Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Tριχοφυία κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης


Recommended Posts

Εδω και λιγες εβδομαδες παρατηρησα εντονη τριχοφυια χαμηλα στην κοιλια μου αλλα και πανω απο τον αφαλο πιο απαλη ομως. Ειχα λιγες απο πριν αλλα ειδα οτι πολλαπλασιαστηκαν και σκληρηναν. Επισης σκουρηναν λιγο οι παρειες στο προσωπο μου.

 

Νομιζω οτι ναι μεν ειναι φυσιολογικο αλλα δεν ειμαι σιγουρη για το αν θα "πεσουν" μετα τον τοκετο. Αφηστε που ντρεπομαι να εμφανιστω ετσι στη θαλασσα και πηρα ενα μαγιο που το πανω ειναι μπλουζακι.... :oops::oops::oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Νομίζω ότι είναι ορμονικό και θα περάσει μετά τη γέννα. Κι εγώ είχα παρατηρήσει λίγο περισσότερη τριχοφυία στην κοιλιά. Σε λιγο καιρό θα δεις και τη φημισμένη κάθετη γραμμή απο τον ομφαλό μέχρι το εφηβαίο, αν δεν την έχεις δει ακόμη . Οι ορμόνες τρελλαίνονται στην εγκυμοσύνη και στο θηλασμό. Εμένα βέβαια περισσότερο προς το θετικό μου βγήκε στην εγκυμοσύνη, καθώς γενικώς ένιωθα καλύτερα και δε με ταλαιπωρούσαν και οι ημικρανίες που έχω πολύ συχνά. Δεν είχα και περίοδο που δεν μου έλειψε καθόλου :D

Τώρα για τις παρειές, είχες και πριν πρόβλημα; Αν όχι, νομίζω ότι όπως ήρθαν έτσι και θα φύγουν :D Στο εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

mimika don't worry! και εγω είχα κάνει μία τριχωτή κοιλιά και σαν να μην έφταναν οι τρίχες είχα και μία λωρίδα τριχωτή στη μέση της κοιλιάς (κάθετη), σαν skin head ενα πραμα :lol::lol: ευτυχώς πέσαν όλα αυτά μαζί με τη κοιλιά λίγους μήνες μετά τη γέννα...

Link to comment
Share on other sites

Οντως υπαρχει μια γραμμη σκουρα την οποια την περιμενα (καθοτι διαβασα πολλα βιβλια λες και θα παω για πανελληνιες κι οχι για γεννα) και κατω απο τον αφαλο (αυτη την ειδα στον καθρεφτη λογω .... ογκου κοιλιας!) απλα ανησυχησα γιατι και το ξανθο χνουδακι που υπηρχε γυρω τριγυρω εγινε μαυρουλι!!!

Στις παρειες δεν ειχα προβλημα αλλα φοβηθηκα μη βγαλω και μουσι σε λιγο!

 

Μακαρι να εξαφανιστουν, οχι τιποτα αλλο αλλα θα τρεχω για ανορθωση, να τρεχω και για οριστικη αποτριχωση???? Πολλα λεφτα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μακαρι να εξαφανιστουν, οχι τιποτα αλλο αλλα θα τρεχω για ανορθωση, να τρεχω και για οριστικη αποτριχωση???? Πολλα λεφτα...

 

Την ανόρθωση τι την προδικάζεις, βρε; Κάτσε πρώτα να κάνεις 2-3 (παιδάκια)! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Yπηρχε απο πριν προβλημα με το στηθος μου λογω του οτι ειναι πολυ βαρυ. Οτι θα το κανω αυτο ειναι σιγουρο, το ποτε δεν ξερω.

Αναλογα αν αεπηρεαζεται απο εγκυμοσυνη η οχι.

Link to comment
Share on other sites

Yπηρχε απο πριν προβλημα με το στηθος μου λογω του οτι ειναι πολυ βαρυ. Οτι θα το κανω αυτο ειναι σιγουρο, το ποτε δεν ξερω.

Αναλογα αν αεπηρεαζεται απο εγκυμοσυνη η οχι.

 

Κακά τα ψέματα, και από την εγκυμοσύνη επηρεάζεται και από το θηλασμό! Κι εγώ σκέφτομαι να την κάνω, αλλά αφού τελειώσω με τις εγκυμοσύνες (σκέφτομαι να κάνω και τρίτο) :)

Link to comment
Share on other sites

Την ανόρθωση τι την προδικάζεις, βρε; Κάτσε πρώτα να κάνεις 2-3 (παιδάκια)! :lol::lol::lol:

 

Ανορθωση, κοιλιοπλαστικη... και δεν συμμαζευεται.. επισκευη και πεταμα θα θελουμε μετα από 3 παιδια...

Εχω ηδη απελπιστει από το πρωτο

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασες τα ψωμάκια, Ντόρα! Ελπίζω πάντως πως η μεγάλη αλλαγή (προς το χειρότερο) γίνεται στην πρώτη εγκυμοσύνη. Έτσι τουλάχιστον θέλω να πιστεύω, αφού ακόμη δεν έχω χάσει τα κιλά της δεύτερης και δεν έχω επανέλθει στην προτέρα κατάσταση, ώστε να κάνω έναν απολογισμό του τι χάλασε και θέλει πέταμα... :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οντως υπαρχει μια γραμμη σκουρα την οποια την περιμενα (καθοτι διαβασα πολλα βιβλια λες και θα παω για πανελληνιες κι οχι για γεννα) και κατω απο τον αφαλο (αυτη την ειδα στον καθρεφτη λογω .... ογκου κοιλιας!) απλα ανησυχησα γιατι και το ξανθο χνουδακι που υπηρχε γυρω τριγυρω εγινε μαυρουλι!!!

Στις παρειες δεν ειχα προβλημα αλλα φοβηθηκα μη βγαλω και μουσι σε λιγο!

 

Μακαρι να εξαφανιστουν, οχι τιποτα αλλο αλλα θα τρεχω για ανορθωση, να τρεχω και για οριστικη αποτριχωση???? Πολλα λεφτα...

 

 

 

αστα μιμικα μου μια απο τα ιδια!!!!!!!!!!!!οσο για την παραλια ουτε με κυαλια φετος που να το βγαλω το μπουτι????????????

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετά περίεργη η τριχοφυία στην εγκυμοσύνη. Εχω βγάλει χνούδι στην κοιλιά, ενώ στα πόδια και στις μασχάλες έχω να κάνω αποτρίχωση 3 μήνες. Δεν μεγαλώνει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ. ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 19 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΝΤΟΝΗ ΤΡΙΧΟΦΥΙΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ. ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ ΝΑ ΒΓΩ (ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ) ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΩ. ΠΗΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΓΡΑΨΕΙ ΓΙΑΤΙ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΝΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΑ ΜΟΥ. ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΘΑΙΝΩ ΘΡΟΜΒΩΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΠΛΑΚΟΥΝΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟΒΑΛΩ.

niki

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζωντας αυτό που γράφεις σκέφτηκα κάτι πολύ απλό και στο γράφω...

Ντράπηκες για το περιτύλιγμα ενώ το περιέχομενο μέσα είναι τόσο πολύτιμο....?????????????????????? :wink: Μολις με το καλό έλθει το πολυπόθητο δώρο το περιτύλιγμα το διορθώνεις...

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Ανησυχω για την τριχοφυια μου αρκετα αλλα στην παραλια θα βγω.

Ηδη βγηκα την περασμενη Κυριακη και ηταν τελεια! Πηρα ενα μαγιουδακι μπικινακι το κατω και μπλουζακι το πανω αλλα μπανιο δεν εκανα για να μη μου γινει το παιδι κασσατο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 9 months later...

κοριτσια γεια σας..εσεις παρατηρησατε τριχοφυια στην εγκυμοσυνη..εγω ειχα λιγο λογω πολυκυστικων ωοθηκων..αλλα τωρα μου φαινεται περισσοτερο..στο λαιμο και στην κοιλιτσα..

εσεις κοριτσια??μετα ξερετε αυτες φευγουν??

δεν με πειραζει τοσο απλα θαθελα να μου λεγατε τη γνωμη σας..ευχαριστω..

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites

εμενα στην πρωτη μου εγκυμοσυνη μου εμφανηστικαν πολλες τριχες στην κοιλια στην γραμμη που λεμε οι οποιες δεν εφυγαν σε αλλες εχω ακουσει οτι πεφτουν μετα απο λιγο. τωρα περα απο αυτες που ειχα δεν νομιζω να εχουν βγει περισσοτερες αλλα περιμενα να κανω και το δευτερο και μετα να κανω καμια αποτριχωση γιατι δεν λεει!!!! :shock:

Link to comment
Share on other sites

Ομοιοπαθουσα εδω :P

Λογω πολυκυστικων ωοθηκων ειχα αρκετη τριχοφυια που ειχε μειωθει ελαχιστα οταν εκανα θεραπεια με συγκεκριμενη ορμονη-αντισσυληπτικο.

Φυσικα τωρα στην εγκυμοσυνη εχουν αγριεψει και πολλαπλασιαστει :shock::evil:

Η γυναικολογος μου ειπε οτι μετα που θα γεννησω θα φυγουν,ειδομεν :roll:

Το κακο ειναι οτι αυτες στην κοιλια τις ειχα πειραξει στην αρχη και τωρα θεριεψαν :P:lol::?:oops::shock::?

Μου ειπε αν αντεχω τον πονο να παω για αποτριχωση με κερι,αλλα θα το αφησω για μετα την γεννα!

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω κοριτσια για τις απαντησεις σας..τι να κανουμε με τις τριχουλες..υπομονη...με το καλο ολες σας!!!!φιλια

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Βρε κορίτσια, εδώ και λίγες μέρες παρατηρώ ότι αρχίζω να έχω τριχοφυϊα σε μέρη, που δεν είχα ή να γίνεται περισσότερο έντονη εκεί, που ήδη υπάρχει..!

Για παράδειγμα, μουστάκι δεν είχα ποτέ, ισα ένα χνουδάκι ξανθό, που τώρα αρχίζει να σκουραίνει και να θέλει κερί..... :evil:

Στο στήθος μου επίσης αρχίζουν να βγαίνουν δειλά δύο τριχούλες, όπως και στην κοιλιά μου...!!

Τί γίνεται..??? Είναι normal αυτό..???

Θα βγάλω και στο πηγούνι....???????

ITKtp2.png

Feiyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι παρατήρησα ότι βγαίνουν πιο γρήγορα τον ποδιών μου και σκούρηνε και εμένα το μουστάκι μου...δεν ξέρω μάλον θέμα ορμονών είναι... βέβαια εμένα μου βρήκαν και υποθυρειδισμό μπορεί να έχει και αυτό σχέση δεν ρώτησα....θα ρωτήσω τον άλλο μήνα που θα πάω πάλι!Άλλη καμμία να χιμπατζοφέρνει να μας πει????????

sjCrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...