Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

claxan και εγκυμοσυνη


Recommended Posts

pinaki ειμαι κ εγω ετεροζυγωτης ομοκυστεινης ,στη δικη μου περιπτωση ειχα παρει αντισυλληπτικα για μια κυστη που ειχα με αποτελεσμα να παθω θρομβωση στο αριστερο ποδι χαμηλα στον αστραγαλο....τωρα στην εγκυμοσυνη απο την 9-10 εβδομαδα που πηγα σε αιματολογο παιρνω 1 salospir την ημερα κ κανω μια clexan 0.4. + filicine.μεχρι τωρα εχω κανει ολες τις εξετασεις κ καποιες 2 φορες ,η αιματολογος μου θεωρησε οτι δεν χρειαζομαι παραπανω δοση στην clexan,τωρα ειμαι στον 9 κ ευχομαι να πανε ολα καλα.ειχα κ εγω συσπασεις απο τον 5-6 ομως ο γιατρος μου ΔΕΝ ηθελε να μου δωσει χαπια γιατι θεωρησε οτι θα ταλαιπωρησω τον οργανισμο μου(προφανως δεν ειχα πολλες συσπασεις γ αυτο).αυτο που δεν μ αρεσει ν ακουω παντως ειναι οτι η ετεροζυγωτια δεν ειναι τιποτα...εκνευριζομαι πολυ γιατι εγω επαθα θρομβωση κ δεν ηξερα κ τι να κανω κ θα μπορουσα να εχω παθει ζημια...κ τοτε κ τωρα στην εγκυμοσυνη...συζητησε με αιματολογο κ μην φοβασαι ολα καλα θα πανε.:-D.

σε ευχαριστω για την απαντηση σου...η αληθεια ειναι οτι ειμαι αγχωμενη..και τοσο πολυ μαλιστα που επιασα τον εαυτο μου να μη θελω να μεινω εγκυος κατι γιατο οποιο δεν εβλεπα την ωρα μετα απ οτι μου συνεβει.ενας γιατρος που εριξε μια ματια ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα,βεβαια θα το ψαξω πολυ καλα..δε προκειται να αφησω να μου ξανασυνβει κατι παρομοιο..οπως και να εχει να εισαι καλα με το καλο το παιδακι σου ολα καλα θα πανε!

καλη λευτερια!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Κορίτσια γεια σας. Σήμερα έκανα μόνη μου την δεύτερη ένεση clexan. Μόλις πριν από λίγες μόνο μέρες έμαθα για την εγκυμοσύνη μου και πριν καλά καλά κάνω τον πρώτο υπέρηχο ο γιατρός μου με συμβουλεύεσαι να ξεκινήσω τις ενέσεις. Πριν δύο χρόνια είχα μια παλίνδρομη κύηση αλλά δεν έμαθα ποτέ τα αίτια. Η συγκεκριμένες ενέσεις δίνονται και για προληπτικούς λόγους όταν υπάρχει ιστορικό αποβολών; Παίζει κάποιο ρόλο η ηλικία ή τα κιλά της εγκύου; Αύριο θα δω από κοντά τον γιατρό μου και θα τον ρωτήσω όσα χρειάζομαι αλλά θα ήθελα να ακούσω κι εσάς .

Link to comment
Share on other sites

Anemolia ενέσεις ηπαρίνης κάνουμε όταν έχουμε θρομβοφιλία.Δεν ξέρω αν γίνονται και προληπτικά, εγώ τουλάχιστον είχα ήπια θρομβοφιλία(ετεροζυγωτία σε 2 παράγοντες) και έπρεπε να τις κάνω. Ισως ξέρει καποια άλλη κοπελα να σου απαντήσει! Καλή εγκυμοσύνη να έχεις και με το καλό να γεννήσεις ένα υγιές μωράκι!

Co8Lp3.png

 

 

QkL2p3.png

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΕΜΟLIA ναι οι ενεσεις δίνονται και προληπτικα σε περιπτωση εξωσωματικης και αν υπαρχει παλλιδρομη ή αποβολη αλλα συνηθως αφου εχει συμβει αυτο πανω απο 2 φορες. Απλα θα τις κανεις σε όλη την εγκυμοσυνη και μεχρι περιπου 20 ημερες μετα την γεννα αλλα σίγουρα θα πρεπει να σε βλεπει καποιος αιματολογος και να κανεις εξεταση καθε μηνα για να δείς αν σε καλύπτει η δοση που κανεις.Η ηλικια δεν παίζει ρόλο,τα κιλα ναι (για την δοση)

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Anemollia γεια σου.Εγώ είχα μια αποβολή χωρις αιτία και όταν ξαναέμεινα έγκυος ο γιατρός μου έδωσε αμέσως clexane γιατι είχα αίμα και πήγα να το χάσω.Δέν έκανα κάποια εξέταση και όταν τον ρώτησα μου είπε ότι μετά απο αποβολή τις δίνουν προληπτικά.Στον 3 μηνα ειχα κανει μια αιματολογικη εξεταση για να δούμε αν χρειαζέται να αυξήσουμε την δόση αλλά δε χρειάστηκε.Τωρά μπήκα στον 6 και μου είπε να μιλήσω με μιά αιματολόγο για να κανω μια εξέταση μάλλον για την πηκτικότητα του αίματος αν κατάλαβα καλά για να δούμε πάλι αν χρειαζέται να αυξήσουμε την δόση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Anemolia γεια σου!!! εγω κανω innohep 0.5 προληπτικα!!!!Κ ειμαι στον 5ο μηνα...στην θρομβοφιλια ειμαι αρνητικη κ ουτε ποτε ειχα ιστορικο αποβολων γιατι δεν εμενα μονη μου εγκυος!!!Απο εξωσωματικη καταφεραμε να εχουμε τα διδυμακια μας!!!

Μετα την 2η χοριακη ο γιατρος μου με εστειλε σε αιματολογο κ ξεκινησα τις ενεσεις για λογους οπως να μην ανεβασω πιεση,για προεκλαμψια κ προωρο τοκετο.....βοηθανε πολυ!!!

Κ φυσικα την δοση που την εδωσε βασει του σωματικου μου βαρους!!!

Καλη τελειομηνη εγκυμοσυνη να εχεις.....!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.Η δική μου εμπειρία έχει ως εξής.

Έχοντας 2 παλλίνδρομες στην 9η και 10η εβδομάδα αντίστοιχα, μπήκα στη διαδικασία εξετάσεων μεταξύ άλλων και για θρομβοφιλία.Τις εξετάσεις τις έκανα σε Αττικόν και Έλενα και κόστισαν γύρω στα 500ευρώ-γράφονται και στο ΙΚΑ.

Η αιματολόγος που με παρακολουθεί είναι στο αττικόν στο τμήμα ελέγχου θρομβοφιλίας και ρύθμισης αντιπηκτικής αγωγής.Αφού πήρα τα αποτελέσματα μου είπε οτι οι εξετάσεις μου δεν καθιστούν απαραίτητη την αντιπηκτική αγωγή, το ιστορικό μου όμως το επιβάλλει.Την ίδια ακριβώς γνώμη είχε κι ο γυναικολόγος μου, και μάλιστα τον προηγούμενο μήνα που έκανα εμβρυομεταφορά, έκανα clexan από την επόμενη κιόλας μέρα.

Αυτό το μήνα που έκανα σπερματέγχυση σε φυσικό κύκλο μου είπε πως δεν χρειάζεται να κάνω τώρα, μόνο όταν δούμε θετικό τεστ.

Πάντως έχω φίλες που έκαναν clexan προληπτικά, χωρίς να έχουν κάνει εξετάσεις.

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα αν και δεν βρεθηκε προβλημα οταν εκανα τις εξετασεις τις θρομβοφιλιας μου προτεινε να παρω αντιπηκτικη αγωγη (και λογω ιστορικου θρομβωσεων απο την πλευρα του μπαμπα μου αλλα και λογω του οτι διευκολυνει ελαχιστα την εμφυτευση των εμβρυων στην μητρα).Ξεκινησα κλεξαν 0.4 πριν την ωοληψια και θα συνεχισω εως οτου(πρωτα ο Θεος) γεννησω...Μην τις φοβαστε,δεν ειναι απολυτως τιποτα!

ysjfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...