Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσύνη & Τοκετός στο ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ


Recommended Posts

Καλημέρες πολλές σε όλες τις μανούλες και τις κοπέλες του φόρουμ!

Ααααααχ από που να πρωτοξεκινήσω;; Είναι τόσα πολλά αυτά που θέλω να γράψω και έχω αγχωθεί τρομερά :(

 

Οκ, ας ξεκινήσουμε από τα βασικά. Είμαι έγκυος! Σχεδόν 8 βδομάδων. Αν και τυχαία όμως η σύλληψη, δεν είναι ανεπιθύμητη. Εδώ όμως αρχίζουν και τα άγχη μου. Βλέπετε εδώ και σχεδόν ένα χρόνο μένουμε Ολλανδία, και ενώ πίστευα οτι είναι μια χώρα στην οποία αξίζει να γεννήσει κάποια κοπέλα τώρα αρχίζω να έχω τις αμφιβολίες μου.

 

Μόλις έμαθα λοιπόν για την εγκυμοσύνη άρχισα να διαβάζω μετά μανίας κάθε σχετικό βιβλίο και σελίδα στον ιντερνετ για την ρουτίνα που έχουν εδώ.

Εδώ λοιπόν, δεν γίνονται κάθε μήνα εξετάσεις αίματος και υπέρηχοι, αλλά μόνο 3 φορές συνολικά στην διάρκεια των 9 μηνών. Επίσης δεν σου δίνουν συμπληρώματα σιδήρου και ασβεστίου, πάρα μόνο αν πας εσύ και τα αγοράσεις.

Αυτό που με αγχώνει περισσότερο όμως, είναι οτι στην προηγούμενη εγκυμοσύνη είχα διαβήτη κύησης και έκανα ενέσεις ινσουλίνης μετά τον 6ο μήνα. Εδώ τι θα γίνει;;;

 

Επισκεύτητα την οικογενειακή γιατρο που έχουμε εδώ, μου επιβεβαίωσε τα περι συχνότητας εξετάσεων και συμπληρωμάτων και οτι λόγω υψηλού κινδύνου θα γεννήσω υποχρεωτικά σε νοσοκομείο και απλά με παρέπεμψε λίγο νωρίτερα στο νοσοκομείο για εξετάσεις σχετικά με τον διαβήτη. Ινσουλίνη μου είπε οτι δεν δίνουν, παρά μόνο κάποια χάπια για διαβήτη τύπου 1 (τα οποία όταν έψαξα για πληροφορίες έιχα οτι έχουν παρενέργειες στην εγκυμοσύνη :mad:) Τι να κάνω βρε κορίτσια;; Λέτε να ανησυχώ άδικα;;

 

Υπάρχει κάποια κοπέλα που να έχει ανάλογη εμπειρία απο τοκετό και εγκυμοσύνη στο εξωτερικό;

 

Τα συμπληρώματα (φολικό οξύ και ασβέστιο, αν θυμάμαι καλά)από πότε τα ξεκινάμε και με τι συχνότητα τα πέρνουμε;

 

 

Πραγματικά είναι η πρώτη φορά που σκέφτομαι να τα μαζέψω και να γυρίσω πάλι Ελλάδα. Τουλάχιστον εκεί θα έχω τους φίλους και τους συγγενείς για υποστήριξη και τυχόν βοήθεια. Εδώ;;; Εδώ δεν έχουμε κανέναν. Και αν ο σύζυγος συνεχίζει να δουλεύει τόσες ώρες μέχρι να γεννήσω... την έβαψα!

Ειλικρινά εύχομαι να πάνε ΟΛΑ καλά και για μένα και για το σποράκι μέσα μου.

 

Καλοδεχούμενη κάθε γνώμη, άποψη ή εμπειρία σας!

vVzsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοίτα εμπειρία δεν έχω απο γέννα στο εξωτερικό!Αλλά όσον αφορά τα συμπληρώματα στην εγκυμοσύνη θα σου πω ότι δεν είναι απαραίτητα να τα παίρνεις.Οι γυναικολόγοι στην Ελλάδα τα συστήνουν προληπτικά!Θα σου πω μόνο ότι εγώ έπαιρνα μόνο φυλλικό οξύ τους 3 πρώτους μήνες και αυτό γιατί ήξερα ότι βοηθάει στο νευρικό σύστημα του εμβρύου αν δεν κάνω λάθος.Ασβέστιο δεν πήρα ποτέ μου αλλά φρόντιζα να πίνω καθημερινά γάλα και να τρώω κασέρι ή φέτα.Επίσης δεν έπαιρνα σίδηρο.Τρόφιμα που περιέχουν σίδηρο όπως οι φακές,το μοσχάρι,το συκώτι αν τα συνδιάσεις με φυσικό χυμό πορτοκαλιού θα δεις θαύματα!!Μια πτώση στον αιματοκρίτη σου είναι λογικό να έχεις στην εγκυμοσύνη ακόμα και αν παίρνεις συμπληρώματα σιδήρου!Το θέμα είναι να μην κάνεις αναιμία αλλά θα το καταλάβεις αν έχεις ζαλάδες και ατονία.Προσωπικά εγώ είμαι υπέρ στο σύστημα που ακολουθεί η Ολλανδία σχετικά με τα συμπληρώματα.Και οι υπέρηχοι όμως δεν είναι απαραίτητο να γίνονται τόσο συχνά!Εγώ είχα κάποιο θέμα στην εγκυμοσύνη μου και έκανα υπέρηχο κάθε εβδομάδα!!!Εντάξει υπερβολικό αλλά αφού μου είπε ο γιατρός ότι μόνο έτσι θα προλάβουμε να μην παρουσιαστεί πρόβλημα τον άκουσα.Θεωρώ ότι δεν χρειάζεται να ανησυχείς για κάτι!Όλα θα πάνε καλά.Και αυτό με τον διαβήτη είναι πρόβλημα που διορθώνεται με χαπάκια οπότε μην ανησυχείς!Με το καλό!

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν σημαίνει ότι επειδή εμφάνισες διαβήτη κύησης στην πρώτη σου εγκυμοσύνη θα εμφανίσεις και τώρα.Απλά έχεις περισσότερες πιθανότητες να εμφανίσεις ξανά.Μην σκέφτεσαι αρνητικά και θα δεις ότι θα πάνε όλα καλά.Εξάλλου δεν είσαι πρωτάρα την έχεις περάσει την διαδικασία του τοκετού και άλλη φορά.Τώρα θα είναι πιο εύκολα θα δεις!

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Επι τι ευκαιρεία έχουμε να μιλησουμε καιρό κοριτσάκι μου ε? Τι κάνετε?

 

Πρωτα απο όλα Συγχαρητήρια και μια ομορφη και τελειομηνη εγκυμοσύνη....

 

Πάμε στο θέμα τώρα.....Στην Ολλανδία η εγκυμοσύνη είναι ένα πολύ περιεργο θέμα, αφού όταν ζούσα και εγώ εκει έλεγα ότι όταν μείνω έγκυος θα έρθω Ελλάδα θα γεννήσω και θα ξαναφύγω...

 

Πρωτα απο όλα απευθύνεσε στον huisart (προσωπικος παθολόγος και γιατρός σας) ο οποίος θα σας συστήσει μια μαμή...Με αυτήν την μαμή θα φτάσεις μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης σου....

 

Αυτη σε εξεταζει κάθε 2ο-3ο μήνα το πολύ και σου κάνει υπέρυχο...Σε αυτην απευθυνεσε μέχρι να γεννησεις...Δεν υπάρχουν τύπου γυναικολόγοι εκει...

 

Σε αυτην θα πεις το πρόβλημα υγειας με το ζάχαρο και αυτη θα σε παραπέμπει σε εξετάσεις αιματος...Μόνο σε αυτην την περίπτωση κάνεις εξετάσεις (που συντρέχει λόγος)

 

Αλλά ξεχνάς παντελώς όλους τους ΜΕΓΑΛΟΥΣ υπερυχους που κάνουμε εδώ...τύπου Β επιπεδου, αυχενική, dobbler, αίματος κλπ κλπ...

 

Τέλος και σημαντικότερο, αν θες γεννάς σπιτι με την μαμή σου αλλιώς στο νοσοκομείο με την μαμή σου σε μπανιερίτσα με νερό ή με τον κλασσικό τρόπο.....έχεις την επιλογή να γεννησεις και σε νοσοκομείο όμως για να νιώθεις πιο ασφαλής, πάλι βεβαια με την μαμή σου.

 

Γεννάς ΜΟΝΟ και ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΜΟΝΟ με φυσιολογικο τοκετό...ΞΕΧΝΑΣ ΠΑΝΤΕΛΩΣ την καισαρική...ΠΟΥ ΝΑ ΧΤΥΠΙΕΣΕ στα πατώματα δεν κάνεις καισαρική, μόνο αν υπάρξουν ΤΡΕΛΕΣ επιπλοκες κατα την διαρκεια του τοκετού....

 

Επισης, ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να σου κάνουν ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ στο φυσιολογικο τοκετο που να βαράς τον ποπούλι σου κάτω....Πρέπει να έχεις γερές αποδειξεις εγγράφως τους λόγους που πρέπει να σου χορηγήσουν pain relief.....

 

σου έκανα την καρδιά περιβόλι ε??? Συγγνώμη αλλα δεν ξέρω αν στα είχε πει κανενας εκεί αυτά.....Στα λέω εγώ που τα έμαθα απο την ξαδερφη μου που γέννησε 2 μωρά εκεί...

 

αντε για να σου χρησώσω το χάπι μετά όμως σου στέλνουν μια κοπέλα για μια εβδομάδα (αν το ζητήσεις απο την ασφαλιστική σου , μπορεί και 1 μηνα),όπου σου ψωνίζει , σου μαγειρεει σου κάνει ΟΛΕΣ τισ δουλειες και σε βοηθάει με το παιδί σου...

 

Αυτααααα

 

φιλούρες καλο μου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακόμα τραβάω τα μαλλιά μου που δεν γέννησα Αγγλία. Κι εκεί είναι παρόμοιο το σύστημα με της Ολλανδίας. Μην ανησυχείς. Τα συμπληρώματα που μας φορτώνουν εδώ όχι μόνο είναι άχρηστα τις περισσότερες φορές, αλλά μπορεί να βλάψουν κιόλας. Κι οι υπέρηχοι αν δεν υπάρχει λόγος, επίσης δεν είναι απαραίτητοι κάθε μήνα. Άσε που θα γεννήσεις και φυσιολογικότατα εκεί!

I believe in miracles, they happen every day:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλες για τις απαντήσεις και υποστηρίξή σας. Τι να πω; Τα πάντα μου φαίνονται βουνό αυτή τη στιγμή..

 

Black Rose μου φαίνεται πως αρχίσω και εγώ φολικό οξύ, τουλάχιστον για κάποιο διάστημα. Αλήθεια τι δοσολογία έπερνες εσύ;

 

Αλλά ξεχνάς παντελώς όλους τους ΜΕΓΑΛΟΥΣ υπερυχους που κάνουμε εδώ...τύπου Β επιπεδου, αυχενική, dobbler, αίματος κλπ κλπ...

 

Alice μου οχι, δεν έχω μεγαλύτερη εμπιστοσύνη στους Έλληνες γιατρούς, απλά βλέπω οτι στην Ελλάδα υπάρχει καλύτερος προγεννητικός έλεγχος. Μέχρι εκεί, γιατί κατ' άλλα εδώ η διαδικασία του τοκετού είναι σαφώς ανώτερη και πιο κοντά σ'αυτό που προβλέπει η φύση.

 

Stellinulaaa σ'ευχαριστώ πολύ κοριτσάκι μου για τις ευχές σου! Ναι, όντως που έκανες την καρδιά περιβόλι....

 

Αλλά ξεχνάς παντελώς όλους τους ΜΕΓΑΛΟΥΣ υπερυχους που κάνουμε εδώ...τύπου Β επιπεδου, αυχενική, dobbler, αίματος κλπ κλπ...

Δλδ δεν είναι συμαντικές όλες αυτές οι εξετάσεις;;;; Θα τρελαθώ τελείως... Εντάξει για τις καισαρικές, για τις επισκληριδίους και για τους μηνιαίους υπέρηχους... αλλά αυτά που φαίνεται πάρα πολύ!

 

Στο βιβλιαράκι της Access (μη κερδοσκοπικός οργανισμός που ασχολείται με την κοθοδήγηση και ενημέρωση των μεταναστών) είχα διαβάσει ότι μόνο οταν η γυναίκα ανήκει σε κατηγορία υψηλού κινδύνου γίνεται η εξέτεση για την ανιχνευση χρωμοσωματικων ανωμαλιών, συνδρόμου down κτλ κτλ.

 

Κατα άλλα παρακάτω λέει ότι γίνονται μόνο 4 μεγάλες εξετάσεις, οι οποίες είναι (αντιγράφω από τα αγγλίκά):

1. Triple test (μεταξύ 15-18 εβδ.)

2. Selective Ultrasound or Echospopie (16-22 εβδ.)

3. Chorionic Villi Sampling (10-12 εβδ.) ούτε ξέρω τι είναι αυτό!

4. Amniocentesis (15-17 εβδ.)

 

αυτά όλα και όλα!

vVzsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα ήθελα να σας μεταφέρω 1 σχετική Ολλανδική είδηση και 1 δική μου παρατήρηση.

 

Η είδηση αν δεν έχει μεταδοθεί ακόμα στην Ελλάδα, λέει οτι η Ολλανδία είναι η πρώτη χώρα παγκοσμίως με τα υψηλότερα ποσοστά βρεφικής θνησιμότητας. Και για να ακριβολογώ χρησιμοποιούν τον όρο Prenatal deaths, αναφερόμενοι σε θανάτους βρεφών από 1-2 βδομάδες πριν την γέννηση ΕΩΣ 1-2 βδομάδες μετά την γέννηση. Η είδηση αυτή δεν είναι καινούρια, πάνε τουλάχιστον 3 μήνες που την διάβασα και πρόσφατα ανακοίνωσαν οτι ειδικοί επιστήμονες θα διεξάγουν μεγάλη έρευνα για να εντοπίσουν το λόγω αυτού του φαινομένου.

 

Η δική μου παρατήρηση, που έλαβε χώρα από την πρώτη στιγμή που ήρθα εδώ, έχει να κάνει με τα μεγάλα... πολύ μεγάλα ποσοστά ατόμων (βρέφη-παιδιά-ενήλικες) με πνευματικες δυσλειτουργίες. Το φαινόμενο είναι πραγματικά τόσο έντονο που είναι αδύνατο να περάσει απαρατήρητο. Παντού βλέπεις τέτοια άτομα. Και προσπαθώ να είμαι αντικειμενική και να λαμβάνω υπόψην όλους του παράγοντες.. από την μια η χώρα διατείθεται κατάλληλα απέναντι σε τέτοια άτομα (να βγούν έξω και εχουν μια φυσιολογική ζωή -σε σχέση με την Ελλάδα ,άρα τους παρατηρείς) από την άλλη, η Χάγη που μένουμε εμείς έχει μόνο 400.000 κατοίκους μέσο όρο....

Και παντού ιατρεία Ψυχολόγων - Φυσιοθεραπευτών - Λογοθεραπευτών κτλ κτλ...

 

Δεν είμαι ούτε τρελή - ούτε παρανοική, το ορκίζομαι!! :shock:

vVzsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα με το καλο το μωρακι σου!Ολα θα πανε καλα μην αγχωνεσαι!Tα συμπληρωματα αν θες να τα παιρνεις δεν ειναι πολυ ακριβα!Αν και εγω τα εγραφα στο ικα απο οσο θυμαμαι παιζουν απο 2-6 ευρω!

 

Τωρα για τη β επιπεδου και την αυχενικη μου κανει εντυπωση που δεν κανουν!Ειναι σιγουρο?Δεν ξερω αν ειναι 100% απαραιτητο να κανουμε καθε μηνα υπερηχο, εγω παντως το θεωρω , αλλα αυτες οι 2 εξετασεις νομιζω οτι ειναι καλο να γινονται!

 

Το πρωτο παιδακι πως το γεννησες?Φυσιολογικα?Παντως μια χαρα ακουγεται οτι κανουν καισαρικη μονο αν υπαρχει πραγματικος λογος και οχι επειδη ο γιατρος θελει να φυγει για σκ!

KETsp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το Chorionic Villi Sampling είναι η λήψη χωριακών λαχνών... Μα αφού οι 3 στους 4 ελέγχους έχουν να κάνουν με χρωμοσωμικές ανωμαλίες, μη σκας! Κι από τη στγμή που είχες ιστορικό διαβήτη κύησης, θα σε προσέξουν περισσότερο! :)

I believe in miracles, they happen every day:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Black Rose μου φαίνεται πως αρχίσω και εγώ φολικό οξύ, τουλάχιστον για κάποιο διάστημα. Αλήθεια τι δοσολογία έπερνες εσύ;

 

 

Καλό θα ήταν να το ξεκινήσεις κατά τη γνώμη μου γιατί μόνο καλό κάνει στο έμβρυο!Εγώ έπαιρνα ένα χαπάκι το πρωί για 3 μήνες.

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι το έπαιρνα μέχρι να γεννησω....Ασβεστιο σιδηρο δεν έπινα αλλά καθημερινα έπαιρνα πολυβιταμινες ειδικες για εγκυμοσύνη.....

 

Γενικώς στην ολλανδία ειναι περιεργο το συστημα με τις εγκυμονούσες ειδικά αν είσαι Ελληνιδα και έχεις μάθει διαφορετικά....

 

Φυσικο και επόμενο είναι οι Ολλανδέζες να το θεωρούν τελειο και φυσιολογικότατο το συστημα τους...

 

εμεις τρελενομαστε και μόνο στο άκουσμα ότι δεν έχεις γυναικολογο αλλά μια μαμή....

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια μην τρελαίνεστε, σε όλο τον κόσμο πλην της Ελλάδας έτσι γεννάνε οι γυναίκες. Μόνο φυλλικό οξύ συστήνουν οι γιατροί, κάνουν μόνο τρεις μεγάλους υπέρηχους, τις παρακολουθεί μαία κι όχι γυναικολόγος (αυτός είναι μόνο για όταν υπάρχουν επιπλοκές), δεν τις φορτώνουν ένα κάρο εξετάσεις και γεννάνε όσο πιο φυσιολογικά γίνεται, με το γιατρό της βάρδιας. Στις προηγμένες χώρες, τα ποσοστά περιγεννητικής θνησιμότητας είναι πάνω-κάτω τα ίδια, λέτε μόνο εμείς στην Ελλάδα να γεννάμε με ασφάλεια κι όλος ο υπόλοιπος κόσμος να παίζει με την τύχη του; Απλά εμείς έχουμε φτιάξει και συντηρούμε ένα κλίμα όπου ο γυναικολόγος μας είναι ο Θεός ο ίδιος! Σκεφτείτε πόσες φορές έχουμε διαβάσει εδώ στο φόρουμ τη φράση "ο γιατρός μου είναι τέλειος επιστήμονας, αλλά πάνω από όλα ΑΝΘΡΩΠΟΣ!" :D και η Ελλάδα έχει το πιο αυξημένο ποσοστό περιττών εξετάσεων (αμνιοπαρακεντήσεις κλπ) και καισαρικών. Και καλά να γίνει η καισαρική γιατί συντρέχει λόγος, αλλά να σου λέει ο εξαίρετος επιστήμων και ΑΝΘΡΩΠΟΣ ότι δεν χωράει πλέον η μήτρα σου το μωρό και πρέπει να σου κάνει καισαρική να το πάρει :shock:, είναι λίγο κάπως...

 

όσο για το θέμα των ανάπηρων που παρατηρείς γύρω σου, κι εγώ το ίδιο είχα σχολιάσει και στην Αγγλία και στη Σουηδία, είναι γιατί εκεί τα άτομα αυτά μπορούν να κυκλοφορούν άνετα στο δρόμο και δεν τα κρύβουν οι οικογένειές τους από ντροπή για τη γειτονιά ;)

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια μην τρελαίνεστε, σε όλο τον κόσμο πλην της Ελλάδας έτσι γεννάνε οι γυναίκες.

Aγαπητή μου kinkajoujou, μην ξεχνάς οτι εδώ πρέπει να ζήσει ένα ολόκληρο σύστημα απο την εγκυμοσύνη μιας μανούλας.:wink:

  • Να μην ζήσει ο γυναικολόγος με τις επισκέψεις(+υπερηχους) κάθε μήνα??Και προς το τέλος της εγκυμοσύνης συχνότερα.
  • Να μην ζησουν οι φαρμακευτικες με όλα τα συμπληρώματα
  • Να μην ζήσει και ο αιματολόγος (τωρα τελευταια αυξάνονται και τα κρούσματα εγκύων του τυπου "ίσως να υπάρχει θέμα θρομβοφιλίας ,ας μην ρισκάρουμε και ας κάνουμε προληπτικά ενεσούλες")?
  • Να μην ζήσουν και τα μικροβιολογικά εργαστηρια κανοντας κάθε μηνα όοοολες αυτες τις εξετάσεις?
  • Να μην ζήσει και το "εξειδικευμένο" κέντρο που κάνουν τις β'επιπέδου/αυχενικες?
  • Να μην ζήσει και ο οφθαλμίατρος που θα σου εξετάσει τα μυωπικά ματάκια ?(άλλη "αιτία" καισαρικής!)?
  • Να μην πάει διακοπές ο γυναικόλόγος?(κι άλλη αιτία καισαρικής!!)
  • Να μην ζήσει και η μαια του γιατρού?(θα σου κάνει ένα "σεμινάριο" ανώδυνου,παρόλο που θα κάνεις καισαρική, και μετά θα πάρει και το δωράκι της στο μαιευτηριο)

......Δεν ξέρω μηπως ξεχνάω κάτι!!!

Κοριτσάκι, με το καλό να δεχτείς το μωράκι σου.Ολα θα πάνε καλά!:-D

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ πάλι το έπαιρνα μέχρι να γεννησω....

 

Το φυλλικό οξύ βοηθάει απο ότι ξέρω στο νευρικό σύστημα του εμβρύου για αυτό και το παίρνουν οι έγκυες.Η οργανογέννηση όμως ολοκληρώνεται στον 3ο μήνα οπότε είναι περιττό να το παίρνεις μέχρι να γεννήσεις.Κακό βέβαια δεν κάνει.

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

[*]Να μην ζήσει και το "εξειδικευμένο" κέντρο που κάνουν τις β'επιπέδου/αυχενικες?

 

Είναι στο μόνο που διαφωνώ!Οι συγκεκριμένες εξετάσεις θεωρώ ότι είναι απαραίτητες στην εγκυμοσύνη.Και μου φαίνεται πολύ περίεργο που δεν τις κάνουν στην Ολλανδία.Τι ακριβώς ελέγχουν δηλαδή στους 3 υπερήχους???Λογικά μετράνε και την αυχενική διαφάνεια και σίγουρα στον 5ο μήνα ελέγχουν λεπτομερώς το έμβρυο.Δεν μπορώ να πιστέψω ότι σε μια προηγμένη ευρωπαική χώρα είναι τόσο πίσω σε αυτό το θέμα.

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Μη τρελαίνεσαι! Εγώ γέννησα και τα τρία παιδιά μου στο Βερολίνο. Είχα μαία. Την γυναικολόγο την έβλεπα μια φορά τον μήνα και δεν είχε δικαίωμα να ερθει στο νοσοκομείο. Γι αυτο και είχα από την αρχή τη δική μου μαία. Εγκυος είσαι και όχι άρρωστη.

 

Στην τρίτη εγκυμοσύνη έκανα ελάχιστους υπερηχους και είχα ανασφάλειες και πολλά νεύρα. Έπαιρνα συμπλήρωμα διατροφής για έγκυες και όταν είδαμε ότι έχω χαμηλη αιμοσφαιρίνη αγόραζα μόνη μου τον σίδηρο.

 

Τη δεύτερη γέννα την έκανα σε νερό και την τρίτη σε χαλαρό κλίμα. Την επόμενη μέρα γυρισα σπίτι εφόσον όλα ήταν καλά.

Ναταλία: 12/ 04/ 2006

Δανάη: 03/ 01/ 2009

Ιλιάνα: 01/ 11/2010

Link to comment
Share on other sites

Καλή βδομάδα!! Ακούγεστε πολύ καθησυχαστικές και εντάξει, πιθανότατα έχετε δίκιο. Αλλιώς μας συνήθισαν στην Ελλάδα, αλλιώς εδώ. Ίσως αν δεν είχα το ιστορικό με το διαβήτη κύησης να μην ανησυχούσα τόσο.

 

Πάντως η γιατρός με διαβεβαίωσε οτι αν ο διαβήτης επαναληφθή δεν θα έχω την δυνατότητα να γεννήσω σπίτι. Μόνο στο νοσοκομείο και όχι με μαία αλλά με γυναικολόγο. Την άλλη δευτέρα έχω ραντεβού για τις πρώτες εξετάσεις, σχετικές με το διαβήτη αν κατάλαβα καλά. Θα δω πως θα παει και θα σας ενημερώσω!

 

Σήμερα θα πάω να προμηθευτώ και φολικό οξύ από το φαρμακείο.

 

AthinaK αν γεννούσες ξανά θα προτιμούσες το νερό ή όχι? Μου φαίνεται οτι η γέννα στο νερό είναι πιο χαλαρή κατά κάποιο τρόπο.

 

Kinkajoujou και εμένα αυτή ήταν η πρώτη σκέψη μου, οτι μπορούν να κυκλοφορούν στους δρόμους και να έχουν μια κατα τ' άλλα φυσιολογική ζωή, γι' αυτό και νομίζουμε ότι είναι πολλοί. Αλλά όπως είπα η Χάγη έχει γύρω στους 400.000 κατοίκους μόνο. Τεσπα... θα το ψάξω αυτό το θέμα περισσότερο.

vVzsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου γειτωνισσα απο το Βελγιο. Πιστευω οτι σε καθε χωρα τα πραγματα ειναι διαφορετικα. Στην Ελλαδα εχουμε συνηθισει αλλιως και με βασει αυτα που διαβαζω στο forum ακομη και τωρα αναρωτιεμαι αν ηταν καλοι οι γιατροι μου...

Σχετικα με τα συμπληρωματα επερνα μια πολυβιταμινη για εγκυες και εξτρα φυλικο οξυ (εχω και στιγμα). Ασβεστιο και σιδηρο μου εφερνε΄η μαμα μου απο την Ελλαδα. Ειδικα το σιδηρο δεν το δινουν χωρις συνταγη και οταν χρειαστικε να παρω μετα την γεννα μου εδωσε δυο σκευασματα ταυτοχρονα για να καλυψει τη δοση.

Καποια στιγμη και ενω ημουν εγκυος στο δευτερο παιδι επαιξε το ενδεχομενο να παμε Ολλανδια. Ειχα ψαξει και ειχα βρει αρκετα νοσοκομια με μαιευτικη κλινικη γιατι ημουν αποφασισμενη να γεννησω σε νοσοκομιο (και τελικα αποδειχτηκε οτι ειχα δικιο). Νομιζω οτι αν το ψαξεις λιγο θα βρεις γυναικολογο μαιευτηρα. Τωρα αν θα ειναι ποω στην Ελλαδα? Οπως ξερεις και απο τον παιδιατρο σας φυσικα και οχι..

Για το θεμα τον υπερηχων και στο Βελγιο η ασφαλεια καλυπτει μονο τρεις. Ομως εξαρταται απο τον εξοπλισμο του γιατρου αν θα σου κανει σε καθε επισκεψη ή οχι. Ουτως ή αλλως παρακολουθει το μωρο με το doppler.

Εξετασεις αιματως εκανα μονο για τοξοπλασμα και CMV και λιγο πριν γεννησω για την πηξη του αιματος και φυσικα την καμπυλη ζαχαρου. Πρωτα εκανα για μια ωρα και οταν δεν βγηκε καλη εκανα την τριωρη.

 

Α! Και δεν γεννανε σε ολο τον κοσμο στο σπιτι τους. Στο Βελγιο οι περισσοτερες γυναικες γενανε στο νοσοκομιο. Βεβαια ο γιατρος εμφανιζεται για να βγαλει το παιδι και να σε ραψει. Την περισσοτερη ωρα την περνας με τον αντρα σου (ή οποιον εχεις επιλεξει να ειναι μαζι σου) ουτε η μαια ειναι επι μονιμου βασεως μεσα στο δωματιο.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια έχω μια απορία, αν όλα πάνε καλά το μωράκι μου που θα γεννηθεί εδώ τι εθνικότητα θα έχει;;;

 

Καταρχην ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ

Αν ειστε και οι 2 ελληνες το μωρακι θα εχει ελληνικη υπηκοοτητα. Η μονη διαφορα οτι στην Ελλαδα θα ζητατε ληξιαρχηκη πρακη γεννησης απο το Ειδικο Ληξιαρχιο.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ

Αν ειστε και οι 2 ελληνες το μωρακι θα εχει ελληνικη υπηκοοτητα. .

 

Αυτο ισχύει και αν μέχρι τα 19 του χρόνια ζήτε εκεί τότε έχει την δυνατότητα να επιλέξει την Ολλανδική υπηκόοτητα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...