Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρωτολοιμωξη μεγαλοκυτταροιου


Recommended Posts

Το CMV είναι οπως η γριπη. Μπορει να το κολλησεις παντου. Το 80-90% των ανθρωπων το εχουν κολλησει κ δεν εχουν καταλάβει τπτ. Το χειροτερο ειναι να κολλησεις οταν εισαι έγκυος. Το να ξερεις οτι νοσησες παλαιοτερα ειναι θετικο γιατι αποκλειεται να ξανακολλησεις.

Να πεις στην κουμπάρα σου οτι μπορει να ξαναμείνει έγκυος ασυζητητι, απλά θα περιμένει να πέσουν οι τιμές στις αιματολογικές. Ακομη αν θελει να μεινει έγκυος, το κακο μπορει να δημιουργηθει στο εμβρυο τις πρωτες ημέρες που κολλησες. Οποτε ας μιλησει καλυτερα με τον γυναικολογο της. Νομιζω οτι σε ενα χρόνο οι τιμές πέφτουν. Καλή δυναμη να της δωσεις. Αν θελεις διαβασε κ παραπάνω τις απαντησεις ολων μας.

Ολα θα πανε καλά απο εδω κ πέρα!;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις



Διαφημίσεις

Δεν μας γραφεις τα δεδομενα...ποσων εβδομάδων είσαι?? Και κυρίως βρεθηκαν τα IgM θετικα??? ή τα IgG???

 

Λοιπον απο Παστέρ igg 1,554 igm 0.329 avidity 39,6 %τώρα είμαι 11η εβδομάδα αυτα τα εκανα οταν ημουν 9η

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να βρεις εναν καλο λοιμωξιολογο για να αξιολογησει ποτε ακριβως νοσησες...τα ΙgG υπερτερουν των IgM αρα η νοσος δεν ειναι πολυ προσφατη.. Bασικα δεν ειμασι σίγουρη καν για την θετικοτητα τους...με ποια μοναδα μετρησης και ποιο οριο θετικοτητας στα εδωσαν??? Επικοινωνησε και με το τμημα στο Αττικον...υπερηχογραφικα το εμβρυο ειναι οκ?? Μην χανεις το κουραγιο σου...Αν όντως ειναι θετικα τα IgM μπορει απλως να χρειαστει να περιμενεις μεχρι τον 5ο μηνα για αμνιοπαρακεντηση για να βεβαιωθειτε ότι δεν περασε ο ιος στο μεβρυο και να ηρεμησεις!! Ο γυναικολογος σου τι λεει/?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Όπως λέει και η argini, υπάρχει στο "Αττικό" εξειδικευμένη ομάδα που ασχολείται μόνο με αυτό και έχει εξαιρετικά αποτελέσματα. Πρακτικά, αν χρειαστείς θεραπεία και την ξεκινήσεις έγκαιρα εκεί, το παιδί θα είναι μια χαρά...

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα

Εαν καποια κοπελα εχει αντισωματα του ιου

Τα igg θετικα και τα igm αρνητικα χρειαζεται να ξανακανει την εξεταση παλι κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης ??

 

Υπαρχει περιπτωση να νοσησει παλι??

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλο ειναι να ελεγχεσαι σε όλη την εγκυμοσυνη βεβαια σχεδον κανένας γυναικ δε το κανει . Εκανα ήδη μια θεραπεία κοριτσια αλλα φοβάμαι μη τυχόν χρειαστεί διακοπη στον 5ο μετα την αμνιο. Αγωνιώ κ αναρωτιόμουν αν μπορω να μαθω τιμες εξετάσεων απο καποια που το περασε :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, ξέρω κοπέλα που γέννησε πέρσι την άνοιξη ένα αγοράκι. Κάνει κάθε τρίμηνο έλεγχο του παιδιού, το οποίο είναι υγιέστατο.

 

Φαντάζομαι ότι θα ήθελες να επικοινωνήσετε. Άσε να τη ρωτήσω και να σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι' date=' ξέρω κοπέλα που γέννησε πέρσι την άνοιξη ένα αγοράκι. Κάνει κάθε τρίμηνο έλεγχο του παιδιού, το οποίο είναι υγιέστατο.

 

Φαντάζομαι ότι θα ήθελες να επικοινωνήσετε. Άσε να τη ρωτήσω και να σου πω.[/quote']

 

Ναι θα ήθελα ... Κ γιατι του κανει ελεγχο; Βγηκε πχ αμνιο θετική κ προχώρησε κλπ ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα ήθελα ... Κ γιατι του κανει ελεγχο; Βγηκε πχ αμνιο θετική κ προχώρησε κλπ ;

 

Ναι, το έμβρυο βρέθηκε θετικό, όμως η Αντωνιάδου ήταν πολύ καθησυχαστική και δικαιώθηκε πλήρως!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι ευχάριστα νεα! Πες της σε παρακαλω αν μπορει να μιλήσουμε .αν δε θελεο αν μπορει να μας πει τιμες εξετάσεων να συγκρίνω κ σε ποια φαση βεβαια το κολλησε.

Link to comment
Share on other sites

το περασα εγω. όμως: 1. το διαπιστωσα στις πρωτες αιματολογικες εξετασεις που εκανα (ημουν ηδη 2 μηνων) και από τις τιμες διαπιστώσαμε ότι το ειχα κολλησει 2 μηνες πριν μεινω εγκυος. 2.εκανα αμνιοπαρακεντηση οπου το pcr ηταν αρνητικο = το εμβρυο δεν ειχε κολλησει κατι αλλα όπως μου ειχε εξηγησει ο γυναικολόγος μου ηταν σχεδόν αδυνατο να ειχε κολλησει καθως εγω νοσησα πριν μεινω εγκυος εστω κ συντομα και 3. και σπουδαιοτερο, ποτε κανεις δεν μου ειπε ότι δεν επρεπε να μεινω εγκυος οσο ειχα ενεργες τιμες, καθως η μια από τις 2 τιμες εδειχνε ότι εχουν δημιουργηθεί αντισώματα (ο οργανισμος το ειχε πολεμησει). Όπως και να χει κάθε περιπτωση είναι διαφορετικη.Εσενα όμως αυτό που σε ενδιαφερει και σε διαβεβαιωνω (τα μεταφερω από μικροβιολογο και γυναικολογο) δεν υπαρχει κανενα κολλημα να ξαναμεινει εγκυος ακομα και σημερα,και να ξερει ότι αυτή τη φορα τουλάχιστον από αυτή τη νοσο είναι προστατευμενη..

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites

το περασα εγω. όμως: 1. το διαπιστωσα στις πρωτες αιματολογικες εξετασεις που εκανα (ημουν ηδη 2 μηνων) και από τις τιμες διαπιστώσαμε ότι το ειχα κολλησει 2 μηνες πριν μεινω εγκυος. 2.εκανα αμνιοπαρακεντηση οπου το pcr ηταν αρνητικο = το εμβρυο δεν ειχε κολλησει κατι αλλα όπως μου ειχε εξηγησει ο γυναικολόγος μου ηταν σχεδόν αδυνατο να ειχε κολλησει καθως εγω νοσησα πριν μεινω εγκυος εστω κ συντομα και 3. και σπουδαιοτερο, ποτε κανεις δεν μου ειπε ότι δεν επρεπε να μεινω εγκυος οσο ειχα ενεργες τιμες, καθως η μια από τις 2 τιμες εδειχνε ότι εχουν δημιουργηθεί αντισώματα (ο οργανισμος το ειχε πολεμησει). Όπως και να χει κάθε περιπτωση είναι διαφορετικη.Εσενα όμως αυτό που σε ενδιαφερει και σε διαβεβαιωνω (τα μεταφερω από μικροβιολογο και γυναικολογο) δεν υπαρχει κανενα κολλημα να ξαναμεινει εγκυος ακομα και σημερα,και να ξερει ότι αυτή τη φορα τουλάχιστον από αυτή τη νοσο είναι προστατευμενη..

Ιωάννα πιο πανω γράφω τις τιμες μου μπορείς να κανεις μια συγκριση; Κ εγω σαν τη δικη σου περιπτωςη ειμαι σύγκρινε σε παρακαλω τις τιμες κ ειδικά το avidity. Εσυ ποσο είχες πχ; Στο παστερ τισψεκανες;

Link to comment
Share on other sites

Τοσα κοριτσια απο εδω μεσα που το περασανε δεν ειναι πλεον ενεργα? ουφ....

 

Ειμαι κι εγω ενεργη ακομα, αλλα δεν προλαβαινω να πολυμπαινω.

Για μας εχουν περασει κοντα στα οχτω χρονια. Ημουν απο τις πρωτες που ξεκινησα εκει τις γ-σφαιρινες. Τιμες αντισωματων δεν θυμαμαι.

Αλλα θεωρω οτι η Αντωνιαδου ειναι εγγυηση. Κι αφου ειναι καθυσηχαστικη απολαυσε την εγκυμοσυνη σου. Καταλαβαινω το αγχος, αλλα δεν βγαζει πουθενα, κακο σε σενα και το μωρακι κανεις...

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...