Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι γνωρίζετε για το τοξόπλασμα; Γάτες στην εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Θα ήθελα ]να ρωτησω κατι για το τοξοπλασμα....στον κηπο μας εχουμε κοτουλες που κανουν κουτσουλιες. Υπάρχει κινδυνος για το τοξόπλασμα? Ρωτάω γιατι συχνα καθομαστε εκει...

Αν πατησω κουτσουλιες υπαρχει προβλημα....?:|

Επίσης, υπαρχουν και γατες, οι οποιες επισκέπτονται και καθονται τις καρεκλες μας.....

Θα ηθελα να ακουσω τη γνωμη σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μακρια απο γατες κοπελα μου!!!μια γνωστη μου επαθε τοξοπλασμα 5 μηνων εγκυος κ το μωρο εχει νοητικη στερηση .μακρια απο γατες κ περιτωματα ζωων!για τις κουτσουλιες δε ξερω δε νομιζω να ειναι τοσο σοβαρο αρκει να μη εχεις επαφη με τα χερια αλλα για τις γατες ουτε λογος!

Link to comment
Share on other sites

για να κολλήσεις απο γατα τοξόπλασμα πρέπει να πιάσεις τα κακα της κ μετα να γλείψεις το χερι σου.κομματακι δύσκολο το κοβω.

οτι απο τις γατες κολλάμε ευκολα τοξόπλασμα ειναι μυθος.

ο πιο συνηθισμένος τροπος ειναι απο ωμό κρεας κ άπλυτα η οχι καλα πλυμένα λαχανικά.

εχεις 99% πιθανοτητα να κολλησεις τοξοπλασμα απο οχι καλα πλυμενα ωμα λαχανικα ή αψητο κρεας παρα απο γατα.ειδικα αν η γατα μενει μεσα στο σπιτι και δεν τρωει ωμο κρεας δεν υπαρχει περιπτωση να παθει τοξοπλασμα.

ακομη και αν η γατα κυκλοφορεί και εκτος σπιτιου και ακομη και αν κολλησει τοξοπλασμα αυτο μεταδιδεται,μονο για 20 μερες,

μετα η γατα παθαίνει ανοσια και δεν ξανακολλαει

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αλλα ο μπαμπας μου οταν επαθε τοξοπλασμα κ ηταν στο νοσοκομειο 10 μερες πρισμενος παντου κ οι εξετασεις εδειξαν τοξοπλασμα απο τριχα ζωου ειμαι σιγουρη πως ο ανρθωπος αποκλειεται να εγλειψε κακα απο γατα η απο αλλο ζωο:P:p!οι γυναικολογοι λενε μακρια απο ζωα κ οπως ειπες ωμα κρεατα κλπ!

Link to comment
Share on other sites

βρηκαν οι γαιτροι του μπαμπα σου οτι κόλλησε τοξόπλασμα απο τριχα???

γιατρος δεν ειμαι αλλα αναρωτιέμαι πως γινετε να το ειδαν?

τα πραγματα δεν ειναι τραγικα. μην σπέρνουμε τον πανικό.

σωστη ενημέρωση θελει τιποτα παραπάνω.

στην εγκυμοσύνη μου 2 γατεσ ειχα μεσα στο σπιτι τιποτα δεν επαθα.

http://www.newskosmos.com/index.php?option=com_content&view=article&id=2399:2010-03-16-10-31-55&catid=37:greece&Itemid=56

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ουτε εγω ειμαι γιατρος φυσικα αλλα οτι του ειπαν σου λεω...δεν ειναι στανταρ οτι θα παθεις τοξοπλασμα αν ερθεις σε επαφη με γατα!κ που ξερεις πχ αν η γατα δεν εγλειψε τα κακα της κ μετα εσενα!λεμε τωρα....

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

μπορείτε επίσης να δείτε κι εδώ

Τοξοπλασμα Κατοικίδια και Εγκυμοσύνη

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Η μετάδοση του παρασίτου στον άνθρωπο γίνεται με τις ώριμες ωοκύστεις του παρασίτου

καθε γατα 1 και μοναδικη φορά στη ζωή της θα αποκτήσει το παρασιτο και θα το μεταφέρει. αν μια γατα καταναλώσει ωμο κρέας η τρωκτικο μολυσμένο με το παράσιτο αποβάλλει σε λίγες εβδομάδες μαζί με τα κόπρανά της στο περιβάλλον τις άωρες ωοκύστεις του παρασίτου, οι οποίες καθίστανται ώριμες σε διάστημα 2-4 ημερών αν οι συνθήκες υγρασίας και θερμοκρασίας του περιβάλλοντος είναι άριστες.

αν η γατα επιστρέψει κ γλείψει τα κακα της την συγκεκριμένη χρονική στιγμή αν σου γλείψει πχ το χερι και αν εσυ βάλεις το χερι στο στόμα ναι θα κολλήσεις.

αυτη ειναι η 1% πιθανοτητα οι υπολοιπες 99 ειναι να καταναλωσεις ωμό κρεας να μην εχεις πλύνει καλα το μαρούλισου,να κανεις την κηπουρική σου κ να μην πλύνεις καλα τα χερια σου πριν το φαγητο.

Στη χώρα μας είναι μολυσμένα σχεδόν ένα στα δύο βοοειδή, ένα στα τέσσερα πρόβατα, αίγες κ.α.

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

για τις κουτσουλιες που ειναι διασπαρτες στον κήπο.....και ερχομαστε σπιτι, τις πατάμε, (εμεις βγαζουμε τα παπαουτσια) οχι μονο εμεις αλλά και οι επισκέπτες?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ από κτηνίατρο ξέρω ότι κολλάει συνήθως από κακοψημένο κρέας. Το να λέμε ωμό κρέας είναι λίγο υπερβολή γιατί δεν το συνηθίζουμε στην Ελλάδα αλλά κακοψημένο με το αιματάκι του κοντά στα κόκκαλα μας σερβίρουν συχνά όταν υπάρχει φούρια στο μαγαζί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο πατρικό μου σπίτι είχαμε γάτες του κήπου και κοιμόμουνα αγκαλιά με έναν γατούλη για χρόνια. Δεν κόλλησα. Αντίθετα κόλλησα ένα Σ/Κ που πήγα εκδρομή στην Πάτρα και τρώγαμε έξω. Θες από κακοψημένο κρέας, θες από σαλατικό που δεν είχε πλυθεί καλά. Πάντως το κόλλησα. Ευτυχώς που δεν ήμουν έγκυος τότε...

Να προσέχουν οι εγκυούλες το έξω φαγητό, μόνο βρασμένα λαχανικά και να μην φρικάρουν με τις γάτες. Δεν υπάρχει λόγος να χαιδέψεις το ζώο, αλλά δεν κολλάς με το που την είδες στην πυλωτή (το λέω γιατί σύνοικος είχε παρανοήσει με το που είδε τη γατούλα να σουλατσάρει... :D)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κορίτσια καλησπερα,σημερα παγα σενα συγγενικο σπιτι οπου ειχαν γατα η οποια ηταν αδεσποτη και την πηραν σπιτι,δεν ειναι εμβολιασμενη,και αν και δεν ξερω πως εβγαλα μεσα απο το στομα μου μια μικρη ασπρη τριχα,δεν την ακουμπησα καν πως ειναι δυνατον?γνωριζει καποια αν υπαρχει κινδυνος τοξοπλασματος απο την τριχα της γατας η μονο απο τα κακα της?σας ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά δεν κινδυνεύεις. Είσαι έγκυος; Έχεις κάνει την εξέταση για το τοξόπλασμα;

 

Όπως πολύ σωστά έχει ειπωθεί μόνο από τα κακά της γάτας ή από γρατζουνιά της μπορείς να κολλήσεις. Και για την γρατζουνία μόνο και μόνο επειδή δεν μπορεί να πλύνει τα νύχια της (που σκεπάζουν με την άμμο τα κακά της) δεν μπορεί να τα πλύνει!

 

Το ότι το γατί ήταν αδέσποτο δεν σημαίνει ντε και καλά ότι έχει τοξόπλασμα.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Οι γάτες, όπως γνωρίζουμε, έχουν εξαιρετικά καθαρές συνήθειες, και αναφέρομαι σε αυτή του "μπιντέ" (για να χρησιμοποιήσω ανθρώπινες εκφράσεις). Το θέμα είναι ότι όταν κάνουν "μπιντέ" δεν περιορίζονται μόνο στο επίμαχο σημείο αλλά και σε όλο το τρίχωμα (και στα μωρά τους, αν έχουν). Έτσι αν η γάτα πάσχει από τοξόπλασμα, υπολείμματα που καθάρισε πάνε και στις τρίχες της.

Ακούστε ιστορία που έτυχε σε συνάδελφο. Ο άντρας της είναι γιατρός. Πριν από 6 χρόνια πήγαν ταξίδι στο Μόναχο λόγω επαγγέλματος του συζύγου. Η συνάδελφος ήταν έγκυος (κάπου στα μέσα). Επειδή ήταν καλοκαίρι κάθισαν σε μια πλατεία να φάνε. Μια γάτα τους γυρόφερνε, επιμένοντας στα πόδια της κοπέλας. Ο σύζυγος, για να τη διώξει, την έσπρωξε με το χέρι. Ίσα-΄ισα την ακούμπησε. Και συνέχισε το φαγητό του. Στην επιστροφή τους στην Ελλάδα (λίγες μέρες μετά), ο σύζυγος αρρώστησε αρκετά σοβαρά και οι εξετάσεις δήξανε τοξόπλασμα. Αφού λέγαμε ευτυχώς που είχε κάνει παιδιά (στους ενήλικους άντρες, σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να αφήσει στειρότητα –στη συγκεκριμένη δεν άφησε).

 

Η πεθερά μου είναι θετική στο τοξόπλασμα και ας ειναι ψείρας στη καθαριότητα. Ταϊζει αδέσποτες γατές (ΠΟΤΕ δεν βάζει αδέσποτη στο σπίτι), χωρίς να έχει προφανείς επαφές.

 

Οι τρίχες τις γάτας είναι τόσο λεπτές που αιωρούνται, κολλάνε στα ρούχα, στα καθίσματα, στα μαλλιά και τελικά δεν είναι δύσκολο να κολλήσεις. Και είναι ανεύθυνο να αφήνει κανείς γάτα χωρίς εμβόλιο να κυκλοφορεί στο σπίτι του και να καλεί και έγκυο γυναίκα.

DZLjp2.png

LVTCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 χρόνια μετά...

Καλησπερα σας!

Ειμαι εγκυος στον 5ο και εχω ενα γατο εδω και 2 χρονια. 

Ειναι του σπιτιου,τρωει μονο ξηρα τροφη και βγαινει μεχρι τ μπαλκονι στα λουλουδια. 

Εχω ξεκινησει και ανησυχω... γιατι θελει να ειναι συνεχεια στην αγκαλια μου και εγω θελω να προσεχω απ τς τριχουλες του. 

Τον αγαπω πολυ και δεν θελω να τον στειλω πουθενα. Τι να προσεχω.. κινδυνευω;

Link to comment
Share on other sites

On 23/8/2010 at 12:33 ΠΜ, Συντονιστής Περιεχομένου είπε:

Γειά σας,

μπορείτε επίσης να δείτε κι εδώ

Τοξοπλασμα Κατοικίδια και Εγκυμοσύνη

 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, ClaìreM είπε:

Καλησπερα σας!

Ειμαι εγκυος στον 5ο και εχω ενα γατο εδω και 2 χρονια. 

Ειναι του σπιτιου,τρωει μονο ξηρα τροφη και βγαινει μεχρι τ μπαλκονι στα λουλουδια. 

Εχω ξεκινησει και ανησυχω... γιατι θελει να ειναι συνεχεια στην αγκαλια μου και εγω θελω να προσεχω απ τς τριχουλες του. 

Τον αγαπω πολυ και δεν θελω να τον στειλω πουθενα. Τι να προσεχω.. κινδυνευω;

Eχω 2 γατες οικοσιτες και μερικες που μπαινοβγαινουν. Οι οδηγιες της κτηνιατρου ηταν (και ειναι, μιας που την ξαναρωτησα προσφατα): Να αποφευγω να καθαριζω εγω την αμμοδοχο τους και να μην την αφηνω πανω απο 48 ωρες ακαθαριστη, γιατι υπο τις ιδανικες συνθηκες (καταλληλη θερμοκρασια-υγρασια κλπ-σχετικα σπανιο) το τοξοπλασμα μπορει να σε μολυνει μετα τις 48 ωρες. Με το χαιδεμα δεν κινδυνευεις. Εκει που μου ειπε να δωσω περισσοτερη σημασια ειναι: οχι ωμα πρασινα λαχανικα, οχι επαφη με το χωμα (ειδικα σε περιοχες που συχναζουν γατες) με γυμνα χερια γιατι μπορει να υπαρχουν μολυνσμενα περιττωματα και θα μεταδοθει το τοξοπλασμα μεσω των νυχιων. Γενικως, δεν μπορει να κολλησει καποιος απο την επαφη με τις γατες, αλλα με τα περιττωματα τους και μονο υπο ιδανικες συνθηκες.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

εχω πολλα χρονια 20 κ βαλε γατια κ παντα φροντιζα κ αδεσποτες αντισωματα για τοξοπλασμα δεν εχω αρα ειναι πολυ δυσκολο να κολλησεις απο γατα. παντα καλο πλυσιμο χεριων κ προσοχη με την αμμο.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, ninaki80 είπε:

εχω πολλα χρονια 20 κ βαλε γατια κ παντα φροντιζα κ αδεσποτες αντισωματα για τοξοπλασμα δεν εχω αρα ειναι πολυ δυσκολο να κολλησεις απο γατα.

Aκριβως! Κι εγω απο παντα ασχολουμαι με αδεσποτες γατες και οταν εκανα την εξεταση στην πρωτη εγκυμοσυνη ημουν σιγουρη οτι θα βγει θετικο και ξαφνιαστηκα που δεν ειχα αντισωματα. Απλα εχουμε μαθει μολις ακουμε "τοξοπλασμα" το μυαλο μας να πηγαινει στις γατες, ενω οι πιθανοτητες ειναι πολυ πιο αυξημενες στο ωμο κρεας, στα απλυτα λαχανικα και στο χωμα. Αλλος ενας μυθος που καταρριφθηκε! 

 
Link to comment
Share on other sites

Τα οικόσιτα κ εμβολιασμενα ζώα είναι ασφαλή . 

Το τοξόπλασμα ειναη πολύ πιο εύκολο να το «κολλήσει» κάποιος από ωμή σαλάτα που δεν έχει πλυθεί επαρκώς , από μερικώς ψημένο κρέας κλπ . 

Μην φοβόμαστε τις γάτες μας :) εκτός κι αν «σουλατσάρουν» εκτός σπιτιού όποτε ο κίνδυνος είναι υπαρκτός .

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Macgyver είπε:

Τα οικόσιτα κ εμβολιασμενα ζώα είναι ασφαλή . 

εκτός κι αν «σουλατσάρουν» εκτός σπιτιού όποτε ο κίνδυνος είναι υπαρκτός .

Kι εγω ετσι νομιζα, αλλα μου ειπε η κτηνιατρος οτι μπορει η γατα να το εχει κολλησει παλαιοτερα (οταν ηταν μικρη πχ, πριν την παρεις στο σπιτι) και να το μεταδωσει μονο μια φορα στην ενηλικη ζωη της για 20 μερες, που δεν θα ξερεις ποτε θα ειναι. Αλλα νομιζω πως μπορεις να ελεγξεις τις οικοσιτες γατες σου αν εχουν αντισωματα απο τοξοπλασμα για να ξερεις αν το εχουν περασει ωστε να εισαι πιο προσεκτικος με εξεταση αιματος.

 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Kι εγω ετσι νομιζα, αλλα μου ειπε η κτηνιατρος οτι μπορει η γατα να το εχει κολλησει παλαιοτερα (οταν ηταν μικρη πχ, πριν την παρεις στο σπιτι) και να το μεταδωσει μονο μια φορα στην ενηλικη ζωη της για 20 μερες, που δεν θα ξερεις ποτε θα ειναι. Αλλα νομιζω πως μπορεις να ελεγξεις τις οικοσιτες γατες σου αν εχουν αντισωματα απο τοξοπλασμα για να ξερεις αν το εχουν περασει ωστε να εισαι πιο προσεκτικος με εξεταση αιματος.

Εγώ στο γατί μου κάνω αιματολογικές εξετάσεις πάντως . Οποιοδήποτε ζωάκι έχει υιοθετηθεί από το δρόμο , θα πρέπει να ελέγχεται αιματολογικά και για οτιδήποτε άλλο βέβαια πχ παράσιτα κλπ . 

Σε ζωάκι από breeder όμως δεν τίθεται ζήτημα . 

Μια απλή αιματολογική αποδεικνύει τυχόν θέματα . 

Ως έγκυος , δεν έπαιρνα ποτέ σαλάτα για αυτό το λόγο (εκτός σπιτιού ) . 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Macgyver είπε:

Εγώ στο γατί μου κάνω αιματολογικές εξετάσεις πάντως . Οποιοδήποτε ζωάκι έχει υιοθετηθεί από το δρόμο , θα πρέπει να ελέγχεται αιματολογικά και για οτιδήποτε άλλο βέβαια πχ παράσιτα κλπ . 

Σε ζωάκι από breeder όμως δεν τίθεται ζήτημα . 

Μια απλή αιματολογική αποδεικνύει τυχόν θέματα . 

Ως έγκυος , δεν έπαιρνα ποτέ σαλάτα για αυτό το λόγο (εκτός σπιτιού ) . 

Nα σου πω την αληθεια οσες φορες υιοθετησα γατα (για ρατσας ουτε λογος) δεν μου ειπαν να κανω αιματολογικες. Αν ειχε παρασιτα θα φαινοταν και απο τα περιττωματα, κι ετσι κι αλλιως κανεις αποπαρασιτωση οταν την υιοθετεις. Αλλα ηθελα και στην πρωτη εγκυμοσυνη να τους κανω τις εξετασεις (τις οικοσιτες) για τοξοπλασμα, εν τελει δεν εκανα τιποτα γιατι ειχα διαβασει καπου οτι οι γατες την περνανε σαν γριπη την τοξοπλασμωση (και οι ανθρωποι) κι επειδη τις βρηκα νεογεννητες και δεν ειχαν περασει καποια τετοια φαση, υπεθεσα οτι δεν εχουν περασει τοξοπλασμα. Αλλα αυτη την φορα προσεχω περισσοτερο, δεν κανω την αμμο τους καθολου απο εδω και περα, ενω την πρωτη φορα δεν σταματησα να την κανω εγω. Οπως και να 'χει, νομιζω οτι περισσοτερη προσοχη πρεπει να δινεται στις ωμες σαλατες απ'εξω, καθολου καταναλωση.

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Nα σου πω την αληθεια οσες φορες υιοθετησα γατα (για ρατσας ουτε λογος) δεν μου ειπαν να κανω αιματολογικες. Αν ειχε παρασιτα θα φαινοταν και απο τα περιττωματα, κι ετσι κι αλλιως κανεις αποπαρασιτωση οταν την υιοθετεις. Αλλα ηθελα και στην πρωτη εγκυμοσυνη να τους κανω τις εξετασεις (τις οικοσιτες) για τοξοπλασμα, εν τελει δεν εκανα τιποτα γιατι ειχα διαβασει καπου οτι οι γατες την περνανε σαν γριπη την τοξοπλασμωση (και οι ανθρωποι) κι επειδη τις βρηκα νεογεννητες και δεν ειχαν περασει καποια τετοια φαση, υπεθεσα οτι δεν εχουν περασει τοξοπλασμα. Αλλα αυτη την φορα προσεχω περισσοτερο, δεν κανω την αμμο τους καθολου απο εδω και περα, ενω την πρωτη φορα δεν σταματησα να την κανω εγω. Οπως και να 'χει, νομιζω οτι περισσοτερη προσοχη πρεπει να δινεται στις ωμες σαλατες απ'εξω, καθολου καταναλωση.

Την άμμο την καθαρίζεις και με γάντια μιας χρήσης , εάν δεν υπάρχει κάποιος άλλος να κάνει τη «βρωμοδουλεια» . Άσχετο αλλά το δικό μου γατί όταν είχε δει το νεογέννητο είχε τρομάξει :) μετά τον συνήθισε κάπως και τώρα που την κυνηγάει κανονικά , κάθεται και ... υπομένει απλά .... 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...