Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΟΚΕΤΟΣ ΜΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ!


Recommended Posts

Κορίτσια θέλω τα φώτα σας! Εχω πιθανή μέρα τοκετού 23 ή 22 Δεκ. κ λόγο οτι δεν θέλω να περάσω τα Χριστούγεννα στην κλινική :(είπαμε με τον γιατρό να κάνω το παιδί με τεχνιτούς πόνους μερικές μέρες νορίτερα αλλά έχω ακούσει πως οταν γίνονται οι τεχνιτοί αργούν να σου κάνουν την επισκληρίδιο κ οταν σου την κάνουν είναι αργά:?!! Ξέρει κάποια να μου πεί????

 

3ucMp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ή επίσης μπορεί να σε οδηγήσει και σε καισαρική (όπως εμένα). Γιατί βρε κορίτσι μου να κάνεις πρόκληση? Αν πάνε όλα καλά εγώ θα σου πρότεινα να αφήσεις να έρθει μόνο του. Δε νομίζω ότι ο λόγος που αναφέρεις είναι λόγος για να οδηγηθείς σε πρόκληση. Σκέψου ότι θα είναι τα πιο όμορφα Χριστούγεννα της ζωής σου! :)

Link to comment
Share on other sites

Polina, πρώτα πρώτα με το καλό το μωράκι!

 

Νομίζω πως αυτό που λες εξαρτάται από το μαιευτήριο (την πολιτική του αναισθησιολόγου) καιτον γιατρό σου. Εγώ γέννησα στο Αρεταίειο με πρόκληση (40w+1d) και μου έβαλαν την επισκληρίδιο αμέσως μόλις τη ζήτησα. Βέβαια, είχα ενημερώσει και το γιατρό και τη μαία μου ότι θα έκανα και μου είχαν πει ότι θα την ζητούσα εγώ όταν θα ένιωθα ότι την χρειάζομαι.

 

Έτσι, μου έβαλαν το φάρμακο για τους τεχνητούς 18:00, 20:30 έκανα την επισκληρίδιο, περίπου 23:30 μου την ανανέωσαν και γέννησα 03:45. (Ο γιατρός μου δεν την ανανεώνει για το τελευταίο στάδιο των εξωθήσεων:?!)

 

Ελπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θέλω τα φώτα σας! Εχω πιθανή μέρα τοκετού 23 ή 22 Δεκ. κ λόγο οτι δεν θέλω να περάσω τα Χριστούγεννα στην κλινική :(είπαμε με τον γιατρό να κάνω το παιδί με τεχνιτούς πόνους μερικές μέρες νορίτερα αλλά έχω ακούσει πως οταν γίνονται οι τεχνιτοί αργούν να σου κάνουν την επισκληρίδιο κ οταν σου την κάνουν είναι αργά:?!! Ξέρει κάποια να μου πεί????

 

3ucMp3.png

 

Εγώ είχα 25 Δεκεμβρίου ΠΗΤ και γέννησα 20 Δεκεμβρίου με πρόκληση όλα πήγαν πάρα πολύ καλά!!! Στις 20 Δεκεμβρίου έκλεινα 40 εβδομάδες.

Επισκληρίδιο δεν άργησαν καθόλου να μου κάνουν με το που εσπασαν τα νερά μετά απο κανενα 20λεπτο την έκανα.

Η διαδικασία ξεκίνησε 8 το πρωι και γέννησα στις 13:30.

Βγήκαμε 24 Δεκεμβρίου και ήταν και θα είναι τα πιο όμορρφα μου Χριστούγεννα!!!!

 

Πάντως να το ξέρεις ότι πολλές φορές η πρόκληση οδηγεί σε καισαρικη!!! όπως και το ανεφερε η Christine06!!

Link to comment
Share on other sites

Είναι τόσο όμορφες οι πρώτες μέρες που έχεις το μωράκι σου!!!Και πιστεύω πώς δεν έχει σημασία όπου κι αν είσαι...Εγώ θα σου πρότεινα να το αφήσεις κι όποτε έρθει...Μην ξεχνάς ότι μπορεί να γεννήσεις και λίγες μέρες πιο πριν φυσιολογικά...Επομένως να μην χρειαστεί κάτι τέτοιο...Όποτε θέλει το μπεμπάκι να έρθει...Κι αν είσαι τα Χριστούγεννα στο μαιευτήριο...δεν πειράζει...είναι και η Πρωτοχρονιά!!!!

1xo6p3.pngC6G9p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

Τελικά γέννησα με πρόκληση 38+5 εβδομάδων γιατί άρχισε να μειώνετε το αμνιακό υγρό λόγο αυτόματης έναρξης τοκετού με 2 διαστολή για 3 μέρες αλλά έμεινε εκεί η διαστολή κ πήγαμε για καισαρική..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...