Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορίτσια ηπαρίνης τα φώτα σας


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα σε όλες. Είμαι στην 28η εβδομάδα (δεν έχω αξιωθεί να βάλω tickerάκι) και εδώ και μια εβδομάδα έχω ξεκινήσει θεραπεία ηπαρίνης. Έχω τρομοκρατηθεί γιατι η αιματολόγος μου είπε οτι η μπέμπα θα γεννηθεί ελλιποβαρη καθώς και ότι μπορεί να ωριμάσει πρόωρα ο πλακούντας και να προκληθεί πρόωρος τοκετός. Επίσης ότι υπάρχει κίνδυνος εμφάνισης προεκλαμψίας. Ο γιατρός μου μου τα είπε λίγο πιο καθησυχαστικά τα πράγματα χωρίς όμως να αναιρεί κάτι από αυτά.

Θα ήθελα να ρωτήσω μαμάδες που κάναν ηπαρίνη αν επιβεβαιώνετε όλ' αυτά, αν κάτι από αυτά σας έχει συμβεί καθώς και πότε αποκτήσατε το δικό σας ηπαρινομωρό και με τι βάρος.

Υπόψιν στις 27w+2d η μπουμούκα ήταν 1110γρ. Πώς σας φαίνετε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!!!!

Love is all around!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ είμαι στην 35η εβδομάδα και κάνω ηπαρίνη από τότε που το τεστ ήταν θετικό. Έχεις αποδεδειγμένα θρομβοφιλία ή προληπτικά κάνεις την ηπαρίνη;

 

Από την αυχενική η γιατρός (όπως και ο δικός μου) είπε ότι όσα κορίτσια κάνουν ηπαρίνη, έχουν αυξημένες πιθανότητες για προεκλαμψία. Γι'αυτό πρόσεχε την πίεση σου.

 

Το δικό μου μωρό υπερηχογραφικά είναι 2 εβδομάδες μπροστά. 34 + 3 ήταν 2600. Όλα πάνε καλά και θα γεννήσω πριν την ΠΗΤ προγραμματισμένα (δεν πρέπει την ημέρα τοκετού να κάνεις ένεση).

 

Επίσης, όσον αφορά τη δόση της ηπαρίνης κάθε μήνα κάνω εξέταση anti-xa (αντι-δέκα) στο λαϊκό και δεν παίρνω στην τύχη (λόγω βάρους-μετρούν και άλλους παράγοντες- είναι ειδικοί στο θέμα αυτό).

 

Αυτά..... ό,τι άλλο θες ρώτα.... επίσης την ηπαρίνη τη συνεχίζεις και στη λοχεία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πάρει ηπαρίνη αλλά έκανα προεκλαμψία! :D (τώρα γελάω γιατί πριν ήμουν για κλάματα).

Είχα πίεση 18+9, μου έδωσε ο καρδιολόγος μετά από καρδιογράφημα χαπάκια για τη ρύθμιση της πίεσης και μετά από 2 εβδομάδες με έβαλαν να γεννήσω με καισαρική. Ήμουν 37+6 όταν γέννησα, ο γιος μου είχε grade 3 πλακούντα από τη 30 η εβδομάδα και γεννήθηκε 3670γρ και 54 πόντους ύψος.

Για την ηπαρίνη δεν μπορώ λοιπόν να σου πω, αλλά όντως πρόσεχε την πίεση όπως είπε η oikat.

 

Μακάρι να πάνε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Μια συγγενής μου έκανε τρία παιδιά και έκανε ηπαρίνη από τον πρώτο μήνα. Και τα τρία της παιδάκια ήταν πάνω από 3300 γρ. και η ίδια ποτέ δεν είχε κάποιο πρόβλημα. Το μόνο άσχημο ήταν το τρύπημα. :(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κατάρχήν ευχαριστώ που μου απαντήσατε.

Το ιστορικό έχει ως εξής:

Την 25η εβδ. φάνηκε στο υπερηχογράφημα που μου κάνει ο γιατρός μου σε κάθε επίσκεψη ότι η μπέμπα έχει μικρότερη περίμετρο κεφαλής και κοιλίας με αποτέλεσμα να βγαίνε 2 εβδ. μικρότερη από την ημερολογιακή ηλικία. μου συνέστησε εξετάσεις. Ολες βγήκαν καλές εκτός από μια τιμή ΡΑΙ που με ανώτατο όριο το 3,5 είχα 6,8. Ο γιατρός μου είπε ότι πρέπει να αρχίσω ηπαρίνη γιατί φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα στην τροφοδοσία.

Αντι-ΧΑ θα κάνω στις 8/12. Στις 10/01 θα παώ στην αιματολόγο για να μου διαιρέσει την δόση σε δύο την ημέρα - προετοιμασία για τον τοκετό λέει.

Ο γιατρός μου είπε ότι πάμε για φυσιολογικό τοκετό όποτε έρθει.

Εγώ αυτό που φοβάμαι πιο πολύ είναι α) το να βγεί πρόωρη η μπέμπα και πολύ μικρούλα και β) μηπως μου εμφανιστεί προεκλαμψία.

Παρεπιπτόντως ο γιατρός μου είπε να μετράω την πίεση κάθε πρωί, δεν θέλουμε να ανέβει πάνω από 12-13. Μέχρι τώρα κυμαίνομαι στο 11.5-11.8 παρότι έχω προιστορία υποτασικής.

Συγνώμη για το μεγάλο ποστ αλλά έχω μία αποβολή και πριν 1.5 χρόνο έχασα τον γιό μου και δεν θα αντέξω άλο χτήπημα.

Love is all around!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μην αγχώνεσαι κορίτσι

 

έκανα ηπαρίνη με το που έμαθα ότι είμαι έγκυος

γέννησσα τέλος του 8ου μήνα και η μπέμπα μου γεννήθηκε 2920 κι αν έπαιρνα όλο το΄μήνα θα ξεπερνούσε τα 3500

 

προεκλαμψία δεν έκανα΄και όλα πήγαν πάρα πολύ καλά

 

καμμια φορά οι γιατροί τα παραλένε και μας αγχώνουν

 

με το καλό το νινι σου , όλα θα πάνε καλά :wink:

 

όσο για την προωρότητα την δική μου ήταν καθαρά δικής μου χαζομάρας ,φόβου , μην συμβεί κάτι κακό και ήθελα να γεννήσω νωρίτερα !

Link to comment
Share on other sites

Νικόλ να χαίρεσαι την κούκλα σου! Είναι σκέτη τρέλα με την κορδελίτσα!!!!!

Μια χαρά ήταν το βάρος της μικρής σου αλλά εγώ ανησυχώ γιατί δεν ξεκίνησα από την αρχή την ηπαρίνη (δεν το είχαμε ανακαλύψει) και μήπως μείνει η ανάπτυξη της μπουμπούς πίσω.

Love is all around!

Link to comment
Share on other sites

εχασα μια εγκυμοσυνη στον 3ο μηνα ,και αφου αποδειχθηκε θρομβοφιλια μολις εμαθα οτι ξαναημουν εγκυος ξεκινησα παιδικη ασπιρινη και ηπαρινη!!!

 

οντως μερικοι γιατροι τα λενε λιγο ¨πολλα¨ χωρις να υπαρχει ιδιαιτερος λογος..

 

εμενα δε μου ειπε κανεις οτι εχω πολλες πιθανοτητες για προεκλαμψια λογω ηπαρινης....!και φυσικα την πιεση τη μετρουσα καθε φορα που πηγαινα στο γιατρο και αν αισθανομουν λιγη ζαλη η πιεση στο κεφαλι...

 

πηγα με ραντεβου για καισαρικη στις 38+3 εβδομαδες,ηπαρινη δεν ειχα παρει μονο την προηγουμενη και ασπιρινη καθολου τις 7 μερες πριν τη γεννα.

ολα πηγαν καλα,ο μικρος γεννηθηκε 3410!!!

ηπαρινη εβαζα ξανα μετα μεχρι να σαραντισω και ασπιρινη μεχρι 4 μηνες περιπου μετα τον τοκετο!!

 

μην αγχωνεσαι και ολα θα πανε καλα!!

 

σου ευχομαι καλη λευτερια!! :)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ετχαριστώ πολύ όλες, με χαλαρώσατε λίγο.

Θα σας ενημερώσω για ότι νεότερο.

Φιλάκια σε όλα τα ηπαρινομωρά σας !!!

Love is all around!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσακια ηππαρινησ χρειαζομαι την βοηθεια σασ!!!!ειμαι κι εγω ενα απο αυτα και την δευτερα θα κανω την πρωτη εξεταση ANTIXA .θα ηθελα να σασ ρωτησω και οποια μπορει να μου απαντησει..για να κανεισ την εξεταση αυτη πρεπει να εισαι νηστικια?απλα ξερω οτι θα πρεπει να κανω την ενεση πριν 4 ωρεσ ..τιποτε αλλο!!!!!σασ ευχαριστω!!!! :oops:

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Irini83 καταρχήν καλως ήρθες και εύχομαι όλα να πάνε καλά ως το τέλος!

Την ΑΝΤΙΧα δεν την έχω κάνει ακόμη, θα την κάνω στις 8 Δεκεμβρίου αλλά η αιματολόγος και ο γιατρός μου μου έχουν δώσει οδηγίες:

α) η αιμοληψία πρέπει να γίνει 3 - 5 ώρες μετά την ένεση και

β) μπορεί να γίνει οποιαδήποτε ώρα της ημέρας και δεν απαιτείται νηστία.

Παρεπιπτόντως μου είπαν ότι οι μόνες αιματολογικές που πρέπει να γίνονται μετά από νηστεία είναι για το ζάχαρο και η γενική (αν δεν κάνω λάθος).

Αλήθεια πόσο καιρό κάνεις τη θεραπεία: Την ξεκίνησες από την αρχή της εγκυμοσύνης ή το ανακάλυψες στην πορεία; Εχεις κάνει ηπέρηχο για να δεις αν έχει πάρει το μωρό βάρος; Θα ήθελα πολύ να ακούσω την εμπειρία σου.

Καλά αποτελέσματα!

Love is all around!

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτώντος την έκανα σήμερα και εγώ την συγκεκριμένη εξέταση και μάλιστα στις 3 το μεσημέρι,αφού είχα φάει πολύ καλά.Δεν χρειάζεται καθολου νηστεία.Απλά εγώ την κάνω στις 4 ώρες ακριβώς. Το λέω γιατι μία φορά που πήγα να την κάνω στις 4 και 30 λεπτά δεν μου πήραν αίμα γιατί μου είπαν πέρασε η ώρα και έτσι πήγα την επόμενη. Αυτό δεν το συζήτησα με τον γιατρό μου, στο εργαστήριο μου το είπαν, γι αυτό δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει.

mKndp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια και εγω κανω ενεσεις υπαρινης σχεδον απο την αρχη της εγκυμοσυνης και παιρνα και salospir το οποιο ο γιατρος με προτρυνε να το σταματησω εδω και 4 μερες...αλλα αυτη την εξεταση που λετε δεν την γνωριζω ΑΝΤΙΧΑ;;;τι ακριβως ειναι και ποτε γινεται;

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια και εγω κανω ενεσεις υπαρινης σχεδον απο την αρχη της εγκυμοσυνης και παιρνα και salospir το οποιο ο γιατρος με προτρυνε να το σταματησω εδω και 4 μερες...αλλα αυτη την εξεταση που λετε δεν την γνωριζω ΑΝΤΙΧΑ;;;τι ακριβως ειναι και ποτε γινεται;

 

Είναι μία εξέταση αίματος, η οποία δείχνει τα επίπεδα φαρμάκου στο αίμα σου, και κατά συνέπεια βλέπεις εάν η δόση που λαμβάνεις καλύπτει το πρόβλημα πήξης που έχεις. Με αυτόν τον τρόπο ο γιατρός αποφασίζει εάν θα αυξήσει την δόση, εάν την μειώσει ή την αφήσει όπως είναι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Και εγώ κάνω ενέσεις ηπαρίνης από την αρχή της εγκυμοσύνης. Η αλήθεια είναι ότι κάθε γιατρός έχει τη δική του μέθοδο.

Η αιματολόγος που με παρακολουθεί, θέλει όταν έχουμε πετύχει τον στόχο ο έλεγχος να γίνεται κάθε 3 εβδομάδες, 3 ½ ώρες μετά την πρωινή δόση της ένεσης. Μαζί με τα anti – Xa κάνω πάντα και Γενική αίματος (και αυτό γιατί η ηπαρίνη μπορεί να δημιουργήσει ήπια θρομβοπενία ) και παράγοντες πήξης για να βλέπει πόσο γρήγορα πήζει το αίμα και σε συνδυασμό με την δόση να αποφασίζει τη ρύθμιση της. Ξεκίνησα με 1 ένεση κάθε πρωί και τώρα κάνω 3 την ημέρα. Προσπαθήσαμε για πρωί – βράδυ αλλά τα επίπεδα έπεφταν πολύ και έμενα πολλές ώρες ακάλυπτη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αααααααα και κάτι τελευταίο που ξέχασα, δεν χρειάζεται να είναι καείς νυστικός, δεν επηρεάζει τα αποτελέσματα. Η μόνη εξέταση που πρέπει να γίνεται σε νηστεία είναι το σάκχαρο και αυτό γιατί εάν φας θα αρχίζει ο οργανισμός να μεταβολίζει και θα δείξει παθολογικό ζάχαρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Θα ξαναφερω το θεμα στην επιφανεια,απο το 2008 ...κοριτσια ηπαρινης,θελω μια μικρη βοηθεια.

εκανα και εγω την αντι-χα,(εχω 30 μερες που κανω κλεξαν 6000).

και το αποτελεσμα ειναι-ο,65

οι φυσ.τιμες ειναι "προφυλακτικη 0,2-0,5

θεραπευτικη 0,5-1,1

 

 

Και αφου δεν καταλαβαινω τιποτα ...αν ειναι η δεν ειναι φυσιολογικο το νουμερο που βγηκε....ρωταω=εσας που γνωριζετε...και που το εχετε δει το εργο,μια φορα,το εχετε ζησει....,ρωταω,πως το βλεπετε? ΘΑ ΖΗΣΩΩΩΩ?????

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...