Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βράδυ αγωνίας.....


Recommended Posts

Σήμερα είναι για μένα ένα βράδυ αγωνίας και άγχους...

Πριν από δυό εβδομάδες περίπου αντίκρυσα ένα θετικό τεστ εγκυμοσύνης..

Χωρίς να θέλω να προκαλέσω όλες αυτές τις κοπέλες που ζουν με την αγωνία του πότε θα έχουν ένα θετικό αποτέλεσμα , σας λέω ότι δεν χάρηκα....

Έχω ακόμα δύο παιδιά 10 και 7 χρονών και είχα πιστέψει ότι δε θα έκανα ποτέ άλλο...έχω χάσει πρόσφατα τη δουλειά μου και του συζύγου μου δεν πάει καλά , μένω σε ένα μικρό σπίτι που δεν χωράμε ήδη και νομίζω πως δεν έχω υπομονή για ακόμα ένα μωρό....

Παρόλα αυτά ,ούτε μία στιγμή δεν πέρασε από το μυαλό μου να διακόψω την κύηση και συνηθίζοντας στην ιδέα άρχισα να χαίρομαι, σκεπτόμενη την πιθανότητα να αποκτήσω μία κόρη που τόσο επιθυμώ, ή ένα τζούνιορ αντράκι ακόμα...

Δεν πρόλαβα να χαρώ πολύ γιατί το βράδυ της Κυριακής μου ήρθε λίγο αίμα...

"μερική αποκόλληση" μου είπαν (κάτι που μου είχε συμβεί και στο πρώτο μου παιδί, όπου έμεινα 2 μήνες στο κρεββάτι), και μου σύστησαν να μείνω ξαπλωμένη....

στον υπέρηχο δεν ακούστηκε ο καρδιακός πάλμος του παιδιού, καθώς ήταν ακόμα πολύ νωρίς....έτσι θα πάω αύριο για να μάθω αν η καρδούλα χτυπάει τελικά ή όχι....

έχω τόση αγωνία που τρελαίνομαι....είμαι μες στα νεύρα με πολλή κακή διάθεση ,φοβάμαι μήπως έκανα κακό στο σποράκι γιατί δεν πρόσεχα καθόλου μέχρι την αποκόλληση...δεν ξεκουραζόμουν καθόλου...δεν ξέρω πως θα περάσει αυτό το βράδυ μου φαίνεται σαν αιώνας....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα theodora.Κανε θετικες σκεψεις γιατι αναστατωνεις το σπορακι σου και θα περασει η βραδυα.Σου ευχομαι ολα να πανε καλα και να ακουσετε την καρδουλα.Να σου ζησουν τα παιδακια σου και με το καλο το τριτο.

Περιμενω τα καλα νεα σου αυριο....

C6rZp8.png

gP5ap8.png

Link to comment
Share on other sites

Theodora να σου ζήσουν τα παιδάκια σου!!

Κι εγώ θα σου έλεγα να ηρεμήσεις και να σκεφτεσαι θετικά!

Πόσων εβδομαδων είσαι?

Την καρδούλα δεν την άκουσες γιατί όπως λές δεν είναι προχωρημένη η εγκυμοσύνη, είμαι σίγουρη ότι αύριο θα είναι όλα καλά. Όσο για την αποκόλληση όπως είπες συνέβη και στην πρώτη σου εγκυμοσύνη, αυτά συμβαίνουν μη γεμίζεις τύψεις τον εαυτό σου ότι φταις που δεν πρόσεχες.

Είναι λογικό να αισθάνεσαι νευρα, λίγο οι ορμόνες, λίγο οι αλλαγές στη ζωή σου...

Αυριο σκέψου ότι θα ακούσεις το μωράκι σου και είμαι σίγουρη ότι θα φτιάξει και η διαθεσή σου!!

Link to comment
Share on other sites

κατ αρχην, μη νιωθεις τυψεις που δεν πεταγες κι ολας απο τη χαρα σου οταν πρωτοειδες το θετικο τεστ...

 

δυσκολοι καιροι, ζορικα τα πραγματα για ολους, ποσο μαλλον για μια οικογενεια που εχει ηδη 2 παιδια και με σενα να αντιμετωπιζεις την ανεργια..

 

ευχομαι η εγκυμοσυνη σου να παει καλα, αν τελικα αυτο επιθυμεις...

 

αλλα εχε στο νου σου, πως οτι κι αν γινει, καμια φορα γινεται για καλο....

 

καλη συνεχεια κοριτσι μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να μην νιωθεις τυψεις...ειναι συναισθηνατα που τα εχουμε νιωσει πολλες απο εμας.....ειναι και οι ορμονες..οι δυσκολες καταστα σεις που περναμε.....το ανχος για το αυριο......

Σε τετοια διλληματα εχω βρεθει και εγω...και στην εγκυμοσυνη για το τριτο μου παιδακι αλλα και πολυ προσφατα οταν εμεινα εγκυος στο 4ο .....

και καταλαβαινω απολυτα πως νιωθεις...τα μεγαλα μου ηταν 9 και η τριτη μου 7 ετων...και ανχωθηκα για το πως θα τα καταφερω.......περνουσαν διαφορα απο το μυαλο μου.....στο τριτο μου παιδι μαλιστα ειχα κλεισει ραντευου στο γιατρο για...να....αουφ δεν μπορω ουτε να το ξεστομισω.....και αφου εκανα μπανιο,ντυθηκα και μπηκαμε με τον αντρα μου στο αμαξι....δεν φτασαμε ποτε στην κλινικη......!!!!πηγαμε και τα ηπιαμε στην υγεια της μικρης που τελικα δεν μπορουσαμε να την αποχορηστουμε.....!!!!...και μαλιστα ξεχασαμε να ενημερωσουμε τον γιατρο..........

Και για να νιωσεις λιγο καλυτερα για τα εξοδα εχω να σου πω...πως τα εξοδα του μωρου θα ειναι τα παμπερς και τα γαλατα.....ειναι ψιχουλα μπροστα στα εξοδα που εχουν τα μεγαλυτερα παιδια ...ειναι κοντα οι ηλικιες των παιδιων μας γιαυτο στο λεω.....και τα εξοδα του μωρου θα τα καλυψεις και με το παραπανω απο το τριτεκνικο επιδομα....αφου μαλλων δεν θα το κοψουν......οχι ομως και να στιρηχτεις σε αυτο...!!!

Σου ευχομαι απο ψυχης ολα να παμε καλα......

(και τους επομενους μηνες θα σου περιγραψω πως ειναι να μπαινει ενα μωρο ξανα στο σπιτι μετα απο 10 χρονια......απεριγραπτα συναισθηματα απο ολα τα μελη...μικρα και μεγαλα.....!!!!!)

9

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και πάλι !

Χτες επισκεφτηκα το γιατρό και ήταν όλα μια χαρά..:)

Άκουσα τη μικρή καρδούλα να χτυπάει γρήγορα και δυνατά .... απερίγραπτη χαρά , μεγάλη ευλογία

σας ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη !!

Link to comment
Share on other sites

theodorap χαίρομαι που πήγαν όλα καλά με το μωρό σου και που εσύ είσαι τόσο χαρούμενη. Εύχομαι να πάνε όλα καλά στη ζωή σας και να χαίρεσαι τα παιδάκια σου.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και πάλι !

Χτες επισκεφτηκα το γιατρό και ήταν όλα μια χαρά..:)

Άκουσα τη μικρή καρδούλα να χτυπάει γρήγορα και δυνατά .... απερίγραπτη χαρά , μεγάλη ευλογία

σας ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη !!

 

ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ......

Αυτη η φραση νομιζω πως τα λεει ολα......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλη συνεχεια και οσο μπορεις ξεκουραση για να μην εχεις αλλα θεματα στην πορεια... παλια καραβανα εισαι τα ξερεις ;)

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

:-):-D:grin:theodorap καταρχην συγχαρητηρια που εισαι εγκυος και να σου ζησουν τα 2 παιδακια σου και με το καλο να ερθει και το τριτο εγω πιστευω πως για να στο εστειλε ο θεουλης κατι ηξερε πιστευω επισης οτι τα οικονομικα θα διορθωθουν και ολα θα πανε καλα...... θετικη σκεψη παντα....:D
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...