Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΩΤΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΜΕ ΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ


Recommended Posts

Αύριο η Ζέτα θα πάει την πρώτη της επίσκεψη με τους συμμαθητές της σε ένα Πατητήρι. Μας είχε πει η Δασκάλα της στην πρώτη συνάντηση με τους γονείς ότι κάθε μήνα θα πηγαίνουν μία επίσκεψη είτε σε κάποιο εργαστήριο είτε σε θέατρο, μουσείο κλπ.

 

Αυτό που μου έκανε εντύπωση :shock: ήταν η διστακτικότητα μερικών γονέων να τα στείλουν. Εκτός του ότι πιστεύω ότι είναι μέρος του παιδαγωγικού προγράμματος, θεωρώ πως όλα τα παιδάκια θα πρέπει να πηγαίνουν σε τέτοιους είδους εκδηλώσεις με τους συμμαθητές τους. Άσε που μία επίσκεψη σε Πατητήρι δεν είναι κάτι που εύκολα ένα γονιός θα πάει το παιδί του την σήμερον ημέρα. Εγώ ακόμα θυμάμαι !!!! που στο δημοτικό μας είχαν πάει σε μεγάλο εργοστάσιο εμφιάλωσης κρασιού.

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δε νομίζω ότι το πρόβλημα των γονιών είναι ότι αμφισβητούν το παιδαγωγικό χαρακτήρα της επίσκεψης. Μάλλον φοβούνται να κυκλοφορήσουν τα παιδιά εκτός σχολείου. Δεν είναι όλοι οι γονείς cool με αυτό το θέμα. Εγώ το σέβομαι αυτό, παρόλο που θα το άφηνα το παιδί, εννοείται! Να δεις που στην επόμενη επίσκεψη οι συμμετοχές θα είναι πολύ περισσότερες!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

K εμας μας εδωσαν πληροφοριες για την πρωτη

μας εκδρομη σε εργαστηρι ελιας!

Και λεω " μας" γιατι θα τα συνοδεψουμε.

Αλλιως μονα τους δεν τα πανε.

Για τους γονεις ειναι 8 ευρω, τα παιδια 5 ευρω

+ τιμη πουλμαν αναλογα λεει με τα ατομα

που θα συμμετεχουν.... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Η επίσκεψη θα γίνει καθημερινή ή μέσα σε Σ/Κ ?

 

Ρωτάω γιατί το βρίσκω λίγο παράξενο να πρέπει ο γονιός να συνοδέψει το παιδί του σε "εκπαιδευτική" εκδρομή και να πρέπει να πάρει άδεια για μπορέσει να πάει το παιδί του.

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

Η επίσκεψη θα γίνει καθημερινή ή μέσα σε Σ/Κ ?

 

Ρωτάω γιατί το βρίσκω λίγο παράξενο να πρέπει ο γονιός να συνοδέψει το παιδί του σε "εκπαιδευτική" εκδρομή και να πρέπει να πάρει άδεια για μπορέσει να πάει το παιδί του.

 

 

Θα γινει καθημερινη Τριτη συγκεκριμενα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα σε όλους! να σε ρωτήσω κάτι καλή μου ντινάτ τι σχολείο είναι αυτό? κανονικό νηπιαγωγείο δημόσιο ή ιδιωτικό?

γιατί μου φαίνεται εντελώς κουφό που ζητούν από τους γονείς να συνοδέψουν τα παιδιά σε εκπαιδευτική εκδρομή σε κανονική μέρα σχολείου!

πρώτα από όλα είναι εντελώς απαράδεκτο να ξεχωρίζουν τα παιδιά έτσι, καθώς είναι βέβαιο ότι δεν θα μπορέσουν όλοι οι γονείς να πάρουν άδεια ή να αγκαρέψουν παπούδες για να κάνουν κάτι τέτοιο!

δεύτερον, αυτό απλά δεν γίνεται συνήθως σε κανένα παιδικό σταθμό ή νηπιαγωγείο ιδιωτικό ή μη.

ειλικρινά μου φαίνεται εντελώς εξωπραγματικό και απίθανο αυτό που μας περιγράφεις!

μήπως πρέπει να ζητήσετε όλοι οι γονείς να σας εξηγήσουν αυτή τη περίεργη πρακτική?

:)

Utmw.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τί γίνεται σήμερα, αλλά κι εμάς μας συνόδευαν οι γονείς στις ημερήσιες εκδρομές σε όλο το δημοτικό. Αλλά μιλάμε για όλη την ημέρα, μέχρι το απόγευμα, όχι για μία επίσκεψη 3-4 ωρών.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχε πάρει το μάτι μου μια εγκύκλιο που έλεγε ότι μπορεί να ζητηθεί από τους γονείς να συμμετέχουν (όχι από όλους, από κάποιο αριθμό γονέων) σε μια εκδρομή... Θα το ψάξω στο σπίτι που έχω στο pc τέτοιες εγκυκλίους απο το ypepth.gr. Αν έχει χρόνο νωρίτερα από το βράδυ καμιά ας το ψάξει...

Και απ' οτι θυμάμαι έλεγε ότι πρέπει από την αρχή της σχολικής χρονιάς να το δηλώσουν οι γονείς που ειναι διατεθειμένοι να συμμετέχουν στις εκδρομές όταν τους ζητηθεί...

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω τί γίνεται σήμερα, αλλά κι εμάς μας συνόδευαν οι γονείς στις ημερήσιες εκδρομές σε όλο το δημοτικό. Αλλά μιλάμε για όλη την ημέρα, μέχρι το απόγευμα, όχι για μία επίσκεψη 3-4 ωρών.

 

Και σε μας γινόταν αυτό αλλά οι συγκεκριμένες ολοήμερες εκδρομές ήταν το Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων και γίνονταν Σάββατο.

 

Maryp, προφανώς καταλαβαίνω ότι μπορεί να προβλέπεται να συνοδέψει τα παιδιά ένας αριθμός γονέων για την καλύτερη επιτήρηση των παιδιών σε εξωτερικό χώρο αλλά δεν μπορώ να φανταστώ ότι ζητάνε απ' όλα τα παιδιά να συνοδεύονται όπως λέει η ΝΤΙΝΑΤ.

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς το σχολείο θέλει να πετάξει από πάνω του την ευθύνη! Τουλάχιστον προειδοποιεί τους γονείς με την εγγραφή ότι πρέπει να έχουν ... ελεύθερο ωράριο?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...