο ανά 25 παιδιά (χωρίς αυτό το άτομο να είναι υποχρεωμένο να βρίσκεται μέσα στις παιχνιδοκατασκευές). Εμείς επειδή αυτό το θεωρούμε σχεδόν εγκληματικό (αν και είναι νόμος) πιστεύουμε ότι είναι καλό να έχουμε και μια κοπέλα μέσα όταν τα παιδιά είναι παραπάνω από 6-7 ώστε να επιβάλλει κανόνες.

Ξεκαθαρίζω ότι ο νόμος επιβάλλει απλώς επίβλεψη από το προσωπικό γιατί πολλοί γονείς μας κάνουν φασαρία ότι δεν νταντεύουμε σωστά τα παιδιά τους. Υπάρχει φυσικά και η υπηρεσία της φύλαξης (όπου ο γονιός αφήνει το παιδί του στον παιδότοπο και φεύγει) αλλά θα χρεωθεί κάτι παραπάνω και την ευθύνη την έχουμε όλη εμείς και φυσικά είμαστε πάνω από το κεφάλι του παιδιού. Όμως δεν μιλάμε για την περίπτωση φύλαξης, μιλάμε για την είσοδο με τους γονείς παρόντες για παιχνίδι. Δεν θεωρώ ότι οι κοπελες είναι περιττές. Σύμφωνα με το ΦΕΚ, ναι, είναι περιττές αν πρόκειται για μέχρι 25 παιδιά. Η πολιτικη όμως του δικού μας παιδότοπου είναι να προσφέρουμε και το κάτι παραπάνω, χωρίς όμως αυτό να απαλλάσσει τους γονείς από κάθε ευθύνη.

Η κατασκευαστική εταιρία κάθε παιχνιδοκατασκευής έχει ένα χαρτί στην πόρτα των κατασκευών όπου αναγράφονται οι κανόνες. Μέσα λοιπόν στους κανόνες είναι και ο εξής: Τα παιδιά εισέρχονται στην κατασκευή με ευθύνη του κηδεμόνα.

Δεν θεωρώ σωστό να αφήνουν οι παιδότοποι τα παιδιά στην τύχη τους, παρόλο που ο νόμος τους καλύπτει, αλλά επίσης δεν μου αρέσουν και οι γονείς που ψάχνουν ευκαιρία να τα ξεφορτωθούν και ύστερα ψάχνουν τρόπο να κατηγορήσουν τους άλλους για ό,τι κάνει ή παθαίνει το παιδί τους. Νομίζω πως το σωστό είναι με συνεργασία σε κάθε είδους υπηρεσία να βρίσκονται μέσες λύσεις :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

nandiagr καλησπέρα σας και ευχαριστω για την απαντηση. Ναι,το γνωριζω και το αντιλαμβανομαι και συμφωνω οτι τα παιδια μπαίνουν μέσα στις παιχνιδοκατασκευες με ευθυνη του συνοδου.Δεν εχω την απαιτηση να μου νταντευει η κοπέλα το παιδι ουτε να είναι μονιμως από πάνω του αλλά οταν πάω σε ενα παιδότοπο έχω την απαιτηση να έχει ΚΑΙ η κοπέλα το νου της, θεωρω οτι είναι μεσα στα εργασιακά της καθηκοντα. Αυτο που δε μου απαντησατε είναι τι γινεται στην περίπτωση που ένα μεγαλύτερης ηλικίας και αρκετά ζωηρό παιδι μπει και κάνει σαματα στο χωρο που προοριζεται για παιδάκια πολύ μικρής ηλικίας. Ποια η θεση της κοπέλας που είναι εκει κ βλέπει την κατασταση; Δεν πρέπει να μιλήσει κ να οδηγησει το παιδι στο χώρο που πρέπει να είναι?

Link to comment
Share on other sites

nandiagr καλησπέρα σας και ευχαριστω για την απαντηση. Ναι,το γνωριζω και το αντιλαμβανομαι και συμφωνω οτι τα παιδια μπαίνουν μέσα στις παιχνιδοκατασκευες με ευθυνη του συνοδου.Δεν εχω την απαιτηση να μου νταντευει η κοπέλα το παιδι ουτε να είναι μονιμως από πάνω του αλλά οταν πάω σε ενα παιδότοπο έχω την απαιτηση να έχει ΚΑΙ η κοπέλα το νου της, θεωρω οτι είναι μεσα στα εργασιακά της καθηκοντα. Αυτο που δε μου απαντησατε είναι τι γινεται στην περίπτωση που ένα μεγαλύτερης ηλικίας και αρκετά ζωηρό παιδι μπει και κάνει σαματα στο χωρο που προοριζεται για παιδάκια πολύ μικρής ηλικίας. Ποια η θεση της κοπέλας που είναι εκει κ βλέπει την κατασταση; Δεν πρέπει να μιλήσει κ να οδηγησει το παιδι στο χώρο που πρέπει να είναι?

 

Ναι, αυτό είναι ευθύνη της κοπέλας. Αυτό είναι μέσα στα πλαίσια της επιβολής των κανόνων.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφερον θεμα και ομολογω δεν ηξερα ποια ειναι η ευθυνη των γονιων και ποια του παιδοτοπου.

 

Ευχαριστώ Cooker, θεώρησα κι εγώ σωστό να το διευκρινίσουμε, εμείς έχουμε τσακωθεί με πελάτες γι' αυτό το πράγμα....

Και τα πάρτυ είναι ένα θέμα....

Link to comment
Share on other sites

Για παράδειγμα εμείς ξεκινάμε τις προσφορές μας από τα 175 ευρώ για ένα πάρτυ 20 ατόμων (10 παιδιά και 10 συνοδοί) χωρίς φαγητό. Δίνουμε όμως απεριόριστο χυμό για τα παιδιά, τους 10 καφέδες των συνοδών, άφθονα μπισκότα για μικρούς και μεγάλους, την τούρτα (3,5 κιλά και το σχέδιο μέσα στην τιμή), το στολισμό, τα προσκλητήρια,σερβιτόρο στην αίθουσα του πάρτυ που δεν φεύγει από εκεί (δεν εξυπηρετεί και τον κάτω χώρο), τα σερβίτσια, φωτογράφο, κοπέλα που προσέχει τα παιδιά στον κάτω χώρο (δεδομένου ότι οι γονείς δεν μπορούν να έχουν το νου τους επειδή είναι στην πάνω αίθουσα)... Και αν αναλογιστείτε πόσο μπορεί να κοστίζουν όλα αυτά, συν τα άτομα που δουλεύουν στην κουζίνα και καθαρίζουν μετά το πάρτυ....μάλλον τσάμπα θα το χαρακτήριζα :)

 

Τα 175 ευρώ για 20 άτομα (δηλ. σχεδόν 10 ευρώ το άτομο), με τούρτα, καφέδες, χυμούς και μπισκότα μου ακούγονται μπόλικα. Εννοείται πως κάποιος σερβιτόρος θα υπάρχει- και έτσι κι αλλιώς υπάρχει- στους παιδότοπους (κάποιος πρέπει να κόψει την τούρτα και να τη φέρει σε κομμάτια ή να φέρει τους καφέδες). Δεν θα φωνάξετε εξτρα σερβιτόρο για τους 10 γονείς. Οπότε μην το παρουσιάζετε σαν κάτι ιδιαίτερο.

Ούτε ο φωτογράφος είναι κάποια εξτρά παροχή, ούτε και είναι επιπλέον κόστος για τον παιδότοπο να φωνάξει τον φωτογράφο με τον οποίο έτσι κι αλλιώς συνεργάζεται.

Η κοπέλα που προσέχει τα 10 παιδιά του πάρτυ, έτσι κι αλλιώς υπάρχει στον παιδότοπο και πληρώνεται όπου προσέχει υποτίθεται και τα υπόλοιπα παιδιά εκτός πάρτυ. Δεν τη φωνάζετε ειδικά για τα 10 παιδιά.

 

Οπότε, στην ουσία με τα 175 ευρώ αγοράζεις 10 καφέδες, ας πούμε 5 κουτιά χυμό (πόσο χυμό πια θα πιουν τα 10 πιτσιρίκια), μπισκότα, 1 τούρτα και το δικαίωμα εισόδου στα παιχνίδια. Ε, δεν το λες και τσάμπα, μην τρελαθούμε τώρα.

Και επίσης δεν ξέρω αν πχ ζήταγα και πίτσα για όλους πόσο παραπάνω θα χρεώνατε... Μήπως το ποσό εκτοξευόταν;

 

Και για να απαντήσω στο αρχικό ποστ, δηλαδή τα παράπονά μου από παιδικούς σταθμούς, πέρα από τις εξωφρενικές τιμές σε κάποιους από αυτούς, συνήθως έχω παράπονα για τις κοπέλες που υποτίθεται επιβλέπουν (οι πιο πολλές απλώς περιφέρονται στο χώρο χωρίς να κάνουν τίποτα ουσιαστικό), την καθαριότητα στα παιχνίδια και τις τουαλέτες και την πολλή δυνατή μουσική στα πάρτυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα 175 ευρώ για 20 άτομα (δηλ. σχεδόν 10 ευρώ το άτομο), με τούρτα, καφέδες, χυμούς και μπισκότα μου ακούγονται μπόλικα. Εννοείται πως κάποιος σερβιτόρος θα υπάρχει- και έτσι κι αλλιώς υπάρχει- στους παιδότοπους (κάποιος πρέπει να κόψει την τούρτα και να τη φέρει σε κομμάτια ή να φέρει τους καφέδες). Δεν θα φωνάξετε εξτρα σερβιτόρο για τους 10 γονείς. Οπότε μην το παρουσιάζετε σαν κάτι ιδιαίτερο.

Ούτε ο φωτογράφος είναι κάποια εξτρά παροχή, ούτε και είναι επιπλέον κόστος για τον παιδότοπο να φωνάξει τον φωτογράφο με τον οποίο έτσι κι αλλιώς συνεργάζεται.

Η κοπέλα που προσέχει τα 10 παιδιά του πάρτυ, έτσι κι αλλιώς υπάρχει στον παιδότοπο και πληρώνεται όπου προσέχει υποτίθεται και τα υπόλοιπα παιδιά εκτός πάρτυ. Δεν τη φωνάζετε ειδικά για τα 10 παιδιά.

 

Οπότε, στην ουσία με τα 175 ευρώ αγοράζεις 10 καφέδες, ας πούμε 5 κουτιά χυμό (πόσο χυμό πια θα πιουν τα 10 πιτσιρίκια), μπισκότα, 1 τούρτα και το δικαίωμα εισόδου στα παιχνίδια. Ε, δεν το λες και τσάμπα, μην τρελαθούμε τώρα.

Και επίσης δεν ξέρω αν πχ ζήταγα και πίτσα για όλους πόσο παραπάνω θα χρεώνατε... Μήπως το ποσό εκτοξευόταν;

 

Και για να απαντήσω στο αρχικό ποστ, δηλαδή τα παράπονά μου από παιδικούς σταθμούς, πέρα από τις εξωφρενικές τιμές σε κάποιους από αυτούς, συνήθως έχω παράπονα για τις κοπέλες που υποτίθεται επιβλέπουν (οι πιο πολλές απλώς περιφέρονται στο χώρο χωρίς να κάνουν τίποτα ουσιαστικό), την καθαριότητα στα παιχνίδια και τις τουαλέτες και την πολλή δυνατή μουσική στα πάρτυ.

 

1. Όχι, δεν εννοείται πως κάποιος σερβιτόρος θα υπάρχει στον παιδότοπο. Στο δικό μας χώρο εγώ κάνω καφέδες -εγώ σερβίρω, στα πάρτυ έρχεται έξτρα άτομο που εξυπηρετεί αποκλειστικά το χώρο του πάρτυ. Την τούρτα επίσης δεν την κόβει ο σερβιτόρος, την κόβουν οι άνθρωποι στην κουζίνα, οι οποίοι τις υπόλοιπες μέρες που δεν χρειάζονται δεν δουλεύουν, οπότε κι αυτό είναι έξτρα...δεν το παρουσιάζουμε, δεν παίζουμε με τη νοημοσύνη κανενός...

2. Ο φωτογράφος όντως δεν είναι κάποιο κόστος επιπλέον για τον παιδότοπο, όμως όταν δίνει δώρο τη φωτογραφία στο εορταζόμενο παιδί, δεν είδα κανέναν γονιό να μην χαίρεται, οπότε δεν "πετάς" ούτε τη δική του υπηρεσία.

3. Κοπέλα που προσέχει τα παιδιά δεν έχουμε κάθε μέρα, αφού βάσει νόμου δεν την χρειαζόμαστε, τη φωνάζουμε όταν ο αριθμός των παιδιών ξεπερνά τα 6-7 (ενώ εξακολουθούμε να μην είμαστε υποχρεωμένοι) για να είναι πιο σίγουροι οι γονείς, και ειδικά οι γονείς του πάρτυ που είναι στον πάνω όροφο και δεν έχουν συνεχή επαφή...

4. Όταν λέμε απεριόριστο χυμό εννοούμε ότι χρεωνόμαστε πολλά κουτιά χυμό, όχι μόνο 5, και μπισκότα δεν δίνουμε ένα στον καθένα, έχουν κι αυτά το κόστος τους...

5. Η τούρτα που είναι μέσα στην τιμή είναι 3,5 κιλά και η παράσταση, μια τούρτα μπορεί άνετα να φτάσει τα 60 ευρώ, οπότε οι υπόλοιπες παροχές θα πρέπει να καλυφθούν από τα υπόλοιπα 115. Για βάλτε τα κάτω.... (υπάλληλοι, ρεύματα, ροφήματα, μπισκότα...)

6. Η τιμή που έδωσα δεν συμπεριλαμβάνει μπουφέ. Αν οι γονείς θελήσουν και φαγητό εννοείται πως θα το χρεωθούν έξτρα. Αν θεωρούν πως το catering με το οποίο συνεργαζόμαστε δεν τους συμφέρει οικονομικά, μπορούν πάντα να φέρουν κάτι δικό τους (αρκεί να μην είναι μαγειρευτό φαγητό).

7. Όσο για τις κοπέλες, νομίζω ότι το έχουμε αναλύσει παρακάτω αρκετά, δεν ξέρω τι γίνεται σε άλλους παιδότοπους, μπορεί όντως να περιφέρονται χωρίς να κάνουν κάτι, αλλά στην ουσία όμως δεν είναι και υποχρεωμένες να κάνουν κάτι άλλο εκτός από το να επιβλέπουν. Δηλαδή να φροντίζουν να ακολουθούνται οι κανόνες για τα παιχνίδια (δεν τρώμε μέσα στις κατασκευές, δεν χτυπιόμαστε, δεν μπάινουμε με παππούτσια, δεν σκαρφαλώνουμε παντού κλπ). Τι άλλο πρέπει να κάνει;

8. Για την καθαριότητα δεν μπορώ να απαντήσω για όλους τους παιδότοπους, ο καθένας κάνει ό,τι μπορεί για το μαγαζί του, άλλοι καθαρίζουν άλλοι όχι :)

9. Τέλος, η μουσική θα πρέπει να είναι και λίγο δυνατή, ειδικά στα πάρτυ που έχει κόσμο, εδώ για καφέ πάμε και δεν σταυρώνουμε κουβέντα, πόσο μάλλον σε ένα παιδικό πάρτυ που τα ουρλιαχτά καλύπτουν τα πάντα :)

 

Ελπίζω να σας κάλυψα με την απάντησή μου, για οτιδήποτε άλλο είμαι εδώ :)

Link to comment
Share on other sites

1. Όχι, δεν εννοείται πως κάποιος σερβιτόρος θα υπάρχει στον παιδότοπο. Στο δικό μας χώρο εγώ κάνω καφέδες -εγώ σερβίρω, στα πάρτυ έρχεται έξτρα άτομο που εξυπηρετεί αποκλειστικά το χώρο του πάρτυ. Την τούρτα επίσης δεν την κόβει ο σερβιτόρος, την κόβουν οι άνθρωποι στην κουζίνα, οι οποίοι τις υπόλοιπες μέρες που δεν χρειάζονται δεν δουλεύουν, οπότε κι αυτό είναι έξτρα...δεν το παρουσιάζουμε, δεν παίζουμε με τη νοημοσύνη κανενός...

2. Ο φωτογράφος όντως δεν είναι κάποιο κόστος επιπλέον για τον παιδότοπο, όμως όταν δίνει δώρο τη φωτογραφία στο εορταζόμενο παιδί, δεν είδα κανέναν γονιό να μην χαίρεται, οπότε δεν "πετάς" ούτε τη δική του υπηρεσία.

3. Κοπέλα που προσέχει τα παιδιά δεν έχουμε κάθε μέρα, αφού βάσει νόμου δεν την χρειαζόμαστε, τη φωνάζουμε όταν ο αριθμός των παιδιών ξεπερνά τα 6-7 (ενώ εξακολουθούμε να μην είμαστε υποχρεωμένοι) για να είναι πιο σίγουροι οι γονείς, και ειδικά οι γονείς του πάρτυ που είναι στον πάνω όροφο και δεν έχουν συνεχή επαφή...

4. Όταν λέμε απεριόριστο χυμό εννοούμε ότι χρεωνόμαστε πολλά κουτιά χυμό, όχι μόνο 5, και μπισκότα δεν δίνουμε ένα στον καθένα, έχουν κι αυτά το κόστος τους...

5. Η τούρτα που είναι μέσα στην τιμή είναι 3,5 κιλά και η παράσταση, μια τούρτα μπορεί άνετα να φτάσει τα 60 ευρώ, οπότε οι υπόλοιπες παροχές θα πρέπει να καλυφθούν από τα υπόλοιπα 115. Για βάλτε τα κάτω.... (υπάλληλοι, ρεύματα, ροφήματα, μπισκότα...)

6. Η τιμή που έδωσα δεν συμπεριλαμβάνει μπουφέ. Αν οι γονείς θελήσουν και φαγητό εννοείται πως θα το χρεωθούν έξτρα. Αν θεωρούν πως το catering με το οποίο συνεργαζόμαστε δεν τους συμφέρει οικονομικά, μπορούν πάντα να φέρουν κάτι δικό τους (αρκεί να μην είναι μαγειρευτό φαγητό).

7. Όσο για τις κοπέλες, νομίζω ότι το έχουμε αναλύσει παρακάτω αρκετά, δεν ξέρω τι γίνεται σε άλλους παιδότοπους, μπορεί όντως να περιφέρονται χωρίς να κάνουν κάτι, αλλά στην ουσία όμως δεν είναι και υποχρεωμένες να κάνουν κάτι άλλο εκτός από το να επιβλέπουν. Δηλαδή να φροντίζουν να ακολουθούνται οι κανόνες για τα παιχνίδια (δεν τρώμε μέσα στις κατασκευές, δεν χτυπιόμαστε, δεν μπάινουμε με παππούτσια, δεν σκαρφαλώνουμε παντού κλπ). Τι άλλο πρέπει να κάνει;

8. Για την καθαριότητα δεν μπορώ να απαντήσω για όλους τους παιδότοπους, ο καθένας κάνει ό,τι μπορεί για το μαγαζί του, άλλοι καθαρίζουν άλλοι όχι :)

9. Τέλος, η μουσική θα πρέπει να είναι και λίγο δυνατή, ειδικά στα πάρτυ που έχει κόσμο, εδώ για καφέ πάμε και δεν σταυρώνουμε κουβέντα, πόσο μάλλον σε ένα παιδικό πάρτυ που τα ουρλιαχτά καλύπτουν τα πάντα :)

 

Ελπίζω να σας κάλυψα με την απάντησή μου, για οτιδήποτε άλλο είμαι εδώ :)

 

Καταρχήν να διευκρινήσω ότι απλώς κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου, έχοντας στο μυαλό μου τους παιδότοπους που έχω πάει εγώ και όχι βέβαια τον δικό σας.

Να κάνω κάποιες ερωτήσεις με όλη την καλή διάθεση (για τον δικό σας αυτή τη φορά παιδότοπο): τις υπόλοιπες μέρες που δεν κάνετε πάρτυ, δεν μαζεύονται πάνω από 6-7 παιδιά μαζί με άλλους τόσους τουλάχιστον γονείς; Δεν βγαίνουν λοιπόν καμιά 15αριά άτομα συνολικά στο χώρο του παιδότοπου; Οπότε, πάλι δεν χρειάζεται κάποιος στην κουζίνα και κάποιος να σερβίρει και να μαζεύει τα τραπέζια; Γιατί να φέρετε κάποιον επιπλέον για ένα μικρό πάρτυ των 20 ατόμων από τη στιγμή που περιλαμβάνει μόνο καφέδες, χυμούς και την τούρτα;

 

Από εκεί και πέρα σας εξέθεσα παράπονα που έχω συνήθως στους παιδότοπους (γιατί αυτό είχατε ρωτήσει στο αρχικό ποστ).

-Η υπερβολικά δυνατή μουσική λοιπόν, είναι κάτι που συναντώ συχνά (σε πάρτυ). Και πιστέψτε με, από την πλευρά του καλεσμένου, μόνο καλή εντύπωση δεν κάνει, να είναι τέρμα η μουσική και να ενοχλούνται και γονείς και (μικρά) παιδιά. Δεν καλύπτει την βαβούρα. Απλώς συνυπάρχει βαβούρα από τις φωνές + οχλαγωγία από τη μουσική και την προσπάθεια όλων να μιλούν δυνατά για να ακουστούν... Πρέπει να υπάρχει ένα μέτρο. Ειδικά σε έναν παιδότοπο που είχα πάει πρόσφατα, όλοι είχαν δυσαρεστηθεί με τα "ντεσιμπέλ", αλλά ο υπεύθυνος του σταθμού δεν έδειχνε να το συνειδητοποιεί. Ούτε σε κλαμπ να είχαμε πάει...

-Η καθαριότητα είναι κάτι που επίσης συνήθως δεν υπάρχει, πλην ελάχιστων εξαιρέσεων. Και είναι ένας λόγος που θα με κάνει να ξαναπάω ή όχι σε έναν παιδότοπο.

- Το να μην υπάρχει οπτική επαφή με τα παιδιά είναι επίσης ένα σημαντικό γεγονός και θα το χρησιμοποιήσω σαν κριτήριο για την επιλογή παιδότοπου, ειδικά τώρα που μου λέτε για τις κοπέλες ότι δεν είναι και απαραίτητη από το νόμο η ύπαρξή τους.

- Όσο για τις κοπέλες, έχω την απαίτηση, όταν υπάρχουν, να προσέχουν- πέρα από το αν θα βγουν τα μπαλάκια από τη θέση τους και αν θα φέρει κανένα τα πατατάκια μέσα- και τη σωματική ακεραιότητα των παιδιών. Αν δουν κάποιο πολύ επιθετικό ή να παίζει επικίνδυνα ή να μπαίνει στο χώρο που είναι τα πιο μικρά, να έχουν το νου τους να το σταματήσουν και να ειδοποιήσουν τους γονείς. Αλλιώς είναι πολύ πιο επικίνδυνο να νομίζεις ότι είναι κάποιος εκεί και επιβλέπει και στην ουσία αυτός να προσέχει όλα τα άλλα (βλ.φαγητό, παπούτσια, μπαλάκια κτλ) εκτός από τα ίδια τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

3. Κοπέλα που προσέχει τα παιδιά δεν έχουμε κάθε μέρα, αφού βάσει νόμου δεν την χρειαζόμαστε, τη φωνάζουμε όταν ο αριθμός των παιδιών ξεπερνά τα 6-7 (ενώ εξακολουθούμε να μην είμαστε υποχρεωμένοι) για να είναι πιο σίγουροι οι γονείς, και ειδικά οι γονείς του πάρτυ που είναι στον πάνω όροφο και δεν έχουν συνεχή επαφή...

 

Μάλλον δεν ξέρεις καλά το νόμο κι έχεις και μαγαζί.

 

2. Ο υπεύθυνος του παιδότοπου οφείλει να διασφαλίζει ότι σε κάθε παιδότοπο θα απασχολείται απαραίτητα τουλάχιστον ένα άτομο, ανά 25 παιδιά, το οποίο θα είναι υπεύθυνο για την επίβλεψή τους. Το πρόσωπο αυτό θα διαθέτει απαραίτητα βιβλιάριο υγείας που προβλέπεται από τις διατάξεις άρθρου 14 της Αιβ/8577/1983 (ΦΕΚ Β΄ 526) Υγειονομικής Διάταξης, όπως τροποποιήθηκε και

ισχύει» (ΦΕΚ Β΄ 665) και δεν πρέπει να έχει καταδικασθεί σε ένα από τα αδικήματα που αναφέρονται στο άρθρο 7 παρ. 2 περ. α4 της παρούσας.

 

http://www.elinyae.gr/el/lib_file_upload/1364b_07.1191572250439.pdf

 

Πως ακριβώς βγάζεις το συμπέρασμα ότι βάσει νόμου δεν είσαι υποχρεωμένη να έχεις άτομο μέσα στον παιδότοπο κάθε μέρα?

Ο νόμος λέει ξεκάθαρα ένα άτομο ανα 25 παιδιά. Δεν λέει ΠΟΥΘΕΝΑ ότι πρέπει να ξεπεράσεις τα 6-7 παιδιά για να φωνάξεις τον υπάλληλο να δουλέψει.

Σε ποιο νόμο βασίζεσαι και λες ότι πάνω από 6-7 παιδιά πρέπει να έχεις άτομο?

Έστω κι ένα παιδί να υπάρχει μέσα, οφείλεις να έχεις άτομο. Αν ξεπερνάς τα 25 παιδιά πρέπει να έχεις 2 άτομα.

Επίσης λέει ξεκάθαρα ότι το άτομο αυτό είναι υπεύθυνο για την επίβλεψή τους.

 

Θέλεις να μου πεις ότι αν έρθει έλεγχος στο μαγαζί σου και δει 5 παιδιά μέσα ΧΩΡΙΣ άτομο να τα επιβλέπει είσαι νόμιμη???????????

 

Επίσης έχω μια απορία.................πως ορίζεις την έννοια της επίβλεψης?

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα της ευθύνης για τα παιδιά, οφείλω να σας πληροφορήσω πως, σύμφωνα με το νόμο, η ευθύνη είναι όλη των γονιών

 

Μάλλον δεν ξέρεις καλά το νόμο κι έχεις και μαγαζί.

 

 

 

http://www.elinyae.gr/el/lib_file_upload/1364b_07.1191572250439.pdf

 

Πως ακριβώς βγάζεις το συμπέρασμα ότι βάσει νόμου δεν είσαι υποχρεωμένη να έχεις άτομο μέσα στον παιδότοπο κάθε μέρα?

Ο νόμος λέει ξεκάθαρα ένα άτομο ανα 25 παιδιά. Δεν λέει ΠΟΥΘΕΝΑ ότι πρέπει να ξεπεράσεις τα 6-7 παιδιά για να φωνάξεις τον υπάλληλο να δουλέψει.

Σε ποιο νόμο βασίζεσαι και λες ότι πάνω από 6-7 παιδιά πρέπει να έχεις άτομο?

Έστω κι ένα παιδί να υπάρχει μέσα, οφείλεις να έχεις άτομο. Αν ξεπερνάς τα 25 παιδιά πρέπει να έχεις 2 άτομα.

Επίσης λέει ξεκάθαρα ότι το άτομο αυτό είναι υπεύθυνο για την επίβλεψή τους.

 

Θέλεις να μου πεις ότι αν έρθει έλεγχος στο μαγαζί σου και δει 5 παιδιά μέσα ΧΩΡΙΣ άτομο να τα επιβλέπει είσαι νόμιμη???????????

 

Επίσης έχω μια απορία.................πως ορίζεις την έννοια της επίβλεψης?

 

Νομίζω το ΦΕΚ τα λέει ξεκάθαρα!

Επίσης δεν διαβάζω πουθενά περί ευθύνης γονέων...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το ΦΕΚ τα λέει ξεκάθαρα!

Επίσης δεν διαβάζω πουθενά περί ευθύνης γονέων...:rolleyes:

 

Κοίτα ekavi η λέξη "επίβλεψη" είναι ας το πω διφορούμενη. 1 άτομο για 25 παιδιά είναι αν μη τι άλλο αστείο. Δεν μπορεί ένα άτομο να προσέξει 25 παιδιά.

Και υπάρχουν και γονείς που παρκάρουν τα παιδιά τους στον παιδότοπο και θεωρούν ότι οι κοπέλες πρέπει να κάνουν baby sitting..... άλλη κουβέντα αυτή.

 

Αλλά το να σου λένε ότι δεν είναι υποχρεωμένοι να έχουν άτομο μέσα στις κατασκευές εκτός αν έχουν πάνω από 6-7 παιδιά......:confused::confused::confused::confused: αυτό πάλι είναι καινούργιο. Εκτός αν έχει αλλάξει ο νόμος και δεν το ξέρω.

 

Επίσης το σχόλιο περί δυνατής μουσικής και τα ουρλιαχτά των παιδιών..............pathetic (προσωπική μου άποψη).

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοίτα ekavi η λέξη "επίβλεψη" είναι ας το πω διφορούμενη. 1 άτομο για 25 παιδιά είναι αν μη τι άλλο αστείο. Δεν μπορεί ένα άτομο να προσέξει 25 παιδιά.

Και υπάρχουν και γονείς που παρκάρουν τα παιδιά τους στον παιδότοπο και θεωρούν ότι οι κοπέλες πρέπει να κάνουν baby sitting..... άλλη κουβέντα αυτή.

 

Αλλά το να σου λένε ότι δεν είναι υποχρεωμένοι να έχουν άτομο μέσα στις κατασκευές εκτός αν έχουν πάνω από 6-7 παιδιά......:confused::confused::confused::confused: αυτό πάλι είναι καινούργιο. Εκτός αν έχει αλλάξει ο νόμος και δεν το ξέρω.

 

Harlow ναι, έχετε δίκιο ως επί το πλείστον.. ο καθένας ερμηνεύει την επίβλεψη όπως τον συμφέρει μάλλον... Επίβλεψη σε απλά ελληνικά σημαίνει "έλεγχος αν όλα γίνονται σωστά", οπότε δεν έχει να κάνει ούτε με το baby sitting, ούτε η κοπέλα πρέπει να κάθεται να παίζει με το παιδί που δεν θέλει να παίξει με τα υπόλοιπα κλπ...

Για τα 6-7 παιδιά, είπα ότι έτσι δουλεύουμε στον δικό μας παιδότοπο, επειδή θεωρούμε ότι αυτό που προβλέπει ο νόμος είναι όντως αστείο. Ένα άτομο για 25 παιδιά....όλοι πήγαμε σχολείο και ξέρουμε αν και πώς λειτουργεί αυτό....Δεν είπα ότι είμαστε υποχρεωμένοι στα 6-7 παιδιά να βάζουμε κοπέλα, είπα ότι εμείς έτσι το δουλεύουμε. Υποχρεωμένοι είμαστε αν τα παιδιά είναι πάνω από 25.

Η υπηρεσία του baby sitting υπάρχει σε μας, να αφήσει κάποιος το παιδί του για κάποιες ώρες και να φύγει, αλλά θα χρεωθεί εννοείται παραπάνω και εκεί την ευθύνη την έχουμε όλη εμείς.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα ekavi η λέξη "επίβλεψη" είναι ας το πω διφορούμενη. 1 άτομο για 25 παιδιά είναι αν μη τι άλλο αστείο. Δεν μπορεί ένα άτομο να προσέξει 25 παιδιά.

Και υπάρχουν και γονείς που παρκάρουν τα παιδιά τους στον παιδότοπο και θεωρούν ότι οι κοπέλες πρέπει να κάνουν baby sitting..... άλλη κουβέντα αυτή.

 

Αλλά το να σου λένε ότι δεν είναι υποχρεωμένοι να έχουν άτομο μέσα στις κατασκευές εκτός αν έχουν πάνω από 6-7 παιδιά......:confused::confused::confused::confused: αυτό πάλι είναι καινούργιο. Εκτός αν έχει αλλάξει ο νόμος και δεν το ξέρω.

 

Συμφωνώ!

 

αλλά ακόμα και να άλλαξε ο νόμος, θα έλεγε συγκεκριμένο νούμερο. τι πάει να πει 6-7...

Link to comment
Share on other sites

Harlow ναι, έχετε δίκιο ως επί το πλείστον.. ο καθένας ερμηνεύει την επίβλεψη όπως τον συμφέρει μάλλον... Επίβλεψη σε απλά ελληνικά σημαίνει "έλεγχος αν όλα γίνονται σωστά", οπότε δεν έχει να κάνει ούτε με το baby sitting, ούτε η κοπέλα πρέπει να κάθεται να παίζει με το παιδί που δεν θέλει να παίξει με τα υπόλοιπα κλπ...

Για τα 6-7 παιδιά, είπα ότι έτσι δουλεύουμε στον δικό μας παιδότοπο, επειδή θεωρούμε ότι αυτό που προβλέπει ο νόμος είναι όντως αστείο. Ένα άτομο για 25 παιδιά....όλοι πήγαμε σχολείο και ξέρουμε αν και πώς λειτουργεί αυτό....Δεν είπα ότι είμαστε υποχρεωμένοι στα 6-7 παιδιά να βάζουμε κοπέλα, είπα ότι εμείς έτσι το δουλεύουμε. Υποχρεωμένοι είμαστε αν τα παιδιά είναι πάνω από 25.

Η υπηρεσία του baby sitting υπάρχει σε μας, να αφήσει κάποιος το παιδί του για κάποιες ώρες και να φύγει, αλλά θα χρεωθεί εννοείται παραπάνω και εκεί την ευθύνη την έχουμε όλη εμείς.

 

Πάνω από 25 παιδιά είστε υποχρεωμένοι να έχετε 2 άτομα.

Μέχρι 25 παιδιά πρέπει να έχετε 1 άτομο.

 

Από το 1ο παιδί.

 

Εσείς δεν έχετε κανένα ατόμο μέχρι να φτάσετε τα 6-7 παιδιά, πράγμα το οποίο είναι παράνομο. οκ εσείς έτσι λειτουργείτε.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Για τα 6-7 παιδιά, είπα ότι έτσι δουλεύουμε στον δικό μας παιδότοπο, επειδή θεωρούμε ότι αυτό που προβλέπει ο νόμος είναι όντως αστείο. Ένα άτομο για 25 παιδιά....όλοι πήγαμε σχολείο και ξέρουμε αν και πώς λειτουργεί αυτό....Δεν είπα ότι είμαστε υποχρεωμένοι στα 6-7 παιδιά να βάζουμε κοπέλα, είπα ότι εμείς έτσι το δουλεύουμε. Υποχρεωμένοι είμαστε αν τα παιδιά είναι πάνω από 25.

 

 

Λάθος, σύμφωνα με το παραπάνω ΦΕΚ υποχρεούστε να έχετε ένα άτομο ανά 25 παιδιά! Από 26 μέχρι και 50 υποχρεούστε για 2 άτομα...

 

Επίσης εσείς δεν κατάλαβα πως λειτουργείτε. Παίρνετε τηλέφωνο την κοπέλα να έρθει μόλις δείτε να έρχονται 6-7 παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

Για να διευκολύνω τη συζήτηση και μόνο, η nandiagr εννοεί ότι όταν υπάρχουν 6-7 παιδάκια, η κοπέλα που κάνει καφέδες επιτηρεί και τα μικρά. Φαντάζομαι ότι είναι κυρίως με τα παιδιά, τα αφήνει μόνα τους για να φτιάξει καφέ και ξαναπηγαίνει. Νομίζω ότι τυπικα ό παιδότοπος έτσι είναι καλυμένος.

Link to comment
Share on other sites

Για να διευκολύνω τη συζήτηση και μόνο, η nandiagr εννοεί ότι όταν υπάρχουν 6-7 παιδάκια, η κοπέλα που κάνει καφέδες επιτηρεί και τα μικρά. Φαντάζομαι ότι είναι κυρίως με τα παιδιά, τα αφήνει μόνα τους για να φτιάξει καφέ και ξαναπηγαίνει. Νομίζω ότι τυπικα ό παιδότοπος έτσι είναι καλυμένος.

 

Όχι, εννοώ ότι όταν τα παιδάκια είναι 6-7 φωνάζω κοπέλα να κάθεται με τα μικρά (όταν είναι λίγα τα επιτηρώ εγώ) κι εγώ κάνω τις έξω δουλειές (εξυπηρέτηση γονιών, μιλάω με τα παιδάκια που είναι έξω από τις κατασκευές, μιλάω με τους γονείς, καφέδες, σέρβις κλπ), οπότε στην ουσία στα 6-7 παιδάκια και πάνω είμαστε 2, απλώς η μια είναι αποκλειστικά για τα παιδιά και εγώ για όλα τα υπόλοιπα. Ο παιδότοπος έτσι δεν είναι μόνο τυπικά καλυμμένος αλλά και ουσιαστικά, εκτός κι αν είστε γονείς με υπερβολικές απαιτήσεις οπότε δεν θα είστε ποτέ ευχαριστημένοι ακόμα κι αν σας έχουμε μια κοπέλα για κάθε παιδί :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Λάθος, σύμφωνα με το παραπάνω ΦΕΚ υποχρεούστε να έχετε ένα άτομο ανά 25 παιδιά! Από 26 μέχρι και 50 υποχρεούστε για 2 άτομα...

 

Επίσης εσείς δεν κατάλαβα πως λειτουργείτε. Παίρνετε τηλέφωνο την κοπέλα να έρθει μόλις δείτε να έρχονται 6-7 παιδιά;

 

Όχι ekavi, δεν κάνω λάθος, αυτό ακριβώς εξηγώ σε τόσα ποστ :) Ένα άτομο για 25 παιδιά λέει ο νόμος. Εμείς λοιπόν στα 6-7 παιδιά φωνάζουμε και άλλη μια κοπέλα (εγώ ήδη δουλεύω εκεί!!). Η συγκεκριμένη κοπέλα εκτός του ότι μένει δίπλα στον παιδότοπο και έρχεται μέσα σε 10 λεπτά από την ώρα που της τηλεφωνώ, πολλές φορές είναι ήδη στο μαγαζί και είναι stand by οπότε μόλις είναι απαραίτητο πιάνει δουλειά.

Ναι, από 26 και πάνω πρέπει να είναι παραπάνω τα άτομα και αυτό ακριβώς κάνουμε, αλλά σπάνια έχουμε 50 παιδάκια, μέχρι 36 έχουμε φτάσει και είχαμε 2 κοπέλες μέσα και μια εγώ έξω που βοηθούσα αν και όποτε χρειαζόταν.

Link to comment
Share on other sites

Πάνω από 25 παιδιά είστε υποχρεωμένοι να έχετε 2 άτομα.

Μέχρι 25 παιδιά πρέπει να έχετε 1 άτομο.

 

Από το 1ο παιδί.

 

Εσείς δεν έχετε κανένα ατόμο μέχρι να φτάσετε τα 6-7 παιδιά, πράγμα το οποίο είναι παράνομο. οκ εσείς έτσι λειτουργείτε.

 

τι εννοείτε "κανένα άτομο"? εγώ δεν πιάνομαι???:) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδότοποι… μμμ.

-στην περιοχή μου υπήρχε παιδότοπος, μικρός μεν (στον παιχνιδοχώρο δεν χωρούσαν 25 παιδάκια) όμορφος δε. Άλλαξε δύο ιδιοκτήτες και έκλεισε.

Εγώ δεν πήγαινα γιατί :

-μου κόστιζε 7,5 ευρώ για ένα καφέ και 1 τοστ/πλαστικό κρουασάν με χυμό στην μικρή. Ο χυμός μικρός και no name. Αν η μικρή ζητούσε κάτι ακόμη, το 10 ευρω ήταν στάνταρ.

-δεν είχα παρέα καθώς η φίλη μου με συνομήλικο παιδί δεν ερχόταν – ο παιχνιδοχώρος είχε πολύ σκόνη, τα παιχνίδια θέλουν ειδική συντήρηση που δεν γίνεται κατά 90% και η μικρή της αναπνευστικό θέμα.

-κάπνιζαν όλοι μέσα (και εγώ καπνίζω, στο μπαλκόνι μου – εκεί που είναι τα παιδιά και ο χώρος κλειστός, άσχημο)

Τα γεννέθλια, 400 ευρώ? Για 30 άτομα? με πλαστικό φαγητό? Δεν έκανα ποτέ εκεί.

Και ρωτώ το εξής :

Φίλη μου έιχε καφέ – μοδάτο καφέ με χιλιάδες ευρώ για ανακαινήσεις – με άτομο στην κουζίνα, με σερβιτόρους στο ίκα, με προσωπική τους δουλειά και τον freddo 2 ευρώ. Επί χρόνια.

Ο παιδότοπος έχει ας πούμε προσωπικό + 1 άτομο για τα παιδιά.

Γιατί ο ένας μου στοίχιζε με το παιδί 3.5 ευρώ και άλλος 7.5? (στο παιδί υπολογίζω +1.5 ευρώ ένα χυμό, γιατί εκεί τα κρουσανάκια τα κερνούσαν με τον καφέ, οπότε της έδινα το δικό μου, και ήταν και από τον φούρνο της περιοχής)

Και υπάρχει και άλλος παιδότοπος, υπαίθριος, μέσα στα πλατάνια, με πολλάαααα φουσκωτά παιχνίδια και διάφορα μέσα στα δέντρα, κάπου στην Αλεξάνδρεια Ημαθείας, που πάει ξαδέρφη μου, όπου το παιδί είναι ΤΖΑΜΠΑ και πληρώνει ο γονιός μόνο τον καφέ του ή ότι καταναλώσει. Και φυσικά υπάρχουν και κοπέλες που προσέχουν τα παιδιά. Δεν θυμάμαι τι προσφέρουν στο παιδί (κάτι νομίζω - θα ρωτήσω)

Και το δουλεύει σαν καφέ δλδ, και σερβίρει και μεζέδες κτλ, και κάθε καλοκαίρι σκίζει. Μήπως αυτός έχει πιάσει το νόημα?

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ!

 

αλλά ακόμα και να άλλαξε ο νόμος, θα έλεγε συγκεκριμένο νούμερο. τι πάει να πει 6-7...

 

σωστά :) αλλά εγώ ποτέ δεν είπα ότι ο νόμος λέει για 6-7... εγώ είπα ότι έτσι το δουλεύουμε εμείς.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...