Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κόβεται το επίδομα των τριτέκνων?


NASIA

Recommended Posts

Μέσα σε αυτό το κατάπτυστο νομοσχέδιο το μοναδικό μέτρο που θα ισχύσει όχι από την αρχή του χρόνου αλλά από 1/11/2012 είναι οι περικοπές στα πολυτεκνικά επιδόματα!Ειλικρινά δεν έχω τι να πω για όλους αυτούς που είναι μέσα στην Βουλή και νομίζουν ότι έτσι σώζουν την χώρα..

 

Μα δεν θελουν να σωσουν τη χωρα.....Αλλα συμφεροντα εξυπηρετει αυτη η κατασταση....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 498
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

το επιδομα του δεκεμβριου θα δοθει?ολοκληρο ,μειωμμενο?γνωριζετε?

για το καινουργιο επιδομα στηρηξης που κανουμε αιτηση?γιατι μπερδευομαστε με ισοδυναμα ?

Link to comment
Share on other sites

το επιδομα του δεκεμβριου θα δοθει?ολοκληρο ,μειωμμενο?γνωριζετε?

για το καινουργιο επιδομα στηρηξης που κανουμε αιτηση?γιατι μπερδευομαστε με ισοδυναμα ?

 

αν κατάλαβα καλά τα επιδόματα του ογά δεν τα πείραξαν (ακόμα),και τα επιδόματα στήριξης αφοράν τα μισθολόγια,δηλάδή αυτούς που πέρναν κάποια ειδικά μισθολόγια τους βάλαν ειδοδηματικά κριτήρια και τους μειώνουν κι άλλο το μισθό.δεν νομίζω ότι κάνεις κάπου αίτηση γι αυτό,εκεί που εργάζεσαι από εκεί θα γίνει η μείωση.ή μήπως κάνω λάθος?πάντως στην σελίδα του ογά όλα τα επιδόματα φαίνεται να συνεχίζουν να δίνονται όπως πριν.

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

αν κατάλαβα καλά τα επιδόματα του ογά δεν τα πείραξαν (ακόμα),και τα επιδόματα στήριξης αφοράν τα μισθολόγια,δηλάδή αυτούς που πέρναν κάποια ειδικά μισθολόγια τους βάλαν ειδοδηματικά κριτήρια και τους μειώνουν κι άλλο το μισθό.δεν νομίζω ότι κάνεις κάπου αίτηση γι αυτό,εκεί που εργάζεσαι από εκεί θα γίνει η μείωση.ή μήπως κάνω λάθος?πάντως στην σελίδα του ογά όλα τα επιδόματα φαίνεται να συνεχίζουν να δίνονται όπως πριν.

μακάρι να έχεις δίκιο αλλά πολύ φοβάμαι πως έχεις λάθος πάτερ φαμίλια που είσαι νσ μας διαφωτίσει?

Link to comment
Share on other sites

Επίδομα στήριξης τέκνων είναι πλέον τα χρήματα υπό την μορφή επιδόματος που θα παίρνουν οι οικογένειες.Δεν πρόκειται για πρόσθετο επίδομα.ΚΑΤΑΡΓΟΥΝΤΑΙ ολα τα υπόλοιπα επιδόματα(τριτέκνων,πολυτέκων,οικογενειακό επίδομα ΟΑΕΔ) και χορηγείται αυτό από εδώ και πέρα σύμφωνα με το εισόδημα της κάθε οικογένειας.

ΜΠΕΜΠΟΥΛΕΣ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίδομα στήριξης τέκνων είναι πλέον τα χρήματα υπό την μορφή επιδόματος που θα παίρνουν οι οικογένειες.Δεν πρόκειται για πρόσθετο επίδομα.ΚΑΤΑΡΓΟΥΝΤΑΙ ολα τα υπόλοιπα επιδόματα(τριτέκνων,πολυτέκων,οικογενειακό επίδομα ΟΑΕΔ) και χορηγείται αυτό από εδώ και πέρα σύμφωνα με το εισόδημα της κάθε οικογένειας.

 

Το αυτό κατάλαβα κ εγω.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Η διαίρεση με την κλίμακα ισοδυναμίας των μελών της οικογενειας

με έχει μπερδέψει.

 

πάτερ;

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Η διαίρεση με την κλίμακα ισοδυναμίας των μελών της οικογενειας

με έχει μπερδέψει.

 

πάτερ;

 

και εμενα.εχω καταλαβει τα ποσοστα αλλα σε ποιο εισοδημα,στο φορολογητεο ή στο δηλωθεν.αν καποιος εχει λιγο εισοδημα και του προσθετουν αναγκαστικα το τεκμαρτοσε ποιο εισοδημα θα γινει η διαιρεση?

 

 

 

και απο ποιο μηνα θα εφαρμοστει?γιατι κατι ακουσα πως θα ισχυσει απο 1/11/2012

 

καποιος που να δουλευει σε αυτο τον τομεα και να γνωριζει?

και που θα καταθεσουμε χαρτια και ποια

 

βγηκε μια αποφαση και ολα τα υπολοιπα στο ελεος του θεου!!

Link to comment
Share on other sites

Ο ΤΡΟΠΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΕΙΝΑΙ :

 

Για να υπολογίσει κανείς το ετήσιο εισόδημα που πρέπει να έχει προκειμένου να είναι μέσα στα εισοδηματικά κριτήρια που περιλαμβάνονται στο νέο Μνημόνιο, θα πρέπει να προχωρήσει στην εξής μαθηματική πράξη. Να διαιρέσει το ετήσιο εισόδημα του με συντελεστή 1,16 αν πρόκειται για μονογονεϊκή οικογένεια με ένα προστατεύομενο τέκνο, με συντελεστή 1,5 αν πρόκειται για οικογένεια (δύο γονείς) με 1 παιδί, με συντελεστή 1,66 αν πρόκειται για οικογένεια με 2 παιδιά, με συντελεστή 1,83 αν πρόκειται για οικογένεια με 3 παιδιά και με συντελεστή 2 αν πρόκειται για οικογένεια με 4 παιδιά.

ΜΠΕΜΠΟΥΛΕΣ

Link to comment
Share on other sites

Ο ΤΡΟΠΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΕΙΝΑΙ :

 

Για να υπολογίσει κανείς το ετήσιο εισόδημα που πρέπει να έχει προκειμένου να είναι μέσα στα εισοδηματικά κριτήρια που περιλαμβάνονται στο νέο Μνημόνιο, θα πρέπει να προχωρήσει στην εξής μαθηματική πράξη. Να διαιρέσει το ετήσιο εισόδημα του με συντελεστή 1,16 αν πρόκειται για μονογονεϊκή οικογένεια με ένα προστατεύομενο τέκνο, με συντελεστή 1,5 αν πρόκειται για οικογένεια (δύο γονείς) με 1 παιδί, με συντελεστή 1,66 αν πρόκειται για οικογένεια με 2 παιδιά, με συντελεστή 1,83 αν πρόκειται για οικογένεια με 3 παιδιά και με συντελεστή 2 αν πρόκειται για οικογένεια με 4 παιδιά.

διαιρεις το δηλωθεν ή το φορολογητεο ειδοδημα?και απο ποτε θα ισχυσει ?τι πρεπει να κανουμε οι τριτεκνοι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απο 01-01-2013 καταργουνται τα τριτεκνικα και πολυτεκνικα επιδοματα που χορηγει ο ογα καθως και τιμιτικη συνταξη της πολυτεκνης μητερας και θα δωσει επιδομα στηρηξης τεκνων που αφορα και αυτους που εχουν απο παιδι και πανω με αιτηση τους .....

οπως καταλαβενεται για ενα μεγαλο χρονικο διαστημα (μπορει και χρονια.....αλωστε αυτο ειναι που θελει το κρατος...)κανεις δεν θα παρει τπτ .

πρεπει πρωτα να οριστει ο οργανισμοσ που θα αναλαβει να επεξεργαζεται και να πληρωνει αυτα τα επιδοματα και με δεδομενο οτι πολλες χιλιαδες οικογενειες θα τρεξουν να καταθεσουν τα χαρτια τους για να παρουν το επιδομα στηρηξης(και καλα θα κανουν) ...θα περασουν πολα χρονια μερχι να παρουν τελικα οσοι δικαιουνται κατι..οποτε εγω προσωπικα το εχω ειδη ξεχασει το πολυτεκνικο επιδομα και προσπαθω να δω πως θα μπορεσω να καλυψω τα 350 ευρω που επερνα το διμηνο και καλυπτα μεροσ απο το φροντηστηριο των αγγλικων που στελνω τα 3 παιδια μου ......αλλα μαλλων στην προσπαθεια θα μεινω.....:evil::evil::evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

Σε λιγο θα γραψω αναλυτικα τι ισχυει και τι οχι για τα επιδοματα ΟΓΑ αλλα και τα οικογενειακα επιδοματα στο μισθο

ανοιξα ολουσ τους νομους που αναφερονται στο πολυνομοσχεδιο πως καταργουνται και αντικαθηστουνται απο το επιδομα στιριξησ τεκνων,πουθενα δεν αναφερει πως καταργητεται το οικογενειακο επιδομα τησ μισθοδοσιας...ολοι οι νομοι αφορουν τα τριτεκνικα και πολυτεκνικα επιδοματα....βεβαια με αυτους που μας κυβερνουν ποτε δεν ξερουμε τι μας περιμενει...:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ανοιξα ολουσ τους νομους που αναφερονται στο πολυνομοσχεδιο πως καταργουνται και αντικαθηστουνται απο το επιδομα στιριξησ τεκνων,πουθενα δεν αναφερει πως καταργητεται το οικογενειακο επιδομα τησ μισθοδοσιας...ολοι οι νομοι αφορουν τα τριτεκνικα και πολυτεκνικα επιδοματα....βεβαια με αυτους που μας κυβερνουν ποτε δεν ξερουμε τι μας περιμενει...:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

Καταργούνται από το 2013 όλα ανεξαιρέτως τα οικογενειακά επιδόματα, καθώς και το πρόσθετο αφορολόγητο για κάθε προστατευόμενο τέκνο και στη θέση τους θα χορηγείται ένα επίδομα για κάθε οικογένεια με παιδιά, μέσω ΔΟΥ και βάσει εισοδηματικών κριτηρίων.

 

Το μέτρο αυτό, που προβλέπεται να αποφέρει 427 εκατ. ευρώ, βάσει του προσχεδίου του προϋπολογισμού, περιλαμβάνεται στο πακέτο των μέτρων των 13,5 δισ. και συζητήθηκε, σύμφωνα με κύκλους του ΥΠΟΙΚ, στις συναντήσεις με την τρόικα, που επιμένει να ζητά βαθύτερο μαχαίρι σε μισθούς-συντάξεις και επιδόματα.

 

Αυτό ανέφερε υψηλόβαθμο στέλεχος του υπουργείου Οικονομικών, μετά τη συνάντηση του πρωθυπουργού και του υπουργού Οικονομικών με την τρόικα, υποστηρίζοντας ότι το νέο σύστημα θα είναι «περισσότερο δίκαιο και πιο αποτελεσματικό», διότι θα εφαρμόζεται στοχευμένα, με βάση εισοδηματικά κριτήρια.

 

Το επίδομα αυτό θα χορηγείται στους δικαιούχους μέσω των Εφοριών και όχι μέσω ΟΓΑ, Νομαρχιών, κ.λπ., όπως έως σήμερα.

 

Παράλληλα, σύμφωνα με τον ίδιο παράγοντα, τα νέα φορολογικά μέτρα που σχεδιάζονται, και τα οποία δεν περιλαμβάνονται στο προσχέδιο του νέου προϋπολογισμού, θα ισχύσουν από την 1/1/2014 για τα εισοδήματα που θα αποκτηθούν το 2013.

 

Διευκρίνισε δε ότι από την αύξηση των ορίων ηλικίας κατά 2 έτη, θα εξαιρεθούν όσοι έχουν θεμελιώσει δικαίωμα με το νόμο Λοβέρδου, αλλά είπε ότι η εν λόγω αύξηση θα γίνει σε μία δόση.

 

Πώς θα χορηγείται το οικογενειακό επίδομα

 

Οικογένειες που πληρούν συγκεκριμένα εισοδηματικά και περιουσιακά στοιχεία θα λαμβάνουν άμεση εισοδηματική ενίσχυση από το υπουργείο Οικονομικών με βάση τα εισοδήματα που έχουν δηλώσει, αλλά και την αξία της περιουσίας τους.

 

Σύμφωνα με το σχέδιο που μελετά το υπουργείο Οικονομικών, το ενιαίο επίδομα που θα καταβάλλεται σε κάθε οικογένεια αναμένεται να καθορίζεται ως εξής:

 

 

  • για οικογενειακό εισόδημα έως 10.000 ευρώ θα καταβάλλεται το σύνολο του επιδόματος που θα προβλεφθεί για κάθε παιδί,

  • για εισόδημα από 10.000 έως 20.000 ευρώ τα 2/3 του ποσού,

  • για εισόδημα από 20.000 έως 30.000 ευρώ το 1/3 του ποσού, ενώ για ετήσιο εισόδημα πάνω από 30.000 ευρώ δεν θα καταβάλλεται επίδομα.

Link to comment
Share on other sites

Καταργούνται από το 2013 όλα ανεξαιρέτως τα οικογενειακά επιδόματα, καθώς και το πρόσθετο αφορολόγητο για κάθε προστατευόμενο τέκνο και στη θέση τους θα χορηγείται ένα επίδομα για κάθε οικογένεια με παιδιά, μέσω ΔΟΥ και βάσει εισοδηματικών κριτηρίων.

 

Το μέτρο αυτό, που προβλέπεται να αποφέρει 427 εκατ. ευρώ, βάσει του προσχεδίου του προϋπολογισμού, περιλαμβάνεται στο πακέτο των μέτρων των 13,5 δισ. και συζητήθηκε, σύμφωνα με κύκλους του ΥΠΟΙΚ, στις συναντήσεις με την τρόικα, που επιμένει να ζητά βαθύτερο μαχαίρι σε μισθούς-συντάξεις και επιδόματα.

 

Αυτό ανέφερε υψηλόβαθμο στέλεχος του υπουργείου Οικονομικών, μετά τη συνάντηση του πρωθυπουργού και του υπουργού Οικονομικών με την τρόικα, υποστηρίζοντας ότι το νέο σύστημα θα είναι «περισσότερο δίκαιο και πιο αποτελεσματικό», διότι θα εφαρμόζεται στοχευμένα, με βάση εισοδηματικά κριτήρια.

 

Το επίδομα αυτό θα χορηγείται στους δικαιούχους μέσω των Εφοριών και όχι μέσω ΟΓΑ, Νομαρχιών, κ.λπ., όπως έως σήμερα.

 

Παράλληλα, σύμφωνα με τον ίδιο παράγοντα, τα νέα φορολογικά μέτρα που σχεδιάζονται, και τα οποία δεν περιλαμβάνονται στο προσχέδιο του νέου προϋπολογισμού, θα ισχύσουν από την 1/1/2014 για τα εισοδήματα που θα αποκτηθούν το 2013.

 

Διευκρίνισε δε ότι από την αύξηση των ορίων ηλικίας κατά 2 έτη, θα εξαιρεθούν όσοι έχουν θεμελιώσει δικαίωμα με το νόμο Λοβέρδου, αλλά είπε ότι η εν λόγω αύξηση θα γίνει σε μία δόση.

 

Πώς θα χορηγείται το οικογενειακό επίδομα

 

Οικογένειες που πληρούν συγκεκριμένα εισοδηματικά και περιουσιακά στοιχεία θα λαμβάνουν άμεση εισοδηματική ενίσχυση από το υπουργείο Οικονομικών με βάση τα εισοδήματα που έχουν δηλώσει, αλλά και την αξία της περιουσίας τους.

 

Σύμφωνα με το σχέδιο που μελετά το υπουργείο Οικονομικών, το ενιαίο επίδομα που θα καταβάλλεται σε κάθε οικογένεια αναμένεται να καθορίζεται ως εξής:

 

 

  • για οικογενειακό εισόδημα έως 10.000 ευρώ θα καταβάλλεται το σύνολο του επιδόματος που θα προβλεφθεί για κάθε παιδί,

  • για εισόδημα από 10.000 έως 20.000 ευρώ τα 2/3 του ποσού,

  • για εισόδημα από 20.000 έως 30.000 ευρώ το 1/3 του ποσού, ενώ για ετήσιο εισόδημα πάνω από 30.000 ευρώ δεν θα καταβάλλεται επίδομα.

δηλαδη το 2013 θα καταργηθουν τα επιδοματα και οσοι πληρουν τα κριτηρια θα παρουν καποιο επιδομα μεσω εφοριας(δηλαδη θα πληρωνουν λιγοτερο φορο* ή θα το παιρνουν μηνιαια?)θα παρουν το επιδομα αλλα το 2014?

 

αυτο εννοειται τελικα ή το 2013 θα παρουν καποιο επιδομα και 2014 θα παρουν και καποιο αλλο?

 

πολυ μπερδεμα τελικα!!!

 

ευχαριστουμε ΠΑΤΕΡ ΦΑΜΙΛΙΑ!!

 

* αυτοι που πληρουν αυτα τα κριτηρια δεν εχουν φορο μαλλον θα τους τα επιστρεψουν

και χωρις να γνωριζω βεβαια δεν νομιζω να υπαρχει τριτεκνος και πανω που να εχει τοσο εισοδημα γιατι λογο τεκμαρτου θα εχουν ανεβει στο εισοδημα και ας μην το δηλωνουν(μονο με το αυτοκινητο και το σπιτι)

 

 

να σας πω και την γνωμη μου σε αυτο το μετρο παροτι πιανει και εμενα ειμαι υπερ στο να κοπει εντελως και να μην εχει ουτε κριτηρια ,ουτε εισοδηματα.γιατι παλι οι ελευθεροι επαγγελματιες οι δικηγοροι οι γιατροι και οι εισοδηματιες που δεν δηλωνουν ποτε τα ειδοσηματα τους παλι αυτοι τελικα θα το παιρνουν

Link to comment
Share on other sites

οπως ψηφιστικε στο πολυνομοσχεδιο της τεταρτης ΑΡΘΡΟ 63Ι παραγραφος ΙΑ εδαφιο ΙΑ2 σελ 80

 

 

 

IA.2.

ΕΝΙΑΙΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΣΤΗΡΙΞΗΣ ΤΕΚΩΝ

1.

Θεσπίζεται ενιαίο επίδομα στήριξης τέκνων, το ο-

ποίο αντικαθιστά τα καταργού

μενα με τις υποπεριπτώ-

σεις

12 και 14 της παρούσας διάταξης οικογενειακά επι-

δό

ματα.

2....

.....

12.

Οι παράγραφοι 1 και 4 του άρθρου 63 του ν. 1892/

1990

και η παράγραφος 1 του άρθρου 1 του ν. 3454/

2006,

όπως τροποποιήθηκαν και ισχύουν, καθώς και η

κατ

ʼ εξουσιοδότηση εκδοθείσα νομοθεσία, καταργούνται

από

1.11.2012.

13.

Η παράγραφος 3 του άρθρου 21 του ν. 4025/2011

και η παράγραφος

22 του άρθρου 27 του ν. 4052/2012, ό-

πως τροποποιήθηκαν και ισχύουν

, καταργούνται από

1.1.2013.

14.

Το άρθρο 63 του ν. 1892/1990, η παράγραφος 1 του

άρθρου

1 του ν. 3454/2006, το άρθρο 6 του ν. 3631/2008,

τα άρθρα

42 και 43 του ν. 3918/2011, όπως τροποποιήθη-

καν και ισχύουν

, παύουν να ισχύουν από την έναρξη ε-

φαρ

μογής της παρούσας διάταξης, όσο αφορά στη χο-

ρήγηση και καταβολή των προϋφιστά

μενων οικογενεια-

κών επιδο

μάτων. Ομοίως καταργούνται και οι κατʼ εξου-

σιοδότηση των ανωτέρω υπουργικές αποφάσεις και κά

-

θε άλλη απόφαση

με την οποία ρυθμίζεται η καταβολή

των επιδο

μάτων που αντικαθίστανται με το ενιαίο επίδο-

μ

α στήριξης τέκνων.

15.

Κάθε διάταξη που αντίκειται στις διατάξεις της πα-

ρούσας υποπαραγράφου παύει να ισχύει από την έναρξη

εφαρ

μογής της, όσο αφορά στη χορήγηση και καταβολή

των προϋφιστά

μενων οικογενειακών επιδομάτων. Το α-

φορολόγητο ποσό της παρ

.2 του άρθρου 9 του ν.

2238/1994 (

Α΄151) αντικαθίσταται από το προβλεπόμενο

σε αυτή την υποπαράγραφο επίδο

μα από 1ης Ιανουαρίου

2013.

16.

Η εφαρμογή των διατάξεων της παρούσας υποπα-

ραγράφου άρχεται την

1.1.2013 εκτός αν ορίζεται άλ-

λως στις προηγού

μενες παραγράφους.

 

Δεν αναφέρει πουθενά τις διατάξεις του Ν.4024/2011 που ορίζει τα οικογενειακά επιδόματα των δημοσίων υπαλλήλων. Εξάλλου εκείνο δεν είναι επίδομα είναι οικογενειακή παροχή.

και πουθενα στο ιδιο πολυνομοσχεδιο στο αρθρο που αφορα τους δημοσιους υπαλληλουσ και τις καταργησεις καπιοων επιδοματων δεν αναφερει για την οικογενειακη παροχη..

με λιγα λογια αφορα μονο τα τριτεκνια-πολυτεκνικα επιδοματα

Link to comment
Share on other sites

πατερ φαμιλια,το ενα παιδι μου ειναι απο τον πρωτο γαμο,οποτε το επιδομα το δικαιουμαι εγω κ οχι ο β συζυγος μου.ανεργη κ χωρις περιουσια θα μου το δινουν ολοκληρο η θα παει βαση το εισοδημα του συζυγου μου?γι αυτες τις περιπτωσεις εχουν σκεφτει κατι?

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά και όσοι περιμένουμε ήδη δέκα μήνες τι γίνεται δεν θα πάρουμε τπτ ,ούτε την εφάπαξ παροχή των δύο χιλιάδων ,ούτε κανενα δίμηνο,?είναι δυνατον? ή μήπως θα τα πάρουμε ( ΈΣΤΩ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΆ)και μετά από 1/1/13 πρέπει να πάμε στις ΔΟΥ?και πάλι αιτησεις ,και πάλι αναμονη,τώρα που φτάσαμε τόσο κοντά για να τα πάρουμε?

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά και όσοι περιμένουμε ήδη δέκα μήνες τι γίνεται δεν θα πάρουμε τπτ ,ούτε την εφάπαξ παροχή των δύο χιλιάδων ,ούτε κανενα δίμηνο,?είναι δυνατον? ή μήπως θα τα πάρουμε ( ΈΣΤΩ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΆ)και μετά από 1/1/13 πρέπει να πάμε στις ΔΟΥ?και πάλι αιτησεις ,και πάλι αναμονη,τώρα που φτάσαμε τόσο κοντά για να τα πάρουμε?

 

ποιος θα μας ενημερώσει για το τι πρέπει να κάνουμε? ο ανταποκριτης εδώ δεν γνωρίζει λεει τπτ,δεν τους ήρθε ενημέρωσει.κανένας δεν ενδριαφέρεται για τίποτα.Ωρες -ώρες με πνίγει η οργή δεν έχουν κανένα δικαίωμα να στερήσουν απο τον ελληνικό λαο την αξιοπρέπεια του,την υπερηφάνεια του ,πρέπει κάτι να γίνει να ξεσηκωθούμε όλοι .Τελικά μόνο οι υπάλληλοι της βουλής ήταν τα μαγκάκια ,και εμείς οι υπόλοιποι τι? οι

μ@@@κες που τα δεχώμαστε όλα αμάσητα

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

ποιος θα μας ενημερώσει για το τι πρέπει να κάνουμε? ο ανταποκριτης εδώ δεν γνωρίζει λεει τπτ,δεν τους ήρθε ενημέρωσει.κανένας δεν ενδριαφέρεται για τίποτα.Ωρες -ώρες με πνίγει η οργή δεν έχουν κανένα δικαίωμα να στερήσουν απο τον ελληνικό λαο την αξιοπρέπεια του,την υπερηφάνεια του ,πρέπει κάτι να γίνει να ξεσηκωθούμε όλοι .Τελικά μόνο οι υπάλληλοι της βουλής ήταν τα μαγκάκια ,και εμείς οι υπόλοιποι τι? οι

μ@@@κες που τα δεχώμαστε όλα αμάσητα

 

Βρε παιδιά, εγώ γέννησα τέλη Ιουλίου του 2011 κ κατέθεσα τα χαρτιά μου στον ανταποκριτή στο ΚΕΠ. Τον Οκτώβρη μου ζήτησαν τα δικαιολογητικά της παραμονής και τα κατέθεσα. ΦΕΤΟΣ το Σεπτέμβρη μου ζήτησαν εξτρα το εκκαθαριστικό του 2012. (φυσικά μέχρι τώρα δεν έχουμε πάρει τίποτα). Το κατέθεσα άμεσα. Την προηγούμενη εβδομάδα ενημερώθηκα μέσα απ'τον ΟΓΑ, ότι όσοι κατέθεσαν επιπλέον δικαιολογητικά που τους ζητήθηκαν, προσωρινά δεν θα πληρωθούν γιατί περιμένουν "εντολες & διευκρινίσεις"... Και λέω εγω τώρα: θα τα παρουμε κάποια στιγμή τελικά αναδρομικά, αφού τα νέα μετρα ισχύουν από 1/1/13? ή 8α πάρουμε τελικά τα @? Έξαλλη έχω γίνει!!

Link to comment
Share on other sites

τελικά έχουμε κανένα νέο για το τι θα πάθουμε?αν θα εισπράξουμε ποτέ τιποτα και από ποια υπηρεσια?

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

λοιπον κοριτσια απο τον ΟΓΑ θεσ/νικη πεφτει το δουλεμα του αιωνα ,έχει πανω απο δυο μηνες που λενε οτι εξετάζουν τις αιτησεις του 01/12,και σημερα το πρωι που εβγαλα γραμμη μου ειπε η υπάλληλος οτι την προηγουμενη εβδομαδα ξεκίνησαν το 01/12.ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΜΗΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΤΑΓΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΝΕ ΣΕ ΠΟΙΟ ΜΗΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΤΟ ΔΕΚΕΜΒΡΗ?

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...