Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλή σωματομεδίνη c SOS


Recommended Posts

Την Τετάρτη που μας πέρασε κάναμε την νέα αίτηση για την χορήγηση αυξητικής του γιού μου. Ο γιατρός μας ενημέρωσε πως μόλις πάρουμε την έγκριση θα πρέπει να γραφτούμε σε λίστα αναμονής στο φαρμακείο του νοσοκομείου γιατί πλέον τα σκευάσματα αγοράζονται έτσι. Δηλαδή αγοράζουν τόσα σκευάσματα όσοι οι δικαιούχοι που έχουν γραφτεί στην λίστα αναμονής. Ελπίζω να μην έχουμε πάλι τα ίδια γιατί δεν αντέχω άλλο αυτή την κατάσταση. Από το κακό στο χειρότερο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλή επιτυχία στη mpoumpoulitsa , ευχομαι ενα ξεκάθαρο αποτέλεσμα .

 

Theodosi τι να πω .... Ευχομαι με αυτό το νεο σύστημα να ειναι καλύτερα τα πράγματα .

Δε γινεται να αλλάξετε νοσοκομείο ε?

Παντως κι εμάς ενα ενα μας τα δίνουν τα κουτιά , στο τσακ προλαβαίνουμε να την πάρουμε λίγο πριν ξεμείνουμε

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους!!

 

ΚΟΜΜΑR σε ευχαριστω πολυ!

Ηταν μια δύσκολη ημέρα η χθεσινή.η εξέταση της αυξητικής δεν είναι και πολυ εύκολη. Έχεις να κάνεις με ένα μικρό παιδι απο την μια και απο την άλλη μέσα σε 3 ώρες μια ένεση και 6 αιμοληψίες με τις όποιες δυσκολίες(έμετο ,να σπάσει η φλέβα απο την αντιδραση του παιδιου, το κλαμα του κτλ.). Ηταν κάτι όμως που έπρεπε να γίνει πια....Δευτέρα αποτελέσματα.

ΚΟΜΑΡ ΤΗΝ 2Η ΤΗΝ ΕΚΑΝΕΣ ΒΟΙΟΙΑΤΡΙΚΗ (ΣΕ ΠΟΙΑ??)

ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΠΟΥ ΤΗΝ ΈΚΑΝΕΣ??

ΠΕΣ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΑΠΟΡΙΑ ΠΩς ΤΗΝ ΔΕΧΘΗΚΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΗΝ ΕΝΕΣΗ ΑΥΞΗΤΙΚΗΣ/? ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ Η ΒΕΛΟΝΑ?? ΠΟΝΑΕΙ??

 

ΧΘΕΣ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΠΗΓΑΜΕ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΧΑΡΜΑΝΔΑΡΗ.!!

 

.ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠ ΕΞΩ(ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΧΟΛΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙ ΣΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ)

..ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΚΑΤΕΓΡΑΨΕ ΟΛΟ ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΜΕ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΦΑΝΗΚΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΜΑΣ ΞΕΠΕΤΑΞΕΙ. ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΑΥΞΗΤΙΚΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

η χαρμανδαρη μας εδωσε μια λιστα με εξετασεισ και επαναληπτικη τησ κοιλιοκακη(την παλια την ειχαμε κανει το 2010). η Χ καποια στιγμη μας ρωτησε μηπως εστω καποια απο τισ γιαγιαδες τησ μικρησ ειναι 1.55??

της απανταμε οτι ο μπαμπασ τησ μικρης ειναι 1.80 ο αδελφος του 1.91

απο την αλλη πλευρα εγω 1.67 και ο αδελφοσ μου 1.82!!καταλαβε οτι ειμαστε ψηλη οικογενεια που να βρεθει το 1.55!! δεν σχολιασε τιποτα αλλο πανω σε αυτο.

αυτο ειναι που με τρωει τοσο καιρο μηπως υπαρχει κατι παθολογικο εξαιτιασ της μεγαλησ αποκλισησ με την οικογενεια. αλλιως δεν θα το προχωρουσα..

ο αδελφος τησ μικρησ 7 ετων και απο τοτε που γεννηθηκε εκτος καμπυλων παντα πανω απο την 97 καμπυλη..

θα δειξει....παντως η ιστορια έχει πονο και για τους γονεισ και για το παιδι..

Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρά σε όλους!

 

Δεν έχω διαβάσει όλα τα μηνύματα. Θα ήθελα, όμως, να καταθέσω τη δική μου εμπειρία. Είμαι 36 ετών και έχω ύψος 1.50 μ. Το ότι είμαι κοντούλα δε με εμπόδισε από το να ακολουθήσω και να πραγματοποιήσω όλα τα όνειρά μου... Να σπουδάσω, να ξανασπουδάσω, να ζήσω μία πολύ γεμάτη και έντονη εφηβεία και νεότητα, να εξελιχθώ επαγγελματικά, να αποκτήσω καλούς φίλους, να ζήσω μία πολύ ενδιαφέρουσα κοινωνική και ερωτική ζωή και να δημιουργήσω τη δική μου οικογένεια.

 

Οι γονείς μου δεν είναι επίσης πολύ ψηλοί... Ο αδελφός μου, όμως, είναι. Με αφορμή τη γέννηση του δικού μου παιδιού, ξέθαψα και το δικό μου βιβλιάριο, στο οποίο διαπίστωσα ότι ως βρέφος ψήλωνα με το σταγονόμετρο. Εκείνη την εποχή, οι γονείς μου δεν το έψαξαν...

 

Προτείνω ψυχραιμία... Ελπίζω να ελάφρυνα κάπως το βάρος που νιώθουν οι γονείς!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αποστολία σε ευχαριστουμε πολύ ! Συμφωνω μαζί σου , το υψος δεν αποτελεί ανασταλτικό παραγοντα για μια ευτυχισμένη ζωη . Προσωπικά δεν με απασχολεί καθολου αν το παιδι μου θα γινει 1.50 Μου αρκει να είναι ευτυχισμενο και γερο πανω απ όλα . Το δικο μου αγχος και φοβία ειναι μήπως η έλλειψη αυξητικής επηρεασει παθολογικά το παιδί μου . Η δικια μου κορη πριν την αυξητική κουραζοταν πανευκολα , ειχε δυσκολία συγκεντρωσης , ηταν ενα παιδί που φαινοταν παχουλο αλλα δεν ηταν (η ελλειψη αυξητικη επηρεαζει τον μεταβολισμο του λιπους ) Μεσα σε ενα μηνα δειχνει επιτελους παιδάκι κι οχι μωρο οπως πριν .Δεν ξερω αν εχει ψηλωσει ( αφηνω την γιατρο να την μετρησει οταν πρέπει ) αλλα η αλλαγη ψυχοσωματικα ειναι εμφανής .

 

mpoumpoulitsa η συσκευη που χρησιμοποιουμε εμεις δεν εχει βελόνα και δεν πονάει καθολου Την εχω δοκιμασει στον εαυτο μου (με φυσιολογικο ορο βεβαιως οχι με ορμονη:lol:)

το παιδι το εχει δεχτει ανελπιστα καλά και μεχρι σημερα δεν εχει παραπονεθεί ποτέ.

Την 2η δοκιμασια την καναμε βιοιατρικη στην Παπαδά . Η πρωτη ( που ειναι και η πιο δυσκολη ) ειχε γινει Παιδων .

καλα αποτελεσματα , περιμενουμε !

Link to comment
Share on other sites

φιλοι φιλες καλησπερα!!

 

πηραμε το email με τα αποτελεσματα. θα τα στειλω αυριο στην χαρμανδαρη και στην φαφουλα για επιπλεον διευνρινησεις..

 

απο οτι διαβασαμε με τον συζυγο χωρις να ειμαστε γιατροι αυτο που καταλαβαμε ειναι ... ολες οι εξετασεις τελειες κοιλιοκακη θυροειδη κτλ κτλ η ΑΥΞΗΤΙΚΗ ??? ΠΑΤΟΣ Η MPOUMPOULITSA!!

 

KOMMAR TA ΦΩΤΑ ΣΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙς ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΡΟΣΦΑΤΗ !!ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΑΡΕΑ ΣΤΟ CLUB ΤΗΣ ΑΥΞΗΤΙΚΗΣ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ..

ΜΕ ΜΙΝΙΜΟΥΜ ΤΟ 10 ΤΙΜΕΣ?? 0.52, 0.62 5.21 4.60 ,1.20 ΚΑΙ 1.28.

ΚΑΠΟΥ ΑΝΑΚΟΥΦΗΣΤΙΚΑ ... ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ??ΒΡΗΚΑ ΤΗΝ ΑΙΤΙΑ ΝΟΜΙΖΩ..

ΚΟΜΜΑR AYTO ME THN ΣΥΣΚΕΥΗ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙς??ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ Η ΕΝΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΒΕΛΟΝΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ..ΔΗΛΑΔΗ ΑΝΤΙ ΒΕΛΟΝΑ ΕΝΕΣΗ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΥΣΚΕΥΗ ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΤΗΝ ΑΚΟΥΜΠΑΣ ΣΤΟ ΠΟΔΙ??

KOMMAR ΣΑΝ ΞΕΚΑΘΑΡΟ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΚΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΙΔΙΟ9 ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ .. ΟΙ ΤΙΜΕΣ..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την βελόνα δεν είναι και τόσο ακριβές. Βεβαίως και η συσκευή έχει βελόνα. Είναι σαν τις συσκευές που χρησιμοποιούνται από τους διαβητικούς για τις ενέσεις ινσουλίνης. Η βελονίτσα μπαίνει στο κάτω μέρος της συσκευής και δεν είναι ορατή από το παιδί. Απλά ακουμπάς την συσκευή στο πόδι ή το μπράτσο και πατάς το κουμπάκι. Το τσίμπημα είναι απειροελάχιστο γιατί είναι εντελώς επιφανειακό, οπότε το παιδί σχεδόν δεν το καταλαβαίνει.

Η συσκευή είναι αυτόματη σαν μικρός υπολογιστής. Ρυθμίζει την δόση, Σου δείχνει για πόσες ακόμη ημέρες είναι το φιαλίδιο που περιέχει. Εχει ημερολόγιο που φαίνεται ποιές ημέρες έχουν γίνει εγχύσεις. Επίσης μας ειδοποιεί πότε η αμπούλα έχει τελειώσει και χρειάζεται αλλαγή. Τώρα όσον αφορά τον φυσιολογικό ορό σαφώς και δεν κάνει τίποτε στην συγκεκριμένη περίπτωση!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι απο οτι φαινεται η πρωτη δοκιμασια εδειξε μερική έλλειψη οπως και σε εμάς Απο εκει και πέρα θα σας πει τι θα κάνετε στη συνεχεια η ενδοκρινολόγος σας .

Υπαρχουν πολλες συσκευες και εταιριες που μπορεις να διαλεξεις μαζι με την γιατρο σου . Αυτο που λεει η THEODOSI ειναι πιο γκατζετάδικο Εμεις εχουμε το στυλο που ειναι πιο απλο δεν σου δειχνει δηλ ηλεκτρονικα τοσα πολλά Ισως γιατι εμεις εχουμε πιο μικρη δοση που ειμαστε 3ων ετών . Οσο για τη βελονα , το στύλο εκτοξεύει με πολύ δυναμη την ορμονη και καταφερνει να διαπερνα το δέρμα χωρις βελόνα .Αλλα αυτες ειναι λεπτομερειες που δεν χρειαζονται ακόμα . Οσο για τον φυσιολογικο ορο ηθελα να κανω μια δοκιμη στον εαυτο μου για να δω αν ποναει , ε δεν θα μου βαζαν ορμονη , μου βαλανε φυσιολογικο ορό χαχααα.

Καλη συνεχεια στην μπουμπουλιτσα με την λιγοτερη δυνατη ταλαιπωρία

Link to comment
Share on other sites

α!! καλα !! ουτε ξανθια να ημουνα!! συγχιση που επαθαν μεταξυ φυσιολογικου ορου και ορμονης!! διαβασα βιαστηκα το σχολιο και μπερδευτηκα!! χαχαχα!!

 

να σας πω κατι?? μου αρεσει η παρεα μας..ποσο εχουμε βοηθηθει ο ενας με τον αλλον . τοσο πρακτικα ( με τισ εμπειριεσ και τις γνωσεις του καθενος) οσο και ψυχολογικα..

 

καλο βραδυ....

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή κι εμείς με στυλό κάναμε την αυξητική, αλλά και τότε βάζαμε βελονίτσα, όπως και στην ηλεκτρονική συσκευή. Βέβαια εμείς είμαστε παλιές καραβάνες και ίσως να έχουν αλλάξει τα πράγματα, πάντως τα τελευταία χρόνια που χρησιμοποιούμε τον ηλεκτρονικό μηχανισμό πάλι βελόνα χρησιμοποιούμε. Τι να πω τα πράγματα αλλάζουν.

Link to comment
Share on other sites

τελικα το συστημα υγειας λειτουργει... 24-11 καναμε την αιτηση σημερα 23-12 καναμε το πρωτο χτυπημα, το στυλο φαινεται ευκολο στην χρηση και μαλλον δεν ποναει, η μικρη το πηρε καλα το θεμα και μ αυτα και τα αλλα μπηκαμε στον μαραθωνιο... 0,5 η δοση μας για 6 μερες την εβδομαδα, σε 4-5 μηνες εξετασεις και ξανα επιτροπη.

 

θα ενημερωσω την παρεα με τα πρωτα νεα, καθως ελπιζω να δουμε διαφορα στους 2-3 μηνες.

 

υ.γ. καλυτερα να μην διαβασει κανεις τις παρενεργειες γιατι θα χλωμιασει.. (κυριολεκτικα)

 

καλες γιορτες για ολους τους καλους ανθρωπους...

Link to comment
Share on other sites

theodosi ωσ παλια καραβανα ενημερωσε με σε παρακαλω οταν λεμε οτι κανουμε εξετασεισ 2 φορεσ το χρονο για να παρουμε την νεα εγκριση για το αλλο εξαμηνο.τι εννοουμε ? τι περιλαμβανουν?δεν πιστευω παλι καμια καμπυλη αυξητικησ??:oops::(

 

σε ποιο link διαβασεσ τις παρενεργειεσ και χλωμιασες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλη χρόνια,,,,

Τελικά τι εξετάσεις γίνονται ανα εξάμηνο για να παιρνει το παιδι την νέα έγκριση χορήγησης??

Απάντησε μου παρακαλώ,, όλη η διαδικασία είναι τόσο δυσκολη εξετάσεις εξετάσεις.

 

Τι εξετάσεις ακριβως περιλαμβάνουν?...

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονια σε όλους !

Καλη αρχή davidperry ! Εμεις ειμαστε στους +3,5 πόντους απο τον Οκτώβριο εως σημερα .Τοσους πηρες περυσι σε ένα χρόνο . ..

Η ενδοκρινολόγος μας ειχε πει πως λίγο πριν περασει το 6μηνο θα περασουμε απο επιτροπή για να μας μετρησουν και θα κανουμε και την νέα αιτηση χορήγησης .

Ισως ζητησουν και καποιες εξετασεις ρουτινας αιματολογικές ζαχαρο κλπ .

Link to comment
Share on other sites

Οι εξετάσεις που γίνονται είναι σε γενιές γραμμές απλές, Γενική Αίματος, Βιοχημικές (σακχαρο, ουρία κρεατινίνη, Ασβέστιο κλπ), οπωσδήποτε γλυκοζυλιωμένη αιμοσφαιρίνη, Τ4 TSH και αντισώματα για τον θυρεοειδή, IGF και μία φορά το χρόνο οστική ηλικία. Κάποιες από τις πιθανότερες παρενέργειες της αυξητικής αφορούν τον θυρεοειδή ή το σάκχαρο, οπότο οφείλουν να τα ελέγχουν σε τακτική βάση. Εμένα ο γιός είχε δύο φορές πρόβλημα με τον θυρεοειδή (υποθυρεοειδισμό) και για κάποιους μήνες έπαιρνε Τ4 αλλά μετά το ξεπέρασε και τώρα παίρνει μόνο την αυξητική.

Link to comment
Share on other sites

ΑΧ KOMMAR ΠΟΣΟ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΣΟΥ ΠΟΥ ΠΡΟΧΩΡΑΝΕ ΚΑΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΤΟΥΕ 3,5 ΠΟΝΤΟΥΣ ΣΕ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΤΟΥΣ ΠΗΡΕ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΡΕΧΩ..ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ KOMAR THEΟDOSI.!

ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΑΚΟΜΑ

ΠΟΥ ΒΓΑΛΑΤΕ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΑΚΕΛΟ ΤΗς ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ? ΘΕΛΕΙ ΣΕ ΑΝΑΣΤΗΜΟΜΕΤΡΟ. ΑΥΤΟ ΤΗΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΚ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτές τις φωτογραφίες τις είχα βγάλει στο σπίτι και τότε δεν χρειαζόταν να είναι μπροστά σε αναστημόμετρο. Αυτό που χρειαζόταν ήταν να μην φοράει το παιδί ρουχα.

Ηταν μία φωτογραφία προφίλ και μία ανφάς.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Καλή χρονιά,

Είμαστε κι εμείς έτοιμοι για την επιτροπή, μας έχουν ζητήσει μια ολόσωμη φωτογραφία μόνο με το εσώρουχο και δίπλα να έχουμε το μέτρο όπου θα σημειώσουμε με έντονους αριθμούς το ύψος του.

Ο γιός μου είναι 6 χρονών κι έχει ύψος 104 και βάρος 15 κιλά, είναι τσακωμένος από τότε που γεννήθηκε και με το φαγητό και με τον ύπνο.

Link to comment
Share on other sites

3 εβδομαδες τσιπ (ετσι λεμε την ενεση με το στυλο)... μεχρις στιγμης σχετικα καλα με εξαιρεση 2 μερες που τρελαθηκε και δεν ηθελε με τιποτα γιατι πονουσε (ελεγε)..

 

στοιχεια για διαφορα υψους και σωματοδομης οταν κλεισουμε 2 μηνες..

 

αυτα προς το παρων..

 

κουραγιο

Link to comment
Share on other sites

DAVIDREPPRY

ΜΟΛΙΣ ΕΧΕΙΣ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ..

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ.

 

Η ΟΛΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΚΟΥΡΑΓΙΟ.. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ..

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

Οδεύουμε και εμείς να μπουμε στο κλαμπ της αυξητικής.

Η κορη μας 7.1/2 χρονών είναι 113 ποντους και 24 κιλά, τα οποία 3.5 κιλά τα έβαλε σε διαστημα μόλις τεσσάρων μηνών

Κάναμε πριν λιγες μέρες τη δοκιμασία με γλουκαγόνο στην Βιοιατρική στην Παπαδά και βγήκε ότι εχουμε έλλειψη αυξητικής ορμόνης. Τωρα το Σάββατο θα κάνουμε την δευτερη δοκιμασία στην Βιοιατρική στην Κλεάνθους στη Θεσ/νικη, γιατί είμαστε από επαρχία.

Δεν έχω συμβιβαστεί ακόμη με την ιδέα, παρόλο που ο αδερφός μου πριν πολλά χρόνια (γεννηθείς το 1980) είχε κάνει την αντίστοιχη θεραπεία.

Ερωτήματα λοιπόν:- χρειάζεται ψυχολογική υποστήριξη από ειδικό το παιδί;

- ποιά είναι η πιο κατάλληλη συσκευή; Konmar πώς λεγεται η συσκευη που χρησιμοποιείτε;

-το εχετε ανακοινώσει στο περιβάλλον σας;

-πρεπει να προσεχει κάτι στη διατροφή του, μπορεί να γυμνάζεται;

-οι ενέσεις έρχονται καθε μήνα;

Μπορεί να γίνει μία λίστα με ποιούς από εμάς εχουν ξεκινήσει την θεραπεία, πότε και πως βλέπουν τα αποτελέσματα της θεραπείας αυτής ώστε να έχουμε όλοι ένα μπούσουλα;

 

Μήπως θα μπορούσαν οι διαχειριστές να ανοιξουν ένα πρόσφατο θέμα, διότι χάνεσαι από τις 43 σελίδες.

 

Ευχαριστώ εκ των προτερων. Εδώ θα είμαστε λοιπόν να τα λέμε

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...