Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Είμαι μητέρα 2 παιδιών (9 και 6 ετών) και φοράω σπιράλ χαλκού εδώ και 2 χρόνια. Τον τελευταίο μήνα διαπίστωση καθυστέρηση στην περίοδο η οποία τελικά αποδείχτηκε εγκυμοσύνη, η οποία για καλή μου τύχη είναι ενδομήτρια ! Χθες έκανε υπέρηχο και είδαμε ήδη το σάκο αλλά δεν ακούσαμε ακόμα καρδούλα. Ο γιατρός μου είπε ότι ενέχεται ρίσκο αποβολής αν θελήσω να βγαλω τώρα το σπιράλ. Αλλά και αν συνεχίσω την εγκυμοσύνη με το σπιράλ, πάλι υπάρχουν αρκετοί κίνδυνοι επιπλοκών. Μήπως κάποια γνωρίζει από προσωπική εμπειρία της ? Εχετε ακούσει να καταλήγει σε φυσιολογικό τοκετό, μία εγκυμοσύνη με σπιράλ ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εχω ακουσει περιστατικο κοπελας που εμεινε εγκυος με σπιραλ. τελικα το αφαιρεσε και συνεχιστηκε η εγκυμοσυνη κανονικα μεχρι το τελος. δεν ξερω σε ποια εβδομαδα το εβγαλε αλλα ξερω οτι βγηκε δυσκολα και οντως ειχαν θεμα μηπως κατα την εξαγωγη κινδυνεψει το μωρο.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Είμαι μητέρα 2 παιδιών (9 και 6 ετών) και φοράω σπιράλ χαλκού εδώ και 2 χρόνια. Τον τελευταίο μήνα διαπίστωση καθυστέρηση στην περίοδο η οποία τελικά αποδείχτηκε εγκυμοσύνη, η οποία για καλή μου τύχη είναι ενδομήτρια ! Χθες έκανε υπέρηχο και είδαμε ήδη το σάκο αλλά δεν ακούσαμε ακόμα καρδούλα. Ο γιατρός μου είπε ότι ενέχεται ρίσκο αποβολής αν θελήσω να βγαλω τώρα το σπιράλ. Αλλά και αν συνεχίσω την εγκυμοσύνη με το σπιράλ, πάλι υπάρχουν αρκετοί κίνδυνοι επιπλοκών. Μήπως κάποια γνωρίζει από προσωπική εμπειρία της ? Εχετε ακούσει να καταλήγει σε φυσιολογικό τοκετό, μία εγκυμοσύνη με σπιράλ ?

Όταν είχα ρωτήσει το γυναικόλο για σπιράλ μου είπε πως υπάρχει πιθάνοτα μια στο 1.000.000να μείνω έγκυος. Μπράβο σου τα κατάφερες!!!

Παρόλα αυτά μου είπε : ή το αφαιρούμε κατά την εγκυμοσύνη ή ....................... την ώρα του τοκετού !! Δεν το είδα να ανησυχεί για επιπλοκές.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 εβδομάδες μετά...

Βεατρίκη μας,

 

Γράψε μας σε παρακαλώ τελικά τί έκανες με το σπιράλ ?

 

...Κι εγώ που κοιμάμαι ήσυχη -τον ύπνο του δικαίου από ότι βλέπω- πως έχω το σπιράλ και είμαστε ΟΚ.....:lol:

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πωπω και εγώ το σκεφτόμουν να βάλω μόλις γεννήσω με το καλό το 2ο γιατί δεν θέλω με τίποτα 3ο παιδί και τα θεωρούσα πολύ ασφαλής μέθοδο.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

φιλη μου ειναι στον 5ο μηνα με σπιραλ δεν το εβγαλαν φυσικα για να μην πειραξουν την μητρα οι πιθανοτητες αποβολης της ειπαν οτι ειναι 10% παραπανω απο οταν εχεις μεινει χωρις αυτο. εε νομιζω οτι ειναι μικρο το ποσοστο που ανεβαινει οποτε λογικα το αφηνεις οπως έχει

ccBbp2.png
Link to comment
Share on other sites

ααα...τελεια!!!εχω κι εγώ σπιράλ ήδη 3 μήνες αλλά προς το παρόν όλα μια χαρά!Πιστευω ότι είναι η πιο ασφαλής μέθοδος αλλά λιγη περισσότερη προσόχή τις γονιμές μέρες δεν έβλαψε ποτέ κανέναν!!:)Στο θέμα μας όμως, έχω ακουσει κι εγώ για εγκυμοσυνες που κυλησαν ομαλά με σπιραλ..οποτε καλή επιτυχία και συνέχεια!!:)

Link to comment
Share on other sites

με το καλό το 3ο σου παιδάκι....

ήθελε πολύ να έρθει στον κόσμο απ΄ ότι φαίνεται...:o σε παρακαλώ κάνε ό,τι περνάει απο το χέρι σου να μην το πειράξεις....;)

945076uyzon4w470.gif

"Τί ωφελείται ο άνθρωπος εάν κερδίσει τον κόσμο όλο και χάσει την ψυχή του;"

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...