Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

37Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ: Τώρα αγχωθήκαμε...


Recommended Posts

Καλημέρα!

 

Παρακολουθώ το forum από τον προηγούμενο μήνα (που το πρωτο-ανακάλυψα) και θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια σε όλες και όλους τόσο για το επίπεδο της συζήτησης αλλά κυρίως για το πνεύμα αλληλοϋποστήριξης και το ενδιαφέρον που δείχνετε!!!

 

Έχοντας διαβάσει αμέτρητα topic έχουμε βοηθηθεί σημαντικά και πιστεύω έχουμε κάνει πολύ ενημερωμένες επιλογές στις αγορές μας και σε άλλα θέματα. Σας ευχαριστούμε!

 

Ο λόγος που γράφω (Λευτέρης) είναι η ΤΕΡΑΣΤΙΑ ανησυχία που νοιώθω μετά το χτεσινό υπέρηχο στην αρχή της 37ης εβδομάδας κύησης της Όλγας.

 

Μέχρι εδώ όλα είχαν πάει πολύ καλά, ο μεγάλος υπέρηχος ήταν εξαιρετικός και ο γιατρός μας πολύ ευχαριστημένος.

 

Το πρώτο μας πρόβλημα ήταν μια μικρή ή μάλλον μέτρια υστέρηση στο βάρος της κορούλας μας που παρατηρήθηκε στον υπέρηχο της 35ης βδομάδας όπου ήταν 1950gr αντί για 2150 περίπου που είναι ένας μέσος όρος (σύμφωνα με όσα διαβάζουμε οι πληροφορίες).

Ο γιατρός απλά μας σύστησε μια βελτίωση της διατροφής της μανούλας και έτσι ο χτεσινός υπέρηχος επιβεβαίωσε το «ράλι» βάρους της μικρής η οποία πλέον ζυγίζει 2715!

 

Μέχρι εδώ καλά…σύντομα το χαμόγελο σκοτείνιασε καθώς τον είδα να ψάχνει κάτι επίμονα και δύο λεπτά αργότερα μας είπε πως το Αμνιακό υγρό είχε μειωθεί «κάπως».

Ο γιατρός ήταν μεν καθυσηχαστικός, αλλά το ύφος κάτι μου έλεγε…

 

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως δεν ανησύχησα τη μανούλα, το αντίθετο μάλιστα, αλλά σήμερα το πρωί διαβάζοντας στο internet, ανακαλύπτω πως δεν είναι τόσο απλό το θέμα και πως εμμέσως πλην σαφώς είναι πιθανό να συνδέεται με σοβαρές δυσλειτουργίες όπως νεφρικές ή πνευμονολογικές και άλλα δυσνόητα πλην απογοητευτικά και δυσάρεστα.

 

Ήδη το άγχος μου είχε αυξηθεί τελευταία, τώρα όμως είμαι και επισήμως ράκος!

 

Προς τη μανούλα το ελέγχω, αλλά αυτό με πιέζει ακόμα περισσότερο με αποτέλεσμα να νοιώθω πια εξάντληση και μελαγχολία…

 

Θα ήθελα τη γνώμη και τη βοήθειά σας αν γνωρίζετε κάποια πράγματα…

 

 

Τις καλύτερες ευχές μου για όλα τα μωράκια σας!!!!

ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΤΟΠΟΣ ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΚΡΑΤΟΣ!

 

.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα και με το καλό να έρθει η μπουμπού σας!

Όταν νοσηλέυτικα στο νοσοκομείο της Θεσσαλονίκης (γέννησα πρόωρο), έφεραν μια κοπέλα η οποία είχε λίγο αμνιακό υγρό στην 27 εβδομάδα...Τις είπαν να πείνει πολλά υγρά και είναι ακόμη εκεί υπο παρακολούθηση.Φυσικά ΣΗΜΕΡΑ είναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ και στην 34 εβδομάδα.

Νομίζω πως δεν χρειάζεται να αγχώνεστε. Δεν πιστεύω ο γιατρός σας να το άφηνε έτσι αν υπήρχε ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟΣ κίνδυνος για κάτι.

Ολα θα πάνε ΜΙΑ ΧΑΡΑ!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τη FRANKA, αν ήταν κάτι επικίνδυνο δεν θα το άφηνε έτσι ο γιατρός σας. Α! Να πίνει υγρά και να ξεκουράζεται η Ολγα σου! Αυτό βοηθάει! :D

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν με το καλό το μωράκι σας!

Κατά δεύτερον προσπάθησε να ηρεμήσεις γιατί στην ουσία δεν έχετε ενδείξεις για κάτι το πολύ ανησυχητικό: η εβδομάδα κύησης που διανύετε είναι προχωρημένη, δηλαδή το μωρό δεν κινδυνεύει, παίρνει βάρος και μάλιστα με ραγδαίο τρόπο, κι ακόμα κι αν γεννήσετε στις επόμενες 3-4 μέρες, όλα καλά.

Αν επρόκειτο για κάτι σοβαρό ο γιατρός θα είχε προβεί σε διορθωτικές κινήσεις καιρό τώρα. Επίσης το 'κάπως' διαφέρει σημαντικά από το 'πολύ' που θα διάβασες στο internet οπότε όλα καλά. Γενικά το τελευταίο διάστημα παρουσιάζονται διάφορα, γιατί η διαδικασία μπαίνει στην τελική ευθεία και το μωρό 'γκαζώνει' αλλά τελικά όλα εξελίσσονται ομαλά στο τέλος. Λίγο κουράγιο και ψυχραιμία χρειάζεται και όλα θα γίνουν όπως πρέπει. Με το καλό να ακούσουμε τα ευχάριστα!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις ευχές...

 

 

Από το στόμα σας και στου Θεού τ' αυτί!

 

Μακάρι να πάνε όλα καλά και να έχουμε την παρεούλα μας σύντομα κοντά μας!!!

ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΤΟΠΟΣ ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΚΡΑΤΟΣ!

 

.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια χαρά θα πάνε όλα μην στεναχωριεσαι και δεν χρειάζεται να αγχώσεις και την μέλλουσα μανούλα :)

 

Εγω 2 σημεία εχω να παρατηρήσω .... Το βάρος του μωρού δεν μετριέται . Δηλ η μετρηση του βγαίνει απο την περιμετρο της κεφαλής , του μηριαιου οστου κλπ , δεν ζυγίζεται . Οποτε υπάρχει πάντα περίπτωση να γίνει κάποιο λαθάκι ;)

Το δευτερο που έχω να παρατηρήσω ειναι πως μου φαινετε λιγο περίεργο στη 37η εβδομάδα να αρχισει να μειωνεται ξαφνικά το αμνιακό υγρό . Οχι πως δεν συμβαίνει αλλα ... Τελος παντων να το πω ωμα , μηπως ο γιατρός σας έχει κανονισει διακοπούλες και σας ετοιμάζει καμια καισαρική ?

Συγνώμη αλλα αυτό σκεφτηκα οταν διαβαζα αυτα που γραφεις ! :oops:

 

Με το καλό και με ένα υγιές μωρό !!!

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις και το λές!

 

Να σου πω την αλήθεια δε μου πέρασε απ' το μυαλό...

 

 

Δεν έχουμε τέτοιου είδους ενδείξεις από εκείνον, αλλά ποτέ δεν ξέρεις!!!

 

 

Για να έχω το νού μου...

ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΤΟΠΟΣ ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΚΡΑΤΟΣ!

 

.png

Link to comment
Share on other sites

Ολα θα πάνε καλά!

Και μην παίρνεις τοις μετρητοίς ότι διαβάζεις στο ιντερνετ! Κάθε άνθρωπος, κάθε μωρό, είναι ξεχωριστή περίπτωση!

Με το καλό να υποδεχτείτε την μπουμπού σας!

 

υγ: Σωστή η Λαμπρινή!!!!!!!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Ολα θα πάνε καλά!

Και μην παίρνεις τοις μετρητοίς ότι διαβάζεις στο ιντερνετ! Κάθε άνθρωπος, κάθε μωρό, είναι ξεχωριστή περίπτωση!

Με το καλό να υποδεχτείτε την μπουμπού σας!

 

υγ: Σωστή η Λαμπρινή!!!!!!!

 

Πολύ σωστό αυτό που λέει η maryp μας.

Παιδιά προσέχετε τι διαβάζετε στο διαδίκτυο. Πολλές φορές αντί να βοηθά, μας προσθέτει παραπάνω άγχος και αγωνία. Θέλει πολύ καλό φιλτράρισμα.

Με το καλό η κορούλα σας εύχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Λευτέρη γεια σου και απο εμενα.

Εμεις ανακαλυψαμε οτι απο την 35 εβδομαδα το μωρο σταματησε να παιρνει βαρος.

Για το αμνιακο υγρο δεν μου ειπε τιποτα αλλα γεννησα με καισαρικη στην 37 εβδομαδα μια κορουλα υγιεστατη.

Ειμαι σιγουρη οτι δεν ειναι κατι σοβαρο αυτο που σας συμβαινει αλλα οπως και να εχει να μην ανυσηχεις και προπαντως να μην το δειξεις στη γυναικα σου.

Εγω περασα πολυ δυσκολα αλλα στην 37 εβδομαδα τα μωρουλια ειναι σχηματισμενα και χωρισ κανενα προβλημα.

η κορη μου γεννηθηκε 2500 κιλά και χωρις κανενα προβλημα

dhtZp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν κανετε μια βολτιτσα να κανετε καπου αλλου και ενα δευτερο υπερηχο..ωστε να δειτε τι θα σας πουν...

Και εμενα μου περασε απ το μυαλο οτι σας προετοιμαζει για καισαρικη :roll: (βασικα για γεννα....αλλα συνηθως αμα πιεζεις την φυση...δεν ανταποκρινεται..οποτε γι αυτο και η καισαρικη :? )

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έχουμε νέο ραντεβού για να μετρήσει τον κόλπο (μάλλον για ενδείξεις κάποιας ρήξης)...

 

Με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο η πρόταση σας για ένα δεύτερο υπέρηχο!

 

Ανάλογα πάντα με τις σημερινές προτάσεις.

 

@Όλες τις μανούλες...

 

Να σας ζήσουν τα πιτσιρικάκια!

ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΤΟΠΟΣ ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΚΡΑΤΟΣ!

 

.png

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα σας βρει, μην ανησυχείτε καθόλου!! Το μωράκι σας είναι ήδη τελειόμηνο, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας! Φαντάσου να σας πουν πως όλα είναι τέλεια -που προσωπικά αυτό πιστεύω!!! Πάρτυ θα κάνουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Λευτερη μου καλημερα κ απο μενα (Χριστινα).

Θελω κ εγω με την σειρα μου να αναφερθω στην περιπτωση σας, κολλητη μου φιλη γεννησε πριν 5 μηνες υγιεστατο κοριτσακι στις 37 εβδομαδες λογω μειωσης του αμνιακου υγρου ενω ταυτοχρονα υπηρχε προβλημα με την μια αρτηρια κ το μωρο ειχε λιγοστο βαρος.

Γεννηθηκε λοιπον υγιεστατο.. και με φυσικο τοκετο... με βαρος μονο 2100!!! Ειστε πολυ καλα...Συνεχιστε κ να εισαι σιγουρος πως η γυναικα σου θα σου κανει το καλυτερο δωρο που πηρες ποτε!

Φιλια κ τις καλυτερες ευχες μου.

Link to comment
Share on other sites

@max & christina

 

 

Αυτό το πάρτυ περιμένουμε κι εμείς...

 

Πολύ άγχος βρε παιδιά και κάτι μου λέςι πως κάπως έτσι (με μπόλικο άγχος) θα είναι και αργότερα...

ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΤΟΠΟΣ ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΚΡΑΤΟΣ!

 

.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λευτέρη και Ολγα, το θέμα του αμνιακού το έχω φάει στη μάπα από πολύ νωρίς...

Από την Β επιπέδου διαγνώστηκε το ζουζούνι μου ως ολιγάμνιο, με όλες τις πιθανές εξελίξεις που διάβασες...

Η ταραχή και το σοκ μου δεν περιγράφεται. Εχασα τη γη κάτω από τα πόδια μου.

Έφυγα εκτάκτως από Κρήτη για Αθήνα για να το δω πιο λεπτομερώς το θέμα. Είχα λιγο αμνιακό αλλά μεσα στα επιτρεπόμενα φυσιολογικά.

Εκτοτε το αμνιακό είναι το πρώτο πράγμα που ελέγχει η γιατρός μου. Έχω κάνει πολλες εξειδικευμένες εξετάσεις ψάχνοντας το γιατί. Απάντηση δεν πήρα....

Μου συνέστησαν πολλά νερα, πολύ ξεκούραση και ηρεμία.

Τωρα πια, λίγες μέρες πριν τον 8ο μήνα, είμαστε στα φυσιολογικά. Να ξέρεις πως είναι φυσιολογικό όσο προχωράει η εγκυμοσύνη να μειώνεται σταδιακά το αμνιακό υγρό. Δηλαδή στον 6ο είχα 10 και ήμουν στα κατώτατα. Τώρα έχω πάλι 10 αλλά είναι το νορμάλ...

 

Μην ανησυχείς!!! Όλα θα πάνε καλά! Αλλωστε είστε σε προχωρημένη εγκυμοσύνη και δε χρειάζεται πανικός. Να είσαι σίγουρος πως αν υπηρχε λόγος θα σε ενημέρωνε ο γιατρος σου!

Τα φιλιά μου και τις ευχές μου!

Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη εύχομαι από τα βάθη της καρδιάς μου να πάνε όλα πολύ καλά!!!

 

 

Εμείς έχοντας επιβεβαιώσει πως δεν υπάρχει ρήξη, μας έχει βάλει σε στενότερη παρακολούθηση (1 με 2 φορές την εβδομάδα) και ανάλογα προχωράμε κάθε φορά...

 

Η ενδείξεις είναι πως θα πάρει όλο το χρόνο της (ΠΗΤ=06/Αυγ.) με τα επίπεδα αμνιακού σε αυτά τα επίπεδα.

 

Πάντως βοηθάει πολύ η ανταλλαγή απόψεων τόσο στις ευχάριστες όσο και τις πιο δύσκολες στιγμές...

ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΤΟΠΟΣ ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΚΡΑΤΟΣ!

 

.png

Link to comment
Share on other sites

LEFTERIS & OLGA καλημέρα και από μένα..

το μόνο που έχω να σας πω είναι ότι έγω την 37η εβδομάδα θα γεννήσω(παρακαλάω τον Θεούλη νύχτα- μέρα να φτάσω μέχρι εκεί) :cry:

οπότα μην αγχώνεστε καθόλου, όλα είναι μια χαρά :lol::lol:

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό!!!

 

Ευχόμαστε να πάνε όλα καλά για όλα τα μωρά του κόσμου...

ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΤΟΠΟΣ ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΚΡΑΤΟΣ!

 

.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
  • 6 months later...

καλημερα!ειμαι 36 εβδομαδων εγκυος και εχω αγχωθει πολυ!ενω ειναι το δευτερο μου παιδακι, (εχω εναν κουκλο 2 ετων-και περιμενω τον δευτερο), το αγχο; μου ειναι δεκαπλασιο ισως γιατι ξερω τι να περιμενω!βλεπω διαρκως εφιαλτες!συνεχως σκεφτομαι τουσ πονους και πως κατι δεν θα παει καλα.ειναι φυσιολογικο, μετα απο εναν ηδη τοκετο?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...