Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αντιχειροποίηση δείκτη έχει κάνει κάποιος;


Recommended Posts

Έχει κάποιος γονιός κάνει στο παιδί του την εγχείρηση της αντιχειροποίησης;

Η κόρη μου έχει γεννηθεί με υποπλασία κερκίδας και ο αντίχειρας της δεν είναι λειτουργικός, απλά κρέμεται (floating thumb). Ο ορθοπεδικός μας συνέστησε ως την καλύτερη λύση αυτή την επέμβαση, αλλά διστάζουμε. Είχε κάποιος γονιός την εμπειρία, και αν ναι μείνατε ικανοποιημένοι από το αποτέλεσμα (λειτουργικό και εμφανισιακό);

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημέρα.

Ο γιος μου έχει υποπλασία στα τρία δαχτυλάκια του (δείκτη, μέσο και παράμεσο). πήγαμε σε έναν εξαιρετικό χειρούργο, και θα δούμε έναν ακόμη. Να σου πω μόνο πως για μια τέτοια επέμβαση απαιτείται ειδικός ορθοπεδικός-χειρούργος στην μικροχειρουργική άνω άκρων και όχι οποιοσδήποτε ορθοπεδικός. Δύο τέτοιοι υπάρχουν στην Ελλάδα και είναι κορυφαίοι, ένας στη Λάρισα και ένας στα Γιάννενα. Εμείς θα κάνουμε επέμβαση για αποκατάσταση των φαλαγγων κοντά στα τέσσερα του χρόνια γιατί από την τελευταία ακτινογραφία φάνηκαν να μεγάλωσαν αρκετά που σημαίνει ότι υπάρχει υπολειπόμενη ανάπτυξη. Πολύ αργότερα θα κάνουμε επιμήκυνση.

Για οποιαδήποτε πληροφορία είμαι στην διάθεσή σου.

Link to comment
Share on other sites

Ο ορθοπαιδικός μας είναι στα Γιαννενα, μας έχει χειρουργήσει 2 φορές και νομίζω ότι είμαστε στον καλύτερο. Έχουμε κάνει επιμήκυνση της κερκίδας και μεταφορά οστού από το γοφό στο δάκτυλάκι στο πρώτο μετακάρπιο για βελτιώσουμε την εικόνα. Δεν υπάρχει περίπτωση να αποκτήσει κινητικότητα ο αντίχειρας, δεν υπαρχουν νεύρα στο σημείο. Αλλά μας είναι δύσκολο να αποφασίσουμε να κόψουμε το δάκτυλο του παιδιού, παρόλο που μας λέει ότι δεν φαίνεται αν δεν μετρήσεις τα δάκτυλα ότι είναι 4 και όχι 5

Link to comment
Share on other sites

Ο ορθοπαιδικός μας είναι στα Γιαννενα, μας έχει χειρουργήσει 2 φορές και νομίζω ότι είμαστε στον καλύτερο. Έχουμε κάνει επιμήκυνση της κερκίδας και μεταφορά οστού από το γοφό στο δάκτυλάκι στο πρώτο μετακάρπιο για βελτιώσουμε την εικόνα. Δεν υπάρχει περίπτωση να αποκτήσει κινητικότητα ο αντίχειρας, δεν υπαρχουν νεύρα στο σημείο. Αλλά μας είναι δύσκολο να αποφασίσουμε να κόψουμε το δάκτυλο του παιδιού, παρόλο που μας λέει ότι δεν φαίνεται αν δεν μετρήσεις τα δάκτυλα ότι είναι 4 και όχι 5

 

Σε ποιον πηγαίνετε; Αν θέλεις μου στέλνεις με πμ το όνομα του, μπορεί να εννοούμε τον ίδιο.

Σε ποια ηλικία κάνατε την μεταφορά και την επιμήκυνση; Εμάς ο γιατρός της Λάρισας μας μίλησε μόνο για μεταφορά οστού απο τα κοκαλάκια των δαχτύλων του ποδιού σε αυτά του χεριού, θα χρειαστεί μόνο στο ένα προς το παρόν στον δείκτη ο οποίος άρχισε μετά απο 6 μήνες από την γέννηση του να αναπτύσσει κόκκαλο γιατί στα άλλα που δεν έχουν καθόλου μας έχει πει ο γιατρός που τον βλέπει στην Λάρισα πως δεν θα έχει αποτέλεσμα γιατί θα απορροφηθούν.Μήπως για τα νεύρα που αναφέρεις δεν ισχύει αυτό; Κοκαλάκι έχει ο αντίχειρας;

Αν έχεις την διάθεση μπορείς να μου πεις μετά την επέμβαση που κάνατε πόσο καιρό χρειάστηκε να αναρρώσει το παιδί και πόσο εύκολο ή δύσκολο ήταν;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...