Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΣΑΚΧΑΡΟ ΝΗΣΤΕΙΑΣ


Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα,

Είμαι στην 30 εβδομάδα της κύησης μου, και μετά από την κλασική καμπύλη σακχάρου είμαι σε διατροφή και μετρώ με το μηχανάκι σακχάρου 2 φορές την ημέρα (νηστική και μια ώρα μετά φαγητού).

Ο Μ.Ο νηστείας μου εδώ και 2 βδομάδες είναι 93 και Μ.Ο μετά 1 ώρα από φαγητό 108 .

 

Ο γυναικολόγος μου , μου είπε ότι πρέπει να έχω νηστείας κάτω από 90 , ενώ η ενδοκρινολόγος που με παρακολουθεί μου είπε απλά να συνεχίσω την διατροφή και να με δεί την 33 βδομάδα, και ότι θα πρέπει να ανηυχήσω αν ανέβει η τιμή πέρα του 130 μετά την1 ωρα από το φαγητό.

 

έχει κανείς συναντήσει σας παρόμοια περίπτωση?...

είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη , και η αλήθεια είναι ότι είμαι πολύ αγχωμένη με το εν λόγω θέμα...

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ο ενδοκρινολόγος που σε παρακολουθεί είναι εξειδικευμένος σε περιπτώσεις διαβήτη κύησης?

Εκανα διαβήτη κύησης και στις δύο εγκυμοσύνες μου, έκανα και ινσουλίνη.

Αυτό που ξέρω κι εγώ είναι ότι το πρωινό σάκχαρο πρέπει να είναι κάτω από 90.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

εχω περασει ακριβως την ιδια κατασταση και ολα πηγαν καλα...προσπαθησε να μην ανυσηχεις και ρωτα με οτι θελεις....

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ,

Πως το αντιμετώπισες?

Χρειάστηκε να κάνεις ινσουλίνη?

Η ενδοκρινολόγος μου ασχολείται με τον διαβήτη κύησης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο ενδοκρινολόγος που σε παρακολουθεί είναι εξειδικευμένος σε περιπτώσεις διαβήτη κύησης?

Εκανα διαβήτη κύησης και στις δύο εγκυμοσύνες μου, έκανα και ινσουλίνη.

Αυτό που ξέρω κι εγώ είναι ότι το πρωινό σάκχαρο πρέπει να είναι κάτω από 90.

 

η ενδοκρινολόγος μου ασχολείται με διαβήτη κυησης.

από την εμπειρία σου, τι τιμές είχες και έκανες ινσουλίνη?

Link to comment
Share on other sites

η ενδοκρινολόγος μου ασχολείται με διαβήτη κυησης.

από την εμπειρία σου, τι τιμές είχες και έκανες ινσουλίνη?

 

 

αφού ειναι εξειδικευμένη η ενδοκρινολόγος σου να ακολουθείς τις συμβουλες της, μη σε αγχώνουμε εμείς εδώ, η κάθε περίπτωση ειναι διαφορετική

εγώ (αρχικά) ειχα φυσιολογικές τιμές σακχάρου, αλλά η καμπύλη που έκανα έδειξε ότι υπάρχει πρόβλημα, οι πρωινές μου τιμές ήταν γύρω στο 85, τον τελευταίο μήνα ανεβηκαν αρκετά, πάνω από 100 και εκεί ανησυχούσε ο ενδοκρινολόγος μου. στην πρωτη μου εγκυμοσύνη να φανταστείς έκανα σχεδόν 200 μονάδες ινσουλίνης την ημέρα, ενώ στη δεύτερη εγκυμοσύνη μόνο 24.

μην ανησυχείς, σε καλό επίπεδο είσαι, απλά πρόσεχε όσο μπορείς τη διατροφή σου

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κ απο μενα !

 

Αυτο το ζαχαρο ειλικρινα...με εχει ριξει πολυ ψυχολογικα!

 

Κανω μετρησεις γλυκοζηλιωμενης αιμοσφαιρινης κ απο 5,8 επεσε στο 5,0 με ορια 4,2-6,2.

Κανω μετρησεις με το μηχανακι στο σπιτι το οποιο κατα τη γνωμη μου βγαζει αλλα ντι αλλων κ παντα τα πρωινα ειμαι μεταξυ 92-104. Οσες φορες μετρηθηκα πρωι κ καπακι στο εργαστηριο βγαινει τεραστια διαφορα ! Γι απαραδειγμα στο σπιτι μια φορα 110 κ στο εργαστηριο 87 ενω αλλες φορες στο σπιτι με τις παραπανω μετρησεις κ στο εργαστηριο απο 80-85 ! Μπαινω στο αυτοκινητο κ κατεβαινω εξω απο το μικροβιολογικο αρα δεν καιω κατι.

 

Γιατι λοιπον οι ενδοκρινολογοι δινουν βαση στα μαχανακια κ οχι στις μετρησεις εργαστηριου? πειραζει που δεν θελω να το δεχτω ?

 

Γιατι εφοσον ξερουμε οτι υπαρχει αποκλιση κ οκ φτανω 100 στη νηστεια(παντα με το μηχανακι) θεωρει οτι εχω ζαχαρο?

Για πιο λογο για 10 μοναδες πρεπει να κανω βραδυνη ινσουλινη ? κ αν αρχισουν οι υπογλυκαιμιες μετα τι γινεται ?

 

Γιατι δεν με καλυπτουν οι απαντησεις των ενδοκρινολογων? Μου φαινεται απλα οτι παιρνουν μιζες απο τηις εταιριες κ τιποτάλλο....

 

Γιατι ο ενας δινει την ταδε ινσουλινη κ παω σε αλλον για δευτερη γνωμη ..του λεω οτι εχω τις ταδε ινσουλινες στο σπιτι κ μου λεει δεν κανουν αυτες για μενα ?

Ποιον να πιστεψω ??

 

Ειναι οντως τοσο τραγικο το ζαχαρο στο μηχανακι στη νηστεια ?

Γιατι στο εργαστηριο ειμαι παντα στα φυσιολογικα ορια !

Οι μετρησεις μετα το φαγητο ειναι οκ !

 

Εχω νευρα εχω θυμωσει με τους γιατρους κ δεν ξερω τι να κανω ! Κανεις δεν σου λυνει τις αποριες απλα σου απαιτουν να ακολουθησεις το προγραμμα που σου βγαζουν !

 

Μπορει να με βοηθησει καποια ?

ειλικρινα εχω απογοητευτει δεν ειμαι ανευθυνη αλλα δεν θελω να παρω ινσουλινη οχι ακομα τουλαχιστον !

 

Αυτοι ειναι ιδιωτες γιατροι.

Θα μπορουσατε να μου συστησετε καποιον σε δημοσιο? να δω αν υπαρχει διαφορα στις αποψεις......

 

Ειμαι πολυ μπερδεμενη....

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημερα σας:D

Οντως αυτο το ζαχαρο νηστειας ειναι κατι που με προβληματιζει πολυ!!!Δεν ειμαι εγκυος αλλα επειδη εκανα μια παθολογικη καμπυλη μου επιβαλανε διαιτα και γυμναστικη για να πεσει και μετα εγκυμοσυνη.Το πρωινο παιδια φαινεται ανεβασμενο 100-105 γιατι μεσολαβει η νυχτα μαλλον τι αλλο να κανουμε για να πεσει?Γιατι το βραδυνο μου βγαινει 90-95 Με εχει προβληματισει και εμενα πολυ....:-(

28-06-2010 Αντιο αγγελουδι μου

Link to comment
Share on other sites

virgi καλημέρα

 

Έχεις απόλυτο δίκιο να τσαντίζεσαι και έχεις απόλυτο δίκιο να πιστεύεις ότι όλα γίνονται για κάποιο σκοπό. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι ζάχαρο νηστείας 100, με ζάχαρο νηστείας 85 που πρακτικά είναι μία μονάδα ινσουλίνης κάνει ζημιά στο έμβρυο. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη με ξεγέννησαν με καισαρική γιατί ξύπναγα με 95, 100 και μεταγευματικά είχα μεταξύ 80 - 110 αλλά φοβόντουσαν μήπως με την πίεση της γέννας πάθω κανά τρελό ζάχαρο και το μωρό υπογλυκαιμία! Τότε ήμουνα στο Μητέρα και ο γιατρός μου με είχε να με παρακολουθεί ενδοκρινολόγος από το 2ο μήνα κάθε 2 εβδομάδες και να σκάω 70άρια σε επισκέψεις και 40άρια σε ταινίες. Με είχαν τρομοκρατήσει ότι πρέπει να είμαι με πρωινό ζάχαρο μέχρι 95. Και με έβαλαν να κάνω μια βραδυνή ινσουλίνη για να κάνω το 100, 90!! Τώρα που ο γιατρός μου είναι στο Ρέα, μου λέει ότι εάν το πρωινό μου ζάχαρο ξεπεράσει το 105 αρκετές φορές να τους ενημερώσω και φυσικά να προσέχω την διατροφή μου! Μιλάμε για τον ίδιο γυναικολόγο!! Άλλαξαν ξαφνικά οι νοοτροπίες για το ζάχαρο κύησης?

Η Δαναη μου ήρθε 16-2-2008

Αντίο μεμπάκι 28-7-2010

Ο Τάσος μου ήρθε 22-8-2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...