Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδιά/Ενήλικες σε θεραπεία Ομοιοπαθητικής


Recommended Posts

ο ομοιοπαθητικος 4 χρονια στην σχολη του

για πια σχολή μιλάμε πατούλα γιατί έχω μπερδευτεί...

για το μεταπτυχιακό «ΟΛΙΣΤΙΚΑ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΚΛΑΣΣΙΚΗ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ» ;

για τα σεμινάρια της ΤΣΕΚΟΥ (που δεν είναι σχολή) ;

ή για κάτι άλλο;

ο ομοιοπαθητικος 4 χρονια στην σχολη του δεν κανει μαθηματα ανατομιας, φυσιολογιας, παθολογιας, πεπτικες διαταραχες, αναπνευστικες διαταραχες, καρδιολογικες,ψυχολογικες, μυοσκελετικες, δερματολογικες διαταραχες, νευρολογικες διαταραχες, εγκυμοσυνη, τοκετο, παιδικες παθησεις, κλπ. κλπ, κλπ, κλπ, κλπ......;;;;;;

4 χρόνια ;

και το λες και το καμαρώνεις

 

4 χρόνια διαρκεί κάθε παραιτρική σχολή (μιλάμε για ιδρύματα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης σαφώς)

4 χρόνια διαρκεί και η νοσηλευτική του τει

5 χρόνια διαρκεί η νοσηλευτική του αει

οι παραπάνω όμως (που κάνουν ΟΛΑ όσα ανέφερες και επιπλέων: πρώτες βοήθειες, επείγουσα ιατρική, κοινωνιολογία, θηλασμό, γηριατρική, φροντίδα νεοπλασματικού ασθενή, χειρουργική, βασικές αρχες αναισθησιολογίας, βασικές αρχες διαφοροδιάγνωσης, τεχνική ιατρικού ιστορικού, βιοσαττιστική μεθοδολογία έρευνας (δεν ξέρεις τι σημαίνει ρώτα με αν σε ενδιαφέρει), μέθοδοι διασκαλίας, προαγωγή και αγωγή της υγείας, υγειινή της εργασίας

κ.α.

 

παρόλα αυτά οι γνώσεις τους είναι πολύ χαμηλότερες σε σχέση με ενώς γιατρού ο οποίος χρειάζεται για να σπουδάσει:

5 χρόνια τη σχολή (αυτήν που αποκλείεται να έχεις τελείωσει ψεύδεσαι ότι είσαι γυναικολόγος, σου λείπουν πολλά κομμάτια θεωρίας σε όσα μας έχεις πει)

από 4 - 7 χρόνια η ειδικότητα

σύνολο 9 - 12 χρόνια το λιγότερο

 

πρόσθεσε σε αυτά τυχών ειδικέσευσεις 2 - 3 χρόνια (πχ πνευμονολόγος στους παθολόγους ή ογκολόγους κτλ)

καθώς και μεταπτυχιακό που μπορεί να έχει κάποιος άλλα 2 - 4 χρόνια

και διδακτορικό 5 χρόνια το κατότατο

 

σύνολο: 15 - 22 + χρόνια

 

νομίζω ότι οι αριθμοί μιλάνε από μόνοι τους

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 603
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

επείσης ξέρεις τη σημαίνει ολοκληρωμένη νοσηλευτική και ιατρική φροντίδα;

βλέπω τον ασθενή ως ολότητα και αντιμετωπίζω όλες τις ανάγκες και τα προβλήματά του, παράλληλα με την θεραπεία της κεντρικής ασθένειας

 

δεν υπάρχει κανείς ασθενής που αντιμετωπίζεται σαν ασθένεια ή σύμπτωμα στην ιατρική και αυτό που λες είναι απλά μια παραπληροφόρηση

 

να δώσω και ένα παράδειγμα σε περπίπτωση που κάποιος μπερδεύτηκε με τους όρους

 

έχουμε μια έγκυο 30 εβδομάδων που έχει πρόωρες συσπάσεις

κι όμως στη σύγχρονη ιατρική δεν έχουμε μόνο αυτό

 

Έχουμε μια 30χρονη πρωτότοκη

χωρισμένη (ναι μας αφορά και αυτό)

με ύψος 1.60

και βαρός 49 κιλά

χαμηλού κοινωνικοοικονομικού επιπέδου (ναι παίζει και αυτό ρόλο)

που έχει πρόωρες συσπάσεις τοκετού ανα πενταλεπτο με ένταση και διάρκεια

Το κεφάλι παρατηρείται στο επίπεδο 0

η προβολή του είναι πρόσθια ινιακή

η διαστολή είναι στα 2 εκατοστά ο τράχηλος είναι μαλακός και μπροστά

η κοπέλα είναι επιλληπτική αλλά έχει διακόψει την αγωγή της

η κοπέλα έχει αυπνίες

η κοπέλα έχεις τις εξείς αιματολογικές εξετάσεις

την εξής αρτηριακή πίεση

η κοπέλα παρατηρείται ανύσηχη και κάνει ερωτήσεις στο προσωπικό (και αυτό μας αφορά)

δεν έχει κοντινούς συγγενείς να τη συνοδεύουν

κ.α. πολλά

 

νομίζω ότι είναι αρκετά σαφές ότι δεν κοιτάμε μόνο το σύμπτωμα (πρόωρες συσπάσεις)

αλλά μια πληθώρα παραγόντων για να καταφέρουμε να κάνουμε τη σωστή διάγνωση (του μεγάθους και του είδους του προβλήματος, της αιτίας του με σκοπό να την αναστήλουμε, τους επιβαριντικούς παράγοντες κ.α )

έτσι θα καταφέρουμε να προτείνουμε την καταλληλότερη θεραπεία για την εν λόγω ασθενή

Link to comment
Share on other sites

Jellyfishch με τιποτα castor oil για τους λόγους που είπε η φιλη πιο κατω. Το κάστορέλαιο ειναι καλο μονο να το βαζεις στα φρυδια να μεγαλώσουν (οταν δεν ειςαι εγγυος :-) )

Δοκίμασε μεγάλες ποσότητες ανανά λένε οτι μαλακώνει την τράχηλο !! Και αν μπορεις να βρεις εκει που μένεις raspberry tea leaf τσαι

Link to comment
Share on other sites

Μετά από παραπομπή φίλου διάβασα την 1η σελίδα αυτού του θέματος και "έμεινα" λίγο μα τα μάτια ανοιχτά για την "ένθερμη" σχεδόν οπαδιστική τάση που έχουν κάποια ποστ και από τις "δύο πλευρές του νομίσματος".

 

Έπειτα σάστισα από πολλές ανακρίβειες που παρουσιάζονται και μάλιστα με απόλυτο τρόπο, το άκρον παράλογο δλδ.

 

Π.χ. η ιατρική σχολή (στην Ελλάδα τουλάχιστον, αλλά και σε πολλές άλλες χώρες) διαρκεί 6 (έξι) χρόνια και όχι πέντε. Η πνευμονολογία ΔΕΝ είναι εξειδίκευση της παθολογίας, αλλά ξεχωριστή ειδικότητα μονοκόματη (δλδ μόνο πνευμονολογία) που δηλώνεται εξαρχής, και πολλά πολλά ακόμη δεν αξίζει κάποιος γνώστης να αναφέρει παραπάνω.

 

Τέλος και κυριότερο μου έκανε τεράστια εντύπωση η "αφέλεια" με την οποία συζητιώνται επιστημονικά θέματα και ακόμη περισσότερο ιατρικά και κρίνονται από ενδεχομένως (όπως τουλάχιστον μαρτυρούν τα γραφόμενά τους) μη γιατρούς και με την άνεση που τους προσφέρει η ανωνυμία μιας οθόνη και ενός πληκτρολογίου.

 

 

Την απάντησή μου σε όλα αυτά τα παράλογα που διάβασα στα ποστ της 1ης σελίδας αυτού του θέματος μου την έδωσε η ίδια η εγγραφή μου στο σάιτ και το μήνυμα του διαχειριστή που μάλλον κανένας από όσους "κατονόμασα" παραπάνω δεν ασχολήθηκε ποτέ να διαβάσει:

 

Το θέμα αυτό ανοίγει έτσι ώστε

 

όσοι ήδη κάνουν θεραπεία ομοιοπαθητικής να συζητήσουν για αυτή τη θεραπεία.

 

Το θέμα ΔΕΝ είναι κατάλληλο για γενικού τύπου συζητήσεων όσον αφορά την αποτελεσματικότητα ή μή, την αποδοχή ή μή,

της ομοιοπαθητικής σαν θεραπεια γενικότερα,

μέλη τα οποία αμφισβητούν την αποτελεσματικότητα της συγκεκριμένης θεραπείας καλούνται να δημοσιεύουν τις απόψεις τους σε ΑΛΛΑ θέματα/topic

 

όπως ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ,μια αλλη αποψη.

 

Eπίσης θα συμπληρωθούν εδώ άλλοι σχετικοί συνδεσμοι με συζητήσεις στο φόρουμ για αυτό το θέμα.

 

 

Το παραπάνω κείμενο μπορεί να τοποθετείται απο τα μέλη, μέσα στο τοπικ των συζητήσεων σαν υπενθύμιση των κανόνων ή θα αποστέλεται και απο συντονιστές σαν κανονας συμμετοχής σε αυτό το τοπικ:

 

Δημοσιεύσεις που θα τοποθετούνται σε αυτό το θέμα, οι οποίες αμφισβητούν την αποτελεσματικότητα της θεραπείας θα μεταφέρονται στο αρχείο και τα μέλη θα λαμβάνουν το παραπάνω κείμενο με κάρτα ειδοποίησης.

 

Σύνδεσμοι με συζητήσεις/ερωτήματα για την ομοιοπαθητική

Ομοιοπαθητική

SOS!!! Aναζήτηση ομοιοπαθητικού γιατρού

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ

ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΤΑ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΟΤΑΝ ΘΗΛΑΖΟΥΜΕ?

ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ

ομοιοπαθητικη αντι μασκα?

ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ

ομοιοπαθητική και τοκετός

Γυροειδης αλωπεκεια....και ομοιοπαθητικη!

Βοήθεια.....Μας έδωσε ομοιοπαθητικάγια να κοιμήθει αλλά....

αρθρα-αποψεις της ομοιοπαθητικης για τη γριπη H1N1 και τον εμβολιασμο

Συσταση για ομοιπαθητικο γιατρο

Ομοιοπαθητική στη γυναικεία υπογονιμότητα και στειρότητα

Ομοιοπαθητικη και εμβολια

ομοιοπαθητικός - δερματολόγος

ΠΩς ΔΙΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ ΚΑΨΟΥΛΑ?

Εναλλακτικες μορφες ιατρικης-βρεφη

ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΟΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ

ομοιοπαθητική για οξεία ασθματική βρογχίτιδα

Αναζήτηση κατάλληλου ομοιοπαθητικού για τα παιδιά μου

ερώτηση για ομοιοπαθητική και για το εισπνεόμενο seretide

Ομοιοπαθητική και μύκητες στο δέρμα

 

 

 

 

Κλείνοντας, μια απλή συμβουλή σε όσους νέους γονείς μπήκαν εδώ μέσα για να ζητήσουν μια συμβουλή για κάποιο τους πρόβλημα χωρίς οπαδιστικό/σκεπτικιστικό/μηδενιστικό ύφος:

 

ο γιατρός (ομοιοπαθητικός ή μη) όπως και όλα τα υπόλοιπα επαγγέλματα-λειτουργήματα είναι πάνω από όλα άνθρωπος. Θέλει χρόνο και ψάξιμο για να βρεις τον "άνθρωπο" που σου ταιριάζει και που σου αξίζει! Οπως θα ψάξει κανείς για τον καλύτερο δάσκαλο για το παιδί του, τον καλύτερο δικηγόρο αν ο έφηβός του μπλέξει κάπου, κλπ κλπ, έτσι θα πρέπει να ψάξει για τον καλύτερο γιατρό που του ταιριάζει. Γιατί απλά υπάρχουν πολλοί, άλλοι κάνουν καλά τη δουλειά τους, άλλοι όχι, άλλοι μας ταιριάζουν άλλοι όχι, εμείς τους διαλέγουμε!;)

Link to comment
Share on other sites

Μετά από παραπομπή φίλου διάβασα την 1η σελίδα αυτού του θέματος και "έμεινα" λίγο μα τα μάτια ανοιχτά για την "ένθερμη" σχεδόν οπαδιστική τάση που έχουν κάποια ποστ και από τις "δύο πλευρές του νομίσματος".

 

Έπειτα σάστισα από πολλές ανακρίβειες που παρουσιάζονται και μάλιστα με απόλυτο τρόπο, το άκρον παράλογο δλδ.

 

Π.χ. η ιατρική σχολή (στην Ελλάδα τουλάχιστον, αλλά και σε πολλές άλλες χώρες) διαρκεί 6 (έξι) χρόνια και όχι πέντε. Η πνευμονολογία ΔΕΝ είναι εξειδίκευση της παθολογίας, αλλά ξεχωριστή ειδικότητα μονοκόματη (δλδ μόνο πνευμονολογία) που δηλώνεται εξαρχής, και πολλά πολλά ακόμη δεν αξίζει κάποιος γνώστης να αναφέρει παραπάνω.

 

Τέλος και κυριότερο μου έκανε τεράστια εντύπωση η "αφέλεια" με την οποία συζητιώνται επιστημονικά θέματα και ακόμη περισσότερο ιατρικά και κρίνονται από ενδεχομένως (όπως τουλάχιστον μαρτυρούν τα γραφόμενά τους) μη γιατρούς και με την άνεση που τους προσφέρει η ανωνυμία μιας οθόνη και ενός πληκτρολογίου.

 

 

Την απάντησή μου σε όλα αυτά τα παράλογα που διάβασα στα ποστ της 1ης σελίδας αυτού του θέματος μου την έδωσε η ίδια η εγγραφή μου στο σάιτ και το μήνυμα του διαχειριστή που μάλλον κανένας από όσους "κατονόμασα" παραπάνω δεν ασχολήθηκε ποτέ να διαβάσει:

 

 

 

 

 

 

Κλείνοντας, μια απλή συμβουλή σε όσους νέους γονείς μπήκαν εδώ μέσα για να ζητήσουν μια συμβουλή για κάποιο τους πρόβλημα χωρίς οπαδιστικό/σκεπτικιστικό/μηδενιστικό ύφος:

 

ο γιατρός (ομοιοπαθητικός ή μη) όπως και όλα τα υπόλοιπα επαγγέλματα-λειτουργήματα είναι πάνω από όλα άνθρωπος. Θέλει χρόνο και ψάξιμο για να βρεις τον "άνθρωπο" που σου ταιριάζει και που σου αξίζει! Οπως θα ψάξει κανείς για τον καλύτερο δάσκαλο για το παιδί του, τον καλύτερο δικηγόρο αν ο έφηβός του μπλέξει κάπου, κλπ κλπ, έτσι θα πρέπει να ψάξει για τον καλύτερο γιατρό που του ταιριάζει. Γιατί απλά υπάρχουν πολλοί, άλλοι κάνουν καλά τη δουλειά τους, άλλοι όχι, άλλοι μας ταιριάζουν άλλοι όχι, εμείς τους διαλέγουμε!;)

 

Δεν έχω διαβάσει κανένα μήνυμα στο συγκεκριμένο θέμα, έπεσα τυχαία πάνω στο δικό σου.. επειδή όμως είμαι καιρό στο φόρουμ, θα σου πω αυτό που έχει γραφεί για πλάκα αρκετές φορές, αλλά τελικά με την οπαδίστικη συμπεριφορά που περιγράφεις ισχύει για όλους μας εδώ μέσα: η μαμά ξέρει καλύτερα ..

οπότε μην τρελαίνεσαι, εδώ μέσα υπάρχη άποψη για όλα, ξέρουμε καλύτερα από τους γιατρούς, ενιότε δίνονται και συμβουλές για φάρμακα (!!!!), ο καθένας ότι θέλει γράφει, και όπως είπαν και οι αρχαίοι ημών πρόγονοι "η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας" :-P:razz::-P σε όποιο κόβει λιγάκι θεωρώ ότι μπορεί να φιλτράρει τι διαβάζει και τι κρατάει από εδώ μέσα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παρόλα αυτά οι γνώσεις τους είναι πολύ χαμηλότερες σε σχέση με ενώς γιατρού ο οποίος χρειάζεται για να σπουδάσει:

5 χρόνια τη σχολή (αυτήν που αποκλείεται να έχεις τελείωσει ψεύδεσαι ότι είσαι γυναικολόγος, σου λείπουν πολλά κομμάτια θεωρίας σε όσα μας έχεις πει)

από 4 - 7 χρόνια η ειδικότητα

σύνολο 9 - 12 χρόνια το λιγότερο

 

πρόσθεσε σε αυτά τυχών ειδικέσευσεις 2 - 3 χρόνια (πχ πνευμονολόγος στους παθολόγους ή ογκολόγους κτλ)

καθώς και μεταπτυχιακό που μπορεί να έχει κάποιος άλλα 2 - 4 χρόνια

και διδακτορικό 5 χρόνια το κατότατο

 

σύνολο: 15 - 22 + χρόνια

 

νομίζω ότι οι αριθμοί μιλάνε από μόνοι τους

 

 

Παρόλα αυτά συνεχιζεις να κράζεις τους ομοιοπαθητικούς γιατρούς που υπάρχουν στην λίστα παρόλο που έχουν κάνει τις παραπάνω σπουδές και τους θεωρείς τσαρλατάνους......και παρόλο που εργάζονται κανονικά και σε νοσοκομεία.... :roll: αυτό εγκό ντεν το καταλαμπαίνει :cool:

Link to comment
Share on other sites

οπότε μην τρελαίνεσαι, εδώ μέσα υπάρχη άποψη για όλα, ξέρουμε καλύτερα από τους γιατρούς, ενιότε δίνονται και συμβουλές για φάρμακα (!!!!), ο καθένας ότι θέλει γράφει, και όπως είπαν και οι αρχαίοι ημών πρόγονοι "η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας" :-P:razz::-P σε όποιο κόβει λιγάκι θεωρώ ότι μπορεί να φιλτράρει τι διαβάζει και τι κρατάει από εδώ μέσα...

 

Ακριβώς αυτό, το parents είναι ενα φόρουμ και ο καθένας εχει δικαίωμα να γράφει τις προσωπικές του απόψεις όποιες κι αν ειναι αυτές. Από εκεί και πέρα ο καθενας κρίνει....τώρα αν δεν έχεις κριτική ικανότητα hiouston we have a problem.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον;)

Με προλάβατε, μόνο ανανά είχα προλάβει να φάω... το φασκόμηλο το είχα αγοράσει αλλά δεν ήπια...

πατούλα η προηγούμενη ομοιοπαθητικός μου μου έδινε sepia. έχω χρόνια να τη δω καθως απαλλάχτηκα από το κύριο πρόβλημα αλλά και τα μικρότερα που το συνόδευαν. τώρα δεν παίρνω κάποιο φάρμακο, έχεις δίκιο,ούτε και βλέπω κάποιον ομοιοπ. αλλά συνεχίζω να μην πίνω καφέ και να μην τρώω μέντα.

με την προηγούμενη γιατρό δεν μπορώ να πω ότι είχαμε 100% χημεία αλλά όπως και να χει με βοήθησε. εδώ που είμαι τώρα έχω έναν ομοιοπαθητικό που δεν τον έχω επισκεφτεί αλλά είναι οικογενειακός φίλος.. εσύ έχεις και την ειδικότητα γι αυτό είπα να σε ρωτήσω. θα έρθω σε επαφή.

σήμερα θα πάω κέντρο μήπως βρω αυτά τα φύλλα σμεουριάς... αχ ούτε ένα ντεπόν δεν πήρα ρε γαμώτο στην εγκυμοσύνη, ελπίζω να μη φάει τα φαρμακα το μωρό τώρα στο τέλος!!!!

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Σήμερα είμαι πάρα πολύ χαρούμενη γιατί μια φίλη μου που δεν κάνει ομοιοπαθητική πείστηκε δια του αποτελέσματος να ξεκινήσει :)

Χτες με παίρνει η φίλη μου και μου λέει ότι υποφέρει από ψύξη στον αυχένα. Εβαλε βικς, έμπλαστρα τίποτα είχε απελπιστεί, την βλέπω το απόγευμα και της λέω ρε συ αφού τα δοκίμασες όλα και πονάς τόσο πολύ κάνε μου μια χάρη πάνε στο φαρμακείο και πάρε μερικές κάψουλες bryonia 200, παρενέργειες δεν υπάρχουν οπότε το πολύ πολύ να μην δεις καμία διαφορά αν δεν λειτουργεί. Πάμε λοιπόν μαζί τις παίρνουμε αλλά απο χτες δεν ειδα να με παίρνει κανενα τηλέφωνο και ειπα πάει δεν έκανε τίποτα.....πριν από 3 ώρες μου έστειλε μήνυμα στο facebook ότι την έπιασε και πόσες να πάρει ακόμα και από Δευτέρα κλείνει ραντεβού στον ομοιοπαθητικό. Άρχισε να αισθάνεται βελτίωση ήδη από την πρώτη κάψουλα και ειδικά με την δεύτερη τεράστια διαφορά :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προφανώς θα πέτυχε νερό με πολύ δυνατή μνήμη.

 

Επίσης' date=' το φαινόμενο placebo το έχεις ακουστά;[/quote']

 

 

Αγαπητή χρήστη scratee αυτό το θέμα είναι για όλους εμάς τους "ηλίθιους" που κάνουμε ομοιοπαθητική και πιστεύουμε σε αυτό. Υπάρχει άλλο αν θες να κράξεις για την κριτική κτλ. Θα σε παρακαλούσα λοιπόν να απευθυνθείς εκεί για τις απόψεις σου....εαν φυσικά είσαι χρήστης που σέβεται και δεν έχεις γραφτεί στο φόρουμ απλα για να χαλάς θέματα όπως κατα καιρούς έχουμε συναντήσει πολλούς διάτοντες αστέρες.

Link to comment
Share on other sites

Η ξαδερφή μου έχει πιάσει δουλειά εδω και κανα χρόνο σε ενα πολύ μεγάλο φαρμακείο. Ο ιδιοκτήτης του έχει και φαρμακευτική εταιρία που βγάζει γενόσημα, κολλαγόνα κτλ......μου είπε η ξαδέρφη μου οτι ο ίδιος δεν παίρνει φάρμακα αλλά κάνει ομοιοπαθητική :lol::lol:

Σε σχέση με 12 χρόνια πριν που ξεκίνησα βλέπω πλέον πολύ κόσμο να στρέφεται στην ομοιοπαθητική και χαίρομαι ιδιαιτερα και θεωρώ οτι και το φόρουμ αυτό έχει συμβάλει με τα λίγα ποστς που έχουμε ανοίξει κατα καιρούς πάρα πολύ στην άνθηση αυτή. Ακόμα και στις εποχές που είχαμε τρελές κόντρες εγω λάμβανα πολλά πμ που με ρωτούσαν τον γιατρό μου που να απευθυνθουν κτλ οπότε οι κόντρες θεωρώ οτι συνέβαλλαν τελικά θετικά προς αυτή την κατεύθυνση.....γιατί στην τελική όσοι δοκιμάζουν τον δρόμο αυτό τον κρίνουν πραγματικά από το αποτελέσμα του.

 

Έχω και μια φίλη που ειχε σοβαρά ψυχοσωματικά (περνούσε χωρισμό κτλ) και ενω πήγε σε ομοιοπαθητικό δεν βοηθήθηκε πολύ. Μου είπε ότι είδε μια βελτίωση της τάξης του 30% μόνο, σταμάτησε και μετά στράφηκε στην ρεφλεξολογία και στα ανθοιάματα....κάτι που παραείναι εναλλακτικό για εμένα εκεί είδε καλύτερα αποτελέσματα. Πήγα μαζί της να κόψω κίνηση προ ολίγων ημερών στην ρεφλεξολόγο αλλα οκ δεν το ειχα, ειδικά όταν μου έδωσαν ενα χαρτί με κάτι δηλώσεις να κάνω 21 μέρες και να λέω οτι θα θεραπευτώ και θα απαλλαγώ από το πρόβλημα που έχω είπα κουκου γεια σας :lol:, άσε που μου έκοψε και βεντούζες στην πλάτη και με μελάνιασε και με ρωτούν όλοι τι έπαθα....σαν να έπεσα απο ταράτσα είμαι.

Από την στιγμή όμως που το δοκίμασε και δεν της έκανε είναι απόλυτα σεβαστή η άποψη της. Όπως μου ειχε πει και η γυναικολόγος μου που δεν το πιστεύει και η ίδια "εφόσον yogini μου σε βοήθησε να μείνεις έγκυος ενώ εγω έπρεπε να σου δώσω χάπια δεν έχω λόγο να πω κάτι κακό". Σημασία έχει η οποιαδήποτε θεραπεία να έχει αποτέλεσμα στο πρόβλημα του πάσχοντα και ας ειναι και αγιασμός στην τελική. Αμα περνάνε τόσα προβλήματα με λίγο νεράκι γιατι να συσσωρεύουμε τοξίνες και φάρμακα στο σώμα μας;:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Yogini, όπως έχω αναφέρει στο άλλο θέμα, που τα ξαναείπαμε, υπήρξα κι εγώ στην κατηγορία της γυναικολογου που λες: δεν πολυπίστευα στην ομοιοπαθητική, αλλά δεχόμουν ότι πολλοί βοηθιούνται, χωρίς να το ψάξω παραπάνω.

 

Όταν, όμως, διάβασα την ανάλυση των αρχών όπου στηρίζεται, μου έφυγε κάθε αμφιβολία ότι πρόκειται για απάτη. Και, να σου πω και κάτι, τόσες μέρες που το συζητώ με αρκετούς το θέμα (και υπέρμαχους της ομοιοπαθητικής) από κοντά και από το διαδίκτυο, δεν έχει βρεθεί ΟΥΤΕ ΜΙΣΟΣνα αντιτάξει τον παραμικρό σοβαρό αντίλογο, πέραν του γνωστού "η κουνιαδα του κουμπάρου έγινε καλά".

 

Τέλος, γράφω στην ενότητα, γιατί μπορεί και άλλος, που ταλαιπωρείται από ψύξη και δεν μπορεί να περιμένει 3 μέρες να περάσει μόνη της, να τρέξει να ΑΓΟΡΑΣΕΙ το σκεύασμα που ανέφερες.

Link to comment
Share on other sites

Ο admin μας άνοιξε αυτό το θέμα για να μιλάμε ανενόχλητοι. Αν ανατρέξεις το θέμα από την αρχή θα το δεις. Δεν είναι δυνατόν όπου υπάρχει αντίθετη γνώμη με την δική σου στο διαδίκτυο να επεμβαίνεις....νομίζεις οτι κάνεις καλό; είσαί τόσο σίγουρη για τις απόψεις σου που οφείλεις να απαγορεύσεις στους άλλους να έχουν την ελευθερια της γνωμης τους ή την ελευθερία να ακούσουν μια άλλη άποψη;

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα:

bryonia 200C σημαίνει ότι 1 γραμμάριο δραστικής ουσίας βρίσκεται σε μάζα διαλύματος ίση με 10 εις την 400στη γραμμάρια!!!!! (η μάζα του σύμπαντος είναι 10 εις την 55η γραμμάρια). Επομένως, η μοναδική διαφορά με το νερό είναι ότι το "φάρμακο" που συνέστησες κοστίζει 25 δολλαρια (τελικά το εμπόριο δεν είναι προνόμιο μόνο της κλασικής ιατρικής...).

Το αντεπιχείρημα της μνήμης του νερού θέλω να πιστεύω πως δε θα βρεθεί κανείς, με σώας τα φρένας, να το αναφέρει.

 

 

 

 

Edit: (για να είμαστε δίκαιοι) τα 25 δολλαρια ήταν η τιμή οικογενειακής συσκευασίας. Αλλού, μικρότερη συσκευασία κόστιζε 10 δολλαρια. Ελληνική τιμή δε βρήκα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προφανώς θα πέτυχε νερό με πολύ δυνατή μνήμη.

 

Επίσης' date=' το φαινόμενο placebo το έχεις ακουστά;[/quote']

 

Το φαινόμενο placebo παρατηρείται και σε 2χρονα; Πως εξηγειται οτι πετάξαμε μάσκες, αερολιν κλπ όταν ξεκινησαμε ομοιοπαθητική; Μπορεί ενα παιδάκι στην ηλικία αυτή να αυθυποβαλλεται;

Νομιζω πως όχι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το φαινόμενο placebo παρατηρείται και σε 2χρονα; Πως εξηγειται οτι πετάξαμε μάσκες, αερολιν κλπ όταν ξεκινησαμε ομοιοπαθητική; Μπορεί ενα παιδάκι στην ηλικία αυτή να αυθυποβαλλεται;

Νομιζω πως όχι.

 

Θα σου πουν είναι η πίστη της μητέρας που θεραπεύει το βρέφος......λες και οι μανάδες που έχουν τα παιδιά τους στα νοσοκομεία δεν πιστεύουν στα φάρμακα και γι' αυτό δεν γίνονται τα παιδιά τους καλά ή και τούμπαλιν...τεσπα ας το κρατήσουμε ως έχει και ας λέμε τα οφέλη και μη που έχουμε δει όσοι το χρησιμοποιούμε το σύστημα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα:

bryonia 200C σημαίνει ότι 1 γραμμάριο δραστικής ουσίας βρίσκεται σε μάζα διαλύματος ίση με 10 εις την 400στη γραμμάρια!!!!! (η μάζα του σύμπαντος είναι 10 εις την 55η γραμμάρια). Επομένως' date=' η μοναδική διαφορά με το νερό είναι ότι το "φάρμακο" που συνέστησες κοστίζει 25 δολλαρια ...[/quote']

δεν ξέρω αν τα υπολόγισες σωστά, πάντως από 30ch και πέρα είναι μη ανιχνεύσιμη η ουσία.

Δες https://en.wikipedia.org/wiki/Avogadro_constant

 

Πάντως, θα συμφωνήσω με την yogini, αν κάποιος έχει αμφιβολίες για την δράση της ομοιοπαθητικής θα πάει στα σχετικά νήματα, δηλαδή κακώς την μηδενίζεις

σε αυτό εδώ το νήμα, με άλλα λόγια είσαι εκτός θέματος.

 

ας κρατούμε παρακαλώ κάποια τάξη (όχι δεν είμαι διαχειριστής στο parents ούτε σκοπεύω ποτέ να γίνω)

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Εγω βρηκα χρησιμες τις πληροφοριες της κοπελας. Δηλαδη δεν καταλαβα, το θεμα δεν ειναι ενηλικες/παιδια σε θεραπεια ομοιοπαθητικης; Αν εχουμε αρνητικη λοιπον εμπειρια η αποψη, να μη μιλησουμε; Μονο αν εχουμε θετικη; Τι εννοειτε να μιλατε ανενοχλητοι και θα τα διαβαζουν αυτα και θα πειθονται μερικοι αδαεις, χωρις να υπαρχει και η αλλη αποψη; Σε ενα δημοσιο φορουμ; Αν ειναι μιληστε με πμ αν θελετε πριβε. Πως το επιβαλλετε αυτο ακριβως με ποιον κανονα της δημοκρατιας. :confused:

Link to comment
Share on other sites

Απο το στομα μου το πήρες δημοκρατία εχουμε δεν είμαστε στρατιωτάκια!!

 

Παντως yogini εγω δοκίμασα ομοιοπαθητικη οταν το μωρο μου ειχε ΓΟΠ αλλα τιποτα... Δοκίμασα αρκετές διαφορετικές συνταγές αλλα και παλι τιποτα, δεν ήθελα να κανω το παιδι μου πειραματόζωο και το άφησα .... Για να μην πω οτι τον εκανε και χειροτερα... Το πρόβλημα λήθηκε στο τελος αλλα οχι με όμοιοπαθητική!!

Τωρα αν ειναι για να δουλέψει να πρεπει να δοκιμαςεις 1000 διαφορετικα 'φάρμακα' να μου λείπει !

Link to comment
Share on other sites

Πήγα μαζί της να κόψω κίνηση προ ολίγων ημερών στην ρεφλεξολόγο αλλα οκ δεν το ειχα, ειδικά όταν μου έδωσαν ενα χαρτί με κάτι δηλώσεις να κάνω 21 μέρες και να λέω οτι θα θεραπευτώ και θα απαλλαγώ από το πρόβλημα που έχω είπα κουκου γεια σας :lol:, άσε που μου έκοψε και βεντούζες στην πλάτη και με μελάνιασε και με ρωτούν όλοι τι έπαθα....σαν να έπεσα απο ταράτσα είμαι.

Τι σόι ρεφλεξολόγος ήταν αυτή που σε έβαζε να κάνεις δηλώσεις και σου έκανε βεντούζες στην πλάτη; Η ρεφλεξολογία εφαρμόζεται στα χέρια και στα πόδια - η πλάτη τι σχέση έχει; Και ειδικά οι βεντούζες; :shock:

 

Έχω πάει αρκετές φορές σε ρεφλεξολόγους (διαφορετικούς) και στο μόνο σημείο του σώματος που με έχουν ακουμπήσει είναι στα πόδια. Για δηλώσεις και βεντούζες πρώτη φορά ακούω...

 

(Μα καλά, σου είπε για βεντούζες στην πλάτη κι εσύ έκατσες; Μην μου πεις ότι έβαζε οινόπνευμα και το άναβε?!! Σαν να βλέπω τη γιαγιά μου!)

Link to comment
Share on other sites

Μα κι εγώ έγραψα για την "αρνητική" εμπειρία που ειχε η φίλη μου. Άλλο αυτό κι άλλο να μπαίνεις και να κράζεις χωρίς να έχεις δοκιμάσει σε ενα ποστ μου ειναι μόνο για αυτούς που έχουν μπει σε θεραπεία....σωστά;

 

Little monkey προφανώς ήταν ρεφλεξολόγος-πολλά πράγματα.....εντάξει ήταν οι μοντέρνες βεντούζες όχι αυτές με την φωτιά. Δεν νομίζω οτι κανει κακό σε κάτι πέραν της μαυρίλας :) αλλα νταξ κι εμένα μου φάνηκε λίγο έξω απο τα νερά μου όλο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που ξερετε, να τα αφησετε :D

Η συμφορουμιτισσα ηταν εντος θεματος και εδωσε επιστημονικα στοιχεια. Δεν ξεραμε αν ειναι για να μπουμε σε ενα θεμα να εχουμε δοκιμασει, να εχουμε ντοκτορα και δημοσιευσεις σε 5 επιστημονικα περιοδικα. Ενα φορουμ για γονεις ειναι, την αποψη μας λεμε κι οσοι διαβαζουν κρινουν. Εμενα προσωπικα μου φανηκαν πιο χρησιμα οσα ειπε απο οσα μας αναφερετε για βεντουζες και ρεφλεξολογιες.

Link to comment
Share on other sites

...

Όταν' date=' όμως, διάβασα την ανάλυση των αρχών όπου στηρίζεται, μου έφυγε κάθε αμφιβολία ότι πρόκειται για απάτη. ...[/quote']

Αυτό είναι άποψη, σωστά;

 

Εγω βρηκα χρησιμες τις πληροφοριες της κοπελας. Δηλαδη δεν καταλαβα, το θεμα δεν ειναι ενηλικες/παιδια σε θεραπεια ομοιοπαθητικης; Αν εχουμε αρνητικη λοιπον εμπειρια η αποψη, να μη μιλησουμε; Μονο αν εχουμε θετικη; Τι εννοειτε να μιλατε ανενοχλητοι και θα τα διαβαζουν αυτα και θα πειθονται μερικοι αδαεις, χωρις να υπαρχει και η αλλη αποψη; Σε ενα δημοσιο φορουμ; Αν ειναι μιληστε με πμ αν θελετε πριβε. Πως το επιβαλλετε αυτο ακριβως με ποιον κανονα της δημοκρατιας. :confused:

 

Σύμφωνα με το 1ο ποστ του νήματος (παρακάτω) εδώ καταθέτουμε εμπειρίες, όχι απόψεις.

 

 

Το θέμα ΔΕΝ είναι κατάλληλο για γενικού τύπου συζητήσεων όσον αφορά την αποτελεσματικότητα ή μή, την αποδοχή ή μή,

της ομοιοπαθητικής σαν θεραπεια γενικότερα,

μέλη τα οποία αμφισβητούν την αποτελεσματικότητα της συγκεκριμένης θεραπείας καλούνται να δημοσιεύουν τις απόψεις τους σε ΑΛΛΑ θέματα/topic

 

Παρακαλώ δείτε το πλήρες κείμενο του 1ου νήματος και χρησιμοποιήστε το κατάλληλο νήμα από όσα παραθέτει.

 

Όχι βλέπουμε ποιο νήμα είναι ενεργό αυτόν τον καιρό , μηδενίζουμε τον κόσμο που ανταλλάσσει εμπειρίες και φεύγουμε λες και κάνουμε ανταρτοπόλεμο.

 

Όπως έγραψε και η φίλη yogini έχουν περάσει από εδώ πολλοί με αυτήν την προσέγγιση, όλοι περαστικοί είμαστε, κάποια στιγμή όλοι θα φύγουμε, ας γράφουμε τουλάχιστον στο σωστό νήμα μέχρι τότε :P

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...