Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΕΜΒΡΥΟΥ


Recommended Posts

Καλημέρα σας,

μήπως ξέρετε πότε πρέπει να κάνουμε τον καρδιολογικό έλεγχο του εμβρύου (σε ποια εβδομάδα)?

Είναι απαραίτητη μια τέτοια εξέταση, δηλαδή είναι μια εξέταση ρουτίνας ?

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ELISA καλημερα!!!!

εγω εκανα ενα αναλυτικο υπερηχο καρδιας εμβρυου γυρω στην 28 εβδομαδα αλλα επειδη υπηρχε ενα μικρο προβλημα στο παιδι μου ειπε

ο γιατρος οτι επρεπε να γινει, κρατησε περιπου 45 λεπτα και ειναι οπως και τα αλλα υπερηχοχραφηματα. τωρα αν δεν εχεις καποιο συγκεκριμενο προβλημα δεν ξερω αν ειναι υποχρεωτικο να το κανεις??

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ΤΖΟΥΤΖΑ,

Σ'ευχαριστώ, θα πάρω τηλέφωνο σήμερα τον γυναικολόγο μου για να τον ρωτήσω και αυτόν, αφού βρίσκομαι στην 26η εβδομάδα της κύησης.

Εύχομαι όλα καλά για το μωράκι σου :D !!!

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα την Παρασκευη (δλδ 32η εβδομαδα )το NST ..

Δλδ καρδιοτοκογραφημα ..

 

Σου βαζουν στην κοιλιτσα για 20 λεπτα κατι καλωδια και πρακολουθουν την καρδιακη λειτουργιου του μωρου..

 

Εμενα ο γιατρος μου την χαρακτηρισε εξεταση ρουτινας :D

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα την Παρασκευη (δλδ 32η εβδομαδα )το NST ..

Δλδ καρδιοτοκογραφημα ..

 

Σου βαζουν στην κοιλιτσα για 20 λεπτα κατι καλωδια και πρακολουθουν την καρδιακη λειτουργιου του μωρου..

 

Εμενα ο γιατρος μου την χαρακτηρισε εξεταση ρουτινας :D

 

και εγω θα παω την Πεμπτη να κανω κραταει πολυ ωρα??μου ειπε να πηγενω καθε εβδομαδα να κανουμε γιατι το μωρο εχει κατεβει,εσυ καθε ποτε θα πηγενεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν μου ειπε να ξαναπαω τζουτζα μου .

 

Το εκανα σαν εξεταση ρουτινας ...Οπως εκανα την αυχενικη διαφανεια και τον β επιπεδου.

Παντως δεν ειναι τιποτα...ακους απλα την καρδια του μωρου και βγαινει και χαρτι με τους χτυπους του μωρου ..

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει 3 φορές ως τώρα και απο εδώ και πέρα μια φορά την εβδομάδα - ελέγχεται η καρδιά του εμβρύου και αν η μήτρα κάνει συσπάσεις ή πόσο συχνά τις κάνει. Κρατάει μισή ώρα περίπου και βγάζει ένα χαρτί σαν καρδιογράφημα. Από οτι κατάλαβα την κάνουν συχνότερα προς το τέλος της εγκυμοσύνης για να δουν αν τίθεται θέμα πρόωρου τοκετού.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν εννοούμε το ίδιο πράγμα, αλλά εγώ έκανα την 23 εβδομάδα περίπου νομίζω υπέρηχο για την καρδιά του εμβρύου. Κοιτούσανε σε υπέρηχο για κανά μισάωρο μόνο την καρδιά και κάνανε κάτι μετρήσεις. Είναι προαιρετικό, αλλά εγώ το έκανα γιατί είχαμε κάποια αρυθμία στον Β επιπέδου .Όλα καλά όμως. Μπορείς να το κάνεις από νωρίς νομίζω, από την αυχενική διαφάνεια, μέχρι 32 εβδομάδα αν δεν κάνω λάθος. Την έκανα στο μητέρα Κρήτης και γενικά επειδή έρχεται εκεί μια γιατρός ειδικά για αυτό κάθα Σάββατο, το προωθούνε οι γιατροί εκεί, οπότε δεν μπορώ να κρίνω τη σπουδαιοτητά του. Απλως ο γιατρός μας μας είπε ότι καλό είναι να ξέρεις προκαταβολικά κάποιο πρόβλημα καρδιάς του εμβρύου, ειδικά γιατί ζορίζεται στη γεννα πολύ και λαμβάνεις κάποια μέτρα. Και αρχίζεις και θεραπεία πιο άμεσα...

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει 3 φορές ως τώρα και απο εδώ και πέρα μια φορά την εβδομάδα - ελέγχεται η καρδιά του εμβρύου και αν η μήτρα κάνει συσπάσεις ή πόσο συχνά τις κάνει. Κρατάει μισή ώρα περίπου και βγάζει ένα χαρτί σαν καρδιογράφημα. Από οτι κατάλαβα την κάνουν συχνότερα προς το τέλος της εγκυμοσύνης για να δουν αν τίθεται θέμα πρόωρου τοκετού.

 

αυτη την εξεταση που λες την κανουν προς το τελος και λεγεται non stress.

Link to comment
Share on other sites

Όταν έκανα τον β επιπέδου κάναμε με έναν παιδοκαρδιολόγο έναν άλλο υπέρηχο που έβλεπε αποκλειστικά την καρδιά.Κόλπους κοιλίες αρτηρίες κλπ.

Όχι καρδιοτοκογράφημα,απλώς υπέρηχο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...