Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σταυροπόδι στην διάρκεια της εγκυμοσύνης


Recommended Posts

Κορίτσια δεν ξέρω αν έχει συζητηθεί αυτό το θέμα για το σταυροπόδι αλλά εγώ δεν μπορώ να το αποφύγω ! Έχετε καμία συζητήσει με τον γιατρό σας αν κάνει ή όχι όλο ξεχνάω να τον ρωτήσω τον δικό μου (το τι λένε οι γύρω λίγο πολύ το ξέρω) αλλά θα ήθελα μια επίσημη γνώμη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

δεν έχω ρωτήσει το γιατρό, γιατί πολύ απλά πιστεύω ότι είναι μπούρδα, ότι μας κάνει να αισθανόμαστε άσχημα ή να τραβιέσαι λογικά αυτό είναι και μη σωστό να γίνεται συχνά, εγώ στο γραφείο δεν μπορώ να είμαι όλη την ώρα στην ίδια στάση οπότε κάθομαι ακόμη και τώρα σταυροπόδι, βέβαια δεν ξέρω αν θα μπορώ με μεγαλύτερη κοιλιά, αλλά θα δείξει, το θέμα είναι να μην ζορίζεσαι με κανένα τρόπο...

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ μαζί σου και εκτός των άλλων δεν ξέρω αλλά το σταυροπόδι με ξεκουράζει κάπως...... φοβάμαι αυτο που λένε ότι μπλέκεται ο οφμάλιος λώρος γύρω από το λαιμό του παιδού.......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ και εγώ μαζί σου και εκτός των άλλων δεν ξέρω αλλά το σταυροπόδι με ξεκουράζει κάπως...... φοβάμαι αυτο που λένε ότι μπλέκεται ο οφμάλιος λώρος γύρω από το λαιμό του παιδού.......

 

 

οχι αυτο δεν ισχυει.το σταυροποδι δεν ειναι καλο γιατι πιεζεται το περινεο κ μπορει να πρηστει.επισης τους τελευταιους μηνες που θα γυρισει το κεφαλακι του μωρου προς τα κατω να μην καθεστε σταυροποδι για να μην το πιεζεται.

Link to comment
Share on other sites

Να είδατε? Η Χριστίνα έχει άλλη άποψη και από ότι φαίνεται είναι ενημερωμένη...... ουφ....... τι να κάνω?

 

ΥΓ:livinath ΤΟ ΠΟΣΟ ΧΑΡΗΚΑ ΟΤΑΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΔΕΝ ΛΕΓΕΤΑΙ! Σου εύχομαι να έχεις μια ονειρεμένη εγκυμοσύνη και ένα υγιέστατο μωράκι!

Link to comment
Share on other sites

Να είδατε? Η Χριστίνα έχει άλλη άποψη και από ότι φαίνεται είναι ενημερωμένη...... ουφ....... τι να κάνω?

 

ΥΓ:livinath ΤΟ ΠΟΣΟ ΧΑΡΗΚΑ ΟΤΑΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΔΕΝ ΛΕΓΕΤΑΙ! Σου εύχομαι να έχεις μια ονειρεμένη εγκυμοσύνη και ένα υγιέστατο μωράκι!

 

Σ'ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι μου!!!!!!!!!!!!!!! Κι εσύ με το καλό να κρατήσεις το μωράκι σου εύχομαι!!!!!!!! :D

 

Η Χριστίνα μιλάει για πολύ προχωρημένη εγκυμοσύνη που φαντάζομαι ότι πολλέ κινήσεις είναι δυσκολότερες, αλλά όσο κάθεσαι άνετα, χωρίς να ζορίζεσαι, γιατί να ανησυχείς....; :wink::D

Link to comment
Share on other sites

Να είδατε? Η Χριστίνα έχει άλλη άποψη και από ότι φαίνεται είναι ενημερωμένη...... ουφ....... τι να κάνω?

 

ΥΓ:livinath ΤΟ ΠΟΣΟ ΧΑΡΗΚΑ ΟΤΑΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΔΕΝ ΛΕΓΕΤΑΙ! Σου εύχομαι να έχεις μια ονειρεμένη εγκυμοσύνη και ένα υγιέστατο μωράκι!

 

Σ'ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι μου!!!!!!!!!!!!!!! Κι εσύ με το καλό να κρατήσεις το μωράκι σου εύχομαι!!!!!!!! :D

 

Η Χριστίνα μιλάει για πολύ προχωρημένη εγκυμοσύνη που φαντάζομαι ότι πολλέ κινήσεις είναι δυσκολότερες, αλλά όσο κάθεσαι άνετα, χωρίς να ζορίζεσαι, γιατί να ανησυχείς....; :wink::D

 

 

κ στην αρχη δεν κανει γιατι η μητρα ειναι χαμηλα κ πιεζεται πολυ.μπορεις να καθεσαι απλα οχι με πιεση.με καταλαβαινεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγω γιατί τα βρίσκω χαζά όλα αυτά???? Πάντως προσωπικά, ήμουν σε όλη μου την εγκυμοσύνη σταυροπόδι, και συμφωνώ απόλυτα με τη livinath οτι όσο κάθεσαι άνετα χωρίς να ζορίζεσαι δε χρειάζεται να ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω γιατί τα βρίσκω χαζά όλα αυτά???? Πάντως προσωπικά, ήμουν σε όλη μου την εγκυμοσύνη σταυροπόδι, και συμφωνώ απόλυτα με τη livinath οτι όσο κάθεσαι άνετα χωρίς να ζορίζεσαι δε χρειάζεται να ανησυχείς.

 

 

ναι συμφωνω απλα πρεπει να ξερει τους λογους που δεν κανει.οχι γιατι μπερδευεται ο ομφαλιος λωρος?

κι εγω καθομουνα σταυροποδι συν απλα δεν πιεζα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν την επόμενη φορά (τέλος του μήνα) θα ρωτήσω τον γιατρό μου..... αλλά μάλλον θα μου πει και αυτος τα παραπάνω που λέτε και εσείς ότι ναι μεν κάνει απλά να μην πιέζομαι πολύ....... εδώ ήταν ψιλοσύμφωνος στο να βάφω τα μαλλιά μου... Μόλις μάθω θα σας πω την άποψή του.

Link to comment
Share on other sites

Θα δείς πως προχωρώντας η εγκυμοσύνη δεν θα σε βολεύει και πολύ αυτή η στάση (θα θές τα πόδια σου πιό ανοιχτά) φαντάζομαι πως η φύση έχει προβλέψει για όλα όπως και για τον ύπνο ανάσκελα, έτσι και γι αυτό.

Έχω βγάλει φωτο στον 9ο φορούσα φούστα και σε όλες φωσφορίζει το άσπρο μου βρακί. Ή πλάκα είναι πως νόμισα οτι είχα κλειστά τα πόδια μου!!

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη τι ειναι το περινεο? :(

 

Το σημείο μεταξύ κόλπου και πρωκτού, εκεί που συνήθως γίνεται τομή κατά τη διάρκεια του τοκετού για να βγει εύκολα το κεφάλι του μωρού.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να είδατε? Η Χριστίνα έχει άλλη άποψη και από ότι φαίνεται είναι ενημερωμένη...... ουφ....... τι να κάνω?

 

ΥΓ:livinath ΤΟ ΠΟΣΟ ΧΑΡΗΚΑ ΟΤΑΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΔΕΝ ΛΕΓΕΤΑΙ! Σου εύχομαι να έχεις μια ονειρεμένη εγκυμοσύνη και ένα υγιέστατο μωράκι!

 

Σ'ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι μου!!!!!!!!!!!!!!! Κι εσύ με το καλό να κρατήσεις το μωράκι σου εύχομαι!!!!!!!! :D

 

Η Χριστίνα μιλάει για πολύ προχωρημένη εγκυμοσύνη που φαντάζομαι ότι πολλέ κινήσεις είναι δυσκολότερες, αλλά όσο κάθεσαι άνετα, χωρίς να ζορίζεσαι, γιατί να ανησυχείς....; :wink::D

 

 

κ στην αρχη δεν κανει γιατι η μητρα ειναι χαμηλα κ πιεζεται πολυ.μπορεις να καθεσαι απλα οχι με πιεση.με καταλαβαινεις.

 

Βασικά, δεν με έχει προβληματίσει ιδιαίτερα γιατί το σταυροπόδι το έβρισκα ανέκαθεν άβολο και το υιοθετώ μόνο όταν φοράω φούστα(για ευνόητους λόγους, μην γινόμαστε και θέαμα...! :lol: ). Οπότε φαντάζομαι πως στην εγκυμοσύνη θα το ξεχάσω εντελώς ούτως ή άλλως....! :wink::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν με ξεκουράζει όταν κάθομαι σταυροπόδι........ (μέχρι να εμφανιστεί η μάνα μου και η πεθερά μου να μου το υπενθυμίζουν ξέρω όμως να τις βάζω στην θέση τους, αυτό γινόταν τον πρώτο μήνα τους πάτησω όμως φωνές και ήρθαν στα ίσια τους και από τότε τουμπεκί σε αυτό το θέμα)

Link to comment
Share on other sites

Αν ηταν επικινδυνο δεν θα μας το ελεγαν οι γιατροι μας?εγω και στα δυο μου παιδια ετσι καθομουνα,πιστευω πως ειναι απο αυτα που λενε οι παλιες :)

line_flow_rose_beg_16_time_1035867600_text_.gifline_flow_blue_beg_boy_time_1170219600_text_.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλε μην τρελενεστε τιποτα δεν παθαινουν τα μωρακια τοσο νωρις!εχουν πολυ χωρο! Προς το τελος και να θελετε να κατσετε σταυροποδι δεν θα μπορειται! Η φυση προνοει για ολα!!!!! :wink:

ejdnoznx2qfczs7i.png
Link to comment
Share on other sites

και εγω όπως να ' ναι κάθομαι ..και χθεσ μου φώναζαν μαμα και θεία μαζί :lol: ..πέρα πο σταυροπόδι ..μου αρσαι το 1 να το ανεβάζω στο καναπέ ..να το λυγίζω ..όσο δε νιώθω να με κουράζει νομίζω οτι είναι οκ :wink:

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είχα ρωτήσει τον γιατρό μου για το θέμα αυτό γιατί με έπρηζαν η μάνα μου και μια θειά μου όποτε με έβλεπαν να κάθομαι σταυροπόδι και είχε βάλει τα γέλια... Οπότε το σταυροπόδι δεν το έκοψα παρά μόνο όταν πια δεν μπορούσα λόγω κοιλιάς.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δεν ξέρω αν έχει συζητηθεί αυτό το θέμα για το σταυροπόδι αλλά εγώ δεν μπορώ να το αποφύγω ! Έχετε καμία συζητήσει με τον γιατρό σας αν κάνει ή όχι όλο ξεχνάω να τον ρωτήσω τον δικό μου (το τι λένε οι γύρω λίγο πολύ το ξέρω) αλλά θα ήθελα μια επίσημη γνώμη.

 

Εμένα πάντως ο γιατρός μου μέσα στις οδηγίες του τι πρέπει να κάνω και τι όχι όταν ήμουν έγκυος, ποτέ δεν ανέφερε τον τρόπο που θα κάθομαι... Προσωπικά πιστεύω ότι είναι μπούρδες. Και εγώ συνέχεια σταυροπόδι καθόμουν γιατί με βόλευε καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Και έμενα ο δικός μου γιατρός ανάμεσα στις οδηγίες για να μην έχω πρόβλημα με την μέση μου είπε ότι ένας τρόπος είναι να κάθομαι σταυροπόδι.

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη τι ειναι το περινεο? :(

 

Το σημείο μεταξύ κόλπου και πρωκτού, εκεί που συνήθως γίνεται τομή κατά τη διάρκεια του τοκετού για να βγει εύκολα το κεφάλι του μωρού.

 

Απαπαπαπα! ανατρίχιασα!!! :lol::lol::lol::lol::lol:

UmGGp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τεράστια μπούρδα! Προσωπικά δεν είχα ακούσει από κανέναν να μην κάθομαι σταυροπόδι, αλλά ο γιατρός μου σε μια ερώτηση μου του στυλ "μπορώ να βάψω τα νύχια μου", μου είχε πει "Μην ακούς τις βλακείες της κάθε θείτσας που λένε: μην πίνεις κοκα-κόλα θα κουφαθεί το μωρό, μη σου μυρίσει κεφτές και δεν τον φας γιατί θα αποβάλεις, μην κάθεσαι σταυροπόδι γιατί θα πνίξεις το μωρό... Όλα αυτά είναι χα-ζο-μά-ρες!"

 

Οπότε ηρεμήστε και μην ακούτε τις μανάδες και τις γιαγιάδες. Εγώ καθόμουν συνέχεια σταυροπόδι. Τώρα, όπως είπαν και οι κοπέλες παραπάνω, απλά δεν με βολεύει λόγω κοιλιάς και δεν κάθομαι. Χαλαρώστε και απολαύστε την εγκυμοσύνη! Περνάει γρήγορα!

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...