Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

claxan και εγκυμοσυνη


Recommended Posts

ειμαι στον 5ο μηνα λογω του οτι ειμαι ετεροζυγωτης στη ομοκυστεϊνη ο γιατρος απο την αρχη μου εδωσε 0,2 clexan τωρα μου ανεβαζει τη δοση 0,6 και στη συνεχεια αναλογα με το βαρος θα ανεβαινει η δοση εχει καποια κοπελα αναλογη εμπειρια και τη δοση επαιρνε ; ποτε κοβουμε την ενεση σε σχεση με τον τοκετο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Είμαι και εγω θρομβοφιλική και είμαι στην 7η σχεδόν εβδομάδα. Εχω ξεκινίσει και εγω τις Clexan των 2.0. Δεν ξέρω πόσο θα μου ανεβάζει την δόση πάνως όντως ανεβαίνει ανάλογα με τον βάρος που έχεις. Αυτο που ξέρει έιναι ότι μέχρι να γεννήσω θα κάνω ενέσεις και πολύ ποιθανόν και 40 μέρες μετά. Οπότε κάτι ανάλογο και σε σένα. Αν τυχόν σου πει να την κόψεις πριν τον τοκετό, μην το δεχτείς ετσι απλά. Γνωστή μου, της έκοψε ο γιατρός την ένεση 1 μήνα πριν γεννήσει και 2 μέρες πριν γεννήσει κανονικά, δεν άκουγε το μωρό με αποτέλεσμα να το γεννήσει νεκρό. Προσοχή είναι πολύ σοβαρή η περίπτωσή μας.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω εκανα clexan 2.0 καθε μερα μια ενεση μεχρι που γεννησα (προωρα ομως 6.5 μηνων) Την εκανα ακομη και το πρωι πριν γεννησω. Και φυσικα 2 δοσεις κορτιζονης. Δεν μου ανεβασε τη δοση της clexan γιατι δεν πηρα κιλα αλλα ξερω οτι ειναι σημαντικο να τις κανεις μεχρι το τελος. Καποια στιγμη μου προσθεσε και μια ασπιρινη salospire που την επαιρνα επισης μεχρι το τελος.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ναι. Ετεροζυγώτης σημαίνει ότι η ιδιαιτερότητα που έχουμε, γιατι η θρομβοφιλία δεν είναι αρρώστια, σημαίνει οτι το έχουμε πάρει από τον ένα μας γονιό. Αν είμαστε ομοζυγωτές, θα σήμαινε οτι το εχουμε παρει και απο τους δυο γονιούς. Κορίτσια μια φιλική συμβουλή, ενημερώστε όλες τις κοπέλες πρώτου συγγενικού βαθμού σας, ότι έχετε θρομβοφιλία, γιατι πολύ πιθανόν να το έχουν και αυτές και να μην το ξέρουν. Δεν υπάρχει πρόβλημα μόνο στην εγκυμοσύνη, αλλά όσες έιναι θρομβοφιλικές, δεν κάνει να παρουν αντισυλληπτικά χαπιά. Μου εξήγησε ο γιατρός μου ότι ευτυχώς τόσα χρόνια που δεν είχα παλι αντισυλληπτικά, και φυσικά ούτε στο μέλλον θα πάρω, καθώς μπορεί να κάνει θρόμβο, να πάει στον πνεύμονα και να πάθω πνευμονική εμβολή. Επειδή εμένα δεν με ενημέρωσε ξαδέλφη μου που είχε θρομβοφιλία και εχασα 2 μωρα, μην το παθουν και άλλες κοπέλες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια γεια σας.ειμαι καινουρια στη συζητηση σας και ειμαι κι εγω θρομβοφιλικη!!αλλα εγω εχω τον παραγοντα leiden αν το εχετε ακουστα!!περισυ ειχα μια παλινδρομη εγκυμοσυνη στη 12η εβδομαδα και εκανα αποξεση και μετα απο κατευθυνση του γιατρου μου εκανα τις γονιδιακες εξετασεις και βρηκαμε αυτην την παθηση που μεχρι τοτε δεν ειχα ξανακουσει!!τωρα ειμαι και παλι εγκυος κι ευτυχως ολα πανε καλα δοξα τω θεω!!γενναω μεχρι τελη του μηνα!!φυσικα κανω θεραπεια με παιδικη ασπιρινη απο το 2ο μηνα και με 0.6 clexane ενεση απο τον τριτο μηνα και θα συνεχισω την ασπιρινη μεχρι μια βδομαδα πριν γεννησω και την ενεση μεχρι μια μερα πριν γεννησω και φυσικα θα παω με ραντεβου.θελει πολυ προσοχη η περιπτωση μας δυστυχως!!ηθελα να ρωτησω αν ξερει καμια σας καμια με αυτη την παθηση να γεννησε με φυσιολογικο τοκετο γιατι εγω κατα πασα πιθανοτητα θα κανω καισαρικη!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην 7+4 εβδομάδα εγκυμοσύνης. Εχω και εγω τον παράγοντα Leiden και το γονίδιο της προθρομβίνης G 20210. Από ότι συζήτησα με τον γιατρό μου σε πρώτη φάση πάμε για φυσιολογικό τοκετό και η πορεία θα μας δείξει. Δεν μου είπε για καισαρική. Το μόνο που τυχόν με οδηγήσει σε καισαρική από όσο πιστευω ειναι η υψηλή μου μυωπία, κατι που στον 7-8ο μήνα θα μας το πιστοποιήσει ο οφθαλμίατρος. Αν όλα είναι καλά δεν καταλαβαίνω γιατι να κάνεις καισαρική.

Link to comment
Share on other sites

Θεραπεία για την θρομβοφιλία κάνω. Από τότε που το έμαθα παιρνω το filicine και λίγες μέρες μετά εμαθα οτι είμαι εγκυος. Συνεχίζω να παιρνω filicine (φολικό όξυ) και ενέσεις. Προς το παρόν τιποτα άλλο. Ήταν αν αρχίσω και το Salospire αλλά τελικά δεν χρειάστηκε όπως είπε ο γιατρός. Μάλλον η Clexan κάνει αρκετά καλή δουλεια. Τώρα κάνω τις εξετάσεις του προγεννετικού ελέγχου. Λέγοντας γονιδιακές εξετάσεις τι ακριβώς εννοείς? αν εννοείς για την θρομβοφιλία, φυσικά και εκανα και εχω σε 2 γονίδια.

Link to comment
Share on other sites

εννοουσα αυτες τις εξετασεις που ηδη εχεις κανει.εγω παντως περιμενω με αγωνια τη μερα που θα παω να γεννησω!!ευχομαι ολες οι μανουλες του κοσμου να μπορουσαν να εχουν μια ομαλη εγκυμοσυνη κι οχι σαν κι εμας ή και χειροτερα...ομως αυτα ειναι του θεου,θελω να πιστευω,και δεν μπορεις να τα προλογισεις...καλη εγκυμοσυνη ευχομαι σε ολες σας και ευκολα γεννητουρια!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απλά ξέρεις τι με τσαντίζει?? υπάρχουν ζευγάρια που θέλουν τόσο πολύ ενα μωρό, έχουν την δυνατότητα να το μεγαλώσουν και δυσκολέυονται ή δεν μπορούν να το αποκτήσουν. Υπάρχουν άλλες κοπέλες ή ζευγάρια όμως που τους έρχονται έτσι τα παιδιά δεν κάνουν ούτε εξετάσεις ούτε τίποτα και πάνε και τα ρίχνουν!!! Δηλαδή εκεί τρελένομαι και ελεγα και με τον άντρα μου όταν ακούγαμε κάτι τέτοια μα γιατι να ερχονται σε αυτούς και όχι σε εμάς?? τελικά μας άκουσε ο θεός και μας το χάρισε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια και απο εμένα.

Είμαι σχετικά καινούργια στην παρέα και δεν σας κρύβω ότι διαβάζοντας αυτό το θέμα έχω κατααγχωθεί. :o

Είμαι στον 9ο μήνα της εγκυμοσύνης (ΠΗΤ 4/1/2008) και παρακαλάω να πάνε όλα καλά ως το τέλος. Ο γιατρός που με παρακολουθεί δεν είχε αναφέρει κάτι σχετικό με θρομβοφιλία. Κάποια στιγμή στον 5ο μήνα με έπιασε πανικός και ήθελα να πάω να γεννήσω σε νοσοκομείο. Μου σύστησαν κάποια γιατρό η οποία θεώρησε ότι έχω αυξημένα αιμοπετάλια και με έστειλε για έλεγχο θρομβοφιλίας. Η αιματολόγος βρήκε κάποιους δείκτες λίγο αλλοιωμένους λόγω εγκυμοσύνης αλλα μου είπε ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα εκτός ανα αυξηθούν υπερβολικά τα αιμοπετάλια. Η γυναικολόγος εντούτοις μπυ ζήτησε να κάνω ενέσεις clexan. Μ΄επιασε πανικός. Μίλησα με παθολόγο, 3ο γυναικολόγο και μου είπαν ότι δεν χρειάζονται. Το κακό είναι ότι η γιατρός στο νοσοκομείο την επόμενη φορά που με είδε δεν με ρώτησε τίποτα για τις ενέσεις, ενώ σε κάθε επίσκεψη έβρισκε κάτι και μου έλεγε ότι υπάρχουν πιθανότητες για ενδομήτριο θάνατο :( . Τελικά επέστρεψα στον αρχικό γιατρό μου και ελπίζω όλα να πάνε καλά. Δεν σας κρύβω ότι φοβάμαι και εύχομαι να γεννήσω νωρίτερα για να ηρεμήσω. Εχω ήδη υποβληθεί σε 2 επεμβάσεις με ολική νάρκωση χωρίς κανένα πρόβλημα. Ελπίζω να μην τύχει κάτι αυτή τη φορά γιατί θα τρελλαθω.

 

Εσεις πως ανακαλύψατε ότι είχατε θρομβοφιλία; Είχατε κάποια συμπτώματα;

 

Καλό μεσημέρι

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια και απο εμένα.

Είμαι σχετικά καινούργια στην παρέα και δεν σας κρύβω ότι διαβάζοντας αυτό το θέμα έχω κατααγχωθεί. :o

Είμαι στον 9ο μήνα της εγκυμοσύνης (ΠΗΤ 4/1/2008) και παρακαλάω να πάνε όλα καλά ως το τέλος. Ο γιατρός που με παρακολουθεί δεν είχε αναφέρει κάτι σχετικό με θρομβοφιλία. Κάποια στιγμή στον 5ο μήνα με έπιασε πανικός και ήθελα να πάω να γεννήσω σε νοσοκομείο. Μου σύστησαν κάποια γιατρό η οποία θεώρησε ότι έχω αυξημένα αιμοπετάλια και με έστειλε για έλεγχο θρομβοφιλίας. Η αιματολόγος βρήκε κάποιους δείκτες λίγο αλλοιωμένους λόγω εγκυμοσύνης αλλα μου είπε ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα εκτός ανα αυξηθούν υπερβολικά τα αιμοπετάλια. Η γυναικολόγος εντούτοις μπυ ζήτησε να κάνω ενέσεις clexan. Μ΄επιασε πανικός. Μίλησα με παθολόγο, 3ο γυναικολόγο και μου είπαν ότι δεν χρειάζονται. Το κακό είναι ότι η γιατρός στο νοσοκομείο την επόμενη φορά που με είδε δεν με ρώτησε τίποτα για τις ενέσεις, ενώ σε κάθε επίσκεψη έβρισκε κάτι και μου έλεγε ότι υπάρχουν πιθανότητες για ενδομήτριο θάνατο :( . Τελικά επέστρεψα στον αρχικό γιατρό μου και ελπίζω όλα να πάνε καλά. Δεν σας κρύβω ότι φοβάμαι και εύχομαι να γεννήσω νωρίτερα για να ηρεμήσω. Εχω ήδη υποβληθεί σε 2 επεμβάσεις με ολική νάρκωση χωρίς κανένα πρόβλημα. Ελπίζω να μην τύχει κάτι αυτή τη φορά γιατί θα τρελλαθω.

 

Εσεις πως ανακαλύψατε ότι είχατε θρομβοφιλία; Είχατε κάποια συμπτώματα;

 

Καλό μεσημέρι

 

Δεν ξερω κατι επι του θεματος,απλα ηθελα να σου ευχηθω να πανε ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελένη

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την ευχή σου.

Η αλήθεια είνια ότι αγωνιώ κάπως γιατί θέλω το καλύτερο για το παιδάκι μου και παρακαλάω να έχω πάρει τις σωστές αποφάσεις.

 

Και σε σένα εύχομαι ότι καλύτερο, όπως και σε όλα τα μέλη του φορουμ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

συνεβη προσφατα σε συγγενικο μου προσωπο στο ΠΑΓΝΗ κρητης. Η δικη μας παντως γυναικολ. έμεινε αναυδη... απο ό,τι καταλαβα εμεις παμε για "καισαρικουλααααα"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ...ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΡΟΜΒΟΦΥΛΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΕΤΕΡΟΖΥΓΩΤΕΣ...ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΟΝ 3 ΜΗΝΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΛΟΓΟ ΕΝΤΟΝΩΝ ΣΥΣΠΑΣΕΩΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ OUTROGESTAN...ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ...ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ ΣΤΟΝ 5 ΠΟΥ ΑΡΧΙΣΑ Κ ΕΚΑΝΑ ΘΡΟΜΒΟΣΕΙΣ...ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΟΤΙ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΣΗ...ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ....ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΛΟΙΠΟΝ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ CLEXAN ΑΛΛΑ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΟΤΙ ΚΑΜΙΑ ΔΟΣΗ ΤΗΣ ΔΕ ΜΕ ΕΠΙΑΝΕ...ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΤΗΝ ΙΝΟΧΕΠ ΤΩΝ 5.0.....ΗΤΑΝ Η ΜΟΝΗ ΠΟΥ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΗΝ CLEXAN ΜΠΛΑΒΙΖΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ...ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΗΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ 1 ΜΕΡΑ ΠΡΙΝ ΜΠΩ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΛΙ ΜΟΛΙΣ ΓΕΝΝΗΣΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΗΝ ΣΥΝΕΧΙΣΑ ΓΙΑ 20 ΗΜΕΡΕΣ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΕΙΧΑ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΡΟΕΚΥΨΕ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ. ΟΠΟΤΕ ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΞΕΚΙΝΗΣΑ INNOHEP TΩΝ 0.35 ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ. ΣΤΟΝ 3 ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΚΡΗ ΑΙΜΟΡΑΓΙΑ ΑΛΛΑΞΑ ΣΕ CLEXAN ΤΩΝ 0.60 ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟ ΜΗΝΑ ΜΟΥ. ΜΕΤΑ ΑΛΛΑΞΑ ΠΑΛΙ ΣΕ INNOHEP ΤΩΝ 0.35 , ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ 2 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ.

Link to comment
Share on other sites

--------------------------------------------------------------------------------

 

Θα ξαναφερω το θεμα στην επιφανεια, ...κοριτσια ηπαρινης,θελω μια μικρη βοηθεια.

εκανα και εγω την αντι-χα,(εχω 30 μερες που κανω κλεξαν 6000).

και το αποτελεσμα ειναι-ο,65

οι φυσ.τιμες ειναι "προφυλακτικη 0,2-0,5

θεραπευτικη 0,5-1,1

 

 

Και αφου δεν καταλαβαινω τιποτα ...αν ειναι η δεν ειναι φυσιολογικο το νουμερο που βγηκε....ρωταω=εσας που γνωριζετε...και που το εχετε δει το εργο,μια φορα,το εχετε ζησει....,ρωταω,πως το βλεπετε? ΘΑ ΖΗΣΩΩΩΩ?????

__________________

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
--------------------------------------------------------------------------------

 

Θα ξαναφερω το θεμα στην επιφανεια, ...κοριτσια ηπαρινης,θελω μια μικρη βοηθεια.

εκανα και εγω την αντι-χα,(εχω 30 μερες που κανω κλεξαν 6000).

και το αποτελεσμα ειναι-ο,65

οι φυσ.τιμες ειναι "προφυλακτικη 0,2-0,5

θεραπευτικη 0,5-1,1

 

 

Και αφου δεν καταλαβαινω τιποτα ...αν ειναι η δεν ειναι φυσιολογικο το νουμερο που βγηκε....ρωταω=εσας που γνωριζετε...και που το εχετε δει το εργο,μια φορα,το εχετε ζησει....,ρωταω,πως το βλεπετε? ΘΑ ΖΗΣΩΩΩΩ?????

__________________

Michel το αποτελεσμα πρεπει να το διξεις σε αιματολογο.Αφου εμεις το κανουμε για προλιπτικους λογους ανοικουμε στην κατηγορια ,,προφυλακτικη και το αποτελεσμα σου δεν πρεπει να ξεπερνα το ο.5(και το δοικο σου αποτελεσμα το ξεπερνα αφου ειναι 0.65) και να μην ειναι κατω απο 0.2 .Πιθανον θα σου μιωσει την δοσολογια ο αιματολογος.Δεν ειναι κατι σουβαρο.Ποσα κιλα εισαι?

Link to comment
Share on other sites

εγω ξεκίνησα με μια ενεση ο,4... σε ένα μήνα αυξήθηκε στις 0.4χ2

και απο χτες ανεβήκαμε στις 0.6 χ2

είμαι κι εγω ετεροζυγωτική...

και σύμφωνα με τον αιματολόγο μου θα πρέπει να συνεχίσω τουλάχιστον 20 μέρες μετά τον τοκετό...

πάντως με τον γυναικολόγο μου έχουμε καταλήξει ότι παμε για φυσικό τοκετό, ούτε επισκληρίδιος ούτε τίποτα...!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

κοριτσια καλησπερα!ευχομαι να απαντησετε στα οσα σας γραψω γιατι δε βλεπω κ μεγαλη κινητικοτητα στο κομματι αυτο...

πριν λιγους μηνες ειχα ενδομητριο θανατο...κ οπως καταλαβαινετε μπηκα κ γω στο λουκι των εκατομμυριων εξετασεων.εκανα μοριακο ελεγχο...αυτοανοσα νοσηματα...θρομβοφιλια ολααα

βγηκαν τα αποτελεσματα και ειμαι λιγο πριν επισκεφτω ειδικο..

απ οτι διαβασα στο μοριακο ελεγχω στη μεταλλαξη 677Τ της ομοκυστεινης βρεθηκα θετικη δλδ ετεροζυγωτης.τι ξερουμε γιαυτο???απ οτι μου ειπε μια γιατρος στο νοσοκ.που εκανα τις εξετασεις ειναι κατι γονιδιακο κ οχι σοβαρο.διαβαζω γενικα οτι οσοι ειναι ετεροζυγωτες δεν μπορουν να παρουν αντισυληπτικα κ γω πριν κανα 2 χρονια που ξεκινησα να παρω τα σταματησα γιατι ειχα πονοκεφαλους κ ο γιατρος μου ειπε οτι δε τα δεχεται ο οργανισμος μου ολα τα ειδη εγω ειχα παρει τα πιο ελεφρια!

επισης μια κοπελα στο ιδιο θεμα γραφει για αποφυγη utrogestan αν εισαι ετεροζυγωτης..εγω ειχα παρει οταν ημουν περιπου 2 μηνων λετε να εφταιξε?

ααααα επισης στις εξετασεις ενω ολα γενικα φαινονται φυσιολογικα μου βγαζει χαμηλη την καρδιολιπινη IGM αλλο κ αυτο...

ξερετε τπτ βρε κοριτσια????:confused::confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

pinaki ειμαι κ εγω ετεροζυγωτης ομοκυστεινης ,στη δικη μου περιπτωση ειχα παρει αντισυλληπτικα για μια κυστη που ειχα με αποτελεσμα να παθω θρομβωση στο αριστερο ποδι χαμηλα στον αστραγαλο....τωρα στην εγκυμοσυνη απο την 9-10 εβδομαδα που πηγα σε αιματολογο παιρνω 1 salospir την ημερα κ κανω μια clexan 0.4. + filicine.μεχρι τωρα εχω κανει ολες τις εξετασεις κ καποιες 2 φορες ,η αιματολογος μου θεωρησε οτι δεν χρειαζομαι παραπανω δοση στην clexan,τωρα ειμαι στον 9 κ ευχομαι να πανε ολα καλα.ειχα κ εγω συσπασεις απο τον 5-6 ομως ο γιατρος μου ΔΕΝ ηθελε να μου δωσει χαπια γιατι θεωρησε οτι θα ταλαιπωρησω τον οργανισμο μου(προφανως δεν ειχα πολλες συσπασεις γ αυτο).αυτο που δεν μ αρεσει ν ακουω παντως ειναι οτι η ετεροζυγωτια δεν ειναι τιποτα...εκνευριζομαι πολυ γιατι εγω επαθα θρομβωση κ δεν ηξερα κ τι να κανω κ θα μπορουσα να εχω παθει ζημια...κ τοτε κ τωρα στην εγκυμοσυνη...συζητησε με αιματολογο κ μην φοβασαι ολα καλα θα πανε.:-D.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...